PALUBA
March 19, 2024, 08:35:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Udruženje podmorničara Srbije, Hrvatske i Slovenije  (Read 155420 times)
 
0 Members and 8 Guests are viewing this topic.
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #30 on: March 11, 2010, 09:02:19 pm »

Kod mene su nekih desetak godina.....
Interesuje me nesto o toj podmornici kojoj su ploce pripadale....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #31 on: March 11, 2010, 09:06:39 pm »

Ako sam dobro pročitao, na drugoj ploči piše "Smeli" i "Osvetnik". Koliko se sećam, to su bile dve podmornice. Potraži malo po Flotnoj listi JKRM i uopšte po Palubi, naći ćeš podatke o obe.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #32 on: March 11, 2010, 10:04:40 pm »

Najvjerojatnije se radi o prigodnim plocicama brodogradilista (Atelier et Chantiers de la Loire) gdje su podmornice klase Smeli bile izgradjene.

Vrlo bi zanimljivo bilo saznati kakav su put te plocice prosle do danasnjeg dana.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #33 on: March 11, 2010, 10:06:29 pm »

Ako je to sada uopšte moguće utvrditi, Jadrane. Pljozgo zna za zadnjih 10 godina, možda može malo da ispita izvor od kojeg ih je dobio, bojim se da je tu kraj, ali vredi probati, svakako.
Logged
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #34 on: March 12, 2010, 08:30:55 am »

Moj prijatelj je sin bivseg podmirnacara koji je bas bio na Smelog, sad sam sa njim i svaku novu informaciju koju budem imao podjelicu sa vama...
Plocice koje su kod mene su pripadale oficiru JRM koji ih je nudio muzejskim institucijama u Crnoj Gori za vrijeme SFRJ, obzirom da nije bilo zainteresovanih on je pisane materijale i dokumenta ustupio institucijama kulture u Hrvatskoj, a kompletnu zbirku Mornarickog glasnika iz doba Kraljevine Jugoslavije i FNRJ-SFRJ i njegovu biblioteku od njegove porodice preuzeli su Dragan Gacevic i Frlan Tonci...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #35 on: March 12, 2010, 03:08:23 pm »

Jedna od glavnih preokupacija pojedinih penzionisanih diverzanata je otkrivanje potonulih brodova u CG primorju i verovatno zbog toga skupljaju literaturu.
Inače, ove njihove aktivnosti su prilično ''sumnjive'' u smislu da podmorsko bogatstvo prvo maksimalno iskoriste za sebe a tek onda daju na uvid javnosti i državi. Već su nekoliko puta napadani zbog navodnog ''neovlaštenog'' ronjenja i ulaženja u trupove potopljenih brodova.

Doduše, ovde u CG, na žalost,  radi šta ko hoće i kako hoće!!??  
« Last Edit: May 03, 2010, 09:47:23 am by Boro Prodanic » Logged
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #36 on: March 12, 2010, 04:59:16 pm »

Recimo ne bih se slozio sa nekim stvarima a to je npr. penzija pojedinih pripadnika Mornarice, jer pouzdano znam da su iz vojske istjerani kad i neki moji bliski iz razloga sto su Hrvati... Ali sve to nije tema ove price pa bi dobro bilo ako ih neko bolje poznaje da se raspita u vezi glasnika i arhive za koju sam cuo da je dosta kompletirana, a u njihovom je vlasnistvu.....
Danas sam bio u arsenalu pa cu nocas postaviti i koju slicicu....
« Last Edit: May 03, 2010, 09:49:54 am by Boro Prodanic » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #37 on: March 12, 2010, 07:40:35 pm »

Pljozgo, poznajem dosta ljudi koji su u to vreme napustili Mornaricu. Prema mojim informacijama, niko u Mornarici nije "isteran" iz vojske zbog nacionalnosti, pa ni oni. Neki drugi razlozi su u pitanju. Tokom 1993. bio je jedan pokušaj takvog "isterivanja" ali je pokušaj suspendovan za manje od sedam dana i svi su vraćeni u prethodni status.
« Last Edit: May 03, 2010, 09:50:47 am by Boro Prodanic » Logged
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #38 on: March 12, 2010, 07:42:13 pm »

Evo ka sto sam obecao, danasnje su slike pa mogu biti interesantne...


* new-1.JPG (56.01 KB, 500x400 - viewed 260 times.)

* new-2.JPG (48.08 KB, 500x400 - viewed 267 times.)
Logged
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #39 on: March 12, 2010, 07:50:40 pm »

Gospodine Boro nemojte moje rijeci shvatiti teskim, stvarno nisam informisan kada je ko napustio, otisao ili ko zna sta iz Mornarice, znam da su bili vrsni strucnjaci i njihovo neangazovanje sam mozda pogresno povezao sa drugim desavanjima.
Cudno mi je sve to ali nije bitno...
« Last Edit: May 03, 2010, 09:51:58 am by Boro Prodanic » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #40 on: March 12, 2010, 07:54:03 pm »

Pljozgo, na Palubi smo svi na "ti".

Veruj mi da niko iz Mornarice nije izbačen zbog nacionalnosti. Svako ko kaže da je to bio razlog za njegovo izbacivanje ne govori istinu. Za Frlanovu stručnost i posvećenost ronjenju znam odavno, na prvi sistematski pregled za ronioca, još kao pitomci, išli smo zajedno, u grupi od 10-ak zaljubljenika. Ne radi se o stručnosti, nego o nečem drugom, čemu nije mesto na ovom forumu. Toliko.
Logged
pljozgo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #41 on: March 12, 2010, 08:00:37 pm »

Dobro da je tako, drugacije nebi valjalo.. Roll Eyes
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #42 on: March 12, 2010, 08:08:55 pm »

U pravu si, ali odosmo nas dva u off topic...  Sad
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #43 on: March 13, 2010, 01:22:47 pm »

Da pridodam samo, a da ne skrenem puno u off - do polovine 90-tih gotovo cela staresinska posada PR-41 su bili Hrvati ili drugih nacionalnosti, samo jedan vodnik i moj stari bili su Srbi. Prilicno normalno su funkcionisali, i u ratu i tih 2-3 godine kasnije. Vremenom, jedan po jedan su se skidali, i svako je svakom stisnuo ruku na odlasku. Bilo je pojedinacnih ispada, netrepeljivosti, napetosti i s jedne i s druge strane, ali niko nikada nije isteran. Ljudi su odlazili na svoju ruku - neki nezadovoljni i razocarani okruzenjem u koje su dosli, a neki jer jednostavno vise nisu imali motiva. Vecina se vratila nakon rata u Hrvatsku - tamo su imali porodice. Toliko...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #44 on: March 13, 2010, 10:09:46 pm »

Hvala na pomoći FF!

Inače, celu posadu koju pominješ dobro poznajem, i sve što si rekao je tačno.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.