PALUBA
March 28, 2024, 11:49:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: M26 Pershing  (Read 4724 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« on: July 18, 2009, 09:16:45 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


UVOD

Teški tenk M-26 Pershing je bio američki odgovor na pojavu nemačkog Tigar i Panthera. Iako je razvoj počeo dosta ranije, prioritet je dobio tek po uviđanju da lovci tenkova ne mogu ispuniti svoj zadatak sa zadovoljavajućim ishodom.


RAZVOJ

Nastanak američkih oklopnih snaga je bio pod ogromnim uticajem nemačkog Blitzkriega u Francuskoj 1940. godine. Razvitkom svoje doktrine, Amerikanci su podelili oklop u dve grupa:

1. Lovci na tenkove – zaustavljaju i presecaju proboje tenkovskih grupacije kao što su viđene u Francuskoj
2. Tenkovi - koristili bi se pre svega za brzu eksploataciju uspeha na frontu.
   Takođe, podržavali bi pešadiju posebnim tenkovskim bataljonima.
              
Naravno, bilo je predviđeno da će američki tenkovi doći u okršaj sa protivničkim, ali to nije bio njihov primarni zadatak.

Tako je od 1942. Ulogu i „konjice“ i pešadijskog tenka preuzeo M-4 Sherman. Pešadija je nije bila baš zadovoljna sa izborom. Tako su krenuli u razvitak novog tenka, nazvanog M-6. Iako je nekoliko primeraka prozivedeno, dalji razvoj je prekinut. Pored mehaničkih problema koji su konstantno mučili novi dizajn, tu se pojavio novi faktor – Sherman je sasvim dobro obavljao oba zadatka. Kada se prvi put pojavio u Severnoj Africi, sa svojim topom od 75 mm, bio je apsolutno uporediv sa protivničkim srednjim tenkovima. Iako je postojala opasnost od obračuna sa nemačkim Tigrom, Amerikanci se nisu previše uzbuđivali. Razlog je ležao u tome što su oni računali da će ti obračuni biti vrlo retki, s obzirom na broj proizvedenih Tigrova. I bili su u pravu, neko vreme.

Paralelno sa razvojem M-6 teškog tenka, Amerikanci su radili na teškom tenku za podršku pešadije. Tenk oznake T-14 je razvijan za Britance u okviru Leand-Lease dogovora. Ovo je dovelo do interesovanja za razvitak domaćeg tenka iste namene. Tako je nastao T-20.

T-20 je zamišljen kao kompaktnija verzija M-4 tenka, sa debljim čeonim oklopom. Vozilo je imalo relativno veliku brzinu za „pešadijski“ tenk, s obzirom da bi se koristilo i u oklopnim divizijama. T-20 je bio pogonjen novim Fordovim V8 motorom od 500 KS, koji je takođe predviđen za T-14 i novi M4A3. Hidraulički menjač, sličan onom kod T-6 dizajna, je takođe bio predviđen za ugradnju.

Prvi T-20 prototip je bio gotov maja 1943. Godine i bio je opremljen suspenzijom sa horizontalnim spiralnim oprugama. Prototip seriji su takođe dodati T-22 i T-23 modeli. Razlika je bila u tome što je T-22 koristio mehaničku transmisiju, a T-23 transmisiju na električni pogon. Armija je takođe pokazala interesovanje da se jedan od T-20 primeraka opremi suspenzijom sa torzionom polugom. Ovaj model je nazvan T-20E3.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-20E3

Serija vozila T-20 je imala i motor i transmisiju montiranu u stražnjem delu tenka. Kod M-4 Shermana, transmisija je bila napred, što je uzrokovalo da se dugačka osovina „prostire“ duž tenka. Ovo je uslovilo povećanje siluete tenka, što je kod novog dizajna izbegnuto. Ovo je takođe omogućilo povećanje prednjeg oklopa. T-20, T-22 i T-23 su proveli prvu polovinu 1943. Godine na testiranju. Samo je T-23, naoružan 76 mm topom pokazao da ima potencijala za budućnost. Međutim, njega je najviše mučila transmisija. Iako je električno gonjena transmisija imala svoje predonsti nad klasičnom, mehaničkom, ona je ipak bila preskupa, pokazala se nepouzdanom a i povećavala je ukupnu masu vozila. Ovo je dovelo Armiju da se zapita da li je vredno da se upušta u serijsku proizvodnju ovako skupog dizajna. Međutim, desilo se nešto novo, što im je promenilo mišljenje smesta.

U Severnoj Africi se pojavio Tigar. Njegov 88 mm top i debeo prednji oklop su se pokazali kao više nego veliki zalogaj za Shermana (tada naoružan 75 mm topom). Kao rezultat toga na traku je stupilo sklapanje 250 primeraka T-23 tenka. Međutim, niti jedan primerak nije doživeo vatreno krštenje – kao kompletno vozilo. Armija je bila impresionirana kupolom novog tenka i njegovim topom, pa su ih montirali na šasije M4A1 i M4A3 tenka. Ova vozila su često viđala borbu. Armija je, kao i sa T-20 modelom, naredila da se napravi verzija T-23 tenka opremljena  suspenzijom sa torzionom polugom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T23E3

Izveštaji o borbama sa Tigar tenkom su razultovali u nastavku T serije: pojavili su se T-25 i T-26. Oba vozila su bila naoružana sa 90 mm topom. T-25 je bio opremljen vešanjem sa horizontalnim spiralnim oprugama, a T-26 vešanjem sa torzionom polugom. Pored ovoga, glavna razlika je bila u debljini oklopa: T-25 tenk je imao 76 mm debeo prednji oklop, dok je kod T-26 ta mera iznosila 102 mm. Početni modeli su imali istu transmisiju kao i T-23 (električno gonjenu), ali se ubrzo odustalo od nje i prešlo na hidrauličnu. Tako su modeli dobili oznake T-25E1 i T26E1. Do maja 1944. napravljeno je 40 T-25E1 i deset T-26E1 i započeto testiranje.

Ipak, tenk i dalje nije naišao na odobravanje. Računalo se da će Sherman opremljen 76 mm topom moći da izađe na kraj nemačkom opašnošću. Takođe, i dalje se insinstiralo na upotrebi lovaca tenkova i konstantno je stavljan je veto na proizvodnju Pershinga. Sve ovo je usporilo puštanje težeg i opasnijeg naslednika Shermana u proizvodnju.

Uskoro je došlo do sukoba među američkim generalima o proizvodnji novog tenka. Pristalice lovaca tenkova su radile sve da bi onemogućile da se ugradi 90 mm top i deblji oklop. Insinstirali su da u proizvodnju uđe T-25E1, ali sa 76 mm topom. Ipak, oni nisu uspeli tako je naređeno da 200 primeraka T-26E1 bude gotovo do proleća proleća 1945. Posle dodatnih pritisaka taj broj je povećan na 2000, a u proizvodnju je pušten i tenk za podršku pešadiji T-26E2 (šasija T-26E1 sa 105 mm topom).


* tam32537.jpg (49.08 KB, 450x300 - viewed 162 times.)

* t20e3.jpg (36.67 KB, 646x352 - viewed 161 times.)

* t23e3.jpg (31.22 KB, 566x280 - viewed 139 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 07:40:50 pm by Rade » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #1 on: July 18, 2009, 09:17:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-25

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-26

Uskoro je iskrcavanje u Normadniji pokazalo kolika je bila potreba za novim tenkom. Gubici među tenkovima su bili zapanjujući. Kombinacija nepristupačnog terena, nemačkih protivtenkovskih topova kao i Panther i Tigar tenkova je nanela velike gubitke M4 Shermanima. Gubici su bili blizu pet puta veći od planiranih. Ono što je bilo stvarno zabrinjavajuće jeste što su Shermanima trebali najbolji mogući borbeni uslovi da bi „ulovili“ Tigra i Pantera. A i tada je bilo pitanje uspeha. Tenkisti su uskoro razvili fobiju od nemačkog teškog oklopa.

Tokom bitki, defanzivno orijentisani lovci tenkova nisu se pokazali od velike koristi u ofanzivama. Sudbina ili ne, general McNair, vođa pristalica lovaca tenkova i najglasniji u tome da se 90 mm top drži što dalje od tenkova, je poginuo tokom početne faze operacija Kobra. Poginuo je od bombi prijateljskih aviona dok je posećivao linije fronta.

Tek sada je testiranje T-25E1 i T-26E1 dobilo na značaju. T-26E1, sa svojim težim oklopom, je dobio veću pažnju Armije. Početno testiranje je pokazalo da je dizajn odličan ali da postoji nekoliko problema. U njih je spadalo hlađanje, začepljeni hladnjaci, veza između motora i zamajca, i nedovoljno prostora za 90 mm municiju. Takođe, pri paljbi bi top podigao veliku količinu prašine što bi sakrilo metu na neko vreme. Ugrađivanjem različitih mehaničkih rešenja i gasne kočnice, dobilo se zaokruženo rešenje – T-26E3. Novi tenk je započeo testiranje u novembru 1944. Godine, ukupno je 242 primeraka završeno do februara 1945.

DIZAJN

T-26E3 nije bio nimalo nalik M-4 Shermanu. Dok je Sherman imao visoku kockastu siluetu, T-26E3 je imao nisku i široku. Takođe, 90 mm top je bio među najmoćnijim topovima na američkom oklopu. Sličan je imao i M-36 lovac tenkova. Debeo oklop iako ne neprobojan, je pružao mnogo bolju zaštitu od Shermanovog. Ovo je bilo vozilo koje su američki tenkisti tražili u Normandiji.

Šasija je bila kombinacija livenih i rolovanih čeličnih ploča. Kupola sa 90 mm topom je bila postavljena odmah iza vozačevog odeljenja. U odnosu na T-26E1 u koji se krcalo 42 komada granata, T-26E3 je krcao 70, uz izbacivanje polica sa vodenom zaštitom (koje su štitile od zapaljenja municije). Prednji oklop je varirao od 76 do 105 mm debljine, dok je bočni oklop bio od 51 do 76 mm. Ostatak šasije je bio od 19 do 31 mm. Štit topa je bio 114 mm debeo dok je prednji deo kupole bio 102 mm. Krov kupole je bio samo 25 mm. Kupola se mogla okrenuti za 360 stepeni u roku od 15 sekundi. Maksimalna brzina paljbe je bila 8 granata u minuti, a sam top nije imao stabilizator.

Odeljenje za motor je bilo odmah iza kupole. Snagu je obezbeđivao osmocilindrično Fordov GAF motor sa 500 KS pri 2600 obrtaja u minuti. Ovo je bio isti motor kao i kod M4A3 Shermana. S obzirom da je T-26E3 bio deset tona teži, normalno je i da je bio sporiji i imao manje ukupne performanse u pogledu mobilnosti. Iza motora je bila transmisija koja je omogućavala tri brzine napred i jednu nazad.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-26E3

Ceo tenk je težio oko 46 tona kompletno opremljen i mogao je da postigne maksimalnu brzinu od 48.3 km/h tokom kratkih distanci i 40.2 km/h konstantno. Mogao je da pređe oko 161 kilometar sa nakcrcanim 693 litara goriva (benzin).

M3 90 mm top je dao T-26E3 tenku dobre šanse da se obračuna sa teškim nemačkim oklopom. Granata je bila teška oko 19.3 kg (zavisno od tipa). Top je bio uporediv i sa 75 mm i 88 mm topom koje su imali Panther i Tigar u pogledu penetracije oklopa. Ipak, Pantherov 75mm KwK 42 L/70 je imao blagu prednost zahvaljujući većoj početnoj brzini granate. U odnosu na Shermanove 75 mm i 76 mm topove, M3 je bio veliko unapređenje koje bi izuzetno značilo u bitki za Normandiju i potonje kampanje.

UPOTREBA

Nakon proboja Normandijskog mostobrana, američki gubici u tenkovima su se smanjili i prijatnost se ponovo vratila u američku vrhovnu komandu. Ova prijatnost je razbijena decembra 1944. Kada su Nemci otpočeli svoju veliku ofanzivu u Ardenima. Ove iznenadne borbe su dodatno opteretile oklopne jedinice, koje se još uvek nisu oporavile od letnjih gubitaka. Nemci su takođe ubacili veći broj Tigar II tenkova u bitku nego ranije. Ovo je uzrokovalo da se polovina T-26E3 tenkova koji su trebali da završe na testiranju, pošalju u Evropu – ukupno 20 tenkova. Dok je prva polovina otišla na standardne testove, druga je januara 1945. Godine stigla u Antverpen, Belgija, kao deo Zebra misije.

Misija Zebra je bio pokušaj američke armije da se testira što je više moguće novih i neoprobanih oružja. Pošto je bilo očigledno da se rat u Evropi ubrzano bliži kraju, ova misija je dobila top prioritet. Nadali su se da će rezultati sa testova u realnim okršajima dati važne rezultate za istraživanja oružanih sistema nove generacije.

Nakon problema sa transportom, T-26ce su jednako podeljene 3. I 9. Američkoj oklopnoj diviziji, koje su bile u okviru 12. Armije. Posade Treće armije su završile treniranje 20. Februara, a Devete krajem februara.

Novi tenkovi su doživeli vatreno krštenje noći 26. Februara. Tada je Tigar izbacio iz stroja tenk nazvan Fireball, blizu Elsdorfa. Sledećeg dana je rezultat poravnan: uništen je Tigar sa rastojanja od oko 800 metara i dva Panzer IV tenka (razdaljina 1100 metara). Ova rastojanja su bila mašta za Shermana. Noći 1. Marta dve HE granate su onesposobile tenk 9. Oklopne divizije. Još jedan je izgubljen početkom marta, ovog puta iz 3. Oklopne divizije, kada je nemački samohodni protivtenkovski top Nashorn pogodio T26cu sa rastojanja od oko 270 metara. Kupola se zapalila nakon što je posada pobegla napolje. Iako je planiran za popravku, ipak je koriščen za rezervne delove. Šestog marta, Panther je uništen pogotkom u bok od strane T-26ce, pored Kelnske katedrale.


* t25e.jpg (13.84 KB, 423x197 - viewed 402 times.)

* t26e.jpg (15.99 KB, 481x245 - viewed 174 times.)

* t26e3.jpg (24.19 KB, 554x311 - viewed 173 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 07:42:10 pm by Rade » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #2 on: July 18, 2009, 09:18:13 am »

Ratnu upotrebu je video i jedan specijalni T26. To je bio prvi T26E1 naoružan novim T15E2 90 mm topom. Ovaj top je bio puno duži od M3 topa i time davao veću početnu brzinu granati. Ovaj tenk, označen kao T26E4 je pridružen 3. Oklopnoj diviziji.  Njemu je dodat i dodatni oklop – 80 mm debela ploča sa Panther tenka je postavljena na kupolu, a 40 mm ploča na prednji deo šasije. Dugački top je zahtevao ugradnju dve opruge smeštene u cilindre, montirane u kupolu kao kontrateg. Ovaj Super Pershing, kako je kasnije nazvan, je učestvovao samo jednom u borbi kada je uništio nemački tenk sa rastojanja od 1372 metara 4. aprila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Super Pershing

U toku druge polovine marta, dodatni T26 tenkovi su pristizali iz SAD-a. Većina njih je raspodeljena 12. Armiji. Dodatno, 30 tenkova je raspoređeno Patonovoj 3. Armiji, svi u okviru 11. Oklopne divizije. Ova grupa T26ca je bila poslednja koja je učestvovala u okršajima u Evropi. Ukupno je transportovano 300 tenkova u Evropu, ali je samo 200 raspoređeno u oplopne jedinice. Oni u okviru misije Zebra su jedini koji su videli češće okršaje.

Nakon rata u Evropi, pažnja je okrenuta ka Pacifiku, gde su se vodili oštri okršaji za Okinavu. Tamo su se pojavili povećani gubici u oklopu, uzrokovani 47 mm japanskim protivtenkovskim topom. Odlučeno je da se pošalje 12 T26E3, sada označenih sa M26. Oni su na Okinavu stigli prekasno da bi videli bilo kakvu borbu. Kasnije su pripremani za invaziju na sam Japan, ali je to zaključeno sa bacenjem atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fireball

ZAKLJUČAK

T26E3 je standardizovan kao M26 teški tenk marta 1945. Godine. Poštujući praksu davanja imena tenkovima po slavnim američkim generalima, M26 je nazvan Peršing. Kasnije je tenk reklasifikovan kao M26 srednji tenk. Glavni problemi koji su se javili sa tenkom su nedostatak snage motora i daljina operisanja. Manji problemi su se javili sa transmisijom i diferencijalom. Nakon rešavanja ovih problema, M26 je postao osnova za M46 Paton tenk.

Iako nije uticao na razvoj Drugog svetskog rata, M26 Pershing predstavlja promenu u američkoj upotrebi oklopa. Nakon Korejskog rata, gde je zajedno sa M46 tenkom zaslužan za oko 50% uništenih T-34 tenkova (M26 većinski), Pershing je polako povučen iz američke upotrebe. Na njegovo mesto je došla Paton serija čiji je on začetnik. M26 Pershing je ponosno služio u savezničkim zemljama i u šezdesetim godinama, nakon čega je zaluženo otišao u penziju.

KARAKTERISTIKE

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 77382359.jpg (41.4 KB, 675x437 - viewed 83 times.)

* fireballl.jpg (57.82 KB, 633x207 - viewed 84 times.)

* tabelaz.jpg (27.14 KB, 697x430 - viewed 98 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 07:43:59 pm by Rade » Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #3 on: April 29, 2012, 06:42:49 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Izvor: www.3ad.com


* Magical Snap - 2012.03.30 11.22 - 035.png (108.9 KB, 564x444 - viewed 76 times.)

* Magical Snap - 2012.03.30 11.43 - 061.png (195.62 KB, 564x456 - viewed 87 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: April 17, 2019, 02:26:15 pm »

Quote

The Battle around the Pusan Perimeter during 1950 saw a showdown between the relatively untried American Pershing tank and the battle-hardened North Korean T-34/85. Neither had encountered each other before, but the outcome would establish who had the best armour during the rest of the Korean conflict, with important consequences.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: April 21, 2019, 10:09:17 am »


Quote


US answer to the dreaded German Tiger tank, the M26 Pershing, came face-to-face with its nemesis in the campaign to capture Cologne in 1945.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: April 29, 2019, 10:38:32 am »



Analiza tenkovskog dvoboja u gradu Cologne, 6.3.1945




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: February 08, 2020, 12:04:47 pm »




Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #8 on: April 18, 2020, 02:36:53 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* is3_14.jpg (334.22 KB, 1200x800 - viewed 32 times.)

* 24808991890_4c8a81c1f0_z.jpg (47.52 KB, 504x386 - viewed 34 times.)

* 14296630364_a81b945f63_z.jpg (34.97 KB, 550x424 - viewed 26 times.)

* 374535.jpg (751.28 KB, 1440x900 - viewed 26 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: August 18, 2020, 09:32:33 am »




Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #10 on: August 18, 2020, 01:12:23 pm »

Jedan primerak M26 Pershing tenka je poslan u Rusiju na evaluaciju. Stigao je u aprilu 1945 godine a u maju je dovezen u poligon Kubinku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dokument tovara broda SS August Blemont

Tenk je stigao sa svim tehnickim dokumentima i testiranje je pocelo u junu.

M26E3 u Kubinki.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* t26e3heavyussr03-a1b13915d40e61ab66cd9a6ac363b76f.jpg (197.45 KB, 928x666 - viewed 12 times.)

* t26e3heavyussr04-ebb4759aff94db0051a2c5ce5b71c404.jpg (174.36 KB, 928x676 - viewed 10 times.)

* t26e3heavyussr05-9d08514696074f6c80ce0cf84061c137.jpg (197.38 KB, 928x652 - viewed 9 times.)

* t26e3heavyussr06-736cfbe5611e1e7f367151a3aaf75f60.jpg (175.86 KB, 928x682 - viewed 10 times.)

* t26e3heavyussr07-b18605ef10e2b21cf9fbb63e8a8b63b8.jpg (219.72 KB, 928x647 - viewed 8 times.)
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #11 on: August 18, 2020, 01:20:24 pm »

Tokom testiranja prohodnosti tenk je odlicno ocenjen. Na 126 satu rada se desio kvar na remenu hladnjaka, medjutim ispostavilo se da je uzrok nepravilno ugradjen deo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gume na tockovima su se kidale
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* t26e3heavyussr16-cd107755bd3308366f843b90b72bf274.jpg (203.32 KB, 928x675 - viewed 9 times.)

* t26e3heavyussr15-0ee0d8e04aa047aba2d5aaf44b55f097.jpg (222.86 KB, 928x683 - viewed 9 times.)

* t26e3heavyussr17-a7d3aee63b6ac47164bc8fd5c9d97f01.jpg (208.86 KB, 928x691 - viewed 11 times.)

* t26e3heavyussr18-e5746aaccec17cc6c0758d330298f79b.jpg (249.99 KB, 928x698 - viewed 9 times.)

* t26e3heavyussr19-80219c5dc22a305bc9f1a0679034ced5.jpg (163.16 KB, 928x675 - viewed 9 times.)
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #12 on: August 18, 2020, 01:29:55 pm »

Motor i menjac
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Amerikanci su izvukli pouke od KV-1 sto je poslan u Ameriku i promenili tradicionalni koncept, menjac napred - motor nazad u koncepciju Sovjetskog dizajna.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nacrt oklopa gde se vidi koliko je slabo oklopljen naspram ostalih tenkova te tezine
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Preglednost iz tenka je zadovoljavajuca
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* t26e3heavyussr09-6b77fd06fc197dacd06def34d0ae782c.jpg (217.3 KB, 928x686 - viewed 8 times.)

* t26e3heavyussr08-f2c182c6863bf92e8d7db1088987de5f.jpg (198.9 KB, 928x666 - viewed 10 times.)

* t26e3heavyussr11-5731ae4e39699a729766b08357882893.jpg (110.75 KB, 928x486 - viewed 13 times.)

* t26e3heavyussr12-9487b1336fdc8c109c3faa6d71e1e51c.jpg (124.3 KB, 928x727 - viewed 12 times.)

* t26e3heavyussr13-ff7be294e24c19ab990a12b5d1148d13.jpg (108.9 KB, 928x706 - viewed 10 times.)
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #13 on: August 18, 2020, 01:44:01 pm »

Dve vrste protiv oklopnog projektila 90mm M77 levo I M82 desno
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Top M3 90mm je priblizan Nemackom 88mm topu, testiran je na meti Tigra sa razdaljine od 1300m, na slici se mogu primetiti projektili u oklopu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako su Rusi positivno procenili mnoge vrline tenka, krajna ocena je vise nego razocaravajuca. M26, po Ruskoj proceni je srednji tenk sa tezinom teskog tenka. Ne ekonomican odnos oklopa, mobilnosti, i vatrene moci. I kao takav je odbijen za sluzbu u Ruskoj armiji. Sto ima smisla kada uzmemo u obzir da su Rusi usporedjivali M26 sa IS-2 ili IS-3.


* t26e3heavyussr20-cc373b75ae3eef5b2e51e4e979597611.jpg (158.18 KB, 620x884 - viewed 11 times.)

* t26e3heavyussr22-5f9e644c07f22b80103291575d1a41a2.jpg (213.22 KB, 729x1024 - viewed 13 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: August 30, 2020, 05:15:05 pm »



Prilog o T26E4



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.