PALUBA
March 28, 2024, 01:49:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Inžinjerijske mašine  (Read 171703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #150 on: April 19, 2016, 01:51:38 am »

Nisam siguran gdje bih smjestio ovu vijest.
S obzirom da se govori o nekim novim inžinjerijskim mašinama postavio sam je ovdje.

Aмбасадор САД у Србији Кајл Скот и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Јовица Драганић и обишли су базу Војске Србије „Југ” и присуствовали делу заједничке обуке инжињеријских јединица ВС и Европске команде Оружаних снага САД на полигону „Боровац” и стрелишту „Вртогош”, саопштила је Војска Србије. Захваљујући амбасадору САД на подршци у опремању базе „Југ”, Драганић је рекао да је обука инжињераца у бази „Југ“ реализована у потпуности.

– Кроз ову обуку, у којој су учествовали и припадници 15. инжињеријског батаљона Европске команде Оружаних снага САД, стекли смо нове вредности које се огледају у инфраструктурном уређењу стрелишта и полигона на бази „Југ”, коју, као што је познато, опремамо захваљујући помоћи САД. Управо смо при крају тог пројекта и можемо рећи да ће база постати значајан чинилац за размештај и организацију живота и рада припадника Војске Србије, али и за организацију међународних вежби – рекао је генерал Драганић.

Амбасадор Скот је рекао да је ова обука још један корак на дугом путу припремања инжињеријске јединице за мировне операције.
– У оквиру наше помоћи у остваривању тог циља послали смо наше војнике из Европске команде, који помажу српским колегама да савладају обуку у управљању и одржавању инжињеријских машина које ћемо ускоро донирати Војсци Србије – истакао је амбасадор Скот.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #151 on: April 19, 2016, 08:49:00 am »

Dakle moze se ocekivati neka donacija inzinjerijskih masina. Pa da vidimo sta bi to moglo biti. Verujem da bi najpre moglo biti rec o nekim (bul)dozerima i utovarivacima. Kombinirke bi verovatno ispale iz te price posto su relativno skoro nabavljene one JCB.
Ne pada mi na um nista drugo od krupnijih masina da bi moglo biti donirano. Posto se te masine koliko vidim povezuju sa mirovnim operacijama onda tu nema mesta za masine poput valjaka a verovatno i grejdera.

Nadam se da necemo morati predugo da cekamo kako bi videli o cemu se radi.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #152 on: April 19, 2016, 12:05:27 pm »

Ovo je slika sa vježbe

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Amerikanci-inzinjerija.jpg (25.38 KB, 650x354 - viewed 354 times.)
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #153 on: April 19, 2016, 12:21:37 pm »

Juče mi rekoše klasić koji su dole na službi a moje su školske kolege da je tu već stiglo:
Dva grejdera kao sa gornje slike marke CAT.
Dva buldožera iste marke CAT,
Stigla su i dva kipera kao na gornjoj slici sa mogućnošću da će još koji kiper naknadno stići..
Ako su klasići u bazi slagali mene onda i ja lažem VAS..
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #154 on: April 19, 2016, 02:43:04 pm »

Vojo da li su te masine i kamioni novi ili je polovno?
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #155 on: April 19, 2016, 03:08:02 pm »

Jedan drugar mi je vezista na službi u B.Topoli i on se slabo razume u detalje a drugi je intendant i ne vredi ni da ih to pitam a sudeći po slikama gde se vidi friško farbano je sve moguće i da su nove a i da su ih remontovali.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #156 on: April 19, 2016, 07:37:17 pm »

Чак и да нису нове, те машине су сигурно употребљиве и квалитетне.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #157 on: April 19, 2016, 07:57:55 pm »

Sudeći po onoj slici gore u pitanju je 10t kiper marke Oshkosh FMTV [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I CATerpilarov grejder kome nebih znao napamet oznaku a sa slike se neda lepo videti.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
http://www.vs.rs/index.php?video_archive=true#video_box
http://www.vs.rs/index.php?video_archive=true
O donaciji je i ovde bilo i iste slike..
http://www.vs.rs/index.php?news_article=d1b6427e-056a-11e6-b66b-001a649ddcfe


* FMTV-10Ton-Dump-2.jpg (68.69 KB, 720x300 - viewed 292 times.)

* Grejder CAT.jpg (69.97 KB, 640x426 - viewed 279 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #158 on: July 20, 2016, 12:18:44 pm »

Izraelski teski oklopni transporter "NAMER" u inzinjerskoj verziji.

Ovo je snimak sa trupnih ispitivanja.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #159 on: December 30, 2016, 11:02:09 am »

Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #160 on: May 02, 2017, 11:17:25 pm »

Jel' postoje masine koje mogu da kopaju rovove dublje od 1.5 m i to kroz kamen>? Kojim masinama se vrsi probijanje puteva kroz sumu? Koliko je moguce metara dnevno probiti puta kroz gustu sumu?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #161 on: May 03, 2017, 09:44:40 pm »

Jel' postoje masine koje mogu da kopaju rovove dublje od 1.5 m i to kroz kamen>? Kojim masinama se vrsi probijanje puteva kroz sumu? Koliko je moguce metara dnevno probiti puta kroz gustu sumu?

1. Koliko mi je poznato za vojnu namenu ne postoji potreba izrade rovova i saobracajnica vece dubine pa samim tim verovatno u vojsci i nema masina sa takvim mogucnostima. Takodje masine koje su do sada koriscene za tu namenu ne mogu da rade u kamenu a nije mi poznato da li takve masine postoje osim onih ``krtica`` koje za civilne potrebe probijaju tunele. To su ipak specijalizovane masine koje imaju ogranicenu primenu a to nije vojna primena.
2. Motorne testere, (bul)dozeri i sve ostale masine koje mogu da vrsi krcenje sume od rastinja i zemljane radove. Znaci masine koje se koriste za bilo koje probijanje i izradu puteva.
3. Previse uopsteno pitanje na koje nije moguce dati odgovor, kao kada bi pitali koliko dnevno jedan deminer moze da pronadje mina. A moze da ne pronadje ni jednu za ceo dan a moze da ih pronadje 10 ili 50. Probijanje puteva zavisi od vise faktora: sirina puta koji treba probiti, angazovano ljudstvo i mehanizacija, vrsta zemljista, sama gustina sume (posto si za tako nesto pitao) i tako dalje da ne nabrajam.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #162 on: May 03, 2017, 09:55:26 pm »

Jel' postoje masine koje mogu da kopaju rovove dublje od 1.5 m i to kroz kamen>?

Ne.

Quote
Kojim masinama se vrsi probijanje puteva kroz sumu?

Buldožeri.

Quote
Koliko je moguce metara dnevno probiti puta kroz gustu sumu?

Ovisi koliko tehnike imaš.

poz.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #163 on: May 04, 2017, 12:20:38 pm »

Zahvaljujem!
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #164 on: July 17, 2017, 01:10:44 pm »

stojan1974 malo kasnim sa odgovorom jer sam ga tek malo čas video pa mislim da ga valja dopuniti.

--Jel' postoje masine koje mogu da kopaju rovove dublje od 1.5 m i to kroz kamen>?

Malo nezgodno formulisano pitanje pa bi opšti odgovor bio NE.
Mada smo u mojih deset godina bakćanja sa ovom materijom u JNA-JLA imali i takšni potreba.
Odgovor ili nastavak je u tvom drugom delu-pitanju.

--Kojim masinama se vrsi probijanje puteva kroz sumu?

Probijanje se vrši u fazama a u prvoj se pri raščišćavanju nove trase puta koristi:
Testera, dozer,kompresor sa raznim vrstama bušilica za izradu minskih bušotina a po izvedenom miniranju i usitnjavanju kamena u drobinu i utovarivači,kamioni za odnošenje dobijenog materijala iz miniranja.

--Koliko je moguce metara dnevno probiti puta kroz gustu sumu?

Ako pažljivo pročitaš oba prethodna odgovora samo će ti se kasti da to zavisi od mnogo faktora.

PS.
Deset sam godina aktivne službe proveo u putnim četama i bataljonu kao KO-KV i nešto resto u četi za utvrđivanje na istim dužnostima i malo kao četni starešina.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 23 queries.