PALUBA
April 27, 2024, 02:18:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Prigušivači  (Read 84907 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Homer_tech
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« on: July 27, 2009, 08:37:11 pm »

Dali neko moze da mi kaze sve sto je moguce o prigusivacima?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #1 on: July 27, 2009, 11:18:30 pm »

Prvi prigušivač je izmislio Hiram Maksim, tvorac mitraljeza
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Maxim_patent_drawing.png (23.37 KB, 477x224 - viewed 406 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 04:08:01 pm by trpe grozni » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #2 on: July 27, 2009, 11:23:13 pm »

Mozda mogu da ti pomognem @Homer...samo zavisi sta te zanima?!
Logged
Homer_tech
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #3 on: July 28, 2009, 12:41:54 am »

Zanima me koje sve vrste postoje, po kojem principu rade, kako izgleda prigusivac za M70 i sl
Logged
Homer_tech
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #4 on: August 02, 2009, 01:52:29 am »

Jel ima jos neko nesto o prigusivacima?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #5 on: August 02, 2009, 07:25:59 am »

Prigušivač? Jedan cilindar koji se navija na cev, a u čijoj su unutrašnjsti lavirinti - u kontra smeru... Mislim da nege imam neki material o prigušivačima, samo dok ga nadjem pa ću ga postovati.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #6 on: August 02, 2009, 03:00:58 pm »

Ima jako lepa nasa knjiga na ovu temu "Specijalno i priguseno oruzje" autora Milosa Vasica.
Tu ima lepo opisan nasatanak i razvoj prigusenog oruzja i drugog specijalnog oruzja.
Mada je knjiga izasla 1988 jos uvek je aktuelna i lepo ilustrovana.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #7 on: August 04, 2010, 08:08:42 pm »

Jel neko može da mi nabroji sve naše puške koje fabrički imaju mogućnost montiranja prigušivača ?
Kada kažem naše mislim na Zastavin program ....
Hvala Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #8 on: August 04, 2010, 08:11:10 pm »

Sve puške koje su u naoružanju (AP M70, PaSP) VS imaju mogućnost montiranja prigušivača.... automatski pištolj Škorpion takodje.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #9 on: August 04, 2010, 08:13:41 pm »

Da, znao sam za 7,62 familiju Cheesy
Škorpion sam negdje gledao takođe na netu......
Zanimaju me snajperi, da li ih imamo u naoružanju sa mogućnošću montiranja prigušivača ?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #10 on: August 04, 2010, 08:20:30 pm »

Pročitaj post, navedena je PaSP.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #11 on: August 04, 2010, 08:22:18 pm »

A da, moja greška Cheesy
Ja mislim, nisam siguran, da i na novu Zastava M07 ide prigušivač.... ispravite me ako griješim ....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #12 on: August 04, 2010, 08:45:49 pm »

Шта ти значи "фабрички". На свако оружје се може поставити пригушивача, али је потребно урадити монтажу, односно решити начин спајања пригушивача и оружја (цеви). На неким оружјима (пушкама и пиштољима) се код конструисања оружја води рачуна о томе да ће се монтирати пригушивач па се одређеним решењима олакшава касније постављање пригушивача. Тада се обично паралелно развија и одговарајући пригушивач.

На све снајперске пушке које има ВС, али и друге војске у окружењу, може се поставити одговарајући пригушивач, онај који има монтажу за тај тип (модел) оружја. То значи да пригушивач са монтажом за снајпер М-76 7,9мм не може да се постави на неку другу пушку истог калибра (на пример М-48). За ту другу мора да постоји посебна монтажа. Иначе за све формацијске снајперске пушке постоје одговарајући "формацијски" пригушивачи, односно конструисани су. Да ли су набављани и да ли уопште требају то је друго питање.

Моје мишљење је да ти код гађања на бојном пољу (подвлачим, на бојном пољу, дакле борби, у рату), на даљинама већим до 100м пригушивач и не треба. Нема сврху.Шта ће ти "тихо" опаљење да погодиш циљ на 800м. Како чујеш пуцања са даљине од 800м? Додај томе да нема апсолутне тишине ("тишина" за наше ухо је око 30 децибела, а стварна у рату је око 70-80), једва да ћеш тај пуцањ, на тој даљини,  регистровати ухом.

Код већег ниова пригушења (преко 30 децибела) потребно је решити два проблема: пуцања изазван опаљењем пројектила (експлозија барута у метку) и пуцња изазваног пробоја звучног зида. Овај први проблем се може решити пригушивачима. Овај други само смањењем брзине кретања пројектила. Ако смањиш брзину кретања пројектила смањио си ефикасна домет. Тако, ако брзину снајперског пројектила са око 700-800м/с смањиш на око 300м/с који ћеш домет и ефикасност зрна добити? То се постиже тзв, субсоничном муницијом (брзина испод брзине звука). Та муниција има слабије барутно пуњење, домет. Дакле, моћи ћеш да гађаш, отприлике, на даљинама до око 100-200м. Имаћеш потпуно нову балистику пројектила па ти постојећи нишани неће бити од икакве користи. И шта тада?

Оно што ти и други најчешеће видите нису прави пригушивачи. То су уствари "разбијачи звука". Они смањују јачину пуцња око 15-20 децибела што је довољно да добијаш један доста ублажен пуцањ за који не можеш, "голим ухом", да одредиш одакле долази, посебно у средини где има "гомиле" других звукова. За тако нешто није потребно смањити брзину пројектила и код гађања се може користити стандардна муниција и обезбедити скоро исти домет као и код гађања без пригушивача. Иначе, постављање пригушивача (или било чега другог) утиче на балистику пројектила, односно прицизност и тачност (смањује ефикасан домет).

Ја сматрам да су пригушивачи потребни и ефикасни, односно имају смисла, само на блиским одстојањима (испод 100м, уствари на даљинама 10-30м).
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #13 on: August 04, 2010, 10:37:35 pm »

Woow, tnx na ovoliko informacija... Wink
Pod fabričkim sam mislio da se ne mora vraćati oružje na doradu kako bi se omogućila montaža prigušivača ......
Hvala još jednom Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #14 on: July 22, 2011, 09:15:54 pm »

На сајму "Партнер 2011" Телеоптик" из Земуна је приказао више пригушивача, односно разбијача звука за већи број различитог стрељачког оружја. Ево фотографије једног броја тих пригушивача:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Пригушивач за АП М-21 калибра 5,56мм. Овај пригушивач је значајно мањи од пригушивачаза за АП М-70.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сличан пригушивач, али за АП ФН 2000


* DSC_0832rz.jpg (471.92 KB, 1355x900 - viewed 336 times.)

* DSC_0834rz.jpg (277.12 KB, 1355x900 - viewed 398 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.