PALUBA
April 19, 2024, 01:26:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Afere u obrambenom sektoru Republike Hrvatske  (Read 50307 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #120 on: May 09, 2014, 10:45:08 am »

Ćiro, članak je star dvije godine (2012.) i mislim da je već bio na Palubi i prokomentiran.

U Godišnjem izvješću o obrani za 2013. (usvojenom prije mjesec dana) stoji:

Radi postizanja funkcionalnosti i uvođenja u punu
operativnu uporabu radarskog sustava Enhanced
Peregrine, odlukom ministra obrane iz rujna 2013.
godine formiran je projektni tim za pripremu i
provedbu Projekta osposobljavanja i modernizacije
radara Enhanced Peregrine i uvezivanja u
radarsku mrežu.
Ugovaranje modernizacije planira se tijekom 2014.
godine, a završetak projekta do 2017. godine.
Predviđeni troškovi modernizacije značajnim
dijelom financirali bi se iz američkog Coalition
Support Fund (CSF).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #121 on: May 09, 2014, 10:52:26 am »

Ćiro, članak je star dvije godine (2012.) i mislim da je već bio na Palubi i prokomentiran.

U Godišnjem izvješću o obrani za 2013. (usvojenom prije mjesec dana) stoji:

Radi postizanja funkcionalnosti i uvođenja u punu
operativnu uporabu radarskog sustava Enhanced
Peregrine, odlukom ministra obrane iz rujna 2013.
godine formiran je projektni tim za pripremu i
provedbu Projekta osposobljavanja i modernizacije
radara Enhanced Peregrine i uvezivanja u
radarsku mrežu.
Ugovaranje modernizacije planira se tijekom 2014.
godine, a završetak projekta do 2017. godine.
Predviđeni troškovi modernizacije značajnim
dijelom financirali bi se iz američkog Coalition
Support Fund (CSF).

Znam ja da je tada datiran. Međutim u međuvremenu  ništa nije urađeno, koliko znam.
Samo priče. Ukoliko ti nešto više znaš, priloži nam.
Ma da i urade nešto, poslije toliko godina od momenta kupnje, ma to je smiješno načisto....
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #122 on: May 09, 2014, 11:01:51 am »

Priložio sam citirano. Dakle formiran je projektni tim, do kraja godine se očekuje potpisivanje ugovora, a financiranje je osigurano iz CSF-a.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #123 on: May 09, 2014, 11:17:03 am »

Priložio sam citirano. Dakle formiran je projektni tim, do kraja godine se očekuje potpisivanje ugovora, a financiranje je osigurano iz CSF-a.

A dobro, pratićemo i to čudo, pa će mo vidjeti...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #124 on: May 20, 2014, 05:09:35 pm »

Vir: "Dnevnik" Ljubljana
http://www.dnevnik.si/


Mislim da prevod nije potreban, zato stavljam samo naslov:

Helsinki, Zagreb -  Finski tožilec v aferi Patria, Jukka Rappe, je na predobravnavnem naroku na sodišču na Finskem dejal, da sta nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić in nekdanji premier Franjo Gregurić pri nakupu vojaških oklepnikov finskega podjetja Patria prejela po en odstotek podkupnine, poroča finska tiskovna agencija STT.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #125 on: May 20, 2014, 05:22:52 pm »

Vir: "Dnevnik" Ljubljana
http://www.dnevnik.si/


Mislim da prevod nije potreban, zato stavljam samo naslov:

Helsinki, Zagreb -  Finski tožilec v aferi Patria, Jukka Rappe, je na predobravnavnem naroku na sodišču na Finskem dejal, da sta nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić in nekdanji premier Franjo Gregurić pri nakupu vojaških oklepnikov finskega podjetja Patria prejela po en odstotek podkupnine, poroča finska tiskovna agencija STT.


Jeli moguće? Takvim poštenjačinama visokih moralnih načela zalipija se med za prste. To je rezervirano za neke druge. Stipi i Frani ne pakirati!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #126 on: May 20, 2014, 06:02:20 pm »

Vir: "Dnevnik" Ljubljana
http://www.dnevnik.si/


Mislim da prevod nije potreban, zato stavljam samo naslov:

Helsinki, Zagreb -  Finski tožilec v aferi Patria, Jukka Rappe, je na predobravnavnem naroku na sodišču na Finskem dejal, da sta nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić in nekdanji premier Franjo Gregurić pri nakupu vojaških oklepnikov finskega podjetja Patria prejela po en odstotek podkupnine, poroča finska tiskovna agencija STT.


Jeli moguće? Takvim poštenjačinama visokih moralnih načela zalipija se med za prste. To je rezervirano za neke druge. Stipi i Frani ne pakirati!

Uhapsiti, streljati, ispitati slučaj i ako su krivi još jednom streljati... Wink
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #127 on: May 20, 2014, 06:22:20 pm »

Daj Ćiro mani se teških riječi. Ti bi ljude čerečija ko Miloš Obrenović. U Europi se to kulturnije radi.  Pravosuđe će obaviti svoj dio a poštenjake će istući nojevim perom i nahraniti škampima i jastozima. Slučaj će predati zaboravu. Kako bi se novine prodavale a televizija gledala da nije bombastičnih vijesti?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #128 on: May 21, 2014, 12:11:21 pm »


U optužnici piše da su Mesiću i Greguriću dali po 1 posto mita


Mito je iznosilo pet posto vrijednosti ukupne transakcije Hrvatske i Finske

Dogovor je glasio ovako: tadašnjem predsjedniku Stjepanu Mesiću jedan posto, nekadašnjem premijeru Franji Greguriću također jedan posto, a Bartolu Jerkoviću, direktoru Đure Đakovića, dva posto ukupnog mita te put u Tajland kao “pomoć” za sklapanje posla prodaje finskih oklopnjaka Patrije u Hrvatskoj. Prvotni iznos mita bio je oko 20 milijuna eura, no kako se broj oklopnjaka koje je Hrvatska naručila smanjio, pao je i iznos mita te je ono naposljetku iznosilo 3,1 milijun eura.

Te nam je informacije – koje su dio optužnice protiv menadžera Patrije – jučer u telefonskom razgovoru otkrio tužitelj u slučaju Patria Jukka Rappe. Budući da je na sudu u Kanta-Hämeu održano preliminarno ročište, optužnica protiv trojice menadžera Patrije postala je javna. Rappe još jednom naglašava da finska strana nije i ne može utvrđivati moguću krivnju hrvatskih državljana, već samo finskih, niti su utvrđivali jesu li imenovani u Hrvatskoj uopće primili mito te da je istraga o mogućem mitu u rukama DORH-a. Treba napomenuti da su na finskom sudu odbačene slične optužbe za Sloveniju. Suđenje počinje u rujnu.

– Sastali su se 2005. s austrijskim posrednikom Wolfgangom Riedlom i dogovorili da će pet posto iznosa cjelokupnog posla ići na mito – kazao nam je Ruppe. To bi značilo da se pojedinačni iznos mita od početnih 200 tisuća eura smanjio na 30, odnosno od 400 na 60 tisuća eura. Bivši premijer Franjo Gregurić bio je iznenađen kada smo ga zamolili da komentira navode finskog tužiteljstva.

– Ne znam da je to objavilo finsko tužiteljstvo. Sigurno da to ne stoji. Nema osnove za takve optužbe. Apsolutno ih odbacujem – rekao je Gregurić otkrivši nam da je o navodnom mitu već nekoliko puta već razgovarao s hrvatskim Državnim odvjetništvom. Do zaključenja broja nismo uspjeli dobiti reakciju bivšeg predsjednika Stipe Mesića.


Mesić je prije opovrgavao da je osumnjičen za aferu

Kao i Franjo Gregurić, i bivši predsjednik Stipe Mesić u prošlosti je žustro opovrgavao bilo kakvo povezivanje s aferom Patria.

“Nisam osumnjičen, nisam optužen, mene nema u nikakvoj aferi u vezi s Patrijom, kao što nema u Sloveniji predsjednika Danila Tuerka koji je bio zapovjednik slovenske vojske kada je Slovenija kupila Patrijina vozila”, kazao je jednom prilikom Mesić. Za posrednika Wolfganga Riedla kazao je da ga ne zna.


http://www.vecernji.hr
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #129 on: May 21, 2014, 12:41:14 pm »

Na kojoj je dužnosti u to vrijeme bio Franjo Gregurić? U Vladi nije bio a niti na nekom mjestu gdje bi mogao utjecati na kupovinu Patrie. Oko Gregurića je situacija nejasna.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #130 on: May 22, 2014, 01:35:44 pm »

Red je da se "optuženom" pruži prilika da se i "brani".


Vir: Jutarnji list

MITO U AFERI PATRIA

ISPOVIJEST UZDRMANOG BIVŠEG PREDSJEDNIKA Mesić za Jutarnji: 'Lažu svi koji kažu da kradem'

U razgovoru za Jutarnji Mesić žestoko optužuje Finsku za laži, klevete i blaćenje


Svi će dobiti svoju porciju, reagirao je u srijedu oštro bivši predsjednik Stjepan Mesić na sadržaj javnog dijela optužnice u slučaju Patria kojeg je u svom novom broju ekskluzivno objavio tjednik Globus. Kako se baš u tom dijelu optužnice, koji je dan na uvid javnosti nakon predraspravnog ročišta u Finskoj, spominje da je Mesić primio mito od jedan posto ukupnog posla, što je u početku iznosilo 3,7 milijuna eura, bivši predsjednik nam je u telefonskom razgovoru još jednom potvrdio kako je sve to za njega čišta izmišljotina i laž.

- Prvo ću na razgovor pozvati finskog ambasadora. Drugo, tražim službenu ispriku Finske. Treće tražit ću da mi se prenese točni citat izjava koje je davao finski državni odvjetnik Jukka Rappe- objasnio nam je svoju daljnju strategiju bivši predsjednik. Globus u svom novom broju, koji je na kioscima od srijede, prenosi Rappinu izjavu kako su Mesić i bivši premijer Franjo Gregurić primili mito od jedan posto. Rappe je to ustvrdio i na predraspravnom ročištu.

Neozbiljan organ

- To je banditizam. Državni banditizam jednog državnog finskog organa kojibi trebao biti ozbiljan. Nedopustivo- odgovorio je u srijedu Mesić.

U dijelu optužnice koji je sada javan, stoji da je Mesić kao tadašnji predsjednik države imao ulogu vrhovnog zapovjednika oružanih snaga. Pritom može utjecati na odabir na natječaju za kupnju oklopnih vozila. U točkama 13, 14 i 16 optužnice sasvim je jasno da Finci smatraju kako je od menađera Patrije Mesić mito i dobio kako bi utjecao na nabavu oklopnjaka u Hrvatskoj 2007. godine. U tim točkama stoji: dva je posto ukupnog iznosa, dakle 7,3 milijuna eura otišlo Bartolu Jerkoviću, bivšem direktoru Đure Đakovića SV, a po jedan posto bivšem premijeru Franji Greguriću i bivšem predsjedniku Stjepanu Mesiću.

- Ja niti sam bio u mogućnosti intervenirati za te oklopnjake niti sam želio. Ministar (Berislav Rončević op.a.) u to vrijeme sa mnom nije ni kontaktirao, a ja sam bio u sporu s ministarstvom obrane oko nabavke kamiona koja mi je bila sumnjiva i na koju sam upozoravao. Ministarstvo je osnovalo povjerenstvo ili komisiju od nekih 16, 17 stručnjaka koji su donijeli svoju odluku. Ja za nju nisam ni znao. Kasnije sam saznao da je ponuda Patrije jednostavno bila najbolja -govori Mesić dodajući da je medijima očito samo na pameti da nađu neke afere bez obzira na to jesu li one točne. Uostalom zašto davati mito ako je ponuda bila toliko dobra, pita se Mesić.

K tome nije mu jasno zašto se toliko puta njegova uloga u slučaju provlači kroz javnost.

Javna optužnica

- Pa sada je optužnica javna, barem u tom dijelu, objavljeni su faksimili, spominje se vaše ime, kažemo mu.

- Ma što znače faksimili? Ja imam informacije da sam u optužnici spomenut samo zato jer je jedan od lobista nekome u Patriji spomenuo da poznaje premijera Gregurića, a Gregurić poznaje predsjednika Mesića. Rekao mu je da je to dobro jer kao predsjednik Mesić ima utjecaj na jednog generala. Sad ja vas pitam, ako sam tada kao predsjednik bio i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga zar ne bi trebao imati utjecaj na sve generale, a ne samo na jednog? Uostalom kako je to bitno? Pa nisu odlučivali generali odnosno Glavni Zbor već to povjerenstvo MORH-a- pojašnjava Mesić i poentira: zafrknuli su se.

Inače, predraspravno ročište je u Finskoj održano u ponedjeljak, što je državni odvjetnik Jukka Rappe potvrdio Globusu dodavši kako će suđenje predstavnicima Patrije u Finskoj početi 4. rujna ove godine i da će na njemu temeljem dokumenata nastojati dokazati da su oni krivi za podmićivanja u razdoblju od 2005. do 2008. godine.

Ovo nije prvi put da Rappe spominje Mesića kao umješanog u aferu Patria. U listopadu prošle godine također je Globusu potvrdio da je predsjednik među osumnjičenima, pa će stoga sada Mesić tražiti pojašnjenje onoga što je točno govorio i zašto.

Puno delegacija

- Kao predsjednik sam primao puno delegacija, među njima je bila i delegacija iz Finske, i možda je među njima i bio netko iz Patrije, ali zar ne bi bilo apsurdno da bi mi netko na tom sastanku pred ostalim predstavnicima iz FInske otvoreno nudio mito? Ja nikad s nikime iz Patrije nisam pregovarao- ponovio je bivši predsjednik.

Rappe je pak ponovio kako sada očekuje da će istragu o hrvatskom kraku afere pokrenuti DORH.

« Last Edit: February 17, 2015, 04:01:49 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #131 on: May 22, 2014, 07:07:39 pm »

Čim se ovo vrti kroz medije a ne kroz tužilaštvo i sudove od tog posla nema ništa. Takođe, moguće je da su finski menadžeri prikazali da su dali mito a u stavri pare podelili između sebe. Naravno, ne iksljučujem mogućnost da je zasita i bilo mita, aili mi malo verovatno zvuči da je tu umešam Mesić. Ne zato što je Mesić, već zato što se odluka o nabavci donosila u Ministarstvu odbrane. Kao to da nigde nema nikoga iz Ministarstva odbrane, aono odlučuju, daju konačnu reč o svemu? Zašto bi direktor fabrike "ĐĐ" dobio mito pre nekog iz MO? Zar je on ključni faktor ili lice od takvog uticaja da dobija miti duplo veći od ostale dvojice, pri tom još i najviših političkih ličnosti u Hrvatskoj? Meni to zvuči malo neverovatno.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #132 on: May 22, 2014, 07:56:22 pm »

U razgovoru za Jutarnji Mesić žestoko optužuje Finsku za laži, klevete i blaćenje

Ne razumijem zašto se Stipica toliko žesti. Ako nije maznuo tu lovu od podmićivanja šta ga briga.
Ja kad nešto nisam uradio, a pakuju mi, uopšte se ne obazirem na to. Kad je čovjek čist i pred
bogom i pred narodom, niko mu nemože ništa.

Da li je uzeo iznos koji se pominje, lako se može dokazati, samo ako se hoće.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #133 on: May 22, 2014, 08:07:22 pm »

Od koga je Rappe primio mito? Kad već spominje najviše dužnosnike RH kao korumpirane osobe onda to ne radi besplatno. Za te izjave je plaćen. Od koga i koliko?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #134 on: May 22, 2014, 08:38:14 pm »

Treba pustiti pravosuđu da odradi svoj posao. Finski tužilac sigurno ne govori na pamet.
Takve stvari ne treba prejudicirat, naročito ne vidim kakav motiv bi imao tužilac da napada hrvatske političre.
Koruptivna dijela su teško dokazljiva i svaki takav postupak zahtjeva ogromno vremena i materjala. Vidjet ćemo šta će se dešavati u Finskoj, moguće da se reflektuje na dizanje optužnica i u Hrvatskoj
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.107 seconds with 23 queries.