PALUBA
March 28, 2024, 12:17:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Poređenje američkih i ruskih PVO sistema kroz istoriju  (Read 26517 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« on: February 11, 2008, 12:59:56 pm »

Da li je ikome poznata ova slika-poster širine preko 2 m? Tebi Mačak?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sam72dpimalaqg5.jpg (41.07 KB, 600x223 - viewed 749 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 04:17:47 pm by trpe grozni » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: February 11, 2008, 04:33:19 pm »

Није ми познат овај пРостер. Где си га само нашао? Свака част  Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: February 11, 2008, 06:14:00 pm »

Stvarno odličan poster, ja bih ovo uveo da stoji na svakom panou u paviljonima našeg PVO-a.

Pogledajte samo kada je sistem Neva započet sa razvojem, čak 1957, završen 1961, a mi smo uvezli prvi položaj Neve, mislim (ako nisam upravu neka me neko ispravi) čak davne 1973. godine, a još je okosnica nešeg PVO-a. Krajem devedesetih godina kažu da je oko Moskve bilo čak trista položaja Neva (položaj po šet lansirnih rampi sa po četiri rakete), nije ni čudo što se kaže da je Moskva najbranjaniji grad na svetu (+ ostali savremeniji sistemi).
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #3 on: February 11, 2008, 08:24:39 pm »

Beše januar mesec davne 2005. godine. Zima, sneg do kolena, kad ugreje Sunce bude -12 C. Meni do kraja vojskovanja još svega mesec dana. Taman se vratio sa redovonog, kad ne lezi vraže, dolazi GINA u naš divizion. Mlada vojska na svaka dva sata čist sneg. U četvrtak 20-og januara, u priči sa jednim oficirom kažem ja kako bi bilo lepo kad bi jedan monotoni plavi zid mogao da bude prekriven velikim posterom sa npr. istorijom PVO sistema. Pala mi ideja kad sam video u komandi diviziona na Batajnici oslikanu istoriju razvoja raketa. Sutradan me zove komandant na razgovor. Tad su krenula pitanja: odakle ti ideja, kakav je i koliki je to poster, šta si zamislio, koliko ti vremena treba, da li bi to bilo lepo, a štampa... Eh, ja i moj dugačak jezik... Ja kompletno zatečen, pa krenem iz malog mozga da izvlačim kako bi to izgledalo, a ni približno nemam ideju. Padne dogovor da se meni da subota popodne i nedelja da to završim kod kuće. Ja računam da će mi trebati nekoliko sati da pronađem podatke, prevedem i sve to posložim, a da ću se ostatak vremena lepo provesti. Auh...

Od kuće ka netu modemska veza (ADSL-a nije bilo na vidiku, dok je WiFi bio tek u naznakama). Na netu podataka o ruskim sistemima samo na kašičicu, dobro sam i imena uspeo naći (tad je Wikipedia još uvek bila u pojovu, pa Berkut nije ni pominjala, dok je o Dvini bilo svega dve rečenice). Celu subotu sam kopao po netu tražeći informacije. Nisam želeo da opisujem trupnu PVO, već isključivo "velike" sisteme, pa se tako broj opisa ruskih sistema sveo na svega pet. Ali to je malo za neki ozbiljniji poster... I onda mi sinulo... A američki sistemi Huh? Hmmm... Dolazi GINA, svi malo nervozni... Ne gine mi preki vojni sud i streljački vod u najboljem slučaju... Ma što kažu Francuzi: C'est la vie! Krenem da kopam. Čoveče, o američkim sistemima ima i koliko je sistem od pre 40 godina u sebi imao šrafova i podloški, a naći sliku za ruski Berkut ni od korova.

Kad sam zaključio potragu za informacijama, ovo je bila brojka - informacije su uzete sa 38 različitih web stranica, u opticaju sam imao 28 slika ruskih sistema i 82 slike američkih. U vernom Photoshop-u postavljam dimenzije postera i računar se već malo buni. Sva sreća, pa sam uvek imao top računar, inače bi bilo povuci-potegni. Celu noć sam prevodio, pisao, slagao... Nedelja 19h i poster je konačno gotov! Umesto planiranih 5 sati rada i potom uživanja, poster je rađen 21 sat sa nešto malo spavanja.

U ponedeljak gleda ga moj komandir na svom kompu. Već mu vidim namršteno lice: što su američki sistemi gore a ruski dole, što su američki na plavoj boji a ruski na crvenoj, što američkih samo tri a ruskih pet... Mojim potporučnicima se poster mnogo dopao, čak im se i sviđa direktno poređenje sa američkim sistemima. Na svu sreću i komandantu se dopalo. Pao mi je kamen sa srca.

Posle je štampa urađena u Beogradu, dok je konačno montiranje letvica i kačenje završeno u noć pre GINA-e.

Nikad nisam saznao da li je neko iz GINA-e uopšte prokomentarisao poster. Ne znam ni šta se sa njim posle desilo. Još uvek kod sebe imam originalne Photoshop fajlove kako je poster nastajao sa sve originalnim datumima i mojim beleškama angel

p.s. nisam dobio ni dan odsustva za ovo Angry Ali sve u službu otadžbini angel
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #4 on: February 11, 2008, 08:32:54 pm »

Pogledajte samo kada je sistem Neva započet sa razvojem, čak 1957, završen 1961, a mi smo uvezli prvi položaj Neve, mislim (ako nisam upravu neka me neko ispravi) čak davne 1973. godine, a još je okosnica nešeg PVO-a. Krajem devedesetih godina kažu da je oko Moskve bilo čak trista položaja Neva (položaj po šet lansirnih rampi sa po četiri rakete), nije ni čudo što se kaže da je Moskva najbranjaniji grad na svetu (+ ostali savremeniji sistemi).

Ako me sećanje dobro služi, Dvina je kod nas došla početkom 70-ih, dok je Neva došla početkom 80-ih. Dvina je penzionisana posle završetka sukoba u Hrvatskoj (kod Vukovara), gde je u nekoliko navrata imala lansiranja. Mislim da bi Mačak imao preciznije informacije o ovome.

Nemoguće da bude 300 sistema Neve oko Moskve. Možda je toliko bilo pripremljenih brobenih položaja, ali sistema sigurno ne. Neva nije primarni PVO sistem već sekundarni, tj. ispomoć. Primarni sistem u odbrani Moskve je do 80-ih bio Berkut sa svojih 56 položaja. Položaje Berkuta je branila Neva, dok su položaji Neve branjeni trupnom PVO.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: February 11, 2008, 08:48:37 pm »

Samo nerazumem taj termin pripremljenih brobenih položaja.

Inače taj podatak sam dobio od starešina koji su ranije (pre ratova) išli na svakih osam godina na bojevo gađanje u Sibir, ako su me oni lagali onda sam i ja to uradio (naravno ne sa namerom). angel
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #6 on: February 11, 2008, 09:18:19 pm »

@Bane:
Одајем ти признање за самопрегорни рад и несебично залагање.  Wink
Quote
Beše januar mesec davne 2005. godine.
Их, као да је то било пре 15 година.  Grin Мада код вас рачунарџија се то другачије цени.
Quote
Na netu podataka o ruskim sistemima samo na kašičicu, dobro sam i imena uspeo naći (tad je Wikipedia još uvek bila u pojovu, pa Berkut nije ni pominjala, dok je o Dvini bilo svega dve rečenice). Celu subotu sam kopao po netu tražeći informacije. Nisam želeo da opisujem trupnu PVO, već isključivo "velike" sisteme, pa se tako broj opisa ruskih sistema sveo na svega pet. Ali to je malo za neki ozbiljniji poster
Интересантно, да ли је могуће да се за пар година ситуација знатно поправила? Сада барем има релативно пуно квалитетних информација.
Quote
Ako me sećanje dobro služi, Dvina je kod nas došla početkom 70-ih, dok je Neva došla početkom 80-ih. Dvina je penzionisana posle završetka sukoba u Hrvatskoj (kod Vukovara), gde je u nekoliko navrata imala lansiranja. Mislim da bi Mačak imao preciznije informacije o ovome.
Крајем педесетих и почетком шездесетих је било покушаја да се произведе домаћи ракетни систем, међутим одлучено је да се набави Двина. То је био почетак ракетних јединица ПВО код нас. Командни кадар су чинили артиљерци из ПА артиљерије, а за борбене послуге су бирани везисти и ВТС-овци електронци. Та 2 рода су имала кадар са потребним знањем електронике и телекомуникација јер је требало овладати употребом и одржавањем радарско-рачунарских средстава на ПВО системима.

Сетих се једне анегдоте коју сам чуо од пензионисаног авио-механичара који је радио на Батајници. Причао ми је да су ракетне јединице шездесетих и седамдесетих година биле релативно тајанствене. Конкретно, на батајничком аеродрому је положај ракетног дивизиона био ограђен бетонским зидом и није се ни видело споља са земље шта се унутар ограђеног дела дешава. Ако би им упала лопта када су играли фудбал, "морали су да зову ракеташе да им је дохвате"  Grin. Значи нико од незапослених није могао ни да привири.
Пoсле Двине, купљен је Волков (или Волхов, зависи како ко изговара) који је наследник Двине, настао бројним модификацијама, на основу искустава из Вијетнама.

Нева је почела да се уводи у наоружање код нас почетком седамдесетих година прошлог века. 1984. су увезена последња 2 дивизиона и они су представљали "последњи крик" Неве, верзија С-125М1А. Станица за вођење ракета је имала уграђен логаритамски појачавач за борбу против активних шумних сметњи, модернију ТВ камеру, модификован систем за стварање команди вођења увођењем команде К-6 за гађање брзих маневришућих циљева у гоњењу, режим "мале висине II"...

Двина јесте пензионисана почетком деведесетих, али је коришћена за време рата у хрватској и БиХ за гађање циљева на земљи. Сви дивизиони Волкова су остали у Војсци Републике Српске. са њима је било пар гађања НАТО авијације и више гађања циљева на земљи.   
« Last Edit: February 11, 2008, 09:22:06 pm by machak » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: February 11, 2008, 09:59:01 pm »

Što se tiče informacija na netu ne samo vezano za PVO sisteme, nego uopšteno gledajući za bilo koje naoružanje u zadnjih dve tri godine je baš u velikom porastu, doduše mnogo više na engleskom, ali ima dosta toga i na našem jeziku.

@Bane pa ako možeš da okačiš na forumu materijal koji si radio kao vojnik, bilo bi odlično Smiley

Izgleda da nisam pogrešio što se tiče godine (`73.) uvođenja Neve u naš PVO.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #8 on: February 12, 2008, 02:31:57 am »

@Mačak

Dosta mi je taj čudan podatak za Nevu i 70-te godine. Rusi su dosta bili tvrdoglavi i tajanstveni za Nevu, pa je nikom nisu davali osim članicama Varšavskog pakta. Ja sam uspeo da pronađem podatak da su Neve uvedene '80-e:
http://www.vs.rs/index.php?content=3f5bc6ae-f738-102b-bdc2-a0672172d7df
http://www.vs.rs/index.php?content=ba8508ec-0221-102c-a202-2f44c9235232
http://www.avijacijabezgranica.com/forum/viewtopic.php?t=6786
Što se tiče betonske ograde, to je rađeno na većini položaja Dvine, kao npr. u Zadru i Obrenovcu.
Dvina korišćena u Bosni? Kako su uopšte uspeli da upale sistem a da ih Ameri ne zveknu? Za Kub znam da je radio, pošto je on imao potvrđeno obaranje i bar još jedan pogodak.
Upravo sam proveravao neke od sajtova koje sam koristio tada da se informišem o ranim ruskim sistemima (Berkut, Dvina, Neva), kao npr. Astronautix, Jane's i GlobalSecurity. Koliko sam primetio, oni su i dalje jedini sajtovi koji imaju koliko-toliko detaljne informacije. Sve ostalo je klasična resavska škola. Ipak, većina sajtova koje sam tak koristio nažalost više ne postoji Sad Informacije koje se mogu naći na raznim forumima ipak ne uzimam za ozbiljno Grin Na jednom veoma cenjenom stranom forumu sam našao podatak da je Dvina masakrirala američke avione 1972. godine u Vijetnamu, a lično sam slušao vijetnamskog generala koji lepo kaže da od silnog ometanja nisu ni palili radare tih godina već su rakete lansirale bez vođenja samo da zaplaše Amere. Tako se desilo da su u tri navrata potrošili sve zalihe raketa pa su čekali da im Rusi ponovo dostave Smiley Mačak imaš li neke top-secret Smiley linkove ka nekim od novojih sajtova? Baš mi se nešto ponovo istražuje, a nemam vremena da sam zaronim u kopanje po netu Sad

@Broker

Ponovo ti Mačak može bolje objasniti. Uređeni borbeni položaj je položaj koji je pripremljen da može da primi raketni sistem po svim propisima (grudobrani oko lansirnih rampi i pratećih kabina, kanali za kablove, uređeni kružni ili zvezdasti putevi za dotur raketa ZIL-ovima). Imaš na ovom forumu Google Earth kolekciju položaja Neve i Dvine pa pogledaj koliko ima "praznih" položaja. E to su borbeni položaji. Npr. jedan od borbenih položaja diviziona iz Jakova je nedaleko od kasarne u sred neke njive (lepo se vidi na Google Earth-u), dok je borbeni položaj diviziona u Batajnici bio podzemni bunker na aerodromu koji je pogođen na početku bombardovanja '99. Da ne veruješ kako je pogođen ovaj bunker - projektil je probio u podzemni armirani bunker, zario se duboko u patos i tek onda detonirao, te praktično kao da je grunuo odozdo. Najveća mana Dvine i Neve je upravo taj izuzetno karakterističan otisak na zemlji, pa je sve većom upotrebom satelita, ovi sistemi postali veoma lako uočivi. Zato su naši i uvežbavali postavljanje Neve na svakom proplanku.
Ako misliš na materijal koji je korišćen za izradu postera, nisam siguran da li ga još imam na nekom CD-u.
« Last Edit: April 02, 2009, 04:21:59 pm by dexy, Reason: Ispravljeni linkovi. » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #9 on: February 12, 2008, 02:51:26 am »

OVo su neki od položaja Neve kod nas, čisto da se može steći predstava koliko je vidljiv njihov karakterističan otisak na zemlji.

Batajnica mirnodopski položaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Batajnica borbeni položaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jakovo mirnodopski položaj:



Jakovo borbeni položaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Obrenovac mirnodopski položaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zuce mirnodopski položaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* batajnicamirnoyv2.jpg (36.42 KB, 701x697 - viewed 524 times.)

* batajnicaborbenijc7.jpg (24.58 KB, 503x580 - viewed 452 times.)

* jakovomirnoep8.jpg (30.9 KB, 533x551 - viewed 381 times.)

* obrenovacmirnozx7.jpg (26.05 KB, 572x545 - viewed 248 times.)

* zucemirnoiw3.jpg (49.77 KB, 795x664 - viewed 248 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 04:23:32 pm by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: February 12, 2008, 07:12:04 am »

Da sada razumem, pripremni borbeni položaj je ustvari pripremljeno zemljište gde može dosta brzo da se postavi borbeni položaj rampe, radar, post, agregat itd. Hvala na odgovoru Smiley

Neznam (ma nije toliko ni bitno) baš su pričali o borbenim položajima (eto da budem precizniji bilo je to`98), i tada je pominjana Moskva kako oko nje ima 300 borbenih položaja, pa su onda računali koliko ima samo Nevinih raketa na gotovsu oko Moskve, kažem nije toliko ni bitno, sigurno da ih ima dovoljno naručito danas. Na žalost mi smo se uvek sa nadom (koja se kasnije ispostavila kao lažna) uzdali u Ruse i po malo (ili mnogo) ih zbog toga i favorizovali u odnosu na druge (pa i sam si to osetio kada si spremao materijal u vojsci), a opet gledajući sa druge strane moraš da živiš (makar u lažnoj nadi) da ti je kao neki saveznik nadmoćniji od tvog neprijatelja. Kako ide ona narodna beše "Jadan onaj koga Rusi brane, a Grci hrane", tako nešto. Smiley
Inače obišao sam više Nevinih položaja (i lažnih i pravih) tako da mi je poznato kako se uređuju položaji. Naravno hvala i za ove položaje (iz ove perspektive ih nisam viđao), nego možda bi mogao da ih postaviš u atačmentu posta u KMZ fajlu, tako da možemo svi da ih preuzmemo.
« Last Edit: February 12, 2008, 07:15:39 am by Broker » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #11 on: February 12, 2008, 05:00:38 pm »

Quote
Dosta mi je taj čudan podatak za Nevu i 70-te godine. Rusi su dosta bili tvrdoglavi i tajanstveni za Nevu, pa je nikom nisu davali osim članicama Varšavskog pakta. Ja sam uspeo da pronađem podatak da su Neve uvedene '80-e:
@Bane:
100% поуздан податак. Само не треба да те чуди шта пишу сајтови, па чак и званични. И у "Одбрани" се понекад могу прочитати небулозе и нетачни подаци. Нпр. недавно су написали да се за обуку пилота користи Г-2 (!?), а само је један у оперативној употреби и то у СЛИ (бивши ВОЦ).
Quote
Upravo sam proveravao neke od sajtova koje sam koristio tada da se informišem o ranim ruskim sistemima (Berkut, Dvina, Neva), kao npr. Astronautix, Jane's i GlobalSecurity. Koliko sam primetio, oni su i dalje jedini sajtovi koji imaju koliko-toliko detaljne informacije. Sve ostalo je klasična resavska škola. Ipak, većina sajtova koje sam tak koristio nažalost više ne postoji Sad Informacije koje se mogu naći na raznim forumima ipak ne uzimam za ozbiljno Grin Na jednom veoma cenjenom stranom forumu sam našao podatak da je Dvina masakrirala američke avione 1972. godine u Vijetnamu, a lično sam slušao vijetnamskog generala koji lepo kaže da od silnog ometanja nisu ni palili radare tih godina već su rakete lansirale bez vođenja samo da zaplaše Amere.
Ја сам својевремено на једном угледном руском сајту, специјализованом за ПВО, читао анализу неког њиховог ппук, или пук, о агресији НАТО на СРЈ 1999. године и видео сам пар нетачних података. Нпр. углавном се погрешно приписује обарање F-117 ракетном систему Куб, чак и код Руса. Амери су такође имали велики респект према Кубу уочи агресије, међутим Нева је свеукупно испала ефикаснија и чак жилавија.
Quote
Dvina korišćena u Bosni? Kako su uopšte uspeli da upale sistem a da ih Ameri ne zveknu?
Двина је коришћена првенствено за гађање циљева на земљи, а било је пар случајева гађања НАТО авиона помоћу РС Волков. Куб је имао неколико успешних дејстава у БиХ и РСК.
Quote
Mačak imaš li neke top-secret Smiley linkove ka nekim od novojih sajtova? Baš mi se nešto ponovo istražuje, a nemam vremena da sam zaronim u kopanje po netu Sad

Овај има део посвећен војсци са врло ажурним и прецизним информацијама из области одбране које се скоро свакодневно ажурирају:
http://www.lenta.ru/mil/
Углавном сам их налазио тражећи неку информацију, или детаљ. Има и сајтова појединих школа и института, али то се може углавном наћи преко линкова датих на сродним сајтовима.

« Last Edit: March 01, 2015, 04:25:04 pm by Рашо » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #12 on: February 12, 2008, 10:42:03 pm »

Амери су такође имали велики респект према Кубу уочи агресије, међутим Нева је свеукупно испала ефикаснија и чак жилавија.

Amerikanci imali respekt prema Kub-u? Ne razumem kakav respekt, kad se radi o sistemu koji su Izraelci provalili za svega dva dana tokom Jom-Kipurskog rata. Svojevremeno sam čitao na Stratfor-u da je bilo straha od "umreženog sistema PVO u regionu Beograda", i non-stop su se Ameri čudili što "Srbi ne podižu svoj softicirani PVO sistem kako bi zaštitili prestonicu" Grin Softicirani, umreženi... i onda je mrmot zavio čokoladu Grin

Двина је коришћена првенствено за гађање циљева на земљи, а било је пар случајева гађања НАТО авиона помоћу РС Волков. Куб је имао неколико успешних дејстава у БиХ и РСК.

Iskreno nisam imao pojma da Dvinina raketa može da roni. Jel se radilo o nekoj našoj modifikaciji ili o standardnoj mogućnosti?
I još jednom da ponovim - svaka čast onom oficiru koji je smeo da upali Volkov u trenutku totalne neprijateljske dominacije u vazduhu. Za one koji ne znaju, vreme potrebno za dislociranje Volkova nije ni malo kratko, što ga ostavlja izloženim za napad Tomahvkom, pa čak i za klasično bombardovanje.

Не могу сада да се сетим неких који су ми привукли посебну пажњу, али ево пар комада, онако "из рукава":

Druže kapetane, ima nas domaćih izdajnika koji su učili jezike malo zapadnije od Kijeva Grin
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #13 on: February 13, 2008, 04:31:36 pm »

Quote
Iskreno nisam imao pojma da Dvinina raketa može da roni. Jel se radilo o nekoj našoj modifikaciji ili o standardnoj mogućnosti?
Циљеве на земљи и води, који могу радарски да се прате (да постоји оптичка видљивост) могу да гађају и Двина и Волков и Нева Smiley. То је стандардан режим рада, који се на Неви зове "режим земља".
Logged
Harlequin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #14 on: May 19, 2008, 10:24:08 am »

Amerikanci imali respekt prema Kub-u? Ne razumem kakav respekt, kad se radi o sistemu koji su Izraelci provalili za svega dva dana tokom Jom-Kipurskog rata.

Mala sugestija, i moja prva poruka na ovom forumu Smiley
Izraelci su provalili Kub, zato sto su obavestajnim putem saznali sve borbene polozaje...a kako su saznali? Pa prosto, jedan od glavnokomandujucih generala kod Arapa je bio Jevrej Smiley
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.