PALUBA
April 24, 2024, 11:09:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 300698 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #990 on: June 15, 2021, 05:21:13 am »

понедељак, 14.06.2021.

Меркелова: Отворено ново поглавље НАТО-а са Бајденом

БРИСЕЛ – Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас на самиту НАТО-а да је, са новим америчким председником Џозефом Бајденом, отворено ново поглавље западне војне алијансе.

Она је рекла да је Немачка посвећена постизању циља НАТО о издвајању два одсто свог бруто домаћег производа за војску, пренео је Ројтерс. Меркелова је истакла да Русија не види НАТО као партнера, већ нажалост као противника. Немачка канцеларка је навела да НАТО треба да се држи приступа одвраћања и дијалога. Она је, такође, казала да треба анализирати мисију у Авганистану, шта је било добро, а шта не, јавља Танјуг. Меркелова је рекла и да НАТО види нове изазове у хибридној тактици, коју примењују Кина и Русија. Према њеном мишљењу, у данашњој дискусији је било јасно да Русија представља велики изазов. Немачка канцеларка је истакла да је Кина ривал у многим питањима и партнер у многим другим. Меркелова је закључила да НАТО треба увек да понуди дијалог – тамо где је то могуће, али и да буде спреман тамо где постоје хибридне претње.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #991 on: June 15, 2021, 05:23:23 am »

понедељак, 14.06.2021.

Бајден: Кина и Русија покушавају да забију клин у НАТО

БРИСЕЛ – Председник САД Џозеф Бајден данас је изјавио да су Кина и Русија покушале да раставе трансатлантски савез, да забију клин у Алијансу, додајући да ће, „иако не тражи конфликт са Русијом, НАТО одговорити уколико Москва настави са штетним активностима”.

„Суочавамо се једном у веку са глобалном здравственом кризом, а у исто време демографске вредности се суочавају са све већим притиском, како споља, тако и изнутра. Русија и Кина покушавају да забију клин у нашу трансатлантску солидарност”, изјавио је Бајден на конференцији за новинаре после састанка са лидерима НАТО, пренео је Танјуг. Он је поновио да ће рећи руском председнику у среду да не жели конфликт са Русијом, али да ће НАТО одговорити ако Русија настави са својим штетним активностима.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #992 on: June 15, 2021, 06:00:39 am »

Kako je došlo do toga da je Kina, a ne Rusija postala glavna tema samita NATO
Milijana Milikšić 15.06.2021.

Šef NATO pakta Jens Stoltenberg izjavio je da Zapadna alijansa mora da odgovori na ekonomski, politički i vojni uspon Kine, i da će konačno saopštenje sa samita zacementirati novu strategiju prema Pekingu.

Iako je Stoltenberg rekao da će glavna tema samita biti Rusija i predstojeći sastanak predsednika SAD i Rusije Džoa Bajdena i Vladimira Putina u sredu u Ženevi, veliku pažnju privukla je izjava američkog nacionalnog bezbednosnog savetnika Džejka Salivena, koji je najavio da će se nakon samita u Briselu Kina "naći u saopštenju na robusniji način nego ikad do sada". On je ukazao da je NATO imao ulogu u razvoju “zajedničkih vojnih sposobnosti” kako bi odgovorio Kini "i u nuklearnoj sferi".

Lideri su Kinu označili kao bezbednosni rizik. Stoltenberg je rekao da je samit u ponedeljak "ključni trenutak" za moćnu političku i vojnu alijansu, koja se sastoji od 30 evropskih i severnoameričkih zemalja. Ovo je tek drugi put da su se NATO lideri fokusirali na Kinu. Prvi put je to bilo u decembru 2019, na insistiranje administracije Donalda Trampa, ali smatra se da Bajden želi da sad izrazi oštriji stav od tadašnjih govora o "izazovima".

Kina umesto Rusije

NATO je osnovan nakon Drugog svetskog rata kao odgovor na ekspanziju Sovjetskog saveza, a sada se priprema na velike promene.

- Ono što ćemo videti je obavezivanje lidera novom procesu Strateškog koncepta koji će rezultirati puštanjem novog Strateškog koncepta na NATO samitu sledeće godine, 2022. godine. Poslednji Strateški koncept urađen je 2010. i, između ostalog, odnosi se prema Rusiji kao prema "konstruktivnom partneru" i uopšte ne pominje Kinu. Stoga je vreme za ažuriranje tog Strateškog koncepta za NATO – rekao je Saliven, dodajući da će se Bajden konsultovati sa saveznicima na samitu oko toga.

NATO je poslednjih godina bio u problemima, dok su lideri članica alijanse diskutovali o njenoj svrsi i finansiranju. Tenzije su porasle tokom predsedništva Donalda Trampa, koji se žalio na finansijske doprinose članica paktu i doveo u pitanje američku obavezu odbrani evropskih partnera. Za razliku od njega, Džo Bajden, kojem je ovo prvi NATO sastanak otkako je u kancelariji, požurio je da potvrdi američku podršku 72-godišnjoj alijansi.

- Želim da razjasnim ovo: NATO je od ključne važnosti za američke interese – poručio je Bajden u ponedeljak, ukazujući na "svetu obavezu" Člana 5 osnivačkog ugovora u kojem su se članice obavezale da će braniti jedna drugu od napada. Ovo je potvrdilo Salivenove navode da će razgovori u NATO biti fokusirani na kolektivnu bezbednost, uključujući suprotstavljanje Kini i njenom brzom vojnom usponu.

- Ne ulazimo u novi Hladni rat i Kina nije naš protivnik niti neprijatelj. Ali moramo da se zajedno, kao alijansa, okrenemo ka izazovima koje uspon Kine predstavlja po našu bezbednost – rekao je Stoltenberg.

BBC ukazuje da je Kina jedna od vodećih svetskih ekonomija i vojnih sila, čija vladajuća Komunistička partija čvrsto drži politiku, svakodnevni život i većinu društva u svojoj šaci.

Zašto je NATO zabrinut?

NATO je sve zabrinutiji zbog rastućih vojnih sposobnosti Kine, koju vidi kao pretnju bezbednosti i demokratskim vrednostima svojih članica. Poslednjih godina alijansa motri i na kineske aktivnosti u Africi. Kineski predsednik Si Đinping je pre tri godine izjavio da njihov novac u Africi nije namenjen za "beskorisne projekte". Zapad se plaši da Kina želi da uspostavi vojne baze na kontinentu, gde drži zajedničke vojne vežbe s Rusijom.

- Kina nam se približava. Vidimo ih u sajber prostoru, vidimo Kinu u Africi, ali takođe vidimo kako Kina uveliko ulaže u našu ključnu infrastrukturu - rekao je generalni sekretar pakta uoči samita. Ovakvi navodi i sam fokus samita govore da je Kina prva briga NATO pakta a posebno SAD i Bajdena.

- Ovde nije reč o tome da "NATO ide u Kinu". Ovde je reč o tome da "Kina dolazi u Evropu i da moramo nešto da uradimo oko toga" – istakla je Klaudija Mejdžor, analitičarka Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove.

“Fajnenšel tajms” piše da su zajedničke vojne vežbe s Rusijom 2015. prvi put dovele kinesku mornaricu u Mediteran i srce Evrope. Od tada je Kina izgradila najveću pomorsku flotu u svetu i investira u ključnu evropsku infrastrukturu, uključujući luke i telekomunikacione mreže, u okviru svoje inicijative "Pojas i put". Članice NATO su podeljene oko toga kako se postaviti prema Kini. Njene zajedničke vojne vežbe s Rusijom podigle su noge obrve u paktu, a Centar za Novu američku bezbednost je u izveštaju iz januara upozorio da "tamo gde su ruski i kineski interesi usklađeni, Moskva i Peking mogu eventualno da koordinišu svoje zajedničke sposobnosti da izazovu američku spoljnu politiku".

Druga stvar koja brine NATO je Afrika, koju Kina može da iskoristi da proširi svoje vojno prisustvo u Atlantiku kao deo svog dugoročnog cilja da zaista postane globalna oružana sila. Iako nema dokaza da Peking pokušava da uspostavi svojevrsnu zapadnoafričku bazu, Kina već ima jednu stanicu u Džibutiju kao i međunarodnu antipiratsku misiju u Adenskom zalivu. Ne treba zaboraviti ni umešanost kineskih kompanija u ključnu evropsku infrastrukturu preko svoje tehnološke kompanije "Huavej".

Kineski “Kosko” ima vladajući udeo akcija u grčkoj najvećoj luki Pireus i priča se da pregovora o investiciji u terminal luke Hamburg. A takve ekonomske veze komplikuju napore NATO da stvori ujedinjen pristup Kini.

Nuklearna pretnja

Nemali razlog za brigu je i nuklearno oružje.

Saliven je odgovarajući na pitanje koju bi ulogu NATO trebalo da zauzme kako bi se suprotstavio Kini, rekao da postoje tri stvari na koje bi on stavio fokus. Jedna je uloga NATO u deljenju informacija o prirodi bezbednosnog izazova koji Kina predstavlja, drugi napredak Kine u razvoju sofisticiranih borbenih sposobnosti i metoda – "uključujući nuklearnu sferu" – a treće NATO, pre svega, kao centar bezbednosne i vojne saradnje i kolektivne odbrane, ali i forum demokratskih vrednosti, alijansa demokratija, prenela je Bela kuća na svom sajtu.

Kina poseduje nuklearno oružje od 1964. a istraživači švedskog globalnog bezbednosnog tink tanka, Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), su u svom godišnjem izveštaju koji je izašao u ponedeljak istakli da ona modernizuje i širi svoj nuklearni arsenal, iako i dalje ima deo zaliha u rukama SAD i Rusije. Ove godine, objavio je Karnegi, Kina ima 350 bojevih glava, što je povećanje u odnosu na 320 koliko je imala prošle godine. Rusija i dalje vodi u svetu sa 6.255 bojevih glava, dok su SAD druge sa 5.550, iako su obe zemlje smanjile svoje zalihe tokom godine, preneo je "Saut Čajna morning post".

I Rusija i SAD su povećale broj bojevih glava na projektilima ili u bazama sa operativnim snagama.

Procenjuje se da su obe imale oko 50 više nuklearnih bojevih glava u operativnom rasporedu na početku 2021. u odnosu na prošlu godinu, stoji u izveštaju, objavljenom svega nekoliko dana nakon što je Kina kritikovala SAD zbog planova da razmesti projektile i odbrambene sisteme u susednim zemljama. Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je u obraćanju na Konferenciji o razoružanju u petak pozvao SAD i Rusiju da smanje nuklearni arsenal, ukazujući na "unilateralno zlostavljanje" iranskog nuklearnog programa.

Istraživači SIPRI-ja rekli su da se ukupni broj razmeštenih nuklearnih bojevih glava popeo sa 3.720 iz 2020. godine na 3.825 ove godine. Od toga je oko 2.000 u "stanju visoke operativne uzbune", dodaje se u izveštaju. Severna Koreja nije sprovodila nuklearne testove 2020, ali je nastavila proizvodnju i razvoj balističkih projektila.

Devet država u svetu koje poseduju nuklearno oružje – SAD, Rusija, Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael i Severna Koreja – zajedno su imale, kako se procenjuje, 13.080 nuklearnog oružja na početku 2021, za 320 manje nego prošle godine. Do smanjenja je uglavnom došlo demontiranjem zastarelih bojevih glava. "Saut Čajna morning post" podseća da su u februaru SAD i Rusija produžile Novi strateški ugovor o smanjenju naoružanja (Novi START) do 2026, što je naširoko viđeno kao kamen temeljac međunarodne bezbednosti.

Ali, stručnjaci ukazuju da Rusija i SAD izgleda da povećavaju važnost koju pripisuju nuklearnom oružju u svojim nacionalnim bezbednosnim strategijama, i da obe primenjuju programe zamene i modernizacije svojih nuklearnih bojevih glava, projektila, letelica, te proizvodnih objekata.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #993 on: June 15, 2021, 06:21:36 am »



Quote
Zajednička deklaracija NATO-a: Kina predstavlja sistemski izazov za sigurnost

Generalni sekretar NATO-a na samitu u Briselu rekao je da su čelnici zemalja članica odlučni da se suprotstave vojnim ambicijama Kine.

U zajedničkoj deklaraciji, Peking nije označen kao neprijatelj, ali je istaknuto da predstavlja sistemski izazov za sigurnost Alijanse. Tome, kao i destabilizirajućim potezima Rusije, kako je naveo generalni sekretar, NATO se mora oduprijeti.

Čelnici 30 zemalja članica usvojili su dokument o reformama koje treba provesti do 2030, a uključuju suzbijanje terorističkih prijetnji i kibernetičkih napada.

Prvi put kao predsjednik Amerike, samitu NATO-a prisustvuje Joe Biden.







Quote
Završen samit NATO-a: Fokus Alijanse na odnosu s Kinom i Rusijom

Zajednička deklaracija koju su usvojili čelnici zemalja Alijanse posvećena je velikim dijelom Kini i Rusiji.

Rast vojnog, političkog i ekonomskog utjecaja Kine, kako je zaključeno, predstavlja sistemski izazov za transatlantsku sigurnost Alijanse, a odnosi s Rusijom od Hladnog rata nisu bili gori.

Usvojen je i dokument o reformama koje treba provesti do 2030 - uz saglasnost članica da povećaju izdvajanja za odbranu.



« Last Edit: June 15, 2021, 06:26:46 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #994 on: June 15, 2021, 07:36:32 am »



NATO potvrdio nameru da primi Ukrajinu i Gruziju u Alijansu


Gruzija i Ukrajina mogu u budućnosti postati članice Severnoatlantske alijanse, navodi se u finalnom saopštenju samita država-članica NATO-a u Briselu.

Konkretni datumi ulaska Ukrajine i Gruzije u NATO nisu navedeni u dokumentu. Pri tom, naglašava se veliki doprinos Tbilisija operacijama Alijanse, kao i podrška reformama u zemlji.

„Potvrđujemo odluku koja je bila doneta na samitu u Bukureštu 2008. godine da će Ukrajina postati članica Alijanse sa Akcionim planom o članstvu kao neodvojivim delom ovog procesa“, navodi se u saopštenju.
Slična odluka je doneta i za Gruziju.

NATO je podržao reforme u Ukrajini i "pozvao na dalji napredak u skladu sa međunarodnim obavezama i opredeljenjima Ukrajine". Pored toga, oni su podržali prava obe države da "samostalno određuju svoju budućnost i spoljnopolitički kurs, bez mešanja spolja".

Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da bi se, ako Ukrajina uđe u NATO, vreme leta raketa od Harkova ili Dnjepra do Moskve smanjilo do 7-10 minuta.

"Neko bi generalno trebalo da razmisli o tome kako treba da reagujemo na ono što se u osnovi predlaže i raspravlja", naglasio je ruski lider.

U poslednjih nekoliko meseci ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je još jednom pokrenuo pitanje članstva države u NATO-u. Prema njegovim rečima to je jedini put okončanja sukoba u Donbasu. Kremlj je na ovo odgovorio da bi takvi koraci samo pogoršali unutrašnje probleme Ukrajine, a za stanovnike samoproglašenih republika pridruživanje Alijansi je apsolutno neprihvatljiva perspektiva.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #995 on: June 15, 2021, 07:37:37 am »



Quote
Vidmarović: NATO se pretvara u sigurnosnu podružnicu američkih interesa

Geopolitički anaitičar i saradnik Univerziteta u Puli Branimir Vidmarović, komentarišući najavljene reforme NATO-a i poruke generalnog sekretara, kaže da se NATO pretvara u u sigurnosnu podružnicu američkih interesa: "Reforme koje stoje u strategiji 2030. i tekst zajedničke izjave dokazuju da se radi o forsiranju američkih vanjskopolitičkih tegoba i isključivo njenih problema i zabrinutosti."

Pogotovo zabrinjavajućim smatra dio strategije koji se odnosi na Kinu: "To je zabrinjavajuće jer podrazumijeva ne samo rast troškova za suprotstavljanje Kini u istočnom i južnom kineskom moru, nego zato što to i fundamentalno mijenja princip NATO-a koji je odražen u njegovom Ustavu - NATO nije pacifička ili istočnoazijska organizacija. Svi su se htjeli pridružiti u euforiji u vezi Bidena, na njegovu agendu, međutim, zabrinjava da niko nije obratio pažnju na to da se transformira i širi geografsko područje djelovanja NATO-a, bez da se onda napravi radikalna revizija sporazuma 1949. godine."

Vidmarović osvrnuo se i na poteze hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića spram dijela deklaracije NATO-a u kojem se tretira BiH: "Znate ja se malo crvenim kada gledam takve izjave zato što je BiH uvijek u svakom komunikeu i nema samita u kojem nema BiH. 2015. je bio spomenut Dejton, gdje se govorilo da su zemlje privržene Dejtonu i podrazumijeva se da tu sve ide ono što ide uz Dejton. Nije deklaracija NATO-a izlet u povijest i nije geneneologija svih političkih problema i dobro su kolege rekle našem predsjedniku da je to smjernica i dokument koji okvirno govori i ne treba ulaziti u detalje. BiH jeste uvijek u fokusu NATO-a i niko je neće zaboraviti. Ovo su, po meni, na žalost samo neki politički poeni koji nisu izgledali baš najbolje na međunarodnoj sceni."





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #996 on: June 15, 2021, 10:25:32 am »

Bajden danas sa čelnicima EU, obnavlja transatlantske odnose
Tanjug 15.06.2021.

Američki predsednik Džo Bajden trebalo bi danas da se sastane sa čelnicima Evropske unije, u nastojanju da obnovi dve strane odnose i da postigne primirje u trgovinskom ratu i 17-godišnjem sporu oko subvencija za proizvođače aviona.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel dočekaće Bajdena u Briselu. Glavna tema sastanka će, kako se očekuje, biti obnavljanje transatlantskih odnosa nakon "zategnutih odnosa" u vreme bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, prenosi agencija Rojters. Saveznici se 16 godina sukobljavaju na planu carina, ali jedan neimenovani evropski zvaničnik tvrdi da bi se ta trgovinska prepreka mogla ukinuti.

"Vrlo je verovatno da bi obe strane pristale na ukidanje carina vezanih za spor oko aviona", rekao je taj izvor.

SAD i EU se međusobno optužuju za neopravednu državnu podršku dvema najvećim svetskim vazduhoplovnim kompanijama, evropskom Erbasu i američkom Boingu. Brisel i Vašington su nametnuli međusobne carine vredne više milijardi dolara na sve proizvode, ali su obe strane u martu pristale na ukidanje carina na četiri meseca. Drugo ključno pitanje sastanka mogla bi biti saradnja u borbi protiv pandemije korona virusa. Bajden je, na konferenciji za novinare u Briselu održanoj kasno sinoć posle samita NATO-a, rekao liderima Alijanse da se "Amerika vratila", prenosi agencija Rojters. Britanska agencija navodi da Bajden traži podršku Evropljana u odbrani zapadnih liberalnih demokratija pred sve snažnijim vojnim i ekonomskim usponom Rusije i Kine.

"Suočavamo se jednom u veku s globalnom zdravstvenom krizom, a u isto vreme demografske vrednosti se suočavaju sa sve većim pritiskom, kako spolja, tako i iznutra. Rusija i Kina pokušavaju da zabiju klin u našu transatlantsku solidarnost", izjavio je Bajden na konferenciji za novinare posle sastanka sa liderima NATO, preneo je Rojters.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #997 on: June 15, 2021, 10:30:53 am »

Čudan pozdrav Bajdena i Erdogana na samitu NATO
M.I.M. 15.06.2021.

Američki predsednik Džo Bajden prišao je u ponedeljak turskom kolegi Redžepu Tajipu Erdoganu na godišnjem NATO samitu u Briselu, a njihov čudan pozdrav odmah je privukao pažnju svetskih medija.



Bajden je zatekao Erdogana nespremnog, vidi se na snimcima njihovog kratkog susreta pred početak samita. Turski predsednik je sedeo za stolom pripremajući se da kritikuje Bajdena zbog nedavnog priznanja masakra nad Jermenima kao genocida. Erdogan je sedeo za stolom, bez maske kako je preneo “Njujork post”, kad mu je Bajden prišao i ponudio mu šaku da se “kucnu”, uhvativši ga nespremnog da možda reaguje drugačije nego što jeste.

Erdoganu nije preostalo nego da ustane i pozdravi Bajdena – dva lidera su se dotakla šakama i porazgovarala. Kiseo osmeh turskog lidera govori za sebe, dok se Bajdenov izraz lica nije mogao videti zbog maske. Kasnije su zauzeli svoja mesta zbog formalnijeg sastanka, a ubrzo su objavljene slike sa njihovog neobičnog susreta. Američko-turski odnosi zategli su se poslednjih godina zbog Erdoganovog militarizma u Siriji i Libiji i potiskivanja disidenata nakon navodnog pokušaja puča 2016. Bajden je u aprilu priznao za genocid masakr nad Jermenima u Prvom svetskom ratu, što je razbesnelo Erdogana.

Prošle godine Bajden je pozvao turskog kolegu da poništi svoju odluku o pretvaranju Aje Sofije, bivšeg hrišćanskog hrama i muzeja, u džamiju. Uoči NATO samita Erdogan je rekao da će se suprotstaviti Bajdenu zbog njegovog stava o genocidu. Međutim, fotografije sa samita – a Erdogan na jednoj pozira sa palcem na gore – odaju drugačiju sliku.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #998 on: June 16, 2021, 07:15:32 am »

Problemi u NATO, reagovala Hrvatska; "To radite kod kuće"
IZVOR: INDEX.HR UTORAK, 15.06.2021.

Zagreb -- Zoran Milanović izjavio je da su se neke zemlje, između ostalih i Nemačka i Italija, protivile Dejtonskom sporazumu u okviru NATO deklaracije.

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je u utorak da su se neke zapadne zemlje protivile uključivanju Dejtonskog sporazuma u ​​NATO deklaraciju, pominjući Nemačku i Italiju, dodajući da se bilo kakve promene u BiH ne bi smele desiti bez Hrvatske i Srbije. Milanović je u Slovačkoj, gde je učestvovao na forumu GLOBSEC i sastao se sa slovačkom predsednicom Zuzanom Čaputovom i poljskim predsednikom Andžejem Dudom.

Sa njima je razgovarao o samitu Severnoatlantskog pakta u ponedeljak u Briselu, na kojem je, prema rečima predsednika, Hrvatska uspela da u konačnu deklaraciju uvrsti referencu na Dejtonski sporazum tek posle šest dana insistiranja.

"To se nije trebalo dogoditi, to je trebalo rešiti pre nedelju dana. Neko je protiv toga, pa neko ima problema sa Dejtonom, želi ga demontirati", rekao je Milanović i dodao da su te zemlje istovremeno kritikovale člana Predsedništva BiH Milorada Dodika zbog kršenja Dejtonskog sporazuma.

"To je potpuno poremećena logika, tamo nešto nije normalno", rekao je Milanović. Rekao je da se uključivanju Dejtona u konačnu deklaraciju NATO-a protivilo "nekoliko zemalja", Nemačka, Italija ili "niz zapadnih diplomatija".

"Zapadna Evropa, koja na toksičnom nivou, jer oni nisu vodeći ljudi, to sigurno nije Angela Merkel, jednostavno radi gluposti, rastvara i rastvara temelj BiH koji ga, kakav god bio, štiti od zemljotresa."

Kritika nemačke diplomatije

Milanović je istakao da pregovore o deklaraciji nije vodila nemačka kancelarka, već Ministarstvo spoljnih poslova, koje je "pokriveno drugom njemu bliskom političkom opcijom, odnosno ljudima koji su skloni glupim eksperimentima u svojim maštanjima". Trenutni šef nemačke diplomatije je Hajko Maas, član socijaldemokrata koji vlada u koaliciji sa Hrišćansko-demokratskom unijom Angele Merkel. Neke zapadne zemlje zagovaraju takozvani "građanski" model za BiH, koji bi zamenio dejtonski koncept tri ravnopravna naroda, a predsednik je dan ranije rekao da "zvuči vrlo plemenito, ali da je to zapravo podvala".

"Neka to rade kod kuće. BiH je takva kakva je, ogromna je granica i sutra je moramo zadržati za Šengen", rekao je predsednik. Naglasio je da se planovi za BiH ne mogu praviti "ispod radara" i da bilo kakve promene u susednoj zemlji moraju obuhvatiti Hrvatsku i Srbiju, prvobitne potpisnice Dejtonskog sporazuma.

"Zbog toga sam ljudima koji ne znaju mnogo o tome objasnio jer se to njih ne tiče, to je fusnota za njih, a nama ogromna priča, o čemu se radi u Dejtonu i BiH", rekao je Milanović na sastanku sa njegovim slovačkim i poljskim kolegama.

"Tako se to radi u diplomatiji, koliko se sećam. Nekada sam bio u diplomatiji i nikada nisam pravio skandal. Tada sam došao u politiku - tu morate da izazovete da se čuju skandali", zaključio je predsednik.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #999 on: June 16, 2021, 07:39:35 am »



Analiza ...


Quote
US-EU NATO Summit. US back paying the bills. Ukraine says they are in NATO



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1000 on: June 16, 2021, 04:04:41 pm »

Berlin vraća 30 vojnika iz Litvanije zbog rasizma i antisemitizma
IZVOR: TANJUG SREDA, 16.06.2021.

Berlin -- Oko 30 nemačkih vojnika će biti povučeno iz službe u Litvaniji, a neki će biti i otpušteni nakon što su optuženi da su slali rasističke i antisemtiske parole.

Oni se sumnjiče i za seksualno uznemiravanje, saopštila je danas portparolka nemačke vojske. Vojnici su u Litvaniji kao deo NATO misije sa ciljem da štite tu baltičku zemlju, kao i Letoniju i Estoniju.

List "Špigl" je ranije objavio da su neki nemački vojnici bili toliko pijani u hotelu, da je vojna policija morala da interveniše, a naknadnom istragom je utvrđeno da su vojnici pevali rođendansku pesmu za nacističkog lidera Adolfa Hitlera na jednom od ranijih okupljanja. Osim što su kršili zakletve, vojnici su optuženi da su "vređali na rasnoj i antisemitskoj osnovi i da su pokazivali ekstremističko ponašanje", preneo je Rojters. Oni stižu u Nemačku sutra.

"Takvo ponašanje je, ne samo nedopustivo, već predstavlja sramotu za sve nas", dodala je portparolka.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1001 on: June 17, 2021, 06:50:03 am »




Quote
NATO Summit Exposes Hollow Alliance Divided On China, Weak Against Russia



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1002 on: June 17, 2021, 05:39:33 pm »



Quote
Američki saveznici mogu odahnuti nakon četiri godine tweetova i ispada

Američki predsjednik vratio se u Washington nakon posjete Evropi i brojnih sastanaka na samitu G7, NATO samitu i jučerašnjeg susreta sa ruskim predsjednikom.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1003 on: June 18, 2021, 01:14:34 pm »


Berlin vraća 30 vojnika iz Litvanije zbog rasizma i antisemitizma


Proslava Hitlerovog rođendana, seksualni napad – nemački vojnici u Litvaniji obrukali ceo Bundesever


Nemačko Ministarstvo odbrane opozvalo je u sredu jedinicu sa 30 nemačkih vojnika sa službe u Litvaniji jer su optuženi za antisemitske komentare i seksualno nasilje tokom službovanja, pri čemu su oni koji su neposredno odgovorni za incident momentalno otpušteni.

Ministarka odbrane Nemačke Anegret Kramp-Karenbauer smatra da optuženi vojnici narušavaju ugled celog Bundesvera.

U govoru mladim oficirima nemačke vojske, Anegret Kramp-Karenbauer je poručila da svako ko se tako ponaša ne bi trebalo da bude pripadnik Bundesvera, prenosi Rojters.

Nedeljnik Špigl ranije je objavio da su neki od njih bili toliko pijani u hotelu, da je vojna policija morala da interveniše, a naknadnom istragom je utvrđeno da su vojnici pevali rođendansku pesmu za nacističkog lidera Adolfa Hitlera na jednom od ranijih okupljanja.

Jedan od njih je pokušao seksualni napad na drugog vojnika dok je spavao, o čemu postoji video-snimak.

Vod se u četvrtak vratio u Nemačku, gde je prošle nedelje pokrenuta istraga o ponašanju vojnika u Litvaniji.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1004 on: June 19, 2021, 05:50:55 am »

Razgovarali i o evropskoj odbrani
Tanjug 19.06.2021.

Makron je izjavio u petak u Berlinu da evropska odbrambena autonomija može da ide "ruku pod ruku" sa članstvom u NATO-u.

- Uspeli smo u stvaranju ideje da evropska odbrana i strateška odbrambena autonomija mogu da bude alternativni projekat transatlantskoj organizaciji, ali i njena čvrsta komponenta - rekao je Makron na konferenciji za novinare sa kancelarkom Angelom Merkel, prenosi Rojters.

Makron je takođe rekao da je američki predsednik Džo Bajden iskazao poštovanje za Evropsku uniju na političkom nivou kao i svoju želju da radi sa EU kao partnerom.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.