PALUBA
March 28, 2024, 07:39:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 296817 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #570 on: August 04, 2018, 06:25:31 pm »

Када је питању та вежба у Грузији то је пре свега порука Грузији њеном политичком руководству (и народу) да ће га кобајаги бранити. Ако дође до сукоба Грузије и Русије (надам се да неће) НАТО им неће војно помоћи као што није 2008.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #571 on: August 04, 2018, 06:48:13 pm »

Quote
Zato ti kažem da članstvo u NATO-u ne diže troškove vojske nego ih višestruko smanjuje, pogotovo kada tu uračunaš i dobit koja se dobija preko drugih poslova.

Ти уствари хоћеш да ми кажеш: Ако сам ја ("држава НН") пре уласка у НАТО трошио 100 динара за одбрану, а кад уђем треба да трошим 150 ја сам мање платио одбрану? Undecided Е, сад није све у парама (кажеш ти), већ и у утицају. Јер ја ("држава НН") се питам о разним светским проблемима где битно утичем на одлуке јер сам ја део НАТО који је "опасни даса" и који се пита? Мени то личи на "Утицај гама зрака на сабласне невене". А никад нисам разумео тај филм Cool.

Ево, сад ће Црна Гора да битно утиче на проблеме миграната и на обнову Авганистана, о Сирији да и не говорим,а тек о "антиракетном штиту". Можда и постану лидер у НАТО?

Сад озбиљно: у стварности, тај утицај Црне Горе и њој сличних држава у НАТО је најпластичније исказан у понашању Трампа према црногорском председнику владе на прошлогодишњеме самиту НАТО (или неког сличног скупа), где га је грубо гурнуо како би он Трамп заузео позицију која му припада. не ради се ту само и једном некултурном гести већ о правом стању ствари. Други амерички председник би био култунији, али би суштина била иста: свако има да буде тамо где му је место и да слуша старијег ("главног баџу"). У оваквим заједницама као што је НАТО где је сила главни аргумент, увек се зна "ко малтер меша, а ко висак држи".  Приче о равноправности, демократичности и политичком и сваком другом утицају малих чланица (малих пре свега у економском и политичком смислу) су класична демагогија.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #572 on: August 04, 2018, 06:49:57 pm »

Ta ista vežba, Noble Partner, izvodi se već četvrtu godinu za redom. Nije ništa strašno, nije nikakva užasna provokacija kako se navodi, već vežbovna aktivnost, slična svim onim vežbama koje izvode sve zemlje u svetu. Postoji kalendar vežbi, mislim da ga možete skinuti i pratiti kada se šta i gde održava.

Inače, oni organizuju vežbu, Rusi im pošalju inspekciju naoružanja i teraj sve u krug...

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #573 on: August 04, 2018, 06:51:42 pm »

Svako ima svoj interes za ulazak ili neulazak u NATO.
Crna Gora da bi se odbranila od pogubnog uticaja Srbije. Smiley

Šalim se malo. CG je morala da udje u NATO da je šiptari ne bi raskućili. Smatraju da su ovim potezom sačuvali svoje granice. Sva ova priča oko važnosti CG za NATO i td je prosto i jednostavno sviranje i zamazivanje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #574 on: August 04, 2018, 07:00:30 pm »

Наравно, Раде. Зато свака земља, па и Србија треба да рационално (на бази интереса) донесе одлуку о приступању или не приступању неком војном савезу. Тренутно, једини рационални разлог Србије за приступање НАТО био би заштита од самог НАТО, боље речно агресивних аспирација неких њених чланица или савезника. А да ли је то тренутно довољан разлог, рекао бих да за сада није. У случају Србије НАТО мало нуди, да се изразим трговачки.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #575 on: August 04, 2018, 07:32:05 pm »

Quote
Zato ti kažem da članstvo u NATO-u ne diže troškove vojske nego ih višestruko smanjuje, pogotovo kada tu uračunaš i dobit koja se dobija preko drugih poslova.

Ти уствари хоћеш да ми кажеш: Ако сам ја ("држава НН") пре уласка у НАТО трошио 100 динара за одбрану, а кад уђем треба да трошим 150 ја сам мање платио одбрану? Undecided Е, сад није све у парама (кажеш ти), већ и у утицају. Јер ја ("држава НН") се питам о разним светским проблемима где битно утичем на одлуке јер сам ја део НАТО који је "опасни даса" и који се пита? Мени то личи на "Утицај гама зрака на сабласне невене". А никад нисам разумео тај филм Cool.

Ево, сад ће Црна Гора да битно утиче на проблеме миграната и на обнову Авганистана, о Сирији да и не говорим,а тек о "антиракетном штиту". Можда и постану лидер у НАТО?

Сад озбиљно: у стварности, тај утицај Црне Горе и њој сличних држава у НАТО је најпластичније исказан у понашању Трампа према црногорском председнику владе на прошлогодишњеме самиту НАТО (или неког сличног скупа), где га је грубо гурнуо како би он Трамп заузео позицију која му припада. не ради се ту само и једном некултурном гести већ о правом стању ствари. Други амерички председник би био култунији, али би суштина била иста: свако има да буде тамо где му је место и да слуша старијег ("главног баџу"). У оваквим заједницама као што је НАТО где је сила главни аргумент, увек се зна "ко малтер меша, а ко висак држи".  Приче о равноправности, демократичности и политичком и сваком другом утицају малих чланица (малих пре свега у економском и политичком смислу) су класична демагогија.



Da, troši se manje. CG učestvuje u akcijama NATO simbolično tako da ona ništa drugo sem bezbednosti neće dobiti. Doduše dobili su besplatno obezbeđenje vazdušnog prostora tako da su uštedeli što neće morati to da plaćaju nama ili nekoj drugoj zemlji ili da kupuju avione. Inače za tvoju informaciju CG kad se odvajala od SRbije je trošila 3% BDP-a na vojsku. Zašto to ne uzmeš kao polaznu osnovu ? Smanjenje joj je omogućilo upravo ulazak u partenerstvo za mir i sadašnji ulazak u NATO.

Ti sada tumačiš sadašnje cifre kao neku polaznu tačku pa eto "kuku-lele" svi moraju da troše više. A to naravno nije tačno, baš zbog toga što je NATO (a u stvari SAD) uništio SSSR to je omogućilo da svi zapadnjaci prepolove vojne budžete i uštede gomile novca unazad 30 godina. Sada kada ponovo imamo pretnje agresijama sa istoka potpuno je normalno da se traži da se više izdvaja. Ali opet osim SAD koji troši i za stvari koje nemaju veze sa NATO, niko od ostalih neće trošiti isto kao i recimo 80-ih godina tako da su opet u plusu. Ali ne može neko ko je član vojnog saveza da se vadi od svojih obaveza sa "nemamo sredstava", to je ili glupost ili licemerje svetskog ranga.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #576 on: August 04, 2018, 08:00:44 pm »

Rama: NATO će graditi bazu u Albaniji
Srna  04.08.2018.

Albanski premijer Edi Rama rekao je da NATO planira da u Albaniji izgradi vazduhoplovnu bazu za Zapadni Balkan.

On je naveo na svom "Fejsbuk" nalogu da je Severnoatlanski savet odobrio odluku da se izgradi prva vazduhoplovna baza na Zapadnom Balkanu u Albaniji. "NATO će investirati više od 50 miliona evra samo za prvu fazu projekta modernizacije vazduhoplovne baze u Kučovu", tvrdi Rama. On je dodao da će Kučova služiti kao nacionalna baza za albanske vazduhoplovne snage, ocenivši da ova strateška investicija NATO u Albaniji predstavlja novi standard za oružane snage Albanije. Rama je naveo da su u toku direktni razgovori sa SAD, koje je nazvao "strateškim partnerom" Albanije, kako bi se dodatno modernizovali albanski vazduhoplovni kapaciteti. On je najavio da se očekuje da će se zajedničke odluke, proistekle iz ovih razgovora, uskoro naći pred američkim Kongresom kako bi mogao da ih odobri.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #577 on: August 04, 2018, 08:12:51 pm »

Quote
Sada kada ponovo imamo pretnje agresijama sa istoka potpuno je normalno da se traži da se više izdvaja.

НАТО је формиран због ондашње претње СССР-а. Сада та претња "са истока" једноставно не постоји. Објективно, Русија није у стању да нападне и порази НАТО. Па сам си давао упоредне способности ОС САД и Русије. Та "претња" је само изговор за постојање и ширење НАТО-а. Већа и опаснија је претња (барем за Европу) исламски тероризам. О мигрантским изазовима да не говорим. То нису класичне војне претње али су озбиљније од класичних војних.

А о трошковима Црне Горе за одбрану ћемо дискутовати ка прође једно две -три године. Тада ће се они објективно исказати. Узгред нисам ни рекао да је Црна Гора повећала буџет већ сам причу узео хопотетички, а Црну Гору искористио као пример да се у НАТО-у тачно зна колико ко може да досегне и где му је место. Њима је место на маргини. И ту ће и остати. Једино сад могу да кажу: "нас и НАТО 600 милиона". Ти им је био (само са другим предзнаком) и остао бенефит. При том не мислим ништа лоше тиме што је Црна Гора у НАТО-у. То је опредељење  легитимног државног руководства. Шта мисли народ - па самим тим што нису смели да питање поставе на референдум указује шта народ Црне Горе мисли.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #578 on: August 04, 2018, 08:34:53 pm »



Директоре: Покушах да нађем колико је буџет за одбрану Црне Горе. Ево шта сам нашао: 

Ако је веровати веровати РТЦГ за 2017. износио је 44.537.641 euro или 2,93% укупних издатака државе; http://www.rtcg.me/vijesti/arsenal/151596/za-vojsku-cg---357-miliona-.html

За 2018. годину, ако је веровати министру Предрагу Бошковићу, он је пројектован на нешто више од 53 милиона евра, или 1,7 " БДП. https://fosmedia.me/infos/politika/vojni-budzet-crne-gore-53-miliona-eura

Дакле, након издвајања Црне Горе она је стално повећавала буџет (онај у 2017 је био већи од онога у 2016.). Уласком у НАТО он је такође повећан и биће још повећан. И није издвајала 3% БДП јер ваљда министра не лаже. Ако је 53 милиона 1,7% БДП, онда је 44,5 милиона мање од 1,7% БДП. То што пише у вести коју сам пренео да је био 2,93% односи се на издатке државе , а не на БДП. Или можда министар Бошковић не говори истину.

За твоју информацију док је била са Србијом Црна Гора од 1999. године скоро да није издвајала ништа за одбрану. Скоро све је то плаћала Србија. Када је формирана ДЗ СЦГ издвајали су само за плате, али не и за остале трошкове (дневнице, обуку и др), чак ни за одржавање објеката. Ах, да платили су трошкове породилишта у војној болници Мељине. Лично сам присуствовао отварању.... Cheesy
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #579 on: August 06, 2018, 06:05:39 pm »


Po podacima od 10.07.2018., Crna Gora: 1,58 GDP

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


izvor

Data: NATO; Chart: Andrew Witherspoon/Axios


* 2018-07-10-nato-contributions.jpg (150.25 KB, 1510x1200 - viewed 50 times.)
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #580 on: August 06, 2018, 07:15:26 pm »

evo kako to izgleda u odnosu na BDP od 2006. na ovamo :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cg.jpg (39.56 KB, 873x393 - viewed 47 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #581 on: August 06, 2018, 10:08:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 53c7d7ad60_40665791_o2.jpg (35.61 KB, 494x315 - viewed 38 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #582 on: August 08, 2018, 06:26:35 am »

Matis i ministar odbrane Turske razgovarali o krizi u odnosima
Tanjug  07.08.2018.

Američki ministar odbrane Džejms Matis razgovarao je danas telefonom sa turskim kolegom Hulusi Akarom o bilateralnim vojnim sporazumima, o Siriji i antiterorizmu, javljaju turski mediji.

Ranije danas, neimenovani izvor iz turskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da će zamenik turskog ministra spoljnih poslova Sedat Enal predvoditi delegaciju koja će otputovati u SAD kako bi razgovarala o okončanju spora, koji je izbio zbog hapšenja američkog sveštenika u Turskoj, preneo je Rojters. Televizija Si-En-En Turk prethodno je, pozivajući se na diplomatske izvore, javila da će delegacija turskih zvaničnika otputovati u Vašington za dva dana kako bi sa američkim kolegama razgovarala o aktuelnoj krizi između dve zemlje, koja je nastala zbog hapšenja američkog sveštenika. Ankara i Vašington postigli su preliminarne dogovore o nekim pitanjima, navodi ta mreža. Si-En-En Turk i još neki mediji navode da će devetočlanu delegaciju činiti zvaničnici turskih ministarstava pravde, finansija i spoljnih poslova. Odnosi između dve zemlje konstantno se pogoršavaju naročito usled nesuglasica oko Sirije kao i suđenja američkom svešteniku Endru Bransonu, koji je u Turskoj optužen za terorizam. SAD su uvele sankcije dvojici turskih ministara zbog hapšenja Bransona, posle čega je Turska poručila da će zamrznuti imovinu dvojice američkih zvaničnika.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #583 on: August 09, 2018, 05:29:39 pm »

evo kako to izgleda u odnosu na BDP od 2006. na ovamo :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ја сам навео шта су изјављивали државни функционери Црне Горе, а не шта се приказује по којекаквим сајтовима. Или можда државни функционери Црне Горе не говоре истину? Ако је то твоје тачно, онда државни функционери лажу. А ко лаже....

Приказано стање за 2006. када је Црна Гора била у ДЗСЦГ није тачан. Црна Гора је одвајала само за плате и то само пар година и то не за целу плату..... Пре тога, ни цвоњка, све је плаћала Србија. Дакле, то да су одвајали 3% ПДБ је нетачно. Уосталом, види се чак из твог графикона да је 2,7%.
Друго,  на графикону који си поставио види се тренд раста од 2016. Дакле, Црна Гора, како се приближавала НАТО-у повећавала је издатке и још ће их повећати. Значи, улазак у НАТО повећава трошкове, барем на примеру Црне Горе.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #584 on: August 09, 2018, 08:08:01 pm »

CG ministar nije ništa slagao nego si ti prevideo da se ukupan BDP menja iz godine u godinu. I zato manje više isti iznos u 2006. i sada nije isti % u ukupnom BDP-u CG.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.