PALUBA
March 28, 2024, 11:32:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 296743 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #615 on: October 25, 2018, 11:24:23 am »


Počeli najveći NATO manevri od kraja Hladnog rata



Najveći NATO manevri od kraja Hladnog rata počeli su danas u Norveškoj, prenosi AP.

Manevri su počeli uz primenu hipotetičkog scenarija ponovnog uspostavljanja suvereniteta ove skandinavske zemlje nakon napada "fiktivnog agresora".

Agencija navodi da je NATO brifovao Rusiju, koja se graniči sa Norveškom, o vežbi "Spoj trozupca 2018" (Trident Juncture 2018) i pozvao je u nadgledanje, ali da je Moskva, bez obzira na to, i dalje ljuta zbog ove vežbe.

Podseća se da je ruski ministar odbrane upozorio da bi Moskva mogla da bude prisiljena da odgovori na povećanu aktivnost NATO u blizini zapadne granice Rusije. AP navodi da danas pokrenute "ratne igre" Alijanse okupljaju 50.000 članova vojnog osoblja iz 29 NATO saveznica, uz partnerske zemlje Finsku i Švedsku, a angažovano je i oko 65 plovila, 150 letelica i 10.000 vozila.

Navodi se da je plan da vežba traje do 7. novembra, a održava se na području centralne i istočne Norveške, severnog dela Atlantskog okeana i u Baltičkom moru.

Mediji su ranije objavili da će ona predstavljati i veliki logistički izazov po državu domaćina koja mora da obezbedi i 1,8 miliona obroka i 4,6 miliona boca vode, kao i da se pobrine za 660 tona prljavog veša.

Pored toga, Norveška za potrebe vežbe mora da stavi na raspolaganje velika područja poljoprivrednog zemljišta u toj zemlji.

Hrvatski "Večernji list" objavio je navode norveške novinske agencije NTB da je, na osnovu iskustva sa pređašnjih vežbi, norveška vojska uspostavila direktnu telefonsku liniju putem koje će poljoprivrednici i drugi mogu moći da prijave štetu nanetu poljoprivrednom zemljištu, šumama ili životinjama.

Navodi se da su pilići, na primer osetljivi na buku koje proizvode avioni kada nisko lete. Norveška vojska rasporedila je veterinare i druge stručnjake da skeniraju vozila koja dolaze na vežbe kako bi obezbedili da ne donesu sa sobom invazivne vrste putem semena ili zemlje na gumama.

Vozači u Norveškoj i susednoj Švedskoj upozoreni su na moguće povremene zastoje zbog vojnih konvoja koji će se sporo kretati.

Norveški dnevni list "Aftenposten" objavio je da je holandska vojska načinila začuđujuću grešku u planovima pred vežbu, pošto je navodno zaboravila na vremenske uslove u Norveškoj i nije kupila zimsku odeću za oko hiljadu vojnika.

Prema informacijama tog dnevnika, holandski vojnici dobiće zbog toga po 1.000 evra svaki da sami kupe dodatnu toplu odeću u Norveškoj. Vežbe će takođe testirati sposobnost premeštanja opreme širom Evrope, što bi bilo potrebno u slučaju odgovora na stvarnu pretnju.

Navodi se da je Velika Britanija tako, na primer, odlučila da dopremi većinu opreme i vozila u Norvešku kopnenim putem preko Francuske.

Sever i jug NATO snaga pripreme na terenu počinje danas, a glavni deo vežbe će biti održana od 31. oktobra do 7. novembra. Saveznici će biti podeljeni u dve grupe - "južne snage" sa brigadama iz Nemačke, Italije i Britanije i "severne snage" koje uključujuju norveške, kanadske, švedske i američke vojnike. U prvom delu vežbe severne snage će napasti južne, a zatim obratno.

Podseća se da je u avgustu Rusija održala sopstvenu veliku vežbu "Istok" (Vostok) na istoku zemlje. Moskva je objavila da je u njima učestvovalo 300.000 vojnika, a zapadni diplomate smatrale su da je brojka veoma preuveličana.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #616 on: October 26, 2018, 09:48:47 am »


NATO "oslobađa" Norvešku


Rusija i Belorusija posmatrači na najvećim manevrima Alijanse od kraja hladnog rata. Učestvuje 29 zemalja sa 50.000 vojnika, 250 aviona, 65 brodova, 10.000 transportera

U Norveškim rejonima severnog Atlantika počeli su najveći manevri NATO od završetka Hladnog rata. Na manevrima do 7. novembra učestvuje oko 50.000 vojnika, 250 aviona, 65 brodova, 10.000 transportnih vozila svih 29 članica NATO, kao i partnera Alijanse, Finske i Švedske. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je izjavio da je dobro što su Moskva i Minsk prihvatili poziv da pošalju svoje predstavnike kao posmatrače, jer "NATO želi da bude otvoren i predvidljiv". Na taj način NATO je ispunio svoju obavezu iz Dogovora OEBS-a.

- Ovim manevrima biće proverena sposobnost oslobađanja savezničke zemlje koju je pokorio agresor. Želimo da pošaljemo jasan signal da NATO ne teži sukobu, ali je spreman da zaštiti svoje saveznike od bilo kakve opasnosti - rekao je Stoltenberg.

On je dodao da su manevri protiv "izmišljenog regionalnog neprijatelja", mada je jasno da u tom regionu "agresor" može biti samo Rusija. A komandant manevara američki admiral Džejms Foto je istakao da će ove velike vojne vežbe pokazati realne mogućnosti da zajednički zemlje NATO zaustave potencijalnog protivnika.

Rusija i Belorusija su poslale svoje posmatrače. Prema oceni ruskog vojnog rukovodstva, NATO uvežbava brzo prebacivanje američkih jedinica u Evropu. Zbog toga su i modernizovani aerodromi i morske luke kako bi se u što kraćem roku iz pozadini jedinice i vojna tehnika prebacile u prve linije fronta.

Amerikanci će na vežbama "Jedinstveni trozubac 2018" učestvovati sa 14.000 vojnika i oficira, kao i velikim brojem aviona, korpusom vojne pešadije, brodovima, desantnim amfibijama. U region severnog polarnog kruga prvi put posle 30 godina uplovio je nosač aviona "Hari Truman". Po običaju, sa njim je doplovila cela udarna grupa. Komandant te grdosije Nik Dijen je izjavio da njegova posada pokazuje da je sposobna da u svim uslovima uspešno obavlja zadatke.

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija poručiti novo oružje kakvog neće biti ravnog nigde u svetu. Na dan kada su počeli NATO manevri, ruski predsednik je na sastanku sa visokim vojnim oficirima i policijskim zvaničnicima rekao da "Rusija ne preti nikome i strogo se pridržava svojih obaveza u oblasti međunarodne bezbednosti i kontrole naoružanja". Najavio je da će ruski arsenali biti modernizovani kako bi se obezbedila zaštita od bilo kakvih potencijalnih pretnji.

Branko Vlahović
izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #617 on: October 29, 2018, 07:27:20 am »

Sprema li se Amerika da ponovi "Jugoslaviju"
Novosti online   28. oktobar 2018.

U oktobru je Pentagon u američku vazdušnu bazu Ramštajn u Nemačkoj isporučio oko sto kontejnera sa različitim oružjem i municijom

U američku vazduhoplovnu bazu Ramštajn u Nemačkoj stigla je najveća pošiljka oružja i municije u skorijoj istoriji, navodi se u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu baze. Kako se navodi, tokom oktobra dopremljeno je 100 kontejnera raznog oružja i municije, a narednik Dejvid Hed izjavio je da takva pošiljka nije zabeležena od kraja 20. veka. "Ovo je najveća pošiljka te vrste još od operacije saveznička sila 1999. godine", rekao je Hed, misleći na NATO bombardovanje SRJ, kada je obavljeno više od 900 naleta iz ove baze. Narednik Artur Majrik dodao je da će municija biti iskorišhćena kao podrška NATO inicijative u Evropi i da će pojačati rezerve. "Mi smo značajna poletna tačka za američko ratno vazduhoplovsvo ka Evropi i Africi, te je naš glavni posao da spremimo municiju na vreme. Ovo je prava municija koja će biti iskorišćena za prave ciljeve. To je razlog ove pošiljke. Da osiguramo da imamo sposobnost da napredujemo u borbi ukoliko dođe do takve situacije", rekao je Majrik,a navedeno je na sajtu. Mediji navode da je pošiljku odobrio Pentagon i podsećaju da je Ramstajn najveća baza američkog ratnog vazduhoplovstva u inostranstvu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #618 on: October 29, 2018, 07:27:31 pm »

Е, кад наредник даје изјаве стратегији.... angel Па наравно да достава муниције није због прославе Нове године већ да се има, ако затреба. Ако су већ појачали снаге према Русији нормално је да ће за те снаге довући и резервну муницију.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #619 on: October 29, 2018, 08:01:19 pm »



А 100 контејнера и није нека велика попуна. То је редовна процедура. Знате ли колико једна дивизија троши муниције и разног материјала у борбеним дејствима? То може бити и више од 100 типских контејнера од 40 стопа - ДНЕВНО!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #620 on: October 31, 2018, 08:41:37 am »

Столтенберг на вежби НАТО-а у Норвешкој: Проблем су руске ракете
уторак, 30.10.2018.

Генерални секретар Алијансе је на маневрима нагласио да „ово није ситуација из Хладног рата” и истакао да су они организовани „чисто за спречавање, а не за провоцирање”



Осло - Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је изјавио да распоређивање нових руских нуклеарних ракета у Европи угрожава кључни споразум о контроли наоружања, истовремено изразивши уверење да ће и Русија и западни савезници деловати уз међусобно уважавање током војних вежби које обе стране спроводе у водама надомак Норвешке.

„Проблем је распоређивање нових руских ракета. Нема нових америчких ракета у Европи, али има више руских ракета које могу да носе нуклеарне бојеве главе, а такве ракете угрожавају споразум ИНФ. Зато позивамо Русију да осигура своју сагласност са споразумом ИНФ”, рекао је Столтенберг у Норвешкој, преноси Ројтерс.

Амерички председник Доналд Трамп је 20. октобра најавио да ће се Америка повући из споразума о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ) из 1987. године, наводећи као разлог то што је Русија кршила тај споразум, што Русија негира заузврат тврдећи да то чине управо САД. Споразум о уништењу ракета средњег и краћег домета из 1987. године забрањује САД и Русији да поседују, производе и тестирају крстареће ракете које се лансирају са копна у домету од 500 до 5.500 километра. АП јавља да је Столтенберг такође изјавио да је „уверен” да ће и Русија и западни војни савезници „деловати уз међусобно уважавање” током вежби у водама надомак обале Норвешке.

Он је присуствујући војним вежбама „Спој трозупца 2018” у Норвешкој, нагласио да „ово није ситуација из Хладног рата” и поново истакао да су оне организоване „чисто за спречавање, а не за провоцирање”. НАТО је обавестио Русију о вежбама и позвао је да их надгледа, али је тај потез свеједно разљутио Русију, наводи америчка агенција. Москва је упозорила да би могла да буде приморана да одговори на повећану војну активност НАТО-а и саопштила да њена морнарица планира да тестира ракете у међународним водама, у близини места где Алијанса спроводи највеће војне вежбе од завршетка Хладног рата, јавља АП а преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #621 on: November 06, 2018, 07:11:34 am »

„Blic“ reportaža sa najvećih NATO vežbi od Hladnog rata
Ivana Kešanski  06.11.2018.

Kada su mi rekli da idem na put u Norvešku, bila sam presrećna. Oduvek sam želela da vidim fjordove i beskrajne četinarske šume. Činjenica da ću prisustvovati ogromnom vojnom manevru je bila privlačna, ali znanje da ću biti okružena hiljadama NATO vojnika nije mi baš ulivalo hrabrost. Na kraju krajeva, ne bledi sećanje na bombardovanje i činjenicu da je moj otac pukom srećom ostao živ dok je kao policijski rezervista imao zadatak da čuva američku ambasadu, kad je pogođena zgrada Generalštaba. Osim toga, nije mi bilo svejedno ni to što su Rusi sprovodili testiranje projektila u moru istovremeno sa NATO vežbom. Činilo mi se da je sve moglo poći naopako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ipak, ubrzo sam se pribrala i uz veliku pomoć mog vodiča Marit Skrugstad, pomoćnice norveškog vojnog atašea u Srbiji obišla neka od mesta gde su simulirane bitke i videla moćnu mašineriju, avione, brodove, tenkove i vozila čije nazive i funkciju nisam ranije znala. Bila sam jedini novinar iz Srbije i videla poneku podignutu obrvu kada bih se predstavila, ali su ljudi uglavnom bili ljubazni i radoznali.

- Zašto Srbiju interesuju NATO vežbe? – pitao me kolega iz Kanade, a ja sam pokušala da mu ukratko objasnim našu istoriju i vojnu saradnju sa NATO i sa Rusijom. Status veze: Komplikovano je.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naša prva stanica nakon sletanja u Oslo je bio veoma prijatan gradić Trondhajm, gde se u hotelu okupio veliki broj novinara sa namerom da prisustvuju velikoj demonstraciji NATO naoružanja. Svi smo prošli sigurnosnu proveru i morali da ostavimo svoje stvari na pod, a njih je zatim njušio belgijski ovčar dresiran da traži eksploziv i druge sumnjive supstance. Kasnije sam videla vojnike kako se igraju sa psom i maze ga i pomislila da ipak nismo toliko drugačiji.

Iz Trondhajma su nas odvezli u Bineset gde su nam iznad glava preletali bombarderi kao što je B1B, lovci F 35, F 16, F 18 i avioni takeri. Na moru ispred nas plovili su brodovi holandske mornarice kao što je HNLMS Karel Dorman, HNLMS Johan de Vit, francuski bojni brod Diksmud, fregate, korvete, ... Po tlu su se kretali tenkovi kao što je „Leopard 2“ i razna najmodernija borbena vozila pešadije. Vojnici su izveli desant na obalu, čuli smo i videli eksplozije, akcije spasavanja ranjenika...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naredni dan je bio rezervisan za smrzavanje u avio bazi Erland, smeštene na obali Norveškog mora. Do nje smo došli vožnjom autobusom po planinskim putevima i trajektom kroz fjord. Red zelenila, red bistre hladne vode. U bazi je bilo oko 10 stepeni, ali uz neverovatno snažan i oštar vetar, kao i kišu, osećaj je bio kao da je temperatura ispod nule. Pre nego što su nam pokazali bazu, dobili smo podrobne instrukcije na power point prezentaciji: Sve što je bilo obeleženo plavom bojom možemo da slikamo, a ono što je obeleženo crvenom, nikako. A to obeleženo crvenom bojom je bilo veoma veliko područje oko piste sa avionima. Plašeći se da ne ostanem bez kamere i svega što sam do tada slikala i snimala, trudila sam se da slikam samo avione o kojima su nam govorili. To su bili holandski tanker, američki izviđački „Jstars“, F/A 18 hornet iz finskih vazdušnih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

O avionima finske avijacije govorio nam je potpukovnik i pilot Saku Joukas sa nadimkom „Šejk“ koji je slobodno mogao da zameni Toma Kruza u filmu „Top gan“. Na pitanje o tome šta Rusija misli o učešću Finske na NATO vežbama, on se samo nasmešio i rekao: „To je političko pitanje, nisam ja toliko plaćen.“ Nakon posete Erdalu, bilo je vreme da napustimo flordove i odemo u planinski predeo i ledom i snegom okovano mesto zvano Updal gde se odigrala velika „bitka“. Najpre smo gledali kako se američki marinci u tenkovima spremaju za napad na Updal koji je trebalo da preotmu od „neprijatelja“ koje su predvodili Španci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Hladno je ovde veoma, navikao sam na vreme kakvo je u Iraku i Avganistanu – rekao mi je jedan marinac, zapovednik tenka, sin oca marinca i unuk dede marinca. Amerikanci su imali svoju prilično toplu opremu, ali su mnogi od njih u Norveškoj nabavili tople vunene čarape. Ja nisam bila toliko pametna, pa sam izbegavala da hodam po snegu. Američki vojnici su bili prilično opušteni, šalili se i bili uvereni u pobedu. Ipak su oni imali M1 Abrams tenkove, za koje su mi rekli da su mnogo bolji od onih koje imaju „neprijatelji“. Znala sam da na ovim vežbama ne koriste pravu municiju, ali nisam baš bila srećna kada je jedan od njih uperio top pravo u mene. Konvoj je krenuo, a mi se vratili u autobus i uputili ka „neprijateljskom“ štabu španske i italijanske vojske. Usput smo naišli na tenk sa španskim vojnicima koji su čekali naređenja, a bezbrižno su im prilazili lokalni meštani i slikali ih. Kasnije sam saznala da su neki dovitljivi stanovnici okolnih sela kuvali kafu vojnicima i prodavali im dosta jeftnije nego na pumpama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Španski štab je bio tako dobro sakriven pored jedne šume, da smo ga jedva našli i pored činjenice da je jedan pripadnik španske vojske „izdajnik“ bio sa nama. Nema ratovanja bez „Gugl mapa“. Ipak, samo bojno polje nismo mogli da vidimo jer nije bilo dovoljno bezbedno za nas civile, a i trebalo je da deluje što realnije, kao da je zaista ratno stanje. Saznali smo da će bitka trajati nekoliko dana, ali sam ipak bila pomalo razočarana jer nisam videla kako se bore.

Kako na ovim NATO vežbama učestvuju i Finska i Švedska, dve zemlje koje nisu članice Alijanse, želela sam da vidim kako one sarađuju. Zato smo sutradan Marit i ja otišle u Tinset gde su udruženi Finci i Šveđani ratovali protiv Norvežana, Nemaca i Francuza. Imale smo priliku da se družimo sa Fincima, uglavnom tinejdžerima koji su ove godine upisali vojni rok. Ovo iskustvo je bilo veoma dobro za njih, rekli su, ali ni oni nisu videli mnogo akcije. Očigledno u ratu ima mnogo mnogo čekanja i taktiziranja. Ipak svi su oni jasno stavili do znanja da su spremni da brane svoju zemlju. Koliko dugo su tog dana čekali na borbu, ne znam jer smo morale da odemo dalje na jug do Osla gde su me čekali intervjui i odlazak natrag u Beograd. Prošli smo putem kroz „minsko polje“ gde su vojnici prethodno „uklonili mine“.

Vojna vežba „Spoj trozupca“ traje do 7. novembra, a do sada su vojnici uglavnom ispunili očekivanja, bar prema onome što kažu zvaničnici. Bilo je incidenata, ali na sreću nije bilo žrtava. Ipak to nije pravi rat, već samo simulacija pokretanja Člana pet Severnoatlantskog ugovora, odnosno odbrane napadnute članice saveza. Njen cilj je bio da međunarodne snage zajedno sarađuju, a poruka je više nego jasna: Ne kačite se sa nama.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (68.64 KB, 578x325 - viewed 30 times.)

* 002.jpg (172.48 KB, 578x325 - viewed 35 times.)

* 003.jpg (41.75 KB, 578x325 - viewed 31 times.)

* 004.jpg (35.36 KB, 578x325 - viewed 27 times.)

* 005.jpg (172.83 KB, 578x325 - viewed 28 times.)

* 006.jpg (304.24 KB, 578x325 - viewed 26 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #622 on: November 12, 2018, 03:57:50 pm »

Tokom najveće NATO vežbe, svi piloti na nebu su izgubili signal: U toku je potraga za krivcima, a već se zna ko je sabotirao
dw.com / M.A.  12.11.2018.

Posle ometanja finskog GPS signala tokom najnovije vojne vežbe NATO, pokrenuta je istraga, a Rusija je mogući krivac, tvrdi finski premijer. Blokiranje signala uticalo je i na vazdušni saobraćaj u Norveškoj, prenosi “Dojče vele”.

Piloti u Finskoj i Norveškoj izgubili su GPS signal tokom najnovije velike NATO vežbe “Trident Juncture” (Spoj trozupca) u blizini zapadne granice Rusije. Finski premijer Juha Sipila izjavio je u nedelju na državnoj televiziji “Yle” da je za ometanje verovatno kriva Moskva.

- Tehnički je relativno lako ometati radio-signal i moguće je da Rusija stoji iza toga. Istražićemo, a onda reagovati - rekao je on, dodavši - Ovo nije šala, ugrozili su bezbednost običnih ljudi.

Sipila (57), i sam iskusan pilot, rekao je da će incident biti tretiran kao povreda finskog vazdušnog prostora, a kao cilj navodnog mešanja Rusije označio “demonstriranje sposobnosti za takve akcije”, rekao je on. Ometanjem su bile zahvaćene finska oblast Laponija i delovi Norveške blizu granice s Rusijom. Regionalna avio-kompanija “Vidre” (Wideroe) potvrdila je da su piloti iskusili ometanje GPS signala, ali da piloti civilnih aviona imaju sigurnosne sisteme koji se aktiviraju u takvim slučajevima.

Sipilin komentar stigao je četiri dana nakon što su NATO snage okončale dvonedeljnu vežbu “Spoj trozupca”. Operacije sa oko 50.000 učesnika odvijale su se u Norveškoj, delovima Finske i Švedske, u severnom Atlantiku i na Baltičkom moru. Iako Finska nije članica NATO, i njihovi vojnici su učestvovali u vežbi, ta odluka je naljutila Moskvu. Finska i Rusija dele 1.340 kilometara dugu granicu. Prošle nedelje, norveška medijska kompanija “Barenc observer” izveštavala je o gubitku GPS signala u norveškom vazdušnom prostoru. Vlasti u Oslu već su optužile Rusiju da je ometala navigacioni sistem tokom ruske vojne vežbe Zapad-2017.

RUSI NEGIRAJU

Kremlj je danas odbacio navode finskog premijera Juhe Spile da je Rusija namerno ometala finski GPS signal tokom vojnih vežba NATO u nordijskim zemljama prethodnih nekoliko nedelja. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da nema nikakve informacije u vezi sa time. On je dodao da njegovu zemlju redovno optužuju za različite vrste zločina, od kojih je većina bez osnova.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #623 on: November 12, 2018, 08:51:05 pm »

Quote
Vlasti u Oslu već su optužile Rusiju da je ometala navigacioni sistem tokom ruske vojne vežbe Zapad-2017.
Испаде да су Руси сами себе саботирали? вероватно је нешто новинар побркао...

Него, ако су ометали током вежби нико нема разлога да се љути. Па вежба је симулација стварног рата у коме ће се тај сигнал и ометати. Дакле, пре ће бити да су им Руси помогли да реалистичније доживе вежбу... Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #624 on: November 14, 2018, 07:07:14 am »

Norveška: Rusija je ometala GPS signale tokom vežbe NATO
Tanjug  13.11.2018.

Norveško Ministarstvo odbrane saopštilo je da su ruske snage na Arktiku ometale GPS signale tokom nedavne NATO vežbe u Norveškoj.

Ministarstvo je ranije saopštilo da je Norveško Ministarstvo spoljnih poslova pokrenulo ovo pitanje sa ruskim vlastima, preneo je AP. U imejlu upućenom danas AP, Ministarstvo je navelo da je ometanje zabeleženo između 16. oktobra i 7. novembra na Koljskom poluostrvu. Velika NATO vežba u kojoj su učestvovali vojnici iz 31 države održana je u Norveškoj od 25. oktobra do 7. novembra. Ometanje signala nije izazvalo bilo kakve incidente.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #625 on: December 07, 2018, 08:40:05 am »

Ratni brod SAD se sprema za Crno more
Tanjug   06. decembar 2018.

SAD pripremaju za isplovljavanje vojni brod koji bi treblo da otplovi u Crno more i zatražile su od Stejt departmenta da o tome obaveste Tursku, izjavila su trojica američkih zvaničnika CNN.

To je potez je, kako su oni naveli, odgovor na rusku zaplenu ukrajinskih brodova u Kerčkom moreuzu, koji povezuje Crno i Azovsko more. SAD je obavezna da obavesti Tursku o prolasku vojnog broda kroz moreuz prema Konvenciji iz Montroa iz 1936. godine, koja uređuje prolazak vojnih brodova kroz Bosfor i Dardanele, koji spajaju Sredozemno i Crno more, preneo je u sredu CNN. Prema pravilima sporazuma, zemlje koje nemaju obalu na Crnom moru treba da obaveste Tursku najmanje 15 dana pre tranzita kroz moreuz. Portparol Stejt departmenta izjavio je da SAD izvode aktivnosti u skladu sa Konvencijom iz Montroa. "Mi nećemo komentarisati prirodu naše diplomatske korespodencije sa turskom vladom", izjavio je portparol. "Naša američka šesta flota je uvek spremna da odgovori kada je potrebno", izjavio je komandant Kajl Rejns, portparol flote, koja nadgleda pomorske operacije u regionu. "Imamo pravo da delujemo slobodno i u skladu sa međnarodnim zakonima i normama", dodao je on.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #626 on: January 17, 2019, 07:08:56 am »

Трамп размишља о повлачењу САД из НАТО
Аутор: Јелена Стевановић среда, 16.01.2019.

Председник не види сврху војне алијансе која је велики финансијски издатак за Вашингтон, док европски савезници не троше довољно на одбрану, пише „Њујорк тајмс”

Амерички председник није желео ни да његови најближи сарадници сазнају о чему је у Хамбургу и Хелсинкију разговарао са шефом Кремља, па је чак и преводиоцу одузео белешке уз упозорење да никоме не прича детаље са састанка. Ово је недавно сазнао „Вашингтон пост”, тврдећи да америчка влада нема ниједан записник са сусрета између Доналда Трампа и Владимира Путина, што је поново покренуло причу о тајним везама између двојице лидера. Трамп је конфисковао бележницу преводиоца после састанка са Путином 2017. у Хамбургу и истакао да ништа што је речено не сме да изађе из собе.

Остали званичници и јавност су понешто сазнали због тога што је сусрету присуствовао и тадашњи државни секретар Рекс Тилерсон. Трамп се касније поново сусрео са Путином у Хамбургу и тада су сат времена разговарали без иједног америчког званичника и чак и без америчког преводиоца, јер су се споразумевали само уз помоћ руског преводиоца. То значи да остатак америчке владе нема појма о чему је председник разговарао са Путином. Исто се догодило и прошле године кад су се њих двојица срела на самиту у Финској и два сата разговарали без иједног сарадника, што је поново значило да вашингтонска администрација не зна шта је њен шеф договарао. Једина која зна о чему су причали је Марина Грос, која је Трампу преводила са руског и која је због тога постала веома занимљива вашингтонским политичарима.

Демократска странка тражи да специјално тужилаштво, које истражује руско мешање у америчке председничке изборе, позове Марину Грос као сведока. И поједини конгресмени су тражили да се сусретну са њом да би је испитали о дешавањима у Хелсинкију. Противници њеног саслушања истичу да се од преводилаца не сме тражити да обелодањују податке јер би то било исто као и тражити од новинара да открију изворе или од адвоката да објаве шта им је поверио клијент.

Демократе су овог месеца преузеле узде Представничког дома и најављују да ће покренути истрагу и затражити од Стејт департмента записнике са састанака између Трампа и Путина. Слична ствар се догодила и кад је председник био Барак Обама, а републиканци су имали већину на Капитолу. Републиканска странка је захтевала преписку коју је Хилари Клинтон водила поводом случаја „Бенгази”, да би се испоставило да државна секретарка није оставила Стејт департменту ниједан мејл кад је напуштала функцију.

Пракса је досад била да шеф Беле куће на сусрете са страним лидерима поведе макар једног сарадника, који води белешке и на основу њих информише остале званичнике шта је договорено и каква је америчка политика. Записник се заводи као класификовани материјал, али се са њега обично скида ознака тајности после неколико година.

Трамп је прекинуо традицију кад је разговарао са лидером ривалске земље која се умешала у америчке изборе и то ће послужити његовим противницима да тврде да је у кампањи шуровао са Русима. Крајем прошле недеље се сазнало да је ФБИ покренуо истрагу против шефа владе због могућих руских веза и пре него што је оформљено специјално тужилаштво.

Према критичарима Беле куће, то значи да је ФБИ проценио да би председник могао бити претња по националну безбедност САД. Кад је новинар Фокс њуза после ових сазнања питао америчког лидера да ли ради или да ли је икад радио за Русију, Трамп је одговорио: „Мислим да је то најувредљивије питање које ми је икад постављено.”

Из Западног крила одговарају да је Тилерсон поделио информације са осталим званичницима и да је садашња влада строжа према Кремљу од претходних. Како истичу Трампови сарадници, он није желео да га на састанку у Финској прате остали званичници јер се плашио да би му они сметали да успостави добре односе са Путином и да би детаље разговора одмах дотурила медијима, што се често дешава у актуелној администрацији.

И поред тога што је Русији увела додатне санкције и европским савезницима послала трупе и наоружање, Трампова влада не може да се ослободи критика да ради у корист Кремља, као кад је недавно одлучила да повуче војску из Сирије. Као аргумент више послужиће и сазнање „Њујорк тајмса” да је Трамп више пута прошле године приватно истицао пред сарадницима да Америка треба да напусти НАТО.

Председник је тврдио да не види сврху војне алијансе која је велики финансијски издатак за Вашингтон, док је већину осталих чланица немогуће натерати да троше два одсто БДП-а на одбрану. После ових написа, критичари су упозорили да би амерички излазак из пакта значио слабљење позиција САД у Европи и охрабривање руских амбиција на Старом континенту, „најлуђи успех о којем је Путин могао да сања” и „геополитичку грешку епских размера”.

Да Трамп размишља о изласку из алијансе знало се и раније јер је он прошлог јула на Самиту НАТО у Бриселу јавно упозорио да ће „САД отићи својим путем” ако савезници не буду одвајали више новца за одбрану. Верује се да Путин има разлога да буде задовољан и самим Трамповим претњама јер су оне ослабиле јединство алијансе и побудиле сумњу НАТО савезника да их Америка неће бранити у случају руског напада.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #627 on: January 18, 2019, 06:55:08 pm »

Sve je u parama!

Bilo bi najbolje da USA smanji vojni budžet, sve članice NATO takođe (maksimum 1%) - ceo svet bi mirnije spavao! 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #628 on: January 21, 2019, 11:55:58 am »



Izlazak Amerike iz NATO-a bio bi pozitivan za ceo svet

21. januara 2019. 06:09

Američki list „Njujork tajms“ ovih dana je citirao neimenovane članove administracije predsednika, koji su izjavili da je Donald Tramp navodno stavio znak pitanja na dalje članstvo SAD u NATO-u i izrazio želju da se povuče iz Alijanse.

Sputnjik je ovu temu razmotrio sa Džozefom Čengom, profesorom politikologije Gradskog univerziteta u Hongkongu.
Šta mislite o navodima da je Tramp mnogo puta izražavao želju da Amerika napusti redove NATO-a?

— Tramp je pre svega biznismen, pa ovo pitanje razmatra iz finansijske perspektive i veruje da je nedopustivo što su donedavno samo četiri članice — Velika Britanija, Poljska, Grčka i Estonija — u budžet Alijanse uplaćivale dogovorenih dva odsto svog BDP-a. Ipak, pretpostavljam da ima i drugih indicija na osnovu kojih se može reći da više nema razloga za postojanje NATO-a. Taj blok više ne služi kao odbrana od nepostojećeg SSSR-a.

Umesto toga, Alijansa se koristi za vođenje agresivnih ratova širom sveta. Smatram da su od predsedničkog mandata Bila Klintona SAD počele vrlo grubo da krše sporazume koje su postigli Mihail Gorbačov i Ronald Regan. To se tiče sporazuma o neširenju NATO-a i dalje trke u naoružanju. Zato bi potencijalni izlaz SAD iz NATO-a i mogući raspad Alijanse bio nešto pozitivno, ne samo za Evropu već i za ceo svet.

U članku u „Njujork tajmsu“ vrlo detaljno su izložene Trampove navodne reči, izrečene još prošlog leta. Zašto se ovo tek sad iznosi u javnost?

— To je dobro pitanje. I iako ima mnogo faktora koji mogu da posluže kao objašnjenje, rekao bih da je sve što se dešava deo kampanje za diskreditaciju Trampa, jer se u medijima pokazuje sve ono što odgovara demokratama. To je praksa u američkoj politici još od pedesetih godina prošlog veka.

Imajući u vidu da je Tramp već obustavio učešće SAD u brojnim međunarodnim organizacijama, nije nezamislivo da zaista može isto da učini i sa članstvom u NATO-u. Da li se slažete?

— Ne sme se zaboraviti da je iz pravne perspektive izlazak iz nekih ugovora ipak bio prilično nespretno obavljen, na primer iz iranskog nuklearnog sporazuma. Ovaj potez nije imao pravne osnove, i situacija nakon američkog povlačenja otvorila je brojna pitanja za izraelsku spoljnu politiku. Ta tri razloga kojima je on objasnio svoju odluku takođe nemaju smisla. On govori o tome da rok dejstva ugovora ionako ističe 2025. godine, ali da je to nebitan podatak, jer u ugovoru stoji da je uvek moguće ponovo razmotriti odredbe i eventualno ih promeniti.

Po Trampovom mišljenju, sporazum ne obuhvata iranske vojne baze, ali u tome nema ništa čudno, jer se tiče samo nuklearnog programa Irana. Pored toga, njegova izjava da sporazum ne pokriva razvoj iranskih balističkih raketa takođe nije prikladna, jer svaka suverena nacija ima pravo na samoodbranu.

Koliko je Evropi važno i potrebno da SAD ostanu u Alijansi? Može li Evropa da postane nezavisnija od SAD?

— NATO je odavno iscrpeo razloge postojanja. Mnogo pokazatelja ide u prilog tvrdnji da Evropa postaje sve nezavisnija. U praksi postoji mnogo prirodnija međuzavisnost i povezanost Rusije i Evrope nego Evrope i SAD, posebno iz komercijalne i ekonomske perspektive. Na primer, sankcije protiv Irana će Evropu koštati desetine milijardi dolara.

Još 2007. godine, američki obaveštajci su javili da Iran ne pravi nuklearno oružje, a to su potvrdili i pripadnici izraelske obaveštajne službe Mosad 2011. i 2012. godine. Upravo zato, politika uvođenja sankcija koja Evropi i ostatku sveta donosi samo štetu i gubitke, jednostavno je loša politika. Nadam se da će Trampova spoljna politika ubuduće biti razumnija.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #629 on: February 18, 2019, 07:25:34 am »

Gotemeler i Čakaju o ulozi Albanije u NATO
Tanjug  17.02.2019.

Vršilac dužnosti ministra evropskih i spoljnih poslova Albanije Genti Čakaj, koji je poreklom sa Kosova, sastao se danas na marginama Minhenske bezbednosne konferencije sa zamenicom generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler.

ATA prenosi da je ona naglasila aktivnu ulogu koju Albanija igra u NATO. Navodi se da je Gotemelerova na sastanku sa Čakajem podvukla posvećenost koju Albanija pokazuje kao aktivna članica Alijanse.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.