PALUBA
March 29, 2024, 10:24:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 297035 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #780 on: April 11, 2020, 07:06:12 am »

Припадник НАТО-а на Косову позитиван на коронавирус
петак, 10.04.2020.

ПРИШТИНА - Један припадник мировних снага НАТО-а на Косову и Метохији тестиран је позитивно на коронавирус, саопштено је из команде Мисије НАТО у Приштини, преноси Ројтерс.

Снаге НАТО-а на Косову и Метохији броје око 3,5 хиљада људи, међу којима је 659 из САД. На Косову и Метохији до сада је евидентирано 227 оболелих од ковида-19 и 7 смртних случајева, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #781 on: April 11, 2020, 01:15:19 pm »



Quote
U vreme epidemije korona virusa NATO pakt pomaže zemljama članicama i nastavlja izvođenje vojnoh vežbi



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #782 on: April 18, 2020, 02:57:25 pm »



Quote
Aktivnosti Oružanih snaga SAD u borbi protiv bolesti Kovid 19.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #783 on: May 02, 2020, 11:58:42 am »





Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #784 on: May 06, 2020, 04:12:01 pm »

Поента у наслову претходног прилога је у оном "ипак": НАТО се баш и није прославио у овој пандемији. По мом суду споро су се организовали и реаговали у пружању помоћи. А та помоћ се огледала првенствено у уступању транспортних капацитета. Колико сам приметио капацитети јединица АБХО су мало или нимало коришећни за пружање помоћи другим земљама,а могло се...После им Руси и Кинези криви. Из свега овога НАТО као политичко-војна организација би заиста требало да извуче озбиљне поуке.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #785 on: May 17, 2020, 01:19:57 pm »



Zbog pandemije nije ugrožena samo ekonomija EU, nego i njena odbrana


Epidemija koronavirusa u znatnoj meri odrazila se na evropsku ekonomiju

Tako će za evropske zemlje ona imati primat u odnosu na druge oblasti, kao što je odbrana.

Usled toga, Evropa neće uspeti da se u većoj meri osamostali od Sjedinjenih Američkih Država, što će rezultirati intenziviranim nesuglasicama u NATO-u, piše "Stratfor".

Kako se navodi, Brisel do kraja godine treba da usvoji budžet za narednih sedam godina i birokrate upozoravaju da će značajno biti smanjena izdvajanja za vojnu oblast.

"Zbog epidemije kovida 19, Evropska unija će verovatno morati da smanji svoje troškove za odbranu u periodu od 2021. do 2027. godine", izjavio je direktor Evropske agencije za odbranu Jirži Šedivi, prenosi Sputnjik.

Prema mišljenju stručnjaka, iz toga proističe da Evropa neće uspeti da se u većoj meri osamostali od Sjedinjenih Američkih Država.


Borba protiv ekonomskih posledica – primarna

Umesto toga, kako se navodi, evropski lideri preusmeriće svoje resurse na borbu protiv ekonomskih posledica pandemije.

Nakon referenduma o Bregzitu niz zemalja insistiralo je na većoj saradnji po pitanjima odbrane unutar Evropske unije, kako bi se smanjila zavisnost evropskog bloka od SAD, optimizirali troškovi odbrane na račun zajedničkog korišćenja resursa, kao i radi bolje pripreme za nove izazove, među kojima se pominju Kina i Rusija.

Poslednjih godina, konkretno, Brisel je najavljivao planove o zajedničkom finansiranju projekata u vojnoj industriji, naučnoj delatnosti u toj oblasti, kao i povećanju uzajamne saradnje nacionalnih vojski.

Trenutno Evropu potresa recesija zbog epidemije i za vlade će prioritet predstavljati mere za stimulisanje ekonomije: povoljniji krediti za kompanije, finansijska pomoć za siromašne porodice. Osim toga, zemlje Severne Evrope neće želeti da povećaju svoja ulaganja u zajednički budžet da bi kompenzovale izlazak Velike Britanije iz Evropske unije.


Evropa neće smanjiti zavisnost od SAD

Prema tome, smanjenjem budžeta će, kako na nacionalnom, tako i na nivou cele Evrope, najverovatnije biti pogođene one oblasti koje nisu od vitalnog značaja. Pored odbrane i planovi za širu upotrebu zelene energije mogu biti obuhvaćeni smanjenjem budžeta.

Teško da će u toj situaciji evropske zemlje uspeti da ostvare manji stepen zavisnosti od SAD u oblasti odbrane ili da ostvare vojni budžet od dva odsto BDP-a. Ovo znači da će se nesuglasice unutar NATO-a intenzivirati.

"Dakle, pandemija koronavirusa slabi Evropu, ne samo sa ekonomskog stanovišta, već i na polju bezbednosti", zaključuje "Stratfor".

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #786 on: May 22, 2020, 08:16:45 am »

Нема консензуса о чланству Косова у НАТО
четвртак, 21.05.2020.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Званичница НАТО-а Трејси Њуел изјавила је да тренутно не постоји консензус у том војном савезу о приступању Косова јер је то, како је навела, осетљиво питање за неке од савезника.

„То је компликовано питање.... Да будем искрена, тренутно у Алијанси не постоји колективна сагласност о статусу Косова. То је и даље осетљиво питање за неке савезнике који унутар својих земаља имају сепаратистичке регионе, попут Шпаније. Дакле, о томе није било консензуса. Сједињене Државе имају јасну позицију, али не могу више рећи” , рекла је Њуелова.

Како пише приштински Зери, она је то рекла у онлајн дискусији о чланству Северне Македоније у НАТО-у коју је јуче организовала америчка амбасада у Ослу а у којој је једно од питања је било везано за могуће чланство Косова у НАТО.

Амбасадор Северне Македоније у Норвешкој Серђим Мухамед истакао је да та земља има добре односе с Косовом и да ће му помоћи у приступању НАТО-у, али је додао да „постоје неке препреке које треба савладати током времена”, пише сајт „Косово онлајн”, пренео је Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #787 on: May 22, 2020, 08:21:56 am »

Američka ambasadorka želi nuklearne bombe u Poljskoj, a to bi svet moglo da gurne na ivicu ponora
I.Z.K. 22.05.2020.

Američka ambasadorka u Varšavi iznela je kontroverzan i opasan predlog da SAD premeste svoje nuklearno oružje iz Nemačke u Poljsku. Politički analitičari, al i mnogi drugi se nadaju da je u pitanju bila samo greška ambasadorke koja očigledno nije upoznata sa pitanjima nuklearnog naoružanja i država NATO. Međutim, ako je to odraz stvarnog razmišljanja američke vlade, onda je to stvar koja treba sve da nas brine.

Premeštanje nuklearnog oružja u Poljsku bi se pokazalo veoma problematičnim, navodi Stiven Pajfer sa Instituta Brukings, jednog od najpoznatijih američkih tink-tenkova. Vazduhoplovne snage SAD čuvaju 20 nuklearnih gravitacionih bombi B61 u vazduhoplovnoj bazi Bihel u Nemačkoj (iste bombe se nalaze i na teritorijama četiri druge članice NATO). Bombe su pod američkim nadzorom, ali bi, uz odgovarajuće ovlašćenje u sukobu, mogle da se prenose nemačkim bombarderima “tornado”. Ovo je deo NATO aranžmana poznatih kao “nuklearna razmena”. Avioni tipa “tornado” su, međutim, zastareli, pa nemačko ministarstvo odbrane razmatra kupovinu F-18 letelica kako bi nemačke vazduhoploovne snage i dalje bile sposobne da prenose nuklearno naoružanje.

Ovo je ponovo otvorilo raspravu u Nemačkoj o prisustvu američkog nuklearnog oružja na njenoj teritoriji, a lider poslanika Socijaldemokratske partije (SPD) Rolf Mucenih pozvao je na njihovo uklanjanje. Na to je 14. maja, reagovao američki ambassador u Nemačkoj Ričard Grenel koji je u autorskom tekstu izrazio zabrinutost da će se tako “ugroziti solidarnost koja podržava NATO-ovo nuklearno odvraćanje" i pozvao SPD da potvrdi posvećenost Nemačke nuklearnoj razmeni. Sledećeg dana ambasadorka Mosbaher iznenadila je sve tvitom koji je sugerisao da bi američko nuklearno oružje moglo biti preseljeno u Poljsku i smešteno na njenoj teritoriji. Ovo je zaista loša ideja, a razloga ima bar četiri, navodi Pajfer u svom tekstu.

Prvo, premeštanje američkog nuklearnog oružja u Poljsku bilo bi skupo. Premeštanje bi zahtevalo izgradnju posebne infrastrukture, poput podzemnih skladišta-trezora “WS3” i druge opreme da bi se osigurala njihova bezbednost. Ta skladišta se obično nalaze u posebni ojačanimim hangarima. Iako to ne bi predstavljalo naročit problem za budžet SAD, američke i NATO vojne snage imaju mnogo hitnije potrebe da pojačaju odvraćanje i odbranu.

Drugo, postavljanje bombi B61 u Poljsku učinilo bi ih ranjivijim na ruski napad u krizi ili sukobu. Rusija je rasporedila balističke rakete Iskander-M u Kalinjingradu. Sa dometom do 500 kilometara, ove rakete mogu da pogode ciljeve u gotovo celoj Poljskoj u roku od nekoliko minuta i sa vrlo malo upozorenja. Bihel bi, suprotno tome, imao više vremena da bude upozoren na napad i letelice bi odatle mogle da odlete dalje od dometa rusko protivvazdušnog oružja. Dve glavne poljske vazduhoplovne baze - u kojima se nalaze poljski F-16 koji ni u kom slučaju nisu nuklearno sposobni - nalaze se unutar dometa ruskih protivavionskih raketa raspoređenih u Kalinjingradu i njihovih radara.

Treće, stavljanje nuklearnog oružja u Poljsku bilo bi izuzetna provokacija Rusiji. Ovo nije argument protiv provociranja Rusije uopšte - imajući u vidu njeno provokativno ponašanje, uključujući vojnu izgradnju, drsku retoriku i upotrebu vojne sile protiv Ukrajine.

- Međutim, postoji provokativno i "provokativo". Stavljanje nuklearnog oružja SAD toliko blizu Rusiji bilo bi ovo drugo. Podsetimo se Kubanske raketne krize iz 1962. godine, kada je Sovjetski Savez postavio nuklearno oružje na 90 milja (oko 140 kilometara) od američkih obala. Predsednik Džon F. Kenedi uveo je mornaričku blokadu, što je omogućilo vreme da se nagodi sporazum sa Moskvom. Na taj način, međutim, odložio je sa strane preporuku svojih savetnika za vazdušne napade i potpunu invaziju na Kubu – rekao je Pajfer. Američko provociranje Rusije svakako ne bi donelo ništa dobro Evropi.

I kao četvrti razlog zašto SAD ne smeju da premeste nuklearno oružje u Poljsku, on navodi da bi to izazvalo podele unutra samog NATO.

Članovi Alijanse su 1997. godine izjavili da „nemaju nameru, plan i razlog da rasporede nuklearno oružje na teritoriji novih (NATO) članica“. Oni su to ugradili u „osnivački akt“ kojim su uspostavljeni odnosi između NATO-a i Rusije. Bezbednosne okolnosti u Evropi dramatično su se promenile, nažalost, nagore u protekle 23 godine. Uprkos tome, mnoge članice NATO još uvek podržavaju „tri ne“ u vezi sa nuklearnim oružjem koje je taj savez usvojio 1997. Predlog SAD da se bombe prebace u Poljsku podeliće saveznike, prouzrokovati sumnju u procene SAD i pokrenuti širu nuklearnu raspravu u okviru Alijanse u vreme kada bi NATO trebalo da teži da pokaže čvrst i jedinstven stav prema Rusiji.

- Premeštanje američkog nuklearnog oružja u Poljsku bilo bi skupo, vojno nepromišljeno jer bi oružje učinilo ranjivijim za preventivne napade, neupitno provokativno i izazvaće podele unutar NATO. Ovo je tvit koji nije trebalo da bude poslat. Ono što on ipak čini jeste da daje Micenihu nov argument za uklanjanje bombi iz Nemačke; pozivajući se na ambasadorku Mosbaher, on može da izjavi: „Možemo da ih pošaljemo u Poljsku” –zaključio je Pajfer.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #788 on: May 22, 2020, 08:28:20 am »

Sutra hitan sastanak NATO o povlačenju SAD iz Sporazuma
21.05.2020.

NATO će sutra održati hitan sastanak povodom odluke SAD da se povuku iz Sporazuma o otvorenom nebu, potvrdio je za TASS predstavnik pres-službe Alijanse.

U sedištu NATO-a odbili su da odgovore na pitanje koja članica je podnela inicijativu za sastanak, ali TASS navodi pozivajući se na izvore da su to bile SAD koje traže podršku članica za svoju odluku. SAD su saopštile da se povlače iz tog sporazuma i optužile Rusiju da ga navodi krši. Alijansa je takođe izrazila zabrinutost zbog navodne ruske "selektivne primene Sporazuma o otvorenom nebu".

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa saopštila je ranije da se SAD povlače iz Sporazuma o otvorenom nebu kojim se državama "30-plus" dozvoljava da obavljaju nenaoružane posmatračke letove iznad svojih teritorija a koji je potpisan pre 18 godina u cilju promovisanja poverenja i sprečavanja sukoba.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #789 on: June 06, 2020, 08:23:15 am »



Predsednik SAD povlači trupe iz Nemačke


Predsednik SAD Donald Tramp naložio je Pentagonu da smanji broj američkih vojnika stacioniranih u Nemačkoj, rekao je neimenovani visoki američki zvaničnik.

U Nemačkoj je trenutno 34.500 američkih vojnika, prenosi Rojters.

Trampova odluka predviđa smanjenje prisustva američke vojske u Nemačkoj za 9.500 vojnika do septembra.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #790 on: June 06, 2020, 05:08:03 pm »



"Samo Rusija i Kina imaju korist od nesloge NATO"


Poslanici konzervativnog bloka kancelarke Angele Merkel kritikovali su odluku američkog predsednika Donalda Trampa da povlači 9.500 vojnika iz Nemačke.

Broj američkih vojnika u Nemačkoj na taj način biće smanjen sa sadašnjih 34.500 na 25.000, ističe Rojters.

"Ti planovi ponovno pokazuju da Trampova administracija zanemaruje elementarne zadatke vođstva: uključenost savezničkih partnera u procese donošenja odluka", rekao je portparol za spoljnu politiku kluba poslanika Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Johan Vaderpul.

On je dodao da svi partneri NATO imaju koristi od kohezije Alijanse, a da samo Rusija i Kina, kako tvrdi, imaju koristi od nesloge.

"Na to bi trebalo obratiti više pažnje u Vašingtonu", rekao je Vaderpul.

On je pozvao Evropljane da se probude kako bi se bolje pozicionirali u pogledu bezbednosne politike.

Andreas Nik, koji je kao i Vadepul član parlamentarnog odbora za spoljnu politiku Nemačke, rekao je za Dojče vele da postoje pokazatelji da odluka Trampa "nije tehnička već čisto politički motivisana".

Jedan američki zvaničnik, koji je odbio da bude imenovan, rekao je u petak da je ta odluka posledica višemesečnog rada načelnika Generalštaba američke vojske Marka Milija i da ni na koji način nije povezana s napetostima između Trumpa i Merkelove, koja je osujetila planove Trampa da ovog meseca organizuje sastanak G7 i pozove na njega Rusiju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #791 on: June 07, 2020, 11:51:31 am »



"Odnosi Nemačke i SAD su komplikovani"


Odnosi Nemačke i SAD su "komplikovani", izjavio je šef nemačke diplomatije Hajko Mas povodom najave Vašingtona da će povući deo američkih trupa iz Nemačke.

Mas je za "Bild am zontag" rekao da će Berlin, ukoliko dodje do povlačenja dela američkih trupa, takav razvoj dogadjaja primiti sa žaljenjem.

"Mi cenimo saradnju sa američkim trupama koja se razvijala tokom decenija. Ona je u interesu obe zemlje", rekao je Mas.

Mas je, kako prenosi Rojters, priznao da u odnosima dve zemlje postoje odredjena razmimoilaženja.

"Mi smo bliski partneri u transatlantskom savezu, ali, komplikovano je", kazao je šef nemačke diplomatije.

Britanska agencija dodaje da su predstavnici vladajućeg konzervativnog bloka nemačke kancelarke Angele Merkel u subotu kritikovali odluku predsednika SAD Donalda Trampa da iz Nemačke povuče 9.500 američkih vojnika.

Ukoliko bi SAD povukle deo svojih trupa, broj američkih vojnika bi se u Nemačkoj smanjio sa 34.500 na 25.000.

Jedan američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je Rojtersu da je plan povlačenja dela trupa razmatran mesecima u Prentagonu i da nema nikakve veze sa tenzijama u odnosima Trampa i Merkelove.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #792 on: June 08, 2020, 11:38:28 am »



Radikalan zaokret u politici SAD - više neće biti lider u NATO?


Odluka predsednika Donalda Trampa o smanjenju broja američkih vojnika u Nemačkoj predstavlja radikalan zaokret u spoljnoj politici SAD, ocenjuju svetski mediji.

Ta odluka mogla bi ukazivati na znatno smanjenje predanosti Vašingtona evropskoj odbrani i NATO, prenosi Radio slobodna Evropa ocene svetskih medija.

Tramp je u petak naložio Pentagonu da trajno ukloni oko 27,5 odsto američkih vojnika koji se nalaze u Nemačkoj, najvećoj bazi američkih vojnih snaga u Evropi, ukazuje BBC.

Napetosti između Vašingtona i njegovih saveznika u NATO porasle su otkada je Tramp postao predsednik, navodi BBC i dodaje da Tramp već dugo prigovara evropskim članicama Saveza da treba više da izdvajaju za odbranu i troškove održavanja NATO.

Smanjenje broja američkih vojnika u Nemačkoj na 25.000 potez je koji bi znatno smanjio predanost SAD evropskoj odbrani pod okriljem NATO, ocenjuje AFP i ističe da se činilo da je Berlin ostao zatečen najavom iz Vašingtona


Nemački zvaničnici negoduju zbog odluke


Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas izrazio je žaljenje zbog Trampove navodne odluke ističući da je bliska saradnja u interesu obe zemlje, dok su, ukazuje AFP, ostali visoki političari u Berlinu bili oštriji u svojim kritikama.

Peter Bejer, koordinator za transatlantske odnose kancelarke Angele Merkel, upozorio je da će Trampov plan o povlačenju oko 9.500 američkih vojnika i njihovih porodica oslabiti "prekookeanske mostove".

Viši član konzervativne Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Johan Vadepul rekao je da plan pokazuje da Trampova administracija "zapostavlja elementarni liderski zadatak: uključivanje partnera u savezu u proces donošenja odluka". On je upozorio da samo "Kina i Rusija imaju koristi od razdora između NATO saveznika".

Izveštaji da Tramp razmatra nastavak smanjenja broja američkih trupa u Nemačkoj i njihov mogući prelazak u Poljsku pojavljuju se barem dve godine, ističe Blumberg.

Ali njegova poslednja odluka i način na koji je iznesena u javnost, ocenjuje Blumberg, nagoveštavaju koliko su se ohladili odnosi Nemačke s američkim predsednikom koji je javno doveo u pitanje vrednost NATO-a.


Američke trupe u Nemačkoj dočekane kao oslobodioci od nacista

Američke trupe su u Zapadnoj Nemačkoj dočekane su kao oslobodioci od nacista i kao glavna snaga u borbi protiv sovjetske invazije. Stavovi su se, ukazuje Blumberg, promenili u kasnim sedamdesetim i ranim osamdesetima, kada je odluka NATO-a odluka da u Nemačkoj osnuje američku bazu Peršing II kao odgovor sovjetskim balističkim raketama pokrenula masovne proteste u Zapadnoj Nemačkoj.

Od pada Berlinskog zida 1989. godine, neki nemački političari pozivali su na uklanjanje američkog nuklearnog oružja s nemačkog tla, a broj američkih vojnika postepeno se smanjivao u odnosu na 274.000 tokom šezdesetih, navodi Blumberg, dodajući da je svako povlačenje u nemačkim regionima izazivalo ekonomske gubitke.

Nemačka nije zvanično obaveštena o naredbi za povlačenje koju je službeno potpisao Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O'Brajen posle odobrenja predsednika, ukazuje Vašington post.


Nejasno da li je Kongres upoznat

Nejasno je i da li je članovima Kongresa nešto rečeno o povlačenju. Kad je vest o planu objavljena, senator Džek Rid,demokrata u senatskom Odboru za oružane službe, rekao je da Trampova direktiva pogoduje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i da predstavlja "još jedan neuspeh rukovodstva administracije koji dodatno zaoštrava odnose sa saveznicima".

Američki zvaničnici rekli su da se o povlačenju razmišljalo nekoliko meseci, ali je potvrda odluke stigla u vreme zaoštravanja Trampovog sukoba s kancelarkom Merkel koja je nedavno odbila poziv predsednika za učešće na samitu Grupe sedam u SAD, ukazuje Vašington post, dodajući da je Tramp samitom u junu hteo da pokaže "uspostavljanje ekonomskog procvata" SAD za koji se nadao da će dovesti do njegovog reizbora.


Merkelova zbog toga odbila da dođe na samit?

Mada nije jasno da li su odbijanje Merkelove da dođe na samit G7 i Trampova najava povlačenja trupa povezani, odlika signalizira prekid odnosa SAD i najuticajnije zemlje Evrope, ukazuje Njujork tajms, ističući da se interesi dve zemlje razlikuju po gotovo svim važnim pitanjima, uključujući Rusiju, Iran, Kinu, trgovinu i bezbednost.

Prema mišljenju evropskih zvaničnika, SAD su prešle od neizostavnog do nepouzdanog saveznika, dok je poverenje između Merkelove i Trampa odavno izgubljeno, ali sada je, ističe Njujork tajms, ugroženo nešto važnije - poverenje u strateški temelj samog transatlantskog saveza.

Jednostranim povlačenjem trupa iz najvažnijeg evropskog saveznika SAD, Tramp nanosi štetu NATO-u direktno igrajući u korist Putina, koji se odavno protivi američkom vojnom otisku na kontinentu, rekao je Tomas Klajne Brokhof, berlinski potpredsednik Nemačkog Maršalovog fonda.

"Merkelova predstavlja sve što Tramp mrzi: globalizam, multilateralizam, međunarodno pravo. Tramp se više uklapa s poznatim autoritarnim vođama u svetu", rekao je Klajne Brokhof, dodajući da trajno smanjenje trupa predstavlja radikalno odstupanje od američke posleratne spoljne politike.

Nemačka je najbogatija, najnaseljenija zemlja u Evropi, ekonomska sila kontinenta i važan američki ekonomski partner, ukazuje Njujork tajms dodajući da nemačke kompanije zapošljavaju oko 700.000 ljudi u SAD. Istovremeno, u Nemačkoj je stacionirano oko 35.000 američkih vojnika i u njihovim bazama radi oko 12.000 nemačkih civila. Zvaničnici smatraju da će povlačenje vojnika ekonomski naštetiti Nemačkoj dok će strateški naštetiti SAD.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #793 on: June 08, 2020, 11:54:09 am »

понедељак, 08.06.2020.
Трамп без најаве повукао 9.500 војника из Немачке, у Берлину љути што их нико није обавестио

Немачки координатор за трансатлантске односе Пeтер Бејер критиковао је одлуку америчког председника Доналда Трампа о повлачењу 9.500 америчких војника из Немачке.

„То је потпуно неприхватљиво, посебно јер нико у Вашингтону није о томе унапред обавестио своју НАТО савезницу“, рекао је Пeтер Бејер, члан конзервативаца канцеларке Ангеле Меркел. Немачки министар спољних послова Хајко Мас је након Трампове одлуке рекао да жали због америчке одлуке о повлачењу, а однос Берлина и Вашингтона назвао је компликованим. Повлачењем 9.500 војника у Немачкој ће остати око 25.000 припадника америчке војске. Америчка војна присутност у Немачкој датира из времена окупације након Другог светског рата од 1945. до 1955., кад су тамо били стационирани милион америчких, британских, француских и совјетских трупа. Конвенција о присутности иностраних снага која је потписана 1954. године, допустила је да осам чланица НАТО-а, укључујући САД, стационира своју војску у Западној Немачкој и након краја савезничке окупације.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #794 on: June 08, 2020, 04:01:50 pm »



Prazne pretnje ili opravdano nezadovoljstvo?


Najava američkog predsednika Trampa da će iz Nemačke povući 9.500 vojnika, nailazi na brojne uzbuđene reakcije u zemlji.

Većina komentatora smatra da taj potez nije u interesu SAD. Ali ima i drugačijih mišljenja.

Konzervativni list Frankfurter algemajne cajtung vidi u američkoj najavi pre svega političku poruku:

"Vodećoj sili NATO zajedništvo vojnog saveza više nije važno. Ukoliko nakon izbora u novembru ne dođe do promene u Beloj kući, to će u najboljem slučaju značiti da će se uticaj demokratskog Zapada u svetu otapati brže nego akrtički led zbog klimatskih promena. U najgorem slučaju će to ohrabriti Moskvu i Peking da se upuste u neku vojnu avanturu", upozorava FAZ.

Berlinski Tagesšpigl poziva na veću opuštenost u celoj raspravi:

"Tramp navodno namerava da povuče trećinu američkih vojnika iz Nemačke i odmah se u zemlji uzbudi pola političke klase. Ali njegove pretnje baš nisu uverljive. Povlačenjem 9.500 vojnika bi SAD ograničio svoju vojnu sposobnost delovanja u ovom geostrateški važnom prostoru. Ni generali ni Kongres nemaju nameru da zatvore bazu u Ramštajnu, koja je glavni američki zračni čvor u Evropi, niti vojnu bolnicu u Landštulu gdje se leče skoro svi američki ranjenici na ovoj strani Atlantika. U nju je SAD samo poslednjih godina uložio više od milijardu dolara. Vašington ne može tek tako odbaciti celu zapovednu, logističku i obaveštajnu infrastrukturu koja je izgrađena u Nemačkoj ili je premestiti u Poljsku. A postavlja se i pitanje: zašto trošiti veliki novac i graditi nešto novo, kada već postoji nešto što dobro funkcioniše?", pita se pisac teksta u Tagesšpiglu.

"Nezrele namere" - tako je list Merkiše odercajtung naslovio komentar o nameri američkog predsednika Donalda Trampa da povuče deo američkih vojnika stacioniranih u Nemačkoj.

"Na kraju krajeva, to bi više štetilo Sjedinjenim Državama nego Nemačkoj. Jer za razliku od Trampovih tvrdnji, američki vojnici nisu tu samo zbog odbrane Nemačke. Ne, oni osiguravaju strateške interese SAD u Evropi i na Bliskom i Srednjem istoku. A osim toga je i puno jeftinije vojnike ostaviti ovde, nego u Poljskoj graditi nove vojne baze. Ali galamdžiju u Beloj kući to će verovatno malo zanimati", navodi se u komentaru lista iz Frankfurta na Odri, na granici Nemačke i Poljske.

Za Frankfurter rundšau iz Frankfurta na Majni je način objave ove američke najave "ispod svakog nivoa" i govori mnogo o sadašnjem američkom odnosu prema Nemačkoj:

"Američki predsednik Donald Tramp je očigledno doneo odluku o smanjenju broja američkih vojnika u Nemačkoj bez da je o tome zvanično obavestio nemačku stranu. Vazal to jednostavno mora da prihvati. Za nemačku sigurnost povlačenje dela vojnika ne predstavlja neki značajan faktor. Ali svejedno je takav potez razlog za uzbunu. On pokazuje da se već ionako uzdrmani nemačko-američki odnosi dalje pogoršavaju. Postoji spor oko povlačenja SAD iz INF-ugovora o ograničenju postavljanja nuklearnih raketa srednjeg dometa, spor oko najavljenog povlačenja Vašingtona iz ugovora Open-Skies (međusobne kontrole Istoka i Zapada putem izviđačkih aviona, op. red.), spor u vezi odnosa sa Iranom, te spor oko izdataka za vojsku. Sve češće Vašington očekuje slepo podaništvo, no nemačka je vlada sve ređe na to spremna - što čovek iz Bele kuće onda kažnjava novim izlivima besa. S partnerskim odnosima to nema puno veze", smatra komentator lista Frankfurter rundšau.

Drugačiji pogled na ovu temu ima list Nordvest-cajtung iz Oldenburga. Komentator tog lista gleda na celu problematiku iz ugla Vašingtona: "Amerikanci su dovoljno često tražili da se Nemačka više angažuje u pitanjima odbrambene politike. Nije moguće unutar jednog vojnog saveza svoju vojsku pustiti da trune, izdatke za odbranu stalno držati niskim, a očekivati da u slučaju potrebe drugi vade vruće kestenje iz vatre. Tim pre što odbramena politika uvek ima veze i s spoljnom politikom. A Nemačka je samozadovoljna svojom kompromiserskom politikom prema nesvarljivim režimima u Iranu, Rusiji ili Kini, i baca se u naručje Moskve izgradnjom gasovoda Severni tok 2. Vašington s pravom ima razloga za sumnju u vernost Berlina njihovom vojnom savezništvu", smatra komentator lista Nordvest-cajtung.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 23 queries.