PALUBA
April 19, 2024, 01:21:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Puška M48 7,9mm  (Read 195822 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #105 on: February 25, 2012, 07:52:47 am »

Čitao sam o ovom "kratežu" negdje prije, isto je bilo navedeno da je "tenkovski" i sl. karabin oznake M63 Kurtz, tko se prodavala na Američkom tržištu, ne znam za naše......
Čist marketinški trik, vidi se da je novije proizvodnje a rekao bi i po slikama da je kundak laminiran, mada nisam siguran... i da, u tome textu je pisalo da je bila u kalibru 8mm Mauser.   
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #106 on: February 27, 2012, 09:22:52 pm »

U temi Puška Partizanka dodatak oko starije rodbine M-48.

LPB
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #107 on: March 15, 2012, 02:40:47 pm »

Jedan jako pogan metak. Zaostavština od čika Adolfa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 008.JPG (251.4 KB, 768x1024 - viewed 343 times.)

* 009.JPG (233.42 KB, 1024x768 - viewed 322 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #108 on: March 15, 2012, 03:13:53 pm »

explozivno zrno? sudeci po cauri nas je.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #109 on: March 15, 2012, 03:47:57 pm »

explozivno zrno? sudeci po cauri nas je.
Baš tako. Neki ga zovu i dum-dum. Metak je nemački, iz drugog svetskog rata. Dok je postojala država sa suverenitetom, puščani meci su se remontovali, za razliku od sada kada seku Prage u furdu. Odeš na otpad i kupiš Pragu sa isečenim cevima. Ali to nije tema....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #110 on: March 15, 2012, 04:09:48 pm »

Vodnik, može li više dealja o tom petku.

Šta tačno znači pojam eksplozivni metak? Je li u pitanju neka minijaturna granata sa eksplozivnim punjenjem u puščanom zrnu?
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #111 on: March 15, 2012, 04:37:50 pm »

Vodnik, može li više dealja o tom petku.

Šta tačno znači pojam eksplozivni metak? Je li u pitanju neka minijaturna granata sa eksplozivnim punjenjem u puščanom zrnu?
Baš tako. Koliko me sećanje služi, zrno metka u sebi ima trn,  inicijalno-detonatorsku kapslu i dimnu smešu. Čini mi se da je prvenstveno zamišljen za korekturu vatre. Tada nije postojao portabl laserski daljinomer. Pri pogotku zrno detonira i zadimi, pa se po tome šteluje nišan. U svim ratovima je korišten na neki drugi način....
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #112 on: March 15, 2012, 06:08:01 pm »

explozivno zrno? sudeci po cauri nas je.
Baš tako. Neki ga zovu i dum-dum.

Zar dum-dum nije obično zrno bez košuljice, koje je "zarezano" na vrhu, pa se prilikom pogotka cepa na nekoliko delova?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #113 on: March 15, 2012, 10:22:38 pm »

Тешко је рећи, без погледа на кутију или сандук у коме је пакована ова муниција, да ли се ради о ремонтованом немачком или нашем метку. Чаура је очигледно наша из 1955 године.

Друго, то није "дум-дум" метак и није обухваћен Женевском конвенцијом о забрани распрскавајућих пушчаних метака. Придев "распрскавајући" се не односи на експлозивне метке (јер је и артиљеријска граната управо таква) већ на пројектиле који се приликом удара у тело распрскавају или значајно (више него други) деформишу због свог облика, конструкционој (унапред задатој) деформисаности врха чиме се стварају врло озбиљне и тешке ране на телу људи 8и животиња). Женевска конвенција је донела обавезу да пушчани меци морају имату пуну кошуљицу (преко језгра, углавном од олова, чиме се смањује деформација меког језгра) и да врх пројектила (зрна) не може бити зарезан или шупаљ. Зато се тзв. ловачка и слична муниција не сме користити у војне сврхе. Такође, неким додатним протоколима је прописана обавеза стабилности пројектила ( да се не тумба током лета како приликом удара не би правио велике улазне ране). Не сећам се тачно, али нешто је прописано око тога у којој половини (или трећини) зрна ће бити тежиште масе како би се смањило кружно кретање врха пројектила као последица померања тежишта зрна уназад. Наиме, због олучене цеви и кретања кроз њу пројектил добија ротационо кретање око уздужне осе. Тако ми се обезбеђује стабилност. Међутим, како тежиште пројектила не може бити у самом врху већ је обично негде око средине, врх пројектила паралелно са ротацијом има и кружно кретање. То кружно кретање је израженије ако се маса пројектила помери уназад. Зато ће такав пројектил, приликом удара у препреку (тело човека) лакше изгубити стабилност и наставити кретање кроз тело "постранце".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #114 on: March 16, 2012, 12:04:56 am »

Vodnik, može li više dealja o tom petku.

Šta tačno znači pojam eksplozivni metak? Je li u pitanju neka minijaturna granata sa eksplozivnim punjenjem u puščanom zrnu?
Baš tako. Koliko me sećanje služi, zrno metka u sebi ima trn,  inicijalno-detonatorsku kapslu i dimnu smešu. Čini mi se da je prvenstveno zamišljen za korekturu vatre. Tada nije postojao portabl laserski daljinomer. Pri pogotku zrno detonira i zadimi, pa se po tome šteluje nišan. U svim ratovima je korišten na neki drugi način....

otprilike to je to. medjutim, koliko ja znam to zrno je zabranjeno jos u toku Isv rata za gadjanje ljudstva. normalno, to niko ne postuje. austrougarski su imali zuti vrh ako se dobro secam. sve ove budzotine sa rezanim vrhovima u hp zrnima nisu dum-dum metak, vec imaju efekat na cilju slican tom metku.

da li je metak remontovan ili ne pise na kutiji. medjutim, koliko ja znam, prilikom remonta se caura ne menja, vec samo kapisla i barut. zato mislim da je ovo nas metak, mada ne vidim dobro ko je proizvodjac na slici
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #115 on: March 16, 2012, 10:22:23 am »

Isti efekt ima kapljica zive u zrnu (knjiga i film "Sakal"- prvi, ne onaj gdje Bruce Willis daljinski upravlja teskom strojnicom), koja kod "kocenja" zrna na cilju ide dalje i otvara vrh zrna, koji se "rascvjeta". Tako i kalibra .22 in ima efekt puno veceg "dum-dum" zrna.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #116 on: March 16, 2012, 03:06:27 pm »

Према поменутој Женевској конвенцији сваки пушчани пројектил који се "расцветава" или се "распрскава" (али не услед експлозије пуњења)  код удара у живи циљ је забрањен. Забрањен је за војну употребу ( у сукобу који има карактер рата). Међутим, није забрањен за полицијску употребу, а још мање за терористе.

Не стоји тврдња да је пројектил (зрно) чију је слику поставио "водник полиције" забрањен за гађање људства током 1. светског рата. Он једноставно не потпада под конвенцију о забрани. Да јесте они који су га увелу у употребу би били оптуживани од стране победника за кршење конвенције (а нису). Он и није намењен за гађање људства већ за обележавање циљева. И данашњи обележавајући (или панцирно-запаљиви) пројектили ће код удара у живи циљ нанети озбиљне и додатне ране, чак и тровање, али нису обухваћени конвенцијом.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #117 on: March 16, 2012, 07:03:39 pm »

dzumba, ovo sam cuo od bivseg sefa vojnog muzeja prelevica koji je o tome pricao u nekoj emisiji. zrno je bilo namenjeno za korekturu vatre, to stoji, ali stoji i da je svesno korisceno za gadjanje ljudstva od strane a-u vojske, te je zato ubrzo zabranjeno. cak je i neka komisija dolazila u crnu goru jer su austrijanci tuzili crnogorce za upotrebu ovakve municije, a ispostavilo se da su crnogorci koristili neku prastaru municiju sa olovnim zrnom (verndl?) jer su izbacili na polozaje sve sto je moglo da puca.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #118 on: March 16, 2012, 10:32:12 pm »

Тако је, управо је та муниција са оловним врхом и била проблем,а не ова експлозивна. Она (са оловним врхом) је била забрањена јер нема, није имала пуну кошуљицу као што предвиђа конвенција.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #119 on: March 17, 2012, 12:09:59 am »

ta municija jeste bila problem, ali su austrijanci tuzili crnogorce za koriscenje eksplozivne municije (ponavljam, tako je prelevic naveo u toj emisiji). posle se ispostavilo da je bila olovna bez kosuljice, a da cg nije ni imala eksplozivnu municiju.

nego, kako to da se ovakva municija jako retko sretala? znam da smo je proizvodili (mislim da je radio igman), a vido sam je samo jednom na pocetku "veselja" u slavoniji, kad je komsija doneo. da li je moguce da je proizvedeno relativno malo ovih metaka? kao i klasicnog pancirnog zrna, bez zapaljive smese, koje sam vidjao jako retko i jedva uspeo da se docepam jednog za kolekciju.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.351 seconds with 23 queries.