PALUBA
April 20, 2024, 02:19:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vazdušna puška girandoni  (Read 6524 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: September 15, 2010, 08:27:55 pm »

Vazdušna puška girandoni
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
To je jedina vazdušna puška , koja je zvanično bila u naoružanju jedne armije i koja je upotrebljena u borbama. Sa tim puškama su naoružani austrijski snajperisti od 1793 do 1801 godine. U naoružanju se nalazila od 1780 do 1815g.
Dizajnirao ju je Bartholomaus Girandoni otprilike 1779g. Oružje je poznato i po nazivu Windbuchse. U ono doba je imala  nekoliko prednosti: veliku brzinu ispaljivanja, nema dima kod ispaljivanja, pucanj je slabiji..
Spremnik vazduha je bio u kundaku i sa jednim punjenjem se moglo ispaliti 30 olovnih kugli. Svaki strjelac je imao dva rezervna kundaka napunjena vazduhom, koje je kasnije trebalo napuniti specijalno konstruisanom pumpom, što je bilo poprilično mukotrpan posao, trebalo je oko 1500 potisaka pumpe rukom za popunjavanje spremnika Osim rezervnih kundaka-spremnika strjelac je bio opremljen i sa priborom za čiščenje, ručnom pumpom i 100 olovnih kugli, 20 u magazinu puške a preostalih 80 u četiri cijevi.
Oružje je bilo poprilično delikatno, i različito od oružja u to vrjeme, pa je iziskivalo visoko obučene vojnike.
To je bila prva repetirka, imala je cjevasti magazin i prethodila je dizajnu i tehnologiji koja se pojavila petdeset godina kasnije.
Dugačka je bila 1.2m i teška oko 4,5kg , isto kao i ostale puške tog doba, kalibra 11,75mm. Ubojita je bila od 125 do 150m. Energija zrna je bila kao kod municije 0.45ACP. Magazin u koji je po zadnjim istraživanjima stalo 22 olovne kugle, mogao je strjelac ispucati u vremenu manjem od minute.
 Djelimični presjek odozgo. Nazad potisnut udarač  (a) napinje mehanizam, zatvarač (b ) kod repetiranja uzima olovnu kuglu u magazinu(c) i dejstvom opruge (d)vrača se u početni položaj i kugla dolazi u položaj za ispaljivanje (e). Kod opaljenja udar komprimiranog vazduha potinse kuglu kroz cijev. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/6GzLa1Cvcuo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* DSCF4470.JPG (79.18 KB, 800x618 - viewed 227 times.)

* Girandoni1.jpg (5.29 KB, 375x76 - viewed 325 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1 on: September 15, 2010, 08:33:05 pm »

Kompletan i detaljan opis funkcionisanja je na http://www.beemans.net/images/Austrian%20airguns.htm

Evo šta piše o njenoj upotrebi u Hrvatskom vojniku.

Potreba za osnivanjem posebnih postrojbi odabranih strijelaca, opremljenih kvalitetnijim oružjem i namijenjenih za izvršenje zahtjevnih zadaća, uočena je krajem XVIII. i početkom XIX. stoljeća, a prve takve postrojbe bili su austrijski lovci (Jagern) i Korpus tirolskih snajpera (Tiroler Scharfschutzencorps). Uporabljeni su u borbama protiv Turaka 1790. te u Napoleonovim ratovima 1801. i 1802. godine, a bili su naoružani pretežno Girandonijevim zračnim puškama 
Tu pušku konstruirao je Bartholomäus Girandoni oko 1779. godine, a u naoružanje austrijskih oružanih snaga prihvaćena je već 1780. Girandonijeva zračna puška nije bila mnogo preciznija od konvencionalnih pušaka na crni barut iz onoga doba, ali je za razliku od njih bila gotovo nečujna i bez razotkrivajućeg bljeska i oblaka dima koji stvara crni barut pri eksplozivnom sagorijevanju, jer je zrno potiskivano komprimiranim zrakom. Ispod cijevi puška je imala spremnik za smještaj 20 zrna, a spremnik za zrak omogućavao je dovoljno snage za ispaljivanje do 30 zrna početnom brzinom od oko 270 m/sek (što je omogućavalo njihovu ubojitost do približne udaljenosti od 150 m, koja nije bila mnogo manja od klasičnih pušaka tog vremena na crni barut). Sama priprema za gađanje bila je znatno brža od pripreme klasičnih pušaka, pa je i brzina gađanja iz Girandonijevih pušaka bila znatno veća, što je davalo veliku prednost strijelcu koji je njome bio naoružan. Osim toga, lovačke postrojbe primjenjivale su gerilsku taktiku ratovanja, pa se može zaključiti da su u to vrijeme bile učinkovite slično današnjim postrojbama za specijalne namjene naoružanima prigušenim oružjem. Njihova učinkovitost u borbi natjerala je Napoleona na izdavanje zapovijedi po kojoj je svaki protivnički vojnik, uhvaćen s Girardonijevom zračnom puškom (bez obzira na to je li u vojnoj odori ili ne), morao biti strijeljan na licu mjesta.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 25 queries.