PALUBA
April 26, 2024, 05:24:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 470530 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1215 on: March 14, 2018, 07:20:51 pm »

Бескорисна расправа.

Уочено је да се услед трења, односно отпора средине загрева површина авиона, као у случају америчке "црне птице" и совјетског МиГ-25 авиона, колико је то загревање зависи од низа фактора.

Ако та хиперсонична ракета, пројектил, бојева глава, једрилица има брзину од 10 Mah, онда је очекивати да је површина летелице (чега год) веома висока.

Својим очима смо сви гледали улазак метеора и сагоревање метеора у атмосфери. Неки метеори не сагоре и постану метеорити након пада. То што ми видимо је плазма, усијани гас. Метеори имају брзину која се креће између 11 и 17 километара у секунди, односно 30 до 50 маха.

Како ће то да функционише нисам сигуран али претпостављам да ће на десетак маха тај плазма омотач бити тањи и мање уочљив голим оком и мање агресиван по површину летелице.

Високо јонизовани гасни омотач ће упијати електромагнетно зрачење у довољној мери да смањи радарску уочљивост те летелице јер је проводан.

Не знам како ће то да ради у пракси и колико ће тако врела ствар бити мало уочљива.

Сачекаћемо да тестирају, па да видимо шта кажу. И Кина прави нешто слично.





Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1216 on: March 14, 2018, 07:43:00 pm »

Почео сам да гледам прилог и одустао сам јер се ради о претпоставкама присутних, шта би то могло да буде, шта би могло да се направи и да можда функционише. А можда и не.

А ово, да неки нуклеарни материјал какав год да је, чврст, течан, гасни,  сагорева у мотору, далеко било. Где ће да заврши тај "специјални гасни уранијум" кад излети из компресионе посуде ракетног мотора??

То нико нормалан неће да уради јер је таква ствар неупотребљива. Све би загадила и озрачила.

Сачекаћемо тестове, па ћемо знати више од претпоставки.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1217 on: March 14, 2018, 08:32:08 pm »

Почео сам да гледам прилог и одустао сам


Savetujem ti da pogledaš prilog do kraja, jer zaista ima mnogo interesantnih novina o kojima priča profesor.
Možda na prvi pogled sve to deluje kao naučna fantastika, ali sam ubeđen da to nije.

Nakon Putinovog govora i prezentacije novog oružja, i nakon nekoliko odgledanih emisija gde profesor pokušava da objasni šta je to Putin prezentovao, ubeđen sam da postoji nuklearni pogon koji može poterati raketu do hipersoničnih brzina. Verujem da su Rusi iznašli način da sakriju svoje projektile u omotač od plazme, iako su oni (prema tvrdnjama) brži od raketa presretača USA raketnog štita.

Slažem se Mladene, diskusija o ovoj temi, na našem nivou znanja ne može dati opipljive i celishodne odgovore, ipak znatiželja me tera da pokušam proniknuti u suštinu onog što je profesor izneo. Ja ga volim slušati, jer se iz svakog njegovog izlaganja vidi da je pun znanja, da nije šarlatan, da se ne pravi da sve zna ...

Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1218 on: March 14, 2018, 09:59:18 pm »

Је ли тачно ово, да је ЈРМ имала официра, поручника бојног брода који није умео да "паркира" торпедни чамац, и онда је емигрирао? Милан Вего?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1219 on: March 14, 2018, 10:44:46 pm »

Је ли тачно ово, да је ЈРМ имала официра, поручника бојног брода који није умео да "паркира" торпедни чамац, и онда је емигрирао? Милан Вего?


O tome piše Lazanski još 2007. godine u ovom tekstu u Politici! S druge strane, mogao si prostom pretragom po netu pronaći i druge izvore da je Milan Vego bio oficir JRM i da je emigrirao kao politički azilant.

I konačno, kakve sve ovo ima veze sa temom? Ubuduće ovakva pitanja postavi na prikladnijem mestu !
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1220 on: March 15, 2018, 02:02:12 pm »

Као референцу за изјаву Лазанског дајеш чланак Лазанског.

Пошто се као једно од перспективних оружја наводи и подводни дрон Статус-6, онда је тај тренутни амерички саветник који још у прошлом веку није ваљао битан.

Има ли неко ко може да потврди наводе везане за торпедни чамац и бежање Милана Вега?

Иначе, много људи може да чита Шекспира у оригиналу, како каже Лазански, питање је како то изговара.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1221 on: March 15, 2018, 04:08:47 pm »

To je glupost, Milan Vega je ne svojom krivicom, na koncu konca niko mu je nije mogao naprtiti , doživjeo sudar kada je u njegov TČ udario drugi TČ. Po mišljenju poznavaoca događaja, kriv je bio komandant sastava, koji je krivicu pokušao naprtiti Vegi, što mu nije uspjelo. Sudar je bio u Drveničkom kanalu. Vega je razočaran podnio zahtjev za izlazak iz vojske. Prije toga je magistrirao na Beogradskom fakultetu (Američka zona u dalmaciji 1918-1921, rad je izvanredaan, imam ga). Posle izlaska iz vojske je doktorirao u Beču. Kasnije je tek otišao u Ameriku gdje je radio kao analitik i predavač. Napisao je više djela sa pomorskom tematikom.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1222 on: March 15, 2018, 05:19:46 pm »

To je glupost, Milan Vega je ne svojom krivicom, na koncu konca niko mu je nije mogao naprtiti , doživjeo sudar kada je u njegov TČ udario drugi TČ. Po mišljenju poznavaoca događaja, kriv je bio komandant sastava, koji je krivicu pokušao naprtiti Vegi, što mu nije uspjelo. Sudar je bio u Drveničkom kanalu. Vega je razočaran podnio zahtjev za izlazak iz vojske. Prije toga je magistrirao na Beogradskom fakultetu (Američka zona u dalmaciji 1918-1921, rad je izvanredaan, imam ga). Posle izlaska iz vojske je doktorirao u Beču. Kasnije je tek otišao u Ameriku gdje je radio kao analitik i predavač. Napisao je više djela sa pomorskom tematikom.

Хвала.

То је одговор на моје питање.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #1223 on: March 16, 2018, 06:05:36 am »

E, sad si ti pametniji od profesora Milinovića, koji predaje na katedri naoružanja, između ostalog i o raketnoj propulziji!

On je svoju tvrdnju delimično objasnio.
Hajde ti sada potkrepi svoju tvrdnju, pa da i mi budemo pametniji.

Hajde ti, za razliku od onog sto si uradio, lepo pogledaj prilog, sta je tacno profesor Milinovic rekao.

I sta je objasnio. Pa ces videti da je upravo rekao ono sto sam naveo, a sto vi pogresno tumacite kao nesto drugo.

A onda pogledaj malo po internetu sta je jonosfera, I kakav uticaj ima na prostiranje eletromagnetinih talasa razlicitih ucestanosti, a sta bi kao posledicu donelo kretanje rakete u jonosferi.

Nisam ja pametniji od njega, samo sam dovoljno skolovan u odredjenoj oblasti da razumem sta prica. Pri tome sam za efekat koji je objasnio cak i strucniji od njega. Jer ono stoje pokusavao da objasni nema nikakve veze sa masinstvom, vec sa potpuno drugom inzenjerskom oblascu, odnosno cak sa pod oblascu date oblasti.

Prema tome, pogledaj malo bolje prilog, i sta je tacno profesor Milinovic rekao. I procitaj malo o onome sto sam ti rekao. Pa ces videti da je generator plazme apsolutno bespotreban. Zasto bi generisao plazmu, ako se kreces u istoj?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1224 on: March 16, 2018, 11:37:02 am »

У руским изворима , наводи се податак да је узрок стварања плазменог омотача брзина (+8 маха) и површинска температура ракете у таквим условима.Односно не спомиње се никакав плазма генератор.Са друге стране брзина од 8 маха није иста у јоносфери и стратосфери.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1225 on: March 16, 2018, 03:55:33 pm »

Miodraže, upravo pogledah celu emisiju, još jednom - sa namerom da razlučim šta profesor Milinović govori. Pokušao sam selektovati (odvojiti i razlikovati) novinarsko viđenje i izlaganje Lazanskog, od pokušaja prezentacije elemenata novih tehnologija naoružanja, što čini Milinović (Lazanski ga stalno prekida na pola rečenice, i teško je izvući suštinu njegovog izlaganja, čak i za stručnog slušaoca).

Odmah da ti kažem, da sam po struci elektroinženjer, i ceo svoj radni vek sam proveo na održavanju ruskog naoružanja, tako da su mi osnovni pojmovi o radarskom zračenju, raketnom pogonu, načinima vođenja raketa i sl. makar i bazično poznati.

Moje prvo i osnovno pitanje u ovoj diskusiji je bilo postavljeno vezano za pogon novih ruskih projektila: nuklearni pogon u raznim oblicima (čvrsti, tečni i gasni). Pitanja se nisu odnosila na klasičan nuklearni pogon, koji se primenjuje na brodovima i podmornicama (reaktor+generator pare+parna turbina+reduktor koji pogonu propelere), već na nuklearni pogon raketa. O tome do sada nisam puno čuo, niti čitao, osim da postoji tako nešto - jer se radi o novoj i sasvim nepoznatoj tehnologiji za običan narod (pa makar bili i tehnički potkovani).

Evo citiram Milinovića: ''nuklearni raketni motor sa balbom (mehurom) koji je smešten u cirkonijumski kristal, da ne bi zračio uokolo, i samim tim bio nevidljiv''.

Ima li iko na ovom forumu ideju šta je to?

Dalje - od 8. minuta postovanog videa, Milinović objašnjava trajektoriju novih ruskih projektila, njihovu zaštitu od ranog otkrivanja i decidno kaže: ''projektil leti u sloju plazme, koja se pravi njemu nepoznatom katalitičkom reakcijom''. Što znači da nije reč samo o usijanom gasu usled brzine projektila, već o nečem namerno generisanom (što je možda rezultat velike temperature oplate rakete).

Može li neko od diskutanata da objasni ovu profesorovu rečenicu?

Miodraže, nemoj me pogrešno shvatiti, nisam dovodio u pitanju tvoju stručnost! Ali, ako kažeš da si u toj oblasti stručniji od profesora Milinovića, molim te objasni nam o čemu se tu radi, pošto nam on nije znao detaljno objasniti.
« Last Edit: March 16, 2018, 04:03:42 pm by lovac » Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #1226 on: March 16, 2018, 04:24:42 pm »

Na jutjubu ima nekolicina videa, u kojima se objašnjava ideja nuklearnih motora za pogon aviona ali i raketa. Pošto je sve baziralo na tehnologiji 50-ih godina, glavna zamjerka bila je ili kontaminacija okoline ili preteški štitovi. Ako uzmemo u obzir cirkonijeva balon, znaći da ipak žele jezgru izolirati. Pretpostavljam, da, kad se govori o kristalu, misli se na monokristalnu metalnu strukturu, koja nije toliko sklona pucanju te posledično i koroziji. Sve u svemu, ako lansiraju bilokakvo nuklearno naoružanje, barem za nas, koji trenutno živimo, neće biti od neke vajde čišči ili otrovniji ispust/izduv iz takvog nosaća nuklearnih glava.
Pošto ima više pitanja, i ja ću dodati svoje. Da li kod apsorpcije EM valova u oblaku plazme igra neku ulogu gustina te plazme ili je dovoljna samo njena prisutnost?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #1227 on: March 16, 2018, 05:01:54 pm »



jedini pokušaj nuklearnog pogona kod letelica za koji ja znam je reaktor na B-36 bombarderu. Taj avion je leteo sa tim pogonom, ali samo u eksperimentalne svrhe. Kasnije je ceo projekat prekinut. Danas je moguće napraviti daleko kompaktniji reaktor, ali o čemu se tačno radi u ovom slučaju, ja ne znam.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1228 on: March 16, 2018, 05:26:12 pm »

У руским саопштењима се наводи да су захваљујући развоју материјала који могу да издрже температуру која прелази 2000 степени омогућили развој пројектила-ракете "Авангард" при чему се мисли на тело летелице.
 
Берилијум, ниобијум, осмијум, ренијум, рутенијум, тантал и тунгстен имају тачку топљења од 2400 степени па навише. Тачка топљења цирконијума је 1855 степени. Могуће је да су мешањем различитих елемената добили легуру која има задовољавајуће особине за ту намену и примену.

Што се тиче плазме, магнетно-хидродинамички генератор који се помиње у прилогу је најлакше схватити па од тога и изјава да је налјакше употребити МХДГ. Метеор пада у слоју или омотачу плазме. Каталитичка реакција подразумева да постоји катализатор, супстанца која омогућава или поспешује неки процес. Постоји више врста плазме, термичка, електричног лука, микроталасна, радиофреквентна, хемијска и фотоелектрична, а ми не чак и не знамо која је у питању, па се расправљамо. А не зна ни тај професор. Можда је чак комбинација два или више метода стварања плазме. Такве детаље сигурно третирају као тајну.

За упијање, преламање  и расипање радарског снопа је битна само површина облака плазме. Свеједно је да ли је слој дебео метар или центиметар.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1229 on: March 16, 2018, 05:31:44 pm »

Nuklearni raketni motor
Logged
Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.