PALUBA
March 29, 2024, 07:42:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 465520 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #345 on: March 22, 2015, 01:34:11 pm »

Ovo čudo zaista deluje moćno, kao da nam dolazi iz daleke budućnosti!

Mene čudi, što ima samo jedan turbogasni motor?!
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #346 on: March 22, 2015, 02:10:40 pm »

Ima film i na youtube

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #347 on: March 22, 2015, 02:33:09 pm »

Izgleda da ovaj model nema veze sa pravim avionom :DDD
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #348 on: March 22, 2015, 02:35:45 pm »

Ovo čudo zaista deluje moćno, kao da nam dolazi iz daleke budućnosti!

Mene čudi, što ima samo jedan turbogasni motor?!

И још четири мотора, по два са сваке стране трупа, у корену крила, налик распореду код Handley Page VICTORa. Онај горе може бити APU - auxiliary power unit. Не изгледа ми ни стварно ни могуће (нема везе са покојним Добрицом). Такво чудо може коштати изузетно много, нереално за данашње економске могућности Русије, ма колико они генијални конструктори били, ма колико тога јединственог да су дали авиоиндустрији у ових 112 година.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #349 on: March 22, 2015, 05:36:35 pm »


Nedjelja je pa hajd da i ja malo kroz diskusiju sanjarim.I ako ovo izgleda fantazija mislim da je ona itekako ostvariva a Boga mi u nekom oblicima postoji već duže i danas.Istina ne za ovolike terete ali i danas imamo čak u amaterskoj gradnji letjelice koje mogu poneti "veće" terete i sigurno da je oblik krila-aviona ekonomičniji i bolji za određene namjene nego helikopteri(qvadrokopteri ili sa još većim brojem el.motora bez četkica).
Kao primjer mogla bi se navesti i kola-auto sa hibridnim pogonom.Ili i naše podmornice od tipa "Heroj" pa dalje,u svijetu,da ne pominjem.Nisam stručnjak za pogone i brodogradnju ,ali sam učio da je ekonomičniji pogon kad se imaju akumulatori(skladištenje energije) nego kad su dizel motori direktno vezani na osovinu propelera.

Ovdje vidim da se koristi hibridni pogon,turbo mlazni motor koji pored pogona puni (skladišti energiju)vjerojatno neke akumulatore(litijum ili sl.).Ova energija se koristi za pogon ventilatora(vjerovatno ih vrte el.motori sa velikim stepenom iskorištenja).Vjerojatno se skladištenje-punjenje može raditi i na samom aerodromu,pa se u letu samo dopunjava.
Sigurno da ovo sve ovisi od mogućnosti proizvodnje lakih i velikog kapaciteta akumulatora.Također,pitanje je koji od oblika generatora se koristi za pretvaranje energije motora u električnu.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #350 on: March 22, 2015, 06:39:36 pm »

Karlo, sve su to dobra razmišljanja, ali akumulatori električne energije su i na današnjem nivou tehnološkog razvoja veoma teški, da bi bili iskoristivi u avionima, posebno ne na dugim letovima.

Ovih dana smo imali priliku da gledamo avion na električni pogon, sa solarnim punjenjem baterija, na putu oko sveta. Gledajući konsrukciju te letelice - sve je to veoma krhko da bi uskoro to bila vojna letelica.

Kod ove Ruske transportne letelice, elektromotori mogu biti samo dodatni pogon za upravljanje, odnosno stvaranje vektora potiska, a osnovni pogon će sigurno davati turbomlazni motor napredne tehnologije (jedan ili više njih).

Živi bili pa videli!

Jedna druga stvar me intersuje, nije direktno vezano za ovu tematiku, ali jeste za avione, pa i za ovaj o kojem govorimo.

Naime, avioni starije generacije, bilo koje vrste (purnički, transportni, lovački ...) su imali jednostavnija krila od današnjih, po obliku.
Svi savremeni avioni, pa čak i oni starijih tipova koji su modernizovani (naprimer 747, 737) su na krajevima krila dobili takozvani Winglet. To su ona vertikalna krilca na krajevim krila, koja imaju zadatak da smanje takozvani dinamički otpor krila.

Može li neko od stručnjaka za tu oblast da nam da kratko i sažeto objašnjenje o tome: šta je stvarna uloga wingleta, kako se to postiže, zašto tek u novije doba, a ne i ranije ...?

 
« Last Edit: March 22, 2015, 06:48:06 pm by lovac » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #351 on: March 22, 2015, 07:29:15 pm »

Karlo, sve su to dobra razmišljanja, ali akumulatori električne energije su i na današnjem nivou tehnološkog razvoja veoma teški, da bi bili iskoristivi u avionima, posebno ne na dugim letovima.

Ovih dana smo imali priliku da gledamo avion na električni pogon, sa solarnim punjenjem baterija, na putu oko sveta. Gledajući konsrukciju te letelice - sve je to veoma krhko da bi uskoro to bila vojna letelica.

Kod ove Ruske transportne letelice, elektromotori mogu biti samo dodatni pogon za upravljanje, odnosno stvaranje vektora potiska, a osnovni pogon će sigurno davati turbomlazni motor napredne tehnologije (jedan ili više njih).

Živi bili pa videli!

Jedna druga stvar me intersuje, nije direktno vezano za ovu tematiku, ali jeste za avione, pa i za ovaj o kojem govorimo.

Naime, avioni starije generacije, bilo koje vrste (purnički, transportni, lovački ...) su imali jednostavnija krila od današnjih, po obliku.
Svi savremeni avioni, pa čak i oni starijih tipova koji su modernizovani (naprimer 747, 737) su na krajevima krila dobili takozvani Winglet. To su ona vertikalna krilca na krajevim krila, koja imaju zadatak da smanje takozvani dinamički otpor krila.

Može li neko od stručnjaka za tu oblast da nam da kratko i sažeto objašnjenje o tome: šta je stvarna uloga wingleta, kako se to postiže, zašto tek u novije doba, a ne i ranije ...?

 


Ne mislim da odgovaram na ovo Vaše zadnje pitanje jer nisam stručnjak za avione.

I ja se slažem da je ovo samo predviđanje a kad će se ostvariti zavisi i od stepen razvoja zemlje(u ovom slučaju RF a vjerujem da i drugi rade na tome).
Naveo sam primjere gdje se koristi baš električni pogon letjelica i sa sada ostvarenim težina - kapacitet akumulatora pa ne bih rekao da su oni teški.Imate niz primjera na You tube pa ako vas zanima pogledajte.
Niti ja nisam tvrdio da će on letjeti samo na akumulatore i na kraju sam naveo da je pitanje kakvo će biti pretvaranje jednog dijela energije u električnu a nikako nisam mislio da će se odreći t.m. motora.također sam naveo da će se ti akumulatori vjerojatno morati puniti na aerodromu i da će biti samo dopunjavani pomoću t.m. motora.
Što se tiče letjelice na solarnu energiju mislim da se radi o sasvim drugoj vrsti letjelice.Ona i mora biti velika i krhka jer se energija dobija iz foto ćelija kod kojih je stepen iskoristivosti jako mali,pa moraju imati veliku površinu i raspoređene su praktično po cijeloj letjelici.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #352 on: March 22, 2015, 09:10:01 pm »

Quote
Može li neko od stručnjaka za tu oblast da nam da kratko i sažeto objašnjenje o tome: šta je stvarna uloga wingleta, kako se to postiže, zašto tek u novije doba, a ne i ranije ...?

Немам појма како то ради, али знам да их увек направим на паприним авионима и онда боље и даље лете Cheesy.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #353 on: March 22, 2015, 09:16:30 pm »


A motora na PAK-TA ima svakako najmanje 4. To je svakako i najbezbednije rešnje, jer avion sa 4 motora može leteti i na dva, a onaj sa tri ne može leteti na jednom, ili može, ali vrlo teško.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #354 on: March 22, 2015, 10:32:14 pm »

Pošto video pokaže sve, mislim da će I oni bez engleskog razumeti. (Ukratko: sloj vazduha zbog razlika u tlaku zaobilazi kraj krila te se poćinje vrtložiti, stvarajući pri tom otpor. Vingleti separiraju strujanje vazduha, barem do skora samo gornji a od pre nekih par godina, vingleti su okrenuti I prema dole-zajedno sa gornjima.)

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Lc86Akaq3KQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #355 on: March 23, 2015, 09:03:42 am »

Bravo @Morsko prase,

sad kad ste Vi to objasnili,sjećam se da sam čitao nešta o tome.Razlika među nama se sastoji i u tome da netko zapamti a netko ne,pa ne bih želeo da netko shvati ovo kao neku moju hvalu.Još kao mlad sam shvatio da nisam nikako najpametniji na svijetu čak možda i niti puno iznad prosjeka.
Da ne širim temu,veoma lijepo i stručno objašnjen problem.

Poz.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #356 on: March 23, 2015, 09:32:19 am »

Eh, ta nisam ni mlad ni pametan. A postu je kriv čika Gugl, no ipak hvala.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #357 on: March 23, 2015, 09:50:54 am »

PUTINOVA MODERNIZACIJA Rusija pravi najbolje bombardere na svetu
Daily mail - T.Vujović   22.03.2015.

Ruski predsednik Vladimir Putin uskoro će predstaviti nove, modernizovane bombardere, koji neće moći da se porede ni sa jednim avionom takve vrste na svetu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bombarder "Blekdžek", ili Tu-160M, je tri puta brži od bombardera "Medved" (Tu-95) i može da leti vremenski četiri puta duže od najboljeg britanskog bombardera. Britanski "Tajfun" može da dostigne brzinu od 2414 kilometara na sat, baš kao i "Blekdžek". Ipak, ruski bombarder može da pređe 12.231 kilometar bez dopune goriva, dok "Tajfun" može samo 2896 kilometara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Bombarder Tu-160M ima mnogo veći rezervoar za gorivo i jači potisak. Test letovi su bili vrlo uspešni i ovaj avion će biti vrlo moćan. Prosto ne postoji avion takvog kalibra na svetu. To je najveći bombarder na svetu" rekao je Igor Sutjagin iz Londonskog instituta "RUSI". Prva dva modernizovana "Blekdžeka" prošli su seriju test letova u decembru prošle godine i sada se pripremaju za moguću upotrebu. Još deset ovakvih aviona biće modernizovano do 2020. godine.



Izvor: www.blic.rs


* 588953_ruski-bombarder-02-foto-profimedia.rs_f.jpg (23.24 KB, 470x270 - viewed 66 times.)

* 588952_ruski-bombarder-01-foto-profimedia.rs_f.jpg (7.11 KB, 470x270 - viewed 67 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #358 on: March 23, 2015, 11:54:05 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Ukupno 16 helikoptera Ka-52 isporučit će se ruskoj vojsci ove godine

Datum objave:
23.03.2015

Rusko ratno zrakoplovstvo je spremno preuzeti 146 helikoptera Ka-52 prije 2020. godine, izjavio je u ponedjeljak zamjenik ruskog ministra obrane. Šesnaest višenamjenskih helikoptera Kamov Ka-52 će biti predano ruskoj vojsci prije kraja ove godine, izjavio je Jurij Borisov danas za RIA Novosti nakon posjeta tvornici Progress u Arsenyevu, 160 km od Vladivostoka.

Direktor tvrtke Jurij Denisenko, obećao je da će ispuniti narudžbu za 146 helikoptera prije roka 2020. Ka-52 Aligator je sljedeća generacija izvidničkih i borbenih helikoptera namjenjena uništavanju tenkova, oklopnih i drigih utvrđenih ciljeva na kopnu, neprijateljskih vojnika i helikoptera. Helikopter može operirati u zraku oko 90 minuta po svim vremenskim uvjetima.


* Rusija.jpg (61.96 KB, 800x500 - viewed 99 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #359 on: March 23, 2015, 02:19:46 pm »


Prosto ne postoji avion takvog kalibra na svetu. To je najveći bombarder na svetu

Gde u tom kontekstu svrstati američki B-2?
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.