PALUBA
March 29, 2024, 10:53:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 465586 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #510 on: October 10, 2015, 08:18:16 am »

Cisto sumnjam, da je neko otvoreno zapisao, da je sistem napravljen, da unisava ljudski vid. Prema vazecim konvencijama takvo naoruzanje (barem prema konvencijama) niti je human niti dozvoljeno. A ako su to zapisali Rusi sami, lose za njih, a i sve nas...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #511 on: October 10, 2015, 08:49:24 am »

Ovo je sistem za vizuelno-optičko ometanje ( станции визуально-оптических помех «Грач») i služi za "zaslepljivanje" protivničkih sredstava za vizuelno-optičko izviđanje, a ne za oslepljavanje neprijateljske žive sile. Današnji "novinari" masovno koriste google translate bez bilo kakvog daljnjeg istraživanja o čemu se tu radi, i tako nastaju ti senzacionalistički naslovi.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #512 on: October 10, 2015, 09:14:08 am »

Quote
"Прибор, "ослепляющий" живую силу и оптические приборы противника, позволяет скрыть высадку десанта, уберечь людей и суда от прицельного огня в ходе боевых операций,

http://tass.ru/armiya-i-opk/2307454

Овај пасус из текста агенције ТАСС-а сам превео када сам поставио линк који ближе описује овај систем. Наравно да заслепљује и живу силу јер не можеш да гледаш у извор толико јаке светлости у сумарак или ноћу.Сасвим је друга ствар како то представљају на западу...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #513 on: October 10, 2015, 09:52:36 am »

Ovo je sistem za vizuelno-optičko ometanje ( станции визуально-оптических помех «Грач») i služi za "zaslepljivanje" protivničkih sredstava za vizuelno-optičko izviđanje, a ne za oslepljavanje neprijateljske žive sile. Današnji "novinari" masovno koriste google translate bez bilo kakvog daljnjeg istraživanja o čemu se tu radi, i tako nastaju ti senzacionalistički naslovi.

To sam i mislio, ali bolje pitat! Hvala na odgovoru.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #514 on: October 10, 2015, 03:36:22 pm »

Онај новинар који је написао текст изгледа нема појма о реалној ситуацији у Сирији.  Он претпоставља да ће припадници ИСИЛ-а бити ослепљивани овим уређајима постављеним на ратном броду. Једино не зна да 50км од обале нема припадника ИСИЛ-а, а ови уређаји тешко да добацују иза "брда и долина".
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #515 on: October 10, 2015, 04:04:43 pm »

Domet im je 2 km...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #516 on: October 10, 2015, 04:20:08 pm »

Domet im je 2 km...

E sad, da li je 2 ili 3 km, nije važno, domet je mali i što se tiče brodova može imati samo "protivdiverzantsko dejstvo".Mene interesuje da li je reč o "polarizovanoj svetlosti", tj. nekoj vrsti lasera male snage, ili baš o običnom jakom svetlu. Reflektori običnog svetla davno nemaju značaj, pa bih rekao da se radi o nekoj vrsti lasera. Poznato je da direktan pogled u laserski snop dovodi do trajnog oštećenja  očnog živca, a verovatno utiče na vođenje projektila sa laserskom GSN.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #517 on: October 10, 2015, 04:26:16 pm »

Nema zmaj Jaka 130 mogucnosti za dalji ras koji bi mu omogucio da postane pravi punokrvni LBA avion.

Možda bi se zmaj mogao povećati i ojačati, kao što su Ameri uradili da bi dobili Super Hornet. Ipak, taj avion je zamišljen kao školsko-borbeni, i ne može imati potencijal da zameni npr. Su-25, čuvenog "Gačca". Gačac - rus. Grač, ptica nalik vrani. U bulevaru kralja Aleksandra mislim da nema čoveka koga gačac bar jednom nije posr*o. Vrlo su pametni,a umeju i dobro da nišane - eto paralele sa čuvenim ruskim jurišnikom.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #518 on: October 10, 2015, 04:41:10 pm »

Domet im je 2 km...

Званично ће их испитивати на фрегати проекта 22350 "Адмирал Флота Советского Союза Горшков" из састава Северне флоте


* 02-3965392-grach-stantsiya-vop-mvms-2015.jpg (481.52 KB, 1335x755 - viewed 61 times.)
« Last Edit: October 10, 2015, 04:48:15 pm by longtrip » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #519 on: October 10, 2015, 05:03:17 pm »

Ево преведеног оног текста о америчком новинрау који је седам даба био у Руској војсци:

Пропали амерички војник: Недељу дана у руској војсци
© Sputnik/ Valeriy Melnikov
Русија
16:00 10.10.2015(освежено 17:37 10.10.2015)

Американац у руској армији: које предрасуде о руским оружаним снагама имају странци и каква је заиста руска армија?Аналитичар телевизијског канала „Раша тудеј“ Тим Керби, рођен у САД, провео је недељу дана у руској флоти, а потом је изнео утиске о томе на свом блогу.

Потпуни фијаско: Американац у Војно-морнаричкој флоти РФ

Ваздух је испуњен слабашним димом. Чују се пуцњи аутоматских пушака. Један од војника трчи, а онда пада: није добро проценио висину цеви коју је требало да прескочи. Његово гломазно тело од сто килограма, опасано тешким панциром, обрушава се на земљу, лице му се зарива у песак. Осећа бол у левој нози.

Тај војник сам ја. Страни „пропали војник“ који је добио могућност да служи у руској флоти — као учесник ријалитија.

Вероватно мислите да следи реклама за војну службу по уговору. У стилу: „Ако глупи Американац може да служи војску, зашто се ви, паметни Руси, тресете? Потпишите уговор већ данас!“ Не, неће бити такве рекламе. Ја нисам могао да прођем службу како доликује, те нећу говорити да је то дивно и красно. Ипак, спреман сам да вам причам о свом искуству.

Пружена ми је могућност да будем једини Американац (који притом не уме да плива) у Војно-морнаричкој флоти Руске Федерације само зато што као радијски водитељ учествујем у пројекту у ком се сваке године у армију шаље шесторица људи који су одслужили војни рок и шесторица који никада нису били у војсци. Они треба својој земљи да покажу да су за кратко време способни да постану прави војници.

Наравно, ја сам у том програму био најгори, због чега сам се стидео. Ипак, ова страшна недеља у армији подстакла ме је на размишљање и омогућила ми је да променим однос према војној служби: неки митови су развејани, а неке представе су потврђене.

Очекивање: Исхрана подношљива. Реалност: Исхрана одлична!

Сви учесници пројекта који су служили војску пре 10-15 година једногласно су потврдили: оно чиме су их онда хранили тешко се могло назвати храном за људе. Данас је све другачије. Радим у Москви на два места и смело могу да тврдим да је војничка храна боља него у нашим мензама. Наравно, свака полуфабричка храна је далеко од идеалне, али су пакети које добијају у војсци много укуснији и, наравно, здравији, од замрзнутих и конзервираних деликатеса у продавницама у Москви.

Очекивање: Руска војска је велика сила. Реалност: Руска војска јесте велика сила!

Почев од времена првих древноруских кнезова, Русија је много пута доказала да је кадра да се заштити. Да није било легендарног херојства руских војника, Русија не би успела да изађе на светску позорницу и да се одржи као велика цивилизација.

Руси са задовољством демонстрирају снагу и храброст своје војске како би задивили наивне странце. Ја одавно живим у Русији и много пута сам празновао 9. мај. У току сам. Да бих описао своја осећања у вези с ефикасношћу руских војника, цитираћу оно што сам рекао у радијском програму: „Видим пред собом два аутомобила марке ’ферари‘ (то су старији официри), а поред њих је косилица за траву (то сам ја)“.

Најужаснија ситуација за мушкарца јесте да не буде алфа-мужјак. Осећај непримерености ме је просто убијао. Један од војника је изгледао управо као Сталоне — и глас, и гестови… Ако сви руски војници личе на војнике моје јединице, онда Руси немају чега да се боје.

Очекивање: Касарна је шупа или барака из Солжењицинових књига. Реалност: Касарна подсећа на америчко универзитетско насеље.

Један од главних разлога због чега ништа нисам постигао у армији јесте мој менталитет, или, боље речено, психологија усамљеног вука. Било ми је непријатно да стојим у огромној заједничкој купаоници с момцима голим као што сам и ја. Због тога сам био пријатно изненађен када сам видео да су тушеви размештени у одвојеним кабинама. Пре доласка замишљао сам војнички тоалет као бетонску шупу с рупом, а испоставило се да је прилично пристојан, а чак и чува приватност. Ако су у свим руским касарнама такви услови, то веома олакшава службу.

Кревети су били веома удобни. У касарни су биле и три веш-машине и филтер за воду. Био је и чајник. Али нисмо имали времена да их користимо: били смо заузети по цео дан.

Очекивање: У војску зову само мушкарце. Реалност: Жене такође служе отаџбини.

У војсци је човек стално заузет: не може да спава колико жели, нема више од десет минута за јело, све време је у покрету. Војник је потчињен режиму: као и мајка која доји бебу (она такође не спава и све време је принуђена да нешто ради). Жене Русије, знајте: ваше „служење домовини“ веома подсећа на војничко.

Очекивање: У војсци се практикује сурова психолошка манипулација. Реалност: Манипулације има, али није сурова.

Сматра се да су основе методике васпитавања војника у савременим армијама света постављене у Пруској, у време Фридриха Другог. Главе регрута се брију како би се уништила њихова индивидуалност, на њих се виче, застрашују се — по плану Фридриха „редови треба да се боје својих официра више него непријатеља“. Чак су и древни Римљани знали да кукавице треба немилосрдно кажњавати како би се остали борили до последњег. Много пре Фројда генерали су схватили ефикасност бруталне психолошке манипулације за стварање моћне армије.

То сам очекивао. Професионалног мађионичара тешко је задивити примитивним триковима. Пошто све знам о методама информационог рата и о деловању меке силе у политици, тешко ме је приморати да се потчињавам фразама типа: „Ако не претрчиш раздаљину брже, испаштаће цео вод“. Када схватим да мноме манипулишу, у мом мозгу се укључује режим супротстављања. Тако сам подсвесно ратовао против „Фридриха“ целе своје војничке недеље.

Очекивање: Официри у војницима виде роботе. Реалност: Официри у војницима виде синове.

Нисам служио у америчкој армији, тако да сам очекивао, као у филму „Оловни ковчег“, да су наредници зле психопате, који се наслађују патњама својих потчињених, да користе сваку могућност да их понизе и строго казне.

Наредници се према нама нису понашали као психопате-диктатори него као строги очеви који су од нас желели да направе боље људе. Њихов главни циљ је био побољшање квалитета војске.

Очекивање: Биће војничких вицева и хумора. Реалност: Много војничких вицева и хумора.

Пријатељ ми је једном рекао да сви становници Кливленда имају смисао за хумор јер им је тако лакше да подносе тескобе живота. Вероватно је у војсци такође тешко живети као и у Кливленду јер овде има много вицева, анегдота, па чак и сарказма. Увек сам са собом носио 10 килограма сарказма и црног хумора и у том смислу сам — прави руски војник!

Извор: http://rs.sputniknews.com/
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #520 on: October 14, 2015, 12:44:47 pm »

100% je veliki fan igre Smiley


Dmitrij Rogozin: Rusiji su potrebniji gejmeri(wot) od tenkista



14.10.2015. 13:32h


Uralvagonzavod koji proizvodi Armatu i T90 će u bliskoj budućnosti početi da proizvodi dron tenk kojim će moći da se upravlja sa razdaljine od tri do pet kilometara.

Ruskoj vojsci će uskoro biti potrebni ljudi iskusni u igranju kompjuterske igre "Svet tenkova" (WOT), objavio je na svom nalogu na Tviteru zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin, nakon što je ove nedelje saopšteno da će ruski tenk T-90 biti preuređen tako da njime može da se upravlja daljinski.

Ruski mediji su ove nedelje preneli saopštenje kompanije "Uralvagonzavod" u kojem se najavljuje da će u bliskoj budućnosti ta firma početi da proizvodi tenk kojim će moći da se upravlja sa razdaljine od tri do pet kilometara.

Tenk će na taj način praktično postati ekvivalent drona na zemlji, pa se ljudi koji njima upravljaju više neće nalaziti u smrtnoj opasnosti, navode britanski mediji.

To nije prvi put da Rogozin hvali bespilotne tehnologije, pošto je u septembru izjavio da će svet ubrzo biti svedok situacije u kojoj vojska koju čine "štreberi sa naočarama" potpuno uništava snage "zgodnih atleta koji se bore na nižem tehnološkom nivou".

T-90 je stariji model najzastupljenijeg borbenog tenka koji proizvodi "Uralvagonzavod", koji se sada prebacio na proizvodnju modernijeg tenka "Armata". Eksperimentalni model na daljinsko upravljanje je još u razvoju.

"Svet tenkova" je besplatna onlajn kompjuterska igra simulacije tenkovskih borbi iz Drugog svetskog rata, u kojoj se igrač bori protiv drugog igrača.

(Tanjug)





Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #521 on: October 21, 2015, 04:56:23 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Rusija pred dovršetkom velike vojne baze na Arktiku

Rusija upravo dovršava gradnju velike vojne baze na Arktiku, gdje će 150 vojnika moći samostalno boraviti godinu i pol dana, priopćilo je u utorak rusko ministarstvo obrane.

Gradnja baze na Aleksandrinoj zemlji na otočju Franje Josipa, na 80. stupnju sjeverne zemljopisne širine, "dovršena je 97 posto", objavilo je ministarstvo obrane u priopćenju.

Zgrada s tri krila, nazvana "Arktički trolist", površine 14.000 četvornih metara, ima golema skladišta goriva, hrane i odjeće i "omogućuje udoban boravak i rad skupini od 150 ljudi na godinu i pol dana", dodaje se u priopćenju.

Vojnici će iz jednog u drugi dio baze prelaziti zatvorenim hodnicima koji će ih štititi od hladnoće, budući da se temperatura ondje spušta do - 47 Celzijevih stupnjeva, navodi isti izvor.

Rusija jača svoju vojnu prisutnost na tom području bogatom naftom i plinom koje priželjkuju i druge zemlje poput Kanade i Norveške.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je u rujnu 2013. naredio ponovno otvaranje vojne baze na Arktiku iz sovjetskog doba koja je u 1990-im bila napuštena.

U svibnju je Rusija na Arktiku održala velike vojne vježbe. U srpnju je izmijenila svoju pomorsku doktrinu, stavljajući naglasak na stratešku važnost tog područja i na razvoj Sjeverne flote.

Početkom kolovoza Moskva je usto u UN-u, uz predočenje znanstvenih dokaza, zatražila suverenitet nad arktičkim područjem od 1,2 milijuna četvornih kilometara s golemim zalihama nafte i plina.

Taj ruski zahtjev koji se treba proučiti početkom 2016. mogao bi potaknuti i druge zemlje poput SAD-a, Kanade, Norveške i Danske da zatraže pravo na to nenastanjeno područje.

H
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #522 on: October 22, 2015, 09:24:22 am »

VEŠTAČKA INTELIGENCIJA Proizvođač nepobedive ruske Armate pravi ARMIJU ROBOTA?
V. F.   22.10.2015.

"Uralvagonzavod" kompanija koja proizvodi najnapredniji ruski tenk "Armata T-14" u planu ima proizvodnju armije borbenih robota u naredne dve godine. Prema njihovim naodima, to će biti veliki korak ka mašinama kojima će upravljati veštačka inteligencija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Prikazaćemo prototipove u naredne dve godine. Sa velikim uspehom idemo napred. Tenkovi i ostala ratna vozila više neće imati posadu, to je prošlost" saopštio je zamenik generalnog direktora "Uralvagonzavoda" Vjačeslav Kalitov. On je naveo da je za "Armatu", koju Rusi i pojedini vojni stručnjaci smatraju najnaprednijim tenkom na svetu, neophodno troje članova posade. "Uskoro će biti potrebno samo dvoje, a u bliskoj budućnosti nijedan" samouveren je Kalitov. Ipak, ruski general je rekao da je mogućnost rata mašina i ljudi domen naučne fantastike, te da "ovo nije Terminator". Podsetimo, zamenik ruskog premijera zadužen za odbrambenu industriju Dmitrij Rogozin nedavno je izjavio da su ruskoj vojsci sve manje potrebni tenkisti, a sve više igrači kompjuterskih video-igara.

Izvor: www.blic.rs


* cylon1.jpg (36.25 KB, 450x400 - viewed 52 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #523 on: October 22, 2015, 09:51:28 am »

Lako je biti nepobediv ako se nikad nisi borio  Wink.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #524 on: October 22, 2015, 06:22:52 pm »

Мени се чини да су ове последње вести више из домена пропаганде него реалности. При том не негирам могућност даљинску управљивих борбених возила. Међутим, њихва способности ће још дуго бити иза способности стварне посаде у возилу. Један је однос према борби (психички, физички, интелектуално) посаде која је реално изложена опасности да погине, а други оног који из удобне собе управља тенком на бојишту. 
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.