PALUBA
March 28, 2024, 10:21:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 465172 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1455 on: November 01, 2018, 10:40:30 am »

Да и Калибр је "картонско гов**". Су-34 је од пластике и прави га Hasegawa, али то се успешно крије. Кинези, Турци и Индуси, укупно око три милијарде људи су сви одреда будале што дају силне паре за ЗРК С-400, јер је застарео и не ваља ништа! Не ваља ни за "кривак" - нар. термин за крив к...тј.Х.

Плате јесу проблем. Водка и Балтика № 9 за доручак јесу проблем. Рупе на локалним улицама јесу проблем. А тек електроинсталације у нашем стану у Зеленограду - алуминијумски каблови иду дијагонално испод паркета! Ја то у животу видео нисам сем тамо.
И наравно, немам појма колику би ми плату имала жена да сад ради тамо  где је радила!. У буџетској установи, као педагог допунског, дакле не баш битног, образовања. А руски ми није рођени језик, па зато се извињавам што грешим. Можда ми боље иде руски матерный, који је иначе знатно сиромашнији од српског матерног.

Наравно у Москви имаш добре плате а питај њу да ли би имала 300 еуро напрмиер у Владимиру? А у Самари? А у Новосибирску? Мање пропаганде, више реалности.

Ово је све фино "ново оружје" и бла-бла, али ОС Русије и даље су наоружани старим оружјем осим можда дела РВ и ПВО. Ни тих Армата, ни тих Коалиција-СВ, ни АК-12 у војсци нема. Т-72, БМП-2, МТ-ЛБ, стари ВБР итд. То ти је то.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #1456 on: November 01, 2018, 11:09:35 am »

Oni prave istu grešku kao i francuzi u drugoj polovini 19. veka. Tada su francuzi menjali po nekoliko puta projekte ratnih brodova, pa čak i tokom gradnje, kako bi u njih ugradili najnovija rešenja i tehnologije. Taj period je bio poznat kao bes usavršavanja u francuskim krugovima. Baška što rusi, barem koliko ja vidim, nemaju plan gradnje flote, šta, čega, koliko, gde. Šta im je prioritet? Nosači, krstarice, podmornice? Činjenica je da su im kapitalni brodovi stari nekoliko decenija, a ne grade ništa što će da ih zameni. Planiraju gradnju nosača od 70-100 hiljada tona deplasmana, planiraju krstarice od cca 18 hiljada tona i istovremeno grade manje fregate i korvete. Nigde nema plana za razarače deplasmana 8 do 10 hiljada tona koji bi trebali da čine pratnju nosača. Ne znam, sve mi je ovo bezveze.
Ovo je problem manje-više kod svih današnjih projekata ratnih brodova. Razvoj tehnologija, pogotovo elektroničkih, ide brže nego gradnja brodova.
Od namjere da se napravi brod, preko idejnog projekta, glavnog projekta i same gradnje prođe cca 8-10 godina, ako ne i više. Do pune operativnosti još koja godina preko toga.

Stoga imaš dvije opcije: Da nastaviš graditi po već pomalo vremešnom projektu i dobiješ nešto zastarjeli brod; Ili da moderniziraš projekt u hodu. Ovo je posebno izraženo kod elektronike i elektronikom opremeljenih proizvoda, gdje proizvođači  često ne podupiru rezervnim djelovima sklopove starije od 10-15 godina. Kad se gradnja broda neplanirano otegne, ovaj problem postaje vrlo izražen, pogotovu za buduće održavanje. Stoga se u gradnji počne reprojektirati.
Koliko samo traje razvoji i gradnja novih brodova na zapadu (Zumwalt, LCS obe klase, Queen Elisabeth, poljski Gawron (neuspjeli) i sl?

To je ona "kvaka 22":
Ako želiš provjerenu i pozdanu tehnologiju - ona nije najnovija.
Ako gradiš s najnovijom tenologijom - dobijaš gomilu nepoznanica i izglednih problema dok se ista vremenom ne usavrši. A tad je i ona "zastarjela"  Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #1457 on: November 01, 2018, 06:18:26 pm »

Да и Калибр је "картонско гов**". Су-34 је од пластике и прави га Hasegawa, али то се успешно крије. Кинези, Турци и Индуси, укупно око три милијарде људи су сви одреда будале што дају силне паре за ЗРК С-400, јер је застарео и не ваља ништа! Не ваља ни за "кривак" - нар. термин за крив к...тј.Х.

Плате јесу проблем. Водка и Балтика № 9 за доручак јесу проблем. Рупе на локалним улицама јесу проблем. А тек електроинсталације у нашем стану у Зеленограду - алуминијумски каблови иду дијагонално испод паркета! Ја то у животу видео нисам сем тамо.
И наравно, немам појма колику би ми плату имала жена да сад ради тамо  где је радила!. У буџетској установи, као педагог допунског, дакле не баш битног, образовања. А руски ми није рођени језик, па зато се извињавам што грешим. Можда ми боље иде руски матерный, који је иначе знатно сиромашнији од српског матерног.

Наравно у Москви имаш добре плате а питај њу да ли би имала 300 еуро напрмиер у Владимиру? А у Самари? А у Новосибирску? Мање пропаганде, више реалности.

Ово је све фино "ново оружје" и бла-бла, али ОС Русије и даље су наоружани старим оружјем осим можда дела РВ и ПВО. Ни тих Армата, ни тих Коалиција-СВ, ни АК-12 у војсци нема. Т-72, БМП-2, МТ-ЛБ, стари ВБР итд. То ти је то.

Армата је у развоју и за сада нема потребе да се жури, јер исправних, борбено спремних тенкова опет Русија има више него било ко други. Око 3.000 потпуно спремних + око 20.000 у складишту, који су у лошем стању, али се могу ремонтовати ако затреба. Какво је стање било у ВМФ до 2000 године? Цела флота је спала на око 40 "вимпела" у 3 флоте, па трагедија К-141  Курск, да не причам. Споро, неплански, али нови бродови се ипак граде и стање је боље него што је било, али је далеко од доброг. Неки нови бродови су одлични, неки баш и нису.  Русија има више артиљерије свих врста од било кога. Вучена 2А65 МСТА-Б иако из совјетског времена одличан је топ, као и самоходна МСТА-С. 2С1, 2С3, 2С5, Пиони и Малке су употребљиви и има их много. Града, Урагана и Смерча такође има на хиљаде и употребљиви су. Неће сутра рат, па да се наврат-нанос прави нешто ново. Па стотине хиљада тона муниције коју треба потрошити на полигонима ... Безбедност је побољшана, нема хаварија и "саљута" као у Украјини, бар за сад. Калашњиков АК-47М, АК-74, што бисте мењали оно што ваља. Кад буде требало, кад сазри, преоружаће се пешадија лако, није то велики трошак. БТРа и БМП разних врста има више хиљада, а ваљда је око пет хиљада њих потпуно исправно и спремно, што је опет огроман број и пар пута више од целе Европе.
Мислим да је много важније што војска има добре плате, што се граде цела насеља нових станова и не живе по баракама и комуналкама. Гладна војска је веома опасна за државу, опаснија од било ког оружја.
Исправка..., лекар у Вороњежу нема 300 Евра плату, већ 20.000 рубаља, што је по данашњем курсу ЦБ 265 Евра. Је ли то теби много? Мало је то, мало.   
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1458 on: November 01, 2018, 11:28:39 pm »

Да и Калибр је "картонско гов**". Су-34 је од пластике и прави га Hasegawa, али то се успешно крије. Кинези, Турци и Индуси, укупно око три милијарде људи су сви одреда будале што дају силне паре за ЗРК С-400, јер је застарео и не ваља ништа! Не ваља ни за "кривак" - нар. термин за крив к...тј.Х.

Плате јесу проблем. Водка и Балтика № 9 за доручак јесу проблем. Рупе на локалним улицама јесу проблем. А тек електроинсталације у нашем стану у Зеленограду - алуминијумски каблови иду дијагонално испод паркета! Ја то у животу видео нисам сем тамо.
И наравно, немам појма колику би ми плату имала жена да сад ради тамо  где је радила!. У буџетској установи, као педагог допунског, дакле не баш битног, образовања. А руски ми није рођени језик, па зато се извињавам што грешим. Можда ми боље иде руски матерный, који је иначе знатно сиромашнији од српског матерног.

Наравно у Москви имаш добре плате а питај њу да ли би имала 300 еуро напрмиер у Владимиру? А у Самари? А у Новосибирску? Мање пропаганде, више реалности.

Ово је све фино "ново оружје" и бла-бла, али ОС Русије и даље су наоружани старим оружјем осим можда дела РВ и ПВО. Ни тих Армата, ни тих Коалиција-СВ, ни АК-12 у војсци нема. Т-72, БМП-2, МТ-ЛБ, стари ВБР итд. То ти је то.

Армата је у развоју и за сада нема потребе да се жури, јер исправних, борбено спремних тенкова опет Русија има више него било ко други. Око 3.000 потпуно спремних + око 20.000 у складишту, који су у лошем стању, али се могу ремонтовати ако затреба. Какво је стање било у ВМФ до 2000 године? Цела флота је спала на око 40 "вимпела" у 3 флоте, па трагедија К-141  Курск, да не причам. Споро, неплански, али нови бродови се ипак граде и стање је боље него што је било, али је далеко од доброг. Неки нови бродови су одлични, неки баш и нису.  Русија има више артиљерије свих врста од било кога. Вучена 2А65 МСТА-Б иако из совјетског времена одличан је топ, као и самоходна МСТА-С. 2С1, 2С3, 2С5, Пиони и Малке су употребљиви и има их много. Града, Урагана и Смерча такође има на хиљаде и употребљиви су. Неће сутра рат, па да се наврат-нанос прави нешто ново. Па стотине хиљада тона муниције коју треба потрошити на полигонима ... Безбедност је побољшана, нема хаварија и "саљута" као у Украјини, бар за сад. Калашњиков АК-47М, АК-74, што бисте мењали оно што ваља. Кад буде требало, кад сазри, преоружаће се пешадија лако, није то велики трошак. БТРа и БМП разних врста има више хиљада, а ваљда је око пет хиљада њих потпуно исправно и спремно, што је опет огроман број и пар пута више од целе Европе.
Мислим да је много важније што војска има добре плате, што се граде цела насеља нових станова и не живе по баракама и комуналкама. Гладна војска је веома опасна за државу, опаснија од било ког оружја.
Исправка..., лекар у Вороњежу нема 300 Евра плату, већ 20.000 рубаља, што је по данашњем курсу ЦБ 265 Евра. Је ли то теби много? Мало је то, мало.   

Ако желиш да верујеш у супер снажни ОС Русије нек веруј. Твоји наочари, твој посао.

Как у нас говорят: "На каждый чих не наздравствуешься".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #1459 on: November 02, 2018, 12:25:52 am »

А ти ми, уважени Соколе стално стављаш у уста оне речи које нисам рекао.

Не мислим да су ОС Русије супер снажне и не мислим да је све у реду ни у војсци ни у држави, али оно што ти говориш је слика потпуне пропасти, што такође не да не може бити тачно, већ реално није тачно!

Наочаре не носим уопште, сем кад читам.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1460 on: November 02, 2018, 03:48:06 pm »

@kumbor
@Sokol

-Ni životni standard u SSSR u periodu od 1946-50. nije bio sjajan, pa su tad u naoružanje uveeni: MiG-15 kome se mogau suprostaviti samo F-86, tenk T-54 koji desetak godima nije imao ravnog protivnika, pa slavni AK-47 i da ne zaboravimo atomsku bombu. Istina kod bombardera su zaostajali, o mornacici da i ne govomimo.

-Naoružavanje zahtjeva mnogo odricanja od naroda. Ali to odricanje daleko teže pada onima koji su navikli na visok standard. U Rusiji je standard bio niži i za Gorbačova (naravno i ranije), nego na zapadu.
Kako će se trka u naoružanju odraziti na Evropu? Kako će građani Evrope podnijeti traženih 2% BDP za odbranu?

-Zapadne vojske imaju problema sa popunom. Mnoge su "legionarske", tj. dobar dio vojničkog sastava su naturalizovani stranci ili njihova djeca. Kod amera je u vojsci češće prezime Gonzales nego Smit. U nekim zapadnoevropskim vojskama za vojnika po ugovoru je dovoljna samo osnovna škola.
Da li je liberalna Evropa spremna na vraćanje opšte vojne obaveze?

-Evropska vojna industrija nije ni blijeda sjena svoje prošlosti. Možda je Su-57 lošiji od F-22, ali Evropa nema ništa ni približno Su-57. Šta Evropa ima slično S-300 (o S-400 da i ne pričamo)?
Evropljani gro naoružanja moraju kupovati u SAD, dok ga Rusija sama proizvodi. Naravno ova trka u naoružanju odgovara samo SAD. Pitanje je kako će se odraziti na evropsku ekonomiju.

-Na kraju Rusija je u Siriji pokazala daleko veću efikasnost u borbi sa pobunjenicima neko SAD, VB, Poljska i dr. u Iraku.
Rusi nemaju 100.000 vojnika u Siriji, kao koalicija svojevremeno u Iraku, a ni irački pobunjenici nisu imali podršku kao sirijski.

Izvinjavam se za OFF, ali smo se već dotakli ekonomije.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #1461 on: November 02, 2018, 04:55:02 pm »

Ajmo redom... Europa nema nit F-22 niti Su-57. No Gripeni, Tajfuni te Rafali uz Tornade i Miraže 2000 te F-16 sasvim dobro mogu parirati familjama Su-27 te Mig-29. Ako već postojeći MIM-104 nisu europski, Aster 30 je na razini S-300. Pitanje popunjavanja jedinica regrutima pitanje je bez odgovora, ali osobno smatram, da dok se ne iskaže osnovana nužda, ljudi neće ginuti za budalaštine. A da se do toga dođe, treba realan sukob sa žrtvama. No kad će do toga doći, za obuku biće prekasno.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1462 on: November 03, 2018, 03:26:50 am »

Hti sam reći da evropljani nemaju avion pete generacije ni u razvoju, pa će morati kupovati američki F-35.
Rumuni kupiše američki Patriot, a ne evropski Aster-30.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #1463 on: November 03, 2018, 09:22:59 am »



Патриот чак и блок 3 има знатно слабије карактеристике од С-400, бар на папиру, али је Румунија постала један од верних следбеника НАТО политике, па макар и у корист сопствене штете.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1464 on: November 03, 2018, 10:02:02 am »

Verujem da ima patriot Block 3 takve karakteristike, kao što su jih naručioci tražili. Bar po mom mišlenju Rusija je u prednosti što se tiče raketa PVO, i sistema, ali ipak mislim da kad se to sve skupa umreži, da su obe vazdušne odbrane "tu negde".
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #1465 on: November 03, 2018, 11:10:47 am »

Već sam jednom zapisao, nabavke naoružanja, posebice u tzv. novim demokratijama, su politički i stimulisane i odlućene. Ionako su Rumuni nabavili MICA sistem, pa se mora podeliti svima nešto para. I kad smo već kod Patriota... mislim, da su i sami Amerikanci shvatili, da nemaju više ideja, kako dalje tim sistemom. Potvrdu toga vidim u tome, što su za balistićki štit odabrali rakete Standard i postavili ih na kopno. Da li sam u pravu ili krivu, napišite. Isto se tako špekuliše, da bi trebao otpoćeti razvoj novog sistema, koji će zameniti Patriota ali ništa od toga. Pretstojeći izbori v SAD mogli bi da okrenu politiku, ali ako bi Tramp imao šanse, da ide u drugi mandat, maltene sam siguran, da će ići Europa u razvoj svog aviona 5+ odnosno 6. generacije.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #1466 on: November 03, 2018, 03:37:48 pm »

Ма немају ни амери, ни Румуни ништа слично С-400.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #1467 on: November 03, 2018, 05:27:42 pm »

Mislim, da niko nije ni zapisao, da bi iko imao sistem koji premašuje S-400. Ono što je zapisao Božo13, a čime se i ja većim delom slažem, jest ćinjenica da sam sistem koliko god dobar bio, ako nije uvezan u kompleksan sistem vazdušne odbrane biti će uništen. A u tom sistemu mogu biti uvezena i slabija oruđa, uz sva ograničenja koje imaju. I da ne bude pogrešno shvaćeno, isto važi i za Ruse i Amerikance i Poljake itd...
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1468 on: November 03, 2018, 10:04:59 pm »

I ja se slažem da je Partiot tu negdje, ali on je američki i treba ga platiti, naravno na rate sa odloženim početkom isplate, mada na kraju će se sve isplatiti i to sa kamatama naravno.
Slično je i sa VBR-ma i sa POVR DŽevelin...

Pretstojeći izbori v SAD mogli bi da okrenu politiku, ali ako bi Tramp imao šanse, da ide u drugi mandat, maltene sam siguran, da će ići Europa u razvoj svog aviona 5+ odnosno 6. generacije.

Moguće, ali američki F-22 i F-35 su već operativni, ruski Su-57 već je na letnim ispitivanjima. Kad bi taj evropski ekvivalent mogao poletjeti? Za 10-20 godina? Mada neke evropske države već nabavljaju američke F-35.
Da li bi V. Britanija učestovala u tom projektu? Imajući u vidu da se EU povodom bregzita osjeća kao ostavljena ljubavnica.

Mada treba imati u vidu da ko god bio predsjednik SAD, on će morati voditi računa o stanju ruske vojske, ali biće i pod pritiskom američkog vojno-industrijskog kompleksa.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1469 on: November 05, 2018, 07:46:56 am »

PVO najmoćnija na svetu
Novosti online   04. novembar 2018.

Najvažnija komponenta ruske zone ograničavanja pristupa (A2\AD) je integrisani sistem protivvazdušne odbrane (PVO), koji je, verovatno, „najnapredniji i najmoćniji na svetu“, piše američki portal „Nešenel interest“.

Rusija ima višeslojni sistem protivvazdušne odbrane sa različitim sistemima dugog, srednjeg i kratkog dometa, koji su znatno modernizovani nakon raspada SSSR-a, navodi se u članku. List ističe da sistemi PVO koji su proizvedeni još u Sovjetskom Savezu uspešno odbijaju avijacije širom sveta, pri čemu vazdušni prostor Rusije štite sistemi napravljeni primenom najnovijih tehnologija.

Nedavne vojne vežbe „Istok 2018“ trebalo je da pokažu NATO-u da je ruski vazdušni prostor Rusije „pravo minsko polje“ za neprijatelja, piše „Nešenel interest“. Vojno vazduhoplovstvo Sjedinjenih Američkih Država je najnaprednije na svetu i ima ogromno iskustvo u uspešnom suprotstavljanju neprijateljskim sistemima PVO, ali prema rečima autora, ono se do sada nije suočavalo sa protivvazdušnim sistemom sličnim ruskim. Takođe, za uspešno suzbijanju ruske protivvazdušne odbrane smeta njena visoka mobilnost, napominje list. Osim toga, avioni kao što je stelt bombarder B-2 mogu da budu slabi pred novim ruskim radarskim sistemima i borbenim avionima, dok je za skupe lovce F-22 i F-35 rusko oružje još opasnije, ističe autor članka. Pritom je ranije korišćenje nevidljivih aviona nailazilo na neuspehe, a kao primer za to je uništavanje američkog aviona F-117A tokom operacije protiv Srbije 1999. godine, konstatuje autor. Stelt tehnologija ne može da učini avione potpuno nevidljivim, a uspesi Rusije u razvoju novih tehnologija brzo čine „nevidljive“ neefikasnim, zaključuje „Nešenel interest“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.