PALUBA
March 28, 2024, 12:46:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 465228 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1815 on: January 18, 2020, 10:03:47 pm »


Е, помало се множе информације. 20М је могуће у јоносфери, па још кретање у облаку плазме, маневрише... Ако је то тачно, реч је о револуционарном оружју. Чекамо даље информације.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1816 on: January 29, 2020, 11:03:52 am »

Zašto su Rusiji potrebni nosači helikoptera? Putinovo moćno oruđe za učvršćivanje pozicije na okeanima
NovostiOnline   28. januar 2020.

Nakon što nije dobila francuske nosače helikoptera „Mistral“ iz političkih razloga, Rusija je odlučila da samostalno izgradi brodove ovog tipa. Da li će oni omogućiti ruskoj floti da učvrsti svoju poziciju u svetskom okeanu?

Francuski „Mistrali“ su nosači helikoptera „u mini-bikiniju“, koji se u arktičkim uslovima zamrzavaju i prestaju da rade. Tako je govorio 2017. godine u intervjuu za Sputnjik Srbija tadašnji potpredsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Rogozin, objašnjavajući da Moskva nije mnogo izgubila nakon što je Francuska, iz političkih razloga, odbila da dovrši izgradnju dva nosača helikoptera za potrebe ruske flote. Ipak, potreba za takvim postrojenjima još uvek postoji i 2019. godine se pojavila informacija o planovima za izgradnju dva broda slične klase po ruskim nacrtima, navodi u autorskom tekstu vojni analitičar Dmitrij Kornjev. A pre nekoliko dana ruski mediji su saopštili da je glavni štab ruske mornarice odlučio da prve ruske desantno-jurišne brodove, koji će biti izgrađeni na Krimu, nazove „Sevastopolj“ i „Vladivostok“ — imena koja su bila namenjena za francuske „Mistrale“.

GDE SU NESTALI FRANCUSKI „MISTRALI“?

Ministarstvo odbrane Rusije i konzorcijum, koji čine francuska kompanija „DCNS“ i Ujedinjena korporacija za brodogradnju (OSK), potpisali su 2011. godine ugovor za izgradnju dva nosača helikoptera francuskog tipa „Mistral“, koji su mogli da obezbede iskrcavanje vojnih jedinica, upotrebu borbenih helikoptera i imali su funkciju komandnog centra za različite snage i funkciju bolnice. Zatim je došla 2014. godina, počela su dešavanja na Krimu i jugoistoku Ukrajine. Nakon toga je Francuska obustavila isporuku brodova u Rusiju. U septembru iste godine brodovi su prodati Egiptu.

SSSR JE IMAO DRUGAČIJE NOSAČE HELIKOPTERA

Sovjetski Savez je imao dva nosača helikoptera — „Moskva“ i Lenjingrad“. Bili su namenjeni za uništavanje podmornica pomoću helikoptera i sa savremenim desantno-jurišnim brodovima (ovako često nazivaju nosače helikoptera) nisu imali ništa zajedničko. Na onome što se u današnje vreme podrazumeva pod nosačima helikoptera, u SSSR-u se radilo 80-ih godina. U to vreme se slična vrsta broda tek pojavila i u Rusiji nije bilo jasno koliko su oni zaista neophodni i kakvo mesto bi mogli zauzeti u strukturi ruske flote. O nacrtima se raspravljalo, predstavljeni su rukovodstvu flote, ali izgradnja nije započeta. U inostranstvu se u periodu od 1990. do 2000. godine pojavilo nekoliko nacrta desantno-jurišnih brodova, uključujući neke prilično uspešne, kao što je francuski „Mistral“. Sada brodove takve vrste poseduju SAD, Francuska, Južna Koreja, Australija, Španija i još niz zemalja. I Rusija želi da bude na tom spisku. Do 9. maja 2020. godine planirana je izgradnja dva desantno-jurišna broda na brodogradilištu „Zaliv“ na Krimu.

ŠTA SE DEŠAVA SA NOSAČIMA AVIONA

U svetlu poslednjih dešavanja vezanih za brod „Admiral Kuznjecov“ postavlja se pitanje: zašto se pažnja posvećuje „egzotičnim“ nosačima helikoptera, a ništa se ne dešava sa tradicionalnim nosačima aviona koje Rusija uopšte ne poseduje?

Mislim da će pitanje izgradnje jednog ili više nosača aviona u našoj zemlji biti rešeno u narednih godinu ili dve. Navedeno je da će radovi na stvaranju prvog u Rusiji nuklearnog nosača aviona početi 2023. godine. Nedavna dešavanja su pokazala da se bez moćnih nosača aviona ne može pretendovati na mesto u prvoj trojci pomorskih država, a po svemu sudeći, Rusija ima takve ambicije. S druge strane, nosač helikoptera je efikasan sistem naoružanja jedino kada već postoji prednost u vazduhu. A za to su odgovorne jedinice nosača aviona.

900 RUSKIH MARINACA

Deplasman novih ruskih nosača aviona „Sevastopolj“ i „Vladivostok“ biće, kako je saopšteno, najmanje 25 hiljada tona, a dužina 220 metara. Brod će prevoziti vazduhoplovnu grupu koju čini više od 20 helikoptera, a takođe će biti opremljen i posebnim odsekom za iskrcavanje i moći će da prevozi do 900 marinaca. Teško da će novi nosač helikoptera prevoziti neko udarno naoružanje, ali će se sistemi za protivvazdušnu odbranu, kao što je raketni sistem „Pancir M“, verovatno naći na njemu.

Takav brod je punopravni „plutajući aerodrom“ za desantne i jurišne helikoptere. Desantni borodovi omogućavaju iskrcavanje marinaca na bilo kom mestu. Mnogobrojni marinci, zajedno sa tehnikom, mogu se iskrcati sa takvih brodova uz pomoć specijalnih plovila.

HELIKOPTER KA-52K KAO UDARNA SNAGA

Glavna udarna snaga nosača helikoptera biće brodska modifikacija helikoptera Ka-52, koja je pre nekoliko godina bila izgrađena posebno za „Mistral“. Ovi helikopteri, čiji je puni naziv Ka-52K „Katran“, mogu izvoditi sveobuhvatne operacije za izolovanje borbenog područja, za poraz nepokretnih i pokretnih neprijateljskih ciljeva i mogu se uspešno koristiti protiv pešadije i tenkova. Modifikacija je već testirana u Siriji, gde su „katrani“ bili u pripravnosti na nosaču aviona „Admiral Kuznjecov“ u Sredozemnom moru. „Katrani“ imaju „starijeg brata“, verziju Ka-52 „Aligator“, koji je namenjen za vojnu avijaciju. Međutim, Ka-52K ima niz prednosti: elise helikoptera se sklapaju (za bolje postavljanje na nosač aviona), kao i moćnije radare i raketni kompleks „Hermes-A“ sa maksimalnim dometom do 20 kilometara.

ŠTAB I BOLNICA NA BRODU


Nosači helikoptera koje će Rusija izgraditi mogu obezbediti izvođenje raznih operacija u vazduhu, moru i na kopnu praktično na bilo kojoj udaljenosti. Na primer, mogu postati „jezgro“ sprovođenja operacija na obalama Sirije ili negde u Jugoistočnoj Aziji. Možda je glavna prednost broda kompleks posebno opremljenih prostorija operativnog štaba sa odgovarajućom komunikacijskom i analitičkom opremom. Položaj štaba je blizu mesta za sprovođenje operacija i to značajno smanjuje rizik od kašnjenja u prijemu, obradi i analiziranju informacija, kao i od donošenja odluka i njihovog saopštavanja vojnim jedinicama.

Štaviše, takav brod može postati punopravna baza za izvođenje operacija daleko od obala Rusije. Na brodu se mogu nalaziti i bolnica, skladište, logistički centar. Ovakav brod može da primi i smesti u svojim prostorijama i da, ako je potrebno, vazdušnim i vodenim putem šalje osoblje, tehniku ili čak običan teret na određena mesta. Pritom, brod se može nalaziti na bezbednoj udaljenosti od obalskih snaga neprijatelja.

KO ŠTITI NOSAČ AVIONA

Nosač helikoptera (kao i nosač aviona) treba zaštiti. Pored toga, takav brod sigurno neće ploviti sam. Njegova eskadrila uključuje bezbednosne brodove, a po potrebi i brodove i podmornice sa udarnim raketnim naoružanjem. Uzgred, njihove posade mogu da se rotiraju sa kolegama koje su se odmorile na brodu — nosaču helikoptera.

Savremena ruska flota naoružana je širokim spektrom brodova i čamaca koji mogu da obezbeđuju takav nosač helikoptera. Na primer, u priobalnim vodama to mogu biti neatomske podmornice tipa „Varšavjanka“ ili „Sankt Peterburg“ (tipa 636 i 637), brodovi korveta tipa 20380 i čak i mali raketni brodovi „Karakurt“ i „Bujan M“. U okeanu će ih morati zameniti perspektivni razarači tipa „Lider“ i fregate tipa 22350, kao i višenamenska nuklearna podmornica „Jasenj-M“.

Sa jedne strane, sam po sebi nosač helikoptera biće prilično pogodna meta, ali sa druge strane, treba da bude konstruisan tako da se uzme u obzir eventualno uništenje nekoliko odseka.

RUSIJA DO JUŽNE AMERIKE

Može se pretpostaviti da će brodovi „Vladivostok“ i „Sevastopolj“ pripasti Pacifičkoj i Crnomorskoj floti. U Tihom okeanu brod će biti glavni brod flote i postaće „jezgro“ buduće eskadrile, koja osim što može da deluje u priobalnoj zoni, može i da sprovodi samostalne operacije na prostorima svetskog okeana. Crnomorski „Sevastopolj“ će obezbediti izvođenje operacija ne samo u Crnom moru, nego i kod obala Sirije i možda Afrike ili Južne Amerike. Pojava takvih brodova će omogućiti izvođenje operacija na potpuno novom nivou. U novijoj istoriji SSSR-a i Rusije nije bilo analoga sa sličnim mogućnostima koje će ruska flota dobiti nakon razvoja novih brodova.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1817 on: January 29, 2020, 11:10:39 am »

Raketni sistem koji je Srbija kupila dobio hiperzvučnu raketu
Novosti Online   29. januar 2020.

RUSKI protivvazdušni kompleks „Pancir-S“ dobio je najnoviju hiperzvučnu raketu, saopštio je inženjer za sistem protivvazdušne odbrane Konstruktivnog biroa „Šipunov“ Valerij Slugin.

- Postoje dve rakete koje se bore sa čitavim spektrom ciljeva. Jedna je standardna, druga nedavno napravljena — hiperzvučna sa brzinom od 5 mahova i više - saopštio je Slugin.

Prema njegovim rečima, nova raketa brže doleće do cilja, što povećava brzinu ispaljivanja raketnog kompleksa.

- Pored toga, ne morate da ubacujete mnogo eksploziva u bojevu glavu rakete da biste raspršili fragmente — veća brzina udara, veća efikasnost fragmenata - dodao je inženjer. Slugin je naglasio da rakete „Pancir“ mogu rešavati zadatke uz pomoć sistema daljinskog upravljanja raketama iz borbenog vozila. On je rekao da se za tri-četiri godine može napraviti mini-raketa za „Pancir“. U ovom trenutku se vode naučno-istraživački radovi.

Podsećamo Rusija i Srbija zaključile su ugovor o nabavci jedne baterije sistema za protivvazdušnu odbranu „Pancir S1“, realizacija je već započela, izjavio je za Sputnjik izvor iz oblasti vojno-tehničke saradnje.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1818 on: February 05, 2020, 06:23:15 pm »



Ruska vojska testirala novo samohodno borbeno vozilo


Na sajmu kopnenog i mornaričkog naoružanja u Indiji "Def ekspo Indija 2020" održanom u Lukavnu, prvi put je predstavljen 57-milimetarski borbeni modul na daljinsko upravljanje, jedan od najperspektivnijih primjeraka vojne tehnike za rusku vojsku.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


- AU-220M je bespilotni topovski modul. Namijenjen je za naoružavanje raznih borbenih vozila, prije svega pješadijskih, kako postojećih (modernizovanih) tako i perspektivnih - na platformama "Armata", "Kurganjec 25" i "Bumerang" - saopštila je pres-služba koncerna "Uralvagonzavod".

Borbeni modul moći će da se postavlja na sve platforme, uključujući udarne avione i brodove, kao i brodove malog deplasmana i čamce.

izvor






* AU-220M.jpg (39.84 KB, 658x494 - viewed 29 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1819 on: February 07, 2020, 06:30:47 pm »



Quote
Зенитчики ЮВО вышли на полигон под Краснодаром, чтобы опробовать новые ЗРС С-300В4. Расчеты развернули пусковые установки и выполнили электронные пуски ракет по воздушным целям, имитировавшим средства воздушного нападения условного противника.

Система вобрала в себя все перспективные разработки отечественного военно-промышленного комплекса и обладает уникальными характеристиками.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1820 on: February 08, 2020, 04:25:23 pm »



Uskoro počinje serijska proizvodnja samohodne haubice "Koalicija SV"


Najnovije samohodne haubice ruske vojske "Koalicija SV" uskoro će biti puštene u serijsku proizvodnju.

To je najavio je direktor ruske odbrambene kompanije "Burevestnik" Grigorij Zakamenih.

Testiranja se bliže kraju, a u tu svrhu napravljena je prva partija od 10 jedinica ovih mobilnih topova, rekao je Zakamenih.

Prema planu, ovim novim tipom oružja trebalo bi da budu opremljene artiljerijske brigade ruske vojske, piše Sputnjik.

"Koalicija SV" je samohodna haubica, kalibra 152 milimetra, moderne elektronike i potpuno automatizovanog načina rada. Njena osnovna namena je da dejstvuje po neprijateljskoj živoj sili, oklopnim jedinicama, artiljerijskim baterijama, bunkerima i skladištima.

Domet ovog topa sa projektilima nove generacije je 70 kilometara, a pored glavnog oružja poseduje i bacače dimnih kutija, kao i teški mitraljez "kord" kalibra 12,7 milimetara.


izvor




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1821 on: February 12, 2020, 09:16:09 am »



Quote
Russia’s military has released footage of the frigate Admiral Kasatonov (Project 22350), during trials in the Barents Sea. The stealthy ship, packed with new radar and hydro acoustic systems, is expected to join the Northern Fleet soon.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1822 on: February 16, 2020, 07:47:03 am »

K-dant Ruske mornarice admiral Nikolaj Jevmenov razgleda maketu nosača aviona Projekt 11430E.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 0MD.jpg (501.85 KB, 2000x1500 - viewed 43 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1823 on: February 23, 2020, 10:12:16 am »



Ruska vojna industrija proizvela prototip hiperzvučne rakete za Su-57


Ruska vojna industrija napravila je prototip hipersonične rakete malih gabarita, klase "vazduh-zemlja" za lovac Su-57, javljaju ruski mediji.

Raketa za sada nije testirana zajedno sa avionom-nosačem.

Nisu otkrivene karakteristike nove municije.

U decembru 2018. godine u okviru programa za modernizaciju vojske za period 2018-2027. godine planirano je da Su-57 dobije raketu sa karakteristikama sličnim hiperzvučnoj raketi kompleksa „Kindžal“, piše Sputnjik.

Su-57 je ruski lovac pete generacije. Prvi let je izveo 2010. godine. Kombinacija visokih manevarskih sposobnosti sa mogućnošću leta nadzvučnom brzinom, savremeni sistem opreme i slaba primetnost obezbeđuju Su-57 superiornost nad njegovim konkurentima, ističu proizvođači.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1824 on: February 23, 2020, 08:55:00 pm »

Путин: Најсавременије оружје за војску и морнарицу
недеља, 23.02.2020.

МОСКВА - Руска војска и морнарица биће опремљене најсавременијим оружјем које укључује ласерске и хиперсоничне системе, најавио је руски председник Владимир Путин, преноси Танјуг.

„Урадићемо највише што можемо да наша војска и морнарица буду још напредније, што значи јачање способности стратешких снага, усмеравање најсавременијих хардверских решења у све родове војске, укључујући ласерске, хиперсоничне системе и системе високе прецизности”, рекао је Путин на концерту поводом Дана бранилаца отаџбине. Он је додао да већина руског оружја нема еквивалент у свету, преноси ТАСС.

Путин је, уочи обележавања 75 година од Дана победе у Другом светском раду, 9. маја, рекао да Русија неће дозволити прекрајање историје борбе против нацизма и поручио да ће обелоданити такве покушаје.

Izvor: www.politika.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1825 on: February 27, 2020, 03:01:49 pm »


Још један "artist`s impression" новог пројекта руске нападне подморнице - Хаски, тј. Лајка, пр.545.


* Russian-Submarine-Laika-cutaway-770x410.jpg (50.86 KB, 770x410 - viewed 39 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1826 on: February 27, 2020, 08:14:38 pm »

Zašto su Rusiji potrebni nosači helikoptera? Putinovo moćno oruđe za učvršćivanje pozicije na okeanima
NovostiOnline   28. januar 2020.

Nakon što nije dobila francuske nosače helikoptera „Mistral“ iz političkih razloga, Rusija je odlučila da samostalno izgradi brodove ovog tipa. Da li će oni omogućiti ruskoj floti da učvrsti svoju poziciju u svetskom okeanu?

Francuski „Mistrali“ su nosači helikoptera „u mini-bikiniju“, koji se u arktičkim uslovima zamrzavaju i prestaju da rade. Tako je govorio 2017. godine u intervjuu za Sputnjik Srbija tadašnji potpredsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Rogozin, objašnjavajući da Moskva nije mnogo izgubila nakon što je Francuska, iz političkih razloga, odbila da dovrši izgradnju dva nosača helikoptera za potrebe ruske flote. Ipak, potreba za takvim postrojenjima još uvek postoji i 2019. godine se pojavila informacija o planovima za izgradnju dva broda slične klase po ruskim nacrtima, navodi u autorskom tekstu vojni analitičar Dmitrij Kornjev. A pre nekoliko dana ruski mediji su saopštili da je glavni štab ruske mornarice odlučio da prve ruske desantno-jurišne brodove, koji će biti izgrađeni na Krimu, nazove „Sevastopolj“ i „Vladivostok“ — imena koja su bila namenjena za francuske „Mistrale“.

GDE SU NESTALI FRANCUSKI „MISTRALI“?

Ministarstvo odbrane Rusije i konzorcijum, koji čine francuska kompanija „DCNS“ i Ujedinjena korporacija za brodogradnju (OSK), potpisali su 2011. godine ugovor za izgradnju dva nosača helikoptera francuskog tipa „Mistral“, koji su mogli da obezbede iskrcavanje vojnih jedinica, upotrebu borbenih helikoptera i imali su funkciju komandnog centra za različite snage i funkciju bolnice. Zatim je došla 2014. godina, počela su dešavanja na Krimu i jugoistoku Ukrajine. Nakon toga je Francuska obustavila isporuku brodova u Rusiju. U septembru iste godine brodovi su prodati Egiptu.

SSSR JE IMAO DRUGAČIJE NOSAČE HELIKOPTERA

Sovjetski Savez je imao dva nosača helikoptera — „Moskva“ i Lenjingrad“. Bili su namenjeni za uništavanje podmornica pomoću helikoptera i sa savremenim desantno-jurišnim brodovima (ovako često nazivaju nosače helikoptera) nisu imali ništa zajedničko. Na onome što se u današnje vreme podrazumeva pod nosačima helikoptera, u SSSR-u se radilo 80-ih godina. U to vreme se slična vrsta broda tek pojavila i u Rusiji nije bilo jasno koliko su oni zaista neophodni i kakvo mesto bi mogli zauzeti u strukturi ruske flote. O nacrtima se raspravljalo, predstavljeni su rukovodstvu flote, ali izgradnja nije započeta. U inostranstvu se u periodu od 1990. do 2000. godine pojavilo nekoliko nacrta desantno-jurišnih brodova, uključujući neke prilično uspešne, kao što je francuski „Mistral“. Sada brodove takve vrste poseduju SAD, Francuska, Južna Koreja, Australija, Španija i još niz zemalja. I Rusija želi da bude na tom spisku. Do 9. maja 2020. godine planirana je izgradnja dva desantno-jurišna broda na brodogradilištu „Zaliv“ na Krimu.

ŠTA SE DEŠAVA SA NOSAČIMA AVIONA

U svetlu poslednjih dešavanja vezanih za brod „Admiral Kuznjecov“ postavlja se pitanje: zašto se pažnja posvećuje „egzotičnim“ nosačima helikoptera, a ništa se ne dešava sa tradicionalnim nosačima aviona koje Rusija uopšte ne poseduje?

Mislim da će pitanje izgradnje jednog ili više nosača aviona u našoj zemlji biti rešeno u narednih godinu ili dve. Navedeno je da će radovi na stvaranju prvog u Rusiji nuklearnog nosača aviona početi 2023. godine. Nedavna dešavanja su pokazala da se bez moćnih nosača aviona ne može pretendovati na mesto u prvoj trojci pomorskih država, a po svemu sudeći, Rusija ima takve ambicije. S druge strane, nosač helikoptera je efikasan sistem naoružanja jedino kada već postoji prednost u vazduhu. A za to su odgovorne jedinice nosača aviona.

900 RUSKIH MARINACA

Deplasman novih ruskih nosača aviona „Sevastopolj“ i „Vladivostok“ biće, kako je saopšteno, najmanje 25 hiljada tona, a dužina 220 metara. Brod će prevoziti vazduhoplovnu grupu koju čini više od 20 helikoptera, a takođe će biti opremljen i posebnim odsekom za iskrcavanje i moći će da prevozi do 900 marinaca. Teško da će novi nosač helikoptera prevoziti neko udarno naoružanje, ali će se sistemi za protivvazdušnu odbranu, kao što je raketni sistem „Pancir M“, verovatno naći na njemu.

Takav brod je punopravni „plutajući aerodrom“ za desantne i jurišne helikoptere. Desantni borodovi omogućavaju iskrcavanje marinaca na bilo kom mestu. Mnogobrojni marinci, zajedno sa tehnikom, mogu se iskrcati sa takvih brodova uz pomoć specijalnih plovila.

HELIKOPTER KA-52K KAO UDARNA SNAGA

Glavna udarna snaga nosača helikoptera biće brodska modifikacija helikoptera Ka-52, koja je pre nekoliko godina bila izgrađena posebno za „Mistral“. Ovi helikopteri, čiji je puni naziv Ka-52K „Katran“, mogu izvoditi sveobuhvatne operacije za izolovanje borbenog područja, za poraz nepokretnih i pokretnih neprijateljskih ciljeva i mogu se uspešno koristiti protiv pešadije i tenkova. Modifikacija je već testirana u Siriji, gde su „katrani“ bili u pripravnosti na nosaču aviona „Admiral Kuznjecov“ u Sredozemnom moru. „Katrani“ imaju „starijeg brata“, verziju Ka-52 „Aligator“, koji je namenjen za vojnu avijaciju. Međutim, Ka-52K ima niz prednosti: elise helikoptera se sklapaju (za bolje postavljanje na nosač aviona), kao i moćnije radare i raketni kompleks „Hermes-A“ sa maksimalnim dometom do 20 kilometara.

ŠTAB I BOLNICA NA BRODU


Nosači helikoptera koje će Rusija izgraditi mogu obezbediti izvođenje raznih operacija u vazduhu, moru i na kopnu praktično na bilo kojoj udaljenosti. Na primer, mogu postati „jezgro“ sprovođenja operacija na obalama Sirije ili negde u Jugoistočnoj Aziji. Možda je glavna prednost broda kompleks posebno opremljenih prostorija operativnog štaba sa odgovarajućom komunikacijskom i analitičkom opremom. Položaj štaba je blizu mesta za sprovođenje operacija i to značajno smanjuje rizik od kašnjenja u prijemu, obradi i analiziranju informacija, kao i od donošenja odluka i njihovog saopštavanja vojnim jedinicama.

Štaviše, takav brod može postati punopravna baza za izvođenje operacija daleko od obala Rusije. Na brodu se mogu nalaziti i bolnica, skladište, logistički centar. Ovakav brod može da primi i smesti u svojim prostorijama i da, ako je potrebno, vazdušnim i vodenim putem šalje osoblje, tehniku ili čak običan teret na određena mesta. Pritom, brod se može nalaziti na bezbednoj udaljenosti od obalskih snaga neprijatelja.

KO ŠTITI NOSAČ AVIONA

Nosač helikoptera (kao i nosač aviona) treba zaštiti. Pored toga, takav brod sigurno neće ploviti sam. Njegova eskadrila uključuje bezbednosne brodove, a po potrebi i brodove i podmornice sa udarnim raketnim naoružanjem. Uzgred, njihove posade mogu da se rotiraju sa kolegama koje su se odmorile na brodu — nosaču helikoptera.

Savremena ruska flota naoružana je širokim spektrom brodova i čamaca koji mogu da obezbeđuju takav nosač helikoptera. Na primer, u priobalnim vodama to mogu biti neatomske podmornice tipa „Varšavjanka“ ili „Sankt Peterburg“ (tipa 636 i 637), brodovi korveta tipa 20380 i čak i mali raketni brodovi „Karakurt“ i „Bujan M“. U okeanu će ih morati zameniti perspektivni razarači tipa „Lider“ i fregate tipa 22350, kao i višenamenska nuklearna podmornica „Jasenj-M“.

Sa jedne strane, sam po sebi nosač helikoptera biće prilično pogodna meta, ali sa druge strane, treba da bude konstruisan tako da se uzme u obzir eventualno uništenje nekoliko odseka.

RUSIJA DO JUŽNE AMERIKE

Može se pretpostaviti da će brodovi „Vladivostok“ i „Sevastopolj“ pripasti Pacifičkoj i Crnomorskoj floti. U Tihom okeanu brod će biti glavni brod flote i postaće „jezgro“ buduće eskadrile, koja osim što može da deluje u priobalnoj zoni, može i da sprovodi samostalne operacije na prostorima svetskog okeana. Crnomorski „Sevastopolj“ će obezbediti izvođenje operacija ne samo u Crnom moru, nego i kod obala Sirije i možda Afrike ili Južne Amerike. Pojava takvih brodova će omogućiti izvođenje operacija na potpuno novom nivou. U novijoj istoriji SSSR-a i Rusije nije bilo analoga sa sličnim mogućnostima koje će ruska flota dobiti nakon razvoja novih brodova.

Izvor: www.novosti.rs

LHD/LPD, руски УДК - Универсальный Десантный Корабль - Универзални Десантни Брод стара је машта совјетске, а данас руске морнарице. Од Халзана, пр.10200 и пр.11780 "Иван Тарава", до Мистрала, који су несрећно завршили. Такви бродови "пројекције снага" су потребни Русији. Било би погрешно само ако закључе да они могу заменити НА. Реално је да могу нарасти до 30-35.000 тона СТД, што је тренутно максимум који руска бродоградилишта могу градити. Могуће је да могу личити на италијански Кавур или шпански Хуан Карлос, али нешто већи и, нарочито, са већим потпалубним доком. Палуба носачког типа. Постоји идејни пројекат "Лавина", али тешко је рећи... па не бих нагађао.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1827 on: March 02, 2020, 12:44:59 pm »

Quote

Звезда» показала кадры уничтожения танка и бомбардировщика противотанковой сверхзвуковой управляемой ракетой «Вихрь», которая применяется на самолете Су-25. Съемки с испытаний были продемонстрированы в новом выпуске «Военной приемки».


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1828 on: March 04, 2020, 01:23:03 pm »



Rusi patentirali novi sistem zaštite od G sile za pilote



Ruski inženjeri su patentirali novi sistem zaštite od G sile za svoje savremene ratne avione, saopšteno je iz ruske vojne korporacije MiG.

U saopštenju se navodi da novi sistem zastite rešava problem koji piloti sada imaju, a to je dai moraju neprekidno da kontrolišu na svojim instrument-monitorima G silu, koja može da dostigne vrednost 9G i da istovremeno moraju da izvode komplikovane manevre tokom vazdušnih okršaja.

Novi sistem koji je integrisan u vizir zaštitne kacige, omogućiće pilotima da ostanu fokusirani i ne skreću pogled ka instrument-monitorima.

„Automatizacija, komfor i bezbednost su naši razvojni prioriteti za budućnost. Novi sistem zaštite od G sile je već ugrađen u naše najsavremenije borbene avione”, rekao je predsednik MiG-a Ilja Tarasenko, prenosi TASS.

Novi sistem će najpre biti instaliran na letelice MiG-29/M2 i MiG-35, prenosi Tanjug.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1829 on: March 16, 2020, 06:03:00 pm »



Quote
На полигоне Бамбурово танк Т-80БВМ стрелял впервые. На вооружение в танковое подразделение отдельной бригады морской пехоты Тихоокеанского флота эти современные машины поступили совсем недавно. Теперь сразу несколько экипажей учатся ими управлять.


Logged
Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.