PALUBA
April 16, 2024, 06:47:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 468047 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2280 on: January 08, 2022, 12:06:08 pm »

štancaju, malo promene pa nova oznaka.. a u suštini samo razvojni koraci i malo dolazi do trupa.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2281 on: January 08, 2022, 02:11:49 pm »

Quote

MiG-41 fighter remains a mystery for at least seven years Since 2014 a replacement for the MiG-31 has been considered by Russia, but even today, little is known about the interceptor. On January 22, Rostec, a Russian state-owned technology company, published an article in which it praised the MiG-31 fighter, one of the few fighter planes capable of flying close to Mach 3. Veteran, the aircraft is undergoing a modernization that will keep it in service in the air force until 2030.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2282 on: January 09, 2022, 07:04:14 pm »

Hiljade bespilotnih letelica omogućiće da vodi sukob novog tipa
Novosti online 09. 01. 2022.

DONEDAVNO se razvoj i upotreba bespilotnih letelica nisu mogli smatrati jačom stranom ruskog Vojno-industrijskog kompleksa i Oružanih snaga.

Međutim, 2021. godina je na neki način prekretnica, te će biti upamćena po brojnim događajima koji pokazuju radikalnu promenu odnosa prema borbenim dronovima, piše portal „Vzgljad“. Kako se navodi, nakon raspada devedesetih godina prošlog veka mnogo toga je izgubljeno, pa su vodeću ulogu u pravljenju bespilotnih letelica preuzele SAD, Izrael i Turska. Međutim, ruske Oružane snage već nekoliko godina imaju prilično efikasne letelice koje su se pokazale u pravim borbama.

Masovna upotreba dronova demonstrirana je samo u Siriji. U periodu 2017-2018. godine Oružane snage Rusije imale su na hiljade bespilotnih letelica različite namene, ali se uglavnom radilo o dronovima za izviđanje i korekciju. Tada su se tek testirale bespilotne letelice pomoću kojih se oružje navodi na metu ili koje mogu samostalno da ga primenjuju. Međutim, prošle godine je ponovo počelo da se ulaže u tu oblast, i to mudro.

Lutajuća municija, „Orion“, „Ohotnik“

Autor članka podseća da je televizija „Rusija 24“ u decembru 2021. u svom kratkom filmu „Rat dronova“ predstavila lutajuću municiju (dronovi-kamikaze). Na snimcima je prikazano kako Snage za specijalne operacije koriste te dronove. Naravno, za njih su oni veoma koristan instrument. Umesto da se pošalje specijalna grupa u pozadinu neprijatelja, zadatak se može rešiti jeftinim dronovima-ubicama za jednokratnu upotrebu. Autor članka navodi da su potrebne udarne jedinice koje su spremne i sposobne da osiguraju masovnu upotrebu takvih dronova, ali da se danas sa sigurnošću može reći da je u Oružanim snagama Rusije već pokrenuto to pitanje i da postoji nada da će takve jedinice postati realnost u narednim mesecima. Takođe, pretpostavlja se da će biti pokrenuta serijska proizvodnja naoružanih dronova „Orion“, jer je upravo izgrađena fabrika za njihovo konstruisanje. Za njih je spremno i specijalno lako naoružanje. Letelice su testirane u Siriji.

Po svemu sudeći, biće ubrzana i proizvodnja borbene bespilotne letelice „Altius“ sa ogromnim dometom leta. On će omogućiti izviđanje na velikoj udaljenosti. Što se tiče čuvenog drona „Ohotnik“, napredak je već očigledan. Drugi primerak sa ravnim mlaznicama motora, koji je izvezen iz fabrike jasno nagoveštava da je blizu serijska proizvodnja. Sve to će, prema rečima autora članka, pružiti Rusiji mogućnost da vodi rat novog tipa kojim su zasad u svetu u potpunosti ovladale samo Turska i delimično SAD. Bespilotne letelice sa sitnom municijom čine rat mnogo jeftinijim. Meta za koju je dovoljno nekoliko kilograma eksploziva sa toliko će biti i uništena. Neće biti potrebe da se podiže mlazni lovac ili frontovski bombarder, neće morati da se sagorevaju tone kerozina, niti će se rizikovati život pilota.

U takvom ratu pitanje vojne moći će se svesti na proizvodnju – ko može da napravi više dronova taj je i jači. A i za ekonomiju sve to može da bude veliki plus, i ne radi se samo o izvozu dronova, jer kompanija „Kronštadt“ aktivno radi na proboju u civilni sektor u kome se sada formira potražnja za bespilotnim letelicama. Generalno, kada je reč o bespilotnim borbenim letelicama prošla godina je bila pozitivna, ispunjena dobrim odlukama i tehničkim pobedama, konstatuje autor članka, ističući da je Rusija na samom početku nove ere razvoja bespilotnih letelica. Prave odluke su već donete i ostaje samo da se sprovedu u delo 2022. godine.

Suhoj S-70 Ohotnik-B je stelt teška borbeno-izviđačka bespilotna letelica na mlazni pogon. Razvila ju je kompanija „Suhoj“. Namenjena prvenstveno borbenim zadacima, a može se koristiti i za izviđanje. Ima opto-elektronsku opremu, a može nositi i naoružanje unutar trupa. U području borbenih dejstava može ostati više časova.

„Orion“ spada u klasu dronova sa letom srednje visine i dugog trajanja. Maksimum leta će mu biti najmanje jedan dan sa maksimalnom visinom od oko osam hiljada metara. Dron je težak 1.100 kilograma, nosivost mu je 250 kilograma. Prvi prototip je napravljen još 2015. godine, a ispitivanja su započeta 2016. godine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2283 on: January 19, 2022, 07:13:15 am »

Ruski vojni stručnjak najavljuje nove tipove termonuklearnih bombi, oružje koje Zapad ne može da napravi
Srna 18. 01. 2022.

KAO odgovor na jačanje vojnih potencijala SAD i NATO-a, Rusija će odgovoriti razvijanjem mega-naoružanja, odnosno razvojem novog tipa oružja koje zapadne zemlje ne poseduju u svom arsenalu, poput razvoja novih tipova multimegatonskih termonuklearnih bojevih glava.

Ruski vojni stručnjak Konstantin Sivkov napominje da je to oružje koje će se na Zapadu "teško pojaviti u narednom periodu, ako ono ikada i bude tamo napravljeno". Kao kvalitativne primere obuzdavanja NATO-a i SAD, Konstantin Sivkov ističe ubrzano opremanje jedinica ruske vojske naprednim sistemima vazdušno-svemirske odbrane "S-500" i "S-550", zatim početak serijske proizvodnje tenkova T-14 "Armata", borbenih aviona "Su-57" i raketnih hiperzvučnih sistema. Sivkov ukazuje na potrebu da se u strateškom vidu oružanih snaga zaokruži razvoj sistema za nuklearno odvraćanje. Tu, svakako, spadaju projekti poput bespilotnog podvodnog sistema "Posejdon" – termonuklearnog torpeda s interkontinentalnim dometom, uključujući i balističke rakete "Sarmat".

Kako prenosi "Ruska reč", Rusija bi u budućnosti trebalo da posveti pažnju testiranju ovog oružja, koje uključuje i razvoj novih tipova multimegatonskih termonuklearnih bojevih glava.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2284 on: January 20, 2022, 09:18:04 am »

Imaće po 72 hipersonične, balističke ili protivbrodske rakete
Novosti online 19. 01. 2022.

MODERNIZOVANE ruske podmornice „Antej“ projekta 949AM će imati najveći broj krstarećih raketa.

One će moći da ponesu do 72 raketa „Kalibar“, „Oniks“ ili „Cirkon“, izjavio je Sputnjiku izvor iz brodogradilišta. Dodao je da će ukupno naoružanje jedne podmornice projekta 949AM biti oko 100 jedinica raketnog, torpednog i raketno-torpednog oružja.

- I jedna nepotpuna salva takve podmornice je dovoljna za garantovano uništenje grupe aviona - dodao je izvor.

Trenutno se u fabrici „Zvezda“ na Dalekom istoku modernizuju nuklearne podmornice projekta 949A (šifra „Antej“) „Irkutsk“. Podmornice se modernizuju po projektu 949AM. Kako je ranije saopšteno, sledeća nuklearna podmornica koja će biti modernizovana po ovom projektu je „Čeljabinsk“. Zamenik ministra odbrane Rusije Aleksej Krivoručko je 2019. godine saopštio da će nuklearna raketna podmornica „Irkutsk“ posle modernizacije moći da se naoruža hipersoničnim raketama „Cirkon“.

Podmornice 949A „Antej“ su projektovane u Centralnom konstruktorskom birou morske tehnike „Rubin“. U periodu 1985-1996. godine je bilo proizvedeno 11 podmornica ove klase. Podmornice imaju deplasman od oko 24.000 tona, a maksimalna dužina im je 155 metara. Osnovno naoružanje su im 24 hipersonične protivbrodske rakete „Granit“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2285 on: January 20, 2022, 09:18:50 am »

Rusija okončala američku vojnu hegemoniju
Novosti online 19. 01. 2022.

RUSKI vojno-industrijski kompleks nadmašuje Sjedinjene Američke Države po prodaji vojne avijacije, stavljajući tačku na epohu liderstva Pentagona na tržištu oružja, piše britanski list „Rai Al Youm“.

Glavni razlozi zbog kojih su SAD ostale iza Rusije, ali i Kine i Irana u toj oblasti, predstavlja nesposobnost američkih lovaca pete generacije da očuvaju liderstvo zbog tehničke nesavršenosti, kao i prodor Moskve u stvaranju PVO sistema S-400 i S-500 koji mogu da presreću i uništavaju većinu tipova protivničkih vojnih aviona, ako ne i sve, smatra autor članka.

„Najnovija vojna istraživanja pokazuju da će Americi biti potrebno najmanje 20 godina da izgrade novu generaciju lovaca klase 'F', a da ne govorimo o stotinama milijardi dolara, dok će Rusiji potrebno svega nekoliko godina za modernizaciju svog raketnog arsenala i desetine milijardi dolara“, navodi se u materijalu.

Autor skreće posebnu pažnju na razvoj ruskog arsenala hipersoničnih raketa. S tim u vezi, on kaže da je na njima budućnost vojno-industrijskog kompleksa. Po njegovim rečima, ruske i kineske napredne supersonične rakete, posebno najnoviji modeli čija je brzina 10 puta veća od brzine zvuka, revolucionarne su u kontroli vazdušnog prostora i okončale su američku hegemoniju u vojnoj sferi.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2286 on: January 20, 2022, 09:38:27 am »



Quote
День военной приемки: новейшая подводная лодка «Магадан» принята в состав Военно-морского флота

В четверг, 20 января, в Министерстве обороны России - единый день приемки военной продукции. В приоритете - традиционно флот. Новейшая подводная лодка «Магадан» принята в состав Военно-морского флота. Вооруженная «Калибрами», она серьезно усилит потенциал объединения. На данный момент он еще в Кронштадте, но уже скоро будет служить в 19-й бригаде подводных лодок.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2287 on: January 23, 2022, 08:46:02 pm »

Ruska mornarica će dobiti novo oružje protiv nosača aviona
Novosti online 23. 01. 2022.

RUSKU Pacifičku flotu čeka dodatno opremanje modernizovanim nuklearnim podmornicama 949AM „Antej“, koje mogu da ponesu više krstarećih projektila nego bilo koji drugi brod ruske ratne mornarice.

Po karakteristikama i borbenim mogućnostima, biće približne nuklearnim podmornicama poslednje, četvrte generacije. Osam atomskih podvodnih raketnih krstarica (APRK) projekta 949A u sastavu je Severne i Pacifičke flote. Podmornice redovno idu na duga patroliranja preko okeana i učestvuju u manevrima. „Anteji“ su poput bombardera Tu -22M3, aduti ruske flote koji mogu da se suprotstave udarnim grupama nosača aviona, a njihov jedini nedostatak je starost.

Najmlađa podmornica je K-150 „Tomsk“ koja ove godine puni 26 godina, dok je ostalima već preko trideset, što je malo previše za pomorsku opremu. Međutim, Ministarstvo odbrane ne žuri da izbaci iz upotrebe „Anteje“, iako se grade nuklearne podmornice sledeće generacije. Program modernizacije je razvijen oko 2010. godine. Prva podmornica na spisku obnovljenog projekta 949AM biće K-132 „Irkutsk“, koja je u upotrebi od 1988. godine. Krstarica je na remontu više od 13 godina, ali je iz više razloga prava modernizacija počela tek 2019.godine. Povratak te atomske podmornice u sastav Pacifičke flote očekuje se ove godine.

„Irkutsk“ će pre svega dobiti novo naoružanje: umesto teških nadzvučnih protivbrodskih raketa P-700 „Granit“, biće opremljen lakšim i moćnijim „Oniks“ i „Kalibar“ i moći će da ponese do 72 rakete. Nijedno plovilo ruske Ratne mornarice nema takav arsenal naoružanja. Pritom „Antej“ nije morao čak ni da menja trup, već su modifikovani samo lansirni kontejneri. Nepun rafal sa takve podmornice dovoljan je za garantovano uištenje grupe nosača aviona – ne postoji sistem brodske PVO koji bi mogao da se odbrani od nekoliko desetina granata velike brzine ispaljenih odjednom. Uz to, borbena moć „Anteja“ će samo rasti. Vrlo brzo će u naoružanje stići u velikom broju hipersonični „Cirkoni“, koji će biti razmešteni u istim lansirnim rampama kao i „Kalibri“. Čak i na Zapadu priznaju da ne postoji ništa što može da obori najnovije ruske protivbrodske rakete.

Borbeni informaciono- upravljački sistem (BIUS) „Omnibus M“ će pojednostaviti i automatizovati mnoge procese. Pored toga, biće obnovljeni skoro svi elektronski uređaji, a na podmornici će biti instalirana savremena komunikaciona oprema i hidroakustični kompleks.

- Modernizacija će produžiti vek trajanja podmornice za bar deset godina i proširiti sposobnosti Pacifičke flote - izjavio je ranije ministar odbrane Sergej Šojgu.

Odmah za „Irkutskom” na remont će otići K-442 „Čeljabinsk”, a radovi na njemu će trajati do 2025.godine.

Atomski lovac

Podmornice 949A su ‘80-ih i ‘90-ih godina napravile pravi prodor. Reč je o novoj etapi razvoja atomskih krstarica, koje su, prema koncepciji asimetričnog odgovora, mogle da se suprotstave udarnim grupama nosača aviona. U poređenju s onima pre njih iz projekata 659 i 675, ove atomske podmornice su bile manje bučne, brže i raspolagale trostruko većim brojem municije i kardinalno boljim naoružanjem. NJihov glavni „argument“ su 24 supersonične protivbrodske rakete „Granit“ koje ciljaju mete na visini od 25 metara do 17 kilometara a dostižu brzinu do dva i po maha. Smatra se da samo jedna granata s probojnom bojevom glavom od 750 kilograma može da onesposobi i najveći brod. „Graniti“ su smešeni van čvrstog trupa, u bočnim kontejnerima isturenim napred pod uglom od 40 stepeni. Osim toga, svaki brod ima dva torpedna aparata od 650 mm i četiri od 533 mm sa 28 torpeda.

Glavno energetsko postrojenje je blok sastavljen od dva nuklearna reaktora i dve parne turbine ukupnog kapaciteta 98.000 konjskih snaga, dok za pomoćne funkcije postoji par dizel generatora od 8700 konjskih snaga. Domet plovidbe nije ograničen, a može autonomno da radi oko 120 dana. Posada je relativno malobrojna - oko 107 podmorničara.

Udarni tandem

Međutim, komanda flote se ne oslanja samo na modernizaciju. Prioritet je nabavka višenamenske atomske podmornice četvrte generacije 885M „Jasen-M“. Danas Ratna mornarica ima tri takve krstarice kao što su K-561 „Kazanj“ i K-573 „Novosibirsk“, kao i vodeći K-560 „Severodvinsk“. One imaju optimizovane konture trupa, ažuriranu elementarnu bazu radio-elektronskog naoružanja, naprednu opremu i materijale. Važno je napomenuti da se sve komponente proizvode u Rusiji, a ranije se dosta kupovalo u zemljama bivšeg SSSR-a.

Pored deset torpednih aparata kalibra 533 milimetra, „Jasen“ ima osam univerzalnih vertikalnih lansirnih rampi, u svakoj po pet „Kalibara“. U zavisnosti od zadatka, koriste se različite modifikacije, poput: protivbrodskih, protivpodmorničkih ili onih koje su namenjene za udare na kopnene ciljeve. Podmornica može da nosi i moćniji P-800 „Oniks“ za gađanje velikih površinskih ciljeva, kao i perspektivne „Cirkone“. Planirano je da se krstarice nove i prethodne generacije koriste u tesnoj kombinaciji. „Anteji“ će biti „plutajući arsenali“, a manje primetni „Jaseni“ vršiće izviđanja i davati lokacije mete.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2288 on: January 23, 2022, 08:52:04 pm »

Rusija dobija modernizovani nosač krstarećih raketa
Novosti online 23. 01. 2022.

MOĆNO naoružanje, savremena elektronika i poboljšana sposobnost za plovidbu – otkriveni su detalji modernizacije velikog protivpodmorničkog broda „Admiral Čabanjenko“.

Posle remonta, veteran Severne flote će zaista postati „univerzalni borac“ koji će moći da uništi bilo koje kopnene i morske ciljeve. Unapređeni će biti i drugi tipovi ratnih brodova.

„Admiral” dobija više projektila

„Admiral Čabanjenko“ je jedini predstavnik modernizovanog projekta 1155.1. NJegova starija braća - protivpodmornički brodovi tipa 1155 bili su najbrojniji sovjetski brodovi prvog ranga. Serija se pokazala izuzetno uspešnom jer su imali odlične performanse, protivpodmorničko naoružanje i dva helikoptera Ka-27PL u palubnim hangarima. Nedostacima se smatralo odsustvo protivbrodskog oružja i slaba protivvazdušna odbrana. Sada u floti ima sedam takvih protivpodmorničkih brodova koji se smatraju glavnim brodovima daleke morske zone, piše vojni komentator RIA Novosti Andrej Koc.

Brod „Admiral Čabanjenko“ se razlikuje od svojih prethodnika po tome što ima bolju hidroakustiku, više deplasmana, protivbrodske rakete „Moskit“, protivtorpedni odbrambeni raketni sistem RBU-12000 „Udav“, protivvazdušne raketne i artiljerijske sisteme (ZRAK) „Kortik“ i protivpodmornički kompleks „Vodopad-NK“. Kada je 1999.godine ušao u sastav flote, bio je moćan brod koji je sposoban ne samo da lovi neprijateljske podmornice, već i da pogađa vazdušne ciljeve. Međutim, 2014.godine poslat je na remont koji se vremenom razvio u duboku modernizaciju.

Prema rečima izvora u odbrambenoj industriji, reč je pre svega o raketnom naoružanju. Konkretno „Čabanjenko“ će dobiti 4 četvorostruka bacača raketa „Uran“ i univerzalni brodski kompleks ZS14 sa 16 silosa za krstareće rakete „Kalibar“, „Oniks“ i perspektivne „Cirkon“ koje su preciznije i imaju veći domet od „Moskita“. Tek modernizovani „Admiral Čabanjenko“ može da ponese ukupno 32 krstareće rakete. Naravno, po tome zaostaje za američkim razaračima „Arli Berk“ koji su slični „Čabanjenku“ po deplasmanu, ali znatno više može od ostalih tipova brodova Severne flote.

Što se tiče protivvazdušne odbrane, umesto zastarelih PVO „Kortik“, brod će biti naoružan pomorskim protivavionskim raketnim kompleksima „Pancir-M“ , protivvazdušnim raketnim sistemom „Štil“ sa kompletom municije od 48 projektila, kao i najnovijim protivbrodskim raketnim kompleksom „Otvet“ („Odgovor“) sa dometom vatre do 50 kilometara. „Čabanjenko“ će biti opremljen radarskim stanicama, elektronskom opremom, komunikacijama i borbenim upravljanjem najnovije generacije. Promene su toliko velike da će brod biti reklasifikovan u fregatu prvog ranga. U stroj Severne flote vraća se krajem 2022. - početkom 2023.godine.

Nove mogućnosti

Program modernizacije ne uključuje samo brod „Čabanjenko“, već i ostale brodove projekta 1155. Tako je u aprilu 2021.godine fregata „Maršal Šapošnjikov“ stigla u Pacifičku flotu posle petogodišnjeg remota. Zamenjeno je 80 odsto kablovskih trasa, prerađeno oko 40 odsto konstrukcija trupa, postavljena je moderna radarska stanica MR-760 "Fregat-MA" i sistem za obradu informacija 5P-30N2 Fregat-N2. Brod je opremljen komunikacionim sistemom R-779-28, a artiljerijsku vatru sada kontroliše univerzalni sistem MR-123-02/3 „Bagira“.

Odlučeno je da se ne demontiraju četiri protivavionska topa AK-630M, dve četvorocevne torpedne cevi i dva bacača raketa RBU-6000. U pramcu su ostali lanseri PVO sistema „Kinžal“, a iza njih umesto zastarelog AK-100 postavljena je artiljerijska jedinica A-190-01 kalibra 100 milimetara. Brod je opremljen i sa 16 silosa za krstareće rakete „Kalibar“, „Oniks“ i „Cirkon“, dok se na bočnim stranama gde se ranije nalazio kompleks „Rastrub-B“ nalaze dva lansera 3C24 sa po četiri rakete „Uran“. Još naprednije će biti naoružan protivpodmornički brod Pacifičke flote „Admiral Vinogradov“ čiji je početak modernizacije najavljen krajem prošle godine. U preduzeću za gradnju i remont brodova „Dalzavod“ precizirano je da će biti zamenjeno skoro sto odsto borbenih sistema osim nosača za top AK-630. Brod će biti opremljen raketnim sistemom „Kalibar-NK“ i protivpodmorničkom raketom „Paket-NK“, dok će trup i kablovske trase biti promenjene.

Na bočnom zidu broda će biti ne dva, već četiri vertikalna lansera 3C14 sa po osam silosa na svakom, ne računajući četiri protivbrodske rakete „Uran“. Tako će „Vinogradov“ biti rekorder ruske flote sa krstarećim raketama do 48 jedinica. Kao i admiral „Čabanjenko“, brod će dobiti moćniji PVO sistem zasnovan na protivvazdušnom raketnom sistemu „Štilj“. Prema planovima, fregata će se vratiti u službu 2024.godine.

Modernizuju se i još dva tipa projekta 1155– „Admiral Tributs“ koji je u službi od 1985.godine i „Admiral Pantelejev“( u službi od 1991.godine), te će za relativno kratko vreme flota biti ozbiljno ojačana.

Najbolje naoružan

Veliki protivpodmornički brodovi projekta 1155 i 1155.1 nisu jedini sovjetski brodovi koji će dostići savremeni nivo. Kompanija „Sevmaš“ od 2013.godine modernizuje nuklearnu ratnu krstaricu „Admiral Nahimov“ projekta 1144, 2 M „Orlan“. Od ovog giganta biće napravljen teški naoružan tip ruske ratne mornarice sa vertikalnim lanserima sa 80 silosa za krstareće rakete „Kalibar“, „Oniks“ i „Cirkon”, dok će PVO imati protivvazdušni raketni sistem C-400 sa 96 raketa. Sistem PVO kratkog dometa „Kortik“ zameniće PVO sistem „Pancir-M“, raketni sistemi „Osa-M“ novi sistemi „Redut“, a kompleks „Paket-NK“ će štititi krstaricu od torpeda i podmornica iz neposredne blizine. Naravno, uz to ide najsavremenija elektronika, koja će povećati situacionu svest posade i značajno proširiti mogućnosti upotrebe vazdušnog oružja.

„Nahimov“ će biti opremljen naprednim sistemima za komunikaciju i navigaciju, sistemom za elektronsko ratovanje, kao i vazdušnom grupom od tri palubna helikoptera Ka-27M koji će služiti za potragu podmornica. Radovi u fabrici bi trebalo da budu završeni 2022-2023.godine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2289 on: January 23, 2022, 08:58:28 pm »


Rusija dobija modernizovani nosač krstarećih raketa



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2290 on: January 24, 2022, 01:16:50 pm »



Quote
Започела је нова фаза у тестирању подводног Клавесина

На Далеком Истоку почела је трећа етапа теренских испитивања најновијег подводног беспилотног система Клавесин-2Р-ПМ. Ово ново оружје тестирају тако што проверавају његову способност да само функционише на малим дубинама и у условима ограничене видљивости и маневарских способности. У овом издању разматрамо зашто је морнарици био потребан баш овај беспилотни апарат.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2291 on: January 25, 2022, 04:33:17 pm »




Rusija najavila proizvodnju mini-raketa

 
Ruska korporacija „Taktičko raketno naoružanje“ radi na razvoju projekta mini-raketa za avione i brodove, saopštio je generalni direktor kompanije Viktor Obnosov.

- Smatram da je ključni pravac u razvoju vazduhoplovne i raketne morske tehnike da se minimiziraju proizvodi. Svima je jasno da ako cilj može da se postigne sa raketom koja je teška 100 kilograma umesto jednu tonu, onda će moći i većim brojem raketa da se naoruža avion ili brod - rekao je Obnosov u emisiji „Rusija 24“.

Prema njegovim rečima, to je jedan od složenijih zadataka za inženjere, kao i za proizvodnju u korporaciji, jer su to druge tehnologije.

Korporacija „Taktičko raketno naoružanje“ je specijalizovana za rakete klase „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“, uključujući i krstareće rakete za avione, brodove i komplekse na obali. Korporacija proizvodi i krstareće rakete „Oniks“, „Cirkon“ i „H-35“.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2292 on: January 28, 2022, 07:44:26 am »

Šojgu u specijalnoj fabrici dronova, prikazali mu novi "Orion"
Novosti online 27. 01. 2022.

MINISTAR odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu je u Specijalnoj fabrici bespilotnih letelica u Dubni kraj Moskve prisustvovao predstavljanju prvog modela bespilotne letelice "Orion" sa satelitskom komunikacijom.

Šojgu je tokom obilaska upoznat sa radom prve ruske specijalizovane fabrike za proizvodnju velikih bespilotnih letelica.

- Predstavnici kompanije iz Kronštata predstavili su ministru odbrane prvi letni model izviđačko-udarne bespilotne letelice Orion sa antenom za satelitsku komunikaciju - saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Oprema za satelitsku komunikaciju omogućava značajno povećanje dometa te letelice, tačnije dron će moći da izvršava zadatke van zone direktne radio vidljivosti zemaljskog kontrolnog centra. Predstavnici fabrike su Šojgua izvestili i o novom bespilotnom sistemu "Sirijus", patrolnoj bespilotnoj letelici "Helios", kao i o udarnom dronu velike brzine "Tander". Fabriku su uz ministra odbrane ruske federacije obišli i ministar industrije i trgovine Denis Manturov, kao i guverner Moskovske oblasti Andrej Vorobjov.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2293 on: February 01, 2022, 07:28:35 am »

Ruski naučnici razvili tehnologiju koja sprečava ronice da dođu do svojih meta
Novosti online 01. 02. 2022.

RUSKI vojni naučnici su napravili tehnologiju za borbu protiv specijalnih podvodnih jedinica neprijatelja - ronilaca, pomoću akustičnih talasa sa posebnom frekvencijom.


Istovremeno sa zaštitom brodova i drugih vojnih pomorskih objekata, upotreba nesmrtonosnog zvučnog oružja minimiziraće štetu koju nanosi neprijatelj.

Konceprija novog sistema odbrane je objavljena u časopisu „Vojna misao“. Za miniranje brodova i objekata na obali, neprijatelj može da primeni diverzante i posebno obučene životinje: delfine, morske lavove, mačke i druge, navodi se u članku. Kako bi se zaštitili od ovih pretnji, autori projekta predlažu upotrebu akustičnog uređaja, odnosno zvučnih talasa čija je efikasnost u vodenom okruženju mnogo veća nego u atmosferi. Dejstvo akustičnog zračenja u vodi može se osetiti kao specifičan bol u uhu, pojavu straha, neprijatnosti i depresije, ističe se u članku.

Kompleks za očuvanje bezbednosti vojnih pomorskih objekata čine sistemi za osmatranje područja, prepoznavanje neprijatelja i delovanje na njega. Monitoring bi trebalo da omogući pronalaženje i određivanje koordinati objekta kako u radijusu od nekoliko kilometara, tako i u bližoj zoni na rastojanju od sto ili nekoliko desetina metara. Plan je da se akustično naoružanje koristi u bližim zonama.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2294 on: February 06, 2022, 10:16:21 am »

Prva letelica na svetu sa raketama za lansiranje unazad
Novosti onlajn 06. 02. 2022.

MODERNIZOVANI strateški bombarder Tu-160M postaće prvi avion na svetu sa raketama za lansiranje unazad koje će moći da presreću ciljeve iza aviona, rekao je izvor iz avionske industrije za RIA „Novosti“ .

Prvi strateški bombarder – nosač raketa Tu-160M, napravljen od nule, debitovao je 13. januara ove godine, a let je trajao oko 30 minuta. Novi avion dobio je modernizovane motore, avioniku, kao i nove sisteme za kontrolu naoružanja.

- Na prvom nanovo proizvedenom Tu-160M instaliran je radar za osmatranje unazad koji će omogućiti letelici da za samoodbranu od raketa 'vazduh-vazduh', 'zemlja-vazduh' i lovaca upotrebi rakete sa takozvanim lansiranjem unazad. U skladu sa oznakama cilja repnog radara bombardera, takve rakete klase 'vazduh-vazduh' pogađaće mete u zadnjoj polusferi, odnosno one koje se nalaze 'iza leđa' letelice - rekao je sagovornik agencije. Takođe se dodaje da je „upotreba radara za osmatranje unazad na teškim bombarderima najsvrsishodnija, jer su to letelice sa ograničenom sposobnošću manevrisanja koje možda neće uspeti da se na vreme okrenu nosom prema protivniku“.

Na osnovnoj verziji Tu-160 ne postoji repni radar.

Sagovornik je precizirao da rakete obratnog starta mogu da gađaju mete i u prednjoj polusferi. Kako je danas saopštio ministar industrije i trgovine Rusije Denis Manturov, modernizovani bombarder Tu-160M biće predat Ministarstvu odbrane Rusije do kraja drugog kvartala nakon čega će početi državna testiranja letelice. Program proizvodnje aviona Tu-160 u modernizovanom obliku Tu-160M pokrenut je odlukom predsednika Rusije Vladimira Putina. Avione Tu-160M proizvodi Kazanjska fabrika aviona (filijala fabrike „Tupoljev“).

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.