PALUBA
March 28, 2024, 05:09:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Orkestar Mornarice SAD na saboru trubača u Guči  (Read 1987 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 06, 2009, 12:28:27 pm »

06.08.2009
Beograd – Orkestar Mornarice Sjedinjenih Američkih Država (SAD) učestvovaće na Saboru trubača u Guči od 6. do 9. avgusta, saopštila je ambasada SAD u Beogradu.

Na Saboru u Guči nastupiće šest članova duvačkog orkestra iz Napulja, koji je deo ansambla američkih Mornaričkih snaga Evrope i Afričkih udruženih snaga.

Američki orkestar sviraće na binama i ulicama Guče, a glavni koncert biće održan 7. avgusta u 22.30 časova, navodi se u saopštenju.

Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 07, 2009, 08:35:23 am »

Američki marinci u Guči

Vojni orkestar „Diplomate” odsviraće „Svilen konac” ali i melodije Džejmsa Brauna, Stivija Vondera, Reja Čarlsa i „Iglsa”

07/08/2009]
Podatak da će se i čuvena srpska melodija „Svilen konac” čuti na festivalu u Guči sam po sebi nije nimalo neobičan, ali činjenica da će je večeras na praznik trube izvesti „Diplomate”, jedan od dva američka mornarička duvačka orkestra, svakako jeste! Sekstet iz SAD će nastupiti na koncertu inostranih limenih duvačkih sastava, koji počinje u deset i trideset. Kako je za „Politiku” rekao frontmen benda Adam Djuk Stjubl, koji u mornarici ima neobični čin muzičara prve klase, na repertoaru „Diplomata” uglavnom se nalaze obrade klasika američkog žanra poznatog pod imenom ritam i bluz. Publika u Guči uživaće u notama Džejmsa Brauna, Stivija Vondera, Reja Čarlsa, grupe „Igls”, ali i u jednoj rumunskoj tradicionalnoj kompoziciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa jučerašnje svirke u ambasadi SAD u Beogradu Foto ambasada SAD

– Imali smo samo dve nedelje da se spremimo, tako da smo stigli da uvežbamo samo nekoliko srpskih kompozicija. Ali, siguran sam da ćemo na licu mesta čuti nešto što ćemo kasnije uvrstiti u repertoar. Meni nije nepoznata srpska muzika, jer sam se još pre devet godina „zaljubio” u jedan album Bobana Markovića, ali moje kolege nisu toliko upućene – kaže Adam Stjubl.

Prema njegovim rečima, „Diplomate” su se okupile pre godinu dana u Napulju, i za tako kratko vreme nastupali su u Rumuniji, Bugarskoj, Ukrajini, Senegalu, Gani, Portugalu, Španiji, Irskoj i Norveškoj! Deo su većeg orkestra američkih Mornaričkih snaga Evrope i Afričkih udruženih snaga, koji broji 75 članova. U njegovom sastavu su, pored američkih, i italijanski, grčki i britanski vojnici. Koliko Stjubl zna, u mornarici SAD postoji još samo jedan limeni duvački orkestar, a stacioniran je u Nju Orleansu.

– Naša jedina dužnost u mornarici jeste da sviramo, tako da nam muzika nije samo hobi. Inače, u Srbiji su nas sjajno primili za ova dva dana koliko smo tu, tako da mislim da ni u Guči neće biti nikakvih neprijatnosti – ističe Stjubl.

A kako se šestorka iz SAD uopšte našla u Srbiji objasnila nam je Suzan Delja, ataše za kulturu američke ambasade u Beogradu:

– Prošle godine, sadašnja zamenica ambasadora Dženifer Braš bila je u Guči, i oduševila se srpskom muzikom i festivalom. Tada je rekla da bi trebalo dovesti i neki američki duvački orkestar, kako bi dobio priliku da odsvira ponešto iz sopstvenog repertoara, da sluša i uči. Tako je i bilo, a organizatori festivala oberučke su prihvatili učešće „Diplomata” na vašoj svetkovini muzike. Naravno, naš bend ne može da se takmiči sa srpskim sastavima, ali sjajno je što će biti deo takve atmosfere. Zaista imate fenomenalnu tradiciju, toliko različitu i posebnu – rekla je gospođa Delja za „Politiku”.

T. Bojković
Izvor: Politika Online


* dsc0442q.jpg (73.26 KB, 478x318 - viewed 53 times.)
« Last Edit: August 09, 2010, 09:18:01 am by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: August 08, 2009, 05:37:46 pm »

Marinci osvojili Guču

08.08.2009
Deset godina posle NATO bombardovanja na saboru trubača u Dragačevu najveće simpatije lokalne, ali i strane publike u petak je pobrao svojim dnevnim nastupom limeni orkestar američkih marinaca, stacioniranih u Napulju. Trećeg dana Guče izvorna američka muzika oduševila je posetioce i razgalila srca razigranih ljubitelja trube ispred Doma kulture u Dragačevu.

Iako je dan počeo kišom, američki vojnici u belim uniformama svojim fanki ritmom digli su na noge i najstarije žitelje Dragačeva. Ređali su se kao na traci hitovi Reja Čarlsa, Čaka Berija, ali i „Iglsa“. A sve je bilo podvučeno, samo za domaćine, srpskom bas linijom. Nekako u isto vreme i sunce je počelo da se promalja kroz oblake.

- Oduševljeni smo hranom, atmosferom i generalno se sjajno zabavljamo. Večeras ćemo za vas svirati „Svilen konac“ - priča za „Alo!“ Duk Stjupl, trombonista, narednik i vođa orkestra, koji dodaje da fantastičnim srpskim trubačima ne bi smeli da „izađu na crtu“.

- Za Bobana Markovića sam čuo pre devet godina i od tada sam zaljubljen u ovu muziku. Evo, obećavam, ako opet dođemo, sviraćemo Užičko kolo - kaže on i demantuje da ih devojke napadaju kao u američkim filmovima. Bar ne još.

Izvor: Alo
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: August 08, 2009, 06:07:45 pm »

Kolko vidim , ovo nisu marinci nego Navy. Cheesy Cheesy
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.