PALUBA
April 26, 2024, 03:09:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Jugoslovenska tanketa T-32 (Škoda Š-I-D)  (Read 103171 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: April 05, 2014, 06:28:38 pm »

Jednu fotku ovog tenkiste je već postavio Dred, a ova je snimljena istom prilikom, samo iz drugog ugla.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skoda S-I-D.jpg (61.54 KB, 482x334 - viewed 145 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #121 on: April 19, 2014, 08:47:12 pm »

Jedna jezdi po seoskom putu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skoda S-I-D 2.jpg (128.71 KB, 1136x752 - viewed 220 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #122 on: April 30, 2014, 10:18:37 am »

Prolazak tanketa, za vreme puča, preko Terazija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skoda S-I-D 4.jpg (153.23 KB, 983x622 - viewed 177 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #123 on: June 10, 2014, 10:11:48 am »

Još jedna sa manevara inžinjerije na Čukarici 1940.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skoda S-I-D 3.jpg (179.68 KB, 983x641 - viewed 151 times.)
Logged
nox
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 70



« Reply #124 on: July 04, 2014, 11:26:45 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T32.JPG (115.91 KB, 903x661 - viewed 136 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #125 on: August 18, 2014, 12:24:09 pm »

Dragi Dread-e i drustvo,
 
video sam ovu fotku nemackih SID-ova, ali imam utisak da me je moj prijatelj Bane Gajic sa formua Beograd koga vise nema, nije razumeo sasvim.
Proucavao sam fotografije tanketa SID u Aprilskom ratu 1941. Iz svih dosadasnjih moze se utvrditi izgled pet njih u trenutku zarobljavanja od Nemaca.
Otprilike: jedna napustena sa leve strane druma, druga sa desne, jedna napustena u polju, jos jedna, koja je i najvise slikana koja je udarila u drvo i ima tesko ostecenu desnu stranu hodnog dela, i konacno, jedna koja je fotografisana napustena u gradu.  
Posle nemackog zaplenjivanja ovih tanketa,one su stokirane zajedno sa tenkovima Reno FT-17 i M-28. Na fotografijama koje je nasao Dinko Predoevic, kolega iz Matulja kod Opatije, na slagalistu se vide dve ili tri tankete SID, ali se ne moze utvrditi koje su, zbog njihovog polozaja na slikama.
Kako se ove tankete vise ne pojavljuju u nikakvim pisanim dokumentima ili prelgedima oklopne tehnike, nemacke provinijencije u Jugoslaviji, niti na fotografijama, to je gotovo siguran znak da su one odvezene iz okupirane Srbije/Jugolsavije.
Sudeci po drvetu i ambijentu, deluje mi da je fotografija slikana u jesen. Iako zgrada lici na neke iz nase provincije, cinjenica da su oko njih dva Panzera (a kojih takodje nije bilo u jesen 1941 u Srbiji/Jugoslaviji) uverava me da nije fotografisana ovde vec negdevan ovog podrucja gde su ove tankete dodeljene. Prema kombiniaciji sa tenkovima Panzer I moze biti neka jedinica za obuku,  po izgledu zgrada moze biti Grcka, itd... ali je to sada sve pretpostavka.
Pozdrav

Bojan


Hvala na pojašnjenjima Bojane.

Evo šta sam ja hteo da pitam, a mislim da bi bilo interesantno za sve zainteresovane na ovu temu.

Na jednoj od fotografija koje su se pre par godina pojavile na E-bay aukcijama se vidi jedna od tanketa snimljena u urbanoj sredini sa dva nemačka soldata kako poziraju ispred nje.

Očigledno je da je u pitanju ista tanketa (192) koju smo odavno videli i prepoznali na njoj oštećenje leve strane hodnog dela. Isto oštećenje se vidi na obe fotografije, tako da je vrlo izvesno da je u pitanju ista tanketa. A i bojenje kamuflaže je odgovarajuće tj. isto.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ono što je zanimljivo, jeste tvrdnja ljudi sa foruma "Beograd koga više nema" da je fotografija snimljena u beogradu, a ne u Topoli (ili Mladenovcu) i to po ostalim stvarima koje se vide na fotografiji, kao što kontaktna mreža za tranvaj koja se vidi. I po još nekim detaljima, da ne zamaram sada ljude, inače vrlo stručni ljudi sa tog foruma su locirali ovu fotografiju negde u Beogradu. Od lokacija, pominju mali trg na mestu današnje mostarske petlje (po nekadašnjoj kafani Mostar, koja se nalazila na toj lokaciji) kao i još nekoliko lokacija ...


Evo kako izgleda lokacija kod Mostara

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kako kažu ljudi na tom foruma, da ako je ovo tačno, to bi promenilo na izvestan način i istoriju, jer bi to bio dokaz da je Beograd ipak simbolično pružao otpor (pa makar sa malom tanketom), a ne da se predao grupici od 10-tak ss vojnika. To bi i značilo da Beograd ipak nije bio "Slobodan grad" tj. nebranjen. Pominju se tamo i podaci (navodno) iz Škode da nisu sva vozila poslata na relaciju Topola-Mladenovac, već da su neka ostala u BG.

Istina je, da je ovo tačno, imalo bi šta da se malo izmeni u zvaničnoj istoriji.


Meni, lično, ova priča ne pije vodu ali je isto tako intrigantna stvar pa sam hteo da vidim kakva su mišljenja Deligrada i Bojana po ovom pitanju, jer su najpozvaniji da kažu nešto o ovome.  Smiley


Naravno, svako ko ima neki podatak ili mišljenje je više nego dobrodošao  Wink




Pozdrav svima.
Iako sam se odavno registrovao na forum, ovo je moja prva poruka.

Kao što je već spomenuto, na forumu Politikinog Zabavnika smo dugo pokušavali da odgonetnemo lokaciju na kojoj je nastala fotografija napuštene Škode.
Igrom slučaja i uz dosta sreće, sinoć sam uspeo da odgonetnem ovu mozgalicu.



Našao sam lokaciju čuvene Škodine tankete, koju smo smeštali u Zemun, kod Mostara, Kneza Aleksandra Karađorđevića, ispred bolnice Dragiša Mišović, na Bulevaru Oslobođenja, na Autokomandu...

Nije Mostar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sinoć sam gledao dokumentarac o Stepanu Bobeku, i u jednom kadru zapazio ogradu na uglu Milutina Ivkovića i Bulevara Oslobođenja.
Isti kadar se vidi i na ovom filmu na youtube-u, 4:18



Ograda na uglu je ista

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 

Taj ugao danas izgleda ovako, maltene isto mesto fotografisanja:

https://www.google.rs/maps/@44.787804,20.465294,3a,75y,71.7h,79.67t/data=!3m4!1e1!3m2!1spjrhdZYqqRiFm_Njpa100Q!2e0?hl=sr


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ograda i kapija preko puta

https://www.google.rs/maps/@44.78771,20.466201,3a,75y,64.01h,79.19t/data=!3m4!1e1!3m2!1s8Twi4NWhSpeBzkWkVLfs7Q!2e0?hl=sr

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ograda je evidentno  srušena zbog izgradnje prilaznog puta za petlju Autokomanda, i podignuta je nova koja se prostire u drugačijem pravcu

https://www.google.rs/maps/@44.787874,20.466101,3a,15y,118.31h,85.11t/data=!3m4!1e1!3m2!1sMk8-AMvlMS60IvzM7ETx-A!2e0?hl=sr

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A na ovom snimku se vidi i ograda i zgrada iza nje, pre rušenja, koje se savršeno uklapaju u fotografiju iz 1941

 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Dakle, Škodina tanketa je fotografisana u Beogradu, na početku ulice koja danas nosi ime po dr. Milutinu Ivkoviću.


Ne bih se ni javljao, da nije ove konstatacije koja otvara nova pitanja:


Kako kažu ljudi na tom foruma, da ako je ovo tačno, to bi promenilo na izvestan način i istoriju, jer bi to bio dokaz da je Beograd ipak simbolično pružao otpor (pa makar sa malom tanketom), a ne da se predao grupici od 10-tak ss vojnika. To bi i značilo da Beograd ipak nije bio "Slobodan grad" tj. nebranjen. Pominju se tamo i podaci (navodno) iz Škode da nisu sva vozila poslata na relaciju Topola-Mladenovac, već da su neka ostala u BG.

Istina je, da je ovo tačno, imalo bi šta da se malo izmeni u zvaničnoj istoriji.


Meni, lično, ova priča ne pije vodu ali je isto tako intrigantna stvar pa sam hteo da vidim kakva su mišljenja Deligrada i Bojana po ovom pitanju, jer su najpozvaniji da kažu nešto o ovome.  Smiley


Naravno, svako ko ima neki podatak ili mišljenje je više nego dobrodošao  Wink



Da li postoji ikakva naznaka da je došlo do nekog okršaja između posade tankete i Nemaca, ili je ovaj tenkić jednostavno "lipsao" kako je to slikovito opisao jedan od članova našeg foruma koji je kao dete posmatrao defile tenkova (gospodin na žalost više nije među nama)... ili je posada u žurbi zaboravila ključ za navijanje  Smiley


* tanketa1.jpg (57.59 KB, 640x409 - viewed 179 times.)

* tanketa2.jpg (267.27 KB, 1024x768 - viewed 113 times.)

* tanketa3.jpg (261.52 KB, 1024x629 - viewed 120 times.)

* tanketa4.jpg (282.16 KB, 1024x625 - viewed 104 times.)

* tanketa5.jpg (184.22 KB, 1024x623 - viewed 100 times.)

* tanketa6.jpg (187.11 KB, 1024x692 - viewed 149 times.)

* tanketa7.jpg (60.18 KB, 756x407 - viewed 128 times.)
« Last Edit: August 18, 2014, 01:44:12 pm by Рашо, Reason: убачене слике у атачмент » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #126 on: August 19, 2014, 07:08:36 am »

Zanimljiva teorija, međutim imam par zapažanja:

1. Razdaljina između tankete i ograde preko puta mi je manja od razdaljine ugla Milutina Ivkovića i ograde na fotografiji tanketa3.

2. Na fotografiji tanketa 7 se pojavljuje ovaj zid na mestu na kojem bi trebalo da bude ulazak na kružni tok, to jest mesto na kojem je po tebi fotografisana tanketa.

Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #127 on: August 19, 2014, 09:37:27 am »

Pozdrav Motoristo.

Treba imati u vidu da je fotografija tankete napravljena sa "običnim" fotoaparatom i na "običnom" filmu (najverovatnije "Lajka"), dok Google Street View koristi digitalnu tehniku visoke rezolucije koja pritom slika u sferi od 360  stepeni. Ne znam kako se to tačno zove u fotografiji, dubina fotografije, perspektiva ili nešto treće (ne bih da lupim), ali to je definitivno razlog različitog optičkog efekta daljine ograde od mesta fotografisanja (dubine).
Ograda na suprotnom kraju raskrsnice je velikim delom srušena ("presek" se vidi na fotografiji "tanketa5") zbog izgradnje pristupne rampe za petlju Autokomanda, i tom prilikom je srušena i ova dvospratna zgrada (strelica levo) koja se takođe nazire na fotografiji tankete.
Nisam razumeo na koji zid misliš (pod 2.), ali treba imati u vidu da se ova raskrsnica drastično promenila od izgradnje petlje Autokomanda i tržnog centra u Bulevaru oslobođenja (što se i vidi na snimku stadiona JNA iz vazduha).

Na kraju, ne tako nebitno, pokazao sam fotografiju Škodine tankete svome ocu koji je rođen i živeo u ovom delu Voždovca. On mi je odmah potvrdio (u stilu - "pa mogao sam odmah da ti kažem") da je to ta raskrsnica. Seća se ove "talasaste" ograde i kapije levo na fotografiji tankete, rešetkastih stubova kontaktne mreže, ograde sa parapetnim zidićem na suprotnoj strani raskrsnice (ova ograda koaj je danas polusrušena), dvospratne zgrade koje više nema...
To je to, nema greške.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #128 on: August 19, 2014, 10:05:35 am »

Woah Relja.

Konkretno mislim na ovaj zidić koji se nalazi na raskrsnici Milutina Ivkovića i Ljutice Bogdana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tu se danas nalazi izlaz/ulaz na kružni tok Autokomanda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zelenom bojom sam obeležio zid, svetlo plavom srušenu zgradu, crvenom zid Autokomande koji se vidi na fotografiji sa Škodom i žutim gde bi trebalo Škoda da se nalazila u trenutku fotografisanja.

Pozz.


* tanketa6.jpg (160.73 KB, 1024x692 - viewed 120 times.)

* Screenshot_1.jpg (300.8 KB, 695x504 - viewed 138 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #129 on: August 19, 2014, 11:14:19 am »

Evo kako ja to vidim
(izvinjavam se, moderator mi je već jednom prepravio ubačene slike da se vide kao attachmenti, ali nisam ukapirao kako se to radi na ovom forumu)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1-ograda od cigala sa parapetnim zidićem i stubovimana na suprotnoj strani raskrsnice. Od nje je do danas ostao samo deo. "Levi" deo je srušen zbog izgranje rampe za petlju (smer prema Slaviji).
Pravac ograde, pre rušenja, je označen zelenom linijom, relativno i odokativno, na brzinu.
2-zgrada na sprat, nalazila se u krugu vojnih radionica (Topovske šupe), takođe sruđena zbog petlje Autokomanda. Na zabavnikovom forumu je neko već ponudio fotografiju te zgrade iz oktobra 1944 (dakle, "iza zidića", samo tražimo još jednu potvrdu - ne zbog nje same, već zbog susednog objekta koji takođe više ne postoji).

"Crop"-ovan (izdvojen) deo sa fotografije stadiona JNA
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Situacija na snimku sa Bing-a
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I odgovarajuća situacija danas, GoogleStreetView
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Meni se sve slaže: na fotografiji Škode iz 1941 ograda sa parapetnim zidićem (oblik, visina, pravac prostiranja, mesto do kojeg je ograda srušena) se uklapa u fotografiju stadiona JNA iz 1950-1960tih (pre izgradnje autoputa, petlje Autokomanda i raskrsnice-kružnog toka sa istim nazivom u obliku koji poznajemo danas), uklapa se i jednospratna zgrada po prozorima, po obliku, gabaritima, orjenatciji i položaju, uklapa se "talasasta" taraba na početku ulice Dr. Milutina Ivkovića sa dokumentarnim filmićem o "Partizanu" i Bobeku (youtube) (plus sećanja mog oca).
Svi elementi su tu, i nema ni jednog drugog mesta u Beogradu koje pruža ovoliko poklapanje: ograde (i u prvom i u drugom planu), kontaktnu mrežu, zgradu kao što je ova u krugu "Šupa"...

U našim amaterskim "istraživanjima" ovaj deo grada je bio slabije pokriven. Obzirom da su se tu pre rata nalazili vojni objekti ("Topovske šupe", tj vojne radionice)  nije ni čudo da smo pronašli manje fotografija, pa za otklanjanje bilo kakve sumnje (a ne vidim razloga da je uopšte ima) potrebno pregledati fotografije i filmove snimljene 1950-tih i 60-tih, pre izgradnje autoputa, ali ja očekujem samo dodatnu potvrdu.


* t3281-2_zps1993b59b.jpg (101.34 KB, 640x409 - viewed 137 times.)

* babic05-2_zpsfee6ec59.jpg (80.07 KB, 756x407 - viewed 112 times.)

* screenshot4601_zps5c82e6f7.jpg (313.63 KB, 1024x570 - viewed 124 times.)

* screenshot460-2_zps8f9b60bc.jpg (269.94 KB, 1024x629 - viewed 130 times.)
« Last Edit: August 19, 2014, 10:45:55 pm by MOTORISTA, Reason: Fotografije prebačene u atačment » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #130 on: August 19, 2014, 10:42:47 pm »

Mislim da grešiš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zelenim sam obeležio Dinarsku ulicu koja izlazi na ulicu Milutina Ivkovića, a žutim ulicu Ljutice Bogdana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bi se zidić prema Tabanovačkoj video kako ti objašnjavaš, onda bi Škoda morala da bude negde ovde:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da ne tupimo dalje bez veze, pitaj na Zabavniku ima li ko stare mape Beograda, pa da vidimo šta bi gde moglo da bude.

(izvinjavam se, moderator mi je već jednom prepravio ubačene slike da se vide kao attachmenti, ali nisam ukapirao kako se to radi na ovom forumu)

Nema lakše: https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6148.0.html


* tanketa6.jpg (161.71 KB, 1024x692 - viewed 121 times.)

* Screenshot_1.jpg (202.23 KB, 759x622 - viewed 117 times.)

* screenshot4601_zps5c82e6f7.jpg (294.5 KB, 1024x571 - viewed 108 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #131 on: August 20, 2014, 12:14:43 am »

Po meni se ugao ograde na "originalu" i na snimku Google Street View-a - poklapa.

Da se fotograf nalazio na mestu koje si obeležio (ili negde drugde), sa leve strane bi morao da ima onu "talasastu" tarabu, a ako to nije na početku Dr. Milutina Ivkovića, to bi onda mogao da bude samo još početak Avalskog druma...
A talasasta taraba se na youtube snimku vidi upravo na početku Dr. Milutina Ivkovića (a i moj otac je isto tako pamti na tom mestu).
Ovo ćemo još proveriti. Na avio snimcima iz američkih bombardera 1944 se (kasnije tako nazvana) Dr. Milutina Ivkovića malo drugačije uliva u Autokomandu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #132 on: August 20, 2014, 09:50:02 am »

Na avio snimcima iz američkih bombardera 1944 se (kasnije tako nazvana) Dr. Milutina Ivkovića malo drugačije uliva u Autokomandu.

Zato ti i kažem da nešto ne štima tu. Svojevremeno sam nosio poštu oko Autokomande, na sva 4 reona koji se tu "sudaraju", i zbog toga mi ne štima ta priča sa zidom i sve oko njega.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #133 on: August 20, 2014, 10:39:35 am »

Polako Motorista, videćemo  Smiley
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #134 on: August 20, 2014, 02:38:27 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je gotovo izvesno slikano van Srbije. Arhutektura zgrade i zvonika crkve u pozadini ne postoje u delu oko Topole i Sremske Mitrovice gde smo do sada sa sigurnošću locirali zaplenjene Škode na osnovu fotografija koje smo otkrili Nox i ja. Prema tome, mislim da je ova slika važan detalj u otkrivanju kompletne sudbine naših tanketa.

Što se dileme oko lokacije Š-I-d(a) na Autokomandi tiče, Motorista, nemoj da imaš nikakvu dilemu, ovo što Relja priča je potpuno tačno. Juče smo na terenu vršili poređenje stare slike sa aktuelnom situacijom, sve se uklapa. Usudio bih se da kažem da je ovo drvce ispred napuštene tankete isti ovaj veliki platan koji se tu nalazi danas.   
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.