PALUBA
April 20, 2024, 05:30:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Jugoslovenska tanketa T-32 (Škoda Š-I-D)  (Read 102777 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #150 on: August 23, 2014, 10:57:49 pm »


Da li je moguće da je i ova nastala na Autokomandi posle Aprilskog rata?
Zna li se poreklo fotografije?


Apsolutno bih isključio mogućnost da se radi o zaplenjenoj tehnici, jer tankete deluju kao "ganc" nove, fotografisane su u savršenom poretku, bez tragova upotrebe ili oštećenja. Pre bih rekao da je u pitanju mirnodopska fotografija, koja je nastala u ovoj formi s nekim valjanim razlogom.
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #151 on: August 23, 2014, 11:57:55 pm »

Slazem se potpuno, jasno je po stanju farbe da je rec o novim vozilima. Takodje, mislim da je VJ JV dobro uocio zgradu na Autokomandi u danasnjem stanju. U arhivi Riste Marjanovica ima nekoliko fotografija S-I-dova sa manevara u Brckom iz 1938., stanje farbe u tom trenutku na vozilima je gotovo identicno ovom gde su poredjane na Autokomandi...

Nego, sad me TP Mappleback zbuni sa ovim Kragujevcem, iako ne kaze na osnovu cega zasniva tu tvrdnju: ukoliko je rec o KG to bi dalo jos jednu novu epizodu u sudbini nasih Skoda, a cinjenica je da se u pozadini vide dve fabrike sto znaci da ovo nije neko malo mesto... Razmisljao sam o Mladenovcu kao mogucoj lokaciji, sto bi se negde uklopilo u postojece znanje, ali tamo danas nema ovakve perspektive i, takodje, nepoznato je da li je bilo ovakvog dimnjaka 1941. u tom mestu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #152 on: August 24, 2014, 07:46:38 am »

Mislim da je bolje da analizu izgleda Autokomande 1941-1944 završimo na "našem" forumu... izbaciće na sa "Palube"...  Smiley

Opusti se i uživaj, nećete da šetate po dasci. Grin

Znam kako je kada na neki tematski forum iznenada upadnu padobranci/gušteri i počnu da guše teme.

Kakvo crno gušenje teme, ovo je odlično da se tema malo probudi a i da se sazna još neki detaljčić iz istorije. Wink

Hvala ti za ovu fotku Topčiderskog brda iz 1944 godine, to je to.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #153 on: August 24, 2014, 01:45:47 pm »

@Motorista:
mislio sam na "gušenje teme" sa informacijama koje nemaju veze sa Škodom s-i-d (koga zanimaju stare fotografije ulica Beograda, preći će na forum koji se time bavi, nema razloga da preopterećujemo temu...).

@Topola:
nemam razloga da sumnjam u tvrdnju T.G.Mapplebeck-a da je fotografija "parka tehničkih sredstava" napravljena u Kragujevcu.
A ono što mo moglo da otkloni svaku nedoumicu da u pitanju nije neka ledina na Autoomandi je - dobra predratna fotografija pivare na Mostaru (današnji BiP, pre rata Vajfert, ako ne grešim), je to je jedini industrijski objekat koji bi bio u vidnom polju sa Autokomande 1941. godine. Mislim da je svojevremeno dobri čovek Dexpreess na SSCu postavio jednu izviđačku iz 20-tih ili 30-tih, ali je mogu da je pronađem.
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #154 on: August 24, 2014, 07:50:46 pm »


Nego, sad me TP Mappleback zbuni sa ovim Kragujevcem, iako ne kaze na osnovu cega zasniva tu tvrdnju: ukoliko je rec o KG to bi dalo jos jednu novu epizodu u sudbini nasih Skoda, a cinjenica je da se u pozadini vide dve fabrike sto znaci da ovo nije neko malo mesto...


Evo o čemu se radi. Ova fotografija je se pojavila u jednom manjem lotu na eBay.de tokom juna meseca. Prodavac nije znao da dešifruje lokaciju pa su potpisane kao "Russland". Na drugim fotkama iz tog lota su ostaci spaljenih Mesera 2. lovačkog puka u Kragujevcu, pa sam po automatizmu (obzirom da su pozitivi specifičnog formata sa perforacijom, kao i istom numeracijom na poleđini) pomislio da se radi o Kragujevcu. Međutim, naknadnom analizom fotke sa nekoliko predratnih i ratnih fotografija Kragujevca ipak sam ustanovio da to nije taj krajolik. Osim toga poslao sam danas fotku drugaru u Kragujevac koji je takođe potvrdio da nije Kragujevac.

Dakle, ipak ostaje otvoreno pitanje gde je nastala ova fotografija.

Na samoj fotografiji se može uočiti da se uz manje devijacije terena po svemu sudeći radi o ravničarskom kraju, takođe mogu se uočiti čak tri dimnjaka, a negde u prednjem planu može se uočiti i jedan modernistički objekat, i to na uglu... Sve to mogu da budu magloviti tragovi u definitivnom razrešenju dileme o tačnoj lokaciji.

Prilažem i poleđinu fotografije, koja možda može biti takođe trag, obzirom da su sve fotke identično numerisane, pa stoga ne predstavljeju redni broj fotografije već označavaju nešto drugo... Možda oznaku jedinice, što bi opet mogao da bude neki trag.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 57-3-2.jpg (1141.23 KB, 1613x1034 - viewed 170 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #155 on: August 24, 2014, 08:15:26 pm »

Odlicno, bar smo jedan pogresan trag "ispisali"... Ova lokacija je neobicna po nekoliko osnova, a T.G. daje dobru analizu krajolika: moja pretpostavka je bila (a upravo zbog istih stvari o kojima pise T.G) da je rec o Zemunu, i samoj kasarni Konjicke skole, ili barem nekoj okolini, ali, gde bi onda bio ostecen ovaj Ft17 u prvom planu? I zasto bi Nemci dosta ostecenu olupinu dovlacili natrag u Zemun? Pri tom, zasto bi i SIda vracali nazad u kasarnu, bez obzira da li je ostao u kvaru negde na BG ulicama ili stradao kod Topole... (osim ukoliko zbog kvara nije ostao u krugu kasarne, sto moze da bude opcija)

Dakle, ili je Mladenovac ili je neko beogradsko predgradje. S obzirom da je sabiraliste zaplenjene tehnike bilo na Autokomandi, mozda je ovo negde u okolini, mada ostaje dilema koji bi onda ovo bili dimnjaci.

Treba takodje pazljivo pogledati kamuflazu ovog SIda, da li se poklapa sa nekim od onih dosta slikanih kod Topole. Tamo su do sada, ako se ne varam, identifikovana tri napustena: jedan uz drvo kraj puta, jedan u polju okrenut u pravcu puta ka KG i jedan na ivici puta, sa desne strane (postoji i jedan sa leve strane puta, ali je to valjda isti).

Imamo dva zaplenjena i prefarbana u voznom stanju koji odlaze ka Rumi.

Jednog na Autokomandi na ulici koji se posle pojavljuje u Nemackoj, i  jednog u sabiralistu takodje na Aurokomandi, i ovog sa fotografije koja nije Kragujevac. Jos malo, pa cemo mozda sloziti sliku sudbina svih SIdova u Aprilskom ratu i neposrednu nakon nejga.
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #156 on: August 25, 2014, 05:36:21 pm »

Поздрав свима..
Пошто ме је господин Реља "прозвао" Smiley, ред је да фотографију Аутокоманде из 1944. поставим и овде, са надом да ће бити од помоћи.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #157 on: August 25, 2014, 07:53:09 pm »

Evo dela karte Beograda iz perioda ("Plan Navojeva" iz 1940).
Postavljam ga čisto da se vidi koliki deo današnje "Autokomande" nekada bio pod vojnim objektima: Topovske šupe, Auto-komanda, Logor(?) kraljevića Andreja...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pravo mesto da vam se pokvari tenk - naravno ako ima majstora, struje, ako ne padaju bombe...

Kada je u pitanju ulica Dinka Ranjine (dr. Milutina Ivkovića) uočava se razlika između plana i faktičkom stanju na avio snimku iz 1944.

Bane, na prethodnoj strani sam dao moguće objašnjenje za fotografiju iz oktobra 1944 koju je postavio "VJ".
Blizu, ali čini mi se da nije Trg oslobođenja.


* plan t brdo 2.jpg (784.31 KB, 720x755 - viewed 160 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #158 on: August 25, 2014, 10:03:51 pm »

Jeste. Evo na Bing snimku velike zgrade sa VJovog snimka, a na njegovom snimku iz 44e je i ova dvospratnica koja se vidi na slici sa Skodom iz 1941.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #159 on: August 25, 2014, 10:30:06 pm »

Znam da sam ćorav  Smiley, ali ni sa sočivima ni sa naočarima ne mogu da je uočim na bingu

 
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #160 on: August 26, 2014, 01:42:12 pm »

ukoliko se ne varam, to bi trebalo da je ova dugacka u sredini, sa "grbom" uzduz krova...

pošto smo otišli previše u istoriju urbanizma i arhitekture, da se vratimo na esenciju ovog topika: 3 Škode Š-I-d slikane kod Brčkog, 1938. Fotografije iz zbirke Riste Marjanovića

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skoda1_zpsf0e9765b.jpg (104.65 KB, 1024x768 - viewed 255 times.)

* skoda3_zpse145078a.jpg (78 KB, 1024x768 - viewed 150 times.)

* skoda2_zpsdd816ac1.jpg (111.54 KB, 1024x768 - viewed 218 times.)
« Last Edit: August 26, 2014, 01:44:17 pm by Bozo13 » Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #161 on: August 26, 2014, 02:19:53 pm »

ukoliko se ne varam, to bi trebalo da je ova dugacka u sredini, sa "grbom" uzduz krova...

pošto smo otišli previše u istoriju urbanizma i arhitekture, da se vratimo na esenciju ovog topika

Nju sam "odbacio" nakon pažljivog poređenja sa današnjim fotografijama.
Ali, to je tema za drugo forum, zgrada nema veze sa Škodom...


Da li naše tankete imale bilo kakve oznake, brojeve...?
Logged
nox
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 70



« Reply #162 on: September 30, 2014, 07:30:48 pm »

captured T32
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
same place than Reply #88 on: May 08, 2011


* T32.1.JPG (87.33 KB, 845x526 - viewed 196 times.)

* T32.jpg (123.02 KB, 1024x768 - viewed 189 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #163 on: October 16, 2014, 10:21:11 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* index.jpg (453.65 KB, 930x647 - viewed 239 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #164 on: October 17, 2014, 07:28:55 am »

Interesantna fotografija Bane, šteta što je malo mutnija.

Gde je ovo snimljeno? Autokomanda ili Zemun?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.