PALUBA
March 28, 2024, 12:07:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 436609 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #870 on: November 11, 2013, 09:39:29 am »

I meni se serija 2000 čini nežna, a ima i vrlo visok broj obrtaja. Konstruktivno su slični motorima za kamione serije Actros. Ipak, upravo  motori 16V2000TB93 stoje na korvetama tipa Visby, povelikim brodovima dužine oko 70m, istisnine Dpuni oko 650 tona i predviđeni su kao osnovni motori za krstarenje, dok se GT koriste samo za vožnju punom brzinom.

Serija motora 2000 je po mojim informacijama proizašla "rekonstrukcijom" DD motora kada ih je MTU preuzeo. Motori su "prelagani" ako
tako mogu reči za glavni propulzijski stroj za mornaričke brodove. Nisam točno upoznat sa potrebama snage na  korvetama Visby, ali
pretpostavljam da su kod njih snage za krstarenje relativno niže, a da su za punu brzinu i forsaže u upotrebi plinske turbine. Po onom
što sam pročitao na internetu (to baš nije dovoljno za ozbiljnu procjenu) one koriste vodene propulzore. Ali omjer snaga plinskih turbina
(4 x Vericor TF50A) ukupne snage cca 16 MW u usporedbi s dva MTU-a 16V2000 ukupne snage 2,6 MW govori da se ta dva motora
koriste za niske brzine gotovo za održavanje pozicije i vožnju po kanalima i/ili lukama te manevar.

Zato ako bih predlagao propulzijski motor kao glavni i jedini propulzor (bez plinske turbine) i ako bih birao između MTU-ovih motora ipak
bih bio za motor MTU serije 4000 čak i ako bi se radilo o snagi koju bi mogao dostići motor serije 2000 (s više cilndara naravno).

Pri tome se ne bih rukovodio samo snagom već i kasnijim troškovima održavanja i pouzdanošću pogona, a tu je mislim serija 4000 u
odnosu na 2000 u velikoj prednosti. Svakako inicijalni trošak je viši, ali tijekom eksploatacije bi se to već isplatilo kako kroz trošak
održavanja tako i kroz pouzdanost u službi.

Po meni je jako važno da se kod izbora motora ne uzme onaj koji je na samoj granici snage za MCR već da ima barem 10-15%
margine-rezerve snage, na početku košta ali se kasnije višestruko vraća.

Na Mirnama je to bio veliki problem jer su motori bili izabrani za brod koji je na kraju ispao teži od prvo zamišljenog, a motori nisu
mogli držati trajno opterećenje koje je bilo potrebno za tu novu težinu broda.

Ako se pretpostavi da bi novi brodski motor trebao potrajati u službi 15-ak godina ako ne i dulje onda bih ipak dao prednost motoru
koji ima rezevu  snage i malo je "robustniji". Istina početna investicija je veća ali će takav motor dulje izdržati i imati veći razmak
između remonta u odnosu na "lakši" motor koji je napregnut do vršne snage. Znači ako govorimo o gami MTU motora za snage više
od 1200 kW po propulzionoj jedinici-motoru definitivno bih odabrao motor serije 4000 M ili M---L izvedbe. Rezerva snage bi trebala
biti minimalno 15%, jer iskustva su pokazala da brodovi na kraju obično budu nešto teži nego po projektu pa rezerva dobro dođe,
a i ako su točno po projektu relativno rasterećenje motora znači jeftinije održavanje i rijeđe ispadanje iz pogona, a što se na žalost
kod Mirni baš nije poštovalo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #871 on: November 11, 2013, 11:05:44 am »


Ja i ne pretendujem na stručne i merodavne zaključke. Moje znanje mašinstva je blisko nuli, ali umem da gledam šta drugi biraju, pa mogu pravilno pretpostaviti i zašto to rade. MORH će valjda znati da napravi pravilan izbor. Ako u međuvremenu država ne proglasi bankrot. Procenat nezaposlenih u Hrvatskoj npr., jednak je ili veći onom u Srbiji, na znatno manji broj stanovnika.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #872 on: November 11, 2013, 11:25:48 am »

Mirnama možete menjati pogon, ali ne bi trebali da zaboravite na veliki nedostatak tog broda: skraćenje trupa za nekih metar dužine. Taj nedostatak trupa je najuočljiviji prilikom vožnji na većim brzinama, kada se po krmi uočava vodeni stub koji je trebao da podigne krmu. Time bi se eliminisala zatega u vožnji, kada deluje kao da brod gura vodu, umesto da lepo leži na vodi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #873 on: November 11, 2013, 12:48:55 pm »


"Zatega" - da li to znači da brod ima pramčani trim, tj. diferent na pramac? Ako je to u pitanju, Rusi za to imaju zanimljiv izraz da brod "сидит свиньёй". Kakve veze nevina krmad imaju sa trimom, do danas ne mogu da shvatim, ali slikovito zvuči.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #874 on: November 11, 2013, 01:11:46 pm »

Mirnama možete menjati pogon, ali ne bi trebali da zaboravite na veliki nedostatak tog broda: skraćenje trupa za nekih metar dužine. Taj nedostatak trupa je najuočljiviji prilikom vožnji na većim brzinama, kada se po krmi uočava vodeni stub koji je trebao da podigne krmu. Time bi se eliminisala zatega u vožnji, kada deluje kao da brod gura vodu, umesto da lepo leži na vodi.

Teško da će se Mirnama sada mjenjati pogon, osobito jer se ide u gradnju novih Obalnih Ophodnih Brodova, ali bi mislim ova razmišljanja
bilo korisno "prenijeti" kod izbora glavnih motora za te nove brodove.

Za Mirne će preostati redovno održavanje kakvo je vršeno u zadnjih 8-9 godina i uz neke rezervne dijelova koje imaju serviseri i sada već
ex-Pielstick ti bi motori mogli izgurati još desetak godina. Zato je i važno da se pretjerano ne štedi na redovnom održavanju jer se takva
štednja kasnije "odbije" od glave s višestruko većim iznosima.
« Last Edit: November 11, 2013, 01:25:48 pm by zvek » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #875 on: November 11, 2013, 05:08:08 pm »

Mirnama možete menjati pogon, ali ne bi trebali da zaboravite na veliki nedostatak tog broda: skraćenje trupa za nekih metar dužine. Taj nedostatak trupa je najuočljiviji prilikom vožnji na većim brzinama, kada se po krmi uočava vodeni stub koji je trebao da podigne krmu. Time bi se eliminisala zatega u vožnji, kada deluje kao da brod gura vodu, umesto da lepo leži na vodi.

Teško da će se Mirnama sada mjenjati pogon, osobito jer se ide u gradnju novih Obalnih Ophodnih Brodova, ali bi mislim ova razmišljanja
bilo korisno "prenijeti" kod izbora glavnih motora za te nove brodove.

Za Mirne će preostati redovno održavanje kakvo je vršeno u zadnjih 8-9 godina i uz neke rezervne dijelova koje imaju serviseri i sada već
ex-Pielstick ti bi motori mogli izgurati još desetak godina. Zato je i važno da se pretjerano ne štedi na redovnom održavanju jer se takva
štednja kasnije "odbije" od glave s višestruko većim iznosima.

Pa složio bi se s tim razmišljanjem. Dijelovi za postojeće motore još postoje i ako se dobro održavaju potrajat će još desetak godina.
A i novi OOB-i kada dođe prvi sigurno neće baš biti "bezgriješan" pa će i njega trebati dotjerivati da se postigne sve što se očekuje,
da se ne ponovi projekt Mirna kada se odmah išlo u gradnju 11 brodova bez da se prvi brod detaljno uredio pa da se onda išlo dalje.

Nadajmo se da će HRM naučiti iz grešaka JRM-a i da ih neće ponoviti, a dotle će nam trebati i stare dobre Mirne.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #876 on: November 11, 2013, 06:35:03 pm »


"Zatega" - da li to znači da brod ima pramčani trim, tj. diferent na pramac? Ako je to u pitanju, Rusi za to imaju zanimljiv izraz da brod "сидит свиньёй". Kakve veze nevina krmad imaju sa trimom, do danas ne mogu da shvatim, ali slikovito zvuči.

Zatega je kada je vodena linija upada u vodu u pravcu krme ili nepreciznije ali slikovitije receno, kada je krmeni gaz veci od pramcanog.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #877 on: December 06, 2013, 03:39:34 pm »

PČ-173 Koprivnik kao VESNA V prije najnovije rekonstrukcije.


* DSC00544.JPG (334.74 KB, 1024x768 - viewed 73 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #878 on: December 06, 2013, 06:19:36 pm »

PČ-173 Koprivnik kao VESNA V prije najnovije rekonstrukcije.

Zanimljivo. Da nije napisano da se radi o Ex PČ-173 ne bih pogodio da se radi o nekadašnjem patrolcu.
Pa neka je sada VESNI V mirno more, a posadi ugodna plovidba.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #879 on: December 06, 2013, 06:51:59 pm »

Eh, zpetrov9, ovo nije ništa, u starom izgledu Vesne V lako se otkriva patrolac, a ovako danas izgleda. Kad sam ga video slučajno u Kotoru obilazio sam i zagledao, pa rekao ženi, čuj, ovo je ipak bivši patrolac, jedva sam ga prepoznao. Odgovorila mi je da smirim živce i jedem taj sladoled, koji se bio skoro potpuno istopio.


* DSC01997.JPG (301.01 KB, 1218x663 - viewed 72 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #880 on: December 06, 2013, 07:00:58 pm »

Eh, zpetrov9, ovo nije ništa, u starom izgledu Vesne V lako se otkriva patrolac, a ovako danas izgleda. Kad sam ga video slučajno u Kotoru obilazio sam i zagledao, pa rekao ženi, čuj, ovo je ipak bivši patrolac, jedva sam ga prepoznao. Odgovorila mi je da smirim živce i jedem taj sladoled, koji se bio skoro potpuno istopio.

Pa Vama koji ste vjerojatno dosta vremena proveli i na patrolcima sigurno nije problem prepoznati trup patrolca. Ja sam ipak vrijeme
provodio ili u stroju ili na mostu ali ne baš puno promatrajući trup jer smo obično snimali parametre motora. A žene kao žene uglavnom
nemaju baš previše razmjevanja za našu "ljubav" prema mornarici i brodovima danas Ex-JRM-a.

Inače brod su lijepo preuredili.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #881 on: December 11, 2013, 07:33:49 pm »

Pa evo i dvije najnovije fotografije jednog od brodova iz projekta Mirna, danas OB-04 HRM-a po porinuću nakon dokovanja u Puli.
Lijevo se u pozadini vide objekti Monumenti-Katarina, a desno otok Sveti Andrija i dio Valelunge. Brod je lijepo dotjeran pa će
posada vjerujem biti zadovoljna urađenim.

A vjerujem da će mnogima i pogled na pozadinu probuditi uspomene na Pulu.


* Mirna OB-04 nakon porinuća u more u Puli 12-2013.jpg (167 KB, 1535x1021 - viewed 114 times.)

* Mirna OB-04 Nakon porinuća u Puli 12-2013.jpg (177.73 KB, 1600x1200 - viewed 121 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #882 on: December 11, 2013, 08:02:10 pm »

A sada na krcanje goriva i municije... malo da legne. Wink
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #883 on: December 11, 2013, 08:46:38 pm »

Pa evo i dvije najnovije fotografije jednog od brodova iz projekta Mirna, danas OB-04 HRM-a po porinuću nakon dokovanja u Puli.
Lijevo se u pozadini vide objekti Monumenti-Katarina, a desno otok Sveti Andrija i dio Valelunge. Brod je lijepo dotjeran pa će
posada vjerujem biti zadovoljna urađenim.

A vjerujem da će mnogima i pogled na pozadinu probuditi uspomene na Pulu.

lipo ju je viditi opet u moru Smiley

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #884 on: December 12, 2013, 08:54:29 am »

20 godina po zavrsetku II svjetskog rata, ex Yu je imala respektibilnu Flotu za to vrijeme mraka, upalilo se svjetlo, nove drzave nastale na razvalinama ex Yu nekih 20 god poslije jos vecinom bastine njenu imovinu iako se i danas gorljivo deklarativno zalazu protiv vec davno prosle ideologije.

Bas me zanima kako ce ekonomska povijest deklarirati ovo ponasanje politickih lidera od 90 tih pa na ovamo.

U svakom slucaju, ugodno je vidjeti da Mirne plove, mali je to znak da ima jos nade za nas, ocigledno da su dobre za Hr, dok im CG nalazi mane na svakom koraku (ne videci pri tome mane svoje organizacije). Busanje u pomorsku tradiciju bez optimalne organizacije pomorske sile je jedna velika lakrdija.

Izvinjavam se na polu-offu, ali bilo je jace od mene, pa dijelim sa Vama.
Logged
Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.