PALUBA
March 28, 2024, 11:55:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 436606 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1140 on: October 22, 2014, 11:58:23 am »

Ovo je slikano posle 1980 obzirom da Šeršeni imaju tende na krmi. Tende su počele da se montiraju polovinom 1980.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1141 on: October 22, 2014, 12:30:28 pm »

Dvije "Mirne" i dva "Shershena" na Visu ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Lijepa fotografija, uvijek je lijepo podsjetiti se na vremena kada je i puno Mirni i torpednjaka plovilo. A danas su ostale samo Mirne HRM-a, u stvari Obalne
Straže, a čini mi se da više niti jedan torpedni čamac nije u funkciji. Bilo bi lijepo da se barem jedan sačuvao kao "muzejski" primjerak za uspomenu nama
starijima i da mlađi vide kako su izgledali ti brodovi.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1142 on: October 22, 2014, 12:43:27 pm »

Ovo je slikano posle 1980 obzirom da Šeršeni imaju tende na krmi. Tende su počele da se montiraju polovinom 1980.
Šator Grin
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1143 on: October 22, 2014, 01:50:58 pm »

 Slika inače datira iz 1992 godine, "Mirne" su bome ispunile svoju zadaću i nadam se da će ploviti još dugo i da će ostati koji primjerak danas sutra kao živi dokaz prošlosti.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1144 on: October 22, 2014, 02:09:23 pm »

sto se tice potrosenosti trupa brodovi mogu ploviti jos jako dugo
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1145 on: October 23, 2014, 04:20:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Interesu je me luka-da nije Pula?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

prva je u Rijeci druga na Lastovu
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #1146 on: October 31, 2014, 10:49:36 am »

Za Radeta, njegov nekadašnji PČ 174, slikan prekjuče u Vali Zagreb.


* bar1.JPG (248.04 KB, 1024x768 - viewed 88 times.)

* bar2.JPG (238.1 KB, 1024x768 - viewed 144 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1147 on: October 31, 2014, 12:58:00 pm »

Za Radeta, njegov nekadašnji PČ 174, slikan prekjuče u Vali Zagreb.

Ova Mirna ovako razoružana djeluje pomalo tužno, ali ipak ima još uvijek lijep izgled broda. Ne znam da li joj je daljna sudbina da bude
prenamjenjena u kombinaciju ribarsko-putničke brodice ili joj je zadnja luka neko rezalište. Ono prvo bi mi bilo draže.

Ne znam kakav je osječaj bivšeg zapovjednika broda kada je na ovim sliakama vidi ovako "nemočnu", a nekada je to bio ponosni patrolac
JRM. Ja nisam bio kao mornar na tim brodovima ali sam dosta radio na njihovim motorima pa sam vjerovatno nekada "zalutao" i na 174-ku.
Kada na nekoj vrsti brodova puno radiš još od prvih faza pa do danas onda ti je krivo kada ga vidiš ovako privezanog u iščekivanju daljnje
neizvjesne sudbine. Čovjek jednostavno zavoli te "gomile" metala zvane brod.

Šteta što su se prvo Mornarica CG, a poslije MUP CG odrekli tih brodova, uz neka sredstva oni bi mogli još dobro poslužiti jedan niz godina.
Danas kada su odnosi između Crne Gore i Hrvatske dobri vjerujem da ne bi bio problem da su se ti brodovi osposobili (dotjerali) bilo u NPC-u
u Šibeniku ili u kombinaciji Tehnomont-Motortech u Puli.

Ovako ostaju uspomene i ove naše četiri Mirne koje plove i obavljaju svoje zadaće na moru.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1148 on: October 31, 2014, 05:11:33 pm »

ni meni nije jasno zasto ih HRM nije dobila, sumnjam da bi kostali puno. ako su i pola onoga kakvi su od HRMa plovili bi jos i to uz male preinake
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1149 on: October 31, 2014, 05:19:53 pm »

Politika, politika, a šta drugo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1150 on: October 31, 2014, 05:25:41 pm »

ni meni nije jasno zasto ih HRM nije dobila, sumnjam da bi kostali puno. ako su i pola onoga kakvi su od HRMa plovili bi jos i to uz male preinake

Koliko se sećam, brodovi nisu mogli da budu uveženi u RH jer su stari? Negde je već bilo reči o tome na forumu.

PS Marinero, hvala za fotografije
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1151 on: October 31, 2014, 05:32:59 pm »


Nekako me čudi da za ratne brodove važi ono "stari su". Kupuje se ono što se može i što se nudi, za šta ima para, ne verujem da tu važe pravila Tier I, II, III, Euro1-5 standardi, itd. Pa i Bugarska je kupila/dobila belgijske fregate koje su prilično starije od Mirni. Najveći deo strukture i opreme "PČ-tipa 140", kako ga nazivaju u JFS direktno je kompatibilan sa NATO standardima.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1152 on: October 31, 2014, 07:01:36 pm »

ni meni nije jasno zasto ih HRM nije dobila, sumnjam da bi kostali puno. ako su i pola onoga kakvi su od HRMa plovili bi jos i to uz male preinake

Koliko se sećam, brodovi nisu mogli da budu uveženi u RH jer su stari? Negde je već bilo reči o tome na forumu.

PS Marinero, hvala za fotografije

Ne znam kakva pravila ulaskom u EU vrijede za uvoz brodova. Mi smo htjeli kupiti glavne motore upravo iz tih brodova i kada smo se išli
(za svaki slučaj) raspitati rečeno nam je da se ne mogu uvesti kao cijeli motori radi starosti, ali da ih možemo uvesti kao izvor rezervnih
dijelova u djelomično rastavljenom stanju. Znam da sam osobno radio rasčlanu po dijelovima i pridodavao im kodove iz carinske tarife. I
kada je sve bilo spremno izgleda da su šoldi bili potrošeni za nešto drugo (nije ih potrošila HRM već mi) i tako su vjerovatno još uvijek
negdje u CG izvađeni iz brodova (bar se nadam).

Ne znam da li takva procedura radi starosti vrijedi i za uvoz ratnog broda, pa ako nije moglo drugačije mogli su se prikazati i kao povrat
dijela plovnih sredstava ex JRM, a temeljem toga da su izgrađeni u brodogradilištu u Hrvatskoj. Pretpostavljam da kada su u pitanju
brodovi takve namjene ne bi trebala vrijediti ista pravila kao kada se uvozi brod za "civilnu" ili trgovačku namjenu.

Ali možda nitko nije u to htio ulaziti jer se očakivao brzi početak gradnje i dovršenje novih OOB-a, to zaista ne znam i mogu samo malo
nagađati. Na žalost postupak nabave OOB-a se oduljio i prvi neće baš jako brzo izići iz brodogradilišta, ali to je već druga tema na ovom
forumu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1153 on: October 31, 2014, 07:12:23 pm »

ni meni nije jasno zasto ih HRM nije dobila, sumnjam da bi kostali puno. ako su i pola onoga kakvi su od HRMa plovili bi jos i to uz male preinake

Koliko se sećam, brodovi nisu mogli da budu uveženi u RH jer su stari? Negde je već bilo reči o tome na forumu.

PS Marinero, hvala za fotografije

Ne znam kakva pravila ulaskom u EU vrijede za uvoz brodova. Mi smo htjeli kupiti glavne motore upravo iz tih brodova i kada smo se išli
(za svaki slučaj) raspitati rečeno nam je da se ne mogu uvesti kao cijeli motori radi starosti, ali da ih možemo uvesti kao izvor rezervnih
dijelova u djelomično rastavljenom stanju. Znam da sam osobno radio rasčlanu po dijelovima i pridodavao im kodove iz carinske tarife. I
kada je sve bilo spremno izgleda da su šoldi bili potrošeni za nešto drugo (nije ih potrošila HRM već mi) i tako su vjerovatno još uvijek
negdje u CG izvađeni iz brodova (bar se nadam).

Ne znam da li takva procedura radi starosti vrijedi i za uvoz ratnog broda, pa ako nije moglo drugačije mogli su se prikazati i kao povrat
dijela plovnih sredstava ex JRM, a temeljem toga da su izgrađeni u brodogradilištu u Hrvatskoj. Pretpostavljam da kada su u pitanju
brodovi takve namjene ne bi trebala vrijediti ista pravila kao kada se uvozi brod za "civilnu" ili trgovačku namjenu.

Ali možda nitko nije u to htio ulaziti jer se očakivao brzi početak gradnje i dovršenje novih OOB-a, to zaista ne znam i mogu samo malo
nagađati. Na žalost postupak nabave OOB-a se oduljio i prvi neće baš jako brzo izići iz brodogradilišta, ali to je već druga tema na ovom
forumu.

Možda još i dodatna opaska u vezi problema starosti brodova klase Mirna. Oni su izlazili iz brodogradilišta negdje do sredine osamdesetih
godina. Raketne topovnjače klase Helsinki su čini mi se isto proizvedene 1985. i 1986. godine pa smo ih uvezli bez problema i to zaista za 
relativno male novce čini mi se još i s rezervnim motorima. Istina tada još nismo bili članica EU, možda je u tome problem?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #1154 on: October 31, 2014, 07:23:57 pm »

ni meni nije jasno zasto ih HRM nije dobila, sumnjam da bi kostali puno. ako su i pola onoga kakvi su od HRMa plovili bi jos i to uz male preinake

Koliko se sećam, brodovi nisu mogli da budu uveženi u RH jer su stari? Negde je već bilo reči o tome na forumu.

PS Marinero, hvala za fotografije

Nema na čemu, Rade. Apropo starosti, to se odnosi na granicu od 20 godina koliko je HR uvela za uvoz brodova koji se preinačuju (rekonstruišu) i mijenja im se namjena (npr. od ratnog pravi trgovački - putnički brod). Stoga ove dvije preostale MIrne u CG nisu mogle biti prodate u HR civilima iako je bilo interesovanja za to, a da li je ikada u opciji bila njihova prodaja (davanje- vraćanje) HRM-u kao još uvijek upotrebljivih ratnih brodova, zaista ne znam. Znam sigurno da je na ex 178 jedan od dva glavna motora bio zapekao i faktički je uništen, a mislim da ni ex 174 više nije "samostalno pokretan" jer je iz Bara dotegljen u Tivat, na mjesto gdje se sada nalazi.
Logged
Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.