PALUBA
April 24, 2024, 01:31:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 386497 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #735 on: February 08, 2016, 05:54:35 am »

Smoke detector, ionizacijski. Danas se puno vise koriste fotoelektricni.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #736 on: February 08, 2016, 10:15:38 am »

Detektor požara (dima).

Da nije možda pronađen u prostoriji sa kotlovima centralnog grejanja, iza NB agregata ( prostorija ispod klima komora) ?

Bio jedan, odvaljen sa plafona, kada je eksplodirao kotao grejanja, 82-83.

Apropos 3d animacije, priča pok. Ćire (R.I.P.) o trećem nivou je uslovno tačna, mada se više radilo o poluspratu (mezzanin) mašinskog dela i hodnika koji se spušta ka izlazu iznad škole (jugozapad)

A i stari deo objekta, van upotrebe, bio je nekako par stepenika van nivoa novog objekta.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #737 on: February 08, 2016, 04:19:31 pm »

Da, detektor dima. Pronađen je kod agregata, ali na podu, ne na plafonu.
Ali je unutar 182 eksplodirao kotao?
Stari dio objekta, je onaj tunel poviše škole, koji je dug nekakvih 100-tinjak metara, ako ne i više, i koji je na toj dužini visinske razlike sigurno 3 metara, jer prema školi ideš nizbrdo, a prema objektu uzbrdo. Hodaš ravno, ali ulaz nije u nivou.
Misliš da postoji jos jedan ulaz osim toga?
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #738 on: February 08, 2016, 10:36:55 pm »

Da, odvaljen je bio prilikom eksplozije kotla, ne znam tačan datum, ali neposredno pre nego sam dec 83./jan 84. prvi put stigao u "RUPU".
Kad sam stigao, novi je već bio instaliran ali su se delovi starog i oprema, vukli još mesec-dva po mašinskoj sali.
Ako se ne varam, rečeno nam je da je čak bilo i žrtava.

Tunel koji izlazi poviše škole , sa padom,  je izlaz ka PUTOXu , postrojenju za prečišćavanje otpadne vode.
Od njega, desno ( gledano iz tunela) ide makadamski put spiralno, do vrha brda.
Svaki dan, u popodnevnoj smeni, izlazilo se kroz taj tunel, do PUTOXa, gde se startovao kompresor na 5 minuta, kojim je upumpavan vazduh u bazen sa otpadnom vodom, kako bi bakterije koje razlažu otpad mogle da rade svoj posao.
Istovremeno, višak prečišćene vode se ispištao betonskim kanalom niz brdo, dole ka reci.

Stari objekat nije bio korišten u to vreme, bio je u nivou glavnog hodnika, sa malim agregatom i malom telefonskom centralom, ostale prostorije nisam imao prilike da vidim, bile su zaključane i nisu se koristile.

Mislim da se još jedan ulaz nalazi na nekih 20m južno, ali je bio zaključan i obezbeđen rešetkama, nikada tamo nismo ulazili. Bilo je tu još i nešto montažnih baraka, jedna kao magacin boje i materijala odmah kod tog ulaza, a par velikih, sa spavaonicama i kancelarijama, na putu ka vrhu brda i osmatračnici.
Verovatno su ili demontirane ili uništene u požarima, bile su drvene.
« Last Edit: February 08, 2016, 10:42:23 pm by VP1159 » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #739 on: February 10, 2016, 08:07:46 am »

Mislim da se još jedan ulaz nalazi na nekih 20m južno

20 metara južno od ulaza koji se nalazi poviše škole?
Možeš li objasniti gdje je točno taj drugi ulaz?
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #740 on: February 10, 2016, 01:02:23 pm »

Kada se izađe iz tog servisnog tunela  iznad škole , desno na gore , obodom brda vodi put ka vrhu.
Takođe, ispred tog ulaza, samo desetak metara u desno je betonski bazen otpadne vode,
A levo, naniže, takođe makadamski put, ka useku u brdu , tu je bio još jedan ulaz, zatvoren rešetkama, napunjen buradima sa farbom i bitumenom za izolaciju, preostalim od gradnje objekta. Zaključano, zaraslo u makiju, nije se ulazilo. Ispred je bila drvena baraka cca 5x10m , takođe magacin boja i izolacije.
Mislim da je taj ulaz bio od starog objekta ili neki krak korišten tokom izgradnje. Bio je zapušten, nije se ulazilo tamo.
Evo kako po sećanju od pre 30+ godina vidim lokaciju tog jugozapadnog  izlaza,Putox-a a vide se verujem i ostaci barake -magacina,  možda i grešim,
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zrnox.jpg (103.67 KB, 1000x549 - viewed 183 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #741 on: February 10, 2016, 01:06:55 pm »

Baš ova strana je kritična šta se mina tiče, tako ako se netko misli pentrati s južne strane nek ostane radije kući.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #742 on: February 10, 2016, 01:12:12 pm »

Onda da i ja preporučim, dok ne bude  pisalo   " МИН ЊЕТ ! "  , nemojte ići na tu stranu, osim tunelom iz samog objekta. Ne bih da nekoga nosim na savesti.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #743 on: February 10, 2016, 03:24:16 pm »

Čudi me taj ulaz za koji govoriš. Bio sam do ulaza kod škole, ali nisam naišao na taj drugi ulaz gdje je skladište boja. Znam gdje je bazen s vodom i sve, ali u lijevo da postoji još jedan ulaz, neznam kojom logikom, jer nijedan tunel iznutra nevodi u smijeru škole...zaista bi bilo vrijedno istražiti ga.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #744 on: February 10, 2016, 03:49:19 pm »

Baš ova strana je kritična šta se mina tiče, tako ako se netko misli pentrati s južne strane nek ostane radije kući.
I 25 godina nisu u stanju to da ociste !
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #745 on: February 11, 2016, 12:11:11 am »

Čudi me taj ulaz za koji govoriš. Bio sam do ulaza kod škole, ali nisam naišao na taj drugi ulaz gdje je skladište boja. Znam gdje je bazen s vodom i sve, ali u lijevo da postoji još jedan ulaz, neznam kojom logikom, jer nijedan tunel iznutra nevodi u smijeru škole...zaista bi bilo vrijedno istražiti ga.

Ne mogu da tvrdim da je taj ulaz bio tunel - hodnik  , jer za 9 meseci , koliko sam tamo bio nikada u njega nismo ulazili, ali jeste bio lučni ozidani otvor u brdu ograđen rešetkama. Nije se videlo dublje od 5-6 metara, zbog materijala koji je u njemu lagerovan (burad od 15-20 kg, Chromosova uglavnom, neke boje i podni premazi).
Šta je sa tim otvorom-tunelom i barakom pored bilo posle sept. 1984. pojma nemam, ja tamo više nikada nisam kročio, srećam što sam svoj dug od 12 meseci odužio.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #746 on: February 11, 2016, 02:55:42 pm »

Aha, sada sam raumio sve. Ovo je nova informacija, koju ovdje još nismo čuli, niti imamo slike ičeg što je blizu.

Evo i ja bi iznio jednu provjerenu informaciju, izmjerenu konopom Smiley
Ventilacijski šaht [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] je dubok/visok 60 metara Wink


* dggds (3).JPG (321.04 KB, 1642x1232 - viewed 118 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #747 on: February 12, 2016, 09:47:26 pm »

На основу тог података о дубини (висини) вентилацијског шахта, јасно се види колико је укупан овај објекат. Већина сличних је укопана на сличну, а понеки и на већу дубину. Мислим да ће већини бити јасно колико су уствари заштићени ти објекти од бомбардовања. Ни једна класична бомба(е) (барем за сада) не може срушити такав објекат, под условом да су радови обављени квалитетно. А на овом објекту се и види да јесу.  Бетон је још увек "здрав" иако се већ преко 20 година не одржава.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #748 on: February 14, 2016, 09:14:46 am »

Da, beton i boja na zidovima je na dobrom dijelu još uredu, samo zbog ventilacije koja uvijek struji tunelom, da nije prozračan ovoliko, vlaga bi je upropastila još više.
Na vrhu ovog brda uvijek puše, čudi me zašto ne ugrade barem dvije vjetrenjače, zaista bi bile od koristi, a ideja, nije loša, prije svega...
Poviše mjesta gdje stojim i gledam u "Rupu" (doslovno rupu Cheesy ), do vrha brda ima zasigurno još 30 metara visine.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #749 on: February 28, 2016, 07:06:11 pm »

Evo opet smo posjetili naše omiljeno brdo.
Ventilacijski šaht je počeo puštati strašno puno vode, kapa jako puno.

Šaht od Putoxa je otvoren. Ima i vrata za ući unutar njega. Cijevi su šarene boje, nije očerupan, u odličnom je stanju, nedirnuto - doslovno. Kabeli na zidovima, pumpe, elektromotori, sve u najboljem redu.
Ovo je slikano najviše zbog VP1159 i pokonjega našega druga Ćire :/
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ček, lijevo od njega, dole prema školi postoji još jedan tunel, jel? Taj s bojama?

Zbog ovoga sam najviše išao ući opet, jer mi je bilo rečeno da postoji još ulaza u brdo, osim za ove koje mi znamo: 2 ulaza na brkove na vrhu brda, 2 ulaza na brkove na sjeveru brda, 1 ulaz poviše škole. Uvjerih se i istina. Iza kotlova, velikih koji se nalaze u prvoj prostoriji s lijeve strane kada se ide od sjevera prema jugu, iza drugog rezervoara goriva je ventilacijski prolaz, gdje možemo izaći negdje na sredini brda između vrha brda i sjevernoga ulaza.
Nalazi se orjentacijski 20-ak metara bočno-lijevo (gledajući od sjevera prema jugu) od betonskih skala koje se nalaze na brdu koje vodu do osmatračnice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dva su ventilacijska prolaza. Ovog puta sam prošao desnim, i ovo su slike njega, u lijevi ću možda drugom zgodom.


* Žrnovnica (1).jpg (1738.11 KB, 1494x2656 - viewed 158 times.)

* Žrnovnica (2).jpg (1848.53 KB, 2656x1494 - viewed 177 times.)

* Žrnovnica (3).jpg (1481.32 KB, 2656x1494 - viewed 115 times.)

* Žrnovnica (4).jpg (941.74 KB, 2656x1494 - viewed 154 times.)
Logged
Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.