PALUBA
April 18, 2024, 02:55:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 385302 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #75 on: March 13, 2011, 12:31:38 pm »

@barbakan. Da, ovo su slike samo brda Perun. Prva slika pokazuje sjevernu stranu, gdje je kamenolom s desne strane, a raketna baza iza leđa na lijevu stranu.
Druga slika je taj napušteni kamenolom, dok je tada bio puno "čitaviji" i aktivniji. Sada je i on napušten i propao je, ali je puno puno izbužan od ove slike kad je slikano.
KROZ OVI MJESEC AKO UHVATIM ŠTAGOD SLOBODNA VRIMENA I TADA ME POKLOPI LIJEPO SUNČANO VRIJEME, MOGAO BIH POSLIKATI SVE TO OKOLO, SVA TRI BRDA, pa ću vam uploadat slike.
Treća slika mi ne ukazuje ništa toliko puno, ali svakako mogu reći ili je raketna baza s južne strane ili brdo Perun s južne strane, sve ostalo nije.

Evo još slika:

Nekakav stroj:?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drvena vrata treće prostorije, koja su s desne strane, gdje je točno ispod onaj glavni tunel prve prostorije sa staklima i onim agregatima. Zanima me samo zašto su odignuta 2 dcm od poda s nekakvim bijelim pločama:?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stolice u kao nekakvoj, mi smo je nazvali kinodvorani, gdje je iza leđa toga koji sjedi ona treća prostorija sa staklima i paneli za helikoptere.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na tunelu gdje su dvije rasrižnice jedna do druge sa par prolaza, da se neizgubite, pošto je na tom djelu teški labirint, netko je napisao da je u donjem smjeru škola, a svi ostali ili vodu na prvi kat, ili ostajete na drugom katu pa vode u prostorije ili jedan samo uski koji vodi na treći kat.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tunel lijevo odakle smo došli iz donjih prostorija, oni s prvih slika, gdje su stepenice i siva crta pri dnu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_8124.jpg (285.67 KB, 1844x1383 - viewed 631 times.)

* IMG_8125.jpg (190.84 KB, 1383x1844 - viewed 629 times.)

* IMG_8126.jpg (196.62 KB, 1844x1383 - viewed 581 times.)

* IMG_8127.jpg (348.13 KB, 1844x1383 - viewed 596 times.)

* IMG_8129.jpg (183.02 KB, 1844x1383 - viewed 546 times.)
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #76 on: March 13, 2011, 01:29:40 pm »

Jure,
Nisu to kino dvorane, vojnici-plansetisti su sedeli s jedne strane i crtali na "staklu" a dezurni oficiri su to gledali sa druge.
Podaci su prikupljani sa raznih osmatrackih mesta duz obale jadrana i sticali se na to jedno mesto, svakih par minuta se docrtavala promena na staklu.
I tako se pratila situacija u realnom vremenu i prosledjivala dalje, ako je potrebno, neka uzbuna , presretanje i sl.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #77 on: March 13, 2011, 01:57:04 pm »

OK, znam za nju, tu su stolice i ispred nje je to veliko staklo, a što je tu iza leđa, lijevo, iza ovog drvenog obloga? To mene zanima, tu gdje je jakoo puno stolica i ono nešto bijelo na zidu??

Evo još 5 slika:

Pošto je tu bio kraj mog obilaženja i previše zadržavanja, krenio sam nazad i kako sam se vraćao istim putem, poslikao sam onaj hodnik-prolaz gdje su spavaone i kuhinja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako su kabeli paljeni u blizini, onaj ostatak se je lijepio ne samo na zidovima, nego i na lampama...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čak je i šahta razbijena i odnesena u staro željezo... :/
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Popaljeni kabeli... Tongue
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_8130.jpg (179.73 KB, 1844x1383 - viewed 169 times.)

* IMG_8131.jpg (150.64 KB, 1844x1383 - viewed 190 times.)

* IMG_8134.jpg (149.63 KB, 1844x1383 - viewed 138 times.)

* IMG_8135.jpg (391.16 KB, 1844x1383 - viewed 155 times.)

* IMG_8136.jpg (240.34 KB, 1844x1383 - viewed 177 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #78 on: March 14, 2011, 01:38:45 pm »

Neverovatno da je sve ovo unisteno , pokradeno i napusteno . I Jure tamo sad moze da udje ko hoce i dalje da unistava ono sto je preostalo . A jel ima neki plan hrvatska vojska ako je to jos pod njenom jurisdikcijom , mislim prodaja neperspektivne vojne imovine ili nesto slicno ili je to pripalo gradu Splitu .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #79 on: March 14, 2011, 11:42:02 pm »

Na početku veliki pozdrav kolegama,
Sa zanimanjem sam pročitao dosadašnji deo polemike i dosta je zanimljivo uz određenu dozu blage mistifikacije. Ista potiče iz razloga ne bivstvovanja u samom objektu za vreme korištenja što je razumljivo. Ja sam ovde nov, registriran samo pre koji dan, ali ako nemate nista protiv da i ja kažem koju riječ po dosadašnjoj temi. Pretpostavljam da bi to mogao s obzirom da sam boravio u pomenutom objektu po raznim zadacima na ovaj ili onaj način počevši od 1980 pa sve do sredine avgusta 1991 god. Naravno govorim o objektu koji je u to vreme imao namjenu Rezervnog Komandnog mjesta KVPO, a koji se nalazi desno od mjesta Žrnovnica gledajuci tok rijeke Žrnovnica od izvora prema moru. U isti se dolazilo i ulazilo prolazom kroz mjesto Korešnica. Isti objekt je bio kompletno završen već 1980 kad sam ja u njega prvi put ušao. Onaj drugu do kojeg se moralo proći kroz samu Žrnovnicu do bi se donjega došlo sasvim je sdruge strane rijeke u smjeru prema Tugarima te udaljen od ovog prvog možda i preko kilometar. Naravno kako je već ranije konstatovano međusobno nemaju ama baš nikakvu vezu, a kamo li podzemnu. Završen je tek negde 1986 ili sedme, ako se ne varam i počet sa korištenjem kao Raketna baza. O njemu nemam više nikakvih saznjanja. No da se vratimo onom sa ulazom od sela Korešnica. Stvar je vrlo prosta. Potkop je prokopan kao i svaki bilo koji tunel na autoputu iz smjera Koresnica prema ulazu u Zrnovnicu, jednostavno je probusen kroz brdo sa ulazom i izlazom. To je urađeno verovatno jos davnih 50-tih godina te tako čekao na dalju upotrebu. To je nazvano starim djelom objekta. Kasnijih godina pristupilo se nadogradnji tako sto se jednostavno u starom objektu u sredini brda otkopala ogromna količina materijala načinivši se na neki način velika vještačka pećina u koju se naknadno ugradila betonska konstrukcija u obliku manje zgrade. Nazvan je novim djelom objekta. Ta nova konstrukcija je bila otprilike dimenzija 20x50x25 met. Opremljena je bila i ispregrađena dosta moderno sa drvenim ili imitacijom istih, pločama te tako se dobio potreban broj prostorija i sala za rad i boravak dezurnog tima. Pod je bio podignut i napravljen od montažnih ploča sto je i inače praksa u prostorijama sa mnogo uređaja kojima se kablaža provodi ispod poda, a u nekim situacijama na taj način i klimatiziraju prostorije. U svalom slučaju ni u snu se neradi o 60-tak i vise prostorija kako je već ranije čini mi se pomenuto.
Što se tiče tehnike i tu je stvar krajnje prosta. U zadnje delu starog objekta bili su smješteni uređaji relejnih veza, centrala, kanalni razvodnici i sve drugo potrebno za komunikacije bez bilo kakvih uređaja veze koji su prilikom rada vršili emisiju. Sve se odvijalo kablovskom infrastrukturom. U salama tj. novom dijelu su bili komunikacioni stolovi za klasično telefoniranje spojeni na telefonske kanale. Tek negde 1986 Instaliran je centralni podsistem STINA C u okviru sitema KIS Stina Jadran, a koji se također oslanjao na telefonske kanale. Znači kompletna elektronika i svi mogući uređaji u objektu su radili bez bilo kakve emisije iznad objekta i okoline sto je bilo bitno radi tz. radio sutnje i maskiranja. U zadnjem dijelu novog djela objekta nalazio se komplet pogona neprekidnog napajanja objekta i ostali deo za klimu, vodu i slično. Ništa posebno sto danas nebi imao bolje opremljena tržni centar. Toliko u objektu.
Van objekta oko istog bio je ograđen veliki kompleks brda unutar kojeg je bio i ulaz i zdruge strane izlaz iz objekta. Naravno unutar tog kompeksa oko ograde bila je u normalnim uslovima uspostavljena straza kao i kod bilo kog vojnog objekta u to vrijeme. Ničega tu nije bilo posebnoga, a ne pogotovo u smislu mina, raketa, radara i sl. gluposti.
Unutar kruga 20-tak metara od ulaza u objekt nalazila se zgradica za smještaj straže koja je čuvala kompleks, a malo dalje još nekih dvadesetak metara druga , montazna u kojoj su boravili pripadnici PVO. Isti su u objektu u smjenama pratili vazdušnu situaciju na planšetama.
Ponekad je po potrebi uglavnom za potrebe PVO slijetao helikopter na teren iznad tih prethodno pomenutih zgradica, ali ni u kom slucaju pod brdo ili u sam objekat.
Objekat je po sporazumu predat u ispravnom i upotrbljivom stanju uz sve moguće zapisnike Hrvackim snagama na kraju 1991 god....


 
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #80 on: March 15, 2011, 09:50:50 am »

Odlicno, evo jos nekoga ko je boravio u "Rupi", sta vise, bio sluzbeno i profesionalno vezan za rad u objektu.
Eto meni odgovora zasto nisam pojma imao o Raketnoj bazi, jer je zavrsena 2-3 godine posle mog "sluzbovanja" u Zrnovnici.
Imao bih gomilu pitanja za zivotne sudbine staresina koje su tamo radile ali mozda nije prikladno da to postavljam na ovoj temi a mozda nije ni pametno javno pominjati imena.

Hvala za pojasnjenje nekih detalja i datuma, upotpunjava sliku o Zrnovnici.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #81 on: March 15, 2011, 12:19:53 pm »

Mene interesuje sistem veza nazvan "Neptun" i kolko je taj sistem imao veze sa ovim objektom. Verujem da se radilo o zicanom prenosu informacija duz cele Jugoslovenske obale Jadrana, ali nemam neke ozbiljnije informacije.
Kolko sam negde procitao, sistem "Neptun" je bio obelezan i na civilnim pomorskim kartama.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #82 on: March 15, 2011, 04:40:53 pm »

jedino šta sam našao vezano za taj kabel ,a spominje se u sklopu D-0

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* D-0doc.jpg (181.44 KB, 820x768 - viewed 286 times.)
« Last Edit: March 15, 2011, 04:45:10 pm by Rade » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #83 on: March 15, 2011, 07:00:51 pm »

Na početku veliki pozdrav kolegama,
Sa zanimanjem sam pročitao dosadašnji deo polemike i dosta je zanimljivo uz određenu dozu blage mistifikacije. Ista potiče iz razloga ne bivstvovanja u samom objektu za vreme korištenja što je razumljivo. Ja sam ovde nov, registriran samo pre koji dan, ali ako nemate nista protiv da i ja kažem koju riječ po dosadašnjoj temi. Pretpostavljam da bi to mogao s obzirom da sam boravio u pomenutom objektu po raznim zadacima na ovaj ili onaj način počevši od 1980 pa sve do sredine avgusta 1991 god. Naravno govorim o objektu koji je u to vreme imao namjenu Rezervnog Komandnog mjesta KVPO, a koji se nalazi desno od mjesta Žrnovnica gledajuci tok rijeke Žrnovnica od izvora prema moru. U isti se dolazilo i ulazilo prolazom kroz mjesto Korešnica. Isti objekt je bio kompletno završen već 1980 kad sam ja u njega prvi put ušao. Onaj drugu do kojeg se moralo proći kroz samu Žrnovnicu do bi se donjega došlo sasvim je sdruge strane rijeke u smjeru prema Tugarima te udaljen od ovog prvog možda i preko kilometar. Naravno kako je već ranije konstatovano međusobno nemaju ama baš nikakvu vezu, a kamo li podzemnu. Završen je tek negde 1986 ili sedme, ako se ne varam i počet sa korištenjem kao Raketna baza. O njemu nemam više nikakvih saznjanja. No da se vratimo onom sa ulazom od sela Korešnica. Stvar je vrlo prosta. Potkop je prokopan kao i svaki bilo koji tunel na autoputu iz smjera Koresnica prema ulazu u Zrnovnicu, jednostavno je probusen kroz brdo sa ulazom i izlazom. To je urađeno verovatno jos davnih 50-tih godina te tako čekao na dalju upotrebu. To je nazvano starim djelom objekta. Kasnijih godina pristupilo se nadogradnji tako sto se jednostavno u starom objektu u sredini brda otkopala ogromna količina materijala načinivši se na neki način velika vještačka pećina u koju se naknadno ugradila betonska konstrukcija u obliku manje zgrade. Nazvan je novim djelom objekta. Ta nova konstrukcija je bila otprilike dimenzija 20x50x25 met. Opremljena je bila i ispregrađena dosta moderno sa drvenim ili imitacijom istih, pločama te tako se dobio potreban broj prostorija i sala za rad i boravak dezurnog tima. Pod je bio podignut i napravljen od montažnih ploča sto je i inače praksa u prostorijama sa mnogo uređaja kojima se kablaža provodi ispod poda, a u nekim situacijama na taj način i klimatiziraju prostorije. U svalom slučaju ni u snu se neradi o 60-tak i vise prostorija kako je već ranije čini mi se pomenuto.
Što se tiče tehnike i tu je stvar krajnje prosta. U zadnje delu starog objekta bili su smješteni uređaji relejnih veza, centrala, kanalni razvodnici i sve drugo potrebno za komunikacije bez bilo kakvih uređaja veze koji su prilikom rada vršili emisiju. Sve se odvijalo kablovskom infrastrukturom. U salama tj. novom dijelu su bili komunikacioni stolovi za klasično telefoniranje spojeni na telefonske kanale. Tek negde 1986 Instaliran je centralni podsistem STINA C u okviru sitema KIS Stina Jadran, a koji se također oslanjao na telefonske kanale. Znači kompletna elektronika i svi mogući uređaji u objektu su radili bez bilo kakve emisije iznad objekta i okoline sto je bilo bitno radi tz. radio sutnje i maskiranja. U zadnjem dijelu novog djela objekta nalazio se komplet pogona neprekidnog napajanja objekta i ostali deo za klimu, vodu i slično. Ništa posebno sto danas nebi imao bolje opremljena tržni centar. Toliko u objektu.
Van objekta oko istog bio je ograđen veliki kompleks brda unutar kojeg je bio i ulaz i zdruge strane izlaz iz objekta. Naravno unutar tog kompeksa oko ograde bila je u normalnim uslovima uspostavljena straza kao i kod bilo kog vojnog objekta u to vrijeme. Ničega tu nije bilo posebnoga, a ne pogotovo u smislu mina, raketa, radara i sl. gluposti.
Unutar kruga 20-tak metara od ulaza u objekt nalazila se zgradica za smještaj straže koja je čuvala kompleks, a malo dalje još nekih dvadesetak metara druga , montazna u kojoj su boravili pripadnici PVO. Isti su u objektu u smjenama pratili vazdušnu situaciju na planšetama.
Ponekad je po potrebi uglavnom za potrebe PVO slijetao helikopter na teren iznad tih prethodno pomenutih zgradica, ali ni u kom slucaju pod brdo ili u sam objekat.
Objekat je po sporazumu predat u ispravnom i upotrbljivom stanju uz sve moguće zapisnike Hrvackim snagama na kraju 1991 god....


 
@ORICAREB, izvrsno,cekam nastavak!
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #84 on: March 15, 2011, 08:02:18 pm »

@Barbakan. A čuj, nije sad da je baš sve uništeno, ima tu i dobro očuvanih stvari. Bila bi očuvana kompletna treća soba sa staklima gdje su i oni paneli od aviona, da nisu i nedavno nekako otvorena ta zadnja mistična vrata i ekipi dano kao na „izvol`te“ da razbijaju i dalje. Ako se nema što ukrasti, ne da im đava mira i gušta, pa razbijaju.
Da, najgore je u tome što je i NAPUŠTENO. Navodno ne može da uđe ko hoće jer je ograda kao nekakva gdje piše „Pazi minirano“, koju samo zaobiđeš bočno bez problema, jer nema ništa sa strane i ideš asfaltiranim putem sve do ulaza i uđeš. Evo, mogu i večeras ako me volja, al što ću, vidio sam što sam imao… . Ljudi se boje (ko zna čega:?), strah ih je, a u današnje vrime fejsbuka i sličnih gluposti, ima sve manje i manje ekipe koju to uopće iti i zanima. Opljačkali su šta su imali, ako kome bude stiska, uć će taj ne boj se na tko zna kakav mogući način.
Spomenuo jesam u jednom postu o nekom vinaru, al ne znam oće li biti što od toga:? O tome se baš puno i negovori. Svi ljudi znaju za ovu raketnu aktivnu, a za ovu rijetko tko. Ako i započneš temu u društvu, vuču te za jezik da im rečeš di je ova, od čega mi opada volja i odustajen, jer je svima namjera zarada i pljačka, a ne razgledavanje.

@ORIĆAREB. Hvala ti na iscrpnom opisu ovog dijela baze. Što se tiče drvenih pregrada, to sam slikao i mogao si vidjeti. Što se tiče odignutosti od poda, to sam mogao i misliti, logički povezati da je i zbog kabela i zbog klima-podne ventilacije-grijanja ili nešto slično. Kabela nema koji su bili, jer su popujani davnih dana.
Ja sam spomenuo da je toliko soba. Vjeruj mi, kreveta ima stvarno mnogo, a što se tiče podkata i trećeg kata, tu ima stvarno, također puno soba, gdje je u svakom ulazu od neke od soba po dvije unutra. I tako hodnik dug minimalno 50-ak metara! Ako naiđem na bolje slike, pokazat ću ti i dokazati. Možda te sjećanje ne drži dobro, što opravdavam, ali vjeruj mi da ima.

Quote
„Ničega tu nije bilo posebnoga, a ne pogotovo u smislu mina, raketa, radara i sl. gluposti.“

O minama sam priložio u prijašnjim tekstovima i postovima neke članke, tako da o njima ne bi ponovno pisao. Rakete u ovome objektu smo razjasnili već kroz prvu stranicu, a što se tiče radara, tu bi se zaustavio. Na vrhu brda, gdje sam bio su dva velika pjata kao od satelita što ih viđam po zgradama samo ogromne, megalomanske veličine. Ja sam ih nazvao satelitima.
U ovo brdo je nemoguće da niti na vrh, na ravno, sleti, jer je sve puno borova i kršnih stijena, dok na drugo je već moguće, jer je puno ravnije, ali i veće. Ovo je znatno manje, pa je i zaobljeno podosta na samom vrhu.
Nas zanima otvaranje brda na drugom brdu, gdje je raketna baza, gdje je netko bio spomenuo da stanovnici govore da su viđali helihoptere kako ulaze u brdo, u šta ja čisto sumnjam, jer sam bio na vrhu tog brda.

Znači predan je 91. g., evo još jedna informacija! Wink

Evo još, čini mi se, i zadnjih slika koje imam o tunelima (a dosta sam ih i stavia, čak i previše Wink):

Mjesto paljenja kablova, al pošto su to vojni kablovi, ta posebna guma, kako vidim baš i ne gori toliko dobro, jer ima 2-3 sloja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je taj ulaz/izlaz kod škole, gledan iznutra. Pošto je cijeli bio razbijen i ekipa je samo znala za njega, više nema baš teoretske šanse ući na njega, jer ga je vojska sa svih strana zatvorila. I BOLJE, ŽAO MI JE ŠTO NIJE ZABETONIRAN!!!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zahebavanje po tunelu Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekakvi grafiti, pa smo kraj njih se malo slikali Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (292.17 KB, 1844x1383 - viewed 200 times.)

* 2.jpg (218.53 KB, 1844x1383 - viewed 212 times.)

* 3.jpg (159.09 KB, 1844x1383 - viewed 177 times.)

* 4.jpg (156.99 KB, 1844x1383 - viewed 168 times.)
« Last Edit: March 15, 2011, 11:55:53 pm by leut, Reason: uređivanje posta » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #85 on: March 15, 2011, 09:05:24 pm »

@ORIĆAREB zahvaljujem na iscrpnom prikazu i zanimljivim detaljima koje ste podijelili sa nama. Isto tako bilo bi zanimljivo da napišete ponešto o KIS Stina Jadran. Recimo u okviru nove teme koju možete pokrenuti kada uhvatite malo vremena. Vjerujem da će se na Palubi naći kolega koji će tu temu obogatiti fotografijama.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #86 on: March 15, 2011, 09:50:02 pm »

Baza Komande se je predala isto, ali su ponjeli sa sobom svu vrijednu opremu, a ostalo su oštetili. Baza je bila teško minirana, čak je jedan vojnik poginuo u razminiranju.
Baza je zatvorena i proglašena neperspektivnom, ne znam zašto?

...
Gornji deo teksta je od 07.jula 2010 god. cenjenog kolege MORE. Unapred ga pozdravljam i radi istine i samo istine, radi buduci pokolenja moram izaci sa sledecim cinjenicama.
Objekat kao objekat nikad nije bio miniran. Kompletan je predat oruzanim snagama Hrvacke uz komisijske zapisnike krajem 1991 god. Sve je ostalo unutra ispravno i u funkciji. Nista nije osteceno niti iznijeto. O tome postoje dokumenti u arhivi i sa jedne i sa druge strane "barikade". A uostalom poznajem  i sijaset kolega imenom i prezimenom koji su ucestvovali u primopredaji. Toliko o objektu.
Krug oko objekta sve do polovine avgusta 1991 nije bio niukom slucaju miniran. Licno sam do tog vremena skoro svaki nan setao po okolini unutar ograde ponekad i satima iz ciste dosade i usput se druzio sa strazarima na skoro svim lokacijama. Nikakvih ogranicenja do tad nije bilo niti upozorenja. Uostalom da je bilo sta tad minirano prvi koji bi to znali bili bi mi koji smo tamo boravili. Ja sam napustio objekat u drugoj polovini avgusta i od tog momenta u narednom periodu krug oko objekta je na osnovu procjene bezbedenosne situacije na odredjenim pravcima miniran od strane vojne policije. Naravno miniranje je izvedeno po svim propisima za miniranje kako se to i inace izvodi. Ljudstvo u objektu i oko njega je naravno od tad za to znalo.
Kod same primopredaje za to se takodjer znalo i dogovorilo se izmedju  obe strane da se to razminira po napustanju objekta i tako je bilo. Ljudstvo je napustilo objekat preselivsi u luku Lora, a potom je tek vojna policija skupa sa prisutnim licima suprotne strane pristupila razminiranju. Tom prilikom, sto je na neki nacin nazalost uobicajno kod takvog posla doslo do eksplozije i nesrece. O tom bi vise mogli reci sami ucesnici razminiranja.
Da, zakljucimo. Objekat je ispravan i kompletan i u potpunoj funkciji predat oruzanim snagama Republike Hrvacke na kraju 1991 godine.
Sta je posle bilo, kad je i zasto napusten o tome mogu posvjedociti jedino cenjene kolege iz oruzani snaga RH sto ih ovom prilikom pozivam jer i onako vise nije u funkciji i sve je veliko bljak.........



 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #87 on: March 15, 2011, 10:21:22 pm »

@ORIĆAREB zahvaljujem na iscrpnom prikazu i zanimljivim detaljima koje ste podijelili sa nama. Isto tako bilo bi zanimljivo da napišete ponešto o KIS Stina Jadran. Recimo u okviru nove teme koju možete pokrenuti kada uhvatite malo vremena. Vjerujem da će se na Palubi naći kolega koji će tu temu obogatiti fotografijama.
Slazem se s tobom kolega. Evo ti kao moderator i iskusan s tim otvori u dogovoru sa ostalim kolegama novi topic pod imenom
'"Komandno informacioni sistem STINA Jadran u JRM" u dogledno vreme. Ja licno po toj temi bi imao "mulj" toga reci od zamisli, preko realizacije, uz sve moguce muke Balkanske do konacnog sumraka neceg sto u pravom smislu se i nije uspjelo do kraja iskoristiti.
O tom bi svoj doprinos mogli dati, a verovatno i hoce moji nekadasnji saradnici iz Beograda, Novog Sada, Kucure, Uba, poneko iz Boke, a vjerovatno i poneko iz Splita i Hrvacke. Ovom prilikom ih sve pozivam da na tom poradimo. Vjeruj mi ako bi hronoloski pratili doticnu problematiku s navedenim sistemom od 1980 od njenog radjanja pa do oboljevanja 1991 i konacnog polaganog umiranja 2005 i jos koju kasnije, izgledalo bi sve ko najbolji acioni film......
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #88 on: March 16, 2011, 07:47:07 am »

Mene interesuje sistem veza nazvan "Neptun" i kolko je taj sistem imao veze sa ovim objektom. Verujem da se radilo o zicanom prenosu informacija duz cele Jugoslovenske obale Jadrana, ali nemam neke ozbiljnije informacije.
Kolko sam negde procitao, sistem "Neptun" je bio obelezan i na civilnim pomorskim kartama.
Moja saznjanja o “NEPTUNU-u” su relativno skromna, jer to u osnovi i nije moj fax.     O njemu znam tek toliko koliko mi je bilo potrebno kod ispitivanja direktnih kanala veze za pripremu instalacije sistema KIS STINA Jadran. Ispivanje smo zapoceli pocetkom 1981 god. sto znaci da je vec tad bio u funkciji. Vrsena su na kompletnom Vojno pomorskom vojistu. “NEPTUN” je podzemno podvodni kabel uzduz cijelog Jadranskog priobalja. Koliko zadire i u unutrasnjost kontinenta nisam upoznat. Mislim da je u to vrijeme, ali nisam skroz siguran, bilo ostalo jos nesto malo da se poveze kod Zadra. Koristile su ga i civilne strukture u dogovoru sa vojnim. Vjerovatno su ga i financirale skupa prilikom polaganja. Kabel je inace koaksijalnog tipa, sa danasnjeg stanovista klasika je se jos nije bila pojavila optika u tom podrucju. Projekat je ispred K-de VPO vodio odsek veze, a konkretno major Vlastelica koji bi o tom mogao iscrpno govoriti.
I sam objekat u Zrnovnici u kojem je i bilo cvoriste veze K-de VPO bio bezan na doticni kabel. Paralelno su postojala i relejna cvorista na Obosniku, Visu, Lastovu, Kozjaku, Velebitu i jos kojim da ne duljim.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #89 on: March 16, 2011, 07:53:38 am »

Zahvaljujem se kolegi JURI STEFANOVSKOM na prekrasnim fotosima. Oni sami govore o svemu
pa i vise nego bilo koji nasi tekstovi
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 23 queries.