PALUBA
March 28, 2024, 11:16:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 380570 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #15 on: February 23, 2011, 07:24:15 pm »

@Lovac. Znam da se pitanje ne odnosi na mene, ali ove slike sam ugledao na jednom drugom forumu=>http://forum.net.hr/forums/t/216411.aspx .
U tim tunelima sam naišao na razne netaknute knjige, pa ako mi ikada dođu pod ruku skupit ću ih pa možda i poslikam pokoja imena ako budu u njima napisana. Vidio sam razne tehničke knjige i potpise raznih vojnika, možda je to u tom dijelu:?
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #16 on: February 23, 2011, 09:57:13 pm »

E, tu je cijela najbitnija priča. Tu ima svega. Kuhinje, 80 kreveta, WC-i, kompletan agregatni pogon za proizvodnju struje, ventilacija, ...

I kad prodjes veliku salu sa agregatima,No Break sistemom ( spregnuti Elektro motor+Agregat+Mercedes motor od 200 KS) i iza nje sa velikim "kilerima" (sistem za hladjenje i ventilaciju) imas dvostruka PP (atomska) vrata a odatle, jos jedno 100-150 metara hodnika pravog kao strela, kojim izlazis na zapadnu stranu brda, pogled prema Stobrecu, pravo kod kamenoloma i tamo ti je "Putox" postojenje za reciklazu vode,sistem je bio zatvoren, u slucaju potrebe, voda se mogla obnavljati od otpadne, za sopstvene potrebe.

Odatle, spiralnom stazom za pola sata stignes na vrh brda kod vertikalnog sahta i tornja - osmatracnice.

Koliko je to bilo "konspirativno" mesto,  moze ti reci da sam tamo svaki dan radio 9 meseci a pojma nisam imao o tom drugom delu objekta, sa raketama.

Hvala ti za ovako iscrpan opis svega, podsetilo me na dane od pre cetvrt veka.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #17 on: February 24, 2011, 01:01:53 pm »

Znam da su motori narančaste boje, a neki dijelovi crvene boje, sad baš i ne znam te vrste niti se kužim nešto baš previše u njih, al vidim metalnu etiketu Iskre na njima. Da, oni su sastrane u dvorani čiji je zid pun puncat rupama veličine moje šake, vjerojatno da priguše zvuk. Ventilatori jesu dalje u drugoj prostoriji u koju dolaziš kad prođeš jedno 8 skala na visini većoj od 2 metra za razliku nje, svaki ventilator je malo manji od mene (promjer im je oko 2 metra a polumjer 1 metar tako nešto), 2 su komada.
Vrata su svugdje kroz tunele crna i tanka s obe strane, velika i široka, dok su baš na tom dijeli plava i izbočena s vanjske strane. Da, upravu si, čudi me koju memoriju imaš nakon toliko godina (dobro, to je tada funkcioniralo), a ja skoro sve i pozaboravlja neka sam bia ima koju godinu zadnji put u njima (za razliku od tebe i ne baš davno:).
Da, tu je odma ipred sada neka bačva sa svijetlozelenom otopinom, mi smo mislili da je to nuklearni otpad, jer je krčavo zele boje ta voda ili otopina:? Kada dođeš do nje, ideš pravo (znači prema jugu) jedno 100 metara malo šireg tunela za razliku ostalih i dolaziš do velike prostorije, kod koje su ti s lijeve strane stepenice koje te vode na drugi kat (misto u razini ulaza sa sjeverne strane), te stepenice su jako strmo napravljene i visoke su dobrih 20 metara, nego vratimo se na to mjesto gdje dođeš kada trebaš krenuti njima. Skreneš samo malo i ideš tim užim tunelom od ovoga iza leđa i ideš dobrih 150, ako ne i 200 metara pravca (sa laganim zakrivljenjem od sredine) i dolaziš na JUŽNU stranu brda od koje gledaš prema Stobreču. Taj je ulaz iz vanka dosta teško tada kad sam ja bio, bilo nać, jer je sve obraslo od zadnjeg požara na tom terenu, a i vojnici su te ulaze zatvorili velikim metalnim pločama, bodljikavom žicom, da ekipa više ne može pljačkat iznutra (a 2 koluta /namotaja/ nove bodljikave žice čini mi se da još stoje tu kraj vrata s unutarnje strane). Zašto sam naglasio s JUŽNE, zato jer s južne strane brda je taj sporedni izlaz iz tunela u slučaju nezgode, a ne sa ZAPADNE. Sa zapadne strane su tih 4-5 prostorija koje sam ti spominjao u pretprošloj poruci i to je na samom kutu brda, dok ovaj o kojem mi sad trenutno govorimo je na JUŽNOJ strani brda.
Uz obalu sam ugledao 2, a možda i nisu zasebne, pa ajmo reć da je jedna, razrušena betonirana kućica iz koje su normalno povađeni bakreni kabeli. Vjerojatno je to bia taj „Potox“? Ne znam:?
Pa da, u zimskim burenim vremenima u ne baš neku veliku noć, jer se nisam skrivao, išao sam u čisto turističko razgledavanje, a ne u krađu, sam šetao tim brdom i trebalo mi je od kapije koja je malo manje pod sredine brda smještena, a kod nje je i ta zadnja kuća, pa stazom cik-cak do tih prostorija pa onda od tu do na vrh brda, po jako nezgodnom terenu jer tu nije nitko prolazio vozilima ima sigurno 20 godina sam došao za malo više od 1 sata, što je ništa, da je asfaltirano ili bar makadam mogao bi i trčeći odradit i trening usput, al jebiga ovako Smiley
Ček, uopće nisi znao za raketnu bazu? Cheesy
Koja tajna, onda možeš mislit… . Koliko je tako tunela po Visu ima, evo prošle godine otvorili neka vrata i naišli na kilometarske tunele i razne prostorije sa telefonijom (čitao na indeks.hr-u). Tko to zna ima li ovden toga? Samo nitko ne želi puno njuškat, ipak ju tu prije bila vojska, neka nije više i dalje je to vojno (državno).
Na vrhu brda, su i neki veliki kazani mi ih ovden zovemo sa spremnicima za vodu (to je na sjevernu stranu brda), toranj, ti sateliti, neki stupovi opiturani u zeleno.
Ma nema na čemu, ne znam ti ja o tome ništa više nego što sam se raspitao od starijih ljudi i što sam vidio svojim očima, bez izmišljanja i laganja, bi samo rekao, da je ono što sam i sam vidio, savršenstvo ljudskog uma. Vjeruj mi, samo to šalovanje mi to zovemo ovden, tunela, kako se vidu tragovi dasaka kako je beton tu hvatao. Na raznim mjestima je to i počelo propadati, stropovi otpadaju, jer kažem tu se ne živi, vlage je previše na nekim djelovima, sjedi se voda, a i samo to što se ložila vatra unutra sve je crno, pa mjesta gdje je lakiran tunel do pola sa zelenom, žutom i drugim bojama, više i nema…
Najviše me zanima sada vrh i taj kut gdje su te prostorije sa slamom, koje su mi jako sumnjive, znaš li nešto o njima? Slama se koristi sam znaš za što, da ublaži udarac, sami detonatori su pakirani u piljevini, a tako cijela prostorija je u slami (govorim za jednu). Je li znaš ima li kojih izlaza tunela na taj kut ili ti ga na tu ZAPADNU stranu? Mislio sam da su kućice pod zemljom pro-forma napravljenje, a da kad se razbije zid ili nešto tako, da je ulaz u tunele sa strane, što misliš o tome, da ako netko jednom bude planirao otić da negazi bezveze, da mu znam reći?
Hvala ti naprijed…
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #18 on: February 24, 2011, 03:31:56 pm »

Evo slika malo jasnija sa Google Eartha...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je trenutno sa njega, samo da pojasnim o lokaciji, a o ostalim vlastitim slikama, polako, neželim ni zatrpavati postovima...


* 1.jpg (156.35 KB, 1024x677 - viewed 1212 times.)

* 2.jpg (169.93 KB, 1024x677 - viewed 1141 times.)

* 3.jpg (156.47 KB, 1024x677 - viewed 1187 times.)
« Last Edit: February 24, 2011, 03:35:43 pm by Bozo13, Reason: Slike ubačene u attachement » Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #19 on: February 24, 2011, 04:16:19 pm »

Vrata su svugdje kroz tunele crna i tanka s obe strane, velika i široka, dok su baš na tom dijeli plava i izbočena s vanjske strane. Da, upravu si, čudi me koju memoriju imaš nakon toliko godina (dobro, to je tada funkcioniralo), a ja skoro sve i pozaboravlja neka sam bia ima koju godinu zadnji put u njima (za razliku od tebe i ne baš davno:).

Ček, uopće nisi znao za raketnu bazu? Cheesy

Memorija, 9 meseci, 6 dana po jedna smena od 6 sati (4.-3.-2.-1.-slobodan dan-smene od 13-19/19-01/01-07/07-13 pa u krug) , u svakoj smeni sam bio u obavezi da prodjem komplet od prostorije gde smo dezurali (upravljacka soba klima komora), kroz agregatsku, pa kroz taj hodnik do Putox-a i pola na sata ukljucim kompresor da uduva vazduh u bazen, da bi gladne bakterije pojele otpad iz vode. 
I onda nazad. Uz put, promenim neonke i startere gde je crklo, a ima ih stotine u nizu i zamene su radjene svakodnevno.

Zato pamtim, ti si bio par puta unutra.

Da, NoBreak je bio narandzast, sa ogromnim zamajcem ( kazu da je tezak 20 tona) i radio je tako da je sve vreme , veliki elektro motor , strujom iz mreze , pokretao generator koji je dalje davao struju za kompletnu bazu. U slucaju pada napona ili nestanka struje, zamajac bi par sekundi preuzeo pogon generatora dok se automatski ne pokrene Merdza od 200 konja i preuzme  pogon. Ni za trenutak nije smelo da se desi za zaigra napon jer radari i elektronika to ne vole.

Nemam pojma o kakvim prostorijama, slami i sl. govoris, van objekta gde sam imao pristup, bilo je samo par montaznih spavaonica koje su ostale od izgradnje, tu su valjda ziveli radnici, uglavnom neke spavaonice, jos tada , 1984. u vrlo losem stanju.

Toliko , voleo bih da vidim slike, cisto da osvezim memoriju.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #20 on: February 24, 2011, 05:33:26 pm »

Da, ti si doslovno ŽIVO u njima, onda se i nečudim toliko Cheesy.
Sijećaš li se kod ulaza na sjevernoj strani na zidu neka mala siva kutijica na kojoj piše nešto tipa "regulator zvuka" i brojevi na njoj od 1-8 i ispod nje kao negi magnetofon sitni. Čemu je to služilo? S obzirom da prije ulaska ima i metalna neka kućica liči mi na trafiku. Čemu je ona služila?
Jesu li te upravljačke komore bile u tunelima ili ispred njih sa sjeverne strane? Jesi li bio na vrhu brda malo ispod osmatračnice gdje su neki ventili za vodu i bazena 2, možda i više:?
Da, vidio sam ogromni plik tih "Theničkih knjiga" gje piše kad je izvršen pregled pojedinih strojeva, ako si se potpisivao možda naletim i na tvoj potpis Cheesy.
Bio sam samo jednom, a tko zna oću li ikad više? Vjerojatno ne, jer nema koristi od toga, samo turistički što sam već odradio.
Prostorije sam ti označio na karti google Eartha, na samom kutu brda, ima ih dosta. Onda je vejerojatno to to! Moguće da su to bile spavaonice za radnike dok se je to radilo, jer koliko imam saznanja, da se je to bušilo i minavalo dan-noć, bez prestanka, kao što npr. nema prestanka straži ni na minutu. E pa jedna prostorija je sada puna slame (vjerojatno i još) pa mi je bila sumnjiva, pa možda jenom odem s alatom pa prokopam to sumnjivo mi mjesto, o tome ti govorim. Hvala ti na informaciji, i pretpostavke cijenim! Wink
Što se tiče slika, o tome ćemo se dogovorit u privatnin porukama, neću ovdje javno, pa kad ti ih pošaljem (ako odlučim poslati kad ih sve nađem gdje su i dobijem koje moram dobiti),ti odluči što ćeš s njima, iskreno, opet ponavljam, neka je napušteno, i dalje ja to smatram da je vojno, a kao i sve druge vojne stvari pritom i tajnu koja i nije baš neka tajna sada nakon ovoliko puno vremena i čerupanja iznutra svega i svačega Tongue
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #21 on: February 24, 2011, 05:50:04 pm »

Ne bi bilo lose da napravis i jednu fot-sesiju kroz ceo objekat. Da malo i mi uzivamo. Cheesy
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #22 on: February 25, 2011, 09:52:21 am »

Da, dobro sam i rekao (prenio što mi reče bivši razvojačeni branitelj=>čin neću odavati) što se tiče mina i razminiranja toga brda. Normalno, ljudi nisu glupi da će ostaviti mine u Splitu i Stobreču, turističkim mjestima, a ne samo to, nego i  danas već blizu kuća (a kuće niču sve više i više), blizu osnovne škole, gdje su djeca. Evo i dokazi (pri dnu 2 mala teksta): http://www.zrnovnica.info/?do=os_sve .
Što se tiče raketa iz druge baze, aktivne, jesu li to ove rakete; http://www2.saabgroup.com/en/ProductsServices/products_az.htm?url=http%3A//products.saabgroup.com/pdbwebnew/generic.aspx%3Fentrance%3Dproduct%26productid%3D657 ?

Što se tiče tih prostorija, koliko imam saznanja o tome, al ne i povjerljivih, kopali su ih kažnjenici sa Golog otoka, dovođeni u zatvorenim autobusima da ni sami ne znaju gdje su i gdje se voze.
Također kopali su tako i protuatomsko sklonište za druga Tita na Velebitu, poviše Makarske, u sada Nacionalnom parku (na samom ulazu s lijeve strane se vidi ulaz) i u tim tunelima se sada uzgajaju gljive i vino. Objekt nije dovršen do kraja (neznam zobg čega:?), jer je u planu bilo ga širiti, kopan je 50-ih i 60-ih godina.

Mislim da je došlo vrijeme da se sve te tajne razotkriju i da konačno vidimo u što su to naši roditelji (a i vi sami stariji) odvajali od plaća. A ionako nema smisla te objekte više skrivat, barem danas u doba satelita i rasula u našim obavještajnim službama. U svoje doba možda su služili svrsi u cilju odvraćanja od napada neke jake sile (Varšavski ili NATO pakt). Napravljeni su a nikad nisu bili nikome od koristi, sasuli se novci ogromni, a niti su oni koga napali uz pomoć toga niti je njih iko napa (svi su znali da su među vodećim silama bili u ono vrijeme, nitko nije lud, kad su rusi iza naših leđa). Danas po meni dobar dio njih ne služe ničemu i sve bi takve trebalo izložiti kao dio turističke ponude. Turistima bi se imalo što pokazat i vratio bi se novac koji je u njih uložen.

Iznad Splita imaš Radio-relejno Čvorište Kozjak, kuća (planinarski maskirung) sa ulazom u četiri podzemna kata, a dimnjak predimenzioniran je jedna od ventilacija objekta - ali ništa strašno takvih je svakih 50-ak kilometara uz obalu. Danas tu stražu drži samo jedan vojnik, s kojim sam bio pričao i kliknu osam na mobitelu snimanje razgovora, jer sam znao da gornji dio naziva nebih sigurno zapamtio. Dan, danas tu stoji vidljivi veliki radar, on je u pravcu onih zadnjih Kaštela.

Svakako bih vam preporučio pogledati ovaj link: http://www.visit.hr/hr/izleti/top-secret-military-tour.html . Gdje ljudi plaćaju i po 400kn da bi turistički razgledali otok Vis.
također i posebno ove slike: http://www.visit.hr/images/stories/slike/izleti/military5.JPG . Zašto baš ovu sliku. Kad sam gore spomenuo te prostorije i rušenje zida da se otvori ulazi u tunel (jer sam mislio da je brdo probušeno i paralelno sa samom svojoj dužinom; poprečno) povezao sam ovu sliku s tim.
I: http://www.visit.hr/images/stories/slike/izleti/military4.JPG . To su ovakva slična vrata s onim ravnim debelim o kojima sam ti govoria, samo su ta o kojima sam ti govorio one baš vojne boje, nešto između plave i sive boje. Vidi se i ovden jako dobro da je ekipa palila kabele što su krali odma u tunelima, a pošto je taj dim lagan (lakši od zraka) ide u visinu, pa su vjerojatno otvorili vrata da se zrači, pa je sve ostalo po zidovima. Mislio sam da su dinamitom razbijali vrata, ali nisu, nevidim deformacije nikoje na vratima, i vjerojatno su našli ulaz (izlaz:?) s druge strane i vrata su otvorena s drugu stranu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #23 on: February 25, 2011, 05:02:30 pm »

Malo bolje slike.

poz.


* žrn1.JPG (242.13 KB, 1316x802 - viewed 479 times.)

* žrn2.JPG (217.08 KB, 1130x828 - viewed 637 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #24 on: February 27, 2011, 04:53:39 pm »

Hvala Ti za slike, sada se jasno vidi taj sjeverni napušteni dio! Bravo kralju! Wink

Evo ekipa slika, u ovoj turi ću objaviti jedno 20-ak slika, a kasnije ako mognem vremena vjerojatno još toliko.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prijatelj mi stoji ispred sjevernog prvog glavnog ulaza u tunel
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] također
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Isti taj ulaz (ili izlaz:?) samo s druge strane gledan prema vanka. Vidi se zelena traka pred dnu što znači da je ulaz/izlaz. Praćenje boja pri dnu je jako bitno! Da se ne izgubite!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] To je onaj „Y“ o čemu sam vam govorio. Ovo je taj drugi ulaz/izlaz udaljen od njega s desne strane jedno 20 metara.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ovo je taj mali prostor sjecište Y /ipsilona/. Slika pokazuje prvi ulaz sa sjeverne strane, a lijevo od mene je ulaz taj sporedni s desne strane koji nije mogao stati u kadar.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ovo su prva vrata nakon 60-metarskog dugog tunelskog hodnika. Taj dio tunela (sa crvenom crtom na dnu ću pokazati u slijedećim slikama).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] to su jedna i druga vrata sa strane s nekakvim otvorima/zatvorima
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] WC
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] WC1
[attachment=10] skale za neku rake bi tajnu prostoriju između drugog i 3 kata:?
[attachment=11]sobe na podkatu (kat između drugog i 3. kata)
[attachment=12]zidovi obloženi zvučnom izolacijom nešto između plastike i kartona, iskreno, ne znam što je to:?
[attachment=13] sobe
[attachment=14] sobe i kao nekakva porta na trećem katu
[attachment=15] porazbijana soba telekomunikacije
[attachment=16] porazbijana soba telekomunikacije1
[attachment=17]porazbijana soba telekomunikacije2
[attachment=18] porazbijana soba telekomunikacije3
[attachment=19] kutija nekakva u zadnjoj sobi
[attachment=20] skale sa pod kata /koji je između drugog i trećeg kata/ na drugi kat
[attachment=21] porazbijana soba telekomunikacije4
[attachment=22] porazbijana soba telekomunikacije5
[attachment=23]porazbijana soba telekomunikacije6
[attachment=24] evo to je ta kutija koje ima na nekoliko mjesta po tunelu i koja je na samim vratima tunela, čemu ona služi ako znate, volio bih znati?

Jednom zgodom sam i pročitao na jednoj kući /na jednom zidu u jednoj ulici/ u Postrani (mjesto poslije Stobreča kad se ide iz Splita) grafit:“Vojni tuneli Žrnovnice, skrivaju tajne propale NAM Jugoslavije“. Grafit ne znam je li živ još, ali ipak govori nešto, jer autora je očito nešto nagnalo da to napiše:?

Svakako još pogledajte dok još možete i ove videe o tunelima na Biokovu:
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/JcJa7f6GdAo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/P5FlAB5aSQQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/U-YaeNS6aW8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
I tunele o Visu, također dobar amaterski video:
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/tdvzGyWglik?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* 1.jpg (103.63 KB, 1024x768 - viewed 804 times.)

* 2.jpg (79.36 KB, 1024x768 - viewed 726 times.)

* 3.jpg (129.67 KB, 1024x768 - viewed 322 times.)

* 4.jpg (143.56 KB, 1024x768 - viewed 416 times.)

* 5.jpg (129.42 KB, 1024x768 - viewed 344 times.)

* 6.jpg (125.68 KB, 768x1024 - viewed 332 times.)

* 7.jpg (138.96 KB, 1024x768 - viewed 322 times.)

* 8.jpg (84.47 KB, 1024x768 - viewed 304 times.)

* 9.jpg (141.1 KB, 1024x768 - viewed 279 times.)

* 10.jpg (171.92 KB, 768x1024 - viewed 560 times.)

* 11.jpg (116.97 KB, 768x1024 - viewed 390 times.)

* 12.jpg (202.77 KB, 1024x768 - viewed 299 times.)

* 13.jpg (142.51 KB, 768x1024 - viewed 475 times.)

* 14.jpg (122.86 KB, 1024x768 - viewed 286 times.)

* 15.jpg (347.01 KB, 768x1024 - viewed 341 times.)

* 16.jpg (269.63 KB, 1024x768 - viewed 396 times.)

* 17.jpg (170.98 KB, 1024x768 - viewed 417 times.)

* 18.jpg (222.54 KB, 1024x768 - viewed 381 times.)

* 19.jpg (141.53 KB, 1024x768 - viewed 321 times.)

* 20.jpg (131.19 KB, 1024x768 - viewed 316 times.)

* 21.jpg (162.36 KB, 1024x768 - viewed 341 times.)

* 22.jpg (174.76 KB, 1024x768 - viewed 311 times.)

* 23.jpg (154.44 KB, 1024x768 - viewed 459 times.)

* 24.jpg (163.02 KB, 1024x768 - viewed 324 times.)
« Last Edit: February 27, 2011, 07:58:27 pm by Rade » Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #25 on: February 27, 2011, 06:12:18 pm »

Pozdrav,

Pogledao sam slike i mogu ti reci da sam iznenadjen.
Ovo jeste Zrnovnica ali nije objekat u kom sam ja sluzio vojsku. Bar ne nova faza iz osamdesetih.
Objekat je inace nosio naziv "RUDNIK" (vrlo mashtovito :-) )
Oprema u sali za telekomunikacije je bila nova, Revox magnetofoni, interfoni, tel.centrala, ovo sto je na slikama je teska "antika" za ono sto je 1984 bilo u upotrebi.
Hodnici i vrata su mnogo siri i bolje uradjeni. Kupatila i WC koji  su bili sa aluminijumskim vratima, kvalitetnim sanitarijama, ovo je izgleda nesto starije.
Ulazni tunel jeste "Y" ali sa hodnikom koji ima luk, znaci polukruzni tunel duzine oko 50-60 m, koji ulazi i izlazi iz brda na nekih 50m (kao kifla) a iz temena luka se nastavlja hodnik koji vodi u objekat.

E sad, isti objekat je imao i deo koji je pravljen mnogo ranije i nije se koristio,  u njega sam samo par puta odlazio po neke rezervne delove, i to je bilo iz recimo pedesetih godina.

Verujem da si ti bas taj deo uslikao.

Interfonske kutije za koje pitas su za komunikaciju u samom objektu, unutra se nije ulazilo kad ko hoce, vec prema rasporedu ili po dozvoli iz samog objekta.
Za ulazak, glavni dezurni u toj smeni, telefonom zatrazi da se iskljuci ventilacija, ( moj resor) , jer se tim dugim hodnicima nije moglo ici od promaje, duvalo je najstrasnije. Iskljuci se ventilacija na 5-10 minuta, pa se ponovo ukljuci kad se ljudstvo "ukrca".

Hajde, daj jos koju sliku, ove su zanimljive ali cekam one "moje".

Poz.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #26 on: February 27, 2011, 07:16:44 pm »

Svi mi se mogu javit, al samo tebe čekam kao i tvoja pitanja i odgovore Cheesy ahahahaa.
Imaš biti iznenađen na tipičnome seljačkome ponašanju kretena koji su to sve što vidiš kompletno devastirali i pretvorili sve te bunkere, hodnike, tunele i prostorije u derutno stanje.
Hmm, to što mi ti govoriš me jako iznenađuje, kažeš da je to Žrnovnica, pa i je, jer kažem da je, neznam po čemu drugom zaključuješ, ali nebitno sada, to je dio gdje si ti služio vojsku 100% (vidjet ćeš u idućim slikama), iz razloga toga što sam kažeš da u raketnu bazu nisi ulazio, a ovo je ta „prva“-napuštena:?
Unutra je sve iz 80-tih godina, čak i starije, a ima nešto i iz 90-tih.
Maštovit je naziv, al taj naziv nigdje nisam vidio. Smiley
Ima još nešto slika telekomunikacije, polako doći će i te slike. Teško se može išta prepoznati, jer je sve porazbijano. Telefonska centrala je u ovim dole slikama poslikana, pa pokušaj razaznati:? :/
Čuj, širi su na nekim dijelovima, na nekima su uski, ovi na kojem si djelu i katu. Također isto je i za vrata. Aluminijski štok od vrata se primijeti na jednoj od slika. WC-e mi je bilo inače glupo toliko slikavati, jer očito je da to nikoga toliko i ne zanima. Al u jednom od njih sam se pomokrio i mogu ti reći da to solidno funkcionira Cheesy. A aluminij je „debilima“ 8 kuna kilo, pa odnesu vrata i prodaju, tako da je rijetko i teško naći  vrata osim na par mjesta.
Tako je! Ulazni tunel je na „Y“ i hodnikom koji ima luk, da! To se vidi na prvim slikama, a vjerojatno i na ovim dole zadnjim, samo moram potražiti. I onda dolaziš do ove gore druge slike di je mala prostorijica sa elektrikom i sklopkama i produžiš naprijed ravno do sporednog izlaza-dugog kraja slova Y.
A da skreneš lijevo kod prostorije (mjesto odakle sam slikao tu petu sliku), ulaziš u taj kompleks cijelih tunela i podzemnih prostorija. Da, upravu si ,sjećanje te dobro služi, samo moraš povezati i pohvatati ovo o čemu ti pričam. Fa, i ukupno od jednog do drugog su unutrašnje strane ima oko 40 metara, a s vanjske strane ima malo više od 20-25 metara.
Slike su ti davane redom, ovo ti je prvi kat i treći kat u kojemu su samo sobe, ništa posebno, u sada ovom dijelu drugom uploada slika je taj prvi kat u kojemu ima svega i svečega, rekli bi mi ovden ima i mrtvih ljudi Smiley.

Volio bih da mi odgovoriš i na ona gore pitanja u gornjim mojim postovima, jer su se odnosila baš na tebe, kad vidim da o ovome dosta znaš.
Ove tvoje će ići u drugoj turi ili večeras ili sutra ujutro, jer imam nešto obavljati, a za danas je dosta visenja po Internetu, moram iskoristiti neku bolje iskoristivu rupu od Njega Wink
Žao mi je puno što nisam mogao rješiti bolji digitalac sa jačim blicom također i jaču lampu gdje bih svitilio u kraj tunela da poboljša kvalitetu slike, da blic može dalje gađati, pa evo što imam što je tu je :/

Za sada, samo ovaj mali nebitniji dio od 30-ak slika:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] tehničke i druge knjige na policama
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] također
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] porazbijana soba telekomunikacije7
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] knjige
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] knjige1
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] porazbijana soba telekomunikacije8
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] porazbijana soba telekomunikacije9
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] porazbijana soba telekomunikacije10
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] porazbijana soba telekomunikacije11
[attachment=10] porazbijana soba telekomunikacije12
[attachment=11]Malo ruganja. Boca nekog vina iz 92.g. i tehnička knjižica sa poptisom Smiley
[attachment=12] SIEMENS Smiley
[attachment=13] porazbijana soba telekomunikacije13
[attachment=14] Skale koje na sredini tunela vode prema dole (lijeva strana) na prvi kad s lijeve i desne strane su (ove 3 slike). Naprijed je ogromna prostorija telekomunikacije kompletne=>u idućim slikama.
[attachment=15]Također skale koje vode za prema dole, samo s desne strane.
[attachment=16] Evo visinski gledano/slikano za prema dole.
[attachment=17]Porazbijana velika soba telekomunikacije1
[attachment=18] Porazbijana velika soba telekomunikacije2
[attachment=19] Porazbijana velika soba telekomunikacije3
[attachment=20] Porazbijana velika soba telekomunikacije4
[attachment=21] Porazbijana velika soba telekomunikacije5
[attachment=22] Tabla
[attachment=23] Hodnik u kojemu se je doslovno stalo sjedilo ili šta li već i čistilo (odvajalo) bakrane žice od plastičnog kabela
[attachment=24] Kraj tunela gdje se lijevo ide opet nazad s druge strane na treći kat (vraća se samo odvojeno s druge strane). Pravo se ide u nekakve filtere zraka, prostorije razne , ne mogu se trenutno sada sjetiti, jer su to pusti labirinti unutra, ali jedan i odvojak vodi za donji /prvi/ kat. A desno skrećete uskim hodnikom niz stepenice u sobe gdje je Hrvatska nacrtana na staklu.
[attachment=25] Uski hodnik gdje se na kraju njega opet vraćaš na treći kat i poneke male sobe gdje je bila telekomunikacija.
[attachment=26] Crvena crta pri dnu. Postrojenja za filtraciju zraka, pusti neki mali prolazi, u koje nismo htjeli ulaziti, jer neznam bi li se mogli vratiti, a i šporko je, a i ovako i onako nema kisika i brzo ti se počne mantati i boliti glava, pa smo odustali, pustit ćemo nekome drugome da izvrši to istraživanje umjesto nas sa gas-maskama. Wink
[attachment=27]Uski hodnik koji skalinama vodi na prvi kat gdje je nacrtana Hrvatska i gdje je mini kino dvorana.
[attachment=28] -II-
[attachment=29] prostorija koja je kraj filtera, malo prije nje 5 metara.
[attachment=30]Također.
[attachment=31]To je ta niska prostorija unutra visoka je jedva pola metra, a zašto služi, povežite sami s natpisom poviše vrata:? Smiley


* 1.jpg (138.42 KB, 768x1024 - viewed 329 times.)

* 2.jpg (174.07 KB, 768x1024 - viewed 317 times.)

* 3.jpg (176.07 KB, 768x1024 - viewed 308 times.)

* 4.jpg (183.17 KB, 1024x768 - viewed 394 times.)

* 5.jpg (151.67 KB, 1024x768 - viewed 462 times.)

* 6.jpg (147.73 KB, 1024x768 - viewed 380 times.)

* 7.jpg (243.73 KB, 768x1024 - viewed 507 times.)

* 8.jpg (236.21 KB, 1024x768 - viewed 348 times.)

* 9.jpg (229.06 KB, 768x1024 - viewed 391 times.)

* 10.jpg (246.74 KB, 768x1024 - viewed 321 times.)

* 11.jpg (177.76 KB, 1024x768 - viewed 438 times.)

* 12.jpg (170.88 KB, 1024x768 - viewed 412 times.)

* 13.jpg (127.38 KB, 768x1024 - viewed 311 times.)

* 14.jpg (143.45 KB, 1024x768 - viewed 289 times.)

* 15.jpg (140.61 KB, 1024x768 - viewed 334 times.)

* 16.jpg (228.3 KB, 768x1024 - viewed 292 times.)

* 17.jpg (200.34 KB, 768x1024 - viewed 326 times.)

* 18.jpg (288.1 KB, 768x1024 - viewed 313 times.)

* 19.jpg (255.71 KB, 1024x768 - viewed 327 times.)

* 20.jpg (175.23 KB, 768x1024 - viewed 449 times.)

* 21.jpg (175.23 KB, 768x1024 - viewed 260 times.)

* 22.jpg (126.81 KB, 1024x768 - viewed 329 times.)

* 23.jpg (101.55 KB, 768x1024 - viewed 294 times.)

* 24.jpg (107.53 KB, 1024x768 - viewed 340 times.)

* 25.jpg (139.93 KB, 768x1024 - viewed 324 times.)

* 26.jpg (106 KB, 768x1024 - viewed 265 times.)

* 27.jpg (101.16 KB, 768x1024 - viewed 264 times.)

* 28.jpg (109.91 KB, 768x1024 - viewed 261 times.)

* 29.jpg (200.86 KB, 768x1024 - viewed 277 times.)

* 30.jpg (214.36 KB, 1024x768 - viewed 520 times.)

* 31.jpg (126.27 KB, 1024x768 - viewed 366 times.)
« Last Edit: February 27, 2011, 08:35:34 pm by Rade » Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #27 on: February 27, 2011, 10:36:37 pm »

To je to.
Jos da je koja slika, prostorije klima komora, agregata i ventilacije, pa da zaokruzimo.

Po secanju, uprosceno, to izgleda ovako u planu, ima jos detalja koje bi trebalo dodati ali secanje je "krhko", mozda sam i ovde pogresio u nekim pozicijama.


* Zrnovnica.jpg (92.15 KB, 750x557 - viewed 349 times.)
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #28 on: February 28, 2011, 12:49:19 am »


  I moj kolega je tamo služio vojsku , crtao na planšeti pozicije.Kaže da mu je najteže bilo da nauči da piše unatraške.

kilezr, najmanji je problem da se nauči crtati na planšeti naopačke. Radio u Šibeniku u Komandi VPS zajedno sa mornarima, njima je bio problem nemam pojma zašto, i dan danas to mogu, a nisam radio tako skoro 30 godina (zar već ima toliko :'( )
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #29 on: February 28, 2011, 09:45:50 am »

Reci mi koja je ovo prostorija (druga slika-u google earthu), kao nekakav objekt, koji ima otvor u obliku vrata, ali nema vrata metalnih na njemu.
Masovni betonski prostor, unutra dubok 2-3 metra, a kad pogledaš u njega, gore sa dvije strane, po jedna mala prostorija u koje ne možeš ući jer su visoke oko 4 metra i trebaju ti skale ili konop.
Zato sam te u prijašnjim porukama pitao, jer sam mislio da ima tu još tunela, poveza sam njega na istoj nadmorskoj visini je (malo samo niži jedno 10-ak metara) za razliku onih dole tunela i ovih gore prostorija poviše. Ima i u njemu neka kvaka, samo triba na tome poradit, šteta što nemam više slobodnog vremena, volje i novaca, dalo bi se tu istraživat, ima tu još svega, vjeruj mi!

Jesam li ti rekao da je to to! Samo polako, kako budu dolazile slike, tako ćeš to sve povezivat u jedno cijelo.
Evo sada u ovom dijelu se spuštam dole na prvi kat, gdje su prostorije klima komora, agregati, velika stakla, ventilacije, i to je skoro pa i završetak.

Falia si samo malo, gornji dio je jako dobar, ali od kraja pravokutnika narančastoga di je cijeli kompleks pa do kraja tog izlaza iza škole, kraj ti mora završavati gdje su ove male bijele 2 točkice na kraju ove crte bijele odmah ispod kraja narančaste crte, i onda sve tako „ispraviti“ po pravcu. Pravokutnik bi svakako morao biti u razini sa osmatračnicom i svakako bi trebao biti malo „deblji“ širi, a duži možda svega pola centimatra sa bilokoje strane. Volio bih da to popraviš, bilo bi puuno bolje i ljepše.
-Ova moja slika je slika u paintu, i cijelu bi trebalo pomaknuti tako da završava na ovim krugovima u boji o čemu ti ja govorim. Kompleks treba biti točno u razni osmatračnice. Ovi tunel koji je nakrivo napravljen, previše je iskrivljen i treba biti blago naget na istu stranu, znači u dobrom je smjeru nacrtan, ali kad budeš pomicao komplekse, logički pomaknit ćeš i njega, samo ne toliko, i samo da završava na označenom mjestu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mjesto koje si ti iscrtao kao i kraj tunela, to mjesto i je dan-danas udubljeno, ja sam i mislio da je to tunel, samo zatrpan, al to je ono o čemu ti ja govorin, vjerojatno ima tih nekih tajnih neistraženih tunela za koje ne znamo i za koje ja povezujem s ovim stvarima iz prethodnih poruka. Ovaj veliki betonski prostor, taj tu udubljeni dio na kutu ceste koja ide cik-cak o kome ti sad govorim i one prostorije na kutu brda, kladim se ima neka kvaka u tome!
I što ti sada misliš je li osmatračnica spojena sa cijelim donjim dijelom prostorija i općenito tim podzemnim kompleksom?
Gdje su bili odvodi cijevi za ventilaciju? Negdje jesu van brda, ali gdje, znaš li lokaciju?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Problem mi je veliki postavljanje slika na ovaj vaš način na koji sam upozoren postavljati slike. Ja iskreno ne znam kako da se služim s tim, pa bih molio za pomoć, da mogu nastaviti stavljati dalje slike.


* 1.jpg (57.31 KB, 628x467 - viewed 469 times.)

* 2.jpg (113.19 KB, 1024x677 - viewed 450 times.)
« Last Edit: February 28, 2011, 09:58:11 am by Boro Prodanic, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.