PALUBA
March 28, 2024, 02:35:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 380629 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #750 on: February 28, 2016, 07:12:40 pm »

Na sjeveru, između brkova, lijevog i desnog ulaza, se nalazi još jedan tunel, polovica je bila sređena, i izgledala je kao nekakva radiona, a u ovom drugom dijelu je luk ne betoniran, falu mi slike iznutra, al prijatelj će vjerojatno ubrzo objaviti i ostale slike, nisam bio nešto pretjerano voljan za fotografiranje.
U slučaju nezgode, ta pregrada se je vrlo lako mogla razbiti i to bi bio još jedan izlaz iz brda. Zid nije deblji od 15-20cm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čitač za karte. Milsim da nije slikan do sada.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trafo pored motora V12. Bakar su popleskali iznutra.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Žrnovnica (5).jpg (1716.61 KB, 2656x1494 - viewed 207 times.)

* Žrnovnica (6).jpg (624.41 KB, 1494x2656 - viewed 254 times.)

* Žrnovnica (7).jpg (722.66 KB, 1494x2656 - viewed 243 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #751 on: August 23, 2016, 11:04:06 pm »

Лансирни контејнер за ракету РБС-15 фотографисан унутра Жрновнице 1995. године

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RBS-15.jpg (124.41 KB, 855x518 - viewed 188 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #752 on: August 24, 2016, 08:58:46 am »

У једној књизи сам пронашао податак да Жрновница има три погона:

1. Ракетни (главна комора) са горивом
2. Погон за експлозије и гориво
3. Погон за одржавање
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #753 on: April 04, 2017, 09:49:01 pm »

Prošli tjedan je Vlada RH na svojoj 28. sjednici donijela Odluku kojom se daje prethodno odobrenje Ministarstvu obrane da se razminiranje dijela perspektivne vojne lokacije ''Korešnica'', Žrnovnica (u daljnjem tekstu: vojna lokacija) obavi u skladu s odredbom članka 60. stavka 2. Zakona o protuminskom djelovanju. Za organiziranje obavljanje poslovarazminiranja dijela vojne lokacije (Sektor B i C) zadužuje se Hrvatski centar za razminiranje.

Ministarstvo obrane predat će Hrvatskom centru za razminiranje dokumentaciju o miniranosti vojne lokacije.

Financijska sredstva za pokriće troškova razminiranja vojne lokacije osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2017. godinu i projekcijama za 2018. i 2019. godinu na pozicijama Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog centra za razminiranje.

Nakon obavljenih poslova razminiranja vojne lokacije Hrvatski centar za razminiranje izdat će Potvrdu o isključenju vojne lokacije iz minsko-sumnjivog područja, a nadležnoj Policijskoj upravi Splitsko-dalmatinskoj dostavit će obavijest o pronađenoj količini i vrstama minsko-eksplozivnih sredstava na području vojne lokacije.


Više detalja u člankau na Obris.org: HCR razminirava Korešnicu
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #754 on: April 05, 2017, 03:50:36 pm »

Onda, šta se tamo planira, heliodrom sa apartmanima ili uzgoj gljiva u tamnim i vlažnim prostorima?
Možda i jedno i drugo, to se u nas nikad ne zna.  Tongue

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #755 on: April 07, 2017, 07:35:42 pm »

Тек сада се разминира тај простор? Па шта се чекало до сада?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #756 on: April 07, 2017, 09:31:43 pm »

Godota.  Tongue

poz.
Logged
plok04
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #757 on: April 30, 2017, 12:19:20 pm »

Zanimljiva tema i još zanimljiviji objekt.

Služio sam 6 mjeseci u Žrnovnici(i danas aktivni objekt) gdje je skladište raketa u HV-u 1998/99 godine.

Iako je već tada ročno služenje vojnog roka bila kamilica u usporedbi s pričama starijih o režimu i stezi u JNA,raketna baza Žrnovnica je i tada bila važan objekt i sjecam se kad nas je prebacilo iz lore nas 20-ak da su dvojicu odmah vratili natrag jer nisu prošli sigurnosnu provjeru,što barem znači da se u toj bazi još kako tako radi po nekakvim pravilima.

Gledam slike napuštene vojne baze poviše Osnovne škole,mi smo je zvali Korešnica i ne mogu da vjerujem koliko je devastirano.
Kada sam ja služio 98/99 ta baza je bila napuštena i neuredna,dijelom porazbijana ali nipošto devastirana kao na slikama.

Svaki dan ujutro i popodne išli smo u ophodnje do te baze,provjeravali 3 ulaza lokote da nisu odvaljeni i zapisivali se na liste koje su kontrolirali zapovjednici,a jednom mjesečno bi prošli kroz objekt i provjerili iznutra da li sve štima.
Nije ni tada štimalo jer kažem bilo je dosta toga porazbijano prilikom napuštanja(ili ulaska) u bazu 1991g. ali se civili i skupljači sekundarnih sirovina nisu šetali kroz nju jer smo je ponavljam svakodnevno obilazili i nadzirali.

Znam da je cijelo to područje minirano ili minski sumnjivo i da smo imali izričiti zapovjedi da koristimo samo makadamski pristupni put i da ne švrljamo okolo.

U obilaske smo išli s automatima s bojevom municijom,a obzirom da smo pri obilasku prolazili kroz naseljeno mjesto i pored škole moguće da je civilno društvo to smatralo neprimjerenim i da su kasnije opgodnje ukinute,a rezultate toga vidimo na slikama.

Nedavno,pred možda nekih pola godine bio je veliki požar na tom području i bila je prilična panika pa ni kanaderi nisu nadlijetali to područje jer je bilo dosta detonacija mina.

Uglavnom,šteta,objekt je impresivan.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #758 on: July 17, 2017, 06:09:14 pm »

U okolici Splita hara katastrofalni požar. Vatra se sa dvije strane spušta prema raketnoj bazi, a kanaderi ne mogu radit zbog vitra. Prostor oko baze se intenzivno natapa. Tamo su i ministar obrane i zapovjednik HRM. U blizini baze je na cesti izgorilo nekoliko automobila, a izgorio je i velik broj kuća. Rakete su možda na sigurnom u nutrini baze, ali vanjski dio baze je prilično ugrožen.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #759 on: July 17, 2017, 07:05:33 pm »

Ma je, gorilo je i lani goriće i dogodine.
Malo zadimilo vlaje pa se usprdili.

poz.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #760 on: July 18, 2017, 05:05:08 pm »

Ma je, gorilo je i lani goriće i dogodine.
Malo zadimilo vlaje pa se usprdili.

poz.

Ovo sve govori o tebi. J A D N O !!!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #761 on: July 18, 2017, 05:14:34 pm »

A si vidi malo dima, pa si se usr@, niti je šta gorilo niti izgorilo.
Požar "katastrofalnih razmjera" bože sačuvaj.
A da, zaboravi san da je malo zadimilo najveće selo u RH.
To je stvarno strašno. Od glagola strašiti.

poz.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #762 on: July 18, 2017, 05:18:33 pm »

Ma ja sam SLAVONAC a ne Splićo, ali s ponosom bih išao gasiti najzabačeniju hrvatsku vukojebinu ma gdje bila. I budi siguran da se nisam usr@. Trebao si doći i vidjeti uživo pa da možeš komentirati.
Logged
l555bat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #763 on: July 18, 2017, 05:49:34 pm »

Stvarno ne vidim razloga ovakvom ruganju tudjoj nesreci....
Neozbiljno i neprimjereno trenutku...

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #764 on: July 18, 2017, 07:08:06 pm »

Da ukratko odgovorim na "kritike".

Nagledao sam se ovakvih sr@anja još od kad su došli prvi kanaderi u ove krajeve.
A prije tjedan dana sam trčao na vrh sela da pomognem kad je gadno zaprijetilo, tako da dobro znam o čemu pričam.
Isti ovakav požar je harao prije nekoliko godina i bit će opet kad se vegetacija oporavi.

Šta je to izgorjelo i kolika je materjalna šteta?
Ništa, zapušteni maslinici koji se pokose prije berbe i zapušteno zemljište.
Jedino mi nije jasno zašto nisu pustili Karepovac da izgori, riješili bi sve probleme.

Onega apaurinka (jadan je bi cili uznemiren danas) ne mogu vidjeti ni u štampi ali je u pravu kad kaže da je sve ovo medijski napuhano.
Ostalo sve šta je pričao vidi se da ne zna ni dije ni kud je.

Taj požar je krenuo još u Šestanovcu kad je dimilo do Italije i tada je trebalo reagirati sa svime šta imamo.
Ali ne, krenulo se kad je na rivi u selu počelo vonjat po dimu.

Niko se ne pita zašto je trebalo gonjat vojsku iz Gospića a u Kninu leži GB, Loru da ne spominjem, tamo fataju boju za čehinje.
Njih koriste samo za mitinge revolucije, ovakve gluposti nisu važne.

Ne rugam se nikome već dobro znam o čemu se radi.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.