PALUBA
April 26, 2024, 10:01:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 90   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 474023 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #375 on: May 30, 2011, 05:54:57 pm »

Umjesto brodova, koje plaćaju par sto milijona, recimo Larry Allison (Oracle), bolje bi jim bilo obnoviti ovakvi brod sa istorijom.
Ali opet, skupa sa nekom politikom??? Ne baš.

Na zalost, sudbina "Galeba" vezana je za politiku, najbolja mjesta su za njega Rijeka, Pula ili Koper,.. tu ima sansi,oni koji su ga posjedovali do skora, nisu znali sto ce s njim..
Ostavimo politiku po strani. Vlasništvo obvezuje vlasnika. O vlasniku ovisi raspolaganje imovinom. Obnoviti, prodati, unajmiti, darovati. Pitanje je iz koga izmusti novac. Lokalna samouprava će to prebaciti na građane. To je loše. Građani su preopterećeni nametima. Mora se naći druga mogućnost ili ga preprodati nekom bogatijem, ljepšem i pametnijem.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #376 on: May 30, 2011, 10:01:46 pm »

Ostavimo politiku po strani. Vlasništvo obvezuje vlasnika. O vlasniku ovisi raspolaganje imovinom. Obnoviti, prodati, unajmiti, darovati. Pitanje je iz koga izmusti novac. Lokalna samouprava će to prebaciti na građane. To je loše. Građani su preopterećeni nametima. Mora se naći druga mogućnost ili ga preprodati nekom bogatijem, ljepšem i pametnijem.

Po meni, ova je ideja ravna kapitulaciji.. Dosta se prodavalo zadnjih 20-godina, a stanovnistvu je sve losije..

Hipoteticki tvrdim da Galeb moze biti profitabilan,.. imamo toliko fakulteta, sveucilista,.. dat studentimada iz svoje struke  osmisle sadrzaje na Galebu uz nuzna ogranicenja, prodiskutirat,.. izvuc najbolje i spojit mladost u promocji i iskustvo u pomorackoj tradiciji,.. ne smije bit promasaja,.. novo Medjugorje za pomorce iz svijeta.. pazamisli da samo 15 skolskih brodova raznih RM uplovi u Rijeku vidjeti postavku na Galebu..

Mnoge su razvijenije drzave, pod svoje okrilje vratile vlasnistvo nad opcim interesom, .. "Galeb" moze biti profitabilan.. dobar management i vjetar u ledja u pocetku kao i za svaki bussines
« Last Edit: May 31, 2011, 02:30:22 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #377 on: May 30, 2011, 10:35:46 pm »

Istra, probudi se. Da bi se to ostvarilo, treba prvo stare glavaše poslati u... Jesi u pravu, ima čak i masu primjera u svijetu, koji govore tebi u dobro ali ipak, takav kolosalni preokret, zaboravi, treba nama još najmanje koje desetlječe za takvo razmišljanje. Samo je u tome stvar, da ovi, koji danas odlučuju, ne vide prst pred nosom (vide džep) kamoli tako daleko.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #378 on: May 31, 2011, 06:29:19 am »

Ili "Galeb" magnet za cruiser-e,  samo dva mjesecno.. to je najmanje 3000 ulaznica po npr. 20 kn npr= 60.000 kn,..  Obisao sam dosta svijeta,.. sto sve turisti ne dolaze gledati, a "Galeb" ima sve, samo pameti oko njega nema, da vidimo kako ce to Rijeka osmisliti,.. ima neke sanse
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #379 on: May 31, 2011, 06:57:05 am »

Ma samo prava promocija kao: Titov brod, brod nesvrstanih, poznati gosti, historijske slike, za one na zapadu recimo kad je 1953-te otišao u posjet k Churcillu, u salonu mogli bi prikazivati orig. filmove tih posjeta po svijetu. I ja ne sumnjam, da bi mogao Galeb u novoj ulozi uspješan biti. Švajcarska je poznata po čokoladi. Otkad je to zemlja kakava ? samo dobar marketing i Linde je najbolja čokolada...Ko zna i hoće, taj može.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #380 on: May 31, 2011, 07:15:29 am »

mediokriteti nece dozvoliti nekome uspjeh - pa makar bio i slucaj s "Galebom" - tim i vise.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #381 on: May 31, 2011, 07:55:15 pm »

Poštujem Galeb i njegovu istoriju, ali sam duboko ubeđen da on u današnjim vremenima ne može biti profitabilan!
Da bi ga se držalo u reprezentativnom stanju, spremnim za obilaske i razgledanje - to iziskuje ogrona sredstva, to se ulaznicama ne može pokriti.
A da bilo koji pomenuti grad preuzme na sebe obavezu takve vrste - mislim da nije realno razmišljanje. U današnje vreme maltene svi barataju sa negativnim saldom.

Nemojmo se zavaravati, Tito i pokret nesvrstanih su davna prošlost i u današnjoj političkoj konotaciji sveta veoma malo pažnje se poklanja tome. 
Koga više briga da su na tom brodu boravili Tito, Naser, Churchil i ostala posleratan svetska elita ......

Ovo gore što sam izneo je moj lični stav, ne mora značiti da sam u pravu - ali verujem da nisam ni potpuno u krivu!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #382 on: May 31, 2011, 09:06:36 pm »

Diskusija se rasplamsala  Cheesy, Čevapi ljudi po 100 € ( bez ajvara i kapule ) + priča - recept za uspjeh  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slavnom Galebu, nekad luksuznom rezidencijalnom brodu Josipa Broza Tita, na kojem je planirao osnivanje Pokreta nesvrstanih i ugostio više od stotinu svjetskih državnika i filmskih zvijezda, kolekcionar Marinko Sudac priprema izložbu radova umjetnika zabranjenih u socijalizmu.
Zvijezda u snijegu nestala je s prvom kišom. Bila je to jasna poruka mađarskoga umjetnika Gabora kako je riječ samo o trenutku koje u ukupnosti svemira - ne znači ništa. Nekad zabranjena i skrivana fotografija danas visi u salonu u kojemu je Tito krojio povijest.
Ne znamo što bi Tito rekao kada bi se jednoga jutra probudio i iz svoje sobe došao u dnevni boravak, a na zidu, umjesto svoje omiljene slike ugledao nekad zabranjeni rad Vojvođanina Atile Černika iz 1970. na kojoj je otisnut tekst CK, a preko njega drugi tekst koji ga je učinio posve nerazumljivim. Ili Gotovčev performans o socijalizmu koji predstavlja zastrašujuće. Ali i ironično poput čehoslovačke zastave, dijelom u zavoju, jer je i njezino društvo - bolesno. Tako je spojeno - nespojivo.
Devastirani Galeb - i najvažnija djela avangardne umjetnosti iz Kolekcije "Marinko Sudac". A svi iz istog totalitarističkog doba. Izložbu makar virtualno, posjetite videogrilogom

Video HTV dnevnik :

http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=118132&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=a148b7611d


* galleb.jpg (37.61 KB, 400x300 - viewed 330 times.)

* galeb_07.jpg (53.13 KB, 400x300 - viewed 328 times.)
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #383 on: May 31, 2011, 09:13:30 pm »

Ja mislim, da si oko istorije u krivu, ono o troškovima se slažem, znamo koliko košta jedan operativan dan takvog broda. Istorija je jako primamljiva, pogotovo takvi objekti, gdje ljudima mašta može otiči do neba. Da u navigaciji sjedu na stolici, gdje je nekada sijedio Tito, Nehru, Sofi, Clark... Ako odlaze u trumama gledati neke kamene naslage, koje su još dalje u prošlosti, za to plačaju dosta visoku cijenu, pa da ne bi išli takvim brodom na isti taj put, gje je Stari vozio svoje prijatelje. Ja čak mislim, da bi mogao biti Galeb dobar i donosan Cruise ship.
Još nešto, brod ima neku misterioznu konotaciju, koje ostala prometala nemaju. Nemoj to gledati svojim očima, zamisli prosječnok amera ili njemca, francuza...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #384 on: May 31, 2011, 09:46:32 pm »

Nije problem u brodu i onima što su na njemu boravili, a ni u onima u čijem je vlasništvu bio. To je davna prošlost i treba je zaključiti. Problem je u novcu. Novac pronaći i brod privesti primjerenoj svrhi. Onda možemo razglabati o svemu. Sada je Galeb plutajući objekt. Brod je bio, a kad će to ponovo postati pokazati će vrijeme. Vrijeme mu je za pronaći i novo ime.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #385 on: May 31, 2011, 10:52:11 pm »

Prateci natpise Palubaraca o novijoj sudbini Galeba i projekciji buducnosti, dadu se uociti dvije stvari, naricanje i zal za slavnom pomorskom prosloscu i izjave o neprespektivnosti tog projekta.

Izgleda da demantiramo maksimu da onaj tko nema tradiciju nema ni buducnosti, drugo,zar se medju Palubarcima ne moze iznjedriti ideja o nacinu kako sacuvati brod u funkciji. Da li mu zadrzati status kulturnog dobra? Ili ga minirati kako to mnogi cine sa prosloscu kada dolaze na vlast zaboravljajuci da ce i oni sutra biti proslost, a njihovi spomenici minirani, sa tim nivom svjesti. Pa taj je Galeb iznjedrio generacije vojno pomorskog kadra, zar taj isti vojnopomorski kadar nije u stanju naci i predloziti rijesenja koja bi Galeb ostavila na zivotu.

Vjerujem da svi mi u privatnim razgovorima najljepse pricamo o vremenu provedenom na Galebu, a javno se (mislim na ovaj  topic i forum) ustrucavamo podrzati projekt kroz pozitivne ideje,tj. one koje cuvaj Galeb od zaborava i predaju ga slijedecim generacijama.. Izgleda da nam je slijedeca faza plakanje i lamentiranje nad sudbinom Galeba isto kao i kod Velog Joze. Po toj logici i Oktobarska revolucija je proslost, zasto ce Potemkin tamo,.. neka ga kupi neki amer i pretvori u brod restoran sa steak-ovima,..

Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #386 on: June 01, 2011, 05:53:30 am »

Rješenje je jednostavno: u privatne ruke!
Država koja god, najgori je vlasnik, isto tako ikakva "kolektivna vlast" (društvena i sl.).
U suprotnom, ono što slijedi jest raspad broda uslijed nedostatka novca za osnovn održavanje na površini, a obnovu da ne spominjem.
Jesam li u pravu, pokazat će vrijeme. Ovo je 2011. i vremena su se promijenila.
Emocije, povijest, nostalgije i sl, malo koga više zanimaju. Samo projekt koji će sam sebe financirati tj. izdržavati preživljava.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #387 on: June 01, 2011, 07:16:16 am »

Koliko je bivša JRM trošila na Galeba? To bi bila lijepa informacija. Slušao sam osamdesetih da je Galeb bio preskupa sentimentalna igračka. Zbog više politike su ga držali u najboljem redu. Bio je Galeb i u Boki. Što ga tada nisu uredili u brod muzej i naplaćivali ulaznice? Pomorska tradicija u Hrvata tekla je i mimo Galeba. Kod nas nisu sačuvani brodovi na čijim su palubama odgojeni naraštaji pomoraca i prevezeni bezbrojni putnici. Kako onda očekivati i nadati se da bi baš Galeb doživio staru slavu? Hoće li Ministarstvo kulture RH dati novac i koliko će dati za takav projekt? Hoće li dati privatna poduzeća? Hoće li dati nekadašnje republike da ih podsjeća na stare dane? Možda nekdašnja AVL iz JRM? Barem iz sentimenta. Neće dati nitko! U sve se diraj, a u novčanik nemoj! Svi imaju poskoka u džepu. Kad je Grego odustao onda nema prevelike nade. Može Obersnel govoriti što hoće, a napraviti će malo. Do sada je prošlo puno vremena i plutajući objekt je mogao postati pozlaćena jahta, a nije. Još uvijek je plutajuće korito.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #388 on: June 03, 2011, 01:41:47 pm »

Ovo sam našao na webu:


* 1977-galeb.jpg (561.05 KB, 2146x1459 - viewed 105 times.)

* 1977-galeb-2.jpg (454.14 KB, 1606x1108 - viewed 100 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #389 on: June 03, 2011, 01:46:23 pm »

Vala. lepo si pronašao  Smiley

Jel' ovo na drugoj ulazak Galeba u luku Taranto?
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 90   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.