PALUBA
April 18, 2024, 02:37:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 90   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 472553 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #945 on: December 24, 2014, 07:05:52 pm »

KONCESIJA NA 30 GODINA
TITOV GALEB ZA 10,3 MIL. EURA Konačno odlučili što će s legendarnim brodom koji trune u Rijeci

RIJEKA - Riječka Gradska uprava raspisala je natječaj za 30-godišnju koncesiju za gospodarsko korištenje Galeba, negdašnjega Titova broda koji je zaštićen kao kulturno dobro Republike Hrvatske.

Kako su priopćili iz Gradske uprave, procijenjena vrijednost koncesije za 30 godina je 10,3 milijuna eura. Prema studiji opravdanosti davanja koncesije, koncesionar na Galebu treba osigurati muzejski prostor površine 507,10 četvornih metara, rekreacijski centar, hostelski i hotelski smještaj, restoran, kongresni centar i bar.

Sve radove na uređenju broda za njegovo gospodarsko korištenje treba obaviti koncesionar o svojemu trošku bez mogućnosti povrata uloženog novca.

Radovi moraju biti u skladu s uvjetima i uz suglasnost Konzervatorskog odjela u Rijeci, mjerodavnog tijela Ministarstva kulture Republike Hrvatske, a projekt uređenja treba dati na odobrenje gradu Rijeci.

Brod će biti na vezu na Riječkom lukobranu, natječaj je otvoren do 24. ožujka 2015., a kriterij za odabir ponude bit će najpovoljnija ponuda.

Brod Galeb, na temelju rješenja Ministarstva kulture Republike Hrvatske od 30. listopada 2006., pripada kulturnom dobru te je od 2011. pod trajnom zaštitom u skladu sa Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

http://www.jutarnji.hr/
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #946 on: January 06, 2015, 04:46:30 pm »

"Galeb" 1977. godine ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
autor : Mario Saletto
izvor : hrt.hr


* 1.jpg (992.16 KB, 3352x2280 - viewed 154 times.)

* 2.jpg (1106.1 KB, 3211x2216 - viewed 159 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #947 on: February 06, 2015, 12:27:13 am »

TITOV GALEB - Spasavanje broda RAMB III (KIEBITZ) 1948,dokumentarni film


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/g1yHDNUqRfc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #948 on: March 27, 2015, 03:00:44 pm »

Niko neće legendarni Titov brod "Galeb"
Tanjug   27.03.2015.

Na javni poziv za 30-godišnju koncesiju za korišćenje Galeba, nekadašnjega Titovog broda koji je zaštićen kao kulturno dobro Hrvatske, nije prispela ni jedna službena ponuda, saznali su danas hrvatski mediji iz riječke gradske uprave.

Ipak, kako su naveli, tokom tendera koji je bio otvoren 90 dana, do 24. marta, javilo se nekoliko zainteresovanih ulagača koji bi uložili u taj projekt, ali pod drugačijim uslovima, preneo je regionalni portal Seebiz. Javni poziv će biti poništen, a stručni zastupnici razmotriće predloge mogućih ulagača, pa će ili predložiti novi model realizacije projekta ili će da ponove poziv sa promenjenim uslovima. Procenjena vrednost predviđene koncesije za 30 godina bila je 10,3 miliona evra, a koncesionar je na Galebu trebalo da osigura muzejski prostor površine 507,10 kvadratnih metara, centar za rekreaciju, hostelski i hotelski smeštaj, restoran, kongresni centar i bar. Sve radove na uređenju broda za njegovo javno korišćenje trebalo je da obavi koncesionar o svom trošku, a radovi bi morali da budu u skladu s uslovima i uz suglasnost Konzervatorskog odeljenja u Rijeci. Brod Galeb je kulturno dobro, na osnovu rešenja Ministarstva kulture Republike Hrvatske od 30. oktobra 2006, dok je od 2011. pod trajnom zaštitom u skladu sa Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Izvor: www.blic.rs
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #949 on: March 27, 2015, 04:52:21 pm »

Zašto ne prisile privatnike da uzdržavaju Galeb? Uvedu poseban porez ciloj naciji za očuvanje jedinstvenog broda. Grad Rijeka kupi brod. Onda ga stave u registar kulturnog dobra RH. Bilo bi logično da se vlasnik brine o svojoj imovini. Ali ne, utrape ga ciloj naciji. Postavlja se pitanje, zbog čega i u čije ime je gradski brod proglašen državnim kulturnim dobrom? Vladajući u Rijeci napravili su do sada loš poslovni potez. U stvari čisti promašaj. Od Galeba nema koristi a ni ubuduće je neće biti. Sve dok Rijeka ne obnovi Galeb svojim gradskim novcem i onda ga stavi u funkciju. Kad ga obnovi neka ga i reklamira. Doće ljudi, platiće ulaznicu, viditi brod u svom pravom sjaju. Ovako im se može dogoditi da im i potone u luci. Možda bi tek tada turisti i došli viditi brod pod rivom.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #950 on: March 27, 2015, 05:20:53 pm »


Sve se bojim, da ga ne kupi neki manijak i onda ga preuredi za potapanje pa postane vlastnik nove ronilačke destinacije. Takva je sudbina k. broda VIS.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #951 on: March 28, 2015, 02:07:00 pm »

Od Galeba nema koristi a ni ubuduće je neće biti. Sve dok Rijeka ne obnovi Galeb svojim gradskim novcem i onda ga stavi u funkciju. Kad ga obnovi neka ga i reklamira. Doće ljudi, platiće ulaznicu, viditi brod u svom pravom sjaju.

  E, pa to je. Moglo bi se nešto uradit ali sa primjernim pristupom. Mogućnosti trženja broda ima. Ili grad ili:

  @Ipak, kako su naveli, tokom tendera koji je bio otvoren 90 dana, do 24. marta, javilo se nekoliko zainteresovanih ulagača koji bi uložili u taj projekt, ali pod drugačijim uslovima, preneo je regionalni portal Seebiz.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #952 on: March 28, 2015, 02:21:53 pm »

Ljudi su voljni uložiti na 50 godina. Nek im dadu koncesiju na taj rok. Valjda će se brod obnoviti i biće neka korist. Ovako ostaje samo agonija. Grad nije financijski sposoban realizirati zacrtani projekt.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #953 on: March 28, 2015, 03:25:39 pm »

"Galeb" 1977. godine ;


U julu 1977. godine je moja klasa išla na letnje krstarenje Galebom po Sredozemlju.
Krenuli smo iz Splita.
Prva stajanka je bila u Boki, prenoćili smo na sidru ispred Zelenike, a sutradan ujutro je brod popunjen zalihama za dugo putovanje.

Sledeće pristajanje je bilo u Tripoliju. U luci smo boravili 4 nezaboravna dana. U to vreme u Libiji je bilo puno naših medicinara i građevinara pa su nas dočekali kao najrođenije, posebno medicinske sestre iz bolnice u Tripoliju.

Sledeće pristajanje je bilo u Oranu - gde smo boravili 3 dana. Tu sam prvi put u životu video kako izgledaju javne kuće - ali nisam imao hrabrosti da probam njihove usluge.

U povratku prema domovini zaobišli smo Siciliju sa severne strane, prošli smo Mesinskim tesnacem - svi su bacali boce u more sa pismima ukućanima, uz sitniš, kao bakšiš ribarima, koji su lovili boce iz mora. Moja razglednica nije stigla kući ...

Nakon prolaza kroz Mesinski tesnac plutali smo čitav dan na otvorenom moru i glancali, farbali brod - kao pripremu za pristajanje u Taranto.
U Tarantu, smo proveli 3 dana. Naš domaćin je bio Italijanski razarač Intrepido.

Nakon toga - dolazak u Split.
Putovanje je ukupno trajalo 22 dana.
Nezaboravo!
 
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #954 on: March 28, 2015, 03:44:29 pm »

bravo @lovac
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #955 on: March 29, 2015, 02:12:34 pm »

A dje ste ljudi, što ne pričate šta ste doživjeli na putovanjima s Galebom, verujem, da je nezaboravno.
Ja sam čuo od mornara na služenju, koji je išao u prekomandu, da su se ukrcali u neki prostor, krcato puno i da su kod isplovljavanja zatvarali prozore, da je bilo neugodno. Kasnije se prozore otvaralo.
    Fino lovac, još tko ?
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #956 on: March 29, 2015, 03:12:22 pm »

Putovao sam Galebom od Pule do Splita(Lore).Nabije se boraca u moranrski prostor onoliko koliko može.(kreveti dignuti uz oplatu)Vreća stoji između nogu, ima toliko mjesta da sjedneš na nju.Kapci na fileštrinima spušteni svo vrijeme,nema vode nema wc.Strpi se do Splita.Kasnije služenje vojnog roka na TČ dođe još i ugodno Smiley
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #957 on: March 29, 2015, 07:05:15 pm »

Putovao sam Galebom od Pule do Splita(Lore).Nabije se boraca u moranrski prostor onoliko koliko može.(kreveti dignuti uz oplatu)Vreća stoji između nogu, ima toliko mjesta da sjedneš na nju.Kapci na fileštrinima spušteni svo vrijeme,nema vode nema wc.Strpi se do Splita.Kasnije služenje vojnog roka na TČ dođe još i ugodno Smiley

Bog te mazo kad se samo sjetim. 15 sati od Pule do splita. Ko sardine sedjeli na torbama. Voda se pila iz kutlače iz lonca koji je bio na hodniku pored vrata.
Ali ipak imao sam čast voziti se sa njime.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #958 on: March 30, 2015, 06:37:45 am »

Putovao sam Galebom od Pule do Splita(Lore).Nabije se boraca u moranrski prostor onoliko koliko može.(kreveti dignuti uz oplatu)Vreća stoji između nogu, ima toliko mjesta da sjedneš na nju.Kapci na fileštrinima spušteni svo vrijeme,nema vode nema wc.Strpi se do Splita.Kasnije služenje vojnog roka na TČ dođe još i ugodno Smiley

Bog te mazo kad se samo sjetim. 15 sati od Pule do splita. Ko sardine sedjeli na torbama. Voda se pila iz kutlače iz lonca koji je bio na hodniku pored vrata.
Ali ipak imao sam čast voziti se sa njime.
Isti tretman smo imali i mi iz 57 klase koja je 31.07. krenula za Split iz Pule. Potrpali su nas kao azilante u prostore potpuno
nehumano. čemu je trebalo da posluži ta tortura nikada neću shvatiti. Ja sam imao sreću da me je naš član mishaub u to vreme
mladi potporučnik a meni komandir voda u privremenom bataljonu za podršku MIS, izveo i smestio na palubu.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #959 on: March 30, 2015, 09:00:06 am »


Da dodam i ja ponešta po sjećanju.

U prvoj godini kao pitomci smo išli Galebom ali na sjever u Limski kanal.Cjelo "krstarenje" je trajalo nekoliko dana možda sedmicu(nedjelju) najviše.Bili smo usidreni u Limskom kanalu i posjetili smo neka mjesta(Rovinj itd).Ne sjećam se da smo imali problema sa smještajem ali je u to vrijeme bilo problematično na svim brodovima za one koji nisu bili posada.

Sjećam se da je išla priča da je Galeb uvek plovio nagnut na jednu stranu.Sa jedne strane je bio komandant a sa druge sva ostala posada (bježali da se ne susretnu)jer je bio strog.Nisam siguran da li je i tada bio taj čuveni komandant(predratni oficir mislim da se zvao Avram)ili mi je to ostalo u sjećanju samo iz priča.Sjećam se da su pričali da ga je netko od posade "špijunirao" dok spava i da on i spava u stavu mirno u krevetu.
Bio sam još nekoliko puta na Galebu ali veoma kratko možda ni cio dan.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 90   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.