PALUBA
March 28, 2024, 03:54:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 470412 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1245 on: August 14, 2019, 07:58:26 am »


Dve ponude na tenderu za obnovu Titovog broda "Galeb"


Na ponovljenom tenderu za obnovu broda "Galeb", iz perioda bivšeg doživotnog predsednika Josipa broza Tita, stigle su dve ponude.

Ponude su dostavila brodogradilišta Viktor Lenac i Dalmonta iz Kraljevice. Brodogradilište Viktor Lenac, koji je bio ponuđač i na prvom tenderu, ovog puta je umanjio svoju ponudu i sada iznosi 60 miliona kuna, dok je ponuda Dalmonta 45 miliona kuna plus PDV.

Celokupna procedura izbora i žalbeni rok traju 120 dana.

Ko će, kada i hoće li uopšte raditi obnovu nekadašnjeg Titovog broda, koji je Hrvatska 2006. godine proglasila nacionalnim kulturnim dobrom, biće poznato nakon što se o ponudama izjasni Gradsko veće Rijeke.

U okviru projekta Evropske prestonice kulture, Gradu Rijeci je za taj deo odobreno 69 miliona bespovratnih kuna, a obaveznu domaću finansijsku komponentu Grad namerava da obezbedi kreditom od 44 miliona kuna, za šta je potrebna saglasnost Gradskog veća, javio je HRT.

izvor
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1246 on: August 14, 2019, 09:13:52 pm »


Dve ponude na tenderu za obnovu Titovog broda "Galeb"

U okviru projekta Evropske prestonice kulture, Gradu Rijeci je za taj deo odobreno 69 miliona bespovratnih kuna, ....................

izvor


  Sad više ne bi trebalo biti puta nazad. I ako ne krene obnova trebat će vratiti pare majki EU. Mislim, da se to još nije desilo do sad. Ili: može se dobiti nepovratna sredstva za neki voćnjak ili maslinjak, zasaditi drveta i onda se prestaje tu, raste drvo i samo od sebe dalje. Al ne može se sakrit pare u ruzinavom brodu.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1247 on: August 19, 2019, 01:54:43 pm »

Negde oko 1950. Nakon vadjenja iz Riječke luke 1948 dobio je prvi novi izgled posle rata.


* Galeb dok Uljanik.JPG (167.59 KB, 1728x972 - viewed 99 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1248 on: August 19, 2019, 01:56:32 pm »

88-ice su tu, Boforsi su tu... Smiley
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1249 on: August 28, 2019, 11:37:02 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1991.8 KB, 1490x2179 - viewed 121 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1250 on: October 03, 2019, 10:03:03 am »

Da li neko zna o čemu se ovde radi. Na ovoj stranici je objavljeno da će Galeb biti potopljen kao ronilačka atrakcija u nedelju 6. oktobra.

https://www.facebook.com/events/2881341621880407/
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1251 on: October 03, 2019, 11:19:34 am »


 Koliko sam ja pratio , grad Rijeka je dao saglasnost za uzimanje kredita a u vezi obnove Galeba.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1252 on: October 03, 2019, 11:49:56 am »


 Evo, našao.

  http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/KRAJ-SAPUNICE-Odobren-kredit-za-obnovu-Galeba-Lista-za-Rijeka-donijela-kljucne-glasove?fbclid=IwAR2gOOQTNUp-H8JoHSXQfI_MFdmNfjPMyaNBgxu11nD02G04Gh4QawgtSus
Logged
aramis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 476


« Reply #1253 on: November 01, 2019, 11:50:23 am »

Za sada, zadnja manovra...
https://www.youtube.com/watch?v=mnuqmm5bmNs&list=UUOSv9lPEU9d3l1VhauZTXew&index=42&t=0s
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1254 on: November 03, 2019, 08:32:01 pm »

Za sada, zadnja manovra...
   Zadnja ali ne poslednja ? Ide li u brodogradilište, koje, Kraljevicu ? Dali se zna, kada bi trebao po planu biti završena obnova ? Ne mislim već poznati termin 2020, nego stvarni plan, sad kad izgleda kreću radovi.
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #1255 on: November 05, 2019, 06:57:10 pm »

https://www.24ur.com/novice/svet/na-reki-izbrali-ponudnika-ki-se-bo-lotil-obnove-titovega-galeba.html
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1256 on: November 05, 2019, 08:35:45 pm »


   Zadnja ali ne poslednja ?

Izvinite za OT. Odnosi se na upotrebu reči: zadnji - poslednji.

https://www.telegraf.rs/vesti/2172592-rusimo-najvecu-zabludu-srpskog-jezika-da-li-je-ispravno-reci-zadnji-ili-poslednji
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1257 on: November 12, 2019, 09:12:24 pm »

Jagoda na torti i slika iz "Palube", koju sam ja postavio (neću tražit autorska prava, a i ja sam je negdje dobio  Grin )

Jedan od mnogih članaka u poslednje vrijeme. Problem jer je bio od Tita, problem, jer je neisplativo, problem jer je sve problem.  Kad je Jadrolinija otpisala trajekat Vis (kasnije Komiža) izgradjen daleke 1963 u Švedskoj, Švedjani su ga odmah otkupili nazad i plovi još danas pod imenom Kalmarsund VIII. Njima se isplati. Nama se ne isplati ni da dišemo vazduh oko nas. A pare što se ne potroše na obnovu trulog broda može se potrošit za izgradnju nekog mosta koje nikome ne služi- jeli neko vidio emisiju o tome na HTV ?

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/region/titov-galeb-jagoda-na-torti-481893

Ima neko da ga uslika, kako su ga smestili u Kraljevici ?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1258 on: November 29, 2019, 04:52:46 pm »

Biznis
29.11.2019.
Potpisan ugovor o obnovi i prenamjeni broda "Galeb" u brod-muzej

U brodogradilištu Dalmont u Kraljevici u petak je potpisan ugovor između ovog brodogradilišta i Grada Rijeke o radovima na obnovi i prenamjeni broda "Galeb" u brod-muzej s pripadajućim komercijalnim sadržajima, vrijedan 46,9 milijuna kuna bez PDV-a.

Ugovor su potpisali riječki gradonačelnik Vojko Obersnel i predsjednik uprave tvrtke Dalmont Ivan Ivić.

Gradonačelnik Obersnel je istaknuo da je za njega ovo vrlo emotivan dan, nakon razdoblja od deset godina od kad je Grad Rijeka kupio brod "Galeb" kao zaštićeno kulturno dobro.

"Ni sad, nakon svega što sam prošao, nije mi žao što smo donijeli odluku o kupovini broda i mislim da je odluka bila dobra", rekao je. "Siguran sam da će 'Galeb' biti jedna od ponajvećih turističkih atrakcija u Rijeci", istaknuo je Obersnel.

Ivan Ivić je istaknuo da je ova tvrtka u pet godina, otkako je preuzela kraljevičko brodogradilište, prihvatila i provela niz projekata gradnje, remonta i obnove brodova. Radove na obnovi i prenamjeni Galeba obavit ćemo u skladu s pravilima struke, rekao je, ocijenivši da je ovo važan lokalni projekt Rijeke, ali i europskog značenja.

Autorica dizajna budućeg postava na brodu Nikolina Jelavić Mitrović ustvrdila je da je "Galeb" fascinantan brod s iznomnom poviješću. Glavni izložak budućeg muzeja bit će sam brod, s obzirom na to da takvog muzeja nema u Hrvatskoj, rekla je. "Svi smo ponosni na svjetsku baštinu koja će biti izložena u Rijeci", rekla je.

"Galeb" uz riječki Molo longo

Brod "Galeb" izgrađen je i porinut 1938. u Genovi s imenom "Ramb III", a prva namjena mu je bio prijevoz banana. Početkom Drugog svjetskog rata prenamijenjen je u ratni brod, 1943. preuzeli su ga Nijemci te je do kraja rata djelovao kao minopolagač "Kiebitz". Na kraju Drugog svjetskog rata je potpopljen u riječkoj luci, iz mora izvučen tek nakon tri godine te je postao školski brod "Galeb". Uskoro je postao i ploveća rezidencija predsjednika tadašnje Jugoslavije Josipa Broza Tita. Na njemu je obavio niz državničkih putovanja te održavao sastanke sa šefovima država, uglavnom vezanim uz Pokret nesvrstanih.

Nakon raspada Jugoslavije je otplovio u Boku Kotorsku, prodan je grčkom brodovlasniku koji ga je povjerio na remont brodogradilištu Viktor Lenac, a tamo je i ostao nakon stečaja vlasnika. Otkupio ga je Grad Rijeka.

Brodogradilište Dalmont dobilo je posao obnove temeljem javnog natječaja. Rok za dovršetak radova je 14 mjeseci. Očekuje se da će se brod otegliti iz Rijeke u Kraljevicu u sljedećih sedam dana.

Brod se uređuje u muzej u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture, i to u okviru europskog projekta "Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine", koji obuhvaća i uređenje Palače šećera za sjedište Muzeja grada Rijeke, za što je odobreno 68,9 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Autorice stalnog postava su djelatnice Muzeja grada Rijeke Nataša Babić i Ema Makarun, uz suradnju povjesničara Tvrtka Jakovine. Muzejski postav će se prostirati na 4500 četvornih metara broda. Multimedijalni i interaktivni stalni postav broda muzeja sastoji se od četiri cjeline: povijesti broda od 1938. do 1990., uloge Josipa Broza Tita i njegovih putovanja na brodu u razvoju Pokreta nesvrstanih, života na školskom brodu i predstavljanja broda kao tehnološkog dostignuća svog vremena. Predviđeno je da brod muzej bude privezan uz Molo longo u riječkoj luci.

http://hr.n1info.com/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1259 on: December 05, 2019, 06:21:44 pm »

Brod Galeb ide u Kraljevicu na obnovu / Snimio Vedran KARUZA
5. prosinca 2019.

Logged
Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.