PALUBA
April 18, 2024, 05:03:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 90   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 472494 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #135 on: February 18, 2010, 10:26:07 pm »

Galebe, ona slika iz 53-55 nije slikana u Alexandriji. Alexandrija je grad na ravnici. Iza luke, nema nikakvih planina, samo ogromna jezera i nepregledne močvare.
Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #136 on: February 18, 2010, 11:35:43 pm »


Hvala vam svima na dobrodošlici  Smiley

A "galebu" posebno hvala na informacijama i susretljivosti !

Neki  od navedenih izvora su mi poznati, druge ću svakako nastojati potražiti, a ono što me posebno zanima je ovaj podatak o drugoj obnovi koju je 1960. radio Brodoprojekt.

Naime, moja istraživanja idu upravo u tom smjeru. Međutim, do sada imam samo usmene informacije i svjedočenja nasljednika inženjera koji su u tome sudjelovali, na čemu i baziram članak, ali mi nedostaje pisanih tragova.

"Galebe", puno bi mi pomoglo da znam gdje je zabilježeno ovo o Brodoprojektu. 

Preko Brodoplana koji je izrastao iz Brodoprojekta pokušala sam  doći do nekih podataka i dokumentacije, ali nisam ništa dobila, osim sugestije da se obratim jednom od bivših direktora, što sam i napravila,  ali i tu sam dobila samo šturu usmenu potvrdu.

Od fotografija, upotrijebit ću ovu torpediranog  RAMB-a, a za slučaj da poželim još koju slijedit ću naputak moderatora.

  Lijepi pozdrav, T.


Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #137 on: February 19, 2010, 12:02:42 am »

Dobro nam došla Tragač!
Za "riječki" period "Galeba"/Ramb III/Kiebitza, mogla bi da kontaktiraš i "Brodospas", jer su ga oni i izvadili. Prvu rekonstrukciju, ako me sećanje ne vara, je izvršio pulski "Uljanik", tako da i njih možeš da pitaš, ako im je nešto ostalo od tehničke dokumentacije. Od literature, mogla bi da nabaviš monografiju "Ratna Mornarica, Pomorstvo i Riječno brodarstvo Jugoslavije", izdanje VPO Split, gde postoji posebno poglavlje posvećeno "Galebu", i gde možeš da nađeš dosta interesantne fotografije "Galeba" i Tita sa poznatim svetskim državnicima (Gamal Nasser, Kenneth Kaunda, Gadafi) i drugim interesantnim likovima (npr. Khieu Sampan, svojevremeni br.2 Crvenih Kmera).
Eto, toliko za početak! Smiley
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #138 on: February 19, 2010, 09:38:15 am »

"Galebe", puno bi mi pomoglo da znam gdje je zabilježeno ovo o Brodoprojektu.
-----------------------------------
Žao mi je, to ne znam.  Ali pitajte u V. Lenac, pa u Uljanik, gdje je bila radjena prva prenova nakon vadjenja (Brodospas) posle WW2.  Negdje sam pročitao, da je bila u Uljaniku pravljena prenova skoro na pamet, jer navodno nisu bili radjeni pravi projekti a dokumentacije broda je bilo malo ili skoro ništa.

LP;
Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #139 on: February 19, 2010, 10:41:20 am »

Hvala dečki.

Ovo za Uljanik je poznat podatak, nazvat ću ih, a i vjerujem da ce mi i monografija koju preporučuje ZastavnikDjemo  biti od koristi.

Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #140 on: March 02, 2010, 10:02:30 am »


Evo me opet  Smiley

Članak  je objavljen, pa ga kao što sam obećala, prenosim i ovdje. Ne znam koliko će vam biti interesantan, jer su  mnogi podaci već dobro poznati, no  ima i novosti za koje vjerujem da će biti od koristi u slaganju mozaika njegove povijesti.

Baš jučer stupila sam u kontakt s inženjerkom koja je radila posljednju rekonstrukciju Galeba,  pa vjerujem da ću uskoro saznati još koju zanimljivost.

Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #141 on: March 02, 2010, 10:04:04 am »


"Galeb" ima 72 godine, a drži se bolje od nekih brodova kojima je tek sedam godina. Tim je riječima  jedan stručnjak komentirao stanje nekadašnje ploveće Titove rezidencije, nakon nedavno obavljenog pregleda broda koje je imalo cilj utvrditi kakvo je stanje brodske oplate, radi buduće izrade projekta obnove.
Brod je u doku "Viktora Lenca" boravio sedam dana tijekom kojih su  napravljena ultrazvučna mjerenja debljine lima na više od 500 mjernih točaka. Tome je prethodilo i čišćenje podvodnog dijela trupa ukupne površine od 1.800 kvadrata, a na brodu dugačkom 120 metara zatvoreni su i svi otvori izljeva i usisa.
Zajedno s troškovima boravka broda na operativnom vezu za prva 163 dana otkako je "Galeb" postao vlasništvo Grada, ovo je koštalo 1.048.000 kuna, u kojima samo trošak operativnog veza, i to uz popust, dnevno stoji oko tri i pol  tisuće.
Za samu kupnju broda potrošeno je 150 tisuća dolara, a prije toga još 500 tisuća kuna za mjere hitne sanacije, u vrijeme dok je još trajao sudski postupak oko rješenja pitanja njegova vlasništva.
No, svi ovi izdaci samo su kap u moru troškova što će ih iziskivati potpuna obnova "Galeba" koji bi po zamisli Grada trebao postati jednom od važnih turističkih atrakcija i  riječkih brendova, dok drugi u njemu vide tek  nepotrebnu i skupu ideološku investiciju, smatrajući da je svaka kuna uložena u njega  bačena.
Kao jedno od spornih pitanja često se postavlja kakve uopće veze imaju "Galeb" i Rijeka, no stručnjaci u čiji djelokrug ulazi briga za baštinu ističu da su ove veze višestruke, a u prilog tome govore i saznanja do kojih smo došli vlastitim istraživanjima.
Ona ukazuju na to da je preuređenje  "Galeba" u Titovu rezidenciju projektirano u riječkom "Brodoprojektu", koji je uz Brodarski institut iz Zagreba radio poslove za Jugoslavensku ratnu mornaricu. To će dakako, trebati biti potvrđeno i projektnom dokumentacijom, čiji pronalazak tek predstoji konzervatorima.
No, već i sada dostupni pisani tragovi, uz kazivanja ljudi koje smo kontaktirali, govore u prilog tom zaključku. Među ljudima koji su nam to potvrdili stoji i Igor Koprivnikar, nekadašnji direktor "Brodoprojekta", a  najzanimljivije  svjedočanstvo dolazi od poznatog  opatijskog ortopeda dr. Borisa Laha čiji je otac Zorko Lah domaćoj javnosti   gotovo potpuno nepoznat, premda je kao arhitekt najveći dio radnog vijeka proveo u "Brodoprojektu", baveći se unutrašnjim uređenjem brodova, a među njima i "Galeba",  i to u dva navrata.
Primorski slovenski biografski leksikon donosi natuknicu o Lahu u kojoj između ostalog stoji da je ovaj specijalist za oblikovanje brodske opreme projektirao unutrašnje uređenje "Galeba" 1952., kao i njegovu obnovu 1962. godine.
Uz ovo Lah je projektirao, odnosno vodio projekte interijera čitavog niza putničkih, teretnih i mornaričkih brodova, te državnih jahti. Na podužoj listi  njegovih ostvarenja nalazimo tako i   brodove iz čuvene Jadrolinijine serije "Pjesnici". Riječ je o prvim  putničkim brodovima građenima u Jugoslaviji poslije Drugog svjetskog rata, poput "Vladimira Nazora" koji je prije nekoliko godina pretvoren u luksuznu jahtu retro izgleda koja plovi Mediteranom pod imenom Seagull 2.
Tu je  i brod "Partizanka",  kao i  "Maribor" iz serije "Gradovi" , zatim   brodovi rađeni za ratnu mornaricu,  poput državne  jahte  "Podgorka",  kao i teretni brodovi poput "Petra Zoranića".
Sve to Lah je radio kao djelatnik "Brodoprojekta" u kojem je bio zaposlen  od 1949. do umirovljenja 1972. godine, a važan podatak iz njegove profesionalne biografije govori da se za taj posao specijalizirao radeći kao suradnik tršćanskog arhitekta Gustava Puliztera Finalija.  Pulitzera je u svijetu proslavila upravo arhitektura brodova, da bi mu u okviru Mussolinijeve planske izgradnje novih gradova 1935. godine bila povjerena izgradnja rudarskog naselja Raša koju struka prepoznaje kao biser modernističke arhitekture i planiranja, unutar kojeg je ostvarena ravnoteža modernog, racionalističkog izričaja s prirodnim okolišem i tradicijskim načinom građenja.
- Priča o uređenju "Galeba" poznata mi je iz očevih priča, a vjerujem da bih mogao i prepoznati namještaj što ga je dizajnirao. I sada pamtim jednu tršćansku trgovinu u kojoj je birao presvlake za stolice, a sjećam se  i izbora slika za salon "Galeba" .
Bila su to djela Jakova Smokvine, Lojze Spacala, te Augusta Černigoja kojemu je otac bio posebno blizak, i osobno i po likovnim idejama. Upravo  preko Černigoja  došao je u kontakt i s Pulitzerom - kaže Boris Lah  koji pamti da je njegov otac sudjelovao i u opremanju Titove rezidencije na Brijunima.
- Sjećam se uzbuđenja, negdje u prvoj polovici 70-tih, kad su ocu javili da će doći po njega kako bi otišao na Brijune. Jovanka Broz željela je premjestiti neke slike, ali je Tito zatražio da se prije bilo kakve promjene  pozove arhitekt Lah koji ih je odabrao. Tada je otac već bio u mirovini, a umro je 1979. godine  - ispričao nam je Boris Lah.
Osim Zorka Laha, prema riječima Nenada Labusa koji se u riječkom Konzervatorskom odjelu najviše bavi tehničkom baštinom, pa tako i "Galebom", postoje indicije da je u preuređenju "Galeba" sudjelovao i Remo Venucci, brat blizanac slikara Romula Venuccija, što nam je potvrdila i njegova kći Patrizia Venucci Merdžo, glazbena kritičarka "La Voce del Popola".
Remo Venucci bio je inženjer strojarstva, koji se usporedno sa svojom profesijom  bavio i duhovnom glazbom, djelujući kao orguljaš i zborovođa u svim glavnim riječkim crkvama.
Prije rata radio je u riječkom "Cantieri Navali del Quarnero" na projektiranju energetskih uređaja i instalacija za sve vrste brodova i podmornica, a 1939. godine projektirao je motorni brod "Abbazia", prototip prema kojemu je, po kazivanju njegovih nasljednika,  konstruirano šest putničkih brodova iz  već spomenute serije "Pjesnici" kojoj je Lah dizajnirao interijere.
U razdoblju poraća, ostao je  u rodnom gradu i posvetio se obnovi gotovo razrušenog brodogradilišta. Kao jedini inženjer koji je ostao u sadašnjem "3. maju" izvršio je procjenu ratne štete za cijelo brodogradilište, organizirao njegovu sanaciju i izradio planove za generalnu rekonstrukciju. 
Kao šef strojarskog odjela "Rijeka projekta" u razdoblju od 1953. do 1965. projektirao je niz instalacija, među kojima i energetske instalacije Titove lovačke kuće u Gorskom kotaru, a prema podacima familije kao strojarski stručnjak sudjelovao je i u rekonstrukciji "Galeba".
I ovi podaci, kako ističe Labus, zahtijevaju dodatna istraživanja i  potvrde u projektima, no veze Rijeke i "Galeba" postoje u i drugim, već potvrđenim činjenicama, kao što u bogatoj povijesti broda postoje mnoge činjenice zbog kojih zaslužuje status kulturnog dobra.
- Brod "Karpatia" koji je plovio iz Rijeke za New York, ostao je zabilježen u kolektivnoj memoriji svijeta kao prvi brod koji je stigao u pomoć brodolomcima "Titanica". To ga je učinilo slavnim, a uz bogatu prošlost  "Galeba" vezano je mnogo više posebnosti koje ga izdvajaju u usporedbi s ostalim brodovima. U sklopu  muzealne prezentacije one  također zaslužuju posebnu pažnju, kao i činjenica da je to bio Titov brod.
Njegova povijest počinje u talijanskom brodogradilištu Ansaldo Genova gdje je izgrađen 1938. godine, kao jedan od četiri broda za talijansku kompaniju Regia Azienda Monopoli Banane (RAMB), koja se bavila trgovinom bananama. Brod je  nazvan je RAMB III, a kad je Italija najavila rat Velikoj Britaniji i Francuskoj, pretvoren je u ratni brod i dobio topove. Imao je ulogu prateće krstarice, ali i zadatak prijevoza mesa za talijansku vojsku u Libiji, budući da je imao hladnjače.
No, u libijskoj luci Bengazi doživio je pogodak torpedom iz britanske podmornice. Brod  je  praktički ostao bez pramčanog dijela, ali neoštećenih motora,  a kapetan je teret uspio rasporediti tako da ga  je osposobio  za vožnju u rikverc, odnosno krmom naprijed. Na taj način je  plovio od Libije do juga Italije,  odakle je  otegljen u tršćansko brodogradilište, što je   poduhvat vrijedan pažnje - kaže Labus i dodaje:
-  Nakon kapitulacije Italije 1943. brod su preuzeli Nijemci, dali mu ime "Kiebizt" i ugradili mu šine za izbacivanje mina. "Kiebitz" je tijekom 1944. postavio više od 5000 mina u Kvarneru i sjevernom Jadranu, a posebnost se u ovom  slučaju ogleda u činjenici da je "Galeb" metalni brod, što   nije svojstveno minopolagačima. Naime, mine su magnetne, pa metal i mine ne idu zajedno.
"Kiebitz" je potopljen 5. studenog 1944. u riječkoj luci, u savezničkom bombardiranju, odakle ga je 1947. godine izvukla ekipa splitskog  "Brodospasa", po prvi puta primjenjujući u nas tehnologiju vađenja broda pomoću kesona ispunjenih zrakom.
To je također jedan od razloga zaštite, jer je kao tehnološko dostignuće prvi put primijenjeno na "Galebu". Nije iskorak tipa spuštanja na Mjesec, ali je vrijedno spomena - ističe Labus.   
Izvučeni  brod  predan je Jugoslavenskoj  ratnoj mornarici, a  nakon rekonstrukcije u pulskom brodogradilištu "Uljanik", uvršten je u sastav mornarice kao Školski brod "Galeb", koji je od 1953. postao Titova ploveća rezidencija.
- O tome naravno svi znaju sve i imaju svoje mišljenje, a budući da je kod nas  sve  ispolitizirano od toga se ne možemo odmaknuti ni kad govorimo o kulturnim dobrima.  Kod nas se spomenička zaštita pogrešno izjednačava s dodjelom  ordena,  kao što je uvriježeno i da u enciklopedije  ulaze samo ljudi s posebnim zaslugama  za narod. No, zaštita  nije orden  i ne znači da je to  što  štitimo samo pozitivno. Kad bi se rukovodili takvim  kriterijem, ne bi bilo ni povijesti. Uostalom, i Hitlerov je mercedes zaštićen - kaže Labus,  a na odbacivanje  ideoloških  predrasuda u slučaju "Galeba" poziva i ravnateljica Direkcije za zaštitu kulturnih dobara pri Odjelu za kulturu Grada Rijeke Nikolina Radić Štivić.
-   "Galeb" je  od 1953. do 1980. služio kao plovilo Josipa Broza Tita i u toj je funkciji proveo 549 dana, posjetivši 18 zemalja Europe, Azije i Afrike. Brod su posjetila i na njemu bravila 102 strana državnika, o čemu su svjedočile i metalne ploče s upisanim imenima važnih posjetitelja. Među njima su bili indijski  i egipatski lideri Nehru i Naser, Nikita Hruščov, Winston Churchill, Indira Gandhi i mnogi drugi. Najveći broj putovanja broda vezan je uz Pokret nesvrstanih i političke kontakte Tita s državnicima Trećeg svijeta, pa je kroz to u svijetu postao poznat kao simbol politike nesvrstanosti i miroljubive koegzistencije, a ugostio je i poznate filmske zvijezde poput Sofije  Loren,  Elizabeth Taylor, Richarda Burtona ... Uvjerena sam da brod tako bogate povijesti može postati riječki brend, no šteta je da svaka rasprava o tome  vodi političkim prepucavanjima  koja zasjenjuju činjenicu  da smo njegovom  kupnjom profitirali za jedno kulturno dobro, koje je time i spašeno, nakon što je deset godina trunulo u brodogradilištu - kaže Nikolina Radić Štivić.
Prema njezinim riječima, prvi sljedeći korak vezan uz "Galeba" bit će priprema i analiza modela vezano uz buduće upravljanje brodom, a moguće su dvije varijante. Prema prvoj, "Galeb" bi postao luksuzna jahta koja bi devet do deset mjeseci godišnje bila u plovnom stanju, a ostatak vremena usidrena u riječkoj luci kao brod muzej i važna turistička atrakcija. Takav program podrazumijeva aranžman s privatnim partnerom, a u svrhu njegova pronalaska bit će raspisan natječaj, u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Rijeci. U slučaju da se partner ne pronađe, brod će cijelo vrijeme kao brod muzej biti usidren u riječkoj luci, a ovisno o jednom od ta dva modela, ovisit će  i buduća obnova.
  -  O troškovima obnove za sada ne možemo ni približno govoriti, a različite procjene koje su se do sada pojavljivale u javnosti  nisu utemeljene na stručnim analizama. Trošak obnove bit će  poznat  nakon izrade projektne dokumentacije, no prije svega treba utvrditi model budućeg korištenja. Ono što je u oba slučaja sigurno jest da će se težiti povratku izvornog izgleda broda iz Titovog doba, gdje god je to moguće. Kabine s kupaonicama i malim kabinetima vrlo su dobro sačuvane, kao i kuhinja, a strojarnica je savršena. U najgorem stanju je veliki salon za primanja koji je uništen zbog prodora vode dok je brod pripadao grčkom brodovlasniku Johnu Paulu Papanicolau. Do tada, brod će i dalje stajati na vezu, ali ćemo ispitati postoji li varijanta isplativija od dosadašnje, zbog težnje da se što manje optereti gradski proračun - kaže Nikolina Radić Štivić,  očekujući ubuduće i snažniju potporu Ministarstva kulture u ovome projektu.
-   Žalosti nas činjenica da Ministarstvo kulture  naš program popravka i održavanja "Galeba" za ovu godinu nije prepoznalo kao vrijedan sufinanciranja, pa nije uvršten u program javnih potreba u kulturi RH za 2010. Nadamo se da će se to promijeniti, a budući da opći uvjeti zaštite utvrđeni rješenjem o žaštiti "Galeba" nisu dovoljni za definiranje projektnog zadatka obnove, očekujemo da će nadležni Konzervatorski odjel u Rijeci  što prije utvrditi  i posebne mjere sustava zaštite. To znači da treba precizno definirati prostorne cjeline broda u kojime je nužno sačuvati izvoran oblik, kao i one u kojima je moguće provesti zahvate u cilju buduće namjene, a da se pritom ne naruše vrijednosti kulturnog dobra. Bez takve  podloge  ne možemo  niti definirati projektni zadatak - kaže Nikolina Radić Štivić. 
Prema procjenama dosad iznošenim u medijima, obnova broda muzeja koji bi stajao usidren koštala bi oko 10 milijuna dolara, a čak 40 milijuna dolara  ukoliko bi "Galeb" plovio. No, Nenada Labusa lako razljute ovakve kalkulacije, a posebno razmišljanja da bi gradski proračun u tome trebao biti glavni izvor financiranja.
- "Galeb" je nasljeđe koje se tiče ne samo Rijeke i  Hrvatske, nego svih zemalja bivše Jugoslavije, a s obzirom na ulogu koju je imao u ratnoj povijesti uvjeren sam da bi u dijalog oko njegove obnove bio spreman ući i Savez društava za očuvanje brodova iz Njemačke. Kad  bi našao partnere u Italiji i Njemačkoj, Grad bi mogao uspješnije konkurirati u evropskim fondovima, no nisam siguran da je najavljeni hodogram Grada ispravan.  Moje je mišljenje da bi najprije trebalo što preciznije elaborirati kako obnoviti "Galeba" i ustanoviti koliko će to koštati, jer bi se tako lakše našao partner. Muzealni dio i restauracija u cijeloj toj priči bitno je manja stavka od dovođenja broda u plovno stanje, za što nam treba procjena brodogradilišta. Neće se ništa dogoditi ako pričekamo još koju godinu  i budemo radili u fazama, a najbitnije je da se Rijeka prestane ponašati kao da je prokockala 150.000 dolara i nema za dalje, jer je to priča koja se mora ticati cijele Hrvatske, a probija i njezine granice.


Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #142 on: March 02, 2010, 10:47:06 am »

Zanimljiva i kvalitetno pisana informacija, Tragac.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #143 on: March 15, 2010, 07:27:54 am »

S puta u Englesku 1953.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1953_03_16_galeb_at_the_nore.jpg (148.88 KB, 744x962 - viewed 245 times.)
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #144 on: March 18, 2010, 03:59:19 pm »

Dali je moguče, da je Galeb prilikom posjete u Londonu 53. plovio Temzom do Londona? Na ovoj poslednjoj sliki liči kao, da je sidren na reki.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #145 on: March 19, 2010, 06:03:32 pm »

Učionica na moru  ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 2010-03-19_173829.jpg (63.84 KB, 870x549 - viewed 226 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #146 on: March 19, 2010, 10:03:22 pm »

Učionica na moru  ...

Prvi put sam primjetio kormilo (obruč) na krmi.


« Last Edit: March 20, 2010, 10:17:13 am by trpe grozni » Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #147 on: March 21, 2010, 01:30:43 am »

Dali je moguče, da je Galeb prilikom posjete u Londonu 53. plovio Temzom do Londona? Na ovoj poslednjoj sliki liči kao, da je sidren na reki.

Od posljednjeg javljanja došla sam u kontakt s više ljudi koji su na ovaj ili onaj način bili povezani s Galebom, a među njima je i nekadašnji upravitelj stroja Galeba (od 1955. do  196O.) koji je  napisao knjigu o brodu i njegovim  plovidbama koja bi uskoro trebala biti objavljena.

O prvom Titovom putovanju 1953. u London, na susret s Curchillom,   između ostalog piše i ovo:

"Isplovilo se iz luke Zelenika, Boka Kotorska, 7. ožujka 1953. g, kroz Otrant, Jonsko more, zapadnim sredozemljem do Gibraltara. Izlaskom u Atlantski ocean uz pirinejski poluotok i Biskajskim zaljevom u kanal LaManch, ušćem Temze sve do Londona, gdje se usidrio 13. ožujka."   



Logged
tragač
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #148 on: March 21, 2010, 01:32:17 am »

Zanimljiva i kvalitetno pisana informacija, Tragac.

Hvala, Jadrane. Smiley
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #149 on: March 21, 2010, 10:15:59 am »

Učionica na moru  ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Cista propaganda.
Tko je od pitomaca volio Galeb. Svuda samo ogranicenja i sminka.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 90   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 24 queries.