PALUBA
March 28, 2024, 06:40:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 90   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 470427 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: February 13, 2008, 12:47:49 am »

Ramb III je jedan od ukupno 4 broda istog tipa izgradjenih u Djenovi i Monfalkoneu 1938. godine a za potrebe kompanije „Regia Azienda Monopolio Banane“. Namenjeni su bili za prevoz banana iz Somalije i Eritreje za italijansku istočnu Afriku.

Sa izbijanjem rata, brodovi su promenili namenu… postali su pomoćne krstarice italijanske mornarice. Imale su deplasman od 3 667 tona, pogonjeni dizel motorima i mogli da plove brzinom od 18.5 čvorova. Postojala je mogućnost da se brodovi naoružaju sa 2 topa kalibra 120 mm i 8 protivavionskih topova kalibra 13.2 mm. Dok su Ramb I, Ramb II i Ramb III dobili naoružanje i uvršteni u flotu kao pomoćne krstarice, Ramb IV je postao brod bolnica.

12. novembra 1940. godine, tokom napada na italijansku luku Taranto, britanska kraljevska mornaica detašuje jedan divizion krstarica sa eskortnim razaračima da prodje kroz južni Jadran. Na toj plovidbi nailazi na plovni sastav od 4 teretna broda i dva eskortna broda, pod italijanskom zastavom. U pratnji su se nalazili „Ramb III“ i „Fabrizi“. Ramb III je ispalio 19 salvi u svojoj samoodbrani i uspeo da se provuče neoštećen. Fabrizi  je ostao uz teretne brodove i otvorio vatru na britanske brodove. Kao rezultat, u startu je dobio nekoliko pogodaka, ali se i dalje branio… dokle god je mogao. Kada su ga onesposobili, Britanci su podelili mete medju sobom i potopili sva četiri teretna broda.

Ramb III je 10. maj 1941. godine dočekao u luci u Bengaziju gde ga torpeduje HMS Triumph. Italijani ga vade iz vode i šalju za Trst.

9. septembra 1943. godine nemačke snage zaposedaju Ramb III koji se još uvek nalazio u tršćanskoj luci. Opremljen kao minopolagač, uvršten je u sastav nemačke mornarice pod imenom Kiebitz. Kako nije imala potrebnu navigacijsku opremu za precizno postavljanje mina u minskim preprekama, uz Kiebitz je uvek plovio još jedan brod radi tačne navigacije. Kiebitz je položio ukupno oko 5000 mina u Jadransko more. Jednom prilikom Kiebitz naleće, da li na sopstvenu ili na italijansku minu još uvek nije jasno, i u vožnji krmom dolazi do Pule. Popravka u Puli omogućila je i modernizaciju broda u smislu ugradnje žiroskopa i uređaja za detekciju radarskog zračenja.

Na Kiebitz, vezan u akvatoriji Riječke luke, britanski avioni su napadali u više navrata. Konačno ga potapaju 5. novembra 1944. godine, posle neupešnog gašenja požara izazvanog avionskom bombom.

Rijeka je oslobodjena 1945. godine. Nakon završetka rata, otpočela je obnova zemlje, uključujući i čišćenje lučkih akvatorija od olupina. Firma Brodospas iz Splita 1947. godine počinje vadjenje Kiebitza sa dubine od 22 m. Prvi put je primenjeno vadjenje broda pomoću cilindara i komprimovanog vazduha.

Nakon dve godine, 1949. godine brod je temeljno remontovan i predat na upotrebu JRM kao školski brod i brod rezidencija tadašnjeg predsednika SFRJ J.B. Tita.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa početkom raspada SFRJ, Galeb je prebaziran u luku Tivat, odakle odlazi u Bijelu, nakon trgovine izmedju tadašnje VJ i Vlade Crne Gore (Galeb i dva vodonosca su dati za naaselje Pinješ kod Ulcinja). Iz Bijele odlazi za brodogradilište „Viktor Lenac“ u Rijeci gde se i danas nalazi, čekajući rasplet na sudu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Taktičko tehničke karakteristike
Dimenzije broda:   
- dužina preko svega   117 m
- širina   15.13 m
- gaz   5.60/5.80 m
Deplasman broda (puni)   5 337 t
Pogonska grupa   dizel motori Fiat 2 x 1840 kW
Brzina   15/18.5 čv
Posada   193 članova
Naoružanje:   4 x 40/60 mm Bofors
2 x 20/IV mm M-75
3/IV lanser MTU-4 za "Strelu-2M"
Daljina plovljenja   10 000 milja ekonomskom brzinom
Mogućnost krcanja   1000 vojnika s ličnim naoružanjem i opremom


* 1.jpg (34.94 KB, 638x405 - viewed 1039 times.)

* 2.jpg (22.26 KB, 480x281 - viewed 774 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 07:43:39 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: May 24, 2008, 11:16:06 pm »

Još jedna fotografija Galeba "danas"...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 3.jpg (2.72 KB, 150x66 - viewed 1994 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 07:44:13 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #2 on: August 06, 2008, 10:33:15 am »

Evo još jedna, malo starija, ali isto iz "Lenca" u Rijeci...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 4.jpg (4.23 KB, 150x108 - viewed 2018 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 07:45:05 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #3 on: August 21, 2008, 11:30:41 am »

Na Galebu sam boravio mesec dana u toku leta 1997. kao komandir voda u nastavnoj četi za obuku mornara-regruta nevopristigle klase... U to vreme brod je bio vezan na molu 4 u MTRZ SA-KO u Tivtu i nije bio u plovnom stanju, ali je služio u razne druge svrhe...
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #4 on: August 21, 2008, 12:32:22 pm »

Onaj tko je doživio prekomandu iz Pule na "Galebu", nakon toga puno više cijeni život!
(A i gužve u autobusima su mu beznačajne!)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: September 24, 2008, 07:34:11 pm »

Školski brod bivše ratne mornarice, Titov Galeb, već godinama leži u remontnom brodogradilištu. Posjetio ga je njegov kapetan Miodrag Šepić (80)

Piše: Boris Rašeta  |  zadnja izmjena prije 24 min.
Svaki put kad sam dolazio na brod dočekivali su me s trubama. Takvo je bilo vojno pravilo. A gle sad... , kaže, smijući se, kapetan Miodrag Šepić (80). On je od 1963. do 1971. zapovijedao Galebom. Brod je tada "uglancavalo" 120 mornara, a samo o stroju brinulo se njih 45. Kapetana ovaj put dočekuje tročlana "posada" Viktora Lenca. Školski brod bivše ratne mornarice, Titov Galeb, već godinama leži u remontnom brodogradilištu. Nedavno je počela konzervacija. Brod je jako nagnut, proždire ga hrđa, a na palubi se umjesto blistave, šest centimetara debele tikovine, nalazi od sunca ispucala betonska ploča.
- Ruzinav je, jako ruzinav - kaže kapetan dok gleda zahrđalu oplatu broda. Brod su sagradili 1938. u Italiji i prevozio je banane. Za vrijeme rata postao je njemački minopolagač, pa su ga 1944. potopili u Rijeci. Kapetan Šepić vitalan je kao mladić, koji se, premda sa štakom, bez razmišljanja penje na veliki komandni plato na vrhu broda, ali se bez problema spušta i u duboku, mračnu utrobu broda. Bez poteškoća prisjeća se svakog elementa na brodu - od sekstanta, preko vodenog kompasa do radiotelegrafskih sobica i Titovih salona. S kapetanom ulazimo i u Jovankinu spavaću sobu.
- Tito i Jovanka spavali su odvojeno - kaže Šepić. Titova soba napravljena je iz šarenog drveta ptičjeg javora, a Jovankina je nešto luksuznija od bijelog javora. No, prema Šepićevu mišljenju, Tito nije patio za luksuzom.
- Na brod nikad nije ugrađeno ništa luksuzno. On je bio i ostao školski brod ratne mornarice. Svojim sam očima vidio kad je 1963. godine kapetan Mate Jerković predložio Titu da na brodu naprave bazen. 'Ne, meni to ne treba', rekao je Tito i dodao: 'Potrošite te novce na nešto pametnije'. Šepić je i danas zadivljen Titovom kondicijom.
- Na jednom putovanju preplovili smo Mesinski tjesnac. Tad je počela strašna oluja. Brod se naginjao i do 32 stupnja, pa je Tito bio ispao iz kreveta. Ipak je nakon iskrcaja održao jednosatni govor, kao da nije prošao tu strašnu oluju - kaže Šepić. U brodu su još uvijek originalni motori postavljeni 1938. godine, veliki kao dvije obiteljske kuće.
- Vidite, pokazuje moćne strojeve od po 2500 "konja", iza su bila dva hladnjaka. Spustim se jedne noći do njih, probudilo me nešto, i otvorim ih. Putujemo u Aleksandriju, Tito se treba naći s Arafatom, a hladnjaci puni Jaffa naranči. Izraelsko! Kakav bi to skandal bio da su Arafatu poslužili naranče njegovih neprijatelja. Naredio sam dvojici mornara da, s plahtama, cijelu noć glancaju te naranče sve dok natpisi Jaffa nisu nestali... Miodrag Šepić u mirovini je od 1985. godine. Živi u Opatiji. Iz JRM-a maknuli su ga nakon Hrvatskog proljeća. Nije sentimentalan, ali s ponosom tvrdi da nijedan brodski motor na Galebu nikad nije bio pokvaren niti je brod doživio ikakvu havariju. Brod je prije devet godina kupio američki Grk Papanicolau, s namjerom da ga preuredi u luksuzni kruzer, ali nije podmirio ni višegodišnje troškove veza niti je platio remont, pa će ga vjerojatno kupiti grad Rijeka. Nekoć bijeli ljepotan, dug 117 metara, Galeb sada vrijedi tek oko 600.000 kuna. Ukoliko sud ne odluči drugačije, Galeb će prema odluci Grada Rijeke postati muzej. Na Galebu je osnovan pokret nesvrstanih, tu je Tito čuo vijest o Staljinovoj smrti. Galeb su posjetili Winston Churchill, Moamar El Gadafi, Nehru, Naser, a na njegovoj su se palubi sunčale Elisabeth Taylor i Sophia Loren. Na brodu je bilo oko 300 ležaja, tri blagovaonice, dvije kuhinje, mesnica, pekarnica, slastičarnica, brijač i frizer, postolar, nekoliko ambulanti, operacijska dvorana i četiri dvorane za razonodu. Tito je na njemu u Havani u jednom danu primio 93 državnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 5.jpg (48.33 KB, 640x426 - viewed 760 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 07:45:56 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #6 on: September 25, 2008, 06:55:18 am »

Na ovoj slici gdje saveznički bombarder nadlijeće tek oslobođenu/osvojenu (precrtati prema želji) Rijeku, strelicom je označen potopljeni "Ramb III".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 6.jpg (6.07 KB, 137x165 - viewed 2016 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 07:46:47 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: October 23, 2008, 05:06:51 pm »

Između ostalog je "Galeb" bio poslednji jugoslovenski  brod koji je 1991 godine odveo JNA iz Slovenije.  (poslednji je bio trajekt sa Malte!!)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: March 23, 2009, 08:51:26 pm »

23.03.2009

Titov "Galeb" na aukciji

Brod "Galeb", koji je na svojim brojnim putovanjima po svetu koristio bivši jugoslovenski predsednik Josip Broz Tito, uskoro će ići na aukcijsku prodaju, piše danas zagrebački Vjesnik.

 Brod, koji je hrvatsko Ministarstvo kulture proglasilo zaštićenim kulturnim dobrom, već devet godina propada na vezu remontnog brodogradilišta "Viktor Lenac" u Rijeci, a državna Uprava za zaštitu kulturne baštine utvrdila je da je u vrlo lošem stanju i da je ozbiljno ugrožen.

"Galeb" je trenutno u vlasništvu firme "PLACID SEA S.A." iz Liberije, odnosno grčkog brodovlasnika Džona Pola Papanikolaua. Procenjena vrednost broda je 275.194 američka dolara, a Trgovački sud u Rijeci odredio je najnižu cijenu na aukciji od 150.000 dolara.

Vjesnik navodi da će se kao jedan od učesnika na aukciji pojaviti i grad Rijeka, koji namerava da iskoristi zakonsko pravo preče kupovine, i nakon renoviranja da pretvori brod u muzej. Pravo preče kupovine pre ostalih ponuđača kao druga ima i Primorsko-goranska županija, a onda i država Hrvatska.

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, podseća Vjesnik, u nekoliko je navrata javno objavljivao da postoje dva scenarija koja bi trebalo da odrede sudbinu "Galeba", odnosno da bi se brod mogao obnoviti kao muzej i bio trajno usidren u riječkoj luci.

Prema drugom planu budući bi vlasnik potražio partnera za investiranje u temeljnu obnovu "Galeba", koji bi se potom koristio za turističke vožnje.

"Brod je kulturno dobro i tako ga treba i tretirati, jer je to i odluka Ministarstva kulture. Treba se osloboditi ideoloških predrasuda, tim pre što je na njemu boravilo sedamdesetak ljudi iz vrha svetske politike", prenosi Vjesnik reči gradonačelnika Obersnela.

Izvor: Blic online
« Last Edit: June 15, 2012, 01:34:14 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: March 25, 2009, 03:48:23 pm »

Između ostalog je "Galeb" bio poslednji jugoslovenski  brod koji je 1991 godine odveo JNA iz Slovenije.  (poslednji je bio trajekt sa Malte!!)

Juče gledam dnevnik na HTV i čujem, da je opet objavljena licitacija z bivši Š/B Galeb. Koliko ga sele ovamo tamo, dobro, da nije potonuo. Valjde če se nači konačno rješenje za taj brod.
Pozdrav
Duje
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: March 25, 2009, 08:22:42 pm »

Moj otac je prekrcao zadnje zalihe nafte sa Galeba kada je brod raspreman. Sećam se da sam tih dana bio dole, i jedno popodne je došao s posla sav onako potišten i jedva izustio - "u zavodu je atmosfera kao da je neko umro - sutra nam odlazi Galeb". Igrom slučaja, bio je u posadi Galeba na njegovoj zadnjoj samostalnoj vožnji - 1993 ili 1994. - nisam više siguran. Tada je, već u jako lošem stanju, na brzinu osposobljen, i ukrcao je pitomce i studente i provozao malo duž CG obale, vratio se za Tivat, vezao za mol br. 1 sa koga nikada više nije isplovio na svoj pogon.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: March 26, 2009, 07:53:59 am »

Tuga, na njemu sam imao obuku za RHB izviđača. Inače su jedno vreme Italijani bili veoma zainteresovani za Gašu zbog njegovih motora.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: March 26, 2009, 05:50:09 pm »

Moj otac je prekrcao zadnje zalihe nafte sa Galeba kada je brod raspreman. Sećam se da sam tih dana bio dole, i jedno popodne je došao s posla sav onako potišten i jedva izustio - "u zavodu je atmosfera kao da je neko umro - sutra nam odlazi Galeb". Igrom slučaja, bio je u posadi Galeba na njegovoj zadnjoj samostalnoj vožnji - 1993 ili 1994. - nisam više siguran. Tada je, već u jako lošem stanju, na brzinu osposobljen, i ukrcao je pitomce i studente i provozao malo duž CG obale, vratio se za Tivat, vezao za mol br. 1 sa koga nikada više nije isplovio na svoj pogon.

Na Galebu sam bio često, kada sam dolazio "snimat radove". Bio sam poslovođa elektro radione u teh, radionici u Lori. No, u vožnji nisam bio nikad. Sječam se, da sam uvjek čitao Ms pločice na kojima su bila zabilježena putovanja. Ko zna, dali su sačuvane?  Mislim, da bi jim bilo pravo mjesto u pomorskom muzeju u Boki ili bilo kojem pomorskom muzeju. (koliko je samo "Purol paste" potrošeno na čiščenje!)
Pozdrav
Duje
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #13 on: April 11, 2009, 10:38:45 pm »

DUJE wrote:  Sječam se, da sam uvjek čitao Ms pločice na kojima su bila zabilježena putovanja. Ko zna, dali su sačuvane? 

 Negdje je pisalo, da su pločice i ostala oprema skinute i sačuvane u skladištima bdg Viktor Lenac.

 Ja se več godinama pitam, dali postoji negdje slika sa odlazka iz Slovenije, sad mi je žao, da me nije bilo, kad su prošli iz Kopra prema Baru, a živim 8 km od Luke Koper; ako bi postojala i mogao bi dobit ju...

2000 g. to je baš kad je bio dotegljen u Martinščicu, išao sam na Krk i slučajno se zaustavio iznad Lenca. Bio sam iznenadjen, kad sam ga vidio, nisam znao tad još, da je došao tamo, a još manje mi je bilo jasno kad sam vidio zastavu na krmi. Imate par lepih fotki na  www.shipspotting.com  (i moja od napomenute prilike) te na  www.shipsnostalgia.com.

LP,
« Last Edit: April 11, 2009, 10:55:42 pm by galeb » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #14 on: April 12, 2009, 10:38:00 pm »

Stvarno je šteta što ovako trune. Sad
A mogao bi da postane prvorazredna turistička atrakcija, remont bi se isplatio za par godina...
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 90   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.