PALUBA
March 29, 2024, 02:11:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Odsluženje vojnog roka - Da ili ne  (Read 33243 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #45 on: July 08, 2014, 06:10:06 pm »

Да, као што ће за проблеме који буду постојали 40-тих година овог века бити криви рођени 80-их, 90-их и 2000-тих. И све тако даље... Свакоме су његови проблеми и проблеми његове генерације најтежи, а прошлост се (посебно од старијих) доживљава као нешто лако или лакше, односно лепо или лепше.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #46 on: July 08, 2014, 06:42:01 pm »

Да, као што ће за проблеме који буду постојали 40-тих година овог века бити криви рођени 80-их, 90-их и 2000-тих. И све тако даље... Свакоме су његови проблеми и проблеми његове генерације најтежи, а прошлост се (посебно од старијих) доживљава као нешто лако или лакше, односно лепо или лепше.
Наравно, и ово ће ускоро бити "добра стара времена".
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #47 on: July 08, 2014, 07:50:55 pm »

Mislim da se pitanje patriotizma ne postavlja kao problem. Veća je muka ako treba da se ide u borbu a pri tome se nema minimalna vojnička obuka, od
najprostijih strojevih radnji do složenije upotrebe jedinica (mislim na desetinu) tipa organizovani napad ili odbrana. Neobučenost vojnika sigurno bi dovodila
do mnogo većih gubitaka nego kod dobro obučene vojke. Postavlja se pitanje šta ako država obezbedi savremenu i kvalitetnu opremu a nema ko da je pravilno upotrebi?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #48 on: July 08, 2014, 08:27:00 pm »

То ти је ипак релативно. Велика Британија и САД су Други светски рат дочекале са релативно малим професионалним војскама. Мобилизација је уведена након почетка рата. Ни један рат не почиње у секунду, тренутно. Могућност за рат се увек назре барем неколико месеци раније, а сам почетак барем 15-так дана раније.  Технички гледано да би се од тоталног цивила направио војник, кроз процес тзв. убрзане обуке довољно је 15-20 дана. Да би се од таквих направила солидна јединица (вод-чета), потребно је још око 30-40 дана. Мало је проблематичније са сложенијом ратном техником и официрима, али зато су ту професионалци (професионални војници) који ту технику опслужују и у миру.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #49 on: July 09, 2014, 09:13:11 am »

Upravo je to ono što ja nisam zanao.
Može li neko sa foruma da da relevantne podatke o stvarnoj obučenosti profesionalne vojske Srbije.
Na žalost ono što sam ja video deluje smešno i trapavo.
Imam utisak (subjektivan) da bi vojnik pešadinac na odsluženju vojnog roka iz na primer 1975 godine, polovinu svojih sadašnjih
kolega profesionalaca mogao da stavi u borbeni ranac i da sa njima radi zanimanje kao da ih nema.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #50 on: July 09, 2014, 07:40:28 pm »

Вероватно када је у питању кондиција, али не бих рекао када је упитању руковање и познавање борбених средстава.
Logged
Mika.Mitrovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #51 on: July 11, 2014, 03:56:28 pm »

Upravo je to ono što ja nisam zanao.
Može li neko sa foruma da da relevantne podatke o stvarnoj obučenosti profesionalne vojske Srbije.
Na žalost ono što sam ja video deluje smešno i trapavo.
Imam utisak (subjektivan) da bi vojnik pešadinac na odsluženju vojnog roka iz na primer 1975 godine, polovinu svojih sadašnjih
kolega profesionalaca mogao da stavi u borbeni ranac i da sa njima radi zanimanje kao da ih nema.

Vojnici tog doba su bili terminatori? Sve što je bilo nekada - superiorno je, danas ne valja ništa. Ajd' bud'te malo ozbiljni, ako je ikako moguće.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #52 on: July 11, 2014, 07:44:20 pm »

Mislim da se radi o tome da su nekad vojnici bili "super vojnici", a danas "mlakonje". Svakako je nekad trebalo biti fizički spremniji (obićna vojska), ali radi toga što je i oružje bilo takvo. Manja vatrena moć, trebalo se je više približiti "neprijatelju", nije bilo termovizije, noćnih osmatračkih sprava...... Za izvršenje istih zadataka danas je to mnogo "lakše", što ne znaći da se mogu opustiti i šetati po bojištu. Bilo je manje podataka pred izvršenje....
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #53 on: July 12, 2014, 01:02:44 pm »

Upravo je to ono što ja nisam zanao.
Može li neko sa foruma da da relevantne podatke o stvarnoj obučenosti profesionalne vojske Srbije.
Na žalost ono što sam ja video deluje smešno i trapavo.
Imam utisak (subjektivan) da bi vojnik pešadinac na odsluženju vojnog roka iz na primer 1975 godine, polovinu svojih sadašnjih
kolega profesionalaca mogao da stavi u borbeni ranac i da sa njima radi zanimanje kao da ih nema.

Vojnici tog doba su bili terminatori? Sve što je bilo nekada - superiorno je, danas ne valja ništa. Ajd' bud'te malo ozbiljni, ako je ikako moguće.
Poštovani,
molim vas da ako čitate moje postove to radite sa razumevanjem i razmišljanjem o tome šta čitate. Moj komentar se uopšte nije odnoisio na upoređenje sposobnosti današnjih momaka sa ondašnjim.
To se može zaključiti prostim čitanjem teksta ako se prilikom čitanja uključi mozak . Pri tome uopšte mi nije jasno odakle vam ideja da moj ozbiljni komentar na osposobljenost velikog broja današnjih "profesionalaca", koji su u ogromnom broju tu gde jesu samo zbog toga da bi primili platu,
nazovete neozbiljnim.
Molim boga da sadašnja "profesionalna" vojska barem njen veći deo, na čelu sa diplomiranim keramičarem ne dođe u situaciju da me brani.
Takođe poštovani gospodine molim Vas da razmislite kada dajete ocenu da je neozbiljan komentar o sposobnostima vojnika nekad i sad, onaj koji dao pukovnik sa punim stažom  i velikim delom od toga u Vojnoj policiji (ne govorim o sebi), a to da je nekada sve bilo bolje nego sada ste rekli vi a ne ja.
Logged
Mika.Mitrovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #54 on: July 12, 2014, 01:05:10 pm »

Ovo ste rekli:

Imam utisak (subjektivan) da bi vojnik pešadinac na odsluženju vojnog roka iz na primer 1975 godine, polovinu svojih sadašnjih kolega profesionalaca mogao da stavi u borbeni ranac i da sa njima radi zanimanje kao da ih nema.

Iz toga je proistekao moj zaključak koji Vama smeta.
Logged
Mika.Mitrovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #55 on: July 12, 2014, 01:09:56 pm »

Najverovatnije da je raniji profesionalni sastav JNA dolazio u JNA isključivo iz ljubavi prema otadžbini, a ne zbog sigurnosti i statusa u društvu.

Situacija je bila uvek ista, s tim da je raniji sistem bio mnogo veći, vojska je bila partijska, informacije o dogadjanjiima u vojsci baš i nisu izlazile van žice, pa su se neke stvari uspešnije krile (sposobnost pojedinaca, kriminal, razne afere itd). Ovo nemojte da shatite kao generalizovanje, bilo je i časnih ljudi koji su radili svoj posao pošteno i odgovorno ali je bilo i ovih drugih. Kao i svuda, kao i uvek.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #56 on: July 12, 2014, 01:11:47 pm »

Bilo sta bilo, sad je to samo pluskvamperfekat (davno proslo vreme). Diskusija se odnosi na sadasnje vreme (odnosno sluzenje vojnog roka).
Logged
Mika.Mitrovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #57 on: July 12, 2014, 01:19:34 pm »

Bilo sta bilo, sad je to samo pluskvamperfekat (davno proslo vreme). Diskusija se odnosi na sadasnje vreme (odnosno sluzenje vojnog roka).

Reče da se vratimo u prezent...

Lično sam za služenje vojnog roka. Na taj način se, izmedju ostalog, obezbedjuje kontingent ljdstva za zanavljanje kadra u jedinicama "NA" klasifikacije, ali i priprema ljudstvo za odbranu države. Rat je ipak istorijska kategorija koja se periodično ponavlja, želeli mi to ili ne.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #58 on: July 12, 2014, 01:25:06 pm »

Rata ce uvek biti, po nepisanom pravilu zbog neke banalne stvari. To ko valja a ko ne, ko je koliko obucen i kako, cime itd. je prica za one na vrhu.
Ima jedna izreka "kad nema kise dobar je i grad"!  Smiley
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.