PALUBA
April 24, 2024, 03:01:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 949273 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: October 01, 2009, 05:08:46 pm »

Leute, taj stih što ti je napisan ispod posta je koliko znam od pok. Tome Bebića. Dali znaš, da je bio i podificir u JRM (ćini mi se 10. klasa podof. škole)? Pošto je volio boemski život, napustio je vojsku. Sjećam ga se iz Splita.
Duje
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #16 on: October 02, 2009, 01:56:52 am »

Leute, taj stih što ti je napisan ispod posta je koliko znam od pok. Tome Bebića. Dali znaš, da je bio i podificir u JRM (ćini mi se 10. klasa podof. škole)? Pošto je volio boemski život, napustio je vojsku. Sjećam ga se iz Splita.
Duje

Da, to je stih iz Tomine pisme "Leute moj", koju je obradia i Branimir Štulić (Azra). Znam da je bia u JRM, a znaš li ti kako je nastala ova pisma? Vezana je za jednu tragičnu smrt pred Lorom, davne sedamdesete:
Toma je “Leute moj” napisao čoviku, a ne brodu. Ive Jelić Bibica iz Vranjica, tenor klape Dalmacijacement, ubijen je oko 21 sat sa dva hica iz vojničke puške, pisalo je u Slobodnoj 18. kolovoza 1970. Jelić je te noći sa sinom pod sviću ostima iša na ciple. Vojnik je vikao stoj, odbij, ali bidan nije bija odavde pa nije zna da se ciple pod osti lovi s feralom dok voziš, i tako Jelić od motora nije mogao čut vojnika na straži u Lori. Kakva smrt. Četiri godine poslije, Toma mu je posvetio “Leuta”.(Slobodna Dalmacija)

Svi koji žele saznat nešto više o ovom legendarnom mornaričkom podoficiru, nastavniku, školskom tajniku, novinaru Nedjeljne Dalmacije i Vjesnika, sudskom pljenitelju, treneru Hajduka, mehaničaru, pomorskom strojaru, umjetniku, glazbeniku, galeristu, kantautoru, pjesniku i aforističaru, performeru...splitskom Tom Waitsu, neka posjete: http://www.toma.dalmatino.de/

Inaće, Duje, primjetio sam da te za Split vežu jako lijepa sječanja...
 
 marinero
« Last Edit: October 02, 2009, 02:05:20 am by leut » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #17 on: October 02, 2009, 10:44:32 am »

E moj Leute, koga ne vežu na Split lijepa sječanja..... 
Logged
Saxum
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



WWW
« Reply #18 on: October 05, 2009, 11:06:30 am »



P.S. Pregledavajući slike s proslave Dana HRM u Rijeci, primjetio sam da se na obe raketne topovnjače klase "Helsinki" - RTOP 41 i RTOP 42 nalaze po 3 (a ne 4) kontejnera s raketama RBS 15???


Tako će bit uvijek, 3 mjesta za rakete, jedno za tegljeni sonar.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #19 on: October 05, 2009, 02:54:36 pm »

Leute, taj stih što ti je napisan ispod posta je koliko znam od pok. Tome Bebića. Dali znaš, da je bio i podificir u JRM (ćini mi se 10. klasa podof. škole)? Pošto je volio boemski život, napustio je vojsku. Sjećam ga se iz Splita.
Duje

Da, to je stih iz Tomine pisme "Leute moj", koju je obradia i Branimir Štulić (Azra). Znam da je bia u JRM, a znaš li ti kako je nastala ova pisma? Vezana je za jednu tragičnu smrt pred Lorom, davne sedamdesete:
Toma je “Leute moj” napisao čoviku, a ne brodu. Ive Jelić Bibica iz Vranjica, tenor klape Dalmacijacement, ubijen je oko 21 sat sa dva hica iz vojničke puške, pisalo je u Slobodnoj 18. kolovoza 1970. Jelić je te noći sa sinom pod sviću ostima iša na ciple. Vojnik je vikao stoj, odbij, ali bidan nije bija odavde pa nije zna da se ciple pod osti lovi s feralom dok voziš, i tako Jelić od motora nije mogao čut vojnika na straži u Lori. Kakva smrt. Četiri godine poslije, Toma mu je posvetio “Leuta”.(Slobodna Dalmacija)

Svi koji žele saznat nešto više o ovom legendarnom mornaričkom podoficiru, nastavniku, školskom tajniku, novinaru Nedjeljne Dalmacije i Vjesnika, sudskom pljenitelju, treneru Hajduka, mehaničaru, pomorskom strojaru, umjetniku, glazbeniku, galeristu, kantautoru, pjesniku i aforističaru, performeru...splitskom Tom Waitsu, neka posjete: http://www.toma.dalmatino.de/

Inaće, Duje, primjetio sam da te za Split vežu jako lijepa sječanja...
 
 marinero

Čuo sam za tu priču, ali nisam znao, da je istinita. Inače i ja sam lovio ciple u Lori (rampinom i udicom) iako je bilo zabranjeno. Pogotova Letica, kada je bio komandant flote, nije dozvoljavao. Stajao je na "Visu" i gledao dvogledom šta radi popodne službena smjena.
A što se tiče Splita. Šta dsa ti kažem? Dovoljno je reći Riva, Beče, Marjan, Matejuška, Mandrač, Smoje, Toma, Šanto- zadnji pravi splitski ribar itd. Pa i pisma kaže "ta divna splitska noć u luci....

Duje
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #20 on: October 23, 2009, 05:36:36 pm »

Evo i jedna malo starija vijest:

Nova jedrilica za HRM

Hrvatska ratna mornarica je nabavila novu jedrilicu, Salona 45, za stjecanje temeljnih mornaričkih vještina, što je već druga jedrilica u sastavu HRM-a. Od 2004. HRM već posjeduje jedrilicu Salona 37. Salona 45 je 13,5 metara duga jedrilica proizvedena u Hrvatskoj, u pogonima AD Plastike u Solinu, na kojoj može biti smješteno 6 do 8 članova posade. U svijetu jedriličarstva je priznata kao vrlo kvalitetna jedrilica, te je, čim se pojavila na tržištu 2002., izazvala oduševljenje domaćih jedriličara. Na nedavnoj Božićnoj regati, sudjelovale su dvije Salone 45, od kojih jedna sa samo jednim članom posade, što dokazuje kako je njome lako upravljati. Njezina "mlađa sestra", Salona 37, proglašena je, prema časopisu Worldsailing, najboljom jedrilicom 2007. godine.
Jedrilica Salona 45 je pogodna za višednevne boravke na moru, te će stoga mnogi kadeti svoj prvi kontakt s morem ostvariti bez motornog pogona, koristeći se snagom vjetra. Na taj izravniji kontakt s morem, mladi budući mornari zavoljet će more, ali i naučiti sve njegove hirove. Osim navedenih dviju jedrilica, Hrvatska ratna mornarica nabavila je dva nova kutera, isto tako proizvedenih u Hrvatskoj, na kojima će mladi mornari usavršavati svoje veslačke vještine. OJI HRM

Izvor: Hrvatski vojnik www.hrvatskivojnik.hr

Više o jedrilicama:
Salona 45 http://www.salonayachts.com/models/salona45/omodelu/
Salona 37 http://www.salonayachts.com/models/salona37/omodelu/
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #21 on: October 23, 2009, 08:08:28 pm »

Vidim da ima dobar motor, skoro 40 kW, a posebno me oduševilo što ima "crni" tank.

Hvala bogu da ima ljudi koji još znaju kako se postaje mornar!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #22 on: October 27, 2009, 04:57:49 pm »

Posjet zapovjednika Danske kraljevske ratne mornarice HRM-u

Zapovjednik Danske kraljevske ratne mornarice kontraadmiral Nils Christian Wang boravit će od 26. do 28. listopada, u službenom posjetu Hrvatskoj ratnoj mornarici u Splitu.

Drugog dana posjeta, u utorak, 27. listopada, zapovjednici Hrvatske i Danske ratne mornarice, kontraadmiral Ante Urlić i kontraadmiral Nils Christian Wang održat će radni sastanak. Također, obići će Zapovjedno operativno središte HRM, brodove HRM, te Odjel za obuku ronitelja Središta za obuku HRM-a.

Po završetku sastanka predviđene su izjave za medije u 11,15 sati.

Izvor: MORH web www.morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #23 on: October 27, 2009, 09:45:30 pm »

 marinero

Utorak, 27. Listopad 2009.

Zapovjednik danske ratne mornarice u posjetu HRM-u

U službenom posjetu Hrvatskoj ratnoj mornarici, od 26. do 28. listopada, boravi zapovjednik Danske kraljevske ratne mornarice kontraadmiral Nils Christian Wang. Drugog dana posjeta, u utorak, 27. listopada, održan je bilateralni sastanak zapovjednika Hrvatske i Danske ratne mornarice, kontraadmirala Urlića i kontraadmirala Wanga prilikom kojeg su razmijenja iskustva dviju mornarica, s posebnim naglaskom na funkcioniranje obalne straže.

Naime, Danska mornarica u svom sastavu već godinama ima Obalnu stražu, kao i HRM. Zapovjednici mornarica složili su se da je struktura dviju mornarica slična i da je njihova suradnja posebice dobra u razmjeni iskustava obalne straže, a tu je suradnju moguće dalje unaprijediti u sklopu NATO-saveza, čija je članica odnedavno i Republika Hrvatska.

Nakon što je admiral Wang obišao Zapovjedno-operativno središte HRM-a, raketne topovnjače „Dubrovnik“ i „Kralj Dmitar Zvonimir“, te postrojbu protuminskih ronitelja i roniteljsko obučno središte u Lori, održao je i predavanje pripadnicima HRM-a o razvoju i budućim izazovima Danske Kraljevske ratne mornarice.
„Impresioniran sam onim što sam vidio dosad“, izjavio je kontraadmiral Wang, napomenuvši da Hrvatska ratna mornarica ulaže goleme napore kako bi se uspješno transformirala u modernu mornaricu. Zaključivši da hrvatska i danska ratna mornarica imaju mnogo toga zajedničkog, posebno se osvrnuo na važnost obalne straže te je istaknuo „da je sustav u kojem je obalna straža sastavni dio ratne mornarice najučinkovitiji, jer je jedna osoba odgovorna za operativne aktivnosti po sigurnosti plovidbe na moru te su sve informacije dostupne na jednom mjestu, što skraćuje vrijeme intervencije po nezgodi“. Budući da Danska kraljevska ratna mornarica, koja iduće godine slavi 500. obljetnicu osnivanja, u svom sastavu ima Obalnu stražu, bilo je zanimljivo čuti njihova iskustva u tom pogledu.

Kontraadmiral Urlić je rekao da Obalna straža HRM-a trenutno ima devet brodova koji su u funkciji očuvanja pomorske sigurnosti u hrvatskim teritorijalnim vodama te je najavio izgradnju novog obalno-ophodnog broda. Izrazivši zadovoljstvo posjetom danskog kolege, istaknuo je da HRM s Danskom kraljevskom mornaricom ima izvrsnu suradnju te je ujedno zahvalio na dosadašnjoj njihovoj pomoći, kojoj se nada i u budućnosti.
Tijekom trodnevnog boravka u Splitu kontraadmiral Wang posjetit će i Raketnu bazu u Žrnovnici te ronilački toranj u Divuljama.

Izvor: MORH web www.morh.hr

U izjavi za Županijsku panoramu (danas na HTV 2) zapovjednik Danske kraljevske ratne mornarice kontraadmiral Nils Christian Wang je, govoreći o sudjelovanju danske mornarice u borbi protiv somalijskih pirata, iznio zanimljiv podatak da Danska drži 10% svjetske pomorske trgovine.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #24 on: November 10, 2009, 06:36:21 pm »

8. obljetnica smrti prvog zapovjednika HRM

U petak 06. studenog 2009. godine, obilježena je 8. obljetnica smrti prvog zapovjednika Hrvatske ratne mornarice, admirala flote Svete Letice - Barbe.
Admiral Letica preuzeo je zapovjedanje Hrvatskom ratnom mornaricom 12. rujna 1991. godine, šest dana prije njenog službenog osnivanja, te je bio na čelu HRM do svog umirovljenja, 01. lipnja 1996. godine. Osim što je bio osnivač HRM bio je i njen jedini ratni zapovjednik. Odmah na početku, uspio je ujediniti i organizirati sve dobrovoljačke postrojbe na obali i otocima, te ih ustrojiti unutar Hrvatske ratne mornarice. Hrvatska ratna mornarica postaje tako jedna od grana Hrvatske vojske odnosno Oružanih snaga republike Hrvatske, te sudjeluje u svim operacijama koje su se vodile na moru, obali i otocima „Lijepe naše“, od kojih su najvažnije aktivnosti deblokada pomorskog prometa prema našim otocima, opskrba okruženog Dubrovnika te njegova deblokada, oslobođenje hrvatskog juga, Maslenica, Ljeto, Oluja, ... U ožujku 1996. godine promaknut je u čin stožernoga admirala, a u lipnju 1996. je umirovljen. Odlikovan je najvišim vojnim odličjima: Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti, Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom hrvatskog pletera, Redom bana Josipa Jelačića i Redom hrvatskog trolista.
Na obilježavanju 8. obljetnice smrti admirala Letice, na gradskom groblju Lovrinac u Splitu okupili su se predstavnici Hrvatske ratne mornarice predvođenim sadašnjim zapovjednikom kontraadmiralom Antom Urlićem, supruga admirala Letice sa obitelji i predstavnici braniteljskih udruga proizašlih iz Hrvatske ratne mornarice. Admiral Urlić se obratio nazočnima i obitelji uz napomenu da „svog prvog zapovjednika i njegovu ulogu u ustrojavanju HRM, pripadnici Hrvatske ratne mornarice nikad ne smiju zaboraviti“, posebno apelirajući na mlađe pripadnike HRM.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/
« Last Edit: November 10, 2009, 06:38:23 pm by leut » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #25 on: November 10, 2009, 08:01:43 pm »

Bio je velik i hrabar čovjek.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #26 on: December 04, 2009, 05:44:49 pm »

 Obilježen blagdan Sv. Nikole, zaštitnika HRM-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U pomorskoj bazi Lora, u petak 04. prosinca 2009. godine, održala se proslava blagdana Svetog Nikole, zaštitnika Hrvatske ratne mornarice i dana vojne kapelanije Svetog Nikole Biskupa Hrvatske ratne mornarice.
Proslavi su nazočili pripadnici Hrvatske ratne mornarice predvođeni zapovjednikom, kontradmiralom Antom Urlićem, bivši zapovjednik HRM, admiral Vid Stipetić, predstavnici braniteljskih udruga proisteklih iz Hrvatske ratne mornarice, predstavnici Splitsko-Dalmatinske županije, grada Splita, pomorske policije i Pomorskog fakulteta u Splitu.
Proslava je započela procesijom od kipa Sv Nikole u luci Lora do samostana Svetog Ante u Poljudu. Prije same procesije vojni ordinarij, monsinjor Juraj Jezerinac pozvao je sve okupljene na procesiju pod riječima „Ići putem vjere i ljubavi, kojim je išao sveti Nikola“. Kip svetog Nikole prošao je pored svih ratnih brodova u luci Lora do samostana svetog Ante na Poljudu, gdje je biskup Jezerinac predvodio svetu misu. Na početku propovijedi, biskup Jezerinac je prošao kroz život svetog Nikole, istaknuvši da je sveti Nikola najštovaniji svetac, kako u zapadnoj tako i u istočnoj crkvi. „Sveti Nikola se isticao velikom svetošću i samodisciplinom, kao i vojnici“ rekao je biskup Jezerinac „Volio je siromahe i pomagao je obitelji“. U daljnjem tijeku propovijedi biskup Jezerinac je istako važnost obitelji u današnjem društvu. „Obitelj je danas jako ugrožena“. Istakao je sve opasnosti koje vrebaju današnju obitelj te kakav to utjecaj ima na djecu. Na kraju, biskup Jezerinac je čestitao svim nazočnima blagdan Sv Nikole, zaštitnika HRM-a.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


* Sv. Nikola 04122009.jpg (57.77 KB, 330x248 - viewed 479 times.)
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #27 on: December 06, 2009, 10:05:37 am »

Protokoli i nisu baš zanimljivi niti mjesto ovdje, mislim da su slike brodova pogotovo u plovidbi ono što sve vole vidjeti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #28 on: December 06, 2009, 12:33:22 pm »

Kakve su sada uniforme mornara HRM? Nekako mi uniforme ovih mornara na čelu povorke izgledaju malo neubedljivo, za razliku od oficira iza njih. Da li kape mornara imaju one trake kao ranije  JRM?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #29 on: December 07, 2009, 12:17:35 am »

Protokoli i nisu baš zanimljivi niti mjesto ovdje, mislim da su slike brodova pogotovo u plovidbi ono što sve vole vidjeti.


RTOP21, ovu temu sam zamislio kao mjesto gdje će se objavljivati novosti vezane za HRM, uključujući i raznorazne proslave, godišnjice, prisege, porinuća, krštenja i primopredaje brodova, posjete zapovjednika drugih RM HRM-u, kao i posjete zapovjednika i pripadnika HRM mornaricama drugih zemalja, raznorazne najave, izvještaje s vježbi i slično.
Za tekstove o ustroju, postrojbama, brodovlju, naoružanju i opremi HRM, gdje bi se nalazili i TT podaci i fotografije sam planirao otvoriti novu temu/e.

Kakve su sada uniforme mornara HRM? Nekako mi uniforme ovih mornara na čelu povorke izgledaju malo neubedljivo, za razliku od oficira iza njih. Da li kape mornara imaju one trake kao ranije  JRM?

Evo par sličica sa Wikipedije:

Svakodnevna odora pripadnika HRM
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mornari i kadeti u svečanim odorama HRM
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pripadnici_HRM_Karlovac_2008.jpg (21.47 KB, 300x191 - viewed 586 times.)

* Pripadnici_HRM_za_vrijeme_svečanog_mimohoda_za_Dan_državnosti.jpg (18.14 KB, 300x154 - viewed 589 times.)
« Last Edit: December 07, 2009, 01:17:39 am by leut » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.