PALUBA
April 25, 2024, 06:25:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 949790 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2040 on: August 28, 2016, 10:06:21 pm »

Не фали само операционализација већ много тога.

Пре свега Кадрум у својо анализи има погрешно дефинисаног непријатеља. Зашто би Хрватска развијала и финансирала постојање ХРМ-а ако јој главну претњу чини, према Здравковим речима, континентална држава и њен народ? Где је ту логика? Ако би тај непријатељ икако и успео да досегне до Далматинског залеђа у других територија у позадини хрвтаскеобале морнарица би могла само да се преда или да отплови даље на острва или пак у Италију након уништења и заузимања логистике, територија и база на обали и у позадини.

Некадашња ЈРМ, а касније и РМВЈ је имала јасно дефинисанго непријатеља и у складу са тим се организовала одбрана. Од 1945-1991 непријатељ је манифестован као спољни у виду НАТО и Варшавског пакта и као унутрашњи. Спољни непријатељ је могао са ЈНА/ЈРМ да води неколико видова борби и операција:

1. Поморска операција
2. Противдесанта операција
3. Поморскодесантна операција
4. Бој на мору
5. Борба на мору

Шта је Кадрум обрадио од ових пет тачака?

Након распада СФРЈ непријатељ је искристалисао као само један - НАТО и његови неформални савезници у средоземљу (Хрватска и Албанија).

Хрватска је члан НАТО-а и у складу са тим може да формира и дефинише своју поморску стратегију. Њени непријатељи могу да буду:

1. Мигранти
2. Русија

Што се тиче миграната ХРМ је по том питању већ ангажована. У спашавање бродоломника укључен је хидрографски брод. Чак је и Словенија дала свој допринос са једним од два патролна чамца.

Што се тиче Русије ту немју шта да траже, барем не ван својих вода. Ниједан Хрватски ратни брод није способан да превали већу раздаљину и да се директно укључи у борбу против руске флоте у Црном мору или источном делу Средозмеља. Ако би Русија којим случајем ојачала и кренула да се шири на Јадран онда би било и више посла за Хрвате. Овако ништа.

90-тих су имали СРЈ као непријатеља и тада су им били неопходни што јачи и већи бродови. Обзиром да се СРЈ распала, а да се ЦГ одрекла минског, торпедног и ракетног наоружања Хрвати немају чега да се плаше. Опрема и наоружање за ППд су у овом тренутку бесмислени јер су све земље на Јадрану савезничке, а само Италија има подморнице које неће уоптребљавати против РХ.

Бој на мору може бити вођен на три места:

1. У властитим водама
2. На отвореном мору
3. У водама непријатеља

Хрватска тренутно има капацитет да води борбу у власитим водама и то јој највише и одговара због велике разуђености обале и доста острва. На отвореном мору и у водама непријатеља се неће борити јер у Јадрану немају непријатеље, а Русија, Сирија и НДКР су сувише далеко и превазлазе ТТ карактеристике хрватских бродова. Једино ако би имали носаче авиона или разараче на нуклеарни погон могли би да допринесу ''савезничким напорима''. Овако остају оријентисани на одбрану територијалног мора и унутрашњих вода.

За Хрватску би било логичније да развија што јачу обалну стражи и да гради што више помоћних бродова за дотур воде и осталог матријала на отоке као и да гаси пожаре те на сваки други начин помаже становништву. Треба правити још бродова попут ДБМ-241, патролних чамаца, брзих глисера, треба имати доста хеликоптера и јаке радаре. Италија је сада господар Јадрана и остаће још дуго.

Кадрум би, ако већ хоће да се бори против и брани од континеталних суседа, треб'о да развија речну флотилу, али он има нешто друго у глави, а што је по нас повољније јер нас његови бродови и замисли не могу ничим угрозити. Мислим да је крајње немаштовито и у неку руку смешно прогласити Србе за највећу претњу хрватском Јадрану.

« Last Edit: August 28, 2016, 10:12:51 pm by torpedo011 » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #2041 on: August 28, 2016, 10:23:08 pm »

Viceadmiral u mirovini Zdravko Kardum, bivši zapovjednik: Flote HRM, Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže RH, kao gost autor objavio je na portalu OBRIS članak iz dva dijela. Obzirom da portal nema mogućnost kopiranja sadržaja, dat ću ovdje poveznice prema oba dijela članka za one koje zanima njegovo viđenje sadašnjosti i budućnosti HRM.

Ни најобичнији стручни чланак се не може написати, а да се не закука над "Заљевом хрватских светаца" (ствар непозната у географији) и његовим губитком (а кад је био хрватски?). Наравно, уз увјерење да ће се "неправда" исправити... Е мој адмирале...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2042 on: August 29, 2016, 06:33:50 am »

Nisam znao da ima i to ime pa sam uzeo da pročitam. Humor ponedeljkom ujutru...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #2043 on: August 29, 2016, 06:47:28 am »

Ovaj "admiral" bi dobro uradio da poseti nekog ozbiljnog doktora za glavu. A uz sve što piše stručno ili manje stručno
dozvoljava sebi da lupeta kako Srbiju interesuje HR more. Tu je delimično u pravu, isto to more je njegova država
zdušno reklamirala, i još uvek to radi, kako bi privukla turiste iz Srbije. Koliko znam ima ih, ali posle istupa i nastupa raznih
likova pitanje je dokle će ih biti.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #2044 on: August 29, 2016, 09:39:06 am »

ima ih i to poprilicno, bar meni po apartmanima i bit ce ih dokle god smo im prihvatljivi cijenom i dokle god pricamo jako slicnim jezikom..znam da uzivaju i nista im ne fali jer nisu ovdi zbog politike. ajmo se i mi ostaviti politike i nastaviti uzivati u litu  Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #2045 on: August 29, 2016, 09:45:11 am »

Naravno da uživaju i da su zbog toga došli, ali pitanje je da li će uživati ako ih ovakvi kao "admiral" proglase
potencijalnim neprijateljima. Ja nisam komentarisao kako je Srpskim turistima u HR već komentar ovog lika da
treba biti spremna odbrana HR mora od Srba.
« Last Edit: August 29, 2016, 10:03:35 am by motorista 57 klasa » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2046 on: August 29, 2016, 09:48:49 am »

Каже Кадрум да је ПС-12 Спасилац интелектуално власништво Хрватске... Брод изграђен у Бродоградилишту ТИТО у Београду. Пројектован на Машинском факултету Универзитета у Београду.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2047 on: August 29, 2016, 11:32:12 am »

Naravno da uživaju i da su zbog toga došli, ali pitanje je da li će uživati ako ih ovakvi kao "admiral" proglase
potencijalnim neprijateljima. Ja nisam komentarisao kako je Srpskim turistima u HR već komentar ovog lika da
treba biti spremna odbrana HR mora od Srba.
O čemu govoriš? Turist je turist i lova je lova. Dolaze ljudi sa raznih strana. Jedan Srbin radi kraj moje kuće u jednom lokalu. Nitko ga niti ne primjećuje a ima skoro dva metra.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #2048 on: August 30, 2016, 06:28:37 am »

Naravno da uživaju i da su zbog toga došli, ali pitanje je da li će uživati ako ih ovakvi kao "admiral" proglase
potencijalnim neprijateljima. Ja nisam komentarisao kako je Srpskim turistima u HR već komentar ovog lika da
treba biti spremna odbrana HR mora od Srba.
O čemu govoriš? Turist je turist i lova je lova. Dolaze ljudi sa raznih strana. Jedan Srbin radi kraj moje kuće u jednom lokalu. Nitko ga niti ne primjećuje a ima skoro dva metra.
Ja sam pred nedelju dana bio u HR i sve je bilo ok. Govorim o tome da sve češće u HR javnosti istupaju ljudi koji
o Srbima govore kao o neprijateljima, potencijalnim neprijateljima i sa nipodaštavanjem. Ako se to bude nastavilo lova će promeniti
mesto na kojem se troši. Meni ni iz džepa ni u džep kada budem dolazio u HR znam gde i sa kim ću da provedem vreme.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2049 on: August 30, 2016, 06:39:13 am »

U Hrvatskoj je u tijeku predizborna kampanja pa je i retorika malo žešća.

Inače, tema je HRM pa bih molio da se toga i držimo.
Logged
m12brk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 44


« Reply #2050 on: August 30, 2016, 10:37:51 am »

Naravno da uživaju i da su zbog toga došli, ali pitanje je da li će uživati ako ih ovakvi kao "admiral" proglase
potencijalnim neprijateljima. Ja nisam komentarisao kako je Srpskim turistima u HR već komentar ovog lika da
treba biti spremna odbrana HR mora od Srba.
O čemu govoriš? Turist je turist i lova je lova. Dolaze ljudi sa raznih strana. Jedan Srbin radi kraj moje kuće u jednom lokalu. Nitko ga niti ne primjećuje a ima skoro dva metra.
Ja sam pred nedelju dana bio u HR i sve je bilo ok. Govorim o tome da sve češće u HR javnosti istupaju ljudi koji
o Srbima govore kao o neprijateljima, potencijalnim neprijateljima i sa nipodaštavanjem. Ako se to bude nastavilo lova će promeniti
mesto na kojem se troši. Meni ni iz džepa ni u džep kada budem dolazio u HR znam gde i sa kim ću da provedem vreme.



Mislim da takve retorike ima na obije strane, većinom u predizborne svrhe. E sad, šta je bilo prije, kokoš ili jaje...ostavljam da svako sam prosudi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2051 on: September 01, 2016, 05:01:59 pm »

Viceadmiral u mirovini Zdravko Kardum, bivši zapovjednik: Flote HRM, Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže RH, kao gost autor objavio je na portalu OBRIS članak iz dva dijela.

Nisam u detalje čitao članak, to ćemo ovu zimu kad zahladi.
Nego Leute kad vidiš drugi put Karduma zapitaj ga zašto u svojoj analizi ne spominje eventualnog jedinog prekomorskog protivnika.
Recimo da odlučimo proglasit ZERP pa se Talijanci izgrintaju i pošalju Regia Marine da se iskrca na Jabuku, Svetac i Palagružu, koji su onda planovi.

Koje su ovo gluposti od procjena, spominju tugu i žalost (kakvi smo i mi) kao nekakvu prijetnju, a pravog (moćnog) protivnika se nesmije ni spomenuti.
Uostalom tako je u cijelom "regionu", dva ćelavca se prepucavaju oko češlja.

poz.
« Last Edit: September 02, 2016, 02:12:15 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2052 on: September 01, 2016, 05:22:44 pm »

Solaris, da ga vidim, prije bih ga pitao što je on kao zapovjednik učinio za HRM i u kakvom je stanju ostavio svojim nasljednicima.

Inače, ni sam nisam dublje ulazio u njegove analize, površno sam pogledao i postavio linkove za one koji imaju volje pročitati i proanalizirati/prokomentirati.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #2053 on: September 02, 2016, 10:13:29 am »

Admiral Kardum ocigledno ima previse vremena, pa je objavio rat poput onog kada je Crna Gora objavila rat Japanu.
Njegovu karijeru je izmedju ostalog obiljezila cinjenica da je bio potcinjen nize rangiranom admiralu. Pamtnome dosta.
Vrijeme ga je pregazilo, ostala mu je sloboda javne rijeci u stilu da je "covjek ugrizao psa"
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2054 on: September 02, 2016, 07:59:17 pm »

Jadna li je zemlja koja za admirala ima Karduma (isto kao i CG sa svojim admiralom).
Pa još kada takav admiral obznanjuje svoje vizije iz davne prošlosti  Lips Sealed

Bio mi je klasić u akademiji, tada je bio marginalizovan, jer je bilo puno pametnijih od njega i da se nije desila T11 on nikada admiralske činove na svojoj uniformi ne bi nosio. Nego - desila su se ružna vremena, pa su na površinu isplivali i oni koji nisu trebali - većinom zbog političkih gledišta.

Ne bih da olajavam dotičnog admirala, ali je za vreme školovanja u akademiji bio među vodećima u SKOJ i SKJ (isto kao i Marin Stošić), jer je tada to bila ulaznica za perspektivne.
U toku T11 promenio je gledište i postao je sušta suprotnost Kardum Zdravku iz mlađih dana.

Zato, bolje da ćuti, i da uživa u penziji, i bolje da ne evocira svoje uspomene - jer su očito lažne i u suprotnosti sa onim što je mislio nekada ranije.

Nadam se da nikoga (osim možda Karduma) nisam uvredio ovim postom. Jeste, da sam ga napisao sa dosta emocija, ali morao sam izreći ono što mislim.

Ako moderatori smatraju da je post neprikladan - neka ga brišu, da ne bi izazvao lavinu ..... Lips Sealed
Logged
Pages:  1 ... 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.