PALUBA
April 23, 2024, 08:19:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 948803 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #105 on: July 05, 2010, 09:23:58 pm »

Najprije moje iskrene čestitke poručnici fregate na postavljenju, presretan sam zbog toga jer je konačno žena postala zapovjednicom broda. Prilika za to je bilo i do sada u HRM ali nije bilo razumijevanja. Ima još sposobnih i pomorski školovanih časnica koje su maknute sa brodova i obavljaju administrativne poslove.
Tvrdim da dotična zapovjednica nema prenizak čin, ni premalo godina niti je bez iskustva. Na istim ovakvim brodovima u nekadašnjoj mornarici također su postavljani časnici sa niskim činovima kao npr. Marin Stošić, sadašnji zapovjednik Flotile koji je za zapovjednika RTOP postavljen u činu poručnika korvete u svojoj 27-oj godini života. Slično je bilo i sa Stojanom Perišićem, nisam siguran ali čini mi se da je i Robetr Hranj također kao vrlo mlad časnik postao zapovjednik RTOP.
HRM treba pomladiti svoj zapovjedni kadar na brodovima. pa ne može časnik sa 20 godina staža biti zapovjednik RTOP, jednostavno zato jer na taj način ne može napredovati.
Mnogi će se sjetiti da su zapovjednci postali vrlo mladi, prije tridesete godine života i to u činovima poručnika feregate. Zapovjednici podmornica postajali su poručnici bojnog broda sa 30 godina života, sa 34 do 35 godina već su bili u komandi.
Zato, moja draga poručnice fregate "K vragu i torpeda, punom parom naprijed".



Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #106 on: July 05, 2010, 11:43:55 pm »

ja mislim da tu nisu u pitanju godine zivota nego iskustva , neko je pre toga rekao da je to politicki i markeniski potez bolje bi bilo da je porucnica bila bar malo na RTOP kao zamenik komadanta i stekla bi neophodno iskustvo na tom brodu i upoznala sistem i naravno posadu svaka cast njoj na istrajnosti i neka bude tako i dalje   
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 603


« Reply #107 on: July 05, 2010, 11:51:31 pm »

Bila zamjenica zapovjednika rtopa,2 godine.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #108 on: July 06, 2010, 02:07:10 am »

ako je bila dve godine zamenica komadanta na RTOP -u onda je ok ti bolje znas desavanja u HRM  neka porucnica radi svoj posa i to je to pozdrav pp5d6 posejdon
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #109 on: July 06, 2010, 07:29:29 am »

На младима свет остаје. То што је поручница млада нема везе. Битно је да је квалификована, да има воље и важна је и подршка посаде и околине. И сам сам се залагао да жене добију важнију улогу у војсци јер уносе ред, смиреност и лепшу атмосферу. То сигурно нису само или претежно административне дужности. Могу оне пуно, као што ће то Антонија и показати.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #110 on: July 06, 2010, 09:24:50 am »

@Plavnik

Nekada se mnogo vise plovilio pa su mladi oficiri brze sticali iskustvo. Danas je sve na kasicicu.

Zato sam spomenuo pitanje godina a mislim i ostali. Bilo bi stvarno steta da se ovako perspektivnoj porucnici zarad politickih poena a na racun njenog neiskustva potkrade neka veca greska koja bi joj potkopala dalju karijeru.

I nije tu stvar samo pomorackog iskutva - potrebno je tu i ljudsko a i iskustvo u sluzbi da bi znala kako kome da se postavi.

Ali sta je tu je Antonija je dobila komadnu pa nek joj je sa srecom i nek je prati mirno more.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 178


« Reply #111 on: July 06, 2010, 09:29:15 am »

I nije tu stvar samo pomorackog iskutva - potrebno je tu i ljudsko a i iskustvo u sluzbi da bi znala kako kome da se postavi.

Ali sta je tu je Antonija je dobila komadnu pa nek joj je sa srecom i nek je prati mirno more.


Koliko mogu zakljuciti, da svi oni koji eventualno osporavaju postavljenje por. fregate na duznost komandanta broda, ustvari osporavaju kompetentnost onih koji su odlucivali o njenom postavljenju..

Nisam siguran da bi toliku paznju privukao muskarac sa cinom por.freg, istim ili slicnim iskustvom, postavljen na istu duznost..
« Last Edit: July 06, 2010, 09:33:47 am by trpe grozni, Reason: Popravljen citat » Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #112 on: July 06, 2010, 09:45:10 am »

Bilo bi stvarno steta da se ovako perspektivnoj porucnici zarad politickih poena a na racun njenog neiskustva potkrade neka veca greska koja bi joj potkopala dalju karijeru.
A koja bi joj se uopće greška mogla dogoditi? Što to važno obavlja njezina raketn atopovnjača da bi moglo što poći po zlu, a da i bilo kome drugom na njezinom mjestu isto ne može krenuti po zlu? Možda nasukavanje (ponižavajuće postignuće) ili penjanje na obalu (kao ono u Boki, ne tako davnih godina) ...

Ovo je velika i vrijedna vijest da žena postaje zapovjednicom ovako (u našim okolnostima) vrijednog, moćnog i značajnog broda. Marketinški to tek treba iskoristiti, kad bi tko znao ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #113 on: July 06, 2010, 03:42:04 pm »

Normalno da ovakvo posatavljenje izazove toliku paznju i onda se obrati mnogo vise paznje ipak je ona PRVA !

I ostace sigurno zapisano u istoriji kao prva zena koja je komadovala vojnim brodom u HRM. Zato nije ni slucajno da je postavljena bas na toj RTOP .

I naravno da pored svih njenih kvaliteta ovo je ipak politicka odluka.

I kao sato sam vec rekao bez obzira na sve zemlim mladoj porucnici puno srece i mirno more.


@ Patriot
RTOP nije u CG se malo popeo na kopno u luci Bar ne u Boki. U Boki vise nema ratnih brodova - nazalost.

I na kraju trebalo bi ovo dobro marketinski iskoristiti za promociju HRM.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #114 on: July 06, 2010, 07:14:55 pm »

Kako bi mi rekli klasiči Antonije Didović. Ima tu i za rubliku ljepotice u uniformi. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gasnice%2011_%20narastaja%20TCI.jpg (86.13 KB, 600x529 - viewed 420 times.)
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #115 on: July 07, 2010, 08:03:16 am »

7.7.2010.

PLAVUŠA NA PALUBI

'Imam samo 30 godina i zapovijedam raketnom topovnjačom'

Nježnu, 30-godišnju plavušu na palubi bez pogovora sluša 30 muškaraca. Ona im naređuje kada treba zapucati iz topa
   
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Danijel Soldo/CROPIX

Autor: Duška  Čolović

Nježnu plavušu, 30-godišnju Korčulanku Antoniju Didović, bez pogovora sluša 30 rogobatnih muškaraca, članova posade raketne topovnjače Kralj Petar Krešimir IV. Samozatajna Antonija u srpnju je imenovana zapovjednicom toga elitnog ratnog broda Hrvatske ratne mornarice.

Nakon četiri razreda Srednje pomorske škole u Dubrovniku, Pomorskog fakulteta u Dubrovniku i četiri i pol godine provedene u HRM-u uz stalnu izobrazbu i usavršavanje, Antonija je srušila sve predrasude i potpuno ovladala muškim svijetom ratnika.
Plašila ih je cura na brodu

- Nikad nisam mislila da ću biti u vojsci, nisam željela biti ni princeza, ni balerina, ali sam oduvijek željela raditi na brodu i biti na moru. More i brodove zavoljela sam kao dijete, odlazeći na pecanje s tatom Ivanom. Pecali bismo i gledali brodove - priča Antonija, prisjećajući se svog djetinjstva u Žrnovu, mjestu s oko 1000 stanovnika na otoku Korčuli.

Otkriva da muškarcima nije teško zapovijedati, slušaju je bez pogovora. - Poslije su mi priznali kako su se malo pribojavali da preda mnom neće moći slobodno razgovarati i ponašati se. Malo ih je plašila cura na brodu, ali brzo su se navikli i opustili. Ja ne izmišljam poslove. Način života i rada je uređen, sve se unaprijed zna. Ne može netko reći ‘digla se na livu nogu pa nam soli pamet’. Vojska je uređen sustav, zna se tko što radi i na svakom je vojnom brodu jednako, bez obzira na to tko je zapovjednik.

Ja samo provodim zapovijedi koje dobivam od nadređenih. Primjerice, dobijemo zadatak ‘raketna opasnost’ - e, onda se samo moj glas čuje na brodu. Izdajem zapovijed kojim kursem i kojom brzinom voziti brod, a cilj je nabrže zaštititi posadu i brod i obraniti se od prijetnji- objašnjava poručnica fregate.

Ništa joj nije teško i nikada nije osjetila ni zavist, ni otpor muških kolega. Uvjeti za napredovanje za sve su isti, a zašto je baš ona izabrana za zapovjednicu, skromna kakva jest, tvrdi da ne zna.

Jutarnji.hr


* didovic_284719S1.jpg (115.65 KB, 652x326 - viewed 101 times.)
« Last Edit: June 30, 2014, 09:01:27 am by leut, Reason: uređena vijest » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #116 on: July 13, 2010, 12:51:52 am »

Ponedjeljak, 12. Srpanj 2010.

Šesti časnik HRM-a u operaciji "ATALANTA"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U pomorskoj operaciji Europske unije “ATALANTA“ na fregati Talijanske ratne mornarice ITS «Libeccio», od 11. srpnja do 15. prosinca 2010., sudjeluje časnik Hrvatske ratne mornarice, poručnik fregate Jakša Mišković.

Poručnik fregate Jakša Mišković šesti je časnik HRM-a koji se upućuje u operaciju „ATALANTA“. Do sada su, u sklopu operacije „ATALANTA“, sudjelovala tri časnika HRM-a, koji su bili raspoređeni na NATO brodovima u Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj i dvojica, koji su bili raspoređeni u Zapovjedništvu operacije u Northwoodu u Ujedinjenoj Kraljevini Velike Britanije i Sjeverne Irske.

Poručnik fregate Mišković rođen je 22. srpnja 1979. godine u Splitu. Završio je Srednju pomorsku školu, smjer nautika u Splitu, a nakon toga i Pomorski Fakultet u Splitu, također smjer nautika. Hrvatskoj ratnoj mornarici pristupio je u travnju 2004. godine. Završio je Temeljnu časničku izobrazbu, obnašao je razne dužnosti na brodovima HRM-a do kolovoza 2008., nakon čega je raspoređen na dužnost zapovjednika DBM-82 «Krka».

Sudjelovao je u međunarodnim vojnim vježbama kao što su NATO vježba «Cooperative Engagement 05», «MAKO 06», «Bold Move 07» i „ADRION LIVEX“.

Izvor: MORH web


* miskovic_12072010a_c.jpg (57.45 KB, 330x248 - viewed 346 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #117 on: July 16, 2010, 01:53:14 pm »

RAZGOVOR - PORUČNICA FREGATE ANTONIJA DIDOVIĆ

Vojska mi je pružila ono što u civilstvu nisam mogla ostvariti

Svoju sam karijeru htjela graditi upravo na brodu i u tom smislu ovo je vrhunac moje karijere i mojih želja te mi je velika čast biti zapovjednicom broda. Zadovoljna sam s ljudima koji su sada u posadi, stručni su i ne mogu ni jednu lošu riječ naći za bilo koga od njih. Odlično funkcioniramo, dobro se razumijemo, surađujemo u svemu i naviknuli smo jedni na druge. Stručnost i sposobnost je ipak na prvom mjestu

Prvi put od osnutka Hrvatske ratne mornarice zapovjedništvo jednim vojnim brodom preuzela je žena, mlada časnica, poručnica fregate Antonija Didović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] poručnica fregate Antonija Didović, zapovjednica raketne topovnjače Kralj Petar Krešimir IV.

Rodom je iz Korčule iz mjesta Žrnova, u Hrvatskoj vojsci je od 2005. i mjesto prvog časnika raketne topovnjače preuzela je nakon višegodišnjeg službovanja upravo na RTOP 11 Kralj Petar Krešimir IV. koja se nalazi u sustavu Divizijuna za površinsko djelovanje. Sama će reći da joj je životni san bio ploviti na brodu, možda civilnom, ali za to nitko nije imao sluha, sve dok nije zapazila natječaj koji je mladim, perspektivnim i obrazovanim ljudima nudio zaposlenje u Oružanim snagama RH. Vjerojatno nije zamišljala da će je životni put odvesti u vojsku, no, kaže, da se već tijekom školovanja naučila nositi s činjenicom da je oko nje većinom muško okruženje pa je i ovo bio samo dodatni poticaj. Upravo joj je vojska pružila ono što je željela i za što se školovala. Najveća želja joj se, ističe, sada ispunila. Brod, pogotovo vojni, ne pruža neku udobnost i sigurno nije mjesto za kojim bi većina nas žudila, no zadovoljstvo kojim zapovjednica zrači, a koje potvrđuje i iskrenim riječima da je brod i plovidba ono što je oduvijek željela, nesumnjivo pokazuje da će posao obavljati s ljubavlju, odgovorno i profesionalno. Upravo takav dojam je ostavila i na nas tijekom nedavna posjeta brodu, nekoliko dana nakon što je postala zapovjednicom. Zatekli smo je u šibenskom brodogradilištu, gdje se brod trenutačno nalazi na redovitom remontu i gdje će boraviti do kraja mjeseca, a potom se vraća u matičnu luku i na redovite zadaće.

Početkom srpnja imenovani ste prvom zapovjednicom vojnog broda u povijesti HRM-a. Kako to doživljavate i što to znači za vas?

Svoju sam karijeru htjela graditi upravo na brodu i u tom smislu ovo je vrhunac moje karijere i mojih želja te mi je velika čast biti njegovom zapovjednicom. Daljnje napredovanje u karijeri vjerojatno više neće biti izravno vezano uz brod, već za ured, možda zapovjedništo. No moja mi se prvobitna i najveća želja, a ta je brod, ostvarila.

Možda je to malo neuobičajeno za ljude izvana, oni drukčije na to gledaju. Stekla sam dojam da je biti zapovjednicom broda daleko atraktivnije onima koji zapravo ne znaju kako vojska funkcionira. Ovdje nije bitan spol, već jedino škole koje ste završili i kvalifikacije koje imate. Mislim da se tako u našoj vojsci gleda na sve djevojke, kroz sposobnost i poznavanje struke. Rad svakog djelatnika u vojsci se cijelo vrijeme prati i osobno ne vidim ništa neobično u tome da kao žena zapovijedam brodom. Svi koji znaju kako je tekla moja karijera, mislim da se nisu iznenadili mojim postavljenjem.

Cjelokupno vaše školovanje je zapravo bilo vezano uz pomorstvo i nautiku, i to uz postignute vrhunske rezultate. Što vas je posebno usmjerilo prema tom području ne baš svojstvenom ženama?

Da, završila sam srednju pomorsku školu u Dubrovniku, a potom i Pomorski fakultet, smjer nautika. A što me usmjerilo, pa vjerojatno se otočna krv ne može izgubiti nikad iz čovjeka. Ponajprije sam kao otočanka vezana uz more, a zapravo nikad nisam imala dvojbu koje bi zanimanje htjela. Uvijek sam željela raditi nešto što će biti povezano s morem, a najviše rad na brodu. Javljala sam se u brojne civilne agencije, ali nisu bili nikad zainteresirani i mislim da su se najviše bojali činjenice što sam žensko. Stotinu životopisa sam poslala za posao i išla na razgovore, no nikad mi se nitko nije poslije javio. Sjećam se jedne prigode kad sam došla na razgovor za posao, dočekali su me zatečeni i bez konkretnog odgovora. Sve je to bilo samo zato što sam žensko i, zapravo, bio mi je problem zaposliti se u civilstvu.

Kako je došlo do odluke da karijeru počnete razvijati u vojsci?

Vidjela sam u MORH-ovu natječaju da se traži upravo moja struka, diplomirani inženjer pomorskog prometa. Mislila sam da nemam što izgubiti, jer ako traže struku, onda bi sve trebalo biti u redu. I eto, ispalo je super. Prijavila sam se i bila primljena te sam odmah upućena na desetomjesečnu temeljnu časničku izobrazbu u Splitu. Po završetku izobrazbe prvu sam dužnost dobila u siječnju 2006., kao voditelj oružnog brodskog odreda na ovom brodu. Na toj dužnosti sam do studenoga 2008., kada dobivam postavljenje za zamjenicu zapovjednika broda, a 1.srpnja 2010. za zapovjednicu broda.

Prvu vojničku dužnost dobili ste upravo na ovom brodu i zapravo je vaša karijera cijelo vrijeme vezana za RTOP 11. Je li vam ovo postavljenje bilo očekivano ili vas je zateklo?

Nije me zateklo jer sam vać neko vrijeme bila najstarija po činu na brodu; mislim da nije zateklo ni druge. Zapravo, ako zanemarimo podjele na muško-ženske poslove, bilo je to samo pitanje vremena. Nisam očekivala da će to biti baš tako brzo, ali stvari su se posložile tako da je dotadašnji zapovjednik dobio novu dužnost, a dobili smo i nove brodove koje je isto trebalo popuniti i, eto, mjesto je bilo slobodno i s mjesta zamjenice zapovjednika sam postavljena na mjesto zapovjednika. Nije to bilo baš iznenada.

Kako je posada broda prihvatila vaše imenovanje i činjenicu da će im zapovijedati žena?

Posada ima trideset i tri člana, šest časnika, devetnaest dočasnika i osam mornara, među kojima su i dvije djevojke. Tijekom godina koje sam provela na brodu, posada se mijenjala, a mogu reći da sam doista zadovoljna s ljudima koji su sada u posadi, stručni su i ne mogu ni jednu lošu riječ naći za bilo koga od njih. Odlično funkcioniramo, dobro se razumijemo, surađujemo u svemu i naviknuli smo se jedni na druge. Trenutačno su dva člana posade na brodu koji imaju duži staž od mene na ovom brodu. Možda me u početku bilo malo strah kako će sve funkcionirati, više zbog činjenice da brod baš i ne pruža neku udobnost, osobito ne ženema, no nije mi bio veliki problem prilagoditi se i uklopila sam se vrlo brzo, što, dakako, mogu zahvaliti i njima. Dakako, udobnost se na brodu razlikuje i ovisi jeste li časnik, dočasnik ili mornar, jer ovo je ipak ratni brod. Na kraju sve je stvar navike i dogovora.

Ukratko nam opišite kako izgleda radni dan na brodu...

Radno vrijeme je od 7.30 do 15.30. i razlika je samo u tome što ja na posao ne dolazim u ured nego na brod. To je moje radno mjesto i moja kuća gdje radim i boravim. Ako ne idemo na plovidbu, tada u luci, gdje smo bazirani, provodimo uobičajeno uvježbavanje situacija koje bi eventualno mogle nastati u ratnim okolnostima. To su, između ostalog, aktivnosti na zaštiti broda, konvoja, protuzračnoj i proturaketnoj obrani, obrani od požara ili prodora vode... Te se situacije svakodnevno uvježbavaju da bi u slučaju potrebe bili spremni reagirati pravodobno i na najbolji način i sačuvati brod i ljude na njemu. Planovi se aktivnosti izrađuju na razini zapovjedništva mjesecima unaprijed i ne ovisi samo o meni što će se raditi na brodu koji dan. Kad je u pitanju plovidba, nema velike razlike između vojnog ili civilnog broda. Radi se na navigaciji, uz razliku što je ona protkana još nizom različitih situacija mogućih u ratnim okolnostima i specifičnih za ovakav brod.

Kao žena uspjeli ste u tipično muškom zanimanju i okruženju, zapovjednica ste broda, što je pomorcima gotovo nevjerojatno, relativno ste kratko u vojnom sustavu... pokazali ste da mnoge predrasude i stereotipi padaju u vodu. Kako to komentirate...

Dolaze nam nove mlade generacije i mislim da oni ne gledaju na to kao što se gledalo nekad. Oni imaju drukčija razmišljanja, neopterećeni su predrasudama poput one koju sam znala čuti od starijih kako žena na brodu donosi nesreću... To više nije tako, mi imamo djevojaka na svakom našem većem brodu koji ima uvjeta da ih primi. Stručnost i sposobnost je ipak na prvom mjestu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] poručnica fregate Antonija Didović, zapovjednica raketne topovnjače Kralj Petar Krešimir IV.

Autor: Vesna Pintarić
Izvor: Hrvatski vojnik (dvobroj 301/302, srpanj 2010.)


* pf_didovic1.jpg (68.24 KB, 600x450 - viewed 216 times.)

* pf_didovic2.jpg (75.28 KB, 600x450 - viewed 177 times.)
« Last Edit: July 16, 2010, 01:59:06 pm by leut » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #118 on: July 21, 2010, 08:36:58 pm »

RTOP Šibenik na gatu Vrulja.


* šibenik.jpg (46.16 KB, 700x462 - viewed 134 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #119 on: July 21, 2010, 08:40:31 pm »

Ovo je bio početak HRM.


* začetak.jpg (26.09 KB, 490x332 - viewed 144 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.