PALUBA
March 29, 2024, 07:27:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: MиГ-31БM  (Read 92248 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« on: August 23, 2009, 02:28:49 pm »

U uslovima ostrog smanjenja drzavnog finansiranja, kada je Ruskom RV masovna kupovina MiG-31M postala nemoguca, te nije usao u serijsku proizvodnju, pokrenut rezervni program. 1997. je poceo rad na modernizaciji lovca-presretaca osnovne varijante MiG-31B (370 aviona) u visenamenski avion MiG-31BM, uvodeci vecinu tehnologija razvijenih za MiG-31M. Modernizovani visenamenski avion je imao mogucnost da raketama vazduh-vazduh pogadja ciljeve na daljinama koje prelaze 200 km. MiG-31BM je opremljen sistemom kontrole naoruzanja zasnovanomom na presretackom radaru "Zaslon-M", koji je razvijen za avion MiG-31M. Novi radar "Zaslon-M" je sposoban da detektuje vazdusne ciljeve na dvostruko vecoj udaljenosti od prethodnog radara "Zaslon". Ako su raniji avioni ovog tipa klasifikovani kao lovci-presretaci dugog dometa, onda je novi MiG-31BM visenamenski avion, naoruzan precizno vodjenim oruzjem za napad na ciljeve u vazduhu, i na tlu.  Zbog modernizacije i novih vrsti naoruzanja efikasnost MiG-31BM je u poredjenju sa MiG-31B porasla 2,6 puta. 12.I 1999. istovremeno sa prikazivanjem tajanstvenog MFI (MiG 1-44), prvi put je javnosti prikazan i MiG-31BM.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danasnji zahtevi za avion visenamenskih sposobnosti, i visokoh letnih performansi je ostvaren u MiG-31BM strateskom lovcu dugog dometa. Stavise zahvljujuci jedinstvenim svojstvima avionskog radara, te velikoj raznolikosti raketa vazduh-vazduh, MiG-31BM moze unistiti ciljeve veoma daleko od svog maticnog aerodroma. U modu vazduh-zemlja moze koristiti mapiranje terena i napasti zemaljske i nadvodne mete koristeci siroku paletu vodjenih raketa, opremljene razlicitim sistemima navodjenja, i precizno vodjene avio-bombe.

                    Daljina otkrivanja, broj i vrsta ciljeva

Daljina otkrivanja vazdusnog cilja velicine lovackog aviona je 320 km za F-15 ,daljina unistavanja cilja raketama  R-37 je 280 km, sto je trenutno neizvodivo drugim avionima! Prepravke na radaru MiG-31BM omogucava otkrivanje i pracenje 24 cilja na 320 km udaljenosti uz znatno bolju rezoluciju. Granica uništenja postavljena je na 280 km. Maksimalna daljina otkrivanja ciljeva je 400 km za ciljeve velike efektivne radarske povrsine reda 20 m2 i vise (AWACS,B-52,letece cisterne...).

MiG-31M je aprila 1994. prilikom testa rakete  R-37 gadjao metu koja nije otkrivena i pracena od strane MiG-31M, vec od strane Su-30 koji se nalazio dosta bliže meti i koji je data-linkom prosledjivao podatke MiG-31M, koji je te podatke koristio za vodenje rakete do momenta kada je aktivna glava za samonavodjenje na raketi zahvatila cilj na udaljenosti od 17km i prešla u završnu fazu leta do uništenja cilja. Kasnije ulaskom radara "Zaslon-M" u upotrebu 1997. u toku testova su demonstrirane mogucnosti unistavanja neprijateljskih aviona dalekometnim raketama na daljinama od 280 km.

Govori se i o mogucnosti MiG-31BM da sa dve vrste raketa vrlo dugog domete moze da pogadja balisticke bojne glave koje lete na visinama do 200 km, i brzinama do 20 maha. Ti oruzani sistemi su verovatno razvijeni iz iskustava koja su stecena iz MiG-31D antisatelitskog presretaca iz kasnih 1980-ih. Navodno bi mogao napasti u letu raketu Pershing-2 pomocu rakete vazduh-vazduh dugog dometa R-37, koja je aktivno radarski samonavodjena.

Za uporedbu, 1999. najbolji americki lovac-presretac je bio F-14D Tomcat sposoban unistiti vazdusne ciljeve na daljinana od 180 km. F-14 je povucen iz upotrebe, kao i AIM-54 Phoenix, raketa vazduh-vazduh dugog dometa.

U modu vazduh-vazduh MiG-31BM je sposoban za pracenje 24 vazdusna cilja istovremeno, i napadanje 6 od njih, na udaljenosti do 280 km. Ako istovremeno napada ciljeve u vazduhu, i na zemlji MiG-31BM moze da prati 10, a napadne 6 ciljeva.

MiG-31BM je trenutno jedini u svetu avion sa mogucnoscu da se efikasno bori malorazmernim krilatim krstarecim raketama koje lete na maloj visini. Modernizovani visenamenski avion ima mogucnost da raketama vazduh-vazduh pogadja ciljeve na daljinama koje prelaze 200 km, ukljucujuci avione sa stelt karakteristikama, niskoletece krstarece rakete, i hipersonicne letelice. Vodjeni projektil R-77 može da uništava ciljeve od helikoptera koji lebde ili su na zemlji, pa do vodjenih projektila vazduh-zemlja i vazduh-vazduh. Poboljsane su sve presretacke mogucnosti aviona za presretanja ciljeva koji lete brzinama do 6 maha.

" MiG-31 ce se koristiti kao deo nove vazdusno-svemirske odbrambene mreze. Mi smo modernizovali taj avion da bi mogao ostvariti vazdusno-svemirske odbrambene zadatke. Rusija ima preko 280 MiG-31 u operativnoj upotrebi, i oko 100 aviona u rezervi. Program za razvoj anti-svemirskih sistema ce biti zasnovan na teskom lovcu-presretacu MiG-31. " - kaze komandant Ruskog RV Aleksandar Zelin .

                    Sistemi na avionu MiG-31BM

Oprema aviona MiG-31BM omogucava efikasnu uzajamnu saradnju sa zemaljskim raketnim sistemima PVO. Osim borbe sa vazdusnim i povrsinskim ciljevima ovaj avion se moze koristiti kao komandno mesto u vazduhu, koje koordinise aktivnosti drugih tipova lovackih aviona, koji su opremljeni slabijim radarima.  MiG-31BM moze navoditi na vazdusne ciljeve rakete ispaljene sa drugih lovackih aviona, koji rade u uslovima radarske tisine. U nekim borbenim situacijama takva taktika moze znacajno poboljsati efikasnost borbene grupe.

Zaslon-M ima 1,4 m precnik radarske antene, i 50-100% bolje performanse od radara Zaslon sa antenom precnika 1,1 m. Magistrala podataka je MIL-STD-1553B, i odgovara medjunarodnim standardima.Usavrseni MiG-31 BM je opremljen snaznim racunarskim sistemom i radarom sa faziranom resetkom koji omogucava istovtemeno koristenje vazduh-vazduh i vazduh-zemlja projektila.

MiG-31BM poseduje paket inercijalno-satelitske navigacije proizisao iz verzije za MiG-29SMT. Kao rezultat modifikacije MiG-31 uz ucesce "Ruske avionike" Rusko RV prakticno dobija novi avion sa sirokim spektrom borbenih mogucnosti.Konfiguracija MiG-31BM podrazumeva: vece rezervoare goriva, poboljsane motore, precizniju aerodinamiku, bolji racunar, novi radar, sistem za dopunu gorivom u letu, mogucnost napada na zemaljske ciljeve, i sposobnost nosenja vecine oruzja vazduh-zemlja iz Ruskog arsenala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

                    Naoruzanje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najznacajnije su promene u oruzanim sistemima. Visenamenske sposobnosti aviona, omogucuju koristenje raketa vazduh-vazduh van vizuelnog dometa R-33 (AA-9 Amos), i nove R-77 (AA-12 Adder) i R-37 (AA-13 Arrow), i citav niz oruzja vazduh-zemlja. Dodavanje visenamenskih mogucnosti MiG-31BM da napada povrsinske ciljeve podrazumeva radar za mapiranje terena sa boljom rezolucijom, plus mogucnost da nosi napredne vazduh-zemlja rakete H-59, H-59M, i H-29L; protivbrodske rakete H-31A, i H-29L; protivradarske rakete H-31P, H-25MP, i H-25MPU. Za jurisnu ulogu MiG-31BM koristi anti-radarske i anti-AWACS rakete H-31P. U modu vazduh zemlja nosi do 6 televizijski ili laserski navodjenih avio-bombi KAB-1500, odnosno 8  avio-bombi KAB-500. Maksimalna tezina borbenog kompleta je 9.000 kg.

MiG-31BM moze da nosi 6 raketa vazduh-vazduh dugog dometa R-37 poluutopljene u trup, a na podkrilnim nosacima rakete vazduh-vazduh R-77 srednjeg dometa, koji može da uništava ciljeve od helikoptera koji lebde ili su na zemlji, pa do vodjenih projektila vazduh-zemlja i vazduh-vazduh. Ovaj samonavodjeni projektil kružnog dejstva za sve vremenske uslove imun je na radarska ometanja. MiG-31BM na podkrilnim nosacima moze da nosi i rakete vazduh-zemlja, i avio-bombe. Rusi su za sada vrlo tajanstveni kada je u pitanju projektil R-37 koji po svim osobinama daleko nadmašuje sve postojece konkurente u svetu.

Ispred glavne desne noge stajnog trapa smesten je sestocevni top kalibra 23 mm GSh-6-23M, sa borbenim komletom od 260 granata, izlazne brzine zrna 715 m/s, mase granate od 0,176 kg, mase topa 76 kg , i brzinom paljbe od 10.000 granatu u minuti!

Prema Ruskim strucnjacima, da je Irak u zimu 1998/99. tokom operacije "Desert Fox" imao MiG-31BM, ciljeve na njihovoj teritoriji ne bi dostiglo vise od 10% americkih i britanskih krstarecih raketa. Ovakve ciljeve MiG-31BM je sposoban unistiti u prvom pokusaju.

                    Kabina

Modernizacija na standard MiG-31BM podrazumeva: avioniku nove arhitekture sa novim glavnim racunarom misije; HOTAS (hands-on-throttle-and-stick); visefunkcionalne kolor displeje u obe kabini; te temeljitu nadogradnju starog radara "Zaslon" na standard "Zaslon-M". "Ruska avionika" je zasluzna za novu koncepciju obe kabine. Glavni nedostatak prethodne koncepcije je bio sto pilot nije znao sta radi navigator-operator borbenih sistema. Sada je u kabini pilota na desnoj strani instrument table visefunkcionalni LCD ekran velicine 150x200 mm (isti koristi MiG-29SMT). Znacajnije su promene u kabini navigatora-operatera borbenih sistema, u kojoj su 3 prikazivaca koji pruzaju sirok opseg informacija (takticka situacija, navigacija, radar, slika sa televizijski upravljanog oruzja itd.). Takodje postoji HUD na ceonom staklu pilotske kabine. Po planu unifikacije avionike i narocito opreme kabine iz modernizovanog MiG-29SMT izvedeni su posebni kompleti uredaja za MiG-31BM. Zadnji kokpit na MiG-31BM zahteva najvece znanje. Godine provedene u prednjem kokpitu dovele bi pilota na ovo mesto. Vrhunski borbeni pilot lovac morao bi biti i vrhunski takticar upotrebe naoruzanja i vrhunski oficir za navodjenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kabina pilota, i kabina navigatora-operatera borbenih sistema

Komandant Ruskog RV je rekao :"Modernizacija flote MiG-31 ce povecati borbene sposobnosti vazdusne odbrane, posebno u udaljenim podrucjima severne Rusije, Sibiru, i Dalekom Istoku gde je vazdusna odbrana redukovana tokom 90-ih." Oko 500 MiG-31 je proizvedeno od pocetka serijske proizvodnje 1978. a 370 aviona je bilo u RV Rusije sredinom 2006.

Novembra 2006. biro Mikoyan je izvestio da je MiG-31BM izvrsio test letove opremljen poboljsanim motorima i avionikom. Rusko RV je izjavilo da poseduje 2 MiG-31BM sa brojnim nadogradnjama.

Sredinom 2007. najavljena je prodaja MiG-31E Siriji, sa raketama R-37 (AA-13 Arrow), sto pokazuje da je izvozna varijanta bazirana na MiG-31BM, i da se raketa R-37 nalazi u proizvodnji.

U martu 2008. vazdusna baza Savaslejka je dobila prva dva modernizovana MiG-31BM za operativnu upotrebu. Prema zvanicnicima Ruskog RV obuka pilota i mehanicara za novi MiG-31BM je pocela.

U pocetku firma Mikoyan je zbog male potraznje za MiG-31BM iz Ruskog RV predlozila izvoz Indiji i Kini. Ali sada, po nalogu glavnokomandujuceg RV, u verziju MiG-31BM ce biti modifikovani gotovo svi Ruski MiG-31. Lovacki avioni ovog tipa imaju jedinstvene sposobnosti, pa se planira uvodjenje u operativnu upotrebu od 2010. na dalje.

Aviation Week & Space Technology 13.IV 2009.:
MiG-31BM je krajem marta u vazduhoplonoj bazi Kubinka pokazan predsedniku Dmitri Medvedevu, kao i niz oruzja za avion. Medvedevu su prikazani najnoviji dodaci inventara Ruskog RV. MiG-31BM se usavrsava kao avion u operativnoj upotrebi, ali koristi i sisteme naoruzanja izvorno namenjene za otpisani MiG-31M. Radar sa faziranom antenskom resetkom ce najverovatnije biti usavrsen na "Zaslon-AM" standard. Avion prikazan u Kubinki ce biti sposoban da nosi K-77-1 i R-37M rakete vazduh-vazduh. K-77-1 je prva modifikacija osnovne rakete R-77 (AA-12 Adder), koja nije usla u Rusko RV u velikom broju. Letna ispitivanja K-77-1 su izvedena 2007. Dalje usavrsavanje rakete vazduh-vazduh R-77 (poznata kao RVV-AE za izvoz) je K-77M. R-37M je dalji razvoj rakete vazduh-vazduh dugog dometa R-37. Testovi rakete R-37 su uradjeni sredinom 90-ih i znatno su premasene mogucnosti rakete R-33. R-37 raketa moze koristiti dvostruki mod navodjenja poluaktivno radarsko, i aktivno radarsko samonavodjenje, dok R-37M koristi samo aktivno radarsko samonavodjenje.

MiG-31 u tekucoj modernizaciji je jos uvek strogo cuvana tajna Ruske Federacije a mislim da ce to i ostati imajuci u vidu doba novog hladnog rata koje je vec pocelo...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (40.53 KB, 640x410 - viewed 800 times.)

* 2.jpg (61.75 KB, 700x359 - viewed 488 times.)

* 3.jpg (97.94 KB, 700x226 - viewed 486 times.)

* 4.jpg (89.05 KB, 350x468 - viewed 805 times.)

* 5.jpg (53.66 KB, 309x366 - viewed 772 times.)
« Last Edit: August 26, 2009, 01:34:18 pm by Rade » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #1 on: September 01, 2009, 10:12:54 am »

Mislim da su brojke preterane kada je u pitanju i radar i rakete.Brojke vise odgovaraju nekom AWACSu naoruzan s raketama od S300,nego lovackom avionu.

Quote
Daljina otkrivanja vazdusnog cilja velicine lovackog aviona je 320 km za F-15 ,daljina unistavanja cilja raketama  R-37 je 280 km

Quote
Prepravke na radaru MiG-31BM omogucava otkrivanje i pracenje 24 cilja na 320 km

Quote
U modu vazduh-vazduh MiG-31BM je sposoban za pracenje 24 vazdusna cilja istovremeno, i napadanje 6 od njih, na udaljenosti do 280 km


____________________



Where'd he go?!

Where'd whooooo gooooo?!


Logged
zoransk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #2 on: September 08, 2009, 05:48:18 pm »

A sht ako su brojke tachne
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #3 on: September 15, 2009, 09:10:21 am »

Malo sam zavirio u knjige o Mig-31 cij je autor (nazalost) Gordon,jer niko drugi izgleda i ne pise o ovome avionu sem njega.Ono sta on navodi ne odgovara tome sto si ti naveo.Kod njega stoji npr. da radar na BM moze da prati 15 ciljeva a ne 24,zatim udaljenost na koju je R37 pogodila cilj je 224km,a ne 3xx koji se mogu naci na internetu.I ovih 224 rusi navode kao veliki uspeh (sto i jeste),nakon velikih problema koje su imali/imaju s ovom raketom.I pored vise kombinovanih sistema za vodjenje, tokom testiranja raketa se nikako  nije mogla usmeriti na zeljenu putanji,svuda je isla samo ne tamo gde je trebalo.Pored toga cena ovakvog projektila je izuzetno velika i za bogatije zemlje ,a kamoli za ruse tako da ne treba ocekivati neko ulaganje u njezin dalji razvoj ili masovnije uvodjenju u VVS,osim ako nedodje neka kinta sa strane.Nasao sam podatak da su rusi s R33 izvrsili samo 40tak test ispucavanja,pre nego sto su uveli tu raketu u operativnu upotrebu,dok s R37 je bilo samo par,a u pitanju je raketa daleko slozenija od R33.Mogucnost simultanog ispucavanja na vise meta nikad nije ispitana i to ostaje za sad samo u domenu teorije.Jedini takav test do sad su izveli amerikanci s F-14A 1973.god kad je pogodjeno 5 od 6 meta na poligonu Point Mugu kod Californije.Gadjanje je bilo toliko skupo da ga vise ni oni nisu  ponavljali.

Ako radarsko/raketni sistem na BM upredimo s onim na F-14D APG/71+AIM54C ,rusi nemaju toliku prednost koliko se to tvrdi,ako je uopšte i imaju.


________________________________________



Where'd he go?!

Where'd whooooo gooooo?!
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: September 17, 2009, 05:01:51 pm »

Podatak o uništavanju mete na daljini 280 kilometara sam mu ja dao jer sam tako našao na netu uz opis kako je izveden test. Metu je pratio Su-27/30(pojavljuju se različiti podaci koji je tačno tip suhoja u pitanju) koji je bio znatno bliže njoj, a raketu je ispalio MiG-31 sa daljine kako je navedeno oko 280km (moguće da ovde postoji greška ili neslaganje u podacima). MiG-31 je raketu ispalio u iskakanju na maximalnoj visini kako bi postigao što veći domet, a raketa je vođena zahvaljujući podacima koje je davao Su-27/30. Na 17 kilometara je raketa zahvatila cilj sopstvenim radarom da bi nakon toga uspešno pogodila cilj. Nakon nekoliko godina je prekinut rad na raketi, da bi bio obnovljen 2006. kada su dobili finansijsku injekciju, i otpočeli razvoj pod izmenjenim imenom, R-37M. Raketa je imala isto telo, ali drugačiju elektroniku novu glavu za samonavođenje, bolji raketni motor, bolje gorivo veće energetske vrednosti. Međutim dobili su i konkurenciju u vidu Novatora koji je počeo da razvija sopstvenu raketu koju mnogi po obliku porede sa raketom sa sistema BUK-M1. Dometi koje proizvođači navode po medijima za nove rakete su oko 300km u eksportnoj i oko 400km u varijanti za rusko RV. I daleko su od realizacije, barem još 3-4 godine.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #5 on: September 25, 2009, 07:18:49 am »

Price oko razvoja rakete v-v dometa 300-400km je dosta pretenciozno,i ima vise za cilj Vimpela da privuce paznja na sebe ili jos bolje eventualnog investitora za razvoj neke zajednicke X rakete.Navedena testiranja to potvrdjuju jer uslovi pod kojima se ona izvode ne pokazuju uopšte da im je za cilj utvrdjivanja njihovih stvarnih mogucnosti u poligonskim realnim uslovima vec cisto navlacenje dometa da bi smo dobili na kraju pricu kako ogroman potencijal ima ta raketa.Slicno su radili u Grumanu kad su izvrsili simultano lansiranje 6 na 6 i oborili 5 meta.Samo mesec dana nakon toga stize naruðžba USN za F-14 i njegovo uvoðenje u operativnu upotrebu.Jeste da su bila druga vremena i okolnosti,ali ne treba zaboraviti  da ni danas ideja lansiranja rakete na tako velike udaljenosti ne zvuci lose,cak bi rekao primamljiva za mnoge.Za ruse ostaje èinjenica da tako nesto nece niko uzeti dok ne bude siguran u realne mogucnosti takvog sistema,jer bi za njega morao bez sumnje istovariti brdo love.Da su to imali pre 20 godina sigurno bi ga prodali i ovakog nedovrsenog.Ako je verovati Milutinovicu rusi su cak nudili i nama Mig31 tamo negde 1993.god.,ali nazalost od toga nije bilo nista ,a bilo bi dobro drzati ih ako nista drugo radi psiholoskog efekta,ko sto su Hrvati imali nekompletan S300 koji im je sluzio za parade na Jarunu.


____________________



Where'd he go?!

Where'd whooooo gooooo?!
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #6 on: October 12, 2009, 11:15:41 am »

Kako zimuju migovi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

____________________






* 1.jpg (40.76 KB, 800x458 - viewed 267 times.)

* 2.jpg (127.64 KB, 950x529 - viewed 268 times.)

* 3.jpg (31.31 KB, 800x485 - viewed 270 times.)
« Last Edit: October 12, 2009, 10:27:26 pm by Broker, Reason: stavljene slike u atačment » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: October 12, 2009, 11:36:45 am »

Gledao sam snimak pre 15-ak godina sletanja MiG-31 na aerodrom na severu Rusije, tokom testiranja.
Kamera je snimala iz kamiona, jer nije radila na -20 i više.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #8 on: January 15, 2010, 10:31:08 pm »

MiG-31BM na MAKS-u 2009. Izgleda da imaju samo 2 aviona, pored prototipa br.58.



* MiG-31BM 93 MAKS 2009.jpg (122.92 KB, 1024x695 - viewed 317 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #9 on: January 16, 2010, 12:11:34 am »

Kako zimuju migovi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

____________________





E da zima ovako okuje neki F-15-16-18, Eurofighter ili Grippen znaš kad bi opet poleteli ...
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #10 on: January 16, 2010, 12:28:09 am »

E da zima ovako okuje neki F-15-16-18, Eurofighter ili Grippen znaš kad bi opet poleteli ...

Stvarno ne znam za F-15/16 i Eurofighter, ali zime u Švedskoj nisu mnogo blaže od zima u Rusiji, tako da bih ja izostavio Grippen. Takođe CF-18 je jedini borbeni avion kanadske avijacije, a tamo temperatura padne i na -40C.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #11 on: January 16, 2010, 03:00:58 pm »

F-15 i F-16 lete na Aljasci tako da ni oni ne bi mogli da se nazovu zimogrožljivim.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #12 on: January 16, 2010, 04:06:33 pm »

Ali da se ostave ovako?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #13 on: January 16, 2010, 04:59:09 pm »

Sto rece @Zixo, cisto sumljam da se ti avioni ostavljaju ovako napolju, oni su verovatno parkirani u suvim hangarima, dok se ne ocisti pista napolju.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: January 16, 2010, 05:09:17 pm »

Verovatno jesu, ali ima ih i koji su dažurni na stajanci napolju pa ih malo zaveje sneg, ali se to redovno čisti kao na slici:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mada ne vidim razloga da ovakav avion ne bude ispravan nakon onakvog zatrpavanja snegom poput slika MiG-31, samo se očisti i vozi dalje, nije to ništa strašno.


* f15snow.jpg (32.3 KB, 640x480 - viewed 325 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.