PALUBA
March 28, 2024, 07:11:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Puch 230GE 4x4 u SV  (Read 57969 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: August 23, 2009, 04:39:01 pm »

Sa formiranjem SV pokazala se i potreba po terenskim vozilima. Kako to još nije bilo moguče legalno (1990), prva vozila su kupljena kao obična  terenska vozila bijele boje, navodno su bila spremna za Kuvait, kasnije su prefarbana u maskirne boje SV. Za ono vrijeme su bila to stvarno moderna vozila. Vozila su bila sa automatskim mjenjačem. Trošila su bezolovni benzin 95 okt. Kasnije su nabavljene sve variante tih terenaca (sanitetno, za veze, polukamion...)
Da smo mogli voziti ta vozila, morali smo svi polagati teoriju i praktičnu terensku vožnju. Dobro se sječam, da nam je bilo na teoriji rečeno, kako je pratični to vozilo nemoguče "okrenuti" na bok. Naravno vrlo brzo se je pokazalo, da to nije istina i nesreče su se događale,  događaju se i danas.
TT karakteristike:

Dužina4,63m
Težina2200kg
Širina1,70m
Visina2,08m
Snaga motora114KS
Broj cilindara4
Gorivobenzin bezolobni 95
Potrošnja na 100km18l
Broj mjesta za prevoz ljudi8(ne sa kompletnom opremom)


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I zdanja slika, dokaz, da se može vozilo okrenut i na krov (slikano ove godine- vozila je prof. vojnikinja) prošla je sa lakšim povredama!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje


* Puch_230_Ge_Automatic_4x4_Automobil.jpg (54.27 KB, 639x479 - viewed 808 times.)

* sfor1.jpg (45.41 KB, 414x639 - viewed 638 times.)

* nesreca_blagovica3_bralecjpg_126390.jpg (54.25 KB, 500x376 - viewed 649 times.)
« Last Edit: August 28, 2010, 05:45:29 pm by trifko86 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 312


« Reply #1 on: August 23, 2009, 05:38:50 pm »

Изледа да су Немци или Аустријанци, као случајно продавали "обичне" ПУХ-ове беле боје са аутоматик мењачима, свима (Словенија, Србија, Хрватска) ко је био спрема да плати. Ембарго не важи кад имаш паре.

Узгред ПУХ је одличан теренски аутомобил. ЈНА, ВЈ и ВС га користе од 1985. или 1986.године у неколико варијанти, сви дизелаши, осим ових "белих". Издржљив, поуздан, робустан. Ипак, и поред очигледних снимака које је поставио Дује (војник возач, а посебно војникиња, све могу, кад хоће), стабилан у вожњи. Није за трке (дизелаш), али пролази где треба. Што је још важније, за једно војно возило врло конфоран, са добрим грејањем и довољно места за људе. Када је у питању "продужени" пух са церадом, није за 10 војника позади, али осморица могу да стану. Има и једну озбиљну "ману". Скупљи је од осталих сличних возила. Али ПУХ је ПУХ (мерцедес).
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #2 on: August 24, 2009, 11:00:38 am »

Duje, dali su Puchovi iz početka 90 još u naouržanju SV ili se več izbacuju (pa ovi terenci bi imali oko 18 godina).

Koliko troše benzina u praksi Huh??

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3 on: August 24, 2009, 11:22:57 am »

Puh je stvarno puh  Grin

Oni Fijati sto su kupljeni posle kampanjon nisu zadovoljili i nisu bas bili presreci sa njima u Vojsci.

Sa druge strane puhovi su kupljeni za VP i komande korpusa i armija (komadante, nacelnike stabova i zamenik).

Odlican pouzdan i ako se upraznava osnova tehnicke kulture moze da predje preko 500.000 km bez generalke.
Prica se da je bio primeraka sa 700.000 km koji su isli odlicno a nije im radjeno nista na motoru.

Znaci udobno, pouzdanao , brzo 120-130 km je bilo sasvim normalno sa onim kratkim puhom, bez natezanja masine sto je za terenca odlicno.
Sa druge strane tromo ko kljuse sa ocajnim ubrazanjima. U svakom slucaju za vojsku odlicno vozilo, mada skupo za nabavku ali mislim da se vremeno otplatilo. Zasto su presli na Land Rover ne znam, verovatno da unificiraju sa Zandamerijom (sto bi onda bilo pametno resenje)

NIje bas kao Toyota Land Cruiser 4.2 ccm i bez problema ide 180 km/h (znaci onaj dugacki - koristio ga je crveni krst ovde kod nas) Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: August 24, 2009, 03:44:30 pm »

Duje, dali su Puchovi iz početka 90 još u naouržanju SV ili se več izbacuju (pa ovi terenci bi imali oko 18 godina).

Koliko troše benzina u praksi Huh??



Još su u upotrebi. U upotrebi su još i dizelaši, koji su ostali od JNA. Uz pametnu upotrebu, bili bi još bolji, ali mi smo jih istrošili na vožnju po autocestama. Da je u početku 90-ih nabavljeno vise osobnih automabila za ostale potrebe (kao danas sve vrste megana), bilo bi puno pametnije. No, mi smo upotrebljavali Puch-ove za sve i svašta.
Potrošnja je veča od deklarirane. Pogotovo na auto-cestama. Tamo se niko ne drži ograničanja (pogledaj slike!!!). Več sam napisao, da je naš benzinac trošio (prilikom odlazaka na odsustva u Sloveniju) i 25l.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: August 24, 2009, 05:31:01 pm »

Još nekoliko detalja iz unutrašnjosti vozila. Sve je jednostavno- pripremnjeno za vojsku!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje


* puch215-301.jpg (134.67 KB, 638x477 - viewed 797 times.)

* puch215-321.jpg (127.28 KB, 638x477 - viewed 753 times.)
« Last Edit: August 25, 2009, 05:52:31 am by Broker » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #6 on: August 25, 2009, 07:57:07 am »

Znam, da se je u MORIS-u upotrebljavao i mitsubishi Pajero, ma da za vojne svrhe nije bio najbolji. Kasnije su ga po mojim podacima dali u ministarstvo za njihove potrebe. Dali se još upotrebljava, neznam.



Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #7 on: August 25, 2009, 01:08:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje
Kad vidim terenca automatika odmah mi pozli.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: August 25, 2009, 02:46:12 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje
Kad vidim terenca automatika odmah mi pozli.

Ma, Trifko, ima on i svoje prednosti. Puno znači, kada si na velikoj uzbrdici, i da ne krene nizbrdo, a ti trebaš krenuti uzbrdo. Teže dođe do proklizavanja točkova itd.
No, svatko ima svoje iskustvo! Kao što sam napisao, mi smo jih vozili večinoma po asfaltu.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: August 25, 2009, 02:52:43 pm »

Znam, da se je u MORIS-u upotrebljavao i mitsubishi Pajero, ma da za vojne svrhe nije bio najbolji. Kasnije su ga po mojim podacima dali u ministarstvo za njihove potrebe. Dali se još upotrebljava, neznam.





Odlično vozilo za po asfaltu. Ja sam ga imao veči dio misije u BiH. Sva vozila su imala (Pajero) preko 250000km i izrdžali su do kraja. Moj se je vratio u Sloveniju bez "rikverca".
Mi smo bili svakodnevno na cesti i nije nas ostavio. I što je bilo najvažnije, bili su dizelaši. Kada sam sa PUCH-om došao na benzinsku pumpu u Bazama po BiH, mislili su, da sam greškom ulio benzin!! Pogotovo je bilo teško objasnit Francuzima, slabo su govorili engleski.
Postavit ču i koju sliku Pajera na forum, pa da vidiš, da govorim istinu!
Duje
« Last Edit: August 26, 2009, 07:06:09 pm by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: August 26, 2009, 07:30:21 pm »

Janezek evo ti nekoliko slika Pajero. Kao što kažem, pošteno su odslužili, več odavno su ta vozila odpisana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Popovu polju na cesti koja je nekad bila uskotračna pruga.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na povratku iz Banja Luke

Duje


* DSC02166.jpg (103.58 KB, 639x479 - viewed 285 times.)

* DSC02304.jpg (64.21 KB, 639x479 - viewed 266 times.)
« Last Edit: January 22, 2010, 11:55:52 pm by trpe grozni » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #11 on: August 29, 2009, 04:25:33 pm »

Ma, Trifko, ima on i svoje prednosti. Puno znači, kada si na velikoj uzbrdici, i da ne krene nizbrdo, a ti trebaš krenuti uzbrdo. Teže dođe do proklizavanja točkova itd.
No, svatko ima svoje iskustvo! Kao što sam napisao, mi smo jih vozili večinoma po asfaltu.
Duje
puno znači neiskusnom vozaču, ali ako se desi da nedaj bože prokliže (vjerujmi vemo često se zna desiti) onda mjenjač počene sam šaltati i samo se ukopaš. isto važi i u slučaju ako zapaneš.

Evo jedan slikovit primjer jes da nije terenac u pitanju ali nije ni terenska vožnja. Prijatelj mi ima Renault Magnum kamion '98. takođe je automatski mjenjač na kamionu, jednom prilikom je trebao da krena na nekom "usponu" (uspon je smješan) snijeg samo poprašio. Probao je da krene točkovi su proklizali i samo si čuo u momentu kako mjenjač počinje sam da šalta. I problemi ni cent da se mrdne.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: August 29, 2009, 05:27:53 pm »

Ma, Trifko, ima on i svoje prednosti. Puno znači, kada si na velikoj uzbrdici, i da ne krene nizbrdo, a ti trebaš krenuti uzbrdo. Teže dođe do proklizavanja točkova itd.
No, svatko ima svoje iskustvo! Kao što sam napisao, mi smo jih vozili večinoma po asfaltu.
Duje
puno znači neiskusnom vozaču, ali ako se desi da nedaj bože prokliže (vjerujmi vemo često se zna desiti) onda mjenjač počene sam šaltati i samo se ukopaš. isto važi i u slučaju ako zapaneš.

Evo jedan slikovit primjer jes da nije terenac u pitanju ali nije ni terenska vožnja. Prijatelj mi ima Renault Magnum kamion '98. takođe je automatski mjenjač na kamionu, jednom prilikom je trebao da krena na nekom "usponu" (uspon je smješan) snijeg samo poprašio. Probao je da krene točkovi su proklizali i samo si čuo u momentu kako mjenjač počinje sam da šalta. I problemi ni cent da se mrdne.

Slažem se, da Puch nije idealan, treba ga dobro poznavati, znati njegove mogučnosti. Kada pogledaš sliku na kojoj su ručica automatskog mjenjača, ručica za biranje vrste pogona (prednji, zadnji točkovi ili sva četri) ima i jedna ručica (liči na crno dugme), to su blokade diferenciala. I sa time si možeš pomoči. Naravno, uvjek ima nepredvidivih situacija.
Duje
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #13 on: September 14, 2009, 09:16:21 am »

Bio na dopustu i malo sa zakašnjenjem prvo zahvala za one slike Pajera. Inače benzinar nema šta da radi u vojnoj upotrebi na terenskim vozilima, Potrošnja je vrlo visoka, a benzin se pri pogodku i brže zapali.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: September 14, 2009, 02:48:04 pm »

Bio na dopustu i malo sa zakašnjenjem prvo zahvala za one slike Pajera. Inače benzinar nema šta da radi u vojnoj upotrebi na terenskim vozilima, Potrošnja je vrlo visoka, a benzin se pri pogodku i brže zapali.

Sa obzirom, da znaš u koje vrijeme su se kupovala ta vozila, onda nije ništa neobično. Na misiji smo jih stvarno istrošili do kraja.
Duje
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.