PALUBA
March 29, 2024, 07:38:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: "Orijent ekspres" odlazi u istoriju  (Read 5916 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 23, 2009, 07:44:53 pm »

23. avgust 2009.
London -- Nakon 126 godina, najpoznatija linija u istoriji železnice "Orijent ekspres", pre kraja 2009. će biti izbrisana iz evropskih redova vožnje, piše "Independent".

U članku pod naslovom "Ubistvo Orijent ekspresa", list je danas naveo da će trenutno operativna linija od Beča do Strazbura biti u funkciji samo do 12. decembra.

U aktivnoj funkciji će, međutim, ostati trasa venecijanskog luksuznog privatnog voza "Simplon Orijent ekspres", sa šinskim vozilima iz dvadesetih godina prošlog veka, koji, po ceni od 1.550 funti u jednom pravcu, prevozi putnike od Kalea preko Pariza do Venecije.

Odluka o ukidanju "Orijent ekspresa", kojem je, i pored zadržanog naziva, od 2001. godine Beč bio najistočnija stanica, doneta je zato što su njegovu trasu, na većini deonica zamenili moderni vozovi nekoliko puta brži nego oni koji su nekada povezivali Pariz sa Istanbulom.

"Orijent ekspres" je nekada prolazio kroz Francusku, Nemačku, Austriju, bivšu Jugoslaviju, Rumuniju, Bugarsku i Tursku, do čijeg glavnog grada je prestao da saobraća još 1977. godine, piše list.

"Velika je šteta da u vreme kada putovanje železnicom doživljava procvat ovako važna veza kroz centralnu Evropu ne može da se održi. Brzi vozovi su odlični, ali treba da se sačuvaju vozovi koji su sinonim za prijatnu vožnju. Tragično je što je ovoj trasi došao kraj i voleo bih da postoji način da se ona spase", rekao je vodeći britanski stručnjak za prevoz Kristijan Volmar.

Taj voz je još 1934. godine ovekovečen u romanu "Ubistvo u Orijent ekspresu", autorke velikog broja kriminalističkih romana, tzv. kraljice zločina Agate Kristi, a ekranizovan je u istoimenom filmu iz 1974. godine.

Izvor: Tanjug
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1 on: September 20, 2013, 08:12:20 pm »



Našao sam ovu staru fotografiju i neznam gdje da je postavim.Mislim da bi joj bolje odgovarao topik Balkan expres,no pošto ima sličnosti sa ovim,a meni ne smeta,postavljam je ovde.Inače,ovih dana je bila vest da ovi moderni vozovi od Beograda do Bara idu 32 sata, ovaj sa fotke bi tu razdaljinu prešao bar duplo brže i šteta je da je ukinut.Inače nepoznato mi je sve oko ove fotografije i izabrao sam je zato što mi je na neki način bila interesantna.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ciro u klancu-01.jpg (299.16 KB, 854x638 - viewed 142 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.