PALUBA
April 18, 2024, 05:10:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bojni brodovi klase Iowa, SAD  (Read 51175 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #15 on: February 28, 2009, 08:19:00 pm »

Najobicnija Americka propaganda o debljini oklopnog pojasa od 406 mm . Imam u vlasnistvu knjigu na Nemackom jeziku " Die wafen am Golf " gde pise da je debljina oklopnog pojasa broda IOWA 307 mm . Imace " Pustinjska oluja " 1991. godine je poslednji rat u kom su ucestvovali bojni brodovi . A razmislite i logicno ... Klasa IOWA je bila duza od klase YAMATO , imala je jaci pogon - znaci i tezi , da je i oklop bio u rangu YAMATO - a , kako bi YAMATO bio tezi za 15 - 20.000 t  Po definiciji bojni krstasi su brzi od bojnih brodova , kao sto su i HOOD , i RENOWN i REPULSE , kao bojni krstasi bili brzi od klase bojnih brodova KING GEORGE V. Od samog pocetka bojni krstasi su imali jaci pogon , i vecu brzinu od bojnih brodova ; to je i bila zamisao tvorca oba tipa brodova Lorda Fishera . A klasa IOWA je imala najvecu brzinu , i najjaci pogon od svih bojnih brodova i bojnih krstasa ! Iznosio je 212.000 KS . Prema tome ...
« Last Edit: March 02, 2009, 07:10:32 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: February 28, 2009, 08:29:36 pm »

@Dylan

Dopusti da citiram tvoj post...

Idejni tvorac oba tipa brodova je bio prvi pomorski lord britanskog
admiraliteta DZON FISER . Kada se 1906. na sceni pojavio prvi bojni
brod " DREADNOUGHT " bio je toliko superioran u odnosu na
predhodnike , da su ovi " preko noci " postali zastareli ! Naime
" Dreadnought " je bio brzi , bolje oklopljen i imao je vecu vatrenu
moc ! I danas bojni brodovi plene svojim izgledom , topovima od
460 mm , granatama teskim preko jedne tone , dometom topova od
preko 40 km ... Na zalost era bojnih brodova i krstasa je trajala kratko .
Krajem drugog svetskog rata sa pozicije kapitalnog broda flote
ga je potisnuo nosac aviona . Tada su izgradjeni i poslednji bojni
brodovi - americki klase " Iowa "
i britanski " Vanguard " . Poslednji
put bojni brodovi su upotrebljeni 1991. u " Pustinjskoj oluji "
a onda
su otisli u zasluzenu penziju ...
Postavite bilo kakav materijal u vezi bojnih brodova i bojnih krstasa

https://www.paluba.info/smf/pomorstvo/bojni-brodovi-drednoti/

Mogao bi da se odlučiš... Wink
« Last Edit: February 28, 2009, 08:42:19 pm by dreadnought » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #17 on: February 28, 2009, 10:46:51 pm »

Pa ja sam se odlucio ! Po zvanicnoj klasifikaciji IOWA je bojni brod, ali po karakteristikama je bojni krstas. Ne moze da bojni brod bude brzi od bojnog krstasa ...
« Last Edit: March 02, 2009, 07:11:15 pm by dreadnought » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #18 on: February 28, 2009, 10:51:49 pm »

Po kom osnovu ne može da bude brži od bojnog krstaša? Da li ćeš po brzini da klasifikuješ i nosače aviona i ostale tipove brodova? Da li o klasifikovanju brodova malo učestvuje i namena brodova, taktika upotrebe i slično?

Koliku brzinu treba da ima brod da bi bio nosač aviona, prema tvom poimanju klasifikacije ratnih brodova?
« Last Edit: February 28, 2009, 11:04:39 pm by Rade » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #19 on: March 01, 2009, 09:28:33 am »

Bojni krstasi su kao tip broda osmisljeni da bi bili brzi od bojnih brodova ! Pogledaj definicije bojnog broda , i bojnog krstasa videces da sam u pravu ...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #20 on: March 01, 2009, 09:40:30 am »

Definicije se vezuju za vreme nastanka odredjene klase brodova, dok sami brodovi kasnije evoluiraju.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: March 01, 2009, 12:12:18 pm »

Bojni krstaši su izgubili svoju svrhu kada su bojni brodovi dostigli njihovu brzinu a imali su bolju zaštitu i jače naoružanje. Napravio sam  tabelu bojnih brodova izgrađenih između dva svetska rata i tabelu bojnih krstaša koji su učestvovali u drugom svetskom ratu za upoređivanje:

Bojni Brodovi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bojni Krstaši

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 3.jpg (120.42 KB, 581x640 - viewed 200 times.)

* 4.jpg (49.67 KB, 596x268 - viewed 234 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 01:20:35 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: March 01, 2009, 01:25:15 pm »

Da vidimo šta piše u Jane's Fighting Ships 1957-58....

Battleships - "Iowa" Class


Armour    : 19''- 16'' side, otherwise more extensive than in "South Dakota" Class

Mashinery: Geared turbines. 4 shafts. S.H.P.:212,000 = 33 kts
               High pressure large boilers. Speeds of 35 kts. have been reached in service.

@Dylan

E sad, ako si ti zaključio da stvari stoje drugačije i ako si "raskrinkao" Američku mornaricu i otkrio zaveru da se u zabludi drže svi stručnjaci koji su  pisali o tome zadnjih 60- tak godina.....onda je to druga stvar.
Onda smo zaista počastvovani prisustvom stručnjaka takvog "kalibra", na ovom Forumu....

« Last Edit: March 01, 2009, 02:41:51 pm by dreadnought » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #23 on: March 01, 2009, 03:16:24 pm »

Da je klasa IOWA imala najdeblji oklopni pojas od svih bojnih brodova u iznosu od 482 mm , i najvecu duzinu od svih bojnih brodova ( 271 m ) , i najjaci pogon od svih bojnih brodova , znaci i najtezi , ne bi klasa YAMATO bila najteza i to za 15 - 20.000 tona u odnosu na IOWU , nego bi bla najteza klasa IOWA . Debljina oklopnog pojasa od 482 mm nije tacan podatak . Pitanje je kad su Amerikanci obelodanili pravu debljinu pojasa .
« Last Edit: March 02, 2009, 06:39:31 pm by dreadnought » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #24 on: March 01, 2009, 03:29:27 pm »

A u prethodnoj tabeli IOWA ima i najdeblji oklop palube od 285 mm, najdeblji od svih bojnih brodova ... Necu vise razmatrati ovu temu ...
« Last Edit: March 02, 2009, 07:11:55 pm by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: March 01, 2009, 03:32:42 pm »

Nije ceo oklop te debljine, to je najveća debljina oklopa na vitalnom delovima. Da je cela paluba te debljine... Roll Eyes uglavnom se navodi najveća debljina oklopa. Ali dobro, šta znaju ljudi koji su pisali za Jane`s fighting ships. Cheesy
« Last Edit: March 01, 2009, 03:40:49 pm by MOTORISTA » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #26 on: March 01, 2009, 06:00:57 pm »

Ni kod ostalih brodova nije ceo oklop te debline , nego samo na pojedinim delovima . Uostalom mnogo strucniji ljudi od onih koji pisu za Jane's fighting ships su brodove klase ALASKA nazvali teskim krstaricama . Vi ako tako zelite slepo verujte da su to krstarice , za mene su bojni krstasi ...
Uostalom ...
http://www.ljubavni-sastanak.com/forum_tema/default/all/3799/Bojni%20brodovi%20i%20bojni%20krstasi.html
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: March 01, 2009, 06:14:35 pm »

Ni kod ostalih brodova nije ceo oklop te debline , nego samo na pojedinim delovima . Uostalom mnogo strucniji ljudi od onih koji pisu za Jane's fighting ships su brodove klase ALASKA nazvali teskim krstaricama . Vi ako tako zelite slepo verujte da su to krstarice , za mene su bojni krstasi ...
Uostalom ...
http://www.ljubavni-sastanak.com/forum_tema/default/all/3799/Bojni%20brodovi%20i%20bojni%20krstasi.html

E baš je relevantan izvor....Odoh da pobacam sve primerke Jane's fighting ships koje imam..Gde su mi dosad bile oči. Odsad koristim samo ovaj sajt, nesumnjivo pomorskog imena za proučavanje istorije brodogradnje Cheesy

Naročito sam fasciniran "težinom" imena osobe koja je postavila ove podatke tamo.... Roll Eyes



PS: Rade, da stavljamo katanac na firmu...Sad smo načisto propali...Sa'raniće nas konkurencija!
« Last Edit: March 01, 2009, 07:12:57 pm by dreadnought » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #28 on: March 01, 2009, 06:31:40 pm »

Nije bitan sajt , bitno je znanje o temi  Wink Lepo sam vam odmah rekao da ovde nema znalca o bojnim brodovima i krstasima , kao sto sam ja . Poredio sam podatke i statistike o kapitalnim brodovima u mnogim knjigama + internetu da bih dosao do ovoga ... U najmanju ruku postavite me za urednika  Grin A uskostrucno na temi bojni brodovi i krastasi treba da se napravi novo zvanje MASTERMODERATOR  Grin zbog mene naravno
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #29 on: March 01, 2009, 07:19:30 pm »

Nego, Dilane mastermoderatore,
Reci ti nama je li pala neka riba na priču o bojnim brodovima?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.