PALUBA
March 29, 2024, 08:48:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bojni brodovi klase Iowa, SAD  (Read 51027 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #30 on: March 01, 2009, 07:34:07 pm »

Nije bitan sajt , bitno je znanje o temi  Wink Lepo sam vam odmah rekao da ovde nema znalca o bojnim brodovima i krstasima , kao sto sam ja . Poredio sam podatke i statistike o kapitalnim brodovima u mnogim knjigama + internetu da bih dosao do ovoga ... U najmanju ruku postavite me za urednika  Grin A uskostrucno na temi bojni brodovi i krastasi treba da se napravi novo zvanje MASTERMODERATOR  Grin zbog mene naravno

MasterGigaModeratore,
Podeli sa nama naslove tih knjiga, i linkove za sajtove, pomoću kojih si došao do takvih zaključaka... Cheesy
Što se klase "Alaska" tiče, Jane's je preuzeo zvaničnu klasifikaciju USN, a to je "large cruiser" (CB).
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #31 on: March 01, 2009, 09:57:11 pm »

E , ako je Jane's preuzeo nema druge , nego i ti da preuzmes . Alasku sa naoruzanjem od 305 mm nazovi krstaricom , a Scharnhorst sa naoruzanjem od 280 mm nazovi bojnim brodom . Sasvim logicno ...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #32 on: March 01, 2009, 10:02:53 pm »

@DzlanDog

Krajnje ti je vreme da počneš da navodiš relevantne izvore za ono što ovde iznosiš kao tvrdnje.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #33 on: March 02, 2009, 12:41:10 am »

Dylan je "zabrijao" s reklasifikacijom Iowe.
Stvarno, prvi puta čujem da bi netko smatrao ove brodove ičim drugime nego upravo bojnim brodovima.
I to samo zato jer ima pojas slabije oklopljen nego npr. Bismarck.
Ovo o pojasu.
Natjeralo me malo da proguglam.
Na više izvora našao sam da je pojas manje debljine nego što se generalno misli.
Link, na ruskom.

http://steelmonsters.blitzfront.com/modules.php?name=Articles&pa=showarticle&articles_id=30

Istovremeno, nema priče, radi se o brzom bojnom brodu.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #34 on: March 02, 2009, 12:50:21 am »

E , pa bas na tom sajtu pise da je debljina oklopnog pojasa 307 mm , kao sto sam ja i tvrdio !!! E , sad po klasifikaciji zvanicnoj Iowa je bojni brod ! Ali usporedimo li Iowu sa klasom South Dakota , koja je sporija , a bolje oklopljena Iowa ispada bojni krstas . To je potpuno ista situacija kao kada uporedimo Hood , sa klasom Queen Elizabeth , ili sa bojnim brodovima klase " R " ! Isto naoruzanje , a slabiji oklop .
« Last Edit: March 02, 2009, 06:41:38 pm by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: March 02, 2009, 10:57:38 am »

Malo o oklopnoj zaštiti klase Iowa

http://www.battleships.spb.ru/0596/new-jersey.html
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #36 on: March 02, 2009, 11:15:28 am »

E , pa bas na tom sajtu pise da je debljina oklopnog pojasa 307 mm , kao sto sam ja i tvrdio !!! E , sad po klasifikaciji zvanicnoj Iowa je bojni brod ! Ali usporedimo li Iowu sa klasom South Dakota , koja je sporija , a bolje oklopljena Iowa ispada bojni krstas . To je potpuno ista situacija kao kada uporedimo Hood , sa klasom Queen Elizabeth , ili sa bojnim brodovima klase " R " ! Isto naoruzanje , a slabiji oklop .

Tvrdio si kao da si otkrio nešto novo, a nisi. Priča o pojasu Iowe nije "tvoj" pronalazak.
Ono što, međutim, tvrdiš - da je zbog opisanog Iowa nekakav "bojni krstaš", a ne bojni brod - to je samo tvoja tvrdnja. Koja se bazira na samo tebi jasnoj ideji da brod slabijeg pojasa od konkurencije MORA biti bojni krstaš, a ne bojni brod.
A ništa, budući da je kompletna literatura i internet u krivu, a ti jedini u pravu, uživaj...Smiley
« Last Edit: March 02, 2009, 06:43:49 pm by dreadnought » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #37 on: March 02, 2009, 11:50:55 am »

Uzevši u obzir da kad su Ajove građene bilo jasno da će glavni napadi biti ili iz aviona, ili art. vatrom sa veće daljine, onda čak i navedeno smanjenje oklopnog pojasa nije tolika slabost. Daleko je veća zaštita dobijena povećanjem debljine oklopne palube.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #38 on: March 02, 2009, 01:24:53 pm »

Da vam za kraj pojasnim ... Tri osnovne odlike karakterisu i bojne brodove , i bojne kratase :
1. vatrena moc
2. oklop , tj. zilavost broda
3. brzina

Sada cu uporediti klasu Iowa , koja ima karakteristike bojnog krstasa , sa bojnim brodom South Dakota . Kao primer uzecu poredjenje bojnog krstasa Hood , sa brzim bojnim brodom Queen Elizabeth .

- Iowa je duza od South Dakote , isto kao Hood od Queen Elizabeth
- Iowa ima jaci pogon od South Dakote , isto kao Hood od Queen Elizabeth
- Iowa je brza od South Dakote , isto kao Hood od Queen Elizabeth
- Iowa ime veci deplasman od South Dakote , isto kao Hood od Queen Elizabeth
- Iowa je slabije oklopljena od South Dakote , isto kao Hood od Queen Elizabeth

Od samog pocetka i bojnog broda Dreadnought , i prvih bojnih krstasa klase Invincible , bojni krstasi su imali vecu brzinu , vecu duzinu , i veci deplasman od bojnih brodova . Hood je dugo godina bio najveci ratni brod na svetu ! Bojni brodovi su imali vecu vatrenu moc , tj. oruzje veceg kalibra , ili veci broj oruzja istog kalibra ( Renown , i Repulse su imali po 6 topova od 381 mm ) . Izuzetak je bojni krstas Hood , koji je imao isti broj oruzja , istog kalibra , kao i bojni brodovi klase Queen Elizabeth , ili bojni brodovi " R " klase . I pored toga Hood je bio brzi , duzi , tezi , a slabije oklopljen od navedenih bojnih brodova . Potpuno ista situacija se dobija poredeci Iowu sa bojnim brodom South Dakota . Po svemu sto sam ovde naveo Iowa ispada bojni krstas , po opstim karakteristikama broda . Naravno zvanicna klasifikacija je nesto drugo ...
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #39 on: March 02, 2009, 01:38:20 pm »

Objasni ovo "Iowa slabije oklopljena od S. Dakote".

http://www.combinedfleet.com/b_armor.htm

A usput pogledaj i karakteristike oklopa drugih brodova. Sve "bojni krstaš" do "bojnog krstaša", zar ne...?

 Grin
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #40 on: March 02, 2009, 01:51:56 pm »

Pa South Dakota ima deblji oklopni pojas od Iowe , isti je slucaj sa North Carolina klasom u odnosu na Iowu !
E , bas to sto malte ne svaki sajt , kao i svaka knjiga daje razlicite podatke , je mene nateralo da mozgam i poredim podatke . Ja sam prvo zakljucio da je debljina oklopnog pojasa Iowe od 406 mm , 482 mm , ili koliko vec laz , pa sam tek onda nasao potvrdu svojih ideja i u literaturi , i na internetu ! ! !
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #41 on: March 02, 2009, 03:03:05 pm »

@DylanDog
Smatraj se javno opomenutim zbog kršenja Pravilnika Foruma:

Tačnost postova podrazumeva da dolaze iz nekog kompetentnog izvora, ili iz ličnog iskustva samih korisnika.

Ili dokaži da Iowa nije bojni brod ili batali svaku dalju neutemeljenu raspravu. Ako nastaviš ovako sledi ti ban. Terije koje ovde pokušavaš da izlažeš, možeš pokušati da izložiš na drugim forumima.... ovde - NE!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #42 on: March 02, 2009, 08:02:27 pm »

@Dylan Dog

Imaj na umu i razlike u kvalitetu čelika. Tehnologije su napredovale između izgradnji brodova koje ti upoređejuš te je vrlo moguće da je manje mm ili inča na Iowa bolja zaštita od većeg oklopa iz ww1. Ako bi po tom sistemu klasifikovali brodove mnogi bi promenili klase i tu ne mislim samo na nedoumice između BB i BC.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: March 10, 2009, 06:27:31 pm »

Odlična fotka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 5.jpg (16.27 KB, 330x209 - viewed 237 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 01:16:28 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #44 on: November 01, 2010, 12:32:10 pm »

malo iz moje kolekcije,možda su neke bile ali nadam se da ne smeta

poz.


* iov-1.jpeg (266.53 KB, 979x1172 - viewed 123 times.)

* iov-2.jpeg (459.96 KB, 975x1924 - viewed 131 times.)

* iov-3.jpeg (75.86 KB, 1024x604 - viewed 81 times.)

* iov-4.jpeg (122.33 KB, 1280x696 - viewed 96 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.