PALUBA
March 29, 2024, 12:00:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Galerija tenka M-84  (Read 158196 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #60 on: June 12, 2009, 07:51:54 am »

Postoji sistem upravljanja vatrom za tenk T72 koji smo takođe pravili. Dakle dvodjelna nišanska sprava, razdvojena dnevna i noćna, za ugradnju u tenk T72, bez metalurških zahvata. Bivša nam je država imala ugovor na puno miliona dolara za modifikaciju tenkova T72, odnodno klonova T72 i prva isporuka opreme, dijelova itd je bila spakovana u aprilu 1992 godine i čekala da se transportuje do luke Bar i da se počne isporuka. Ta oprema još uvijek stoji spakovana za prekomorski transport. Nedavno su predstavnici te nam drage prijateljske zemlje bili u mom gradu i imao sam razgovore, pregovore i dogovore sa njima, pošto sam trebao da budem šef tima za modifikaciju njihovih tenkova prije 17 godina. Našli su me, nazvali, a engleski još uvijek dobro govorim. Jedini moj uslov je bio da u svom tom poslu ne bude SDPR-a, tj Jugoimporta. Ti mi duguju punoooooo para.

Iskra CEO, sadašnja Fotona takođe je razvila sistem za upravljanja vatrom za tenkove T72 i T55 koji su nudili naokolo po svijetu, a i bivšoj SFRJ. Koliko se sjećam bilo je odlučeno da se neke brigade u SFRJ modifikuju sa Iskrinim sistemom, ali raspad države je sve prekinuo.  Nakon raspada države ja sam u Iranu radio američke tenkove gdje sam ugrađivao naš sistem upravljanja vatrom, kod regularne vojske, a u gradu (Teheranu) sam sreo ekipu iz Iskre CEO koja je ugrađivala svoj sistem na tenkove T55 kod vjerske vojske (pasderana).

Istovremeno je jedna naša druga ekipa takođe kod pasderana na T55 ugrađivala power pack, verzija T55. Motor tenka koji se mjenja za 15 minuta, a i imao je puno veću snagu motora. Slika sličnog power packa, ali sa motorom od 1000 KS

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, kupola koja je na prethodnoj slici možda je jedna od modifikacija T72 sa sistemom upravljanja vatrom. Kažem možda, jer je puno godina prošlo,a pamćenje popušta.

NA dvije prethodne slike napravljene u ĐĐ imate dvije različite kupole sa istim razmještajima bacača dimnih kutija. Na jednoj kupoli je jednodijelni otvor za nišansku spravu,a na drugoj dvodijelni otvor za nišansku spravu. Kad je Hrvatska ostala bez nišanskih sprava možda je tražila neko rješenje za proizvodnju tenka, pa su ovo neke verzije tenka.



* power-pack_1.jpg (36.27 KB, 582x391 - viewed 271 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:38:52 pm by Broker » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #61 on: June 12, 2009, 12:02:08 pm »

... da odgovorim od svog poslednjeg posta ...

  Vlado, kao sto rece @vathra, zasto lepo ne presavijes tabak, pa onda neka se cesaju ... bilo bi tu lepe kinte ... ako se ikad odlucis za tako nesto, obavezno mi se javi ... imam ljude, proceduru znaju, ma ima da ide k'o podmazano ...
   ... ja isto nisam mogao da ne primetim "peticu" , i to "modifikovanu" ... na par sajtova, a mislim i na ovom, pisao sam o toj varijanti ... 2004.-te, u Nikincima ... licno sam bio u takvom tenku, pred diplomatskim korom, kad su trebali da uvale M84ABN-1 ... umesto toga, dan pred "dan D" sljuljali su ga u kanal, i odrali celu levu stranu, sa sve  kumulativnim stitnicima, blatobranima i rezervoarima ... napio se vozac, bila vrucina, preko 35 stepeni, a kako je kisica orosila kaldrmu na poligonu, doticni nije ni osetio da je tenk proklizao ... posle se pravdao da su mu se "ziroskopi" pokvarili i da je imao utisak da mu tenk "vuce" na levo ... mi smo ga zajebavali da mu fali ulje u stabuilizatoru ... ali ono alkoholno!!!! ... bio je to dan za pamcenje, celu noc su jadnici proveli u cekicanju, varenju i farbanju ... i na kraju, ceo protokol su morali da promene , da preparkiraju sva ona silna vozila, jer je tenk morao da se parkira kontra, kako se ne bi videla oguljena i zakrpljena strana ... cak su ga parkirali u rikverc!!!
  ... "petica" u kojoj sam ja bio bila je ofarbana nekoliko sati pred "predstavu", i nismno smeli da se prvih par dana uopste penjemo - da ne izgazimo farbu ... a kada smo se konacno popeli, imali smo sta i da vidimo ... stvarno je DNNS-2 bila unutra, ali kablovi su toliko varnicili da sam ja ulazio samo do pola ... blato je bilo do clanaka, caure sa Pasuljana od te godine, srce, zica, i svega ostalog ...
... zato, AC kljuc sam spomenuo u nekom drugom kontekstu, a ti vidim znas o cemu pricam ... ja cu moj takodje morati da izniklujem, pa ko zna - mozda ga nekada i upotrebim ... samo , tada necu birnuti da li su boce prazne, da li flisuje ulje iz motora, i ostale slicne stvari ... bice bitno samo mesto parkiranja ... ili, kao sto jedan kolega rece : "DOBAR DAN , TERAZIJE"!!! ... a tada ce sve biti jasno kao dan u podne ...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #62 on: June 12, 2009, 10:43:21 pm »

Ovu verziju modifikacije možete vidjeti na

http://www.zrak.ba/products/fcs-t-72.html

Tu se može vidjeti i dvodojelna nišanska sprava

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

koja je ugrađivana u T72.


* fcs-t-72(4)_2.jpg (13.64 KB, 220x143 - viewed 282 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:39:15 pm by Broker » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #63 on: June 13, 2009, 11:37:09 am »

... verovatno mislis na dvokanalnu nisansku spravu ... iliti nocni + dnevni kanal ... ?!
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #64 on: June 13, 2009, 11:51:46 am »

... sto se tice pitanja koje je postavio @vathra, radi se o otvoru za podvodnu voznju ... tu se montira cev koja prvenstveno sluzi za dovod vazduha u borbeno odeljenje .... pored toga, sluzi i za snabdevanje motora vazduhom, zatim za izjednacavanje pritiska unutar vozila, kao i za jos neke stvari ... po knjizi, kroz taj otvor se moze ispaljivati i signalni metak, kao i vrsiti doturanje municije, opreme i drugih sredstava ukoliko dodje do kvara dok je vozilo na podvodnoj voznji ...  cev inace stoji sa leve strane kupole (marsevski polozaj), a borbeni je kao u gore navedenom slucaju ... mada, koliko je meni poznato, negde postoji akt (verovatno nezvanican) po kome je podvodna voznja odavno vec zabranjena ...  na T-55 celokupna oprema za OPVT (Oprema Za Podvodnu Voznju Tenka ) je rashodovana mnogo godina pre, posto je prethodno proglasena zastarelom, neperspektivnom i neupotrebljivom ...  prosle godine sam pripremao nekoliko vozila za podvodnu voznju, medju kojima je bio BVP M80(A) , TZI (M84) i jos neka ... inace, nisam se usudio da preuzmem taj rizik da krenem sa tenkom dole ... ima klip na netu, bas sa te vezbe ... cim nadjem , postavicu ... pozzz...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #65 on: June 13, 2009, 12:53:19 pm »

... evo ga BVP ... cim nadjem ostalo postavljam ...



Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #66 on: June 13, 2009, 01:07:02 pm »

Hvala Vladimiru za link. Prvi put vidim dvodelnu verziju nišanske sprave DNNS-2.

tpku_2b odličan video.
« Last Edit: June 13, 2009, 01:51:49 pm by Bandzi » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #67 on: June 14, 2009, 12:16:47 pm »

Negdje u ljeto 1998, ako me pamćenje još dobro služi, radio sam na ispitivanju sistema KOL-15, u narodu poznatog kao Orkan. Raketni sistem 262 mm. I morao sam da prođem određenu rutu puta itd, itd. A pošto sam na poligonu Manjača bio kao kod kuće ( to je onaj poligon gdje je napravljana malopređašnja slika tenka T72 sa sistemom upravljanja vatrom i oni parkirani tenkovi) napravio sam rutu ispitivanja preko poligona Manjača, jer gore je poznata ekipa, a piva jeftina. I taman dođem na jezero za podvodnu vožnju tenka gdje se radila podvodna vožnja tenka M84. I vidim ja neka trka, frka, galama itd. Kad ono jedan tenk M84 ostao pod vodom. Nisu mu dobro zatvorili poklopac motora, voda prodrla kroz poklopac motora, ronioci uletili pod vodu da zakače sajlu za izvlačenje, voda mutna, sajla ima 100 kila i tako je tenk potopljen.  Skidam kapu svakom roniocu koji će sa perajama na nogama držati i vući sajlu tenka koja je teška ko topovsko đule i u mutnoj vodi koja teče zakačiti je za tenk. Nakon jedno sat vremena tenk su izvukli iz vode. Naravnog punog vode. Kasnije je taj tenk prevučen u Banja Luku u kasarnu Kozara, gdje sam ga očerupao popravljajući ostale tenkove u toku rata.

U ovome bivšem ratu koliko se sjećam ni jedan tenk nije išao u podvodnu vožnju, izuzev jednog koji je kod Modriče upao (propao) u septičku jamu i komplet potonuo.

Jedna od razlika T55 i T59 je što T59 nema mogućnost podvodne vožnje, nema ABHO sistem itd. Nema zaptivanja. Zato je T59 bio upola jeftiniji od T55.

A onaj ko zna šta je ZZK mast znaće o čemu pričam. Imam kući već 20 godina jedno pola kile ZZK masti i još se nije izmjenila.

tpku_2b

Koliko si je potrošio dok si radio ovo što si nabrojao?

Pozdrav

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #68 on: June 14, 2009, 01:39:07 pm »

Vlado,
Ako može par pitanja...
Šta se desilo sa posadom tenka koji se zaglavio pod vodom na Manjači?
Šta je bilo posle sa onim tenkom što je upao u jamu? Pretpostavljam da je bilo oštećenja dok je upao unutra.
Da li je bilo na našim prostorima 90-ih T-59? Čini mi se da ste na nekim slikama prokomentarisali da ih je bilo kod hrvata.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #69 on: June 14, 2009, 02:28:42 pm »

1. Posada je isplivala sretno i zadovoljno, gadno uplašena.
2. Bio je pun fekalija oprato i ponovo u upotrebi.
3. T-59 nije bio u bivšoj SFRJ.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #70 on: June 14, 2009, 03:42:34 pm »

... pa iskreno da ti odgovorim Vladimire, pripreme su trajale skoro mesec dana ... sto u kasarni, oko izmena valobrana, stakala, i naravno najvaznije stvari u ovom slucaju - guma!!! ... svako ko je ikada dolazio u dodir sa plovljenjem, na BVP-u na primer, zna koliko je vazna guma na valobranu, koji kada se otvori, preko gume se spaja sa kosom plocom vozila ... ukratko, ako ovaj spoj ne odradi posao u bilo kom momentu plovljenja, vozilo momentalno pobada nos i pocinje da tone !!! ... tu su zatim branici, valobrani, i naravno - propulzori ... to je ono sto bi na BVP-u bio ekvivalent busterima na raketi ... sve u svemu, mnogo posla, sitnih zajebancija, detalja koji zivot znace ... sto se ZZK masti tice, otislo je na "tone" ... stvarno neznam koliko je otislo, samo znam da se na istu cekalo mesecima ranije, i da su nas pre pocetka bilo kakvog rada sa istom milijardu puta upozoravali da "'racionalno trosimo", posto je zauzet neki blesav stav da mi trosimo zlato ... mada, bilo je tu i svakakvih stvari sa strane ... na kraju, vezbi je prisustvovao i nas vrli ministar ... klip- klap, klip-klap, i 'ajmo na klopu ... toliko o nasih mesec dana rada, rizika da se okupamo, i da nas eventulano, kako rece Vlada, izvlace sajlom iz mutne Save ...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #71 on: June 17, 2009, 12:48:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Sajt Vojske Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Sajt Vojske Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Sajt Vojske Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Sajt Vojske Srbije


* 3.jpg (68.71 KB, 640x361 - viewed 230 times.)

* 4.jpg (72.44 KB, 640x349 - viewed 260 times.)

* 5.jpg (89.05 KB, 640x358 - viewed 248 times.)

* 6.jpg (57.03 KB, 640x354 - viewed 170 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:40:30 pm by Broker » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #72 on: June 17, 2009, 03:51:33 pm »

... lepe slicice, svaka cast ... odakle je ova poslednja ? ... na par prethodnih vidim da su u pitanju Pasuljane ... mada, ne volim da ih vidim ni na slici ...
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #73 on: June 17, 2009, 04:37:39 pm »

Zadnja fotografija je takođe sa Pasuljana, plato sa položajima za lars PVO.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #74 on: June 17, 2009, 04:44:17 pm »

... OK , hvala ... ja sam tenkista, tako da znam za plato, staze, Krcor i dalje ... to su verovatno polozajji odakle gadja i artiljerija ? ... nekada sam gadjao sa artiljercima iz moje bivse jedinice, u pitanju su bile "gvozdike" SH 122mm ... takodje, bio sam i na gadjanju iz "plamen C" i "plamen S" , ako se ne varam ... to su verovatno ti isti polozaji , desetak kilometara pre poligona ...?  ... da le neko zna gde je "treca rampa"?
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.