PALUBA
March 28, 2024, 06:03:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Ručni raketni bacač 90 mm M79 Osa  (Read 81655 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: March 13, 2009, 03:49:55 pm »

Kolko ja znam , Zolja je zamenjivala RB M57 , Osa je trebalo da zameni BsT M-60 na nivou cete.
Inace evo jedan drugi zanimljivi projekt koj verovatno nije zaziveo i konkurirao je Osi za zamenu BsT M-60 u to vreme.


* Photo-0060-1.JPG (182.54 KB, 1076x1434 - viewed 535 times.)
« Last Edit: March 13, 2009, 04:05:19 pm by trpe grozni » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: March 13, 2009, 04:07:10 pm »

A posto nisam mogao da postavim obe slike na jedan post , moracu na dva.


* Photo-0061-5.JPG (140.13 KB, 999x1332 - viewed 513 times.)
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #17 on: March 13, 2009, 04:10:48 pm »

Kolko ja znam , Zolja je zamenjivala RB M57 , Osa je trebalo da zameni BsT M-60 na nivou cete.


Zolja je bila PO oruzje strelca u streljackim vodovima. Borbeni komplet od dve zolje. Zolja ne moze da zamijeni RB jer je za jednokratnu upotrebu, a ni TT karakteristike nisu iste.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #18 on: November 04, 2009, 02:31:12 pm »

Kolko ja znam , Zolja je zamenjivala RB M57 , Osa je trebalo da zameni BsT M-60 na nivou cete.


Zolja je bila PO oruzje strelca u streljackim vodovima. Borbeni komplet od dve zolje. Zolja ne moze da zamijeni RB jer je za jednokratnu upotrebu, a ni TT karakteristike nisu iste.


Zolja je bila zamjena za tromblonsku kumulativnu minu, a osa za RB 57. Vjerovatno bi bio zamjena za Bst i Maljutku sistem Fagot.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #19 on: November 04, 2009, 07:43:33 pm »

@KPoV , @Janezek67 , nisam mislio na bukvalnu zamenu , nego sam mislio da je Zolja postala osnovno protivoklopno oruzje na nivou oddeljenja-voda , dok je Osa vec bila protivoklopno oruzje na cetnom nivou
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #20 on: November 06, 2009, 11:48:06 am »

@KPoV , @Janezek67 , nisam mislio na bukvalnu zamenu , nego sam mislio da je Zolja postala osnovno protivoklopno oruzje na nivou oddeljenja-voda , dok je Osa vec bila protivoklopno oruzje na cetnom nivou

I RBM57 je bio u protivoklopnim odeljenjima i ne u svakom pešadijskom odeljenju. Pa i karakteristike ovog bacača su slične M79 (oko 100m lošiji domet te oko 100mm manja probojnost). Vjerovatno su u JNA razmišljali, da bi kombinacija sagger-a in M79 bila dostojna zamjena za Bst.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #21 on: November 09, 2009, 01:51:38 pm »

Idem malo u off ali baš me znaima na koj način radi RPG 32 Hashim, kako gledam na snimku (01:31 do 02:03) on praktično ima dve rakete u lanseru ili kako...?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/4B6WUMUkLQw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ovo je jako opsano oružje protiv oklopnjaka.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #22 on: November 09, 2009, 02:03:24 pm »

Da, ispaljuju se 2 rakete u malom razmaku.
Ideja je da se na taj način izbegne reaktivna zaštita vozila, koja se aktivira na prvu raketu (mamac), dok druga (glavna) raketa prolazi. Moguće da bi ovaj sistem mogao da ima sličan efekat i kod aktivne zaštite.
Komplikovanije rešenje od tandem glave, ali očigledno efikasnije.

Dobro rešenje je i što se kontejner sa raketom samo ubacuje u deo sa rukohvatom/nišanom.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: November 09, 2009, 02:44:13 pm »

Aha znači ipak ima dve rakete. Da li je neko pokušao da napravi nešto slično za top tenka, znači dvodelni projektil (odnosno sa barutnim punjenjem trodelni), prvi da neutrališe reaktivni oklop a drugi da izvrši penetraciju neprijateljskog tenka.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #24 on: November 09, 2009, 03:20:48 pm »

Aha znači ipak ima dve rakete. Da li je neko pokušao da napravi nešto slično za top tenka, znači dvodelni projektil (odnosno sa barutnim punjenjem trodelni), prvi da neutrališe reaktivni oklop a drugi da izvrši penetraciju neprijateljskog tenka.
Rusi imaju tandem-kumulativnu granatu 125mm.
A ovako nešto bi bilo dosta teže da se napravi za top, pogotovo na većim dometima, balistika je različita za dva drugačija projektila. Možda ako bi napravili deo koje izleće iz granate stotinjak metara od cilja (kao kod Ainet tempirnog upaljača).
Logged
ADNAN
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24



« Reply #25 on: January 10, 2010, 11:06:08 am »

Osa se puno koristila u Bosni naime bilo je mnogo zarobljeni osa kada ih je Armija BIH zarobila bilo je mnogo unistenih tenkova naime ni osa nije savrsena  znalo se desavati da osa samo probije tenk ja znam za slucaj sa tenkom 84 ispucali smo raketu a ona je samo udarila u oklop nije eksplodirala a i danasnje oklope nemoze probiti tako da smo u armiji pravili jace granate nasi inzinjeri su napravili jace granate i tako smo ih koristili i na vece daljine i jace su bile naime amerikanci su napravili prototip ose naime raketa je navodeca i manja je
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #26 on: January 10, 2010, 09:23:19 pm »

Osa se puno koristila u Bosni naime bilo je mnogo zarobljeni osa kada ih je Armija BIH zarobila bilo je mnogo unistenih tenkova naime ni osa nije savrsena  znalo se desavati da osa samo probije tenk ja znam za slucaj sa tenkom 84 ispucali smo raketu a ona je samo udarila u oklop nije eksplodirala...

Za ovo prvi put čujem, kada je bila akcija zarobljavanja OSA u BiH, to najverovatnije neka zaplena od terorista?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #27 on: January 10, 2010, 09:52:55 pm »

naime amerikanci su napravili prototip ose naime raketa je navodeca i manja je

Adnane, možeš li malo pojasniti ovu tvrdnju?
Logged
ADNAN
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24



« Reply #28 on: January 15, 2010, 06:10:38 pm »

ne odmah poslije rata ih je znate da ne bi bilo incidenata oduzeli od onih koji su "kradom" odnijeli ose

Amerikanci su napravili novu vrstu ose raketa je navodeca ima mali displej i ima tri nacina rada eksplodira pri udaru zatim za objekte prvo punjenje eksplodira i raznese zid ili prepreku onda kada ude u objekat eksplodira a treci za pjesadiju eksplodira u zraku pa ima efekta na udar na pjesadiju osa je takoder manja nije to bas velika razlika u velicini i laksa je i trzaj je manji
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #29 on: January 15, 2010, 07:49:18 pm »

Amerikanci su napravili novu vrstu ose raketa je navodeca ima mali displej i ima tri nacina rada eksplodira pri udaru zatim za objekte prvo punjenje eksplodira i raznese zid ili prepreku onda kada ude u objekat eksplodira a treci za pjesadiju eksplodira u zraku pa ima efekta na udar na pjesadiju osa je takoder manja nije to bas velika razlika u velicini i laksa je i trzaj je manji

Adnane,da li je to onda uopšte Osa? Ili ti svaku protivoklopnu raketu zoveš "Osa"? Nisam siguran da sam baš razumeo to što si napisao, ali dobro sad, ne moram baš uvek i sve ni da razumem.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.