PALUBA
March 28, 2024, 11:29:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Novine ,,Politika” 31. avgusta 1939. godine  (Read 1841 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 30, 2009, 03:28:36 pm »

U samo predvečerje rata


Pisanje ,,Politike” potvrđuje da je vlada u Beogradu pre sedam decenija potpuno ignorisala činjenicu da će bukvalno sutra izbiti svetski sukob
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Četvrta strana ,,Politike”
31. avgusta 1939. godine:
Svi se spremaju za rat, u Beogradu
postavljaju nove šefove kabineta



30/08/2009
Na sutrašnji dan pre 70 godina, napadom nacističke Nemačke na Poljsku, počeo je Drugi svetski rat.

Izveštavanje „Politike” iz diplomatskih i političkih centara u samo predvečerje rata, u četvrtak 31. avgusta 1939, ostalo je kao dragoceno svedočanstvo o dramatičnost tog istorijskog trenutka.

Činilo se da komunikacija na liniji Berlin–London može da smiri odnose između Berlina i Varšave jer je Poljska bila suočena sa zahtevom da Dancig (Gdanjsk), kao slobodni grad pod međunarodnom kontrolom, bude vraćen Nemačkoj.

„U Londonu se tvrdi da je g. Hitler u odgovoru engleskoj vladi predložio poziv g. Mošćiskom, maršalu Smigli-Riđu ili g. Beku da dođu u Berlin na pregovore”, izvestila je „Politika” trorednim naslovom, štampanim na svih pet stubaca prve strane lista 31. avgusta.

Predrag Milojević je javio iz Londona da je sadržaj diplomatske prepiske za javnost tajna jer su se dve strane tako dogovorile. Dan pre početka rata, u Londonu je situacija ocenjivana kao ,,ni bolja ni gora”, a Hitlerovom partneru iz Sila osovine, Musoliniju, pripisivana je ,,pomirljiva uloga”.

Uz London i Pariz, posredničke uloge u rešavanju spora između Berlina i Varšave prihvatili su se i belgijski kralj Leopold i holandska kraljica Vilhelmina.

„Pitanje rata i mira još uvek visi u vazduhu”, preneo je Milojević ocenu iz najviših engleskih krugova, ali i stav da ,,krupne promene u situaciji za sada nisu nastupile”. U Londonu je ipak već bio postignut sporazum o ulasku opozicije i drugih uticajnih ličnosti van vlade u eventualni ratni kabinet.

,,Politika” je istog dana objavila vest da jedan nemački voz nije preuzela poljska železnica, kao i procenu bonskog „Nacional cajtunga” da je situacija „gorko ozbiljna”. Junajted pres je, međutim, opisivao ,,optimizam sa kojim Berlinci za poslednja 24 časa gledaju na situaciju” jer je ,,čovek na ulici” bez izuzetka ,,ubeđen da sada više neće doći do rata”.

Javljeno je i da posle potpisivanja pakta Molotov–Ribentrop, 23. avgusta u Moskvi, „predstavnici dveju sila, SSSR-a i Trećeg rajha, drže kontakt po pitanjima koja su u vezi sa nemačko-poljskim problemom”.

U Francuskoj su 30. avgusta sve radio-stanice prešle u nadležnost vojnih vlasti, počela je evakuacija školske dece iz Pariza, a procurila je i vest da će francuska vlada zabraniti Francusku komunističku partiju.

Poljska je 30. avgusta proglasila mobilizaciju rezervista do 40 godine, plovidba brodova na reci Visli za Dancig i Gdinju je obustavljena, a poljski književnici su uputili poslanicu svim kolegama u svetu, poručujući da ,,poljski narod želi jedino miroljubiv život, ali da će do kraja boriti u odbranu svoje teritorije”.

Holandske vlasti su zabranile da nekoliko poljskih ribarskih brodova isplovi iz tamošnjih luka, a iz Moskve je stigla vest da su ,,sovjetske vlasti, s obzirom na zategnutu situaciju u Evropi i pred mogućnošću raznih iznenađenja, odlučile da svoje garnizone na Zapadu pojačaju”, to će reći na granici prema Poljskoj, a sovjetski trgovački brodovi su dobili hitan nalog da se iz Sredozemlja vrate u matične luke.

„U svim zemljama sprovode se užurbano vojne mere”, glasio je naslov preko cele četvrte strane ,,Politike” tog 31. avgusta 1939. godine.

Vojska u Grčkoj koncentrisana je na granici, sva prevozna sredstva su rekvirirana, započeta je evakuacija stanovništva, izvoz životnih namirnica i goriva je zabranjen. Poslanstvo SAD u Budimpešti savetovalo je svojim građanima da „što pre otputuju iz Mađarske”, a u Rimu su ukinute sve svetleće reklame. Započeta je i evakuacija starijih žena i dece iz gradova u italijanska sela. Švajcarske trupe su zaposele državne granice, dok je u Belgiji uvedena „cenzura štampe i spisa uopšte”.

Predsednik SAD Ruzvelt najavio je da će američke vlasti kontrolisati trgovačke brodove svih zemalja, mogućih učesnica rata.

Na toj četvrtoj strani „Politike”, natopljenoj pretećim najavama mogućeg rata, objavljena je i jedna čudna, pre cinična nego humoristična vest od šest redova iz zemlje – ministar prosvete je za svog šefa kabineta postavio ,,g. Milana Trojanovića, advokatskog pripravnika”.

Dok se giljotina velikog rata njihala nad Evropom i svetom, vest o šefu ministarskog kabineta i pisanje „Politike” 31. avgusta 1939. pokazuju da je ta izvesnost u Beogradu bila potpuno ignorisana.

Slobodan Kljakić
Izvor: Politlka


* politika1.jpg (42.95 KB, 309x380 - viewed 139 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.