PALUBA
March 19, 2024, 11:35:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Go Down
  Print  
Author Topic: Enigma B-2  (Read 118822 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #225 on: March 29, 2015, 12:03:57 pm »

аничић помиње некакве упитнике које су им доставили американци. ако је то истина, видли су их и други и могу да потврде. ако тамо заиста постоји питање о б2, она је ствар више него јасна. "да се власи не досете".
Logged
daliborsky
desetar
*
Offline Offline

Posts: 126


« Reply #226 on: January 18, 2017, 01:23:04 am »

Stvarno mi je žao što ne mogu da se upuštam u detalje ali to je otprilike ovako. Ameri su hteli po svaku cenu da provere interkontinentalne mogućnost svog aviona B 2 ali su morali da ga tankuju u letu - e tu su već otkrivani radio prisluškivanjem. Drugi problem je što je B 2 praktično nevidljiv za civilne radare neophodne za vazdušni saobraćaj. Tj B 2 je nevidljiv za kontrolu letenja evropskih država preko kojih je preletao pa su morali da zatvaraju vazdušni saobraćaj na određenik koridorima - vrlo kratko samo par minuta ali je upravo to omogućavalo da se prati njegovo kretanje i to vrlo precizno. Dalje da bi bio što nevidljiviji on ne sme naglo da manevriše pa su posade zauzimale direktan pravac još van našeg vazdušnog prostora i praktično letele pravo na cilj. Pošto su naši znali gotovo u minut kad će preleti određenu tačku uključivani su radari u tom momentu i to sa ručnim praćenjem jer bi vrlo male odraze koji su se povremeno pojavljivali radar u automatskom modu brisao kao smetnje od ptica i sličnog.  Pošto su avioni B 2 leteli praktično pravolinijski i istom brzinom bilo je dovoljno da se uhvate dva mala "bipa" i da se vrlo precizno proračuna trajektorija leta bombardera Ovo je omogućavalo da se unapred zauzme preticanje kao kad se gađa običnim topovima i da se radar za navođenje uključi bukvalno u poslednjem momentu.
Naravno ovo je moje objašnjenje prilično uprošćeno ali je otprilike tako izgledalo.

ovo je kolosalna glupost
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #227 on: January 18, 2017, 02:29:56 pm »

Stvarno mi je žao što ne mogu da se upuštam u detalje ali to je otprilike ovako. Ameri su hteli po svaku cenu da provere interkontinentalne mogućnost svog aviona B 2 ali su morali da ga tankuju u letu - e tu su već otkrivani radio prisluškivanjem. Drugi problem je što je B 2 praktično nevidljiv za civilne radare neophodne za vazdušni saobraćaj. Tj B 2 je nevidljiv za kontrolu letenja evropskih država preko kojih je preletao pa su morali da zatvaraju vazdušni saobraćaj na određenik koridorima - vrlo kratko samo par minuta ali je upravo to omogućavalo da se prati njegovo kretanje i to vrlo precizno. Dalje da bi bio što nevidljiviji on ne sme naglo da manevriše pa su posade zauzimale direktan pravac još van našeg vazdušnog prostora i praktično letele pravo na cilj. Pošto su naši znali gotovo u minut kad će preleti određenu tačku uključivani su radari u tom momentu i to sa ručnim praćenjem jer bi vrlo male odraze koji su se povremeno pojavljivali radar u automatskom modu brisao kao smetnje od ptica i sličnog.  Pošto su avioni B 2 leteli praktično pravolinijski i istom brzinom bilo je dovoljno da se uhvate dva mala "bipa" i da se vrlo precizno proračuna trajektorija leta bombardera Ovo je omogućavalo da se unapred zauzme preticanje kao kad se gađa običnim topovima i da se radar za navođenje uključi bukvalno u poslednjem momentu.
Naravno ovo je moje objašnjenje prilično uprošćeno ali je otprilike tako izgledalo.

ovo je kolosalna glupost

@Daliborsky, vređaš čoveka a sam ne navodiš ni jedan argument protiv njegovih tvrdnji, što nije baš fer.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #228 on: January 18, 2017, 03:34:46 pm »


Meni, amaterski, ovo izgleda moguće. B2 iako veliki avion, stvarno ima veoma mali odraz, koji moguće ne registruju civilni radari, naročito novije generacije. Radari metarskog dijapazona ga vide, ali to je ili "starudija", ili skupi novi radari koje prave rusi specijalno za STEALTH avione. Ako B2 nije bio vidljiv za standardne radare zemalja NATO izgleda mi logično da su se morali javljati gde su kodiranom vezom vojnoj kontroli leta, jer svaka zemlja MORA u svakom mirnodopskom trenutku znati šta joj se događa u VaP i ko tu leti. Ako ništa, onda bar da ne bi putnički avion spizdio B2 banalnom greškom. A presretanje radio komunikacije je elementarna stvar. Mi smo našom zastarelom tehnologijom znali gde su, predviđali moguće objekte udara ili smo znali zaranije, itd.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.