PALUBA
March 29, 2024, 12:58:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojna industrija - novosti  (Read 235922 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #450 on: January 18, 2018, 12:22:44 am »



   Pošto je puška većim delom izrađena od polimera drvena ambalaža nije preko potrebna. Vlaga ionako može samo da eventualno ošteti kartonsku ambalažu dok plastici ne smeta. Lepo je prikazano kako se kartonske kutije pakuju na palete i oblažu PVC folijom koja je odlična za zaštitu od vlage. Znači, nakon upotrebe oružje se očisti, vrati u sačuvanu kartonsku kutiju i uvije celofanom do sledeće upotrebe! Ne vidim zašto je problem kada su se Zastavini pištolji npr. 7,65 još u doba SFRJ isto čuvali u kartonskoj ambalaži koja je opstala do danas.





Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #451 on: March 14, 2018, 06:30:31 pm »

05.03.2018.

VOJNA INDUSTRIJA HRVATSKE

Izvezli oružja za 200 mil. eura, SAD ostaje najveći kupac

Potražnja za pištoljima u SAD-u je malo pala, ali ukupan rezultat lanjskog izvoza oružja jednak je kao i u 2016. što znači da su značajno ‘povukli’ drugi proizvodi


Autor: Davor Ivanković

Premda je protekla 2017. godina za hrvatsku izvozno orijentiranu vojnu industriju bila znatno teža nego rekordna 2016., zadržan je pozitivan trend izvoza i prema prvim neslužbenim procjenama (Ministarstvo gospodarstva službene brojke objavit će u travnju), vrijednost izvoza oružja barem je jednaka onoj iz 2016. i iznosi 1,5 milijardi kuna, dakle oko 200 milijuna eura. Prije 6-7 godina Hrvatska je izvozila dvostruko manje oružja, no u posljednjih nekoliko godina zabilježena je značajna stopa rasta od 20 do čak 37% godišnje. U 2017. nije bilo tako uglavnom zbog značajnijeg pada potražnje u SAD-u, koji je prvi partner Hrvatskoj u tim izvoznim poslovima.

Hrvatska drži treće mjesto

Kako su glavni hrvatski izvozni proizvodi u domeni oružja i dalje pištolji karlovačkog HS Produkta, a oni u pravilu čine više od polovice vrijednosti ukupnog hrvatskog izvoza oružja, svaki poremećaj na tom dijelu tržišta mora se osjetiti na ukupnim rezultatima. Stručnjaci kažu da je 2016., kada su Karlovčani u SAD-u prodali oko 575.000 pištolja (RH drži 3. mjesto), bila rekordna jer je američka javnost u to vrijeme smatrala da će bivši predsjednik Obama zakonski znatno otežati nabavu oružja, pa su Amerikanci doslovce pohrlili u trgovine oružja. Dolaskom predsjednika Trumpa situacija se stabilizirala, tako da je pad potražnje u SAD-u primjetan i iznosi oko 20%. HS je u SAD-u zaradio manje nego godinu prije, no nadoknadio je te brojke pojačanim plasmanom u svijet svoga drugog strateškog proizvoda, jurišne puške VHS 2. Kako je riječ o skupljem proizvodu, izvozom primjerice 10.000 jurišnih pušaka ostvaruje se zarada jednaka plasmanu 75.000 pištolja.

SAD će, međutim, i dalje ostati najveći kupac hrvatskog oružja i usluga jer je manjak nadoknadilo Remontno brodogradilište “Viktor Lenac” iz Rijeke koje je završilo veliki remont zapovjednog broda američke 6. flote “USS Mount Whitney” vrijedan oko 32 milijuna dolara. Taj brod na remont u Lenac dolazi već godinama, no u 2016. remonta nije bilo. Počeli su, međutim, u Lenac na razne dorade i popravke dolaziti i drugi brodovi 6. flote, inače stacionirani u Italiji, tako da će ovo naše brodogradilište i dalje imati osigurane dolarske poslove.

Kako stručnjaci kažu da je RH u 2017. godini izvezla tri do četiri puta manje i tzv. neperspektivnog oružja sa zaliha (kalašnjikovi, topovi, bacači, granate i streljivo), i ovdje je nastala financijska rupa od nekoliko desetaka milijuna eura u odnosu na 2016., kada je iz RH na Bliski istok (Saudijska Arabija) izvezeno oružja sa zaliha još iz Domovinskog rata za osamdesetak milijuna dolara.

Kako je ukupan rezultat izvoza oružja u prošloj godini jednak kao i u spominjanoj i rekordnoj 2016., to znači da su značajno povukli neki drugi hrvatski izvozni proizvodi i tako anulirali spomenute manjkove. Osim pištolja i pušaka (oko 400.000 cijevi) izvozili smo i bacače granata (i granate 40 mm), snajpere, višecijevne lansere raketa, streljivo, kacige, zaštitnu opremu i opremu za razminiranje, remont i modernizaciju brodova i mornaričkih sustava.

Konkurentni proizvodi

No, kažu upućeni, prošlogodišnji su hit naše vojne industrije minobacačke mine od 60, 81, 82 i 120 mm. Izvoze se značajne količine, a riječ je o zajedničkom proizvodu šest hrvatskih tvrtki – iz Virovitice, Bjelovara, Zadra, Pule, Dugog Sela i Stubičke Slatine – koje ukupno zapošljavaju više od 1000 zaposlenika, plus kooperanti. Minobacačke mine Hrvatska je proizvodila i tijekom rata, a proizvode se i u susjedstvu, no riječ je o novim tehnologijama, a ne onima iz 80-ih godina.

Značajan dio tog izvoza ostvaren je preko državne Agencije Alan. Ravnatelj Ivan Nekić kaže da je u 2017. očito još poboljšana struktura hrvatskog vojnog izvoza te da su hrvatski vojni proizvodi i po kvaliteti i cjenovno konkurentni. Računa da će naša industrija oružja zadržati pozitivne trendove i u 2018.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: VL/Goran Kovačić/PIXSELL

Hit vojne industrije su minobacačke mine

1,5 MLRD. KN IZNOSI UKUPAN IZVOZ 2017. - otprilike 200 milijuna eura - jednako kao i 2016.

IZVOZNI PROIZVODI

Pištolji i puške (oko 400.000 cijevi), bacači granata, snajperi, lanseri raketa, streljivo, kacige, zaštitna oprema, oprema za razminiranje, remont i modernizacija brodova i mornaričkih sustava

GLAVNI IZVOZNI PROIZVOD

Pištolji: HS linija vojno-policijski i XDM borbeni pištolji proizvođača HS Produkt, Karlovac

NOVI VELIKI IZVOZNI POSAO U 2017.

Minobacačke mine 60 mm, 81 mm, 82 mm, 120 mm

Zajednički proizvod šest hrvatskih tvrtki - iz Virovitice, Bjelovara, Zadra, Pule, Dugog Sela i Stubičke Slatine - koje ukupno zapošljavaju više od 1000 zaposlenika, i kooperanata

IZVOZ USLUGA

Brodogradilište Viktor Lenac: Remont zapovjednog broda američke 6. flote "USS Mount Whitney" (oko 32 milijuna dolara)

194 izvozna ugovora za 47 zemalja: Albanija, Argentina, Austrija, Belgija, BiH, C. Gora, Češka, Čile, Danska, Estonija, Filipini, Finska, Francuska, Grčka, Gvatemala, Indonezija, Irak, Italija, JAR, Jordan, Kanada, Kosovo, Litva, Luksemburg, Mađarska, Makedonija, Malezija, Malta, Nizozemska, Njemačka, Peru, Poljska, Pakistan, SAD, Saudijska Arabija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Švedska, Švicarska, Tunis, Turska, UAE, V. Britanija, Ukrajina, Vijetnam, Zambija.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/vojna-industrija-izvoz-oruzje-1230353 - www.vecernji.hr


* bc03ed7b8cf97b44f045.jpeg (150.36 KB, 940x566 - viewed 220 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #452 on: May 23, 2018, 05:19:35 pm »

18.5.2018.

Plenković i Krstičević na BSDA u Rumunjskoj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odlaskom na  Međunarodni sajam obrane, aeronautike i sigurnosti "Black Sea Defense and Aerospace 2018" (BSDA) predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević u petak, 18. svibnja 2018. završili su dvodnevni službeni posjet Rumunjskoj.

Na sajmu koji se svake dvije godine održava u Bukureštu u organizaciji američke tvrtke TNT Productions LLC i uz potporu rumunjske Vlade, Obavještajne službe Rumunjske te Veleposlanstva S.A.D. u Rumunjskoj, izlagalo je ukupno devet hrvatskih tvrtki: Agencija Alan, Čateks, Galeb, Galko, HS Produkt, Kap-Ko, Odjeća, KROKO i Šestan-Busch.

Premijer Plenković u Bukureštu je istaknuo kako je unaprjeđenje trgovinske razmjene dviju država prešlo 310 milijuna eura, a uvjeren je da će potpisana Izjava između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Rumunjske o namjeri unaprjeđenja bilateralne sigurnosne i obrambene suradnje, uvelike doprinijeti unaprjeđenju suradnje i na području obrambene politike i industrije.

Ministar Krstičević naglasio je kako je rumunjsko tržište višestruko značajno hrvatskim proizvođačima naoružanja i vojne opreme te objasnio kako se upravo sklapanjem bilateralnih sigurnosnih i obrambenih suradnji, promovira hrvatsko gospodarstvo i hrvatska obrambena industrija.

"Drago mi je što sam s premijerom Plenkovićem imao prilike posjetiti hrvatske proizvođače vojne opreme i naoružanja na prestižnom rumunjskom sajmu što je još jedan dokaz kvalitete hrvatskih proizvoda. Ne zaboravimo kako je hrvatski vojnik u potpunosti opremljen opremom i naoružanjem domaće proizvodnje", rekao je ministar Krstičević.

Krstičević je naglasio kako u Rumunjskoj vidi važnog strateškog partnera i kako pripadnost jednom kolektivu, odnosno činjenica da su obje države članice Europske unije i NATO-a, na prvo mjesto stavlja „sigurnost građana i stabilnost ovih prostora.

Plenković i Krstičević još jednom su ponovili kako će Vlada RH i Ministarstvo obrane poduprijeti spoj onih koji nastoje osmisliti nove proizvode i one koji te proizvode i promoviraju što u konačnici dovodi do jačanja hrvatskog gospodarstva i hrvatskog izvoza.

Uz devet hrvatskih izlagača sudjelovali su i predstavnici iz 23 države: Belgije, Kanade, Kine, Češke, Danske, Finske, Francuske, Njemačke, Irske, Izrael, Italija, Japan, Nizozemska, Poljska, Rumunjska, Španjolska, Švedska, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države.

BSDA je međunarodna izložba i konferencija posvećena obrani, aeronautici, domovinskoj sigurnosti, kibernetičkoj sigurnosti te ostalim komponentama sigurnosti i zaštite. Riječ o sestrinskoj izložbi hrvatske inačice aktivnosti istog tipa, Adriatic Sea Defense & Aerospace - ASDA koja se održava u Splitu, također u organizaciji američke tvrtke TNT Productions LLC i uz potporu Vlade RH. Zbog navedene činjenice predstavnici MORH-a sudjeluju svake godine i na BSDA.

morh.hr


* mo_ro_18052008_04.jpg (223.75 KB, 1200x800 - viewed 101 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #453 on: June 30, 2018, 04:47:40 pm »

Broj 555 | 28.06.2018

Hrvatski nastup na EUROSATORYU

Na Eurosatoryju je vrlo zapažen bio štand proizvođača iz Republike Hrvatske površine 225 m², koji je objedinila i sufinancirala Hrvatska gospodarska komora. Agencija Alan na svojem je dijelu površine 75 m² putem izložaka i kataloškog materijala prezentirala naoružanje i vojnu opremu više od dvadeset proizvođača, a izravno su izlagale tvrtke Šestan-Busch, DOK-ING, IKOM-kovnica, Galeb, Odjeća, Šešir, Kap-Ko, Pozamanterija-mtč, Jelen i Galko.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Honey Badger - mali DOK-ING-ov adut

Hrvatska tvrtka DOK-ING na Eurosatoryju je predstavila novi kompaktni robotski sustav za borbu protiv improviziranih eksplozivnih naprava naziva MV-2 Honey Badger. Sustav je razvijen za potrebe zemalja na južnoameričkom tržištu koje moraju očistiti minama zagađene površine smještene većinom na nedostupnim i zahtjevnim terenima. Jedan od primjera je vlada Kolumbije, koja nakon mirovnog sporazuma s pobunjeničkim Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije mora očistiti bivša gerilska područja. Tim prostorima obično pokrivenim džunglom može se sigurno pristupiti samo helikopterima pa je kolumbijska vlada ciljano zatražila lako višenamjensko vozilo koje se može prevoziti tim letjelicama. Tako je nastao MV-2 Honey Badger. Mase je dvije tone, brzina vožnje je 8 km/h, a kapacitet razminiranja od 750 do 1500 četvornih metara po satu. Sustav nudi veliku fleksibilnost u promjeni alata za određenu misiju što može obaviti jedna osoba za pet minuta. Održavanje je jednostavno i ne zahtijeva velike troškove. U razvoju su dodatni alati koji će omogućiti da MV-2 bude višenamjenski EOD sustav koji može odgovoriti na čitavu lepezu zadaća iz EOD područja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ivan Galović, Hrvatski vojnik


* 555-eurosatory-16.jpg (479.52 KB, 750x563 - viewed 82 times.)

* 555-eurosatory-17.jpg (443.42 KB, 750x563 - viewed 239 times.)

* 555-eurosatory-18.jpg (592.05 KB, 750x497 - viewed 184 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #454 on: August 05, 2018, 04:47:22 pm »

4.6.2018.

VELIKI USPJEH

Zagrebačka tvrtka razvila najmoderniji vojni radio koji sam javlja bazi stanje vojnika

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] HANZA MEDIA

Moj rođak bio je u Afganistanu i pričao mi je kako je njegovu grupu spasio radiouređaj. Opkolili su ih talibani i situacija je bila jako opasna. No, tada je na svojem uređaju pritisnuo SOS tipku i tako pozvao pomoć iz zraka. Ubrzo su stigli helikopteri i spasili ih. Da nije bilo tog uređaja, više ih, kaže, ne bi bilo. I tada mi je palo na pamet. Idemo napraviti moderan uređaj koji će vojniku spasiti život. Koji neće služiti samo za komunikaciju nego će i spašavati živote. Rezultat toga danas je funkcionalan kompleksni uređaj definiran na Software-defined radio (SDR) tehnologiji”, pojašnjava nam Robert Tomljanović, direktor tvrtke Impel Group.

Razgovaramo u pomalo neuglednim prostorijama tvrtke RIZ Profesionalna elektronika. No, u ovom slučaju vanjština zgrade i njezini hodnici nisu važni. Važno je ono što je ispred nas. A to je novi moderan vojni radiouređaj koji je rezultat hrvatske pameti i znanja. Ime mu je Takrad. Riječ je o novom naprednom vojnom taktičkom radiju u čijem su osmišljavanju zajednički sudjelovali vrhunski inženjeri RIZ Profesionalne elektronike i Impel Groupa. Boris Smiljanić, direktor tvrtke RIZ Profesionalna elektronika, kaže da su s Tomljanovićem odmah kliknuli oko ovog projekta. Priča o novom vojnom taktičkom radiju započela je prije otprilike godinu i pol. Smiljanić i Tomljanović s vojskom rade na drugim projektima iz područja elektronike, a 2016. su u Ministarstvu počeli razgovori o novom digitalnom radiouređaju kojim će zamijeniti one postojeće, tehnološki zastarjele.

Prazan stol i naše znanje

“Prezentirali smo im neke druge stvari iz domene tehnologije i onda smo im spominjali te stvari kojima se bavimo. Hajdemo napraviti kvalitetan domaći radio. Dakle, radio koji je izvrstan za Hrvatsku vojsku. Sjeli smo za stol i počeli razgovarati. U Ministarstvu i vojsci su znali što postoji na tržištu, koji su uređaji najbolji, i željeli su od svakog tog uređaja ono najbolje u jednom”, pojašnjava Smiljanić. Zvuči jednostavno, a zapravo vrlo komplicirano. “Pred nama je bio prazan stol. Nismo imali ništa osim našeg znanja”, naglašavaju obojica sugovornika i kao ilustraciju tog znanja navode da je u uređaj već instalirano više od 70.000 linija koda softvera.

Vojska je definirala što želi, odnosno koje karakteristike uređaj mora imati. “Oni žele najbolje što treba modernom vojniku, a to je onaj koji raspolaže informacijama”, pojašnjava Tomljanović. Iako je riječ o domaćim tvrtkama i domaćoj pameti, MORH u razvoj uređaja nije uložio ni kune. Tomljanović ističe da je uz njih dvojicu na projektu radilo još pet vrhunskih inženjera, a tvrtka Metal Product proizvela je kućište.

Definirano je da uređaj funkcionira na SDR tehnologiji. “Takav uređaj svoju funkcionalnost i snagu ima u softveru, a ne u hardveru. Dakle, jednom napravite hardver, a softver nadograđujete. U pravilu, to znači da uređaj ima neograničene mogućnosti”, objašnjava Tomljanović. Prema njegovim riječima, uređaj se u svakom trenutku može nadograditi dodatnom funkcijom. Svim onim što kupac želi. Laički rečeno, po principu Lego kockica. Obojica kažu da Takrad nema veze s tipičnim voki-toki uređajem kakav je nekad bio. Riječ je o modernom multimedijalnom uređaju za glasovnu i podatkovnu komunikaciju. Primjerice, za slanje biometrijskih podataka s jednog prema drugom vojniku. Vojska je propisala da uređaj mora raditi u frekventnom području od 225 do 450 megaherca. Zahtjev je, također, da uređaj ima dva neovisna radija, od kojih jedan velikog dometa, koji, ovisno o konfiguraciji, može imati doseg pet do šest kilometara. S prednje strane uređaj ima “prozorčić”. To je radio malog dometa koji radi na 2,4 gigaherca. I on se može povezati Bluetoothom s vojnim tabletom. No, može se povezati i s mikronosivim uređajima na vojniku kao što su mjerač otkucaja srca, mjerač kvalitete zraka, mjerač radijacije. I sve te podatke s terena šalje u zapovjedništvo. Uređaj je, dakle, multidisciplinaran zbog mogućnosti prikupljanja i obrade podataka.

Sadašnja konfiguracija softvera, prema zahtjevu MORH-a, omogućuje istodobnu audiokomunikaciju na dva nezavisna kanala na istoj frekvenciji, slanje data kratkih poruka, mijenjanje enkripcijskih ključeva. Također posjeduje i napredan SOS mod za poziv u pomoć. Uređaj neovisno o vojniku šalje svoju poziciju i položaj jer je u njega ugrađen GPS i akcelerometar. U njemu su i senzori koji govore o stanju vojnika, a da vojnik nije ni svjestan toga. Naime, položaj uređaja zapovjedništvu može otkriti informaciju pomiče li se vojnik, je li ranjen, je li poginuo, u kakvom je stanju. Sve to iščitava se iz pozicije uređaja koji ima integrirano i automatsko uključivanje unaprijed programiranog alarma. Za komunikaciju vojnik ima naglavni set slušalica s mikrofonom. Osim toga, ima integrirani bežični PTT (push-to-talk). Riječ je o malom bežičnom prekidaču koji se stavlja na okvir puške i vojniku omogućuje komunikaciju bez kontakta s uređajem. Tomljanović naglašava da je sve zaštićeno jakim kriptoalgoritmima koji osiguravaju kvalitetnu i pouzdanu komunikaciju. Ugrađen je certificirani 256 bit AES hardver koji je i američki NSA certificirao kao TIP 1. Dakle, tvrdi Tomljanović, ima najvišu razinu zaštite od hakera. Također je i visoko zaštićen pri pokušaju ometanja frekvencijskog područja.

Repetitor s integriranom mrežom

Mehanika je iznimno robusna. Otporan je na udarce, uranjanje u vodu, može izdržati udar metka... sukladan je military standardu MIL-STD-810. Na zahtjev vojnika, na njemu nema nikakvih svjetlećih dioda (LED), ekrana koji bi svijetlili u mraku. Konektori i tipke također su robusni. Na uređaju su dvije antene za primanje VHF/UHF i 2.4 GHz signala neovisno u isto vrijeme. Vojska je tražila i dobila mogućnost istodobne komunikacije zapovjedništva i više vojnika na terenu preko jednog radiouređaja. Uređaj služi i kao repetitor. Dakle, signal se, ovisno o konfiguraciji terena, može “prebacivati” i s uređaja na uređaj kilometrima daleko. U kolovozu počinju testiranja u terenskim uvjetima, koja će provoditi hrvatski vojnici. Trebala bi biti završena do kraja godine, nakon čega se očekuje da MORH raspiše natječaj za nabavu nekoliko tisuća komada.

Tomljanović tvrdi da imaju bolji proizvod od najvećih svjetskih proizvođača ovih uređaja - Tadirana, Thalesa, Harrisa. “Svi su oni zbog svoje veličine tromi sustavi. Kod njih za realizaciju neke nove ideje treba puno više vremena nego kod nas. Mi smo puno brži, a proizvod je jednak njihovu ili čak i bolji. Ovo je proizvod koji će vojska koristiti sljedećih 20 godina i naš poraz na natječaju rezultirao bi odlaskom 20 do 30 vrhunskih inženjera iz Hrvatske”, naglašava Tomljanović. Opremanje HV-a ovim uređajem bila bi velika referenca za izlazak na strana tržišta, ali osim za vojne potrebe, Tomljanović upotrebu njihova uređaja vidi i u civilnim institucijama. “Kućište se presloži kako bi bilo manje i lakše te se može dati svakom turistu koji, primjerice, ulazi u Nacionalni park Paklenica. Tako posjetitelje možete locirati, znati jesu li u neprilici i slično”, kaže.

AUTOR: Krešimir Žabec, novac.hr


* radiovojska.jpg (377.52 KB, 780x462 - viewed 78 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #455 on: August 05, 2018, 04:49:20 pm »

TAKRAD Radio, foto Saša Cetković

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lider.hr

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #456 on: August 05, 2018, 08:35:03 pm »

Software-defined radio (SDR), znači da je HW platforma ista (pojeftinenje proizvodnje jer se radi samo jedan model) dok se SW plača dodatno licenca koja omogučava dodatne funkcije. Cena licenca ponekad premači cenu uređaja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #457 on: August 09, 2018, 12:03:45 pm »

Лепо си то објаснио Божо.... laugh сад преведи оно HW и SW. Коме се плаћа лиценца? Зашта лиценца?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #458 on: August 09, 2018, 01:46:34 pm »

Quote
Tomljanović tvrdi da imaju bolji proizvod od najvećih svjetskih proizvođača ovih uređaja - Tadirana, Thalesa, Harrisa.

Tesko. To su velike tvrtke koje ulazu ogromne novce u razvoj uredjaja.
Ovi pokupili sta ima na trzistu i sastavili uredjaj.
Quote
Ovo je proizvod koji će vojska koristiti sljedećih 20 godina i naš poraz na natječaju rezultirao bi odlaskom 20 do 30 vrhunskih inženjera iz Hrvatske”, naglašava Tomljanović. Opremanje HV-a ovim uređajem bila bi velika referenca za izlazak na strana tržišta, ali osim za vojne potrebe, Tomljanović upotrebu njihova uređaja vidi i u civilnim institucijama.

Sta ovo znaci? Morate kupiti nas uredjaj iako je losiji da bi mi prezivjeli.  Tongue

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #459 on: August 09, 2018, 02:27:06 pm »

Za lakše razumevanje, uzet ču kao primer Ericsson mikrotalasni sistem (može i Nokia, Ceragon, Huawei).

SDR znači da je sva strojna oprema (hardware) ista za sve uređaje istog proizvođača, i košta npr 500€ po komadu. Npr ko da kupiš kola sa klimom lederom i svim opcijama ugrađenim za 1000€, jer je jeftinije proizvoditi samo jedan model sa jednom opremom i štancuješ dokle može. Ali.. radi motor samo za 10% snage, prozori se otvaraju samo prvi levo, svetla ne rade.. gume su sve četri pomočne. golo golcato ali su kola i nekako rade.

I onda idu licence.. Licenca za motor do 30% snage 200€, pa od 30 do 70% još 200€, pa do 100% snage motora sve ukupno dođe 600€.. pa onda za prozore da se otvaraju 100€ za ručno, 200 za električno.. i tako dalje.. i na kraju je cena kola za tender sa osnovnim funkcijama 1000€ dok je konačna cena funcionalnog modela 3500€. sa tim da odvisno ili se licenca plača na godinu ili jednokratno.

LPB
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #460 on: August 09, 2018, 02:28:37 pm »


Tesko. To su velike tvrtke koje ulazu ogromne novce u razvoj uredjaja.
Ovi pokupili sta ima na trzistu i sastavili uredjaj.

Čip set za to može da se jeftino kupi. Radiski deo radi samo par firmi na svetu. I oboje se može kupiti. A onda ide programska oprema. tu su novci i znanje.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #461 on: August 09, 2018, 02:44:01 pm »

Danas je sve dostupno na trzistu.
Ali sastaviti to u vrhunski aparat i jos po prihvatljivoj cijeni je umjetnost.
A ovi su daleko od toga, fuseri  koji ucjenjuju drzavu, nista drugo.

poz.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #462 on: August 27, 2018, 02:37:25 pm »

Quote
Tomljanović tvrdi da imaju bolji proizvod od najvećih svjetskih proizvođača ovih uređaja - Tadirana, Thalesa, Harrisa.

Tesko. To su velike tvrtke koje ulazu ogromne novce u razvoj uredjaja.
Ovi pokupili sta ima na trzistu i sastavili uredjaj.
Quote
Ovo je proizvod koji će vojska koristiti sljedećih 20 godina i naš poraz na natječaju rezultirao bi odlaskom 20 do 30 vrhunskih inženjera iz Hrvatske”, naglašava Tomljanović. Opremanje HV-a ovim uređajem bila bi velika referenca za izlazak na strana tržišta, ali osim za vojne potrebe, Tomljanović upotrebu njihova uređaja vidi i u civilnim institucijama.

Sta ovo znaci? Morate kupiti nas uredjaj iako je losiji da bi mi prezivjeli.  Tongue

poz.


To zanci ovo:

"Vojska je definirala što želi, odnosno koje karakteristike uređaj mora imati ".

Znaci da je uredjaj softwerski  otvorene konfiguracije i da se nadogradjuje onim SW modulima koji ti trebaju i za koje imas love.

Ili mislis da Thales radi nesto drugacije Huh?

Znaci da decki rade ono sto je npr. Cajevac nekad za JNA : iznaci najpovoljnije rjesenje i implementirati ga sa sto vise domace pameti i mogucnosti. Korak po korak.

A to je puno! jako puno i  jako dobro drugari :-) Znanje je moc:-).




Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #463 on: August 27, 2018, 02:42:21 pm »

Iako nije neka novost, bar ne za upucene vec godinu i pol , Hrvatska  je pokrenula proizvodnju topnickih granata ( minobacackih ) :

60 -155mm  u firmi Elmech Sintermak

https://www.vecernji.hr/vijesti/nasi-reporteri-u-tajnom-pogonu-u-zagorju-hrvatska-opet-proizvodi-granate-1265927

Inace kako kaze predsjednik ALAN Grupe ;

"U Hrvatskoj postoje kapaciteti za proizvodnju pištolja, pušaka, snajpera, bacača granata, minobacača, višecijevnih raketnih bacača, minobacačkog i topničkog streljiva, granata, raketa za višecijevne raketne bacače, strojeva za razminiranje, borbenih oklopnih vozila, remont i modernizaciju tenkova, gradnju i remont različitih vojnih brodova, remont aviona i helikoptera te sve potrebno za opremanje i zaštitu – vojne odore, oprema, kacige i druga sredstva ".

Nadam se da ce posao sa Izraelcima oko VBA  otvoriti vrata ka tvornici pjesackog streljiva, te bespilotnih sustava kao sto je najavljeno.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #464 on: September 03, 2018, 05:14:40 pm »

To zanci ovo:

"Vojska je definirala što želi, odnosno koje karakteristike uređaj mora imati ".

Znaci da je uredjaj softwerski  otvorene konfiguracije i da se nadogradjuje onim SW modulima koji ti trebaju i za koje imas love.

Ili mislis da Thales radi nesto drugacije Huh?


Thales i ostali razvijaju stvari a ovi sastavljaju već razvijeno.
Softver je trećerazredna priča.


Quote
Znaci da decki rade ono sto je npr. Cajevac nekad za JNA

Neusporedivo, ovo je doba kapitalizma a ne socijalizma.

Moja najveća poanta je u potcrtanom.
Ucjenjuju državu da uzmu njihov proizvod.

Nadam se da ce posao sa Izraelcima oko VBA  otvoriti vrata ka tvornici pjesackog streljiva, te bespilotnih sustava kao sto je najavljeno.

Najmanji problem je otvoriti tvornicu.
Treba osigurati tržište i održivu proizvodnju a ne visiti na državnoj sisi.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.