PALUBA
March 29, 2024, 12:02:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojna industrija - novosti  (Read 235920 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #270 on: January 23, 2014, 09:26:54 pm »

Članak Igora Tabaka sa Obris.org:

Uspješna vojna industrija Hrvatske u tri slike

Sažetak
Šestan-Busch iz Preloga proizvode kacige, a izvozi 99% svoje proizvodnje. Pored Preloga i Njemačke, imaju svoje firme (pogone) i u Rusiji (ugovorili 9000 kaciga za rusku policiju), Češkoj i Italiji.
Kroko International izrađuje vojne odore i opremu, 50% za domaće tržište, a 50% za izvoz. Opremili su kosovske OS, opremaju njemačku antiterorističku policiju i policiju za javni red i mir, švicarsku vojsku i policiju itd. Sada prelaze na Portugal, Ujedinjene Arapske Emirate, Maleziju...
Inkop obuća d.o.o. proizvodi profesionalnu obuću, a 60% robe izvoze. Skupa sa MORH-om razvili su i testirali 3 vrste čizama.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #271 on: January 26, 2014, 02:27:43 pm »

Ja nisam baš jako zadovoljan sadašnjim statusom Hrvatske vojne industrije. Ne razumijem zašto se Hrvatska više ne fokusira na razvoj i proizvodnju nekog teškog naoružanja ? imamo naprosto malo produkata. Slažem se da ono što radimo, radimo jako dobro i uspješno, ali sve to nije nikakav bauk po pitanju tehnologije.

Smatram da je vojna industrija Srbije puno naprednija od Hrvatske, a kolko se piše po forumima i financijski puno uspiješnija. Oni se fokusiraju na puno proizvoda i to teškog oružja kao što su haubice, topovi, oklopna vozila, avioni , suvremeno PO oružje itd.

Hrvatska u svoj tenkovski program trenutno ne ulaže ništa kolko znam, patrije proizvodimo - ali po licenci, dakle to nije naš proizvod i ne znam možemo li ga uopće samostalno bez ičije pomoći proizvesti, tj bez dijelova iz Finske jer sumnjam da možemo sami proizvesti dijelove.

Ništa vezano za avijaciju ne proizvodimo, PO oružje ne proizvodimo.

Defakto kad se realno sagleda, vrhunac mogućnosti Hrvatske vojne industrije su HS, VHS, Patrija po licenci, (možda tenkovi M-84? iako se priča da ni to samostalno ne možemo napraviti) , DOK-ING demineri, kaciga, uniforma, patrolni brodovi i pješačko naoružanje svih vrsta uključujući municiju za minobacače i same minobacače. I to je kolko ja znam više manje sve.

Kad je Hrvatska ikome prodala išta od nekog kompleksnijeg vojnog produkta ? npr Oklopno vozilo ili ratni brod, ili tenk, ili haubicu ili avion ? poslije raspada SFRJ kolko ja znam ništa nije prodala nikome.

Ja baš i nisam zadovoljan sa svom tom našom industrijom. Nemamo ozbiljan program ako se mene pita. Srbija radi valjda 10 vrsta haubica, topova, samostalno razvija oklopno vozilo Lazar 1 i Lazar 2 , Lasta aviona, NORA B52, lake i teške bespilotne letjelice i moderne protu-oklopne sustave. Kolika je kvaliteta tih proizvoda, u to ne ulazim , ali sigurno nije loša i nije smeće čim Arapi u to ulažu novac i čim druge države kupuju te sisteme. Da Lasta ne valja kao što zli jezici pričaju, ne bi je Irak kupio...da NORA ne valja, ne bi je kupili Bangladeš, Kenija i Mijanmar...a sve su to pare koje zaradiš i uložiš u daljnji razvoj pa napraviš nešto još modernije i tako se razvijaš, razvijaš znanje, kapacitete, kadrove itd...uopće nije bitno ko će to kupiti, poanta je prodaš i uzmeš pare, te pare dalje ulažeš u razvoj.

A u Hrvatskoj mnogi nešto pametuju ******* po proizvodima Srpske vojne industrije kao što je Nora ili Lazar itd, a istovremeno Hrvatska čak ništa sličnog samostalno ni ne proizvodi.

Imali smo nekad kapacitete, vjerujem da imamo i danas i radili smo i sami bespilotne letjelice, raketne topovnjače, imamo mogućnost izgradnje i tih patrolnih brodova i brodova druge vrste za ratne namjene, tenkove i da sad ne nabrajam.

Ne znam zašto Hrvatska nije preuzela princip YUGOIMPORTA iz Srbije i agresivno krenula na tržište reklamacijom, lobiranjem itd ? pa ipak smo imali, a vjerujem da i danas imamo kapacitete za proizvodnju nekih sistema (mada kazem, ne znam sta uopce Hrvatska samostalno moze više napraviti)

Za artiljeriju, PO sustave i avione - ne vjerujem da više možemo.

Ali brodovi, tenkovi, oklopna vozila, bespilotne letjelice itd nitko ne ne moze uvjeriti da to ne mozemo napraviti.

Zašto se malo više truda ne uloži u propagandu, reklamaciju, vojne sajmove kao što Srbija ima PARTNER itd...

Zašto se ne radi na nečem NOVOM ? zašto ĐĐ ne odluči pokrenuti razvoj i izgradnju prototipa nekog novog lakog tenka ?? to je danas moderno u Europi i Rusiji. Dakle platforma teškog BVP-a sa topom 105 mm recimo...ili nešto poput Njemačke Pume i Švedskog CV-90 ? zašto si nitko neda truda ??  pa ne može me nitko uvjeriti da Srbija ili Gruzija mogu napraviti oklopnjak na točkovima ili gusjenicama i to samostalno, a Đuro Đaković ne može ??

Iskustvo rada na tenku M-84 , iskustvo rada na Patriji, iskustvo rada na razvoju kupole za Patriju itd itd , a nisu u stanju dizajnirat i izbacit neki novi proizvod , neki BVP GUSJENIČAR po uzoru na CV-90 recimo ?

Ja ne znam kakve su financijske projekcije 2 države po pitanju vojne industrije, ali po onome što se može vidjeti na sajmu naoružanja PARTNER i Hrvatskom katalogu vojnih proizvoda , Srbija daleko šiša Hrvatsku po pitanju vojne industrije i kapaciteta danas.

Srbija je svoj točkaš razvila potpuno sama, Hrvatska nije već je rađen po licenci druge države i nije Hrvatski proizvod. Pa ******** ne može me nitko uvjeriti da ĐĐ u koperaciji sa ostatkom INDUSTRIJE nije u stanju napraviti jedno ****** oklopno vozilo.

U usporedbi sa Srbijom, današnjoj vojnoj industriji Hrvatske je bolje da se pokrije ušima, samo toliko. Sramota.
« Last Edit: January 26, 2014, 02:33:13 pm by KUZMA®, Reason: Uklonjene psovke i slicni termini » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #272 on: January 26, 2014, 02:34:19 pm »

Bojnice povedi racuna o recniku. Znaci bez psovanja i prostackih izraza. Sada su umesto tih psovki zvezdice, sledeci put ce biti brisanje svega napisanog.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #273 on: January 26, 2014, 02:38:44 pm »

Bojnik, samo bez Srbija vs Hrvatska, tu uvek nastaju svađe.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #274 on: January 26, 2014, 02:50:57 pm »

@Bojnik

ma jesi ti bija ozbiljan kad si napisa da radiš u HRM-u ili si se onako našalio?

evo ja ću ti pokušati objasniti to ti već zalazi u domenu tržišne ekonomije i gospodarstva ,naime ja iman masline i moj proizvod je maslinovo ulje ,u mene je litra ulja 70 kn /cca 10 eur (ne dan ga bratu niže od toga/cijena proizvoda zavisi o troškovima i uvjetima proizvodnje) a u velikog proizvođača na europskom tržištu je cjena 3 eur litra ,deklarirano ekstra djevičansko osigurana količina tokom cijele godine ,količinski rabati itd. što znači da ja svoj proizvod ne mogu ni prodat ni darovat nije mi konkurentan na tržištu te tako automatski ispadam iz igre zakoni tržišta i proizvodnje su takvi svugjde se gleda uloženo dobiveno odnosno rentabilnost solventnost/likvidnost . Ali nije sve tako nemilosrdno tako kad ti se zatvore vrata otvori ti se prozor što znači da moraš naći svoje komparativne prednosti u odnosu na druge proizvođače i ponuditi tržištu onaj proizvod koji je ili bolji od ostalih u pojedinoj domeni ili nudi nešto sasvim novo u smislu inovacija i implementacije novih tehnologija. tako da proizvodnja čizama šljemova i pištolja uopće nije tako loša i nije sve tako crno. Nadam se da sam ti uspio pojasniti bar malo ? Smiley
« Last Edit: January 26, 2014, 03:02:51 pm by Jester » Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #275 on: January 26, 2014, 03:19:37 pm »

@Wermez, ma nije to Srbija vs Hrvatska, ja nemam problema sa tim. Nego treba sagledati vojne industrije drugih država pa uključujući i Srbiju sa Hrvatskom i onda uvidjeti da zapravo Hrvatska ne iskorištava ni pola svojih kapaciteta i potencijala koje ima. Paleta proizvoda je previše uska i fokusirana je isključivo na pješačko naoružanje što nije dobr.

@Jester, sve je to meni jasno ne boj se ti oko toga, ali ako je Srbija uspijela nać tržište i to ono tržište Afrike i Nesvrstanih koje je SFRJ nekad imala pod sobom, ne možeš me uvjeriti da Hrvatska to isto nije mogla da se više truda uložilo u vojnu industriju.
Teško naoružanje i industrija municije ti je ono gdje leži najveća para. Kolko ja znam mi trenutno nemamo ni jedno ni drugo. Recimo apsolutna katastrofa je da nemamo industriju svih vrsta municije. U tome će uvijek ležati desetine miljuna dolara i uvijek ćeš naći kupce, a to ti je i strateška grana države na neki način, jer onda nikad nisi prisiljen uvoziti municiju jer je sam radiš.

Dugoročno gledano od prodaje HS i VHS-a mi nećemo moći živjeti i razvijati vojnu industriju. To je privatna firma kojoj za sad ide dobro i drago mi je zbog tog toga. Ali miljarde kuna se na tome neće zaraditi nikada. Miljarde ti leže u tenkovima, BVP-ovima, avionima, brodovima PO oružju itd - mi od toga ništa, izuzev brodova i tenkova za koje na papiru tvrdimo da ih možemo samostalno proizvesti - no baš se nešto i ne trudimo oko toga.

Ja smatram da je kritika bitna, jer čovjek koji ignorira vlastite probleme i ne uhvati se u koštac sa stvarima koje nisu kako treba, taj čovjek pada u stagnaciju i još veće dubioze. Najlakše je reći "ma Srbi su budale jer rade Nore i Lazare, to je sve sr*nje, a mi smo najpametniji i najbolji jer smo kupili Patrije"...to je potpuno krivo i dugoročno ne vodi dobrom. U razvoj novih oružanih sustava u HR se slabo ili ništa ne ulaže. Ono što je postojalo je ostalo na papiru ili je u potpunoj fazi stajanja - tenk Degman i M-84D su ti najbolji primjeri toga.

Ti pričaš o tržištu, pa po čemu to recimo Srbija može izaći na tržište sa svojim proizvodima i biti konkurentna, a mi sa Degmanom ne možemo ? kad smo mi tog Degmana ili M-84D uopće zadnji puta prezentirali na nekom vojnom sajmu ? svi sajmovi i štandovi vezani za Hrvatsku vojnu industriju bilo gdje u svijetu se svode na HS produkt   Angry  ko nama brani da napravimo nešto što će biti jeftinije od konkurencije kao Srbi Lazara i prodamo to nekoj siromašnijoj državi ? pa jel piše na novcima čiji je ?

Lijepo je biti ponosan, svaka čast, ali ja sam jedan od onih koji su realni i koji razmišljaju glavom, a ne srcem. I svaki normalan čovjek stat će na moju stranu, jer naprosto pričam istinu koja je apsolutno dobronamjerna za Hrvatsku. Jel greška reći to što nam je vojna industrija premala i preslaba s obzirom na kapacitete i potencijale koje ima i koje bi mogla imati ? realno gledano, naša vojna industrija je slaba i tehnološki nije napredna jer nismo u stanju proizvesti i razvijati suvremene borbene sustave kao što su BVP-ove, Oklopnjake, rakete, PO sustave, avione itd.

Pogledaj vojne industrije Švedske, Francuske, Njemačke, Španjolske, Češke, Švicarske, Rusije, Italije, Ukrajine, Srbije i da sad ne nabrajam dalje. Čak i da mi kažeš "pa ti pričaš o najbogatijim državama svijeta sa puno stanovnika i puno para" , pa eto na listi su ti i Srbija koja ima 10 puta veću paletu proizvoda teškog naoružanja od Hrvatske pa je objektivno ekonomski siromašnija od Hrvatske. Ali usprkos svemu ljudi se trude, rade, prodaju i zato će uspijeti i jednog dana raditi ne samo Laste nego i mlazne avione, jer država ulaže u razvoj vojne industrije i znanja. Ko spriječava ĐĐ da razvije neki BVP gusjeničar do 30 tona i da nađe kupce među zemljama koje su nekad kupovale od SFRJ ? zašto država ne ulaže u znanje i inžinjere koji bi u Hrvatskoj mogli raditi rakete poput RBS-a ?

Vjerujem da je i to jedan od razloga što je u Srbiji većina vojne industrije u državnim rukama i sva je industrija povezana i integrirana dakle svi rade zajedno na nekim projektima ,a kod nas je sve više manje privatno. A sumnjam da će se u HR pojaviti privatnik koji će reći "e idem razvijat RBS dometa 120 kilometara"...prvo jer nema novaca, drugo jer nema potpore države da to razvija i garanciju da će mu pomoć da nađe kupca. U Srbiji pa i većini država svijeta sa jakom vojnom industrijom vojna industrija i državna i privatna su povezane, djeluju zajednički i zajednički se bore za tržište i kupce.

A ne zaboravi kad imaš jaku vojnu industriju, onda nisi u slučaju rata toliko ovisan o drugima. Ako zatrebaš 100 tenkova, sam ćeš ih proizvesti bez obzira na sankcije. Pogledaj samo Iran. Sve više manje sami rade, jer da nisu imali znanje i da nisu razvijali vojnu industriju sad ni jedan tenk ne bi imali valjda. Pogotovo industrija teškog oružja što ti daje stratešku prednost. Zamisli sutra dođe rat, lupe nam sankcije i embargo na uvoz oružja, di smo ? opet ćemo iz 0 sklepat autobuse sa pancirnim limom ? municiju ćemo nositi u kutijama bombonjere kao što su je branioci Vukovara primali ? i to na grame ?

Pa kako normalan Hrvat može kritizirat mene zbog toga što kažem ? pa to je istina! sutra nedaj bože rata, Srbija može da samostalno pravi sve žive borbene sustave bez obzira na sakcije i embargo od municije pa nadalje. Hrvatska to ne može - ona nema stratešku vojnu industriju.

A Kacige, pištolji i puške ne dobivaju rat. Dobivaju je Nore, Sore, Tenkovi, Bumbari, Alasi,Avioni, Helikopteri, Topovi itd.

Nije to nikakva provokacija , ja zaista nema problema sa tim HR-SR, ja samo gledam šta je najbolje za moju državu i njenu vojnu moć i samo realno govorim bez emocija.

Kroko uniforma ti neće donijeti pobjedu u ratu i miljarde dolara od prodaje, to će ti donijeti avioni, tenkovi, artiljerija i slični proizvodi.
« Last Edit: January 26, 2014, 03:26:46 pm by Bojnik » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #276 on: January 26, 2014, 03:22:19 pm »

Негде у овој теми објављен је интервјуу са једним од челника, мислим Шестан Буша. На питање зашто Хрватска не покрене производњу стрељачке муниције већ је увози, чак и из Србије, он је одговорио (парафразирам) да то не би било исплативо због великог улагања и чињенице да је тржиште засићено квалитетним произвођачима који су "име" у тој бранши. Производити само за домаће тржиште не би било исплативо због малих количина.

Производити "мале" и "ситне" ствари уопште није лоше. Прво, и то неко треба да прави. Па још ако је квалитетно буде и корисно (исплативо). Тако су и Кинези почели са производима типа "транге-франге" а сада праве авионе 5. генерације и свемирске бродове.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #277 on: January 26, 2014, 03:26:39 pm »


Prema svecu i tropar.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #278 on: January 26, 2014, 03:31:52 pm »

Негде у овој теми објављен је интервјуу са једним од челника, мислим Шестан Буша. На питање зашто Хрватска не покрене производњу стрељачке муниције већ је увози, чак и из Србије, он је одговорио (парафразирам) да то не би било исплативо због великог улагања и чињенице да је тржиште засићено квалитетним произвођачима који су "име" у тој бранши. Производити само за домаће тржиште не би било исплативо због малих количина.

Производити "мале" и "ситне" ствари уопште није лоше. Прво, и то неко треба да прави. Па још ако је квалитетно буде и корисно (исплативо). Тако су и Кинези почели са производима типа "транге-франге" а сада праве авионе 5. генерације и свемирске бродове.


Ali poantu si i sam reko - volje nema ni plana za proizvodnju i otvaranje takvih fabrika, dakle čak ni municije, a di su tu fabrike aviona ili nekog suvremenog oružja ? Hrvat su dakle i sami rekli "ne isplati nam se". I unaprijed se sudi "nemamo tržište", kako on to može unaprijed znat ? zašto se ne bi izborio za tržište ? pa nije Srbija preko noći našla kupce, iskoristila je veze bivše SFRJ , a to je isto mogla učiniti i Hrvatska da prodaje oružje barem zemljama trećeg svijeta.

Što se tiče municije, to tek bolje ne komentirat. Ako igdje uvijek možeš naći tržište kome ćeš nešto prodavat, onda je to tržište municije koje nikad dovoljno. A Hrvatska je neku reputaciju u svijetu već stekla kad je u pitanju kvalitet, dakle kacige, pištolji, puške i generalno sva personalna oprema vojnika.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #279 on: January 26, 2014, 03:54:45 pm »

Pa dobro, ne možeš sam ni proizvoditi sve, nešto kupiš u susjedstvu, oni nešto kupe kod tebe i svi sretni.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #280 on: January 26, 2014, 03:54:56 pm »

Мало грешиш. Већина фабрика у Србији које спадају у војну индустрију су фирме са вишедецинијским стажом и угледом. Дакле, имају купце и јер их купци "знају". "Први партизан" је један од познатијих произвођача муниције чији је квалитет међу бољима и у светским размерама. Па они муницију производе већ 80 година. Тешко је "тући" такву конкуренцију или се пробити у таквој конкуренцији.

Понеко, као ХС продукт успе, али је то тешко. Уосталом и ХС, ако не нађе купца за нове аутоматске пушке у иностранству тешко да ће одржати њихову производњу. Ако држава наручује само по 2-3 хиљаде комада годишње, тешко је опстати. А ХВ не треба више. Па целој ХВ не треба, са све резервом више од 30000 комада, ако и толико треба.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #281 on: January 26, 2014, 04:25:27 pm »

Мало грешиш. Већина фабрика у Србији које спадају у војну индустрију су фирме са вишедецинијским стажом и угледом. Дакле, имају купце и јер их купци "знају". "Први партизан" је један од познатијих произвођача муниције чији је квалитет међу бољима и у светским размерама. Па они муницију производе већ 80 година. Тешко је "тући" такву конкуренцију или се пробити у таквој конкуренцији.

Понеко, као ХС продукт успе, али је то тешко. Уосталом и ХС, ако не нађе купца за нове аутоматске пушке у иностранству тешко да ће одржати њихову производњу. Ако држава наручује само по 2-3 хиљаде комада годишње, тешко је опстати. А ХВ не треба више. Па целој ХВ не треба, са све резервом више од 30000 комада, ако и толико треба.

Ali ti je upravo HS, Dok-ing i Šestan-Busch dokaz da se može uspijeti i bez 100-godišnje tradicije. Ako imaš kvalitetan proizvod, on će brzo naći svog kupca i dobit će poštovanje tržišta. A kamoli municija! ako se Hrvatski pištolj, roboti za razminiravanje i proizvođač personalne opreme vojnika uspio probiti u ovoj svjetskoj konkurenciji u zadnjih 20 godina gdje je bilo 100 puta jačih država sa puno dužom tradicijom proizvodnje, zašto to isto ne bi moglo biti sa municijom ? najlakše je plakat, kukat "pa znate, ne bi se isplatilo" ,a da nešto ni ne probaš. Da su vlasnici HS-produkta tako razmišljali, sad HS-a ne bi ni bilo.

Pa čak jedna Albanija ima veliku fabriku municije i poprilično puno zarađuje na izvozu municije. Hrvatska to nema, alo momak o čemu pričamo.

U gradu Beratu proizvode municiju od 7.62 mm do 120 mm za minobacače.

Kako se na sve mislilo od vremena rata do danas, a na fabriku municije se nije. Ne možeš ti mene uvjeriti da Hrvatska ne bi našla dovoljni broj kupaca da održava proizvodnju i svake godine ima neki profit. Pa ako nešto ideš proizvoditi, npr municiju, to ne znači da automatski moraš biti broj 1 u svijetu ili da mora biti veća od Prvog Partizana. Poanta je da se to isplati i da bude rentabilno - a uz dobar kvalitet , reklamaciju, dosadašnji uspijeh i imidiž u sivjetu i nastup na tržištu nitko me ne moze uvjeriti da Hrvatska to ne bi mogla.

Mislim da od municije Hrvatska proizvodi granate za minobacače jedino.

Pogotovo da je HS išao u izgradnju fabrike municije. Ugled u svijetu već ima preko pištolja, mogao je municiju nadovezat na brend "HS" i uspio bi sigurno.

Svi samo pametuju i najlakše je u startu reć "ja to ne mogu, to se ne isplati"...

Zato će se dogoditi i ovo što si rekao, ako se Hrvatska bude oslanjala sam na tkz small-arms koji ima ograničen uspijeh zbog zasićenja tržišta, a ne bude razvijala i druge komponente vojne industrije i široku paletu proizvoda teškog naoružanja poput haubica, tenkova , brodova itd ostat će bez tržišta i onda više ništa nećemo prodavat - za par godina nastat će stagnacija pazite šta vam kažem. To je ono o čemu ja pričam, i sam si dao odgovor na ono o čemu sam ja pričao i samo si indirektno potvrdio moju priču. Ne možeš čitavu industriju stavit na 1 pištolj , 1 puške te kacige i personalnu opremu vojnika. To vječno ne može ići.

Zato je Srbija pametno odigrala što razvija široku paletu proizvoda koji će uvijek negdje naći kupca i uvijek će postojati jedan kontinuitet proizvodnje i prodaje. A dobro je to što je vojna industrija većim dijelom u državnom vlasništvu pa se sva proizvodnja može ujedinjavat i dijelovat kompaktno u razvoju npr jednog oružja kao što je ALAS.

Đuro Đaković ne može sve sam razvijat, on možda može napraviti tijelo tijelo tenka i kupolu, ali šta je sa topom, suvom, elektronikom, motorom ? ko će te komponente razvijat u HR ? nije se na vrijeme očito mislilo kako je trebalo. Nije se svim silama borilo za tržište kako se trebalo.

A pogotovo što uvijek nije kvaliteta presudna da bi nekom nešto prodao. Prvi Partizan možda ima kvalitetnu municiju i brend star 80 godina po čemu je poznat, ali jedan SDPR sa svojim Lazarom ili Norom sigurno to nema - barem ne u rangu istih sustava koji se danas prodaju na zapadnom tržištu , a ni takvu tradiciju u proizvodnji tih sustava - pa je ipak našao kupce i prodao te proizvode - a prodati je poanta svega, prodaš i zaradiš pa ideš dalje.

@SOLARIS, ajde mi reci , šta mi to možemo prodati Srbiji ili bilo kojoj drugoj Europskoj državi izuzev ovih tipa Albanija, Crna Gora itd, a da oni to sami ne mogu proizvesti pa tobože ovise o nama ? HS ? VHS ? Kroko uniformu ?

Jedino što Srbija ne može proizvesti i ne proizvodi, a mi možemo su eventualno ratni brodovi poput topovnjača ili patrolnih brodova - ali oni nemaju more pa im to ne treba. Eventualno robote za razminiravanje od Dok-Inga i to je to. Mislim da smo mi ti koji bi 90% naoružanja trebali kupiti od Srbije, jer nismo na bili pametni i ulagali u teško naoružanje svih segmenata od aviona do topova i borbenih vozila.

Pogledaj samo Poljsku industriju koju sam zaboravio spomenut šta rade i koji su napredak napravili zadnjih 20 godina, pogledaj Ukrajinski tenk OPLOT-M koji su prodali Tailandu, pa što ĐĐ nije prodao svoj M-84D ili Degman nekom ?

Nema tu opravdanja. Svaka čast HS produktu , Dok-ingu i Kroku i generalno proizvođačima small armsa, ali ostalo de-fakto nemamo kad je vojna industrija u pitanju. Nula bodova. Kad je zadnji puta neki ratni brod proizveden za HRM ? a ? čak sa običnim patrolnim brodovima kalemimo ko guske u magli,

Ajde molim vas, kazem ja vam, lijepo je biti patriot i ponosan na svoje - ali treba biti realan i suočiti se sa nekim činjenicama da bi ih počeo mjenjat na bolje.a di je tek eventualni novi projekt Hrvatske korvete ili frigate ? koji bi bio ne samo za naše potrebe, već i za izvoz drugim državama.

Pa evo vam te tradicije o kojoj Dzumba prica, Hrvatska brodogradilista IMAJU VISE OD 100 GODINA TRADICIJE IZRADE SVIH vrsta brodova I TO POZNATE KVALITETE, PONAVLJAM POZNATE SVJETSKE KVALITETE , pa di smo ? kome prodajemo ratne brodove i kakve ratne brodove ?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #282 on: January 26, 2014, 04:25:51 pm »

@Bojnik

Namjensku industriju naših susjeda si opisao kao da se radi o samom Darth Vaderu sa Intergalaktičkim krstaricama ,ne znam otkud uopće takvi iracionalni stavovi pa u jednu ruku i strahovi ,pokušao sam ti objasniti kako funkcionira tržišna ekonomija onako zdravo seljački a ti si falija ne gol nego teren, nisam upoznat sa stanjem u "Yugoimportu" ali vjerujem kad bi isti bio privatiziran da bi nažalost završio kao sve sa predznakom "Yugo" ,u svakom slučaju pohvalno je što i danas opstaju i zapošljavaju radnike ali danas je tržište takvo kakvo jest većina te tehnologije ako se ne varam datira iz 70ih/80ih i baziran je na licencnoj proizvodnji te transferu tehnologija iz vremena Jugoslavije . Sudbina zemalja bivše Jugoslavije je takva kakva jest i u rukama je drugih ,nismo ni mi puno bolji da se razumijemo ekonomija odnosno gospodarstvo je u takvoj gabuli da ne znam kuda sve to vodi da nema ovo komadić mora i prihoda od turizma pocrkali bi od gladi preko noći od 4 milijuna ljudi samo ih je milijun i nešto zaposlenih od toga pola je na državnoj sisi ,ti bi proizvodio avione i interkontinentalne rakete ,mi nismo u stanju proizvesti hranu u dovoljnoj količini za naše potrebe a imamo bogom dane uvjete i za izvoz iste . No vratimo se temi bit će bolje, eno nam se i zima smilovala ove godine zna da ljudi nemaju za grijanje pa je okasnila koji misec Smiley
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #283 on: January 26, 2014, 05:37:00 pm »

@Bojnik

Namjensku industriju naših susjeda si opisao kao da se radi o samom Darth Vaderu sa Intergalaktičkim krstaricama ,ne znam otkud uopće takvi iracionalni stavovi pa u jednu ruku i strahovi ,pokušao sam ti objasniti kako funkcionira tržišna ekonomija onako zdravo seljački a ti si falija ne gol nego teren, nisam upoznat sa stanjem u "Yugoimportu" ali vjerujem kad bi isti bio privatiziran da bi nažalost završio kao sve sa predznakom "Yugo" ,u svakom slučaju pohvalno je što i danas opstaju i zapošljavaju radnike ali danas je tržište takvo kakvo jest većina te tehnologije ako se ne varam datira iz 70ih/80ih i baziran je na licencnoj proizvodnji te transferu tehnologija iz vremena Jugoslavije . Sudbina zemalja bivše Jugoslavije je takva kakva jest i u rukama je drugih ,nismo ni mi puno bolji da se razumijemo ekonomija odnosno gospodarstvo je u takvoj gabuli da ne znam kuda sve to vodi da nema ovo komadić mora i prihoda od turizma pocrkali bi od gladi preko noći od 4 milijuna ljudi samo ih je milijun i nešto zaposlenih od toga pola je na državnoj sisi ,ti bi proizvodio avione i interkontinentalne rakete ,mi nismo u stanju proizvesti hranu u dovoljnoj količini za naše potrebe a imamo bogom dane uvjete i za izvoz iste . No vratimo se temi bit će bolje, eno nam se i zima smilovala ove godine zna da ljudi nemaju za grijanje pa je okasnila koji misec Smiley

Pa nisam reko da je to najnaprednija tehnika, ali je zadovoljavajuća i prodaje se. Kad se prodaje zarađuje se. Kad se zarađuje, stiču se uslovi za unapređenje postojećih i razvoj novih sustava eto konkretno artiljerije. Tako ti to funkcionira. A kad ne radiš i ne proizvodiš ništa - onda se nemaš ni čemu nadat. Pa zar nije bolje raditi Soru i Noru, nego ne raditi ništa ? a i budimo realni i Sora i Nora su sasvim solidni samohodni artiljerski sustavi. Nisu zadnja riječ tehnike niti mogu po svemu da konkuriraju modernim zapadnim sustavima tog tipa - dakle sigurno ni jedna Europska država ili sjeverna Amerika, Rusija itd to neće kupiti. Ali kupit će Afrika, kupit će Bliski istok, Južna Amerika i služit će, ljudi će imati posao, industrija će raditi i razvijat se i to je poanta.

Sve je to stvar percepcije. Šta to može uraditi PZH 2000 ,a da nora B52 ne može ? granata je granata, kad pukne, razara i ubija - a detalji tu nisu toliko bitni. Najveća razlika je što je NORA i općenito proizvod recimo srpske vojne industrije kao i Ruske puno jeftiniji od oružja istog tipa sa zapada. Pa zar nije bolje imati 30 samohodnih nora B52 155 mm , nego 10 PZH 2000 ?   laugh šta je veća vatrena moć ? a pogotovo kad to sam proizvodiš, a ne da uvoziš i onda u ratno vrijeme ovisiš o 100 stranih faktora...

Što mi ne razvijamo vlastitu artiljeriju ? u njoj hvala bogu dosta oskudjevamo kad je modernizacija u pitanju. Fali nam samohodne artiljerije pa se sad priča o nabavci rabljenih PZH 2000. Što ne bi neko reko "E ajmo sjest za stol, ajmo okupit inžinjere dok-inga, hs-a, ĐĐ-a itd itd ajmo vidit šta možemo projektirat u kalibru 155 mm da bude za naše potrebe i konkurentno za prodaju na drugim tržištima" ? Ako je mogla jedna Srbija i druge siromašnije države od nas koje tehnološki nisu ništa ispred nas to učiniti, onda bismo mogli i mi.

Industrija se razvija polako, ali zato na kraju od toga svi imaju efekta i zarađuje se novac, a ljudi imaju posao, a država važnu stratešku obrambenu granu.

Srbija u početku nije proizvodila top 155 mm, uvozila ga je iz Rusije za potrebe NORE,  tj još uvijek ih uvozi. Međutim sada planiraju sami proizvoditi te topove (navodno u Velikoj Plani) - dakle vidi se napredak svake godine i to je poanta. A isto tako je sigurno i tamo bilo prije 10 godina frajera  koji su pričali "ma šta ćemo mi napraviti, šta ćemo mi ovo, šta ćemo m ono" pa eto , NORA se sada izvozi i sasvim je solidan artiljerski sustav koji može udovoljiti potrebama vojske poput naše i vojskama država Bliskog istoka, Afrike itd - oni to žele i platit će to. Nismo mi neka imperijalna sila puna para pa da sad možemo birat i reći "e mi kupujemo 200 Archera iz Švedske". Što se tokom rata nitko nije bunio protiv Jugo stare tehnike ? tad je bila dobra jel ? a danas više ne valja, kao ni sve drugo šta dolazi iz Srbije. Pogrešno! Ko je bio u ratu, jako je dobro vidio da oružje napravljeno u Jugi nije ništa manje opasno od oružja sa zapada - konkretno artiljerija. 155 mm samohodka je više manje isti sistem svagdje - sve ostalo je stvar estetike i nekih detalja poput koliko projektila može ispaliti u 1 minutu , preciznost unutar 5 metara udara na metu, ali sve se svodi na minimalne razlike.

Ako pitate mene, ja bi rađe kupio 50 NORA B52 i imao jaku samohodnu artiljeriju brojčano, nego da za iste pare kupim 10 PZH 2000 koji je gusjeničar i ima 500 tona , spor je , trom je - a ne nudi ništa puno više od NORE.

PLUS - rezervne dijelove , municiju, i sve ostalo plaćaš ŠVABI na čemu on zarađuje još DUGO DUGO GODINA.

Na NORI kako god okreneš zarađuje jedino Srbija, kao i Njemačka na PZH 2000.

A to kako žive Hrvati pusti ti te bajke znaš prijatelju. Žive Hrvati jako dobro, samo pogledaj koliko se novih auta na cesti vozi, izađi ujutro u grad i vidjet ćeš da se svako sam vozi u autu i da su gužve. Kakva kriza kad se svako sam vozi u autu ? u vrijeme KAD SAM JA BIO MALI U STOJADINU NAS SE 6 VOZILO ALO MOMAK!!!! šta ovi ljudi u Hrvatskoj danas znaju šta je kriza. Neka idu u Siriju ili Ukrajinu pa da vide šta je kriza! svi su postali nešto mnogo razmaženi!

Samo si pročitaj činjenice da Hrvati spadaju u 2 narod Europe po bogatstvu u nekretnina po glavi stanovnika. Dalmacija npr, pa kuća svakog Dalmatinca vrijedi 10 puta više od kuće Srbina iz Vojvodine zato što se nalazi na moru. U Dalmaciji i šupu u raspadnom stanju pokojne babe moreš prodat za 200 000 eura. Te priče o krizi u Hrvata sam davno prestao slušat. Odi u Zagreb, svaki drugi auto vrijedi više od 15 000 eura. Ko je bio u ZG i u Dalmaciji sve jako dobro zna. Jedino je Slavonija i Lika u banani - sve ostalo itekako dobro živi , vjeruj ti meni i mani se bapskih priča i kukanja bez realnog temelja i argumenata. Svi kukaju, a većina sasvim pristojno živi i ONDA kukaju , plaču, država sve kriva, ne možemo raditi oružje, ne možemo ovo ne možemo ono - jedino zbog tog Hrvatskog cendranja i neznanja u GOSPODARENJU će ovaj narod i država jednom otići u K. Jer Hrvati su u povijesti uvijek bili robovi, a nikad vješti gospodari.

Tu je taj sklop metalni i razlika između Grka, Hrvata i Srba, Slovenaca i ostalih naroda u Europi. Hrvati na temelju tog mora uspijevaju solidno živjeti , pogotovo ovi na jugu, veliki dio je uhljebljen u državi i INDUSTRIJA SE ZANEMARUJE - evo mene se sad tu pljuje jer se zalažem za jačanje industrije , konkretno vojne po uzoru na nama susjednu Srbiju.
A narodi koji nemaju mora i nisu naučeni da žive samo od "turizma" i ljenčarenja se trude, rade, bore se na tržištu i zato uspijevaju, a Hrvati kukaju. Ali kad tad će se Hrvatima taj recept obit o glavu.

Kad dođe do ratnog stanja - turizam ti je nula bodova, turizma onda nema, prihodi deviza padaju za nekoliko miljardi na godišnjoj razini. I šta ćeš onda dečko ? industriju nemaš, vojnu industriju nemaš gotovo nikakvu - a napadnut si A Huh? šta ćeš onda ? ići ćeš u Ukrajinu žicat polovne Gvozdike i švercat ih u Hrvatsku a ? jer nisi na vrijeme mislio na to da u vlastitoj domovini razvijaš sredstva za obranu vlastite države i prodaju drugim državama na čime bi istovremeno zaradio i ubio 2 muhe jednim udarcem. Ojačao strateške industrijske snage države za obranu i zarađivao na prodaji tih sustava u mirnodopsko vrijeme.

Hehe, ehhh...nikako da ovi moji Hrvati nešto iz povijesti svoje crne ne nauče. Turizam ti je veoma krhka grana zarade - kao što reko - dođe rat para nema, industriju nemaš - GOTOV SI. Ali o tome nitko ne
razmišlja.

Ahhh...ma nema tog boga koji može reći da ovo što ja pričam nije istina. Ja samo iznosim činjenice o Hrvatima i Hrvatskoj - a to moram raditi da im otvorim oči - jer samo ovakve ličnosti ko ja su spas za ovu državu, inaće će zauvijek ostat na mentalnom sklopu "pecam ribu, pečem meso, prodajem blitvu i vegetu, iznajmljujem stan preko ljeta švabi na moru i živim ko car"
« Last Edit: January 26, 2014, 05:51:42 pm by Bojnik » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #284 on: January 26, 2014, 05:41:39 pm »

Neće se ovo dobro završiti... Grin
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.