PALUBA
March 29, 2024, 07:50:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojna industrija - novosti  (Read 235905 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #285 on: January 26, 2014, 05:44:29 pm »

Interesantna diskusija ali...

Quote
pokušao sam ti objasniti kako funkcionira tržišna ekonomija onako zdravo seljački a ti si falija ne gol nego teren

Quote
ALO MOMAK!!!!

Suzdržite se od ovakvih stvari jer iz iskustva znam da to ne ide na dobro.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #286 on: January 26, 2014, 05:45:00 pm »

Neće se ovo dobro završiti... Grin

Oće  Wink

poz.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #287 on: January 26, 2014, 05:47:14 pm »

Neće se ovo dobro završiti... Grin

Evo vidiš, nemoj se sad ljutit, ali smeta me kad ljudi dođu u raspravu i onda umjesto da me argumentirano demantiraju i dokažu da lažem i ne pričam istinu oni napišu neku besmislicu , stave smajl i ispadnu pametni.

Demantiraj me argumentima da nisam u pravu, ja razmišljam kao pravi patriot i čovjek koji se razumije u ekonomiju države kako u mirnodopsko tako i u ratno vrijeme. Koristim glavu , umjesto srca i lažnog domoljublja. Njemački sistem, tako sam odgajan od malena. Dakle uzmi tipkovnicu u ruke i demantiraj me riječima i tekstom, ne smajlićima. Smajlić i djete iz vrtića može postaviti moj prika.

Probaj za početak demantirat činjenice iznesene o odnosu Hrvatske industrije i turizma u mirnodopsko i ratno vrijeme. Kako ti nas danas zamišljaš u ratnom scenariju sa postojećom ekonomijom baziranom velikim dijelom na turizmu, a ne na industriji što vojnoj što civilnoj ? Imaš scenario embarga, sankcija - do oružja iz vana ne možeš , a unutarnju proizvodnju teškog naoružanja nemaš. Šta radit ? tek kad zagusti doći zdravoj pameti i počet od nule ? zar taj scenario nismo već jednom prošli ? zar nismo trebali nešto naučiti na njemu npr ?

@SOLARIS, izvini što se tiče ovog ALO MOMAK, nisam mislio ništa lošeg.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #288 on: January 26, 2014, 05:51:06 pm »

Vojna industrija je isto biznis kao i svaki drugi. Eto netko spomene hrvatske patrolne brodove pa imaš adria mar koji je napravi ok brod al u osnovi ne nudi ništa šta vec nije viđeno. Da bi uspio u takvom biznisu moraš imat malo bujnu maštu. Zašto ne stavit dvije cijevi za torpeda dole ispod tih patrolnih brodova i napraviti ih tako da mogu zaroniti sa dvije trecine svoje visine tako da su šta manje vidljivije ? To bi ti odma privuklo potencijalne kupce ( jer kupuju topredaljku i patrolni brod sve u jednome ). Evo ovako im ugradiš mogucnost nošenja torpeda po bokovima i vec je druga prica.
http://en.wikipedia.org/wiki/Seehund
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #289 on: January 26, 2014, 06:26:05 pm »

Bojnik, ja te ne demantujem, samo hoću da kažem da se na svim domaćim forumima poređenja Hrvatske i Srbije (u sportu,turizmu, geografiji, industriji, dužini delova tela) završavaju svađom.  Smiley
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #290 on: January 26, 2014, 06:29:29 pm »

Pa forum i služi da komuniciramo na jednoj kulturnoj ljudskoj razini svak sa svojim stavovima razmišljanjima i saznanjima bez vrijeđanja i ljepljenja "titula" i "epiteta" ,naravno da će završit dobro ,ovo je šta se mene tiče jedna uredna diskusija i ne bih da idemo dalje u offtopic bez potrebe Smiley
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #291 on: January 26, 2014, 06:30:19 pm »

 
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #292 on: January 26, 2014, 06:36:06 pm »

Vojna industrija je ko i svaka druga industrija. Evo recimo usporedimo to sa industrijim automobila ; dakle ima deset tvornica automobila u svijetu koje vec godinama proizvode neki tip automobila i sad se nađe netko pametan a zašto i mi ne bi isto tako. Pa šta bi ti ? Da postaneš jedanajsta tvornica u nizu i to kasniš za njima , nisi dokazan na tržištu i nemaš lobi za to plus po zakonu tržišta i potražnje upravo si postao još nekonkuretniji jer vas ima još više. Osobno sam poprilicno razocaran nemaštovitošcu vojne industrije. Još mi nije jasno kako nitko nije skužio da se može napravit maketa aviona i napunit helijem i onda to zakacit na neku koloturu i da se vine trista metara u zrak i da to dole ima pumpicu koja brzo puni tu maketu aviona i onda na toj maketi aviona budu još neki elektronski uređaji koji neprijateljskoj avijaciji javljaju da je ispred njih u zraku nešto i onda to sakriješ na vrhove planina i kad krene neprijateljska avijacija i ti ih snimiš na radaru to samo aktiviraš da se napuni i to odleti u zrak i onda ova druga strana misli da je to avion i pocme pucat po tome i tako troši rakete zrak zrak i propadne joj faktor iznenađenja. Mislim to je tako jednostavno za konstruirat , pantetiraš i prodaješ okolo i to je to.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #293 on: January 26, 2014, 06:49:13 pm »

Ili recimo ista takva stvar ali plutaca sa pumpicom i onda kad aktiviraš na daljinski napuše ti gornji dio podmornice tako da ispada ko da je podmornica izronila gore. Mislim to sve ne košta puno a totalnu zbunjolu napraviš onoj drugoj strani. Prvo ovo moš koristi kao mamac vizualni kad ti njegova avijacija ide bombardirat podmornice u lukama pa ga pustiš da to bombardira misleci kako ti je uništio podmornicu a u osnovi nije i sad krene a stvarna podmornica ga okine. Drugi primjer je da ovo pustiš da pluta i onda to dođe iza njega il po boku i onda aktiviraš i ovaj misli sa par kilometara udaljenosti da je pdomornica izornila pa se okrene prema tamo i tu izgubi dragocijeno vrijeme itd itd itd. I to još nitko nije izmislija ili barem ja ne vidim da to itko koristi. A ima svrhu. U svakom slucaju ovo su samo primjeri da pokažem koliko je ta vojna industrija postala nemaštovita. Strašno.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #294 on: January 27, 2014, 01:21:24 am »

људи, бојник размишља правилно и са најбољом намером. али заборавио је једну много важну ствар - хрватска је у нато. то има и својих предности, али и ограничења. прво, ко нападне хрватску напао је нато, и не пише му се добро. савез ће послати своје трупе да помогну. али, шта ако се деси сукоб са неком чланицом натоа? е, онда долазимо на терен о коме друг бојник говори. да се не лажемо, правити војну индустрију је луксуз, али тај луксуз много значи. зато је бојник у праву када каже да се одређени системи морају самостално развијати. рецимо, хрватска има море, много острва, и дебело искуство у изради бродова. зашто би морали да купе неке тамо финске бродове, а не би могли да направе сами? ок, нека се опрема купи на страни, али зашто га не склопити у задру или сплиту? (лупам, не знам где су бродоградилишта). е па ту смо - а шта би онда радила немачка и финска бродоградилишта? Wink у склопу заједничке нато одбране хрватској е додељен један део шта треба да ради, и то ће и радити. сетите се оне ситуације од пре неки дан са оним авионом који је непријављен прелетео у хр и слетео у сплит. зашто хрз није подигао дежурне ловце да авион пресретну и спроведу до првог аеродрома? зато што им је из команде натоа речено да остану на земљи. што хрватска није задржала своју једину подморницу, не дај боже да је направила још три (за шта је верујем имала капацитете)? зато што је то нато рекао. и зато хрватска неће имати ништа од тешке војне индустрије, јер јој не да неко отуда. постаће му конкурент, јер да се не лажемо, радна снага је мнооого јефтинија у хр него у немачкој, нпр.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #295 on: January 27, 2014, 06:43:35 am »

Pa dobro neke stvari se i rade samo nitko i ne primjecuje da bi to danas sutra moglo bit korišteno i u vojne svrhe. Primjer :

U Uljaniku porinut brod za riječku Jadroliniju

Riječ je o prvom iz serije od četiri istovjetna ro-ro putnička broda.
U pulskom brodogradilištu Uljanik u subotu je porinut u more brod radnog naziva "Gradnja 503" koji ovo brodogradilište gradi za riječku Jadroliniju. Riječ je o prvom iz serije od četiri istovjetna ro-ro putnička broda predviđena za ravnopravnu plovidbu u oba smjera, kapaciteta 600 putnika ljeti, odnosno 320 zimi u zatvorenom salonu.

Također, brodovi će moći prevoziti 145 standardnih automobila ili 16 trailera, svaki do 40 tona, a svi brodovi iz serije bit će dugi 99,8 i široki 17,5 metara, s gazom od 2,4 metra, nosivosti na maksimalnom gazu od 950 tona te brzine 12,5 čvorova.

Ugovor za gradnju Uljanik i Jadrolinija potpisali su u ožujku prošle godine, dok je kobilica položena početkom listopada.

Nakon porinuća, na navoz je položena kobilica za gradnju novoga broda istovjetnog porinutom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dnevno.hr


* 1_217924.jpg (32.05 KB, 619x405 - viewed 101 times.)
« Last Edit: January 27, 2014, 06:38:36 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #296 on: January 27, 2014, 06:46:51 pm »

U razgovoru za RTL Danas, ministar Kotromanović je izjavio da je hrvatska vojna industrija 2013. godine izvezla roba u vrijednosti 1,1 milijardu kuna (oko 145 milijuna €) što je povečanje od 25% u odnosu na 2012., odnosno 90% u odnosu na 2011.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #297 on: January 27, 2014, 07:05:37 pm »

хонки, не говоримо о цивилним производима који могу бити коришћени у војне сврхе. ови трајекти су свакако значајни јер бродоградилиште има посла (и дај боже да га има још )
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #298 on: January 27, 2014, 08:15:06 pm »

хонки, не говоримо о цивилним производима који могу бити коришћени у војне сврхе. ови трајекти су свакако значајни јер бродоградилиште има посла (и дај боже да га има још )
Znam ali je poanta da ti na papiru kad gledaš HRM nemaš ova cetri desantno transportna broda a u praksi ako zatriba imaš. Sve je to vojno u slucaju rata.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #299 on: January 27, 2014, 08:48:16 pm »

наравно, то је јасна ствар.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.