PALUBA
March 29, 2024, 06:44:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojna industrija - novosti  (Read 235902 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #420 on: January 20, 2017, 08:19:04 pm »

Mozda nije skracenica.
Boa ubija stezanjem, ova trake treba da pritegnu slem.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #421 on: January 20, 2017, 09:19:09 pm »

Хвала Соларис. Има логике у томе Кузмо, мада не би требало то ("БОА") писати великим словима.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #422 on: January 20, 2017, 09:33:45 pm »

Mozda zato sto je i to velika zivuljka a mozda i kao vid zavaravanja konkurencije. Neka konkurencija gubi vreme i razbija glavu sta znaci skracenica.  Grin
Logged
vTax
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #423 on: January 21, 2017, 07:54:19 am »

http://www.boatechnology.com/why-boa/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #424 on: January 21, 2017, 05:57:03 pm »

Zahvaljujem na linku, to je znači ovaj patentirani sistem zatezanja remenja.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #425 on: January 22, 2017, 02:55:33 pm »

Хвала vTax. Дакле, овај систем би требао (колико сам схватио из снимака) да служи за фино подешавање (затезање или отпуштање) потиљачних трака где најчешће долази до проблема (доводе до спадања шлема или до "набацивања" на лице).
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #426 on: January 22, 2017, 03:44:22 pm »

Quote
BOA sustav podbradne trake

Шта значи ово "BOA"?

http://www.boatechnology.com/products/helmets
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #427 on: February 06, 2017, 08:51:24 am »

Hrvatska otvara veleposlanstvo u Kuvajtu, a uz predsjednicu, u dvodnevni posjet Kuvajtu ide i gospodarsko izaslanstvo u kojem su i predstavnici AGENCIJE ALAN, ĐURE ĐAKOVIĆA, HS PRODUKTA.

05.02.2017.

DVODNEVNI POSJET

'Patrije' za Kuvajt: predsjednica će kod emira Sabah al-Ahmada, prije svega, lobirati za interese hrvatske vojne industrije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto Robert Fajt / HANZA MEDIA

Piše Vedran Marjanović

U zrakoplovu kojim će predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u nedjelju povesti državnu delegaciju u dvodnevni posjet Kuvajtu gdje će ih primiti državni poglavar emir Sabah al-Ahmad i ostali visoki kuvajtski dužnosnici, svoje će mjesto zauzeti i direktor slavonskobrodskog "Đure Đakovića" Tomislav Mazal.

Bit će to pokušaj Đure Đakovića da se nakon 1990. i isporuke tenkova M 84 Kuvajtu, vrati na tržište te bogate države čiji je BDP po stanovniku, zbog izvoza nafte, gotovo četiri puta veći od našeg.

Šanse 'Brodotrogira'

– Posjet predsjednice Republike smatramo izrazito važnim i poticajnim za mogući razvoj poslova "Đure Đakovića" u Kuvajtu. Naša tvrtka među tri je ponuditelja na natječaju za borbena oklopna vozila koji je raspisala kuvajtska vlada.

– Nadamo se dobivanju tog posla koji bi nam jako puno značio, a i hrvatskom gospodarstvu u cjelini kad je u pitanju prodor na kuvajtsko tržište – kaže nam Tomislav Mazal, ističući kako je kuvajtska vlada pozvala "Đuru Đakovića" na pripadajući natječaj, drugim riječima, nije se mogao javiti bilo tko.

– Vrednovanje ponuda za BOV-ove još je u tijeku, a u korist "Đure Đakovića", suglasan je Mazal, moglo bi raditi i naše veleposlanstvo u Kuvajtu koje će predsjednica Republike otvoriti u nedjelju.

– Izuzetno je važno da imamo svoje veleposlanstvu u Kuvajtu – dodaje prvi čovjek "Đure Đakovića".

Najava još nekih gospodarstvenika u delegaciji koja će posjetiti Kuvajt svjedoči kako će predsjednica Republike kod kuvajtskog emira, prije svega, lobirati za interese hrvatske vojne industrije. U Kuvajtu će biti i predstavnici RH "Alana" i karlovačkog HS "Produkta" koji proizvodi, prema nekim procjenama, jedan od najboljih pištolja na svijetu.

No, u Kuvajt putuju i predstavnici "Brodotrogira", informatičke tvrtke "Croz" iz Zagreba te Hrvatske turističke zajednice koji će kuvajtskim sugovornicima pokušati ponuditi proizvode i usluge koje nisu iz tzv. namjenske industrije.

Sličan pokušaj predsjednica Republika imala je u svibnju prošle godine kada je organizirala i predvodila posjet sedamdesetak domaćih gospodarstvenika Iranu. Bio je to prvi takav posjet bilo koje europske delegacije Iranu nakon ukidanja sankcija koje je euroatlantski blok predvođen SAD-om uveo toj zemlji.

Kuvajt i Iran, prema podacima iz 2015., ne nalaze se ni među 25 azijskih zemalja po veličini gospodarske razmjene s našim gospodarstvom. Od zemalja Perzijskog zaljeva najintenzivnija je suradnja sa Saudijskom Arabijom, u koju godišnje izvezemo oko 500 milijuna kuna roba i usluga, no i to je skromno pa se može kazati da je taj dio svijeta i dalje potpuno neiskorišten za naš izvoz.

Gospodarska razmjena s Iranom u 2015. dosegnula je vrijednost od četiri milijuna i 423 tisuće dolara, a u drugoj polovici prošle godine, nakon ukidanja sankcija i posjeta velike hrvatske delegacije Teheranu, dio hrvatskih tvrtki poput Tvornice željezničkih vagona "Janko Gredelj" i informatičke tvrtke "Banksoft", dogovorio je poslove na iranskom tržištu vrijednosti oko 100 milijuna dolara pa se može očekivati značajan rast izvoza u Iran.

Uzgred, kada bi hrvatske tvrtke dobile u Iranu samo jedan posto godišnjeg uvoza roba, proizvoda i usluga te zemlje, zaradile bi oko 650 milijuna dolara.

Energetska oprema

U Kuvajt smo lani ostvarili izvoz od desetak milijuna dolara, a u Hrvatskoj gospodarskoj komori procjenjuju da se šansa za naše izvoznike na kuvajtskom tržištu nalazi, osim u vojnoj i obrambenoj industriji, i u informatici i energetskoj opremi.

– Tržište Kuvajta velik je potencijal za naše gospodarstvenike jer je riječ o zemlji s čak deset posto svjetskih zaliha nafte te s izrazitim javnim i vanjskim suficitom, što otvara mogućnosti za investicije i u industriji nafte – poručili su nam iz HGK, čiji će potpredsjednik Želimir Kramarić također biti u izaslanstvu koje predsjednica Republike vodi u Kuvajt.

Konkurenciju prate velike razvojne banke

Iz neslužbenih razgovora koje smo vodili s našim poduzetnicima o smislu pompozno najavljivanih odlazaka državnih delegacija u bogate arapske zemlje i Iran, s obzirom na, barem do sada, mršav ishod takvih pohoda, može se izvući zaključak kako takvi posjeti ne mogu štetiti, a korist bi, kažu naši sugovornici, mogla biti velika.

- Nitko iole informiran i upoznat s poslovnim običajima, pogotovo s običajima u arapskom svijetu, ne može očekivati da se sklope ozbiljniji poslovi čim naša državna delegacija uspije dobiti posjet nekoj od tih zemalja. Mora se prvo osigurati prisutnost i vidljivost na nekom tržištu, pa onda očekivati plodove - kažu naši sugovornici iz poslovnog svijeta koji su imali prilike putovati u delegacijama kakva će boraviti u Kuvajtu.

Za razliku od naših kompanija, navode, konkurencija iz najvećih ekonomija koja također traži poslovne prilike u stanju je osigurati financiranje ili pratnju velikih banaka za projekte koje planiraju tamošnje države.

Josipovićev put u Katar

I prethodne vladajuće garniture poduzimale su velike lobističke pohode u bogate zemlje Perzijskog zaljeva. Dovoljno se prisjetiti, među ostalim, delegacije od stotinjak vladinih dužnosnika i gospodarstvenika koji su, predvođeni tadašnjim šefom države Ivom Josipovićem, u studenome 2012. posjetili Katar.

Velika su bila očekivanja od pohoda, ta zemlja pripremala se za izgradnju stadiona, dvorana, hotela i prometnica za organizaciju rukometnog i nogometnog svjetskog prvenstva, pa se, među ostalim, očekivalo da bi hrvatski građevinci mogli uzeti dio ‘kolača’ od 100 milijardi dolara najavljenih, a dosad jednim dijelom i ostvarenih, katarskih investicija u sportsku i prateću infrastrukturu.

Govorilo se i o uvijek aktualnoj izgradnji LNG terminala na Krku, odnosu interesu katarske energetike za taj projekt, ali gospodarska razmjena s Katarom ostala je manje-više na istoj razini kao i prije Josipovićeva puta.

’Brodotrogir’: Prerano za procjene

Poput slavonskobrodskog Đure Đakovića koji se natječe za isporuku ‘oklopnjaka’ kuvajtskoj vladi, i trogirsko brodogradilište, kako doznajemo, natječe se za poslove u toj zemlji. Stoga će u državnom izaslanstvu koje će u nedjelju i ponedjeljak boraviti u Kuvajtu biti i zamjenik predsjednice Nadzornog odbora Brodotrogira Slobodan Vernić.

- Budući da participiramo u nekim tenderima za gradnju brodova za kuvajtske kompanije, tom prigodom ćemo imati sastanke na tu temu, a navođenje točnih naziva i projekata je prerano s obzirom na fazu u kojoj se nalazimo u natjecanju s konkurencijom - poručeno nam je jučer u Brodotrogiru.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori ne dvoje u opravdanost posjeta državnih delegacija zemljama čija bi tržišta moga postati prilika za našu privredu.

- Svaku delegaciju u kojoj makar jedna tvrtka dogovori posao na novom tržištu ocjenjujemo uspješnom. Tvrtkama u izlasku na strana tržišta iznimno znače i politička i institucionalna potpora. Politika je tu da otvori vrata, Komora sa svojim poznavanjem prilika na svim stranim tržištima da osigura potencijalne poslovne partnere i ponudi sve vrste informacija, a na gospodarstvenicima je da prilike iskoriste - ističu u Komori.

Slobodna Dalmacija


* pat00.jpg (509.49 KB, 900x600 - viewed 266 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #428 on: February 06, 2017, 10:39:32 pm »

UBRZANI RAZVOJ

Rast hrvatske vojne industrije: lani smo izvezli oružja i vojne opreme za 200 milijuna eura

Rast u odnosu na 2015. godinu, koja je bila rekordna, iznosi 20 posto. Procjenjuje se da je oko 600.000 komada pješačkog naoružanja izvezeno iz Hrvatske prošle godine


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Pogon za serijsku proizvodnju pušaka u HS Produktu
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL


Autor: Davor Ivanković

Hrvatska vojna industrija i dalje se ubrzano razvija, a kako se gotovo cijela ta proizvodnja i izvozi, raste i izvoz naoružanja i vojne opreme. I u 2016. rast u odnosu na prethodnu, 2015., iznosi značajnih 20-ak posto, tako da prve, neslužbene procjene kažu da je izvezeno proizvoda u vrijednosti od oko 1,5 milijardi kuna, dakle oko 200 milijuna eura.

To jest brz rast, s obzirom na to da je i 2015. bila rekordna godina u kojoj je izvoz u odnosu na 2014. rastao po stopi od čak 37%. Ti su podaci još neslužbeni, a točne ćemo doznati sredinom travnja kada, već uobičajeno, Ministarstvo gospodarstva objavljuje službene brojke.

I dalje se lavovski dio izvoza naoružanja odnosi na karlovački HS Produkt, koji na izvozu svojih pištolja i jurišnih pušaka ostvaruje barem oko 60% ukupnog hrvatskog izvoza oružja. I direktor HS Produkta, Željko Pavlin potvrđuje da im je ova godina bila rekordna, što se tiče izvoza poznatih pištolja HS 2000 i brojnih inačica nastalih daljnjim razvojem osnovnog proizvoda.

U SAD, koji je i dalje najznačajniji kupac tih pištolja, u 2016. izvezeno je čak pola milijuna komada pištolja, a ostatak proizvodnje u više od 30 zemalja, pretežno Azije i Afrike.

Procjene mjerodavnih državnih institucija i agencija kažu da je Hrvatska u svijet u 2016. izvezla oko 600.000 komada pješačkog naoružanja, što čini većinu ukupnog izvoza.

Podaci kažu da smo, osim pištolja i pušaka, izvozili i bacače granata, snajpere, lansere raketa, municiju (granate 40 mm za ručne bacače, granate drugih kalibara te rakete za višecijevne raketne bacače), kacige, zaštitnu opremu, opremu za razminiranje, usluge remonta i modernizacije municije (nekih vrsta granata), brodova i mornaričkih sustava.

“Zvijezde” izvoza u 2016. su opet HS Produktovi pištolji XD i jurišne puške VHS-2 u, procjenjuje se u vrijednosti od oko 800 milijuna kuna, no ono što je novost, nakon duljeg vremena bilježi se izvoz i hrvatskih snajpera MACS 12,7 mm, proizvođača SCAM Marine iz Rijeke, te tzv. ručnog topa, teškog snajpera 20 mm, proizvođača JLM Perković iz Matulja pored Rijeke.

Bilježi se i izvoz višecijevnih raketnih bacača, VBR-a 128 i 107 mm, pulskog proizvođača Madlerd, kao i izvoz ručnog bacača granata RBG-6 40 x 46 mm, istog proizvođača. Taj svjetski poznati ručni bacač granata proizvodio je prije riječki Metallic, ali je licenca prodana pulskom Madlerdu koji ga je, kako se vidi u katalozima, još modernizirao, a i dodao tzv. Picatinny rail, putem kojeg se stavljaju razni dodaci. Ovi su bacači postali poznati u svijetu, nakon što su veće količine završile na nekim aktualnim svjetskim ratištima, izgledno “iz druge ruke” i u Siriji, primjerice. Uz taj bacač ide još jedan hrvatski proizvod, granata 40 x 46 mm koju proizvodi jedna tvrtka u Zagrebu.

Što se tiče proizvodnje višecijevnih raketnih bacača, radi se o moderniziranoj tehnologiji proizvoda koje je naša industrija proizvodila još u vrijeme Domovinskog rata, kada je bio operativan sustav RAK-12 i RAK-24, (Puljani ga sada nazivaju RAK-SA-12), a proizvedeni su u slavonskobrodskom Đuri Đakoviću.

U bivšoj državi bili su poznati pod nazivom Plamen, a prototipovi su projektirani 60-ih. Nevođene rakete za te VBR-e proizvode se u jednoj pulskoj tvrtki. Tvrka Madlerd, pak, osim VBR-a proizvodi i mali, lako prenosivi jednostruki lanser nevođene rakete od 60 mm (LRL-MD 16 – laki raketni lanser MD16), koji je, inače također uspješno isproban još u Domovinskom ratu.

Niti državna agencija Alan, koja tradicionalno pomaže ili izravno povezuje proizvođače i kupce i prodaje proizvode hrvatske vojne industrije više ne daje detaljnije podatke o hrvatskom izvozu. A to čine nerado ili nikako i sami hrvatski proizvođači. Što većim dijelom više i nije razumljivo – velika tajnovitost nema svrhe s obzirom na to da konkurencija detalje već vjerojatno zna i to iz drugih izvora, a ne javnih.

Izvozili su tako i hrvatski proizvođači poput Šestan-Buscha, koji izvozi svoj spektar vojno-policijskih kaciga u desetke zemalja svijeta, kao i proizvođač robotskih strojeva za razminiranje, zagrebački DOK-ING.

Među neslužbenim podacima o izvozu hrvatske vojne industrije nema niti podataka o učincima hrvatske vojne brodogradnje, primjerice, koja je prethodnih godina znala proizvesti financijske učinke od 30 do 40 milijuna US dolara izvoza.

Već prema prvim najavama za 2017. može se prognozirati da će se rast hrvatske vojne industrije nastaviti, pogotovu što se sve više proizvođača, uz regularnu, civilnu proizvodnju sve više zanima i za vojni dio proizvodnje, a proizvođači se udružuju u klastere, što će im olakšati izlazak na svjetsko tržište.

Veliki poslovi za Viktor Lenac i Đuru Đakovića

Sredinom prosinca prošle godine u Martinšćicu, gdje je smješteno remontno brodogradilište “Viktor Lenac”, opet je uplovio zapovjedni brod 6. američke flote “USS Mount Whitney” radi nastavka potpunog remonta.

Opet je riječ o velikom remontu, kao i prethodne dvije godine, a posao stoji oko 21 milijun US dolara, s otvorenom opcijom za dodatne radove koji bi stajali još nekoliko milijuna dolara.

Obavit će se izmjena dijela komunikacijske opreme, promijeniti dotrajale strukture i zamijeniti oko 200 tona čelika. Potpuno će biti obnovljeno i 60 kabina marinaca.

Koliko je taj posao već dobro organiziran, pokazuje i to da će posada od gotovo 200 američkih vojnika biti smještena (od travnja ili srpnja ove godine, ovisno o opsegu remonta) na unajmljenom kruzeru i o njima će se brinuti 30-ak članova posade kruzera. Taj je aranžman uključen u cijenu remonta.

U 2017. i u Đuri Đakoviću očekuju da će konačno startati proizvodnja za BOV (borbeno oklopno vozilo) Patrije koje će završiti na tržištu bogatih zemalja Zaljeva.

Već dugi niz godina u našoj tvrtci očekuju realizaciju o plasmanu oklopnjaka kojeg po finskoj licenci proizvode, kako u Emiratima, tako i Kuvajtu. U svom planu za ovu godinu, u Slavonskom Brodu računaju da će na izvoznim vojnim poslovima u ovoj godini zaraditi 210 milijuna kuna.

Snajperi nastali u ratu

Hrvatska vojna industrija, koja se, zbog uvođenja embarga na početku 90.-ih izrazito brzo razvijala, razvila je u ratu i domaće snajpere, od kojih su najpoznatiji MACS i RT-20.

Počelo se s MACS M2-A u kalibru 12,7 x 99 mm, jer je taj metak bio svugdje korišten na ratištima i bilo ga je u izobilju. To je tzv. Browing .50 kalibar, a najučinkovitije rezultate, pokazalo se, taj je snajper postizao na udaljenostima do 1500 m.

Snajper je konstruiran kao jednometna repetirka, a ukupna težina puške, uključujući i optički ciljnik i teleskopske nožice iznosila je 8,8 kg.

U novim modelima, na pušku se postavlja optički ciljnik proizvođača Kahles. Nova inačica teškog snajpera MACS M4, prema željama kupaca, ima spremnik s 5 metaka.

Pušku proizvodi tvrtka SCAM Marine iz Viškova, inače specijalizirana za proizvodnju i ugradnju dizelskih brodskih agregata. I tzv. ručni top, teški snajper RT-20 M1 (20 mm) nastao je u metalskoj tvrtki JLM Perković, koja u Matuljima proizvodi za brodogradnju.

Namijenjen je obavljanju specijalnih zadaća na udaljenostima do 2000 metara, uglavnom za onesposobljavanje vozila, lakih oklopnjaka, ali i letjelica, raketa, radara i drugih posebnih ciljeva, kao i za uništavanje mina.

Teži relativno malo, 19,8 kg, dok je prototip imao više od 26 kg. Konstruiran je tako da ne proizvodi povratni trzaj.

Večernji.hr


* pxl_100215_9955640.jpg (1953.57 KB, 3000x1970 - viewed 324 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #429 on: February 07, 2017, 08:23:43 pm »

Quote
Niti državna agencija Alan, koja tradicionalno pomaže ili izravno povezuje proizvođače i kupce i prodaje proizvode hrvatske vojne industrije više ne daje detaljnije podatke o hrvatskom izvozu. A to čine nerado ili nikako i sami hrvatski proizvođači. Što većim dijelom više i nije razumljivo – velika tajnovitost nema svrhe s obzirom na to da konkurencija detalje već vjerojatno zna i to iz drugih izvora, a ne javnih.

Па не крију се ти подаци од конкуренције већ од јавности. Онда би се више знало или могло закључити како је неко од тих оружја завршило "из друге руке" тамо где можда није требало. А то би у политичком смислу било понекад и незгодно.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #430 on: February 22, 2017, 01:20:33 pm »

18.02.2017.

Hrvatske tvrtke na najvećemu svjetskom sajmu vojne i obrambene industrije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Predstavnici tvrtki na sajmu

Vrijeme održavanja: 19.02.2017. - 23.02.2017.
Više od 1200 tvrtki iz 57 zemalja na sajmu IDEX u Abu Dhabiju

 
U Abu Dhabiju se od 19. do 23. veljače održava 13. Sajam naoružanja i vojne opreme IDEX 2017., najveći svjetski sajam vojne i obrambene industrije i tehnologije, ujedno jedina međunarodna izložba naoružanja i vojne opreme na području regije Mena (područje Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike). Na sajmu sudjeluje 57 zemalja i više od 1200 tvrtki, a svoju priliku na tržištu traži 16 hrvatskih tvrtki, na dosad najvećemu nastupu na izložbenom prostoru od 160 metara kvadratnih u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.

„Ovaj je sajam jedinstvena platforma za uspostavljanje i jačanje odnosa s Vladinim odjelima, tvrtkama i oružanim snagama u cijeloj regiji i svijetu. Ovo je velika prilika, ne samo našim tvrtkama u industriji naoružanja, već tekstilnoj industriji i ostalim pratećim industrijama koje opskrbljuju vojsku i policiju. Nadamo se da će očekivanja od 105 000 posjetitelja rezultirati novim ugovorima za naše proizvođače, kako je to bio slučaj 2015.“, izjavila je tom prilikom direktorica Sektora za industriju i IT HGK Tajana Kesić Šapić.

„Tvrtki Šestan Busch ovo je deseti nastup na sajmu u Abu Dhabiju i ovakvi su nam sajmovi jedini izlog u svijet. S obzirom na to da naša tvrtka proizvodi najviše kaciga za arapski svijet, ove godine očekujemo potpisivanje ugovora s Arapskim emiratima za 30 000 kaciga, za Kuvajt 500 kaciga te oko šest tendera za Saudijsku Arabiju“, naglasio je predsjednik Zajednice proizvođača sredstava za posebne namjene pri HGK i direktor tvrtke Šestan Busch Alojzije Šestan.

IDEX se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Ujedinjenih Arapskih Emirata i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga UEA – šeika Kalifa bin Zajed al-Nahyana. U sklopu sajma IDEX također se održava četvrti najveći sajam pomorske obrane i izložba pomorske sigurnosti u regiji, NAVDEX 2017.

Tvrtka Brodosplit na sajmu predstavlja svoj program transfera tehnologija te vojni program, posebice najnoviji proizvod, obalno-ophodni brod. „Sve faze dizajna ovog broda odrađene su u hrvatskim kompanijama. Dizajn je idealne prirode za izvoz jer može biti prilagođen sve većim potrebama kupca. S obzirom na iskustvo i ekspertizu prema kojoj je Brodosplit već poznat u ovoj regiji, smatramo da je NAVDEX izvrsna baza za uspostavljanje odnosa s potencijalnim klijentima u regiji, a i u svijetu“, naglasio je član uprave Brodosplita Darko Pappo.

„Potaknuti dobrim iskustvima sa sajmova u organizaciji HGK, poput Milipola i Eurosatoryja, odlučili smo prvi put sudjelovati na ovom sajmu. Naša očekivanja idu u smjeru neposredne prezentacije proizvoda što većoj populaciji korisnika i trgovaca vojnom i sigurnosnom opremom na Bliskom Istoku. Očekujemo sklapanje agentskih ili zastupničkih ugovora, bilo za regiju u cjelini, bilo za svaku pojedinu zemlju“, rekao je predsjednik Udruženja tekstilne industrije pri HGK i direktor tvrtke Galeb Stjepan Pezo te istaknuo da je poseban naglasak na liniji Wet free fresh, tj. na odjeći koja ovlažuje i hladi i namijenjena je osobama koje rade u ljetnim uvjetima na otvorenom, a istaknuo je i Fire stop, tj. negorivu odjeću.

Na štandu Agencije Alan iskazan je već uobičajeni, veliki interes za pištolje HS Produkta, koji su u posljednjih nekoliko godina izrazito uspješni na američkom tržištu, a i za jurišne puške VHS-2 koje su na natječaju za opremanje francuske kopnene vojske ušle u najuži izbor, među pet najboljih svjetskih proizvođača jurišnih pušaka. K tome, posjetitelji su bili zainteresirani za snajperske puške velikih kalibara te za ručni bacač granata tvrtke Madler-D.

“Najveći interes na sajmu iskazan je za proizvode MV-4 i MV-10 strojeve za razminiranje. Očekujemo otvaranje novih tržišta na Bliskom Istoku i Aziji“, ističe direktor prodaje i unaprjeđenja poslovanja tvrtke DOK-Ing Subeije Kalo, koja se predstavlja s proizvodnim asortimanom za razminiranje, podzemno rudarstvo i proizvodima za krizne situacije.

Prvi se put na sajmu pojavljuju i tvrtka Odjeća, s asortimanom vojnih i policijskih uniformi te vatrogasnih zaštitnih odjela, a i tvrtka Galko, sa setovima za nošenje oružja, torbicama za prikriveno nošenje oružja, taktičkim prslucima i torbama koje očekuju konkretne poslove i početak suradnje. Svoje službene kape i oznake koje se izrađuju prema specifikacijama pojedinih kupaca poput Ministarstva unutarnjih poslova ili Ministarstva obrane, predstavljaju tvrtke Kapko i Šešir.

Tvrtke Šestan Busch, Galeb, Agencija Alan, HS produkt, Inkop, Madler-D, JLM Perković, Scam-Marine, Jelen, Borovo, KAP-KO, DOK-ING, Galko, Šešir, Odjeća te Brodosplit d.d., predstavljaju se na sajmu IDEX 2017.

Hrvatska gospodarska komora


* predstavnici-tvrtki-na-sajmu58ab128773f1f.jpg (112.35 KB, 830x460 - viewed 107 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #431 on: February 22, 2017, 04:15:46 pm »

18.02.2017.

Hrvatske tvrtke na najvećemu svjetskom sajmu vojne i obrambene industrije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Predstavnici tvrtki na sajmu

Vrijeme održavanja: 19.02.2017. - 23.02.2017.
Više od 1200 tvrtki iz 57 zemalja na sajmu IDEX u Abu Dhabiju

 
U Abu Dhabiju se od 19. do 23. veljače održava 13. Sajam naoružanja i vojne opreme IDEX 2017., najveći svjetski sajam vojne i obrambene industrije i tehnologije, ujedno jedina međunarodna izložba naoružanja i vojne opreme na području regije Mena (područje Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike).

Već sam pisao na nekoliko mjesta da ovo nije jedini sajam na MENA regiji. Prije godinu dana sam bio na http://gulfdefense.com/ u Kuvajtu koji je takođe veliki sajam naoružanja. Na sajmu na kojem sam i ja bio bilo je predstavništvo firme Šestan Buš, predstavnici BiH vojne industrije, te predstavnici Srbije.

Ovaj gornji tekst se prepisuje iz novina u novine, te sa sajtova na sajt. Dakle, nije ovo jedini sajam naoružanja na MENA regiji. Firma za koju sam radio dobila je jedan veoma veliki posao remonta. Nudio sam taj posao jednoj vojnoj firmi u Srbiji, međutim, nisu ga htjeli prihvatiti iz meni nepoznatih razloga, te se sad taj posao obavlja na teritoriji nekadašnjeg SSSR-a.

Pozdrav

Vlado
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #432 on: February 24, 2017, 01:36:06 pm »

Već sam pisao na nekoliko mjesta da ovo nije jedini sajam na MENA regiji. Prije godinu dana sam bio na http://gulfdefense.com/ u Kuvajtu koji je takođe veliki sajam naoružanja. Na sajmu na kojem sam i ja bio bilo je predstavništvo firme Šestan Buš, predstavnici BiH vojne industrije, te predstavnici Srbije.

Sajam Gulf Defense & Aerospace – Kuwait organizira američka tvrtka TNT Productions LLC, ista tvrtka koja organizira sajam Adriatic Sea Defense & Aerospace – ASDA, koji će se ove godine po četvrti put održati u Splitu.

Adriatic Sea Defense & Aerospace – ASDA 2017 Exhibitor Listing
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #433 on: September 10, 2017, 04:24:44 pm »

5.9.2017.

Konferencija "Hrvatska obrambena industrija kao izvozni brend"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U organizaciji Jutarnjeg lista i uz potporu Ministarstva obrane Republike Hrvatske te pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, danas je, u utorak, 5. rujna 2017., u hotelu Esplanade u Zagrebu održana konferencija pod nazivom „Hrvatska obrambena industrija kao izvozni brend“.

Uz predstavnike tvrtki i gospodarskih, državnih, vojnih i akademskih institucija iz Hrvatske i inozemstva, te druge stručnjake na polju obrambene industrije, konferenciji su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović, zamjenik načelnika GS OSRH general-pukovnik Drago Matanović i drugi.
 
Konferencija je kroz izlaganja, prezentacije i stručne panele obuhvatila povijest razvoja hrvatske obrambene industrije i njezinih tvrtki, njezin značaj za sigurnost i društvo, oružane snage i druge obrambeno-sigurnosne institucije, cjelokupno gospodarstvo i znanstveno-akademsku zajednicu. Razmotren je njezin aktualni trenutak te potencijali za budući razvoj i još bolje izvozne bilance, napredak u sektoru istraživanja i razvoja i druge teme. Također, sudionicima su predočena iskustva iz stranih država, kao i projekti vezani uz obrambenu industriju u okviru Europske unije i NATO-a.
 
U video poruci sudionicima konferencije, predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović je istaknula da Hrvatska kroz obrambenu industriju doprinosi globalnoj sigurnosti baš kao i kroz sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama i operacijama. Istaknuvši da će podupirati još snažniji angažman državnih tijela u jačanju obrambene industrije, predsjednica je rekla da je njezina uloga u opremanju OSRH iznimno bitna, a visoka kvaliteta joj omogućuje i da ravnopravno sudjeluje na međunarodnim tržištima.
 
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković rekao je da sadašnjem gospodarskom rastu Hrvatske snažno doprinosi izvoz u kojem udio ima i obrambena industrija, njezin udio nije velik, ali bitno raste. Nadalje, ona je na razini cijele države povezana s razvojem znanosti, tehnologije i inovacija, potiče cijeli niz aktivnosti. "Može postati jedan od zamašnjaka još većeg razvoja RH, a naravno i još veće sigurnosti hrvatskih građana" zaključio je predsjednik Vlade, ukazavši predstavnicima hrvatskih tvrtki na aktualne projekte Europske unije s kojima je potrebno biti u tijeku jer mogu našoj obrambenoj industriji doprinijeti financijski i na druge načine, naročito u području istraživanja i razvoja.
 
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević je istaknuo da naša obrambena industrija predstavlja i jedan od značajnijih čimbenika ukupnog gospodarskog razvoja jer svojom propulzivnošću i visoko tehnološkom orijentiranošću potiče i razvoj inovativnog okruženja u komplementarnim industrijskim sektorima. Izrazivši zadovoljstvo što je hrvatski vojnik u potpunosti opremljen hrvatskim naoružanjem i opremom, ministar je rekao da je ulaganje u opremanje i modernizaciju sastavnica obrambenog sustava preduvjet razvoja hrvatske obrambene industrije. Kao primjer, ministar Krstičević je naveo nabavu višenamjenskog borbenog aviona, koja predstavlja sjajnu priliku za hrvatsku obrambenu industriju. "Jedan od ključnih parametara za odabir borbenog zrakoplova pored strateškog partnerstva i cijene biti će upravo poslovno gospodarska suradnja s novim partnerima od koje očekujemo podizanje tehnološke razine naše države i koja će dati snažan zamah našem gospodarstvu, širenju poslovanja naših tvrtki i otvaranju novih radnih mjesta za naše građane. Želimo biti ključan partner u razvoju obrambene industrije, želimo razvijati nove sposobnosti i ulagati u istraživanje i razvoj", zaključio je ministar.
 
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je istaknuo da hrvatski policajci za svoje zadaće trebaju biti dobro opremljeni i obučeni, jer samo tako pokazuju da mogu pružati sigurnost hrvatskim građanima, ali i gostima, ponajprije turistima. Sadašnja razina opremljenosti policije hrvatskim proizvodima je visoka, uz opremu "od glave do pete" i naoružanje koriste se proizvodi i usluge IT sektora, pa i brodogradnje te graditeljstva, a predstoji i opremanje hrvatskim puškom. Hrvatska ima ugled sigurne zemlje, čemu uz MUP doprinose i OSRH, vatrogastvo, HGSS, medicinske i druge službe, svi u dobroj mjeri opremljeni hrvatskim proizvodima, rekao je ministar.
 
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović je rekao da je hrvatska obrambena industrija svjetski brend, kojeg HGK potpomaže prije svega na svjetskim sajmovima naoružanja i opreme, a koji su doprinijeli sjajnim poslovnim rezultatima. Pohvalio je suradnju MORH-a s hrvatskim tvrtkama, te naglasio uvjerenje da će obrambena industrija i u budućnosti ostati jedan od značajnijih subjekata hrvatskog gospodarskog rasta i razvoja.

Glavni urednik Jutarnjeg lista Goran Ogurlić istaknuo je ciljeve konferencije, ali i njezin direktni povod: činjenicu da je dan prije u Afganistan svečano ispraćen kontingent OSRH prvi put opremljen hrvatskom puškom, dakle, u potpunosti hrvatskim proizvodima. Bez obzira na dosadašnja postignuća, postoji još prostora za rast i razvoj izvoza i druhih segmenata vezanih uz obrambenu industriju, rekao je Ogurlić.
 
Između ostalih, izlaganja na konferenciji su imali umirovljeni general-pukovnik Krešimir Ćosić, predsjednik Nadzornog odbora Agencije Alan, Tarja Jaakkola, zamjenica direktora u Upravi za Europsku sinergiju i inovacije i voditeljica odjela industrijske strategije i širih EU politika, Tim Webb, šef sekcije za isporuku kapaciteta u Upravi za strategiju NATO divizije za obrambene investicije, Paul Friedberg, zamjenik direktora SIBAT-a, agencije za međunarodnu suradnju pri ministarstvu obrane Države Izraela, Ivica Nekić, direktor Agencije Alan, Željko Pavlin (tvrtka HS Produkt), Alojz Šestan (Šestan-Busch), Mislav Brlić (Brodosplit) i Gordan Kolak, tajnik Vijeća za domovinsku sigurnost.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OSRH/ S. Brigljević, morh.hr


* en5b6736.jpg (178.67 KB, 1200x867 - viewed 113 times.)

* en5b6769.jpg (284.54 KB, 1200x867 - viewed 372 times.)

* en5b6797.jpg (346.94 KB, 1200x867 - viewed 139 times.)

* en5b6804.jpg (277.23 KB, 1200x867 - viewed 78 times.)

* en5b6837.jpg (235.94 KB, 1200x867 - viewed 132 times.)

* en5b6813.jpg (275.16 KB, 1200x867 - viewed 216 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #434 on: September 10, 2017, 04:32:23 pm »

Na donjem linku dostupan je Katalog hrvatske vojne industrije 2017. Katalog je na engleskom jeziku, a u njemu su predstavljene 54 domaće tvrtke, instituta i agencije.

LINK: Katalog hrvatske vojne industrije 2017.
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 24 queries.