PALUBA
March 29, 2024, 12:42:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojna industrija - novosti  (Read 235893 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #465 on: November 01, 2018, 06:41:29 pm »

Ponovo o Takrad-u.
Premda nije mi jasno zašto nema displej.
Kako vojnik može upravljati uređajem.
Sigurno tu postoji još nešto.  Huh?

---------------------

Priča Globusa

Hrvatske tvrtke proizvode Takrad, jedan od najsofisticiranijih vojnih uređaja

AUTOR:Boris Orešić
OBJAVLJENO:30.10.2018. u 8:05

Kada idu u akcije, vojnici sa sobom ne nose mobitele. Pametni telefoni se, koliko god su u svim ostalim sferama života postali nezamjenjivo komunikacijsko sredstvo, ipak nisu uspjeli nametnuti i kao dio vojne tehnike. Za to ima više razloga – od toga što svijetle do činjenice da se telefonirati može samo na mjestima koja su pokrivena signalom. Stoga se u svim modernim vojskama na svijetu za internu komunikaciju i dan-danas koriste radiouređaji koji su međusobno povezani.

Da bi komunicirala, dva korisnika radiouređaja ne trebaju mobilnu mrežu, odnosno komunikacija nije ovisna o infrastrukturi koja u slučaju oružanog sukoba ili prirodne katastrofe poput potresa može biti uništena. Drugim riječima, kad se sruši odašiljač, na mobitelu nema signala, što se primjerice dogodilo u Japanu tijekom zadnjih velikih cunamija kad su popucali i optički kabeli za internet i od svih je komunikacijskih sredstava u funkciji ostao samo i jedino – radio.

Ni satelitske veze nisu toliko pouzdane. Osim toga, razgovore koji se vode preko vojne radioveze praktički je nemoguće prisluškivati, odnosno učiniti dostupnima ikome osim osobama koje su uključene u internu komunikaciju. Kada je obrana u pitanju, to je presudno važno. Sve su to razlozi zašto se i u kriznim stožerima širom svijeta i danas, unatoč mobitelima, koristi radioveza. Dovoljno je imati dva uređaja koja odašilju radiovalove da bi se moglo razgovarati. No, radiouređaj danas može biti i puno više od toga.

Od Prvog svjetskog rata radio se koristi u vojne svrhe, a tehnologija se konstantno unapređuje. Posljednji tehnološki krik nastao je u Zagrebu. Riječ je o uređaju Takrad, koji je po svojim karakteristikama jedan od najboljih vojnotaktičkih radija na svijetu. Temeljen je na softverskoj obradi signala, što znači da su mu mogućnosti neograničene jer se softver može iznova nadograđivati ovisno o potrebama i željama klijenata.

Od ideje do realizacije Takrad je hrvatski proizvod nastao suradnjom dviju tvrtki - RIZ Profesionalna elektronika i Impel Group.

Direktor tvrtke Impel Group Robert Tomljanović ističe kako je ovaj uređaj, koji svojim izgledom jako podsjeća na walkie-talkie, trenutno na testiranju u hrvatskim oružanim snagama. Vojnicima osigurava glasovnu, ali i podatkovnu komunikaciju poput razmjena informacija, slika, karata… Takrad može komunicirati i s računalom ili tabletom. U skladu s vojnim zahtjevima Takrad nema ekran ili bilo koji drugi element koji bi mogao svijetliti. Ima dvije antene – jednu za veći domet koja omogućava komunikaciju na daljinu do pet kilometara i manju antenu za manji domet. Može se spojiti sa smart watchem koji vojnik ima na ruci ili nekim drugim uređajem s ekranom. Unutar mreže uređaj šalje svoju lokaciju pa nadređeni znaju gdje se vojnik nalazi.

“Vojnik modernog doba prima i šalje informacije. Takrad je jedan od najsofisticiranijih vojnih uređaja koji danas postoji na svijetu, a razvili su ga hrvatski stručnjaci za potrebe Hrvatske vojske i u potpunosti se proizvodi u zagrebačkim pogonima tvrtke RIZ Profesionalna elektronika. Do sada su vojnici uglavnom imali uređaje za glasovnu komunikaciju, a ovaj uz to omogućava i podatkovnu digitalnu komunikaciju. Američka vojska već se koristi sličnim uređajima”, govori Tomljanović. Prema njegovim riječima, zahvaljujući integriranim i vanjskim senzorima – kao što su GPS, akcelerometar, dozimetar i pulsmetar – uređaj pruža detaljne informacije o položaju i fizičkom stanju vojnika te automatski prepoznaje opasne situacije. Senzor pokreta može prepoznati da je vojnik ranjen i alarmirati zapovjedništvo, što je osobito važno kad se vojnik nađe u po život opasnoj situaciji na terenu. Na Takrad se može spojiti i senzor za mjerenje rada srca, temperature tijela… Također osigurava zaštićenu komunikaciju.

Voditelj proizvodnje tvrtke RIZ Profesionalna elektronika Slobodan Doderović otkriva kako se u razvoj uređaja krenulo u proljeće prošle godine u dogovoru s Hrvatskom vojskom, za koju ta tvrtka već godinama održava i servisira radiokomunikacijske uređaje i tehniku. RIZ-ovim inženjerima pridružili su se kolege iz tvrtke Impel Group – koja se bavi razvojem inovativnih elektroničkih sustava - i za godinu dana predstavili su prvi Takrad. Proizvedeno je 20-ak testnih primjeraka od kojih je dio predan HV-u koji će ga kroz nekoliko mjeseci korištenja evaluirati nakon čega će uređaj po potrebi biti dorađen i spreman za serijsku proizvodnju. Na primjer, u modernim oklopnim vozilima Patria HV ima instalirane radiouređaje, a uz pomoć Takrada će vojnici na terenu moći komunicirati sa svojim kolegama u Patriji.

Direktor tvrtke RIZ Profesionalna elektronika Boris Smiljanić otkriva kako Takrad u tehnološkom smislu spada među pet najboljih takvih vojnih komunikacijskih uređaja u svijetu te je stoga konkurentan i na svjetskom tržištu, pa je plan da se ponudi i vojskama drugih država.

“Takrad je osmišljen u skladu sa željama i potrebama naše vojske koja je ujedno i vojska NATO saveza. Svaka moderna vojska treba takav uređaj i stoga očekujemo da će za Takrad biti interesa i izvan Hrvatske. A vjerujemo da ćemo i cijenom biti konkurentni”, kaže Smiljanić i dodaje kako oni ne proizvode aluminijska kućišta za uređaj, nego ih nabavljaju od vanjskog dobavljača, također hrvatske tvrtke Metal Product. Testni primjerci Takrada imaju zelena kućišta, što je standardna boja NATO-a.

“Ako projekt zaživi, s nama i našim dobavljačima će tu biti posla za sigurno 50-ak ljudi, pretežno inženjera koji će zbog toga ostati u Hrvatskoj umjesto da za poslom odlaze u inozemstvo. Riječ je o vrhunskom inženjerskom poslu. Sve moderne države potpomažu vlastitu proizvodnju, donekle iz patriotskih, ali više iz ekonomskih razloga jer se time razvija domaća ekonomija. Stoga je razumljivo da je sva oprema koju koriste hrvatski vojnici – od puške do donjeg rublja - proizvedena u Hrvatskoj i jedino im još nedostaje komunikacijski radiouređaj domaće proizvodnje”, ističe Smiljanić, čijoj je tvrtki ovo iskorak iz serviserskog posla u proizvodnju.

RIZ Profesionalna elektronika je tvrtka s 50 godina tradicije, jedna od nekoliko proizašlih iz negdašnjeg velikog socijalističkog giganta RIZ-a koji se bavio i proizvodnjom vojne opreme, a najpoznatiji je bio po televizorima. Danas ima 12 zaposlenih i posluju profitabilno, a glavni klijent im je Hrvatska vojska.

Takrad se, naglašava direktor, osim u vojne može koristiti i u neke civilne svrhe uz, dakako, neke promjene, primjerice kućišta koje za vojsku mora biti jako robusno jer Takrad mora bez poteškoća raditi i na ekstremnim temperaturama od minus 25 do plus 55 Celzijevih stupnjeva. Ništa mu se neće dogoditi i ako se potopi u vodi, a otporan je i na padove. Prilikom tvorničkog testiranja bacali su ga s visine od jednog metra na najtvrđu betonsku podlogu i ostao je neoštećen, a zasigurno mu ništa ne bi bilo ni da padne s veće visine. Malo koji mobitel bi tako nešto preživio.

“Za civilne potrebe se za komunikaciju koriste mobiteli. Međutim, naš bi uređaj mogao biti koristan na mjestima koja nisu pokrivena signalom mobilnih telefonskih mreža, recima na Velebitu gdje bi, primjerice, potraga za izgubljenim planinarima bila daleko lakša kada bi oni u svojoj planinarskoj opremi imali radiouređaje”, kaže Boris Smiljanić ističući kako se razvojem sličnih uređaja do sada nikada nitko u Hrvatskoj nije ozbiljno bavio. U RIZ-ovim prostorijama na zagrebačkom Maksimiru postoji sva oprema potrebna za proizvodnju Takrada, a tajna takvog proizvoda vrhunske kvalitete, otkrivaju nam trojica iskusnih inženjera, leži i u mnogo preciznog i strpljivog ručnoga rada.

Tekst je preuzet iz tiskanog izdanja Globusa

https://novac.jutarnji.hr/



* takticki-radio2-181018.jpg (257.01 KB, 780x462 - viewed 96 times.)

* takticki-radio4-181018.jpg (185.58 KB, 780x520 - viewed 106 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #466 on: November 02, 2018, 09:01:45 am »

Ponovo o Takrad-u.
Premda nije mi jasno zašto nema displej.
Kako vojnik može upravljati uređajem.
Sigurno tu postoji još nešto.  Huh?

U članku koji si prenio piše slijedeće:

Vojnicima osigurava glasovnu, ali i podatkovnu komunikaciju poput razmjena informacija, slika, karata… Takrad može komunicirati i s računalom ili tabletom. U skladu s vojnim zahtjevima Takrad nema ekran ili bilo koji drugi element koji bi mogao svijetliti. Ima dvije antene – jednu za veći domet koja omogućava komunikaciju na daljinu do pet kilometara i manju antenu za manji domet. Može se spojiti sa smart watchem koji vojnik ima na ruci ili nekim drugim uređajem s ekranom. Unutar mreže uređaj šalje svoju lokaciju pa nadređeni znaju gdje se vojnik nalazi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #467 on: November 02, 2018, 06:17:25 pm »

Ma ok, sve štima ali opet isto pitanje, kako bez displeja vojnik upravlja uređajem.

Kako promjeniti kanal ili uključiti neku od mogućnosti.
Vidim i mali konektor, valjda tu može doći nešto za tu namjenu.

Evo malo detaljnije gledam, čini mi se da nema mikrofon i zvučnik.
Nije valjda da se oslanjaju samo na kabel, ne čini mi se dobra procjena.
A ni nema na tijelu ptt taster, ima neki mali dugmići, vrag zna čemu služe.

Evo su stavili i na stranicu kao gotov uređaj za prodaju.

https://www.aalan.hr/tactical-radio-sdr-technology-mod-takrad

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* takrad-02.jpg (75.7 KB, 620x437 - viewed 123 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #468 on: November 04, 2018, 01:13:52 pm »

Procitao sam dva pita tekst i javljaju mi se neke nedoumice a najveca je da li je ovo besplatna reklama za tu firmu i njen uredjaj?
Osim toga izdvojio sam nekoliko recenica koje mi uopste nisu jasne. Mozda ce neko svasta pomisliti kada procita donje komentare ali ako pogledamo sta je napisano neki zakljuci se sami namecu. Mozda je sve to trebalo drugacije da izgleda ali novinar nije znao da to napise kako treba jer mi nema logike da ce ``sa ovim uredjajem vojnici na terenu moci da komuniciraju sa posadama Patria``. Sta to znaci, da sada mogucnost komunikacije ne postoji? Da je glavni razlog sto se mobilni telefoni ne nose u borbene misije to sto svetle ili da su Ameri ludi jer koriste nepouzdane  satelitske veze a mi smo pametni i otkrili smo toplu vodu a dokaz je za to da je uredjaj sa metalnim kucistem pao na beton sa ceo metar visine i nista mu nije bilo? Ajde molim vas ovde su napisane takve gluposti da je prosto neverovatno.

Quote
Kada idu u akcije, vojnici sa sobom ne nose mobitele. Pametni telefoni se, koliko god su u svim ostalim sferama života postali nezamjenjivo komunikacijsko sredstvo, ipak nisu uspjeli nametnuti i kao dio vojne tehnike. Za to ima više razloga – od toga što svijetle do činjenice da se telefonirati može samo na mjestima koja su pokrivena signalom. Stoga se u svim modernim vojskama na svijetu za internu komunikaciju i dan-danas koriste radiouređaji koji su međusobno povezani.
A to sto su u pitanju javne mreze to nema veze? To sto se svaki mobilni uredjaj odmah locira to nema veze?

Quote
Ni satelitske veze nisu toliko pouzdane.

Da, jako su nepouzdane posebno kada se reklamira neki nesatelitski uredjaj. Sutra da naprave satelitski uredjaj odmah bi satelitske veze bile najbolje na svetu.

Quote
Osim toga, razgovore koji se vode preko vojne radioveze praktički je nemoguće prisluškivati, odnosno učiniti dostupnima ikome osim osobama koje su uključene u internu komunikaciju.
Nesto ne bih rekao da je prisluskivanje nemoguce posebno kada se radi o radio talasima. Sve se moze prisluskivati, stvar je kriptozastite da se to presretnuto prevede iz sifrovanog u normalan jezik.

Quote
Unutar mreže uređaj šalje svoju lokaciju pa nadređeni znaju gdje se vojnik nalazi.
Da li to znaci da ce lokaciju znati i druga strana ako presretne signal i pravilno obradi podatke?

Quote
Na primjer, u modernim oklopnim vozilima Patria HV ima instalirane radiouređaje, a uz pomoć Takrada će vojnici na terenu moći komunicirati sa svojim kolegama u Patriji.

Dakle sada nema komunikacije izmedju posada Patrije i ostalih pripadnika vojske vec ce imati samo ako taj uredjaj bude uveden u HV?


Quote
Ako projekt zaživi, s nama i našim dobavljačima će tu biti posla za sigurno 50-ak ljudi, pretežno inženjera koji će zbog toga ostati u Hrvatskoj umjesto da za poslom odlaze u inozemstvo. Riječ je o vrhunskom inženjerskom poslu. Sve moderne države potpomažu vlastitu proizvodnju, donekle iz patriotskih, ali više iz ekonomskih razloga jer se time razvija domaća ekonomija. Stoga je razumljivo da je sva oprema koju koriste hrvatski vojnici – od puške do donjeg rublja - proizvedena u Hrvatskoj i jedino im još nedostaje komunikacijski radiouređaj domaće proizvodnje”, ističe Smiljanić, čijoj je tvrtki ovo iskorak iz serviserskog posla u proizvodnju.

RIZ Profesionalna elektronika je tvrtka s 50 godina tradicije, jedna od nekoliko proizašlih iz negdašnjeg velikog socijalističkog giganta RIZ-a koji se bavio i proizvodnjom vojne opreme, a najpoznatiji je bio po televizorima. Danas ima 12 zaposlenih i posluju profitabilno, a glavni klijent im je Hrvatska vojska.

Znaci HV ce snositi odgovornost za odlazak strucnjaka u inostranstvo ako ne pristane da kupi ovaj uredjaj. A koliko shvatam ovo je prvi pokusaj jednog do sada servisa elektronske opreme da nesto proizvede i oni su odlucili da to bude najbolji radio uredjaj na svetu.
Kaze RIZ se bavio i proizvodnjom vojne opreme a najpoznatiji je bio po televizorima. Zasto je televizor vojna oprema? U istoj recenici pominjanje proizvodnje vojne opreme i televizora moze samo na to da asocira, da je televizor vojna oprema.

Quote
Takrad se, naglašava direktor, osim u vojne može koristiti i u neke civilne svrhe uz, dakako, neke promjene, primjerice kućišta koje za vojsku mora biti jako robusno jer Takrad mora bez poteškoća raditi i na ekstremnim temperaturama od minus 25 do plus 55 Celzijevih stupnjeva. Ništa mu se neće dogoditi i ako se potopi u vodi, a otporan je i na padove. Prilikom tvorničkog testiranja bacali su ga s visine od jednog metra na najtvrđu betonsku podlogu i ostao je neoštećen, a zasigurno mu ništa ne bi bilo ni da padne s veće visine. Malo koji mobitel bi tako nešto preživio.

I bombe, mitraljezi, helikopteri... se mogu upotrebiti i u vojne i u civilne svrhe pa zasto ne bi i jedan radio uredjaj. Inace ima mobilnih telefona koja imaju stakleni ekran pa prezive padove sa metar visine (prosecna visina sa koje iz ruku ispadne mobilni telefon) a da nece uredjaj sa metalnim kucistem. Najtvrdji beton? Imalo bi smisla da je rec o gradjevinskoj konstrukciji pa samim tim postoje razlicite marke betona koje govore o njegovoj cvrstini ali u duelu beton vs. mobilni ili radio uredjaj cvrstina betona nema ama bas nikakvu ulogu. I zasto bi se uopste u kucistu koje je pomenuto kaop primer razlikovale civilne i vojne verzije? Civilna upotreba podrazumeva spasilacke sluzbe, vatrogasce, alpiniste... zasto njima ne bi trebalo takodje robusno kuciste i zasto i za njh uredjaji ne bi imali isti temperaturni opseg rada? Njima ne treba kriptozastita i jos neke mogucnosti karakteristicne za vojsku.

@Solaris
Pa pise u tekstu
Quote
Može se spojiti sa smart watchem koji vojnik ima na ruci ili nekim drugim uređajem s ekranom.

A sad taj smart watch ili neki drugi uredjaj ima ekran koji svetli? I sta cemo sad, ovamo ne treba da svetli, ovamo se na misiju ne nose mobilni jer svetle a onda da bi tom uredjaju mogao iskoristiti mogucnosti koje ima opet trebas imati nesto sto svetli.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #469 on: November 04, 2018, 02:28:12 pm »

Čovek, koji je pisao takve nebuloze ili nema pojma o stvari ili obmanjuje. A oboje jest daleko od znanja inženjera. A ako je to napisao inženjer, onda me ćudi, kako ovakav aparat uopšte može da radi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #470 on: November 04, 2018, 06:02:58 pm »

...

Napisao si sve šta i ja mislim ali mi se neda toliko tipkati.  Embarrassed
Već sam ranije spominjao "ucjenu" države radnim mjestima a ostalo mi se neda komentirati.
Malo me zaintrigirala praktičnost ali ok, neda mi se. Premda sva ta kurčenj@ ja plaćam.  Tongue

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #471 on: November 04, 2018, 06:54:39 pm »

Ok, u članku je napisano puno toga, ali ima i nešto tehnično ispravnih stvari.

U sklopu javnih mreža, može se raditi i virtualna mreža, koja je izolirana od javne mreže. Tehnično gledano, svi operateri na ovom svetu, mogli bi da rade na jednoj baznoj stanici, ne treba imati svako svoju. I koristnik to nebi znao. Što se tiče prisluškivanja, pa ok, ako je tako lako, što svi ne prisluškuju? Nije samo modulacija i kriptiranje problem, veči problem je nači onaj paketič koji te zanima. 4G promet je nekriptiran prko zraka (kod večine operatera) i opet se ne prisluškuje.

Sateliti.. kao i sve stvari koje rade po radiotalasima vreme utiče na njih (vlaga u zraku itd). Nisu ni sateliti svemoguči.

5G, koji je u planu, tehnično je dosta drugačiji od 4G, tako da može svaka patria imati svoju mrežu, koja je nezavisna od svega. Mogu i sada da komuniciraju sa posadom, ali zamisli da su svi u "grupnom četu", koplet posada i iskrcno odelenje, što do sada nije bio slučaj. Sada je moderno i IoT, tako da če verovatno i to da nađe svoje mesto u vojskama.

Operateri lociraju mobilne uređaje preko trigonometrije, ne preko GPS-ja. Preko GPS-ja ti čika google javlja koliko je gužve na cesti.


Ali ok, stvar je previše obilna da se piše tu. Ali nije baš sve što pišu 100% tačno a ni 100% glupost. A oko ekrana, ima smisla da sistem nema ekrana, nego da se koriste "naočale" prikazivanje podataka na nišanskoj spravi u puški, možda projecija direktno na oči? Bar po meni ima to više smisla nego projekcija na smart watch.


LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #472 on: November 06, 2018, 06:04:41 pm »

Ма дајте људи, ово је класичан рекламини и патриотски текст. Свако воли да хвали своје и да помало претерује у томе, а посебно новинари којима то о чему пишу није струка. У сваком случаји нека направе то што праве. Ако буде добре свакако ће га купити ХВ.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #473 on: December 27, 2018, 03:26:29 pm »

21.12.2018.

U MORH-u uručen NATO-ov certifikat tvrtki Šestan Busch

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pomoćnik ministra obrane Roman Mikulić uručio je u petak, 21. prosinca 2018. direktoru tvrtke Šestan Bush d.o.o. Prelog Alojzu Šestanu certifikat u skladu sa standardima NATO-a, kojim se jamči uzajamno državno osiguranje kvalitete i primjena savezničkih publikacija za osiguranje kvalitete, a događaju je nazočio i državni tajnik Zdravko Jakop.

Državni tajnik Jakop istaknuo je važnost obrambene industrije, kao i potporu obrambenog sustava razvoju te industrije, u čemu je Ministarstvo obrane RH zajedno s tvrtkama hrvatske obrambene industrije dobar primjer, a Alojz Šestan zahvalio je MORH-u na dosadašnjoj potpori i suradnji, naglasivši kako je upravo taj certifikat preduvjet za natjecanje za poslove iz područja obrambene industrije u NATO zemljama.

"Ovaj certifikat nije samo još jedno priznanje ili papir, on je tvrtki Šestan Busch, kao i našim proizvođačima obrambene industrije, ulaz na tržište NATO zemalja," zaključio je Šestan.

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske ratificiralo je u siječnju 2013. godine STANAG 4107, te je isti usvojen kao hrvatska vojna norma - uzajamno državno osiguranje kvalitete i primjena savezničkih publikacija za osiguranje kvalitete (Allied quality assurance publications - AQAP).

Time se omogućuje zainteresiranim proizvođačima iz područja obrane koji nakon provedene implementacije zahtjeva AQAP-a mogu pokrenuti postupak AQAP certifikacije. Dobavljači/proizvođači koji su vlasnici AQAP certifikata stječu novu sposobnost sudjelovanja na natječajima javne nabave u NATO zemljama, dok Ministarstvo obrane ima konstantan uvid u sustav upravljanja kvalitetom takvog dobavljača/proizvođača i kao takav je pouzdani partner Ministarstva obrane RH u realizaciji potencijalnog ugovora o nabavi proizvoda iz područja obrane.

Dosad su izdana dva AQAP certifikata tvrtki Šestan Busch d.o.o. Prelog, temeljem kojih je sklopila nekoliko ugovora u milijunskim iznosima te se očekuje i sklapanje novih ugovora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH / T. Brandt, morh.hr


* sestan_busch_nato_certifikat_v.jpg (157.84 KB, 1200x800 - viewed 82 times.)

* sestan_busch_nato_certifikat_t1m.jpg (165.59 KB, 640x420 - viewed 74 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #474 on: January 17, 2019, 12:45:58 pm »

HS Produkt bi trebao isporučivati dijelove za poljsku modularnu jurišnu pušku "Grot", odnosno WAT-FB MSBS-5,56, koju proizvodi tvornica FB "Lucznik" iz Radoma.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #475 on: January 17, 2019, 05:44:21 pm »

HS Produkt bi trebao isporučivati dijelove za poljsku modularnu jurišnu pušku "Grot", odnosno WAT-FB MSBS-5,56, koju proizvodi tvornica FB "Lucznik" iz Radoma.

Dali je potpisan ugovor ili opet obećanja?

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #476 on: January 19, 2019, 05:25:38 pm »

Na konferenciji prilikom nedavnog posjeta poljskog ministra obrane Hrvatskoj rečeno je da je jedna hrvatska tvrtka dobila ugovor za proizvodnju dijelova za poljsku pušku Grot. Malo više detalja donio je portal Obris koji kaže da se radi o HS Produktu. Ugovor je trebao ili tek treba biti potpisan ovih dana pa ćemo vidjeti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #477 on: January 19, 2019, 05:32:56 pm »

MUP RH potpisao je s hrvatskim dobavljačima 22 ugovora za 2019. godinu, u ukupnoj vrijednosti višoj od 135 milijuna kuna.

14.1.2019.

Nastavak modernizacije sustava unutarnjih poslova

Temeljem provedenih postupaka javne nabave, u Ministarstvu unutarnjih poslova ministar Davor Božinović potpisao je danas, 14. siječnja, s hrvatskim gospodarstvenicima, predstavnicima zajednica ponuditelja hrvatskih firmi, 22 ugovora u vezi opremanja (11), nadzora brzine (1) i razminiranja (10), u ukupnoj vrijednosti višoj od 135 milijuna kuna. Uz to, održana je prezentacija financija i nabave za 2019. godinu


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Temeljem provedenih postupaka javne nabave, u Ministarstvu unutarnjih poslova ministar Davor Božinović potpisao je danas, 14. siječnja, s hrvatskim gospodarstvenicima, predstavnicima zajednica ponuditelja hrvatskih firmi, 22 ugovora za 2019. godinu, u ukupnoj vrijednosti višoj od 135 milijuna kuna.

Danas potpisanim ugovorima podiže se kvaliteta poslovanja u raznim područjima rada Ministarstva unutarnjih poslova, od novo pridruženog u okvir MUP-a – razminiranja, preko nastavka ulaganja u sigurnost prometa na hrvatskim cestama, pa sve do opremanja, adaptacije i energetske obnove poslovnih prostora, te obnavljanja svih dijelova nužne odore i opreme policijskih službenika, kako bi u svakom trenutku imali sve potrebno za kvalitetno i učinkovito obavljanje policijskih zadaća, što je cilj koji je MUP počeo ostvarivati još prije godinu dana, kada su potpisani trogodišnji Okvirni sporazumi, temeljem kojih se današnjim ugovorima iz tog segmenta rada samo nastavio kontinuitet redovitog ulaganja u odoru i opremu hrvatske policije.

Od tog broja, vrijednost 11 ugovora kojima je pokrivena nabava raznih dijelova policijske odore (hlače, košulje, jakne, kombinezoni, kape, čarape, zimski veš, majice i sl.) i opreme (kompleti opreme za javni red i mir, za nošenje oružja i opreme) iznosi 54.746.192,43 milijuna kuna. Za drugi segment, uređaje za mjerenje brzine izdvaja se 39.695.482,50 milijuna kuna, dok je ukupna vrijednost 10 potpisanih ugovora za razminiranje, trećeg segmenta poslovanja za koji su danas potpisani ugovori, 40.835.084,37 milijuna kuna.

Također, bitno je istaknuti da je potpisani ugovor za uređaje za mjerenje brzine, najbrže realiziran postupak, s obzirom da je Okvirni sporazum za koji se ugovor veže, u MUP-u potpisan 28. prosinca 2018. godine, dakle prije manje od 20 dana.

Uz potpisivanje ugovora, u prisutnosti predstavnika reprezentativnih sindikata MUP-a, gospodarstvenika i predstavnika medija, a primjenjujući model poslovanja uveden prije godinu dana, odnosno transparentno i sveobuhvatno prikazivanje svih stavki, prezentiran je i Financijski plan i Plan nabave za 2019. godinu, koje je detaljno izložio pomoćnik ministra za materijalno financijske poslove, Cvjetko Obradović.

No, u uvodnom dijelu prezentacije, prije svog pomoćnika, ministar Božinović naglasio je kako je Ministarstvo unutarnjih poslova na ovom području već pred godinu dana učinilo iskorak u načinu poslovanja i transparentno predstavilo svoje planove za narednu, sada već bivšu 2018. godinu. „Želja mi je bila poslati poruku da se sustav mora modernizirati, što znači pojačano ulaganje u sve segmente policijskog posla. Sav taj napor treba pridonijeti i jačanju hrvatskog gospodarstva u mjeri u kojoj to MUP može, i naravno da sve ono što radimo bude dostupno javnosti“, kazao je ministar naglasivši kako se radi o čvrstom opredjeljenju da takva praksa postane redovna, iz kojeg razloga na samom početku godine dajemo na uvid prikaz Financijskog plana na jedan otvoren, sadržajan i detaljan način. „Da bismo bili u stanju ispuniti širok dijapazon zahtjeva našeg posla, imamo i nemale potrebe. Zato je važno da ovom poslu pristupimo sustavno i strukturirano, pogotovo zato jer je prva naša analiza iz 2017. godine pokazala da je po pitanju stanja opreme i svega onoga što policiji treba u svakodnevnom poslu, bilo stavki gdje su uočeni alarmantni deficiti. Izjavio sam tada, i kod te odluke stojim, da pitanje opremanje hrvatskih policajaca ne može i ne smije biti problem“.

Uz to, a vezano uz novo pridružene poslove razminiranja, ministar Božinović podsjetio je kako je Ministarstvo unutarnjih poslova u posljednjem tromjesečju 2018. bilo suočeno s vrlo zahtjevnim i kompleksnim pitanjem integracije nekoliko institucija u sastav Ministarstva. „Unatoč zahtjevnosti i kompleksnosti tog posla, danas također pokazujemo da smo uspjeli održati kontinuitet kad govorimo o javnoj nabavi u području rada, prije svega razminiranja, i postići da taj sustav funkcionira bez zastoja.“

Prošavši područja poslovanja Ministarstva unutarnjih poslova tijekom 2018. godine, pomoćnik Obradović istaknuo je da je MUP prošlogodišnji Financijski plan ispunio u iznosu od 99,9 posto, odnosno od 4.663.054.795 milijarde kuna, utrošeno je 4.659.855.207 milijarde kuna! Pomoćnik ministra također je podsjetio na procese i modele poslovne suradnje započete u 2018. godini, od 21 odobrenog projekta energetske obnove policijskih objekata, preko ostvarene suradnje s jedinicama lokalne i područne samouprave vezano uz obnavljanje, zakup i smještaj policijskih službenika, pa sve do korištenja sredstava EU fondova. Uslijedio je detaljan prikaz stavki Financijskog i Plana nabave za 2019. godinu, koje možete proučiti OVDJE.

Financijski plan za 2019. godinu iznosi 5.351.021.257 milijardi kuna, a vrijedi naglasiti da se rashode za zaposlene, iako se broj zaposlenika povećao s obzirom na reformu državne uprave koja je u tijeku i pripajanje agencija i ureda Ministarstvu, spustio na 68 posto u odnosu na ukupni udio u proračunu, što znači da su aktivirani svi resursi kako bi se podigla ta materijalna komponenta koja se tiče modernizacije, jer je jedino modernizacijom moguće jamčiti održivost sustava, i to na visokoj i profesionalnoj razini.

 „Izuzetno sam zadovoljan što smo dali uvid u to što smo napravili 2018. godine u odnosu na ono što smo obećali na početku te godine.  Ono što je meni posebno važno jest činjenica da smo kroz sve to vrijeme javnost sustavno obavještavali o svemu što radimo i da smo upravo potpisanim ugovorima pokazali taj kontinuitet našeg poslovnog modela koji jamči da opremanje hrvatskih policajaca više ne može doći u pitanje i da se odvija bez zastoja“, rekao je ministar Božinović i naglasio važnost potpisanih ugovora iz područja razminiranja, čime je MUP pokazao da je i poslu integracije agencija pristupio tako što je vodilo računa o svim segmentima. „Postigli smo ono što je veoma važno, a to je da poslovni procesi ne trpe već da se sve odvija planom kakav je bio, a ja bih rekao, još bržim i učinkovitijim, onako kako ga planiramo“, zaključio je ministar i naposljetku se zahvalio svim partnerima Ministarstva unutarnjih poslova, svim predstavnicima zajednica ponuditelja i svim današnjim potpisnicima na konstruktivnim pregovorima, koji nisu uvijek jednostavni, jer je potrebno pregovarati tako da obje strane budu zadovoljne. „Time smo svima vama poslali poruku, a to je da nastavljamo s modernizacijom hrvatske policije, ali i da maksimalno izlazimo u susret hrvatskom gospodarstvu, njegovim pojačanim angažiranjem i mislim da je to put kojim trebamo ići i dalje, na zadovoljstvo svih djelatnika MUP-a, kao i hrvatskih gospodarstvenika“. U ime okupljenih gospodarstvenika, na ministrovu zahvalu nadovezao se direktor URIHO-a Josip Držaić, čestitavši MUP-u što su se usudili i odlučili pokrenuti sve ove poslove, kojima će svi zaslužni akteri u tim pričama obnavljanja policijskih postaja, nabave nužne opreme i odore, te razminiranja, ostaviti svoje tragove koje bi i buduće generacije trebale koristiti.   

mup.hr


* Q_MUP9033-126937f88d.jpg (153.78 KB, 1617x1080 - viewed 64 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #478 on: March 05, 2019, 06:01:59 pm »


Evo su stavili i na stranicu kao gotov uređaj za prodaju.

https://www.aalan.hr/tactical-radio-sdr-technology-mod-takrad


Država većinski vlasnik

Fina predlaže stečaj za RIZ-Odašiljače


 Tongue
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #479 on: March 05, 2019, 11:32:26 pm »

Solaris, pomiješao si RIZ-Odašljače i RIZ Profesionalnu elektroniku. Obje tvrtke su proizašle iz nekadašnjeg diva RIZ-a, ali se radi o dvije danas odvojene tvrtke s različitim vlasnicima.

RIZ-Odašilači d.o.o. je u vlasništvu države i nije sudjelovao u razvoju Takrada, dok je RIZ Profesionalna elektronika (RIZ PE d.o.o.) privatna tvrka koja je, zajedno sa Impel Group, razvila Takrad.
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.